تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5352 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پيشنهادات ورزشي به اعضاي شوراي شهر و شهردار سمنان 
نويسنده : مرتضي دهرويهوي اجراي اين برنامه را به پاس تلاش‌هاي

همانطور که مي‌دانيد يکي از وظايف اصلي اعضاي شوراي شهر و شهرداري سمنان علاوه بر ايجاد شور و نشاط ميان شهروندان به يقين معرفي پتانسيل‌هاي شهر براي جذب توريست و توسعه اقتصادي است.

در اين ميان ورزش و فعاليت‌هاي ورزشي که امروزه در جهان به عنوان يک صنعت شناخته مي‌شود، عاملي بسيار مهم براي رسيدن به اين خواسته است.

در سطح استان سمنان وضعيت ورزش حال و روز خوبي ندارد و اداره ورزش و جوانان استان سمنان در ساليان اخير به روزمرگي دچار شده است و دريغ از يک برنامه‌ريزي مدون براي رسيدن به يک نقطه مشخص که بتوان به‌واسطه آن متضمن آينده خوبي براي ورزش بود يا چشم‌انداز درخشاني برايش ترسيم کرد.

در اين ميان شهرداري سمنان چند سالي بود که با سرمايه‌گذاري باشگاه فرهنگي، ورزشي در چند رشته ورزشي و تيمداري در ليگ برتر و...البته در حد توان خود تا حدودي باعث اميدواري اهالي ورزش مرکز استان در اين شرايط فقر اقتصادي ورزش شده بود ولي همين اندک اميدواري هم در سال جديد به ياس تبديل شد و اين باشگاه به جاي تيمداري در سطح عالي کشور، تصميم گرفت که تيم‌هاي خود را به بخش خصوصي واگذار نمايد و صرفا به واسطه کمک‌هاي مالي پشتيبان تيم‌ها باشد. البته اعضاي شوراي شهر و شهردار سمنان در گفتگوهايي اعلام کرده‌اند که وظيفه شهرداري سمنان تيمداري نيست و متولي ورزش در اين بين هيچ تعاملي ندارد و لذا با مصوبه‌هاي جديد فقط قصد توسعه ورزش همگاني را دارند که واقعا اهالي ورزش از اين تصميم عزيزان گلايه جدي دارند و ‌اي کاش در اين يک سال پاياني هم به فعاليت تيمداري خود ادامه مي‌دادند.

در اين يادداشت قصد پرداختن به ضعف‌هاي موجود اداره ورزش و جوانان نداريم که به موقع به آن هم خواهيم پرداخت! اينجا ميلي بر قضاوت عملکرد اعضاي شوراي شهر و شهردار محترم در سه سال گذشته را ندارم که آيا اقدامات اين عزيزان مورد قبول شهروندان قرار گرفته است يا خير؟! آيا در اين مدت پروژه‌اي به اجرا رسيده است که مورد رضايت مردم باشد؟! و متعاقبا با توجه به پرداخت ماليات و... به خوبي اجرا شده است يا خير؟!

اگر چه در اين مدت به اين باور رسيده‌ام که شوراي شهر جاي افراد سياسي و حزب و جناحي نيست بلکه جاي افراد متخصص، متعهد و عاشق است که براي توسعه و سربلندي شهرشان از خود بگذرند و فقط به فکر خدمت به مردم و نوآوري باشند که اميدواريم عملکرد شوراي فعلي و شهردار هم در همين مسير بوده باشد.

اما با توجه به سياست جديد مبني بر توسعه ورزش همگاني به جاي ورزش قهرماني به اعضاي شوراي شهر و شهردار سمنان پيشنهاد مي‌شود براي علاقمندي و جذب هرچه بيشتر مردم به سمت و سوي ورزش بايد الگوسازي انجام شود و قهرمانان و مدال‌آوران و چهره‌هاي شاخص ورزش را با برنامه‌هاي مختلف به شهروندان معرفي کرد که يکي از اين برنامه‌ها به صورت ويژه نام‌گذاري ميادين و خيابان‌ها به نام چهره‌هاي شاخص ورزش مي‌تواند، باشد و يا اينکه با تعامل چند شرکت و خاص آن شرکت کاشي سمنان تصاوير قهرمانان و ورزشکاراني که در سطح آسيا و يا جهان صاحب عنوان شده‌اند در نقاطي مناسب از شهر نصب شود تا با اين الگوسازي مردم و جوانان شهر مشاهده کنند که در صورت تلاش و کسب موفقيت ديده مي‌شوند.

به‌راستي در شهر سمنان مگر چند ورزشکار در اين سطح داريم؟ راستي آنهايي که براي عکس گرفتن در کنار مبينا شاکري صف مي‌کشيدند از حال و روز وي خبر دارند؟ آيا خبر داريد مهران مرشدي‌زاده و امثال او که سابقه حضور در جام جهاني، المپيک و جام بين‌قاره‌اي را در کارنامه ورزشي خود دارند حتي يک شغل ساده ندارند؟ غزل سلطاني اين افتخار بي‌بديل تکواندو کشور چگونه براي کسب امتياز بايد در تورنمنت‌هاي خارجي شرکت کند تا سهميه المپيک را کسب نمايد؟ خانم‌ها ريحانه نصيري و راضيه آقاجانپور که زندگي خود را صرف موفقيت شاگردانشان کردند، اين روزها به‌خاطر ناملايمتي و بي‌توجهي‌ها احساس خستگي مي‌کنند؟ از مجتبي شبان که با تيم ملي نوجوانان قهرمان جهان شد چه خبر؟ محمدرضا صالحيان، محمد دوست داوران بين‌المللي بسکتبال و افتخار‌هاي ايران زمين چه خبر؟

آقايان مسئول در شوراي شهر و شهردار سمنان! باور بفرماييد که نصب عکس و تنديس اين عزيزان و آن ورزشکاراني که صاحب عنوان آسيايي و جهاني هستند، در وسط يک بلوار حداقل پاداشي است که شايد کمي دل آنها را خوش کند و از همه مهم‌تر باعث ايجاد انگيزه ميان خانواده‌ها و شهروندان شود که اميدواريم در اين يک سال پاياني با اجراي اين طرح از خود يک يادگار ماندگار باقي بگذاريد که در صورت موافقت حاضر به همکاري و دادن شاخص‌هاي اين طرح خواهم بود.

لازم به ذکر است که اجراي چنين طرح‌هايي در ساير شهرهاي مهم کشور آغاز شده است به عنوان مثال سجاد يگانه روز شنبه در گفت‌و‌گويي افزود: تاکنون پلاک افتخار سردرب 8 ورزشکار و پهلوان مازني دارنده مدال المپيک نصب شد و به زودي نيز اين پلاک سردرب ساير مدال‌آوران نيز قرار مي‌گيرد.

وي اجراي اين برنامه را به پاس تلاش‌هاي ارزنده افتخارآفرينان اين ميدان بزرگ ورزشي و به نوعي يادمان عمومي آنها از سوي مردم بيان کرد.

وي خاطرنشان کرد: تاکنون پلاک افتخار المپيک سردرب منازل امامعلي حبيبي، عسگري محمديان، حسين توکلي، قاسم رضايي، بهداد سليمي و حسن يزداني نصب شد و به‌زودي نيز سردرب منازل مراد محمدي، کميل قاسمي و عبدالله موحد نيز قرار مي‌گيرد.

سخن آخر اينکه وجود روحيه جوانمردي و اخلاق‌مداري در بين ورزشکاران نکته بسيار مهمي است که مي‌تواند جوانان را از انحطاط و رفتن به راه‌هاي خلاف باز دارد.

زماني که يک ورزشکار و قهرمان ملي آراسته به سجاياي اخلاقي و منش پهلواني باشد، جواناني هم که وي را الگوي خود قرار داده همان منش و مسلک را براي خود برمي‌گزينند و جامعه به سمت سالم‌سازي پيش خواهد رفت و چه پسنديده است که در زماني که به‌عنوان منتخب مردم مسئوليتي اجتماعي برعهده داريد، کاري ماندگار براي شهروندان به ارمغان ‌گذاريد.