تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5234 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 مديران استان از سفرهاي غيرضرور بپرهيزند  
 شهرداري‌ها در ايجاد کمپ‌هاي ترک اعتياد مشارکت کنند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با ابراز تاسف از آمار ردصلاحيت شدگان گفت: متاسفانه نسبت به دوره قبل که 56درصد ردصلاحيت شدند، در اين دوره حدود 8 درصد افزايش ردصلاحيت را شاهد بوديم.

عليرضا آشناگر در جلسه شوراي اداري استان سمنان با اشاره به وقايع روزهاي اخير گفت: مردم کشور شاهد چند رويداد تلخ بودند، اول شهادت سردار سليماني که سرباز و محبوب دل نه فقط مردم ايران بلکه مردم منطقه بود و سپس جان باختن برخي تشييع‌کنندگان پيکر شهيد سليماني که از خداوند براي جان باختگان طلب رحمت و مغفرت داريم.

آشناگر در ادامه گفت: رويداد تلخ ديگر سقوط هواپيما در پي خطاي انساني بود که مسئولان گزارش دادند و حسب دستور رهبري بررسي‌هاي لازم را خواهند داشت. متاسفانه 176 نفر در اين حادثه جان باختند و براي خانواده‌هايشان طلب صبر داريم. اميدواريم اين غم و اندوه با گشايش درسرنوشت مردم و همراهي ملت با اسلام و انقلاب برطرف شود.

وي با اشاره به حادثه سيل در سيستان و بلوچستان اظهار کرد: خشکسالي در سال‌هاي گذشته مردم را آزرده خاطر کرد، سال گذشته نزول رحمت الهي کمک‌هاي خوبي کرد اما امسال موجب بروز سيل هم شد. مسئولان نهايت کمک در امدادرساني را داشته باشند و استان سمنان نيز آمادگي کمک را دارد.

استاندار سمنان در تشريح آثار و پيامدهاي شهادت سردار سليماني گفت: بعداز ترور شهيد سليماني، پاسخ به دولت آمريکا مطالبه مردم نه به عنوان جنگ بلکه به‌عنوان انتقام و قصاص بود. يک مقام رسمي توسط يک دولت ترور شد و اگر پاسخ داده نمي‌شد ممکن بود با تبديل به يک رويه خطرناک صلح منطقه را به‌خطر بيندازد و يک کشور به خود اجازه دهد هر عنصري که از کشورش دفاع مي‌کند را حذف کند که اين سيلي محکم زده شد.

آشناگر تصريح کرد: بعد از جنگ جهاني تنها دولتي بوديم که به پايگاه نظامي آمريکا حمله کرد و مسئوليت آن‌را پذيرفت که به لطف خدا تبديل به يک پيروزي شد، نه از لحاظ حجم خسارت، بلکه شکست هيمنه آمريکا در منطقه و جهان پيروزي اصلي بود.

وي همچنين تاکيد کرد: واکنش ايران در اين پاسخگويي واکنشي سريع و دقيق و غافلگيرکننده بود و آمريکا علي‌رغم تکنولوژي بالا نتوانست از آن ضربات جلوگيري کند.

استاندار سمنان با بيان اينکه هدف آمريکا در اين ترور شايد ايجاد ترس و رعب و وحشت در محور مقاومت باشد، اظهار کرد: پيامد جدي ترور سردار سليماني اين بود که به مردم منطقه به جاي ترس، خشم و انتقام تزريق شد. در عراق به دنبال اين بودند که چهره ايران را مخدوش کنند اما ديديد که چه تشييع شکوهمندي صورت گرفت. اين تشييع باشکوه نشان مي‌داد که مردم نترسيدند بلکه از تجاوز و جنايت يک کشور خشمگين و عصباني هستند.

آشناگر تهديدهاي مکرر ترامپ را از خطاهاي وي دانست و افزود: يکي از تهديدهايي که موجب سرافکندگي اپوزوسيون شد، تهديد به انهدام سايت‌هاي فرهنگي بود که نشان مي‌داد آن‌ها با فرهنگ ما مشکل دارند. اين اقدام از مصاديق جنايت جنگي است و با اين تهديدات در کنار گروه‌هايي مثل داعش قرار گرفتند. کشوري مثل آمريکا که خود را منجي مردم براي رسيدن به دموکراسي معرفي مي‌کند، توهين به تاريخ ملت باعث رسوايي او شد.

وي همچنين اضافه کرد: هيات حاکمه آمريکا نشان داد که نه تنها در سياست خارجي دچار آشفتگي است، بلکه در برخورد با کشورها در ارتباط نظامي فاقد دکترين است. اقدامات هيجاني ناشي از بي‌خردي و لابي‌گري صهيونيست که رئيس‌جمهور يک کشور را به خطاهاي فاحش کشاند.

استاندار سمنان با بيان اينکه آمريکا ميخواست مردم را با جنگ رواني و تحريم‌ها پراکنده کند، گفت: مردم ما متحدتر و منسجم‌تر مقابل زياده‌خواهي‌هاي آمريکا ايستادند. يکي از پيامدهاي اين وقايع، حساس کردن مردم و بالابردن آگاهي و شناخت مردم نسبت به اهداف آمريکا بود. چيرگي بر چاهاي نفت منطقه هدف آمريکا بود، آنها نيامده بودند که برودند اما ديديد که عراق راي به خروج آمريکا داد و دولت‌هاي منطقه هم بايد ريشه اين جرثومه را بکنند.

آشناگر افزود: اين نوع اقدامات آمريکا، راي دهندگان آمريکا و کنگره را هم حساس کرد و ناگزير شد اختيارات ترامپ را محدود کند. حمله به شخصيت‌ها مي‌تواند ترامپ را در استيضاح با مشکل روبرو کند چرا که او نتوانست اعضاي کنگره و رسانه‌ها را قانع کند.

وي با اشاره به موضوع انتخابات مجلس در استان سمنان از تاييد صلاحيت 37 درصد از داوطلبان خبر داد و گفت: در انتخابات مجلس استان، 158 نفر ثبت‌نام کردند، که در هيات اجرايي 2 نفر رد شدند. در ادامه 15 نفر انصراف داده، 53 نفر تاييد و90 نفر هم رد يا عدم احراز صلاحيت شدند.

استاندار سمنان با ابراز تاسف از آمار ردصلاحيت‌شدگان گفت: متاسفانه نسبت به دوره قبل که 56درصد ردصلاحيت شدند، در اين دوره حدود 8 درصد افزايش ردصلاحيت را شاهد بوديم. البته يک مرحله ديگر بررسي‌ها باقي مانده و در مرحله بعد افرادي که رد شدند مي‌توانند شکايت خود را اعلام کنند.

آشناگر در ادامه گفت: اميدواريم با وسعت نظر شوراي نگهبان، به افراد و عناصري که داراي ايده‌ها و برنامه هستند فرصت حضور داده شده و به صحنه برگردند.

وي مشارکت حداکثري را مطالبه نظام عنوان کرد و افزود: مشارکت بالا با رقابت بالا ايجاد مي‌شود هرچقدر حضور افراد با نگرش‌هاي متفاوت بيشتر باشد براي انقلاب مفيدتر است. اميدواريم با درک اين ضرورت به بهبود فضا کمک شود.

استاندار سمنان با تاکيد بر رعايت اصل بي‌طرفي توسط مجريان انتخابات گفت: وظيفه ما بي‌طرفي کامل است، حق نداريم له يا عليه کانديدايي مداخله کنيم و فرمانداران بخشداران اين موضوع را مدنظر قرار دهند.

آشناگر تصريح کرد: ملاک و معيار ما قانون است، وظيفه داريم بر‌اساس امر قانون مقدمات لازم را براي برگزاري انتخابات فراهم کنيم و فضايي ايجاد شود که مردم با خيال راحت پاي صندوق‌هاي راي بيايند.

وي با بيان اينکه همه کساني که تريبوني دارند بايد کمک کنند که مبادا فضاي انتخابات دوقطبي شود، اظهار کرد: مرسوم است برخي کانديداها که برنامه‌اي ندارند پرخاش کرده و دولت را تخريب مي‌کنند، برخي هم بهترين برنامه‌ها را در حد شعار مي‌دهند اما در عمل توان اجراي آن را ندارند.

استاندار سمنان خطاب به کانديداها گفت: بايد فضايي آرام ايجاد شود تا مردم وارد فضاي دوقطبي صوري و اختلافات منطقه‌اي نشوند.

آشناگر بر ضرورت هوشمندسازي فعاليت‌هاي اداري و توجه به دولت الکترونيک تاکيد کرد و گفت: از سياست‌هاي تهاجمي دشمن هک‌هاي سايبري است که بايد به آن توجه ويژه شود.

وي با اشاره به لزوم کاهش سفرهاي غيرضروري مديران گفت: يکي از فوايد هوشمندسازي فعاليت‌هاي اداري، قطع سفرهاي غيرضروي مديران است و با استفاده از ويدئوکنفرانس اين زمينه فراهم است. همه دستگاه‌ها براي برقراري ارتباطات سريع و آسان تلاش کنند. مديران استاني سفرهاي شهرستاني را بيستر کنند و با فرمانداري‌ها ارتباط بيشتري داشته باشند.

استاندار سمنان خواستار توجه مسئولان به فضاهاي فرهنگي و اجتماعي شد و افزود: شما از طرف مردم مسئوليت پيدا کرده‌ايد و بايد به خواسته‌هاي مردم توجه کنيد. شهرداران و شوراها نيز به مطالبات مردم توجه کنند.

وي با بيان اينکه يکي از اين درخواست‌ها، پاکسازي فضاي شهرها از معتادان متجاهر است، اظهار کرد: ايجاد کمپ‌هاي ترک اعتياد در دستور کار قرار دارد، براساس دستور مقام قضايي، معتادان تا زمانيکه از اعتياد پاک شوند بايد چندماه در کمپ‌ها نگهداري شوند و شهرداري‌ها نيز در ايجاد کمپ‌ها کمک کنند.

استاندار سمنان با تاکيد بر شاداب‌سازي فضاي شهري گفت: شهرداران در باطراوت کردن محيط شهري تلاش کنتد. استان سمنان منطقه‌اي کويري است و نياز به شادابي دارد. شهر بايد ترکيبي از المان‌هاي فرهنگي و مبلمان مناسب باشد.


 رئيس ستاد انتخابات استان سمنان خواستار شد؛
 بررسي‌هاي مجدد شوراي نگهبان براي حضور همه جريانات 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس ستاد انتخابات استان سمنان با تاکيد بر موضوع رقابت و نقش شوراي نگهبان در اين خصوص گفت: اميدواريم در بررسي‌هاي مجدد شوراي نگهبان امکان حضور نمايندگاني از همه جريانات سياسي و اجتماعي فراهم شود.

حبيب‌الله خجسته‌پور در جلسه شوراي اداري استان سمنان 4 اصل مشارکت، رقابت، امنيت و سلامت را محور ستاد انتخابات عنوان کرد و گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته با حفظ بي‌طرفي در خدمت همه داوطلبان و هواداران و آحاد مردم در برگزاري يک انتخابات سالم و پرشور باشيم.

خجسته‌پور، آگاه‌سازي و جلب اعتماد مردم را از لوازم افزايش مشارکت در انتخابات برشمرد و گفت: لازم است جايگاه مجلس و تاثير مشارکت را براي مردم تشريح و تبيين کنيم که در اين ميان رسانه‌ها، نخبگان و صاحبان تريبون نقش بسزايي دارند.

وي با تاکيد بر نقش مسئولان در جلب اعتماد مردم گفت: رضايت مردم از خدمات و اقدامات صورت گرفته ضروري است و مديران و مسئولان استان اعتماد مردم نسبت به خدماتي که ارائه شده جلب کنند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان، مديران را به پاسخگويي به جرايد و رسانه‌ها توصيه کرد و گفت: پاسخگويي دستگاه‌ها به رسانه‌ها در جلب اعتماد افکار عمومي موثر بوده و با تلاش در جهت ايجاد اشتغال و رونق توليد و ارائه گزارش به مردم در راستاي جلب اعتماد ضروري است.

خجسته‌پور با بيان اينکه حضور مسئولان در ميان مردم پررنگ‌تر شود، اظهار کرد: هريک از مديران و دستگاه‌ها جامعه مخاطبي دارند و مسئولان با حضور مستمر در بين مردم پاسخگوي مطالبات آن‌ها باشند. وي با اشاره به ماده 11 قانون انتخابات مجلس و لزوم همکاري همه دستگاه‌ها در برگزاري انتخابات گفت: با تاکيد معاون اول رئيس جمهور همه دستگاه‌ها مکلفند امکانات و نيروهاي خود را در اختيار ستاد انتخابات قرار داده که خوشبختانه دستگاه‌هاي استان تاکنون همکاري خوبي داشته‌اند.

رئيس ستاد انتخابات استان سمنان با تاکيد بر موضوع رقابت و نقش شوراي نگهبان در اين خصوص گفت: اميدواريم در بررسي‌هاي مجدد شوراي نگهبان امکان حضور نمايندگاني از همه جريانات سياسي و اجتماعي فراهم شود تا شاهد حضور پرشورتر و رقابتي‌تر شدن انتخابات باشيم.


 مراسم يادبود جان‌باختگان حادثه سقوط هواپيما در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

مراسم يادبود جان باختگان حادثه سقوط هواپيما و از دست دادن جمعي از هم وطنان عزيزمان به ويژه نخبگان و دانشجويان عزيز در مسجد پرديس آموزشي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با حضور دانشجويان، معاونين، مديران، اعضاي هيات علمي و كاركنان اين دانشگاه پس از اقامه نماز ظهر و عصر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، در ابتداي اين مراسم يادبود دکتر کسائيان معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان ضمن عرض تسليت اين حادثه به خانواده‌هاي محترم اين جان‌باختگان به ويژه جامعه علمي و دانشگاهي، پيام تسليت دکتر دانائي رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان درخصوص اين حادثه غم‌انگيز را قرائت نمود.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين باراني معاون فرهنگي دفتر نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه با مرور اتفاقات هفته گذشته و عرض تسليت، بيان داشت: از همه اتفاقاتي که در اين ايام افتاده است مي‌توانيم درس‌هاي بزرگي بگيريم.

وي با بيان اينکه سانحه هواپيماي اوکرايني همه مردم ايران به ويژه جامعه دانشگاهي را متاثر نمود، گفت: با وجود اينکه حادثه هواپيماي اوکرايني خيلي غم‌انگيز بود و همه مردم ايران به ويژه جامعه دانشگاهي را متاثر نمود که به خانواده‌هاي محترم اين جان‌باختگان تسليت عرض مي‌نمايم و از درگاه خداوند براي کشته شدگان اين سانحه علو درجات را خواستارم. حجت‌الاسلام و المسلمين باراني با اشاره به اينکه ما نبايد شجاعت و فداکاري سپاهيان را در اتفاقات مختلف ازجمله، جنگ تحميلي، حوادث طبيعي و... فراموش کنيم، گفت: سپاه براي ما برتري آفريده و مردم هم به هيچ عنوان حاضر نيستند ذره‌اي خدشه بر روحيه دلاوري سپاه سرافراز ما وارد شود. ما در مقابل آمريکا با وحدت کامل پشت سر رهبري ايستاده‌ايم و از عزيزاني که در همه مواقع دوشادوش و در کنار مردم براي آسايش و امنيت ما تلاش نمودند دفاع مي‌کنيم.

وي در ادامه با بيان حديثي از حضرت علي (ع)، به بيان خاطراتي از حضور سردار سليماني در جمع خانواده‌هاي معزز شهدا و پيگيري امور آنان پرداخت.

شايان ذکر است: قرائت قران کريم و مداحي از ديگر برنامه‌هاي اين آيين بود.


 سرويس خبر 

در آئيني فرمانده يگان حفاظت امور اراضي

جهاد کشاورزي استان سمنان معرفي شد

سرويس خبر

در آئيني فرمانده يگان حفاظت امور اراضي جهاد کشاورزي استان سمنان معرفي شد. به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، در اين آئين سرهنگ محمد فخيري به‌عنوان فرمانده يگان حفاظت امور اراضي جهاد کشاورزي استان سمنان معرفي شد. اين آئين معارفه با حضور سرهنگ ابراهيم حسن‌آبادي فرمانده يگان حفاظت سازمان امور اراضي وزارت جهاد کشاورزي، سرهنگ ايرواني مشاور انتظامي سازمان امور اراضي کشور و جمعي از مديران استاني برگزار شد.

اجراي طرح مادرانه در مراکز درماني

تأمين اجتماعي استان سمنان

سرويس خبر:

دستورالعمل طرح مادرانه با هدف اختصاص فضاي فيزيکي مناسب براي شيردهي نوزادان به واحدهاي درماني تأمين اجتماعي استان سمنان ابلاغ گرديد.

توجه به جايگاه اجتماعي زن در کشورمان از جمله مصاديق اجراي منشور حقوق شهروندي مي‌باشد که همواره مورد تأکيد بوده و اقدامات ارزنده‌اي در راستاي اجراي صحيح و مناسب آن در سطح جامعه انجام شده است. فراهم سازي امکانات و شرايط مناسب محيطي براي حضور و فعاليت از جمله مصاديق حقوق اوليه بانوان بوده که لازم و ضروري است توسط مسئولان مربوطه در يک اجتماع برنامه‌ريزي و اجرايي شود. يکي از اين اقدامات اختصاص اماکني براي رسيدگي مادران گرامي به نوزادان است. امري که عليرغم اهميت آن در آموزه‌هاي ديني و همچنين يافته‌هاي علمي که بايد در فضايي مناسب و همراه با آرامش خاطر و آسايش رواني انجام شود بعضاً شاهد هستيم در موقعيت و فضايي نامناسب در حال انجام مي‌باشد.

مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان در اقدامي ارزنده، دستورالعمل اختصاص فضاي فيزيکي مناسب براي شيردهي مادران را به واحدهاي درماني تابعه در سطح استان ابلاغ کرده است. آنچه در ادامه مي‌خوانيد گزارش مختصري از نحوه اجراي اين طرح در مراکز درماني تامين اجتماعي سمنان است.

مسئول کميته صيانت از حقوق شهروندي مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان در تشريح اهداف اجراي طرح مادرانه گفت: نبود فضاي مناسب براي شير دادن مادران به نوزادان در مکان‌‌هاي عمومي از جمله مراکز درماني، از جمله ضرورت‌هايي بود که بر اساس آن تصميم بر اجراي طرح مادرانه مبني بر ايجاد اتاق مادر و کودک در مراکز درماني تأمين اجتماعي سمنان گرفته شد. بتول زارعي افزود: حفظ کرامت و جايگاه مادران گرامي از جمله مواردي است که بايد در سطح جامعه نگاه ويژه‌اي به آن داشت. وي با تشريح فرآيند اجراي اين طرح بيان داشت: از جمله مواردي که در دستورالعمل جانمايي اتاق مادر و کودک بر آن تاکيد شده، نزديکي به واحدهاي پذيرش و نوبت دهي و همچنين فراهم سازي امکانات مناسب داخل اتاق است.

وي که نماينده بانوان مديريت درمان استان نيز است اظهار اميدواري کرد با اجراي اين طرح در تمامي فضاهاي عمومي و اداري شأن و شخصيت بانوان گرامي حفظ شده و با ايجاد محيطي آرام و مناسب، احساسات و عواطف مادرانه در هنگام شيردهي به نوزاد دستخوش شلوغي‌هاي محيطي نشده و مادران عزيز بتوانند بدون احساس ناراحتي به نوزاد دلبندشان رسيدگي کنند.

- خانم وراميني يکي از مادراني است که در نوبت پزشک متخصص اطفال به انتظار نشسته است. وي که با فرزند يک و نيم ساله خود به درمانگاه تخصصي سمنان مراجعه داشته بسيار از اجراي اين طرح ابراز رضايت مي‌کند و آن را در نوع خود اقدامي قابل تحسين مي‌داند.اين مادر که به گفته خودش تاکنون چندين بار مجبور به شيردهي يا آرام نمودن نوزاد خود در محيط‌هاي شلوغ شده است مي‌گويد: نوزادان گاهي از شلوغي‌هاي محيط رنج برده و يا اينکه يک شيرخوار زمان و ساعت معيني براي تغذيه خود نمي‌شناسد و هر زمان و هر جايي با صداي گريه‌هاي خود مادر را متوجه گرسنگي و يا نياز به تعويض پوشک خود مي‌کنند. اين مادر جوان ارزش و جايگاه مادر در جامعه را بسيار بالا عنوان کرد و گفت: حفظ حريم و احترام به يک زن در سطح جامعه موجب ارتقاء شخصيتي او شده و مي‌تواند اثرات بسيار خوب و موثري در شخصيت فرد داشته باشد.- يکي ديگر از مادراني که همراه با دو فرزند شش و يک ساله خود به پلي کلينيک سمنان مراجعه کرده مي‌گويد: هميشه دغدغه مادراني که نوزاد شيرخوار دارند اين است که بتوانند به راحتي و بدون مشقت به نوزاد خود رسيدگي کنند. اين مادر 36 ساله ايجاد اين چنين مکان‌هايي را براي همه اماکن عمومي و محلهايي که بانوان مراجعه دارند ضروري دانست و گفت: اين اقدام تامين اجتماعي سمنان در اختصاص فضاي جداگانه و مناسب براي رسيدگي به نوزاد بسيار پسنديده بوده و جاي تقدير و تشکر دارد.