تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5234 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با المپيکي شدن واليبال؛
 مجموع سهميه‌هاي ايران براي المپيک توکيو به 41 رسيد 
  ثبت يک رکورد

سرويس ورزشي:

با کسب سهميه المپيک توکيو توسط تيم ملي واليبال، مجموع سهميه‌هاي کاروان ورزش ايران براي حضور در اين دوره بازي‎ها به 41 سهميه انفرادي و تيمي رسيد.

سهميه جديد کاروان ورزش ايران براي حضور در سي و دومين دوره بازي‌هاي المپيک تابستاني توسط تيم ملي واليبال به دست آمد. اين تيم در فينال رقابت‌هاي گزينشي المپيک که در چين برگزار شد، با غلبه بر تيم ميزبان به اين مهم دست يافت تا براي دومين دوره متوالي در المپيک حاضر شود.

ثبت يک رکورد

واليبال دومين رشته تيمي به حساب مي‌آيد که براي المپيک سال آينده کسب سهميه کرده است. پيش از اين بسکتبال به عنوان اولين رشته تيمي از حضور در جام جهاني براي اين بازي‌ها کسب سهميه کرده بود.

بدين ترتيب تا به امروز حضور دو رشته تيمي در المپيک توکيو قطعي شده تا رکوردي در تاريخ ورزش ايران ثبت شود چراکه اين براي نخستين بار است که کاروان ورزش ايران با بيش از اين يک رشته تيمي در المپيک حاضر خواهد شد.

بسکتبال و واليبال پيش از اين به ترتيب در المپيک‌هاي 2008 پکن و 2016 ريو حضور داشتند اما در آن دوره بازي‌ها هيچ رشته تيمي ديگر از ايران حضور نداشت.

فوتبال ديگر رشته تيمي است که تجربه همراهي کاروان‌هاي المپيکي ايران را دارد. تيم فوتبال اميد ايران در المپيک 1964 توکيو، 1972 مونيخ و 1976 مونترال حضور داشت اما در هيچ يک از اين بازي‌ها، ايران در رشته تيمي ديگري نماينده نداشته است.

ارتقاي تعداد سهميه‌هاي المپيکي ورزش ايران به 41

ارديبهشت ماه گذشته توسط نجمه خدمتي (تيراندازي) اولين سهميه ورزش ايران براي المپيک توکيو به دست آمد و اينگونه شکل‌گيري کاروان ورزش ايران براي المپيک آغاز شد. بعد از آن سهميه‌هاي ديگري در همين رشته و همچنين دووميداني، کشتي فرنگي و آزاد، تيروکمان، دوچرخه‌سواري، تکواندو و بسکتبال به دست آمد.

با سهميه‌اي که حالا توسط تيم ملي واليبال به دست آمده، مجموع سهميه‌هاي کاروان ايران به 41 سهميه ارتقا پيدا کرد. اين تعداد سهميه شامل 37 سهميه در بخش مردان و 4 سهميه در بخش بانوان است.

سي و دومين دوره بازي‌هاي المپيک تابستاني 3 تا 19 مردادماه سال آينده به ميزباني ژاپن و در توکيو برگزار مي‌شود.

ايران براي دوره پيشين بازي‌هاي المپيک صاحب 63 سهميه در 14 رشته شد و در نهايت هم با 62 ورزشکار در المپيک 2016 ريو شرکت کرد.


 اعلام زمان برگزاري اردوي هفت روزه تيم ملي فوتبال ساحلي هفده بازيکن دعوت شدند؛ نامي از استان سمنان وجود ندارد! 

سرويس ورزشي:

به نقل از سايت رسمي فدراسيون فوتبال، بازيکنان تيم ملي فوتبال ساحلي ايران پس از کسب مقام سوم بازي‌هاي جهاني ورزش‌هاي ساحلي 2019 و مقام قهرماني جام بين‌قاره‌اي 2019 با صلاحديد کادرفني به دليل عدم در پيش بودن مسابقات، به استراحتي 2 ماه و نيمه پرداختند.

در ادامه برنامه‌هاي فني اين تيم، اردويي هفت روزه از دوم بهمن ماه به ميزباني شهر بندرعباس برگزار مي‌شود.

به اين منظور 17 بازيکن به شرح زير از سوي ‌هاشم‌پور به اين اردو فراخوانده شدند:

پيمان حسيني، حميد بهزادپور، محمد احمدزاده، حسن عبدالهي، علي درويش متولي، محمد معصومي‌زاده، مصطفي کياني، علي ميرشکاري، مسلم مسيگر، مهدي شيرمحمدي، محمدعلي مختاري، سيدعلي ناظم، سعيد پيرامون، ‌هادي فرهمند، اميرحسين اکبري، احسان درا، موحد محمدپور

لازم به ذکر است، اين اردو تا هشتم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

توضيح سرويس ورزشي:

نزديک به دو سال است که در هيچ اردوي تيم ملي نامي از بازيکنان سمنان ديده نمي‌شود اين در حالي است که در جمع بازيکنان تيم سمنان نفراتي حضور دارند که از برخي بازيکنان دعوت شده بهتر مي‌باشند و متاسفانه هيچ پيگيري يا رايزني هم در اين زمينه وجود ندارد تا فوتباليست‌هاي اين استان به حق خودشان دست پيدا کنند.


 سرويس ورزشي: 

برگزاري جلسه هماهنگي هيات وزنه‌برداري

شهرستان مهدي‌شهر

سرويس ورزشي:

جلسه هماهنگي هيات وزنه‌برداري شهرستان مهدي‌شهر با حضور ملک‌احمدي رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان مهدي‌شهر؛ باقري رئيس هيأت وزنه‌برداري استان؛ جوادي دبير هيات استان و اعضاي هيات در خصوص موضوعات ذيل برگزار گرديد:

1- برنامه‌ريزي هيات شهرستان جهت استعداديابي در بخش آقايان و بانوان جهت شركت در مسابقات سال آينده

2- تجهيز سالن وزنه‌برداري واقع در سالن شهيد رجايي مهدي‌شهر

3- زمين اختصاص يافته به هيات وزنه‌برداري شهرستان جهت ساخت اولين خانه وزنه‌برداري در استان سمنان كه مقرر گرديد پس از واگذاري قطعي نسبت تخصيص بودجه و ساخت آن اقدام گردد.

رونمايي از بمب نقل و انتقالاتي پرسپوليس؛

مهاجم گلزن تراکتوري

سرويس ورزشي:

پرسپوليسي‌ها با مهاجم سابق تراکتور تبريز به توافق رسيدند.

با جدا شدن جونيور براندائو برزيلي از پرسپوليس، مديران اين تيم به دنبال جذب مهاجم جديدي رفتند و پس از اينکه با عيسي آل‌کثير، شهريار مغانلو و... به توافق نرسيدند، حالا درصدد جذب مهاجم جديدي هستند.

آنتوني استوکس، مهاجم ايرلندي سابق تراکتور اصلي‌ترين گزينه سرخ‌ها است که مذاکراتي نيز با اين بازيکن انجام شده و با توافقاتي نيز که حاصل شده، بايد اين بازيکن را پرسپوليسي ناميد.

باقري در پرسپوليس ماندني شد

سرويس ورزشي:

کريم باقري با وجود مصاحبه‌هاي اخيري که داشته در کادرفني پرسپوليس مي‌ماند.

با انتخاب يحيي گل‌محمدي به عنوان سرمربي پرسپوليس، کريم باقري در چند مصاحبه تاکيد کرد براي باز گذاشتن دست سرمربي جديد کنار مي‌کشد اما کريم باقري با تصميم يحيي گل‌محمدي در اين تيم مي‌ماند.

گل‌محمدي براي ترکيب دستياران خود علاوه بر تاکيد بر حفظ کريم باقري از باشگاه خواسته مقدمات حضور داود فنايي به عنوان مربي گلرها، حميد مطهري به عنوان دستيار و احتمالا محمد عسگري به عنوان آناليزور را فراهم کند.

بدين ترتيب محسن سيدي که به عنوان مربي دروازه‌بانان در جمع سرخپوشان بود از اين تيم جدا مي‌شود. همچنين به احتمال زياد خانبان که بحث جدايي‌اش مطرح شده بود، در پرسپوليس مي‌ماند.

رقباي واليبال ايران در المپيک مشخص شدند

سرويس ورزشي:

گروه‌بندي رقابت‌هاي واليبال در بازي‌هاي المپيک 2020 توکيو مشخص شد.به نقل از سايت ايتاليايي Volleyball.it، با مشخص شدن 12 تيم صعود‌کننده به رقابت‌هاي واليبال بازي‌هاي المپيک 2020 توکيو، گروه‌بندي اين مسابقات نيز اعلام شد.به اين ترتيب گروه‌بندي بازي‌هاي واليبال در المپيک 2020 توکيو به شرح زير اعلام شد:

*گروه A

ژاپن- لهستان- ايتاليا- کانادا- ايران- ونزوئلا

*گروه B

برزيل- آمريکا- روسيه- آرژانتين- فرانسه- تونس

طبق برنامه اعلام شده، چهار تيم برتر اول گروه به دور بعد اين رقابت‌ها راه پيدا مي‌کنند و به صورت ضربدري با چهار تيم برتر گروه ديگر ديدار مي‌کنند. به‌ اين ترتيب تيم اول گروه A با تيم چهارم گروه B، تيم دوم گروه A با تيم سوم گروه B، تيم سوم‌ گروه A با تيم دوم‌ گروه B و تيم چهارم‌ گروه A با تيم اول گروه B ديدار خواهند کرد.

دعوت دوچرخه‌سوار خوش‌آتيه گرمساري

به اردوي تيم ملي دوچرخه‌سواري

سرويس ورزشي:

عليرضا انگار‌نويس دوچرخه‌سوار نوجوان و خوش‌آتيه گرمساري به اردوي تيم ملي دوچرخه‌سواري جمهوري اسلامي ايران دعوت شد.

اين دوچرخه‌سوار آينده‌دار گرمساري که در عين وجود محدوديت‌هاي تجهيزات دوچرخه‌سواري توانست قدرت خود را به مربيان تيم ملي اثبات کند، توسط مربيان به اردوي تيم ملي دعوت شد.

اجراي گام دوم طرح سنجش ساختار قامتي

بانوان روستايي شهرستان گرمسار در روستاهاي

کرند و فرور

سرويس ورزشي:

مرحله دوم طرح سنجش ساختار قامتي بانوان روستاهاي شهرستان گرمسار با همکاري اداره ورزش و جوانان شهرستان گرمسار، هيات پزشکي ورزشي اين شهرستان و هيات ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي گرمسار در روستاهاي کرند و فرور برگزار شد. اين طرح در سه مرحله و در روستاهاي شهرستان گرمسار برگزار خواهد شد که تا به حال دو مرحله از آن در روستاهاي لجران و کرند و فرور اجرا شد.

روياي المپيک با اين فدراسيون

و مديريت پنج ستاره؟

ميثم بهرامي

اميدهاي تيم حميد استيلي در سونگلاي تايلند با شکست مقابل کره جنوبي کمرنگ شد اما به راستي چرا بايد از اين تيم انتظار صعود داشت؟

مرور سياست‌هاي مديريتي فدراسيون فوتبال خصوصا در دو سال اخير نشان‌دهنده دوران تلخ و تاريک مديريت فوتبال کشور است. دوره‌اي سرشار از ناکامي‌هاي رنگارنگ، اتلاف منابع و ثروت‌هاي فوتبال و همچنين فرار از شفافيت و پاسخگويي.

در اين روزگار سياه فوتبال از استيلي و شاگردانش انتظار داريم به المپيک صعود کنند؟

بد نيست تنها به سرنوشت تلخ اين تيم در دو سال گذشته نگاه کنيم از انتخاب و عزل کرانچار تا انتخاب عجيب مجيدي و برکناري عجيب‌تر و بالاخره در فاصله 3 ماه به مسابقات وقتي هيچ کس حاضر به پذيرش اين سمت نشد گزينه‌اي غير از حميد استيلي باقي نمانده بود.

انتظار نداشته باشيم که اين تيم در مسيري خلاف جهت حرکت جريان ويرانگر مديريت فوتبال کشور به سمت موفقيت بزرگ حرکت کند و طلسم چهل ساله را بشکند.

کافي است به حال و روز تيم ملي بزرگسالانمان بنگريم که با مديريت پنج ستاره و آن همه لژيونر نامدار و مارک ويلموتس 2.6 ميليون دلاري (30 ميلياردي) مقابل بحرين و عراق شکست خورد.

در اين مقايسه منصفانه بايد به خاطر تساوي مقابل ازبکستان و شکست نزديک برابر کره جنوبي از استيلي و شاگردانش تشکر کنيم که حداقل تا اينجا آبروداري کردند.

قابل توجه علاقمندان به رشته فوتسال

سرويس ورزشي:

هيات فوتبال شهرستان سمنان با همکاري هيات فوتبال کارگري شهرستان سمنان در نظر دارد همچون سنوات گذشته نسبت به برگزاري مسابقات فوتسال در دهه مبارک فجر اقدام نمايد. علاقه‌مندان مي‌توانند با توجه به شرايط ذيل جهت ثبت‌نام اقدام نمايند.

- اين مسابقات در رده سني بزرگسالان برگزار خواهد شد.

- وروديه مسابقات براي تيم‌هاي کارگري(تيم‌هايي با نام واحد صنعتي يا داشتن 6 بازيکن با دفترچه بيمه تامين اجتماعي ) مبلغ ورودي 250 هزار تومان ساير تيم‌ها 350 هزار تومان مي‌باشد.

- نظر به محدوديت زماني موجود هرگاه تعداد تيم‌ها به حد نصاب رسيد، از پذيرش ديگر تيم‌ها معذوريم تنها ارائه فيش بانکي و ترتيب اولويت پرداخت آن ملاک پذيرش خواهد بود.

- زمان ثبت‌نام حداکثر تا تاريخ 10/11/98 مي‌باشد.

- مسابقات در سالن ورزشي کوثر و کارگران برگزار خواهد شد.


 ورزش و سرانه يک وجبي!  
نويسنده : رضا شجيع

بدون ترديد وجود زيرساخت‌‌ها و اماكن و فضاي مناسب و بهينه ورزشي و دسترسي آسان به آنها، سنگ بناي توسعه ورزش در همه‌‌ ابعاد تربيتي و همگاني تا قهرماني و حرفه‌‌اي است. ميزان سرانه فضاي ورزش كشور حدود 0/6 مترمربع (يك گام بلند) مي‌باشد كه 0/15 مترمربع آن را فضاي سرپوشيده تشكيل داده است، 0/45 مترمربع متعلق به اماكن روباز است كه حدود 57 درصد از اين رقم را زمين‌هاي خاكي تشكيل مي‌دهند. كسر زمين‌هاي خاكي از كل نشان مي‌دهد ميزان سرانه فضاي ورزشي كل كشور حدود 0/34 مترمربع (نيم گام) است، اين در حالي است كه اين ميزان در كشورهاي توسعه يافته از 2 تا 8 مترمربع متغير است. فضاهاي ورزشي روباز روستايي عمدتاً خاكي بوده و ميزان سرانه‌‌ فضاي سرپوشيده ورزشي روستاييان كمتر از 0/04 مترمربع (مساحت يك وجب × يك‌‌ وجب) است، به‌عنوان نمونه سرانه فضاي سرپوشيده ورزش روستايي خوزستان به‌عنوان خطه قهرمان خيز كشور كه شديداً مورد تهاجم ريزگردها نيز قرار دارد (يعني با توجه به شرايط جوي امكان فعاليت در اماكن روباز وجود ندارد) حدود 0/006 مترمربع (كمتر از مساحت كف يك كفش)است. در بخش شهري؛ كمترين ميزان سرانه متعلق به شهرنشينان تهراني با 0/03 مترمربع (كمتر از مساحت يك ‌‌وجب × يك ‌‌وجب) و بالاترين ميزان به شهرنشينان سمناني با 0/2 مترمربع (حدود 0/5 متر × در 0/5 متر) است. سهم بخش خصوصي از سرانه فضاي ورزشي كشور حدود 24 سانتي مترمربع (مساحت 4 انگشت يك دست) مي‌باشد. از منظر ديگر، 92 درصد از تعداد مكان‌هاي ورزشي سرپوشيده و مطلوب در مناطق شهري احداث شده اند و سهم روستاييان تنها 8 درصد است؛ بر اين اساس، تقربياً به ‌ازاي هر 18000 روستايي و هر 4300 شهرنشين يك سالن سرپوشيده ورزشي وجود دارد. به‌علاوه، حدود 25000 باشگاه ورزشي در اقصي نقاط كشور به آموزش، ترويج و تعميم تربيت بدني و ورزش مشغول هستند. وجود اين تعداد باشگاه داراي مجوز و فعاليت بيش از 60 هزار مربي و باشگاهدار در اين حوزه نشان مي‌دهد كه بخش خصوصي، علاقه‌‌مند و مشتاق به سرمايه‌‌گذاري و فعاليت در حوزه است. بنابراين، بخش خصوصي توانسته است براي هر 3500 ايراني يك مكان ورزشي ايجاد كند، اگرچه اين موضوع تا رسيدن به مطلوب فاصله دارد اما رشد 100 درصدي تعداد باشگاه‌هاي ورزشي طي 10 سال اخير نشان مي‌دهد مشاركت بخش غيردولتي در اين حوزه فرصت‌هاي ارزشمندي را پديد آورده است. ضمن اينکه بر اساس برآوردهاي دقيق آماري به طور ميانگين هر باشگاه داراي 300 مشتري است و در صورتي که افزايش باشگاه‌ها با افزايش مشارکت ورزشي مردم همراه نشود، روز به روز شاهد خالي‌تر شدن باشگاه‌ها و در نهايت ضرر مالي آن‌ها خواهيم بود و اين هشداري است که نبايد به سادگي از کنار آن عبور کرد.