تاریخ 1398/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5257 برو جستجو جستجوی پیشرفته   از مردم سروري مي خواهيم يا بندگي؟ 
نويسنده : علي‌اکبر مختاري

اظهارات اخير خطيب نماز جمعه مشهد درخصوص انتخابات و رد‌صلاحيت‌ها موجب واکنش گوناگوني در رسانه‌ها و فضاي مجازي شده است. خطيب جمعه در مقابل موضع‌گيري افراد و گروه‌هاي سياسي درخصوص حذف تعداد کثيري از فعالين سياسي در رقابت انتخاباتي با تاکيد بر عبادات و اعمال فردي فقهاي شوراي نگهبان در جهت تاييد رفتار سياسي آنان بيان کردند: فقيهان شوراي نگهبان به اندازه وزن آقايان نماز شب خوانده‌اند و منتقدين با دشمن همصدا شده‌اند که اين انتخابات نيست، انتصابات است. همچنين در ايام انتخابات دوره گذشته گفته بودند هر کسي راي ندهد قطعا به جهنم مي‌رود.

حقيقتا اين‌گونه ادبيات و جواب‌هاي کوتاه و مختصر به سوالات سخت و پيچيده نزد افکار عمومي، همچنين مرتبط کردن و توجيه همه کم و کاستي‌هاي مسئولين و نهادهاي حکومتي با گزاره‌ها و احکام ديني يا مرتبط دانستن هر نقد و اعتراضي به دشمن و خارج از مرزها چه نتيجه‌اي دارد؟ در دوره انفجار اطلاعات و عصري که جامعه به سطح بالايي از سواد و شعور رسيده و بخش عمده‌اي از مردم در مسائل مختلف سياسي ملي و فراملي مي‌توانند تحليل و ايده داشته باشند متاسفانه برخي از اظهارات موجب تحقير مردم و کم‌بها کردن فهم و خرد جامعه است. در واقع عده‌اي مردم را به بستن چشم و گوش خود در مقابل تصميات سياسي و تبعيت خواهي محض و بندگي دعوت مي‌کنند.

در سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي به مدد تکنولوژي و ثبت سخنان بنيانگذار جمهوري اسلامي مي‌توان راه امام و انديشه امام درخصوص عظمت و کرامت مردم همچنين جايگاه اموري همانند مردم، انتخابات، مجلس، آزادي و منتخبين مردم را به مسئولين يادآوري کرد. حضرت امام در سخناني در جمع نمايندگان خبرگان عنوان مي‌کنند: شما وکيل ملت در اين مسئوليت هستيد و نه ولي آنها، وکالت داريد که خواسته‌هاي آنان را پيگيري کنيد و نه نظرات خودتان، راي اکثريت ملت در همه دنيا لازم‌الاتباع است، اعمال نظر خلاف راي مردم نه به مصلحت کشور، نه مصلحت خود شما و نه امکان‌پذير است. لذا مقايسه توصيه‌هاي ايشان با عملکرد برخي افراد و مسئولين نشان از آن دارد که جايگاه والا و متعالي مردم در نظر امام هم‌اکنون به بندگي و نوکري تبديل مي‌شود و ادامه اين روند ارتجاع و نزول جايگاه شهروندي به رعيت بودن است.

نکته ديگر به غيرخودي دانستن مردم مرتبط است. آنچه در رخدادهاي اخير از سقوط هواپيما تا گزارش جشنواره فجر در رسانه ملي پخش شد به پنهان‌اري و سانسور عجيب حاکميت در بيان واقعيت مربوط مي‌شود و اين‌گونه رفتارها شکاف بين دولت و ملت را روزبه‌روز افزون‌تر خواهد کرد و در حقيقت تفکر بيگانگي يا بندگي مردم را ترويج مي‌دهد. سانسور و حذف و يکتا‌انگاري در عصر پسامدرن در دنياي رسانه‌ها که هر فرد شهروند خبرنگار محسوب مي‌شود بيشتر فريب و تحقير معنا مي‌شود تا اجراي سياست‌هاي پنهان. لذا دوگانگي تفسيرها از رويدادها و رخدادهاي در رسانه‌هاي دولتي و فضاي مجازي و گرايش جامعه به دريافتن حقيقت و واقعيت از خارج از مرزها يا فضاي مجازي به اعتبار حاکميت و اعتبار نهادهاي دولتي لطمه جبران‌ناپذيري خواهد زد.

در متون دين و نظام‌هاي اخلاقي دنيا هميشه حفظ شان و جايگاه افراد جامعه و عزتمندي و کرامت انساني توصيه شده است در جمهوري اسلامي به جهت ديني بودن حکومت و تاکيد بر اصول ديني و معنوي اين موضوع بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد. در سخت‌ترين شرايط تحريم و جنگ، شرط وفاداري مردم و تثبيت حکومت، صداقت و خدوم بودن حاکمان، سروري و رضايتمندي مردم است.