تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5325 برو جستجو جستجوی پیشرفته   3085 سوال از دولت و 43 درخواست استيضاح در کارنامه نمايندگان
 مجلس دهم؛ خداحافظ 

گروه سياسي _ مهدي عباسي: مجلس دهم با تمام فراز و نشيب‌هايش روز گذشته به پايان راه رسيد. 3085 سوال از دولت در اين مجلس پرسيده شد. که از اين تعداد در 461 مورد در کميسيون ها از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند. همچنين از اين تعداد 181 سوال به صحن علني مجلس ارجاع و بررسي شد و در 28 مورد، مجلس از پاسخ وزير مربوط، قانع نشد و وزرا کارت زرد گرفتند.

5 سوال نمايندگان مجلس از رئيس جمهوري هم مطرح شد. در اين دوره از مجلس 43 درخواست استيضاح اعلام وصول شدکه از اين تعداد، استيضاح 6 وزير در صحن علني مجلس بررسي شد که 2 وزير راي اعتماد نياوردند و از دولت خارج شدند.

217 مورد تقاضاي تحقيق و تفحص نيز اعلام وصول شد که از اين تعداد 52 مورد در کميسيون تصويب و 43 مورد در صحن علني مطرح شد و 32 مورد در صحن به تصويب رسيد و تحقيق و تفحص 28 مورد انجام شده است و 6 مورد به قوه قضائيه ارجاع شد.

مجلسي با اين کارنامه ، روز گذشته آخرين جلسه اش را برگزار کرد تا پس از اين ، بهارستان ميزبان مجلس يازدهمي ها باشد.

علي لاريجاني درآخرين نطق خود در دهمين دوره مجلس ضمن نام بردن از مهمترين قوانين تصويب شده در اين مجلس با بيان اين که « مجلس دهم به يک مفاهمه و همکاري خوب دست پيدا کرد» گفت: در اين مدت دوستي و مودتي بين ما شکل گرفت که بايد قدر آن را بدانيم. از اين رهگذر بايد بگويم که قوانين مهمي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد. تقريبا 200 قانون در مجلس دهم تصويب شد که دو سوم آن لوايح بود.

همچنين غلامرضا اسداللهي، معاون نظارت مجلس ضمن ارائه‌ي گزارش نظارتي پارلمان در سال چهارم گفت که در سال پاياني رئيس جمهور با 236 مورد مخاطب بيشترين تذکر شفاهي نمايندگان بوده است.

وي افزود: در سال چهارم مجلس دهم 40 فقره قانون به رئيس جمهور ابلاغ شده که 39 فقره آن از سوي رئيس جمهور و يک فقره از سوي رئيس مجلس شوراي اسلامي براي انتشار ابلاغ شده است.

در اين جلسه نمايندگان، ايرادات شوراي نگهبان در طرح اصلاح مواد 1 و 10 قانون نحوه فعاليت افراد و گروه‌هاي سياسي را رفع و وزارت کشور را مکلف کردند که به امور تشکل‌هاي صنفي و کانون‌هاي بازنشستگي رسيدگي کند.

در ادامه آخرين جلسه علني دوره دهم، نمايندگان مواد 12 و 13 طرح الزام به ثبت رسمي معاملات اموال غيرمنقول را تصويب کردند تا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ساعت کاري دفاتر اسناد رسمي را تعيين کند.

طبق ماده 12 ساعت کار دفاتر اسناد رسمي با توجه به مقتضيات هر محل و حجم معاملات به گونه اي که کمتر از 44 ساعت در هفته نباشد و به طور متعارف در طول ساعات روز براي ثبت معاملات در دسترس باشند، توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعيين مي‌شود.

همچنين نمايندگان در مصوبه‌اي مقرر کردند عقود و معاملاتي که در دفاتر اسناد ثبتي به ثبت نرسيده باشد در هيچ يک از ادارات و محاکم پذيرفته
نخواهد شد.

پس از بررسي مواد 7 تا 10 طرح ارتقاي اعتبار اسناد رسمي، با راي نمايندگان مجلس مقرر شد هر يک از قضات يا ماموران دولتي يا عمومي که از اعتبار دادن به اسناد رسمي استنکاف نمايد به سه ماه تا يک سال انفصال از خدمات محکوم شود.

در مصوبه‌اي ديگر در همين ارتباط نيز تکاليفي براي سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور جهت استعلام املاک ثبت شده تعيين شد.

نمايندگان در پايان جلسه در محل برگزاري جلسات مجلس عکس يادگاري گرفتند.

250 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بيانيه اي از زحمات اعضاي هيئت رئيسه و به خصوص از تدبير علي لاريجاني تشکر و قدرداني کرده و براي منتخبين مجلس يازدهم آرزوي موفقيت در خدمت رساني به مردم داشتند.

اسدالله عباسي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس هم گفت که مراسم افتتاحيه مجلس يازدهم را هيات رئيسه سني به رياست آقاي تقوي اداره مي‌کند و رئيس جمهور در اين جلسه حضور خواهد داشت.لازم به ذکر است رئيس مجلس آخرين جلسه دوره دهم را با اين شعر تمام کرد که مجلس تمام شد اما بايد گفت: در تو پايان نيست آغاز دگر بايد تو را.

زنگ پايان آخرين نشست علني مجلس شوراي اسلامي هم رأس ساعت 11 و 45 دقيقه به صدا درآورد.در پايان نمايندگان که قرار بود بيرون و در حياط مجلس عکس يادگاري بگيرند، اين عکس را در صحن علني به خاطر بارندگي شديد گرفتند.بدين ترتيب ، جلسات علني مجلس دهم پايان يافت اما کار اين مجلس تا شش خرداد ادامه خواهد داشت و هفت خرداد مجلس يازدهم آغاز به کار مي‌کند.


 رئيس‌جمهور در جلسه هيات دولت
 اميدوارم ارتباط دولت با مجلس يازدهم نزديک‌تر باشد 
 تقريبا به مرز مهار کرونا رسيده‌ايم

رئيس جمهوري با اشاره به اين که ما هدف اصلي روز قدس را در هيچ شرايطي از ياد نمي‌بريم گفت: قدس فراموش نمي‌شود و در اشغال ستمگران باقي نخواهد ماند.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جلسه هيات دولت با گراميداشت روز قدس اظهار کرد: مراسم امسال روز قدس با شرايط خودش در مناطق سفيد برگزار مي‌شود و مردم در نماز جمعه نداي مظلوميت مردم فلسطين را به گوش جهانيان مي‌رساندند. در مناطق غير سفيد هم مردم از طريق فضاي مجازي يا حقيقي و در چارچوبي که امکان پذير است ياد روز قدس را گرامي‌ مي‌دارند.

وي تاکيد کرد: ما هدف اصلي روز قدس را در هيچ شرايطي از ياد نمي‌بريم ما هميشه با ستمگران در ستيز و حامي مظلومان عالم هستيم ايستادگي در برابر مظلومان از ستون‌هاي اصلي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي است مردم فلسطين 72 سال است از خانه خود آواره شده و هر روز بر آنها ستم روا داشته مي‌شود قدرت‌هاي استکباري جهان و در راس آنها آمريکا هميشه حامي صهيونيست‌ها، نژاد پرستي و آپارتايد بوده و عليه مظلومين تلاش کرده اما باور ما اين است که حق در نهايت پيروز مي‌شود و ايستادگي و مقاومت مردم فلسطين ادامه يافته و اين راه به پيروزي نهايي مي‌رسد. قدس هيچ گاه فراموش نمي‌شود و در اشغال ستمگران باقي نمي‌ماند ما به هيچ عنوان اين ظلم و ستم را برنمي‌تابيم. روحاني در ادامه سخنان خود در جمع اعضاي هيات دولت با بيان اين‌که «ما در غم عزيزاني که در جريان شيوع ويروس کرونا تعدادي از عزيزان خود را از دست دادند شريک هستيم»، تصريح کرد: در طي سه ماه گذشته قدم به قدم در راستاي مبارزه با شيوع اين ويروس در حال پيشرفت هستيم. ما تا کنون پيشرفت‌هاي خوبي در راستاي مقابله با اين ويروس خطرناک داشته‌ايم و تقريبا به مرز مهار رسيده‌ايم. وي با اشاره به اهميت همکاري مردم در راستاي مقابله با اين ويروس به وضعيت چند استان کشورمان که اکنون در شرايط نامساعد قرار دارد اشاره کرد و گفت: اگر احتياط‌هاي لازم انجام و دستورالعمل‌هاي بهداشتي دقيق اجرا مي‌شد شايد در اين چند استان نيز اين مشکلات را نداشتيم.

وي با بيان اين‌که «ما در ابتدا راهي را که انتخاب کرديم قرنطينه آمرانه نبود بلکه راه ما سياست مشارکتي و داوطلبانه بود»، افزود: ما از مردم در مسير مقابله با اين ويروس درخواست کمک کرديم که مردم نيز انصافا به صحنه آمدند و کمک‌هاي خوبي ارائه کردند و پزشکان و کادر درماني و متخصصان ما نيز در اين زمينه فداکاري و زحمات زيادي کشيدند. ما بايد همين راه را ادامه دهيم تا پايان راه هنوز مسير زيادي داريم. نبايد غافل شويم و به موفقيت‌هاي‌مان دلخوش شويم. نبايد احتياط‌ها را از دست دهيم و اگر ان‌شالله مسير همدلي و همکاري را ادامه دهيم و دستورالعمل‌ها را به صورت دقيق اجرا کنيم ان‌شالله با کمترين تلفات به پايان راه مي‌رسيم.

سياست‌هاي حمايتي دولت بايد تا پايان خرداد عملياتي شود

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در جلسه هيات دولت به سياست‌هاي حمايتي دولت در راستاي جبران تبعات ناشي از شيوع ويروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: دولت به حمايت‌هاي خود از مردمي که در جريان شيوع اين ويروس دچار مشکلات فراواني از نظر زندگي و اقتصادي شده‌اند ادامه مي‌دهد. وي خطاب به مردم افزود: دولت براي آموزش فرزندان شما به تلاش‌هاي خود ادامه مي‌دهد و هر جا که لازم باشد کمک‌هاي لازم را ارائه مي‌دهد حتي به صورت مجاني. ما آنجا که بايد کمک کنيم در حد توان وارد خواهيم شد. روحاني به سياست‌هاي دولت براي کمک به شرکت‌هاي حمل و نقل هوايي، زميني و ... اشاره کرد و افزود: سياست‌هايي که دولت براي حمايت از اقشار مختلف در نظر گرفته است بايد تا پايان خرداد به صورت مناسب اجرايي و عملياتي شود و فرصت ما براي اجراي اين کمک‌ها تا پايان خرداد
ماه است.

اميدوارم ارتباط دولت با مجلس يازدهم

نزديک‌تر باشد

رئيس جمهور با تشکر از مجلس دهم به خاطر حمايت از دولت تاکيد کرد: مي‌توانستيم تفاهم بيشتري با مجلس داشته باشيم که اين اميدواري را به مجلس بعدي مي‌گذارم. ما با مجلس دهم مي‌توانستيم همکاري بيشتري داشته باشيم. ما سه سال است يک لايحه دو فوريتي به مجلس داده‌ايم اما به جايي نرسيده‌ايم. به هر حال ما مجري قانون اساسي هستيم و دولت و مجلس در اجراي آن بايد دقيق باشند. آرزوي من اين است که ارتباط دولت با مجلس يازدهم نزديک‌تر باشد. زيرا اين به نفع مردم است. امسال سال سختي است. هم به دليل تحريم‌ها و هم کرونا و مردم دوست دارند منتخبان آنها در دولت و مجلس مشکلات آنها را حل کند. دولت و مجلس منتخبان و وکيل مردم هستند و بايد به دنبال حل مشکلات مردم باشند. رئيس‌جمهور ادامه داد: مردم نگراني بابت کالاهاي اساسي نداشته باشند. ارز لازم براي تامين کالاهاي اساسي را داريم و خريد کالاهاي اساسي انجام شده و در حال انجام است و هيچ مشکلي در اين زمينه نداريم. وضعيت کشاورزي هم امسال مناسب است و کشاورزان گندم به اندازه نياز توليد کرده‌اند و دولت آن را خريداري مي‌کند. شرايط صادرات غيرنفتي هم مطلوب است؛ البته به خاطر کرونا، مشکلات مرزي با همسايگان داشته‌ايم اما مرزها در حال باز شدن و صادرات غيرنفتي در حال افزايش است. روحاني با بيان اينکه به رئيس بانک مرکزي تاکيد کرده‌ام که شرايط ارزي بايد به تعادل برسد، خاطرنشان کرد: در جلسه سران قوا تصميمات خوبي براي اجراي بودجه گرفته‌ايم که رهبري هم آنها را تاييد کرده است و مشکلي براي اجراي بودجه نخواهيم داشت. به زودي هم اوراق خزانه منتشر مي‌شود که بدون ريسک خواهد بود. در خصوص سهام عدالت هم تصميمات قدم به قدم اجرا مي‌شود. مردم مي‌توانند 30 درصد سهام عدالت که براي فروش آزاد شده است را از طريق شعب بانک‌ها عرضه کنند.


 «ترامپ» منافع حداکثري در خاورميانه را دنبال مي‌کندپيدا و پنهان خروج پنتاگون از عربستان 

گروه سياسي- هديه گل‌محمدي: نوع رفتار آمريکا در خاورميانه به شدت سينوسي شده است. «دونالد ترامپ» تلاش مي‌ کند، «منافع حداکثري آمريکا» را تامين کند. ظاهرا پنتاگون فرمان خروج تجهيزات و نيروهاي ارتش آمريکا را از عربستان صادر کرده است.

فارن پالسي در تحليلي مي‌نويسد، هنگامي که وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد، دو آتشبار پاتريوت و چندين جنگنده خود را از عربستان خارج مي‌کند، گمانه زني‌هاي بسياري مطرح شد که اين اقدام را تلاشي از سوي رئيس جمهوري آمريکا براي تنبيه عربستان به دليل آغاز جنگي بر سر بهاي نفت مي‌دانستند.

اين در حالي است که سناتورهاي جمهوري خواه خشمگين نيز خواستار خروج کامل نيروهاي نظامي آمريکا شده‌اند. همچنين گزارش‌هاي معتبري نيز درباره استفاده ترامپ از اين تهديدات در مذاکره با رياض براي دستيابي به توافق کاهش توليد نفت به 9.7 ميليون بشکه در روز منتشر شده‌اند.

خشم گسترده در واشنگتن بر سر جنگ بهاي نفت، جنگ يمن و کشتار «جمال خاشقجي» روزنامه نگار منتقد سعودي اين گمانه زني‌ها را درست جلوه نمي‌دهد. خروج نيروهاي آمريکايي بيش از آن که مربوط به تنبيه عربستان باشد، مرتبط با تلاش پنتاگون براي مديريت منابع محدودش و تخصيص آن‌ها به مناطق ديگر بود.

اين اقدام اما همچون ديگر تلاش‌ها براي خروج نيروهاي نظامي با خطراتي همراه است. در حالي که خروج برخي نيروها از منطقه مي‌تواند قابل مديريت و لازم باشد، خارج کردن تعداد زيادي از نيروها مي‌تواند پيامي اشتباه را درباره توانايي‌هاي آمريکا مخابره کند و افزايش درگيري‌هاي منطقه‌اي را در پي داشته باشد؛ چيزي که پنتاگون خواستار جلوگيري از آن است.

اين اقدام همچنين در مغايرت با اقدامات آمريکا براي تقويت ظرفيت نظامي خود در خاورميانه در برابر ايران است که سال گذشته ميلادي آن را آغاز کرد. مقامات آمريکايي به طور محرمانه گفته‌اند که افزايش نيروها در عربستان همواره اقدامي موقت براي تقويت توانايي‌هاي دفاعي عربستان بوده است که با بهبود شرايط دفاعي عربستان پايان مي‌يابد.

حال اگر خروج اين نيروها و تجهيزات متحدان آمريکا را گيج کند و گمانه زني‌هايي را درباره انگيزه پشت اين اقدام برانگيزد، واشنگتن تنها مي‌تواند خود را براي اين مسائل سرزنش کند.

با توجه به اينکه نه پنتاگون، نه وزارت خارجه آمريکا و نه کاخ سفيد ظاهرا آماده ارائه توضيحي درخصوص اين خروج نيستند، اين خلاء اطلاعاتي فورا با شايعات و گمانه زني‌ها پر شد. با اين حال پنتاگون تاکيد دارد که نيروها در وضعيت آمادگي مطلوبي قرار دارند.

با توجه به افزايش تهديدهاي موشکي عليه آمريکا در منطقه، مي‌توان دريافت که چرا نياز به سامانه پاتريوت تا اين حد براي اين نيروهاي بالاست. همين امر موجب شد که پنتاگون در نهايت اين سامانه را در عراق مستقر کند. اما علاوه بر تهديدهايي که آمريکا در خاورماينه با آن روبه روست، چين اولويت ديگري در امور دفاعي آمريکا است و تمرکز بيش از حد نيروها و منابع در خاورميانه، واشنگتن را از آمادگي در برابر تهديدهاي احتمالي از سوي چين بازمي‌دارد.

در عين حال اين مساله نيز مطرح است که کمبود نيروها مي‌تواند منافع، کارکنان و متحدان آمريکا را در خطر قرار دهد و طرف‌هاي مخالف آمريکا و گروه‌هايي مانند داعش را تشجيع کند.


 سرويس خبر 

در اطلاعيه حزب مردم‌سالاري به مناسبت روز قدس تاکيد شد

بهره‌گيري از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي براي اثبات مظلوميت فلسطينيان و پوشالي بودن طرح معامله قرن

حزب مردم‌سالاري با صدور اطلاعيه‌اي در آستانه روز جهاني قدس، ضمن تاکيد بر احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطين، خواستار بهره‌گيري از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي توسط کليه ملت‌هاي آزاده و عدالتخواه ايران و جهان براي اثبات مظلوميت مردم فلسطين شد. متن اين اطلاعيه بدين شرح است:

روز جهاني قدس، يادآور پيام تاريخي امام‌خميني(ره) براي احقاق حق مردم مظلوم فلسطين است، اما از هر منظري و با هر دين و آيين و اعتقادي که به موضوع فلسطين نگريسته شود، حقانيت مردم فلسطين در مقابل ظلم بي‌پايان جبهه استکبار حامي رژيم صهيونيستي و آمريکا، غيرقابل انکار است. خوشبختانه در روزهاي اخير، مجلس شوراي اسلامي ايران، طرح مقابله با اقدامات رژيم صهيونيستي را عليه صلح و امنيت به تصويب رساند تا علاوه بر تاکيد بر مخالفت جمهوري اسلامي ايران با موجوديت رژيم صهيونيستي با ايجاد سفارتخانه مجازي، گامي عملي در جهت به رسميت شناختن حقوق فلسطينيان و قرار گرفتن در کنار مظلومان در جبهه مقاومت برداشته شده باشد. اما شکي نيست اين تنها بخشي از اقدامات مقابله با توسعه‌طلبي بي پايان رژيم جعلي اسرائيل مي‌باشد. بدون شک علاوه بر اقدامات حاکميتي، بهترين راهکار براي آنکه مظلوميت مردم فلسطين به گوش جهانيان برسد، کوشش‌هاي نهادهاي مدني و غيردولتي در سراسر جهان است تا اثبات کنند مطالبه حقوق فلسطينيان نه مطالبه‌اي صرفا اسلامي يا سياسي يا حاکميتي، بلکه مطالبه‌اي انساني است که هر انسان آزاده و حق طلبي با هر دين و آيين و اعتقاد و مليتي مي‌تواند با آن همراه شود. امسال روز جهاني قدس در شرايطي فرا مي‌رسد که به دليل شيوع ويروس کرونا، برخلاف سال‌هاي گذشته، امکان برگزاري راهپيمايي گسترده در بسياري از کشورها وجود ندارد. اما اين وضعيت، فرصتي فراهم مي‌سازد تا بتوان با بهره‌گيري از امکانات مدرن ارتباطي و شبکه‌هاي اجتماعي، بيش از پيش و با روشي متفاوت، درباره روز قدس و حقانيت مردم فلسطين، روشنگري کرد و با افشاي طرح پوشالي معامله قرن مرز بين ظالم و مظلوم را در سراسر جهان عيان سازد.

حزب مردم‌سالاري با گراميداشت روز جهاني قدس، از عموم آزاديخواهان جهان به ويژه آحاد مردم‌ سرافراز ايران دعوت مي‌کند حالا که امکان برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس به شيوه مرسوم وجود ندارد، اين موقعيت را فرصت تازه‌اي قلمداد کرده و با پشت سر گذاشتن کليشه‌هاي رايج، از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي براي اثبات مظلوميت مردم فلسطين و احقاق حقوق آنان استفاده کنند تا به ياري عموم عدالت‌خواهان جهان سرانجام بيت‌المقدس به صاحبان اصلي آن برگشته و محل تلاقي اديان و مرکز صلح و حق‌طلبي در کره خاکي تبديل شود.

(کميته اطلاع‌رساني حزب مردم‌سالاري)

کرونا و تحولات آتي

ژاپن تا سال 1853 براي بيش از دو قرن، به علت سيطره حکومت استبدادي با روحيه خارجي ستيزي، سياست ساکوکو را اعمال مي‌کرد. طبق اين سياست هرگونه رابطه و دادوستد با خارجي‌ها ممنوع بود. بيش از دو قرن، سياست درهاي بسته، خودکفايي کامل، انزواگرايي بر ژاپن حاکم بود. حتي در سال 1825 حکومت ژاپن دستور داده بود که هر کشتي خارجي که به سواحل اين کشور نزديک شود،مورد هدف قرار گيرد. در سال 1853 رئيس جمهوري آمريکا ناوگان تجاري آمريکا را با چهار کشتي سياه توپدار جنگي همراه با «فهرست خواسته‌هاي آمريکا» روانه ژاپن کرد.

ژاپني‌‌ها نخست نامه رئيس‌جمهور را تحويل نگرفتند هشت کشتي جنگي در بندر يوکوهاما پهلو گرفت. ژاپني‌ها که از کشتي‌هاي پيشرفته جنگي آمريکايي دچار حيرت و ترس شده بودند و با وجود آن که تمايل به مصالحه نداشتند، نهايتا تن به مصالحه دادند.

با اين واقعه بود که ژاپني‌ها به عمق عقب‌ماندگي کشور خود نسبت به جهان خارج پي‌بردند و زمينه‌هاي سياسي و اجتماعي برآمدن امپراتور ميجي و شروع عصر اصلاحات مدرن در ژاپن شکل گرفت.

ايران امروز نه تنها از جنبه اقتصادي يا در «عدم تعادل‌هاي پايدار» يا در مواردي در «دام تعادل سطح پايين» قرار گرفته است بلکه در حوزه‌هاي سياسي و اجتماعي نيز به علت کاهش شديد ظرفيت‌هاي کشور ما گرفتار يک فروبستگي يا «درماندگي آموخته شده» هستيم.

ما نيازمند يک شوک درون‌زا يا برون‌زا هستيم تا ما را از اين تعادل‌هاي سطح پايين و درماندگي‌هاي آموخته بيرون ببرد.

مهم‌ترين پيامد کرونا اين خواهد بود که نظام سياسي ما را از «حالت تعليق» بيرون خواهد آورد. به زبان ساده يعني لاپوشاني و سکوت در مورد هر مساله يا معضل يا چالش، تا جامعه دوباره وارد چالشي ديگر شود و چالش پيشين را فراموش کند. نمونه‌هاي تعليق فراوان‌اند: از سکوت در مورد گم شدن فلان مقدار از دلارهاي کشور يا سکوت در مورد اتهام فساد فلان مقام؛ از سکوت در مورد نرخ واقعي بيکاري در کشور و عدم ارايه اطلاعات دقيق تا عدم اعلام کشتگان اعتراضات آبان 98؛‌ از رها کردن الگوي مصرف بي‌ضابطه آب و انرژي در ايران (دو تا سه برابر ميانگين جهاني)، تا مصرف سرانه دارو در ايران (سه برابر استاندارد جهاني)

کرونا چالش‌هايي که تاکنون در ايران در مرز بحران بودند و معلق شده بودند را فعال خواهد کرد. در حوزه اجتماعي از يک سو انعطاف‌پذيري حکومت پايين آمده است، يعني گشت بانوان مي‌گذارد و تلگرام را فيلتر مي‌کند، و با قاچاق و مصرف مشروبات الکلي مبارزه مي‌کند و کنسرت‌ها را محدود و لغو مي‌کند و کتاب‌ها را سانسور مي‌کند و فلان امام جمعه‌اش دوچرخه سواري بانوان را حرام اعلام مي‌کند از سوي ديگر کنترل‌پذيري او هم پايين آمده است يعني ديگر کنترل پوشش زنان و دوچرخه سواري دختران برايش نا‌ممکن شده است؛ کنترل تلگرام و شبکه‌هاي مجازي ناممکن شده است؛ کنترل اعتياد و مصرف مشروبات ناممکن شده است؛ کتاب‌هاي غيرمجاز به صورت گسترده در اينترنت پخش مي‌شود و نظاير اين‌ها.

جمهوري اسلامي دست کم در دو دهه اخير روشي را در پيش گرفته است که روز‌به‌روز تاثير متغيرهاي بيروني بر پايداري‌اش افزايش يافته و از تاثير متغيرهاي دروني کاسته شده است.

مثلا امروز را که با ده سال پيش مقايسه مي‌کنيم مي‌بينيم چقدر تاثير تصميمات آمريکا، يا روسيه يا چين بر زندگي ما ايرانيان شديد شده است؛ يعني پايداري زندگي امروز ما خيلي وابسته به تصميمات آنها شده است.

همچنين در اعتراضات سال‌هاي 96 و 98 خود حکومت مکررا اعلام کرد که اين اعتراضات به تحريک رسانه‌هاي خارج از کشور رخ داده و از آن‌جا هدايت مي‌شود. يا‌ تصورش را بکنيد، در قضيه ترور شهيد سليماني به راحتي ممکن بود يک تصميم عجولانه از سوي طرفين ما را وارد يک برخورد خطرناک با آمريکا بکند. در همين قضيه کرونا، قيمت نفت سقوط کرد و فعلا هم چشم‌اندازي نيست که طي يکي دو سال آينده به وضعيت قبل برگردد و اين در شرايطي است ما چنان گرفتار کمبود دلار هستيم که از صندوق بين‌المللي پول تقاضاي وام کرده‌ايم و سرنوشت همين وام هم بستگي به رفتار آمريکا و ساير متحدانش در صندوق خواهد داشت.

بنابراين يکي ديگر از خدمات کرونا اين است که نظام تدبير را متوجه مي‌کند که متغيرهاي کنترل‌گر دروني‌اش به غايت ضعيف شده‌اند و بنابراين عوامل بيروني به راحتي مي‌توانند پايداري آن را مخدوش کنند.

نظام تدبير بايد بين ادامه مسير کنوني يا حرکت به سوي تحولات افق‌گشايانه، تصميم بگيرد.

(محسن رناني)

هلاکت 2 تروريست در درگيري سپاه

با يک تيم تروريستي در مريوان

طي درگيري نيروهاي جان بر کف سپاه بيت المقدس با ضد انقلاب دو نفر از نيروهاي ضد انقلاب به هلاکت رسيدند.

طي درگيري بين رزمندگان قرارگاه شهيد شهرامفر کردستان با گروهک‌هاي ضد انقلاب دو نفر از عناصر اين گروهک به هلاکت رسيدند.

به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي پايگاه اطلاع رساني سپاه بيت المقدس کردستان، ساعت 14 و 40 دقيقه بعدازظهر روز گذشته 30 ارديبهشت در درگيري رزمندگان جان بر کف قرارگاه استاني شهيد شهرامفر کردستان با يک گروهک مسلح 8 نفره ضدانقلاب در منطقه عمومي مريوان، دو نفر از اين گروهک به هلاکت رسيدند.

در اين عمليات مشترک بين قرارگاه شهيد شهرامفر و اطلاعات کردستان، 4 نفر ديگر از اين تيم مسلح ضد انقلاب زخمي شده و باقيمانده آنان نيز با توجه به شرايط جغرافيايي منطقه متواري شده اند و تعقيب آنان هم‌چنان ادامه دارد.

فرزندان ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي مي‌توانند تابعيت ايران

را دريافت کنند

سخنگوي دولت از تصويب آيين‌نامه اعطاي تابعيت ايران به فرزندان ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي خبر داد.

به گزارش ايسنا، علي ربيعي در حاشيه‌ جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با تلاشي که صورت گرفت امروز آيين‌نامه اعطاي تابعيت ايراني به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي تصويب شد.

وي افزود: بر اساس اين آيين‌نامه استانداري‌ها به همراه سازمان ثبت احوال و در خارج از کشور هم دفترهاي نمايندگي ما مسئول اين کار هستند.

ربيعي تاکيد کرد: زنان ايراني که داراي فرزند هستند و آن فرزندان بالاي هجده سال دارند يا مادرانشان فوت کرده‌اند هم مي‌توانند تابعيت ايراني را دريافت کنند.