تاریخ 1398/11/16 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5251 برو جستجو جستجوی پیشرفته   واکنش‌ها به رد صلاحيت‌هاي اخير 
نويسنده : محمد عليان

در اين چند روز شاهد اوج گرفتن بحث‌هاي انتخابات نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هستيم که بازار گفتگوهاي محافل سياسي به ويژه جلسات عمومي و خصوصي بسيار داغ شده است. به گفته سخنگوي شوراي نگهبان حدود 16 هزار نفر در سراسر کشور به عنوان کانديداهاي مجلس اين دوره ثبت‌نام کرده‌اند که تعدادي در پايتخت و ديگر شهرستان‌ها رد صلاحيت شده‌اند، و لذا در اين کشمکش‌هاي سياسي، واکنش شديد برخي از مسئولان طراز اول کشور را برانگيخت و بر روند اينگونه ردصلاحيت‌ها انتقاد کرده‌اند که اين شيوه در اين شرايط حساس کشور خلاف اراده قدرت ملي و انقلابي است که بيگانگان کليت نظام را متهم به فساد و نهايت سوءاستفاده مالي را خواهند کرد. و از طرفي ديگر در اين مقطع کوتاه سرنوشت‌ساز، مي‌تواند فضاي قضاوت افکار عمومي را مشوش کرده و خسارات غيرقابل حيثيتي يا به عبارتي لطمه سنگين شخصيتي را به کانديداها وارد آورد و شايد سال‌ها زخم اين آسيب‌هاي اجتماعي بر پيکر جامعه باقي بماند که ترميم آن مستلزم سال‌هاي سال فرصت است که آشتي ملي صورت پذيرد. زيرا در اظهارات هيات مرکزي، براي برخي‌ها « التزام عملي به نظام » اشاره شده است. البته در روزهاي اخير با بررسي‌هاي به عمل آمده مجدد و بازنگري به سوابق نامزدها جمع کثيري تاييد شده که باعث خرسندي است. البته شايد برخي‌ها که ردصلاحيت شده‌اند گاهي اوقات در گفتار، يا کردار خود که در مقابل خدمات ارزنده و اقدامات شايسته و خالصانه به ملت و کشور با داشتن مسئوليت‌هاي ملي – ميهني قابل جبران يا چشم‌پوشي بود که اين ارزش‌هاي خدمتگزاري در کفه‌هاي ترازوي سنجش، مورد ارزيابي قرار گرفت ولي « عدم احراز صلاحيت » در اين بحران خطرناک سياسي که دشمنان تمام حرکات و سکنات ما را با عينک ذره بيني زير ميکروسکوپ نظاره‌گر هستند، قابل بحث کارشناسي و اظهارنظر انديشمندان سياسي کشور است که از بين بردن اختلافات سليقه‌اي داخلي در شرايط نفس‌گير فعلي و اقتدار ايران سربلند ضرورت دارد که بايد افکار عمومي جامعه احساس اعتماد کرده تا مشارکت همگاني پاي صندوق‌هاي راي کاهش نيافته و مردم به اين امر آگاه باشند که بي‌طرفي و توصيه خط و ربط در تاييد صلاحيت نامزدها با استفاده از تريبون‌هاي تبليغاتي رايگان رسانه‌هاي گروهي کاملا رعايت شده است.

بدون هرگونه شک و شبهه‌اي يکي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين معيارهاي سياسي کنوني، افزايش مشارکت و يکپارچه اقشار مختلف جامعه و ايجاد شور و نشاط سالم و فضاي سلامت و گرم نگه داشتن تنور انتخابات کشور است.

البته فراموش نکنيم برخي از نمايندگان جنجال‌آفرين در اين مدت 4 سال شايد به گونه‌هاي مختلف با سوءاستفاده‌هاي مالي، اقتصادي، عقايد سياسي، رانت و... با وجود مدارک مستند و گويا رد صلاحيت شده‌اند و ما هم ضمن احترام گذاشتن به اين شيوه صحيح مي‌پذيريم که فساد مالي، زمين‌خواري و... برخي از نمايندگان و يا مسايل غيراخلاقي اعم از پول‌شويي، احتکار، اختلاس فرزندانشان در داخل يا خارج از کشور در هر شکل و توسط هر شخص در هر پست و مقام مردود و قابل پيگيري مقامات قضايي است. اما آن دسته از نمايندگان که با خلوص‌نيت خدمتگزاري براي توسعه و پيشرفت و آباداني کشور با تمام قوا کوشيده‌اند، مراقب باشيم که به خواسته‌هاي دشمنان جامه عمل بپوشانيم. اميد است شوراي محترم نگهبان بر روند اين ردصلاحيت‌ها تجديد‌نظر کلي داشته باشد.