تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5325 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با هدف اشتغال پايدار در سراسر استان سمنان اجرا مي شود
 طرح ملي توانمند سازي زنان سرپرست خانوار 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

همزمان با سراسر کشور، طرح ملي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در استان سمنان براي ايجاد اشتغال پايدار اجرا مي‌شود.مهسا شاه‌حسيني در نخستين جلسه شوراي علمي مشورتي طرح ملي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در استان سمنان با اشاره به پايش وضعيت زنان سرپرست خانوار گفت: اشتغال پايدار با ظرفيت 79 نفر در استان سمنان ايجاد مي‌شود.شاه‌حسيني افزود: طرح ملي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار با همکاري معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و جهاد‌دانشگاهي به عنوان مجري و مشاور طرح در 24 استان کشور در حال اجرا است که در استان سمنان نيز با همکاري اين سه نهاد اجرا مي‌شود.

حسن رهايي رييس جهاد دانشگاهي استان سمنان نيز در اين جلسه با اشاره به اينکه با شيوع ويروس کرونا، کسب و کار خانگي تعداد زيادي از زنان سرپرست خانوار دچار مشکل شده است، گفت: در طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار مدلي تهيه و اجرا شده است که آن‌ها را به اشتغالي پايدار متصل خواهد کرد تا آسيب‌پذيري بسيار کمتري از شرايط داشته باشد.

حسن رهايي از اجراي طرح ملي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در کشور در مناطق محروم و کم‌برخوردار خبر داد و گفت: در مرحله اول 276 نفر از زنان سرپرست خانوار در استان سمنان براي اين طرح معرفي شدند که از اين تعداد 220 نفر از طريق مصاحبه‌هاي تلفني و حضوري پايش شدند و پس از انجام پايش اوليه از بين 220 نفر از زنان سرپرست خانوار، 60 نفر به عنوان مشمولان طرح توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در استان سمنان معرفي شدند.

تمهيدات لازم اشتغال پايدار براي زنان سرپرست خانوار استان سمنان اين طرح در حوزه مشاغل خانگي، صنايع دستي، ميراث فرهنگي و گردشگري در رشته‌هاي مختلفي شامل گليم و جاجيم و گليچ‌بافي، فرش‌هاي دست‌بافت و تابلو فرش، حوله‌بافي، چرم‌دوزي، خياطي، قلم‌زني، قلم‌کاري، معرق‌کاري، نقاشي و نقطه‌کوبي بر روي سفال براي استفاده از ظرفيت مشاغل خانگي براي ايجاد اشتغال پايدار، خوداشتغالي و بهبود معيشت زنان سرپرست خانوار اجرا مي‌شود.


 100 درصد تعهد اشتغال گرمسار محقق شد 

سمنان- ايرنا- معاون سياسي،امنيتي و اجتماعي فرماندار گرمسار افزود: تعهد اشتغال اين شهرستان سال گذشته به تعداد 2 هزار و 127 شغل 100 درصد محقق شد.

علي همتي روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ايرنا اظهار کرد: شهرستان گرمسار داراي سه شهرک صنعتي ايوانکي، پايتخت و جنت آباد در بخش ايوانکي، و شهرک صنعتي گرمسار و فجر در شهر گرمسار و منطقه صنعتي حاجي‌آباد است.

وي افزود: همچنين منطقه ويژه اقتصادي با مجوز هيات دولت در وسعت 2 هزار هکتار شروع به فعاليت کرده و خدمات زيربنايي مثل آب، برق و گاز در حال انتقال به اين منطقه است.

همتي ادامه داد: در مجموع يکهزار و 565 جواز تاسيس واحد صنعتي در اين شهرستان صادر شده که اين واحدها براي 39 هزار و 478 نفر ايجاد اشتغال کرده است.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي فرماندار گرمسار تصريح کرد: از بين واحدهاي داراي جواز تاسيس، 705 واحد پروانه بهره‌برداري دارند که اين واحدها براي 17 هزار نفر ايجاد اشغال کردند.

وي بيان کرد: عمده فعاليت واحدهاي صنعتي اين شهرستان در توليد مواد شيميايي، فلزي غيرکاني، فراورده‌هاي غيرنفتي، لاستيک، پلاستيک و مواد غذايي است.

همتي ابراز داشت: در حال حاضر، سه واحد صنعتي راکد در شهرستان گرمسار وجود داردکه مراحل دريافت تسهيلات راه اندازي آنها در حال پيگيري و انجام است.

وي خاطرنشان کرد: سال گذشته هيچ واحد صنعتي در شهرستان گرمسار تملک نشد.

همتي بيان کرد: وجود اين شهرک‌هاي صنعتي شرايط گرمسار را به عنوان شهرستاني صنعتي ويژه کرده است به طوري که 50 درصد صنعت استان سمنان در گرمسار فرار دارد.

وي ادامه داد: وجود منطقه ويژه اقصادي و قرار گرفتن اين شهرستان در چهارراه مواصلاتي شرق و غرب و شمال و جنوب کشور، و نزديک بودن به پايتخت کشور شرايط را براي تبديل شدن اين شهرستان به قطب اقتصادي تسهيل کرده و شرايط براي حضور صنعتگران و سرمايه‌گزاران در اين شهرستان فراهم است.

گرمسار شهرستاني در غرب استان سمنان با وسعت 10 هزار و 686 کيلومتر مربع و جمعيت 78 هزار و 619 نفر است که 110 کيلومتر تا مرکز استان و 95 کيلومتر تا تهران فاصله دارد.


 معاون بهره‌وري اوقاف سمنان
 بيش از 10 پروژه اقتصادي در موقوفات استان پيش‌بيني شده است 

معاون بهره‌وري اقتصادي موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان گفت:

بيش از 10 پروژه اقتصادي در موقوفات استان سمنان پيش‌بيني شده است.

به گزارش ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان، در راستاي عملياتي کردن شعار سال اعلامي از سوي مقام معظم رهبري به عنوان «سال جهش توليد»، 10 پروژه سرمايه‌گذاري توليدي و اشتغال‌زايي در استان سمنان براي سال 99 تعريف شده است.

وي افزود: اين پروژه‌ها در بخش‌هاي کشاورزي، گلخانه‌اي، دامي، آب‌انبار، کاروانسرا و همچنين زيرساخت‌هاي شهري است.

معاون بهره‌وري اقتصادي موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان تصريح کرد: بر‌اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام ‌شده همه اين پروژه‌ها در سال 99 آغاز و برخي در همين سال به بهره‌برداري مي‌رسند.

وي عنوان کرد: با توجه به ظرفيت و تنوع سرمايه‌پذيري موقوفات مي‌توان در هر بخش موجبات حضور فعالان اين عرصه را فراهم ساخت.

رستميان گفت: ارزش تقريبي سرمايه‌گذاري در اين پروژه‌ها بيش از 500 ميليارد ريال برآورد شده است.وي افزود: مهم‌ترين اين پروژه‌ها مجموعه پرورش شتر داشتي در شهرستان آرادان و کاروانسراهاي استان مي‌توان نام برد.

معاون بهره‌وري اقتصادي موقوفات و بقاع متبرکه اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان اظهار کرد: در حال حاضر اولويت و سياست کاري ما جذب و استفاده حداکثري از ظرفيت سرمايه‌گذاران با هدف ايجاد اشتغال و ايجاد جهش در توليد و همچنين افزايش بهره‌وري موقوفات به‌منظور افزايش سطح کيفي اجراي نيات موقوفات است.

وي خاطرنشان کرد: تمامي ظرفيت‌هاي موجود در موقوفات و موقعيت‌هاي سرمايه‌گذاري در موقوفات را شناسايي کرده و آمادگي داريم در صورت مراجعه سرمايه‌گذاران بر‌اساس ضوابط نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت اقدام کنيم.


 افزايش مبتلايان به کرونا در مهدي‌شهرفرماندار دستور تدابير ويژه صادر کرد 

فرماندار شهرستان مهدي‌شهر به دنبال افزايش مبتلايان به ويروس کرونا در اين شهرستان، دستور اتخاذ تدابير ويژه را در مهدي‌شهر صادر کرد.

عبدالرضا ميقاني در جلسه ستاد کرونا در مهدي‌شهر اظهار کرد: متأسفانه شهرستان مهدي‌شهر از روزهاي خوب خود در بحث مبارزه با ويروس کرونا فاصله گرفته و روند افزايش مبتلايان به ويروس کرونا در شهرستان به‌شدت نگران‌کننده است.

فرماندار شهرستان مهدي‌شهر گفت: از فعالان فضاي مجازي و اصحاب رسانه مي‌خواهيم تا از همه ظرفيت‌هاي اطلاع‌رساني خود در شهرستان براي آگاه کردن مردم و اعلام خطر شيوع ويروس کرونا استفاده کنند.

ميقاني بيان کرد: جمعيت هلال‌احمر شهرستان مهدي‌شهر براي غربالگري با استفاده از تجهيزات به‌روز در مناطق پرجمعيت شهر، پايگاه‌هاي موردنياز را داير کند.

وي بيان کرد: اکيپ‌هاي بهداشت محيط با همکاري ادارات صنعت و معدن، شبکه بهداشت و درمان و نيروي انتظامي گشت‌هاي بازرسي و نظارت خود را تشديد کنند و هر واحد صنفي که رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي را انجام نمي‌دهد، بدون اغماض پلمب شود.

فرماندار شهرستان مهدي‌شهر اضافه کرد: آموزش و پرورش کمبودهاي ماسک و مواد ضدعفوني مدارس خود را اعلام کند تا در اسرع وقت نسبت به تأمين آن اقدام شود. ميقاني بيان کرد: دهياران نيز در جهت توجيه مردم مبني بر عدم بازگشت به روستا و توزيع اقلام بهداشتي اقدام کنند. وي گفت: تمام مراسم تشييع، بزرگداشت درگذشتگان، تجمع در آرامستان‌ها ممنوع بوده و از تجمع در منازل براي بزرگداشت اموات خودداري شود.

فرماندار شهرستان مهدي‌شهر افزود: شهرداري‌ها نظارت دقيق بر تاکسي‌ها مبني بر عدم سوار کردن دو نفر بيشتر در صندلي عقب خودرو را انجام دهند.

ميقاني گفت: شهرداري‌ها براي فضاسازي عمومي و نصب بنرهاي هشدارآميز در شهرستان مهدي‌شهر اقدامات خود را افزايش دهند.

فرماندار مهدي‌شهر بيان کرد: يکي از مهم‌ترين علل افزايش مبتلايان به ويروس کرونا در شهرستان مهدي‌شهر، افزايش مراودات و رفت‌وآمدهاي خانگي است.

وي تصريح کرد: از مردم خواهشمندم از ترددهاي غيرضروري خودداري کنند و بر رعايت هرچه بيشتر پروتکل‌هاي بهداشتي همچون ماه‌هاي گذشته اهتمام بورزند تا شهرستان مهدي‌شهر همانند ماه‌هاي گذشته جزو کمترين مبتلايان به ويروس کرونا شناخته شود.