تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5234 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور:
 پرونده هواپيماي اوکرايني، معمولي نيست 
 مسوولان مرتبط در پرونده اين هواپيما، همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شوراي عالي امنيت ملي در عصر جمعه، براي مردم توضيح دهند

رئيس جمهور با قدرداني از همکاري خوب نيروهاي مسلح در روشن شدن علت سقوط هواپيماي اوکرايني، تاکيد کرد: دولت تا کشف همه جوانب امر، مجازات افراد دخيل در اين حادثه و اطمينان بخشي به مردم براي جلوگيري از تکرار اين مساله، به تلاش‌هايش ادامه مي‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ابتداي سخنان خود در همايش تجليل از نمونه‌هاي ملي بخش کشاورزي، با تسليت مجدد به مردم ايران براي غم از دست دادن سرداري شجاع و فداکار در ميدان امنيت کشور و منطقه، عزيزاني در کرمان و غم سهمگين سقوط هواپيماي مسافربري اوکرايني، اظهارداشت: پرونده هواپيماي اوکرايني، يک پرونده عادي و معمولي نيست و قوه قضائيه براي رسيدگي به موضوع، دادگاهي ويژه با قاضي عاليرتبه تشکيل دهد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: مسوولان مرتبط در پرونده اين هواپيما، بايد همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شوراي عالي امنيت ملي براي مردم توضيح دهند.

دکتر روحاني با بيان اينکه «از لحظه اي که احتمال دادم سقوط هواپيماي اوکرايني طبيعي و عادي نباشد، تلاش فراواني کردم دوره بررسي و تحقيق کوتاه شود تا دقيقا بدانيم اين هواپيما چگونه سقوط کرده است»، گفت: از طرف نيروهاي مسلح که تنها مسير ما براي يافتن حقيقت در اين بخش بود،همکاري‌هاي خوبي انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه براي من مشخص شد يک خطاي بسيار دردناک و نابخشودني انجام گرفته، در همان لحظه به مسوولين امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

رئيس جمهور اظهارداشت: اين حادثه، حادثه بسيار تلخي بود و تحمل آن براي مردم بسيار سنگين است چرا که حتي اگر اين هواپيما به خاطر نقص فني هم سقوط کرده بود، باز هم بسيار غم بار بود اما بعد از اينکه مشخص شد خطا و اشتباه انساني منجر به اين فاجعه شده، غم مردم را چندين برابر کرد.

دکتر روحاني با ابراز تسليت به همه خانواده‌هاي عزيز جانباختگان در ايران و در ساير کشورها گفت: همانطور که با رهبران و مسوولين آن کشورها هم تلفني صحبت کردم، اولا قول مي‌دهم دولت با همه توان و امکانات خود، پيگير اين مساله باشد.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه «اين مساله، مساله بسيار مهمي است»، افزود: قوه قضائيه بايد يک دادگاه ويژه با يک قاضي عالي رتبه و دهها کارشناس تشکيل دهد. اين يک پرونده عادي و معمولي نيست و تمام دنيا به اين دادگاه ما نگاه خواهند کرد.

وي افزود: همچنين به همه اعضاي دولت توصيه مي‌کنم در کنار اين خانواده‌هاي عزيز براي رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزيز ايران مي‌خواهم در کنار اين عزيزان همدردي ارزشمندي را چه در تهران چه در شهرستان‌ها داشته باشند. البته حدود 100 نفر از عزيزان جانباخته از تهران و بقيه از شهرستان‌ها بودند. وزير راه، مسوولين دولتي، استاندارها و همه در کنار اين خانواده‌ها قرار بگيرند.

دکتر روحاني با بيان اينکه «من به عنوان يک پدر احساس مي‌کنم که غم از دست دادن يک جوان نخبه تحصيلکرده سطح بالا که سرمايه براي کشور و براي ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است»، گفت: اينکه نيروهاي مسلح ما با صراحت لهجه خطاي خود را اعلام و از مردم عذرخواهي کردند گام اول خوبي بوده که در اين راستا برداشته شده و همه گام‌هاي بعدي بايد برداشته شود.

نمي‌تواند فقط يک فرد مقصر باشد

رئيس جمهور افزود: من به دليل کم و بيش آشنايي که با مساله پدافند هوايي دارم عرض مي‌کنم در اين داستان نمي‌تواند فقط يک فرد مقصر باشد. نه اينکه تنها يک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، ديگراني هم هستند و مي‌خواهم اين مساله با صداقت براي مردم بيان شود.

دکتر روحاني اظهارداشت: مردم ما اين را مي‌دانند که اين حادثه از روي اشتباه و سهو صورت گرفته اما چه کساني دخيل بودند و چه شرايطي پيش آمد که اين سهو انجام گرفت؟ اين درست است که در اين ايام ريشه همه غم‌ها به آمريکا برمي‌گردد. آمريکا بود که جو را ملتهب و شرايط را غيرعادي کرد، تهديد نمود و عزيز ما را از ما گرفت؛ اينها همه درست است اما دليل بر آن نمي‌شود که ما در اين حادثه به تمام ريشه‌هاي مساله نپردازيم.

رئيس جمهور گفت: سوال ديگري که براي مردم مطرح است اين است که آيا از زمان روشن شدن اين حادثه تا اعلام، زمان طولاني بود، يعني يک يا دو روز طول کشيد يا فقط چند ساعت بوده است؟ اين را هم از مسوولين مي‌خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پيش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراري شورايعالي امنيت ملي رسيد، براي مردم توضيح دهند.

دکتر روحاني با بيان اينکه « مردم ما در اين غم همه سهيم و شريک هستند اما مي‌خواهند بفهمند آيا مسوولان آنها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقي به درستي رفتار کردند يا خير؟»، افزود: من به عنوان نماينده ملت ايران و رئيس جمهور اين مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدي به هر نتيجه اي برسيم به مردم خبر خواهيم داد.

امنيت فضاي ايران براي ملت ما و دنيا بسيار اهميت دارد

رئيس جمهور تصريح کرد: حادثه، حادثه کوچکي نيست بلکه مساله امنيت فضاي ايران است. تنها بحث 176 نفر نيست، بي ترديد آنها که از دست ما رفتند براي ما خيلي عزيز بودند اما امنيت فضاي ايران براي ملت ما و دنيا بسيار اهميت دارد.

دکتر روحاني گفت: براي مردم ما بسيار مهم است که هر آنکس در هر حد، در اين حادثه مقصر يا قاصر بوده، معرفي شود. هر کسي که بايد مجازات شود، به مجازات برسد. دولت خود را در قبال مردم عزيز و اتباع کشورهاي ديگر که در اين حادثه جان باختند مسوول مي‌داند و به همه وظايف حقوقي و قانوني خود عمل خواهد کرد.

رئيس جمهور افزود: اما به اعتقاد من، از همه اينها مهم تر اين است که مردم بايد مطمئن شوند اين حادثه تکرار نمي‌شود. مهم ترين مساله براي مردم ما، افکار عمومي جهان، هوانوردي و امنيت آسمان ايران اين است که اين حادثه غيرقابل تکرار باشد و اين به بازنگري در آيين نامه‌ها، شيوه نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات نياز دارد.

دکتر روحاني گفت: همه ما مسووليت داريم که يک بار ديگر تمام اين مقررات را بازنگري کنيم تا دريابيم چرا و به چه دليل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که اين حادثه بسيار غم انگيز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه اي که فکر مي‌کنم در تاريخ کشور ما بي نظير بوده و هيچ وقت نبوده که يک مسوول و افسر پدافندي در کشور ما نسبت به هواپيماي مسافربري آن هم در پايتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بين‌المللي،چنين خطايي را مرتکب شده باشد.


 فرانسه، انگليس و آلمان، ساز و کار حل اختلاف در برجام را فعال کردند
 انگشت اروپا روي مکانيسم ماشه 
 موسوي: اروپايي‌ها آماده پذيرش تبعات سوء استفاده از مکانيسم حل اختلاف باشند

سه کشور اروپايي طرفِ برجام ديروز (سه‌شنبه 24 دي) خبر دادند سازوکار حل اختلاف برجام، معروف به مکانيسم ماشه را عليه ايران فعال مي‌کنند. اگر اين کشورها اين سازوکار را تا انتها پيش ببرند و موضوع عدم پايبندي ايران را به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع دهند، تمام تحريم‌هاي لغوشده شوراي امنيت و اتحاديه اروپا، مجدداً عليه ايران اعمال مي‌شود. همزمان «بوريس جانسون»، نخست وزير انگليس، گفته است که ترامپ، «معامله‌گر بزرگي» است و اگر توافق هسته‌اي با ايران فروپاشيد، «توافق ترامپ» بايد جايگزين برجام شود. اين نخستين بار است که رهبر يکي از کشورهاي اروپايي طرفِ برجام، صراحتاً از جايگزيني برجام با طرح ترامپ حرف مي‌زند. سياست اروپا در قبال برجام چه تغييري کرده است؟ آيا اتحاديه اروپا قصد دارد با فعال‌سازي مکانيسم ماشه، مجدداً تحريم‌هاي هسته‌اي خود را عليه ايران اعمال کند؟

به گزارش «مردم سالاري آنلاين»، سه کشور انگليس، فرانسه و آلمان در بيانيه‌اي با اشاره به کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامي ايران گفته‌اند که «به خاطر اقدام‌هاي ايران، چاره‌اي نمانده جز اين‌که مکانيسم ماشه را فعال کنيم». اين سه کشور اروپايي در ادامه بيانيه خود نوشته‌اند که که بار ديگر بر تعهد خود به توافق هسته‌اي با ايران تأکيد مي‌کنند و «به کمپين فشار حداکثري آمريکا عليه ايران نخواهند پيوست».

پيش از بيانيه سه کشور اروپايي، دو ديپلمات‌ اروپايي به رويترز گفته‌ بودند که سه کشور اروپايي طرف برجام، روز سه شنبه هفته جاري به اتحاديه اروپا اطلاع خواهند که سازوکار حل اختلافِ موجود در توافق هسته‌اي را فعال مي‌کنند. اين اقدامِ اروپايي‌ها واکنشي به آخرين گام کاهش تعهدات برجامي ايران است. ايران در آخرين گام کاهش تعهدات برجامي خود اعلام کرد که کليه تعهدات عملياتي خود در برجام را از ظرفيت غني‌سازي گرفته تا تعداد سانتريفيوژها کنار مي‌گذارد و از اين به بعد تنها به تعهدات نظارتي خود در برجام پايبند خواهد بود.

يک ديپلمات اروپايي به رويترز گفته است که «هدف ما از فعال‌سازي مکانيسم حل اختلاف، بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران نيست، بلکه حل کردن اختلافات از طريق مکانيسمي است که در خود توافق گنجانده شده است».

از اين اظهارنظر و همچنين متن بيانيه سه کشور اروپايي مي‌توان پي برد که اروپايي‌ها در مرحله فعلي به دنبال مذاکره بيشتر با ايران و وارد آوردن فشار ديپلماتيک و رسانه‌اي بر ايران هستند و هدف فوري آن‌ها، فرستادن موضوع عدم پايبندي ايران به تعهدات برجامي‌اش به شوراي امنيت، و بازگرداندن تحريم‌ها نيست.

نگاه اروپا به حفظ برجام

«جوسپ بورل» با صدور بيانيه‌اي تاکيد کرد که مکانيسم حل اختلاف نيازمند تلاش‌هاي فشرده و با حسن نيت از سوي تمام طرف‌هاست. وي به عنوان مسئول هماهنگ کننده عنوان کرد که از تمام اعضاي برجام انتظار دارد با اين رويکرد موضوع را دنبال کنند.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که هدف از مکانيسم حل اختلاف، بر طرف کردن مسائل مربوط به اجراي برجام در چارچوب کميسيون مشترک است. وي افزود که به عنوان مسئول هماهنگ کننده بر روند مکانيسم حل اختلاف نظارت خواهد کرد. بورل با بيان اينکه برجام دستاورد مهمي در عرصه ديپلماسي چندجانبه پس از سال‌ها مذاکره است تصريح کرد« با توجه به ادامه تنش‌ها در خاورميانه، حفظ برجام بيش از هر زمان ديگري حائز اهميت است.

از سوي ديگر، «هايکو ماس» وزير امور خارجه آلمان در دو پيام توييتري نوشت که ما ديگر نمي‌توانستيم آن چه تخطي‌هاي افزايش‌يابنده توافق هسته‌اي از جانب ايران مي‌خواند را بي‌پاسخ بگذاريم. بنابراين، گرد هم آمده و پس از رايزني‌هاي زياد، تصميم گرفتيم که مکانيسم حل اختلاف[مکانيسم ماشه] را که براي توافق ارائه شده است، فعال کنيم.

ماس افزود: هدف ما واضح است:« ما مي‌خواهيم توافق را نگه داريم و به راهکاري ديپلماتيک در توافق دست يابيم. ما با تمام شرکايمان سعي خواهيم کرد که اين را حل کنيم. ما از ايران مي‌خواهيم که فعالانه در روند مذاکرات که از حالا شروع مي‌شود، شرکت کند.»

«دومينيک راب » وزير امور خارجه انگليس هم در پيامي توييتري نوشت: « بسيار مهم است که ايران هيچ گاه به سلاح هسته‌اي دست نيابد. امروز، انگليس، فرانسه و آلمان مکانيسم حل اختلاف[مکانيسم ماشه] را در پاسخ به تخطي ايران از تعهداتش در توافق هسته‌اي فعال کردند. ما مي‌خواهيم ايران را به پايبندي کامل آن به توافق هسته‌اي بازگردانده و توافق را حفظ کنيم.»

از سوي ديگر، « ميخائيل اوليانوف » نماينده دائم روسيه نزد سازمان‌هاي بين‌المللي در توئيتر نوشت: «گروه E3 تصميم گرفت که مکانيسم حل اختلاف را طبق بند 36 برجام فعال کند. آنها اعلام کرده‌اند که اين کار را با حسن نيت و براي حفظ اين توافق انجام دادند و اقدامشان هيچ ارتباطي با سياست فشار حداکثري آمريکا (عليه ايران) ندارد. بيائيد اميدوار باشيم که اين اقدام وضعيت (پيرامون برجام) را پيچيده‌تر نکند.»

واکنش رسمي تهران

سيد عباس موسوي سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص بيانيه سه کشور اروپايي مبني بر آغاز فرآيند حل و فصل اختلافات در برجام توسط اين سه کشور به خبرنگاران گفت: ابتدا اين توضيح لازم است که اقدام سه کشور اروپايي يک اقدام کاملا انفعالي و از موضع ضعف به شمار مي‌رود. فرآيند حل و فصل اختلافات در برجام را جمهوري اسلامي ايران از يکسال و اندي پيش و با ارسال نامه‌هاي رسمي از سوي وزير امور خارجه کشورمان به هماهنگ کننده کميسيون مشترک برجام آغاز کرده و لذا نه به لحاظ فرآيندي و نه به لحاظ عملي اتفاق جديدي نيفتاده است.

موسوي گفت واقعيت آن است که به دنبال اعلام خروج غيرقانوني آمريکا از برجام و بازگشت تحريم‌هاي اين کشور که بايستي وفق برجام لغو مي‌شدند، برجام در يک وضعيت عدم توازن و ناپايدار قرار گرفت. در نتيجه جمهوري اسلامي ايران وفق بند 36 برجام با آغاز فرآيند حل و فصل اختلافات، مساله را به کميسيون مشترک برجام ارجاع داد و اين کميسيون درجلساتي که براي رسيدگي به درخواست ايران برگزار شد، چه در سطح مديران سياسي و چه در سطح وزرا، با اجماع و تاکيد همه طرف‌هاي برجام مبني بر اينکه سبب اصلي وضعيت بغرنج کنوني، خروج غيرقانوني آمريکا از برجام است، راه حل‌هايي را براي جبران اين وضعيت تصويب نمود. اما متاسفانه در مدت يکسال طرف‌هاي اروپايي برجام به رغم تعهداتي که هم در برجام داشتند و هم صراحتا و به طور رسمي پس از خروج آمريکا از برجام در جلسات کميسيون مشترک برعهده گرفتند، نتوانستند اقدامي ملموس و جدي براي ايفاي تعهدات خود صورت دهند و به همين سبب نيز، کشورمان از مقررات پيش بيني شده در بندهاي 26 و 36 برجام استفاده کرده و اجراي بخشي از تعهدات هسته اي خود را طي پنج گام با فواصل زماني قابل ملاحظه متوقف نمود.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود : در حقيقت اعلام آغاز فرآيند حل و فصل اختلافات و فعال کردن بند 36 برجام از سوي طرف‌هاي اروپايي در فضايي مطرح مي‌شود که اين بند از مدتها پيش توسط جمهوري اسلامي ايران مورد استناد قرار گرفته است و وضعيت جديدي ايجاد نخواهد شد. البته چنانچه اروپاييها – که در بيانيه خود مدعي هستند اين اقدام را با حسن نيت و با هدف حفظ برجام صورت داده اند- به جاي تلاش براي ايفاي تعهدات خود و بهره مند کردن ايران از آثار لغو تحريمها وفق پيوست دو برجام، به تداوم مسير وادادگي در برابر آمريکا ادامه دهند و يا بخواهند از فرآيند حل و فصل اختلافات در کميسيون مشترک برجام سوءاستفاده کنند، بايد خود را براي پذيرش تبعات آن نيز آماده کنند که اين تبعات قبلا به آنان از طرق مقتضي گوشزد شده است.

مکانيسم ماشه

و فرآيند بازگشت تحريم‌ها

طبق سازوکار حل اختلاف گنجانده شده در بند 37 برجام، چنانچه هر يک از کشورهاي باقي‌مانده در برجام به اين نتيجه برسند که ايران توافق هسته‌‌اي را نقض کرده، موضوع را به کميسيون مشترک ارجاع مي‌دهند. کميسيون مشترک برجام 15 روز فرصت دارد تا ادعاي کشور شاکي را بررسي و درباره آن تصميم‌گيري کند. البته اين مدت، با اجماع قابل تمديد است. اگر مذاکرات بي‌نتيجه باشد، کميسيون مشترک مي‌تواند موضوع را به يک هيئت سه نفره متشکل از ايران، کشور شاکي و عضو مستقل ارجاع دهد. در پايان اين فرآيند 30 روزه (که البته مي‌تواند با اجماع کشورها تمديد شود) چنانچه موضوع اختلاف، حل‌نشده باقي بماند، شکايت طرح شده به عنوان «عدم پايبندي اساسي ايران به تعهدات» درنظر گرفته خواهد شد و کشور شاکي مي‌تواند موضوع را به شوراي امنيت ارجاع دهد. در ادامه، شوراي امنيت بايد در خصوص قطعنامه‌اي براي «تداوم لغو تحريم‌ها» راي‌گيري کند و چنانچه قطعنامه فوق، طي 30 روز به تصويب نرسد، تمام تحريم‌هاي قبلي به‌طور خودکار عليه ايران اعمال مي‌شود. به اين سازوکار بازگشت خودکار تحريم‌ها، مکانيسم ماشه مي‌گويند.

از بيانيه سه کشور اروپايي و موضع‌گيري مقامات اروپايي در ماه‌هاي اخير، چنين برمي‌آيد که آن‌ها استفاده از مکانيسم ماشه را با هدف فشار بر ايران آغاز مي‌کنند اما ممکن است در نهايي کردن اين فرآيند، ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت و بازگرداندن تحريم‌ها از خود احتياط نشان دهند.

حتي يکي از کشورهاي طرف برجام هم به تنهايي مي‌تواند استفاده از مکانيسم ماشه را کليد بزند و حرکت در اين مسير، نياز به اجماع ندارد. اروپايي‌ها با اين اقدام خود و بيانيه مشترک‌شان به دنبال اين بوده‌اند تا پيام واحدي به ايران ارسال کنند و از اين طريق فشار رسانه‌اي و ديپلماتيک را بر روي ايران افزايش دهند.

همزمان بوريس جانسون، نخست وزير انگليس هم در مصاحبه با بي‌بي‌سي صراحتاً از جايگزيني برجام با «توافق ترامپ» حرف زده است. او گفته است که انگليس براي کنار گذاشتن توافق هسته‌اي تحت فشار قرار خواهد گرفت و اگر برجام دچار فروپاشي شد، «توافق ترامپ» بايد جايگزين آن شود. نخست وزير انگليس، نشستن «توافق ترامپ» به‌جاي برجام را «قدم بزرگي رو به جلو» توصيف کرده است.

فعال کردن سازوکار حل اختلاف توسط کشورهاي اروپايي، از حيث حقوقي، يک طنز محسوب مي‌شود. ايران به قصد زيرپا گذاشتن توافق هسته‌اي، تعهدات برجامي خود را کاهش نداده و در واقع، کاهش تعهدات برجامي ايران، يک اقدامِ جبراني در برابر خروج آمريکا از برجام و بي‌عملي اروپا در اجراي تعهدات برجامي‌اش بوده است. اين‌که اروپا در مقابل، اقدام جبراني ايران دست به فعال‌سازي مکانيسم ماشه زده است، يک تصميم سياسي است و هدف اين تصميم نيز فشار ديپلماتيک و رسانه‌اي بر ايران است.

آمادگي تهران براي مقابله با ماشه

«محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه کشورمان پيشتر درباره تهديد اروپايي‌ها به فعال کردن مکانيسم ماشه گفته بود: مکانيسم ماشه در برجام براي مواقعي است که خطاي اوليه رخ بدهد. ايران خطاي اوليه را انجام نداده است. اقداماتي که ايران انجام داده، اول از همه در پاسخ به تخطي آمريکا از برجام و عدم توان اروپايي‌ها براي پاسخ دادن انجام گرفته‌اند و اين‌ها همه راهکار محسوب مي‌شوند. هيچ کسي نمي‌تواند از يک راهکار در پاسخ به راهکاري ديگر استفاده کند.

همچنين «سيد عباس عراقچي»، معاون ظريف در مورد چنين تهديدي از سوي اروپايي‌ها گفته بود: طبيعي است که اين موضوعات شرايطي را ايجاد مي‌کند که ما به پايان برجام سريع‌تر نزديک شويم.

«علي اکبر صالحي» رئيس سازمان انرژي اتمي نيز در اظهاراتي در حاشيه مراسم راه‌اندازي بخش ثانويه راکتور اراک گفته بود: «اگر اروپايي‌ها به سمت مکانيسم ماشه بروند عملا به سمت نابودي برجام رفته‌اند. اروپا مي‌خواهد از بعد مسائل امنيتي برجام برآيد و اين را بارها گفته‌اند. اما اينکه اروپا اين خواستش با توانش چقدر تناسب دارد بحث جداگانه است. اروپا نشان داد متاسفانه ايالت کاليفرنيا در مقابل دولت آمريکا استقلال سياسي بيشتري دارد تا کل اتحاديه اروپا در مقابل آمريکا. اين نشان‌دهنده عاجز بودن اروپا در مقابل آمريکاست. اينکه به دنبال مکانيسم ماشه بروند بر خلاف نيت اروپاست و اگر به اين سمت بروند عملا به سمت نابودي برجام رفته‌اند و تناقضي است در اظهارات مقامات اروپايي درباره حفظ برجام.»


 بياييد با هم مهربان باشيم  

اين روزها به دليل حوادث گوناگون از برخي افراد نامهرباني‌هايي در جامعه ما ديده مي‌شود و همه به همديگر به ديده ترديد نگاه مي‌کنند.

از طرفي مهرباني يکي از خصيصه‌هاي وجود آدمي است. مهرباني به زندگي حيات مي‌بخشد. اين فضيلت باعث ايجاد ارتباط بهتر با ديگران و شفقت بيشتر مي‌شود. نيروي مثبت مهرباني باعث مي‌شود که در زندگي تاثير‌گذار باشيم و در ذهن و خاطره‌ها ماندگار بمانيم.

اين انتخاب با ماست که از مهرباني که در وجودمان داريم استفاده کنيم و آن را پرورش دهيم و يا اينکه آن را در وجودمان دست نخورده باقي بگذاريم. بعضي از افراد نمي‌دانند که چگونه اين مهرباني را بروز دهند و با روش پرورش اين ويژگي در درون خود آشنايي ندارند.

مهرباني به معناي اهميت دادن به ديگران است. وقتي به اين نکته توجه کرد که ديگران همچون ما نيازهايي دارند ? احساس ترس و ناامني و تنهايي را درک مي‌کنند مطمئنا آنچه را که براي خود مي‌خواهيم به آنها نيز مي‌دهيم. پس بر اين اساس مهرباني از خود‌شناسي نشات مي‌گيرد. حق‌شناسي، پاسخگو بودن، وفاداري و صبوري گونه‌هايي از مهرباني است.

در واقع مهرباني روشي است که زندگي را آسان‌تر مي‌کند. نگرش‌هاي منفي چون حسادت، تنفر و بدگماني ذهن و روح آدمي را درگير خود مي‌کند چه بسا عواقب بيماري و ناراحتي را به دنبال خود بياورد.

اين رذيلت‌ها زندگي را کما اينکه سخت‌تر و دشوارتر مي‌کند، برخي از اشخاص به دليل خجالتي بودن نمي‌توانند مهرباني خود را بروز دهند اين مشکل با تمرين کردن قابل رفع است. با تمرين مهرباني تبديل به عمل ناخودآگاهي مي‌شود. بدون هيچ چشم‌داشت و انتظاري مهرباني کنيد. در مهربان بودن تا مي‌توانيد بخشنده و دست و دلباز باشيد. مطمئن باشيد ديگران نيز در حق شما مهربان خواهند بود.

مهرباني‌هايي که آلوده به ريا و دروغ است به دل نمي‌نشيند. مهرباني که همراه با سودجويي، چشم‌داشت، تملق و چاپلوسي است تصنعي به نظر مي‌آيد. وقتي نسبت به کسي احساس خشم و حقارت داريد اما به ظاهر مهرباني مي‌کنيد اين تناقض احساس شما را از پا درمي‌آورد. احساساتتان را هماهنگ کنيد. عمل و نيت‌تان را با هم همسان کنيد.

درونتان را پاک‌سازي کنيد و با روح و جان مهرباني کنيد. نبايد مهرباني را با مهرطلبي اشتباه گرفت. افراد مهرطلب از هر گونه رفتاري خودداري مي‌کنند زيرا مي‌ترسند که رفتار آنها به رابطه لطمه وارد کند.

مگر مي‌شود که خود را دوست نداشت و ديگران را دوست داشت؟ براي ابراز مهرباني بايد با خود مهربان بود. بايد خود را شناخت. براي خود زمان گذاشت و با مهرباني به خود نگريست. عدم مهر و عطوفت نسبت به خود مهرباني در حق ديگران را ناخالص و دروغ نشان مي‌دهد. خود‌آگاهي منبع رنج‌ها را به ما نشان مي‌دهد. جنبه‌هاي نامطلوب درونمان را نمايان مي‌کند و کمک مي‌کند که با اشتباهات مواجه شويم و در پي رفع و رجوع آنها برآييم.

با اين روال تناقضات برطرف مي‌شود و درون و بيرون آدم يکي مي‌شود. براي مهربان بودن بايد زمان بيشتري را براي خود گذاشت تا خود را بهتر شناخت. ضعف‌ها را بايد برطرف کرد و نقاط قوت را بايد جلا داد. اين زماني که براي خودآگاهي صرف مي‌کنيد به ديد خودخواهي به آن نگاه نکنيد. اگر لازم است گفت‌و‌گوي دروني داشته باشيد تا نکات و انرژي نفي را از خود دور کنيد.

حتما در اطراف خود اشخاص مهربان سراغ داريد. به آنها فکر کنيد. به احساسي که به شما مي‌دهند فکر کنيد. افراد مهربان به اطرافيان خود دلگرمي مي‌دهند. انرژي مثبتي که از اين اشخاص ساطع مي‌شود ديگران را جذب خود مي‌کند. وقتي شما به شخصي بدون هيچ چشم‌داشتي مهرباني مي‌کنيد اين کار به شما ارزش و اعتبار مي‌بخشد. مي‌توانيد با مهرباني حال يک نفر را خوب کنيد. با مهرباني به شخصي روحيه دهيد. مهرباني شما احساس آرامش به ديگران مي‌بخشد.

مهرباني نگرشي مثبت است که باعث تقويت روح و جسم انسان مي‌شود. آيا عزت نفسي که مهرباني به شخص مي‌دهد خود پاداش بزرگي نيست؟ عادت به مهرباني سبک زندگي را تغيير مي‌دهد. مهرباني بدن را به احساس آرامش و سبکي عادت مي‌دهد. احترامي که شما براي افراد مهربان قائل مي‌شويد را به‌ياد بياوريد. آيا واقعا دوست نداريد ديگران هم براي شما همچين احترامي قائل شوند؟ مردم پاسخ مهرباني را با مهرباني مي‌دهند و ما بايد ياد بگيريم چگونه با همه مهربان باشيم.

لذا اگر مي‌خواهيد مهربان بودنتان را از طريق زبان بدن به کسي نشان دهيد، به‌جاي اين که از وي فاصله بگيريد به وي نزديک شويد. در يک جمع هيچ وقت پشت به وي ننشينيد و وقتي با هم صحبت مي‌کنيد بجاي تکيه دادن به صندلي‌تان، به طرف وي خم شويد. اين کار حس نزديکي و مهرباني بيشتري به اشخاص منتقل مي‌کند. زمينه عاطفي و احساسي مهرباني آن را از احترام گذاشتن به ديگران برحسب وظيفه متفاوت مي‌كند. انتظار مي‌رود که اين حالت‌هاي عاطفي در موقعيت‌هايي که امکان مقابله به مثل يا منفعت شخصي وجود ندارد، افزايش بيابد و به صورت رفتارهاي ياري‌گرانه بروز پيدا کند.

مهرباني يکي از خصيصه‌هاي وجود آدمي است. مهرباني به زندگي حيات مي‌بخشد. اين فضيلت سبب ايجاد رابطه بهتر با ديگران و مهرورزي بيش‌تر مي‌شود. نيروي مثبت مهرباني سبب مي‌شود که در زندگي تأثير‌گذار باشيم و در ذهن و خاطره‌ها ماندگار بمانيم.

يک روان‌شناس


 وام ازدواج در سال آينده 50 ميليون تومان شد 

نايب رئيس کميسيون تلفيق بودجه سال 99 از مصوبه اين کميسيون براي پرداخت وام ازدواج 50 ميليون توماني به هر يک از زوج‌ها در سال آينده خبر داد.

علي اصغر يوسف نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در جلسه کميسيون تلفيق جزء الف تبصره 16 ماده واحده لايحه بودجه به تصويب رسيد که بر اساس آن به منظور حمايت از ازدواج جوانان بانک مرکزي موظف است از محل پس انداز و قرض الحسنه نظام بانکي، تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هايي که تاريخ عقد ازدواج آنها بعد از يکم فروردين 96 مي‌باشد و تاکنون وام ازدواج دريافت نکرده‌اند با اولويت نخست پرداخت کند. به گفته وي، طبق اين مصوبه تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج براي هر يک از زوج‌ها در سال 99، 50 ميليون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ يک ضامن معتبر و سفته است.


 رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس در تذکر شفاهي در صحن علني مجلس:
 وزارت امور خارجه سفير انگليس در ايران را مجددا احضار و در صورت لزوم اخراج نمايد 

مصطفي کواکبيان در تذکري در صحن علني مجلس گفت: وزير امور خارجه انگلستان به‌دنبال سقوط هواپيماي اوکرايني و در پيروي از دولت تروريستي آمريکا، ايران را به تحريم‌هاي جديدي تهديد کرده که بنده به عنوان رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس به اين آقاي وزير امور خارجه مي‌گويم که سفير شما در تهران در يک اقدام کاملا خارج از عرف ديپلماتيک در مقام يک عکاس در اجتماعي که شعارهاي هنجارشکن سر مي‌دادند حاضر شده است.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس اظهار داشت: وزارت امور خارجه ما بايد با اين موضوع جدي برخورد کند و يکبار ديگر ايشان را احضار کند و اقدامات تنبيهي جدي داشته باشد و اگر نسبت به خطاي خودشان قانع نشدند در صورت لزوم به عنوان يک عنصر نامطلوب ايشان را از کشور اخراج کنند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه در جريان بررسي ماده 9 لايحه ماليات بر ارزش افزوده درباره معافيت کالاها و خدمات از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده گفت: در مورد اين موضوع ببينيد آنچه که آقاي پورابراهيمي فرمودند درست است که بايد از مصرف کننده نهايي ماليات گرفته شود، اما توجه کنيد که در کجاي اين لايحه مساله مصرف کننده نهايي را آورديد؟ همه جا از رده‌هاي قبلي، ماليات مي‌گيريد، لذا اينجا که بحث صادرات شده شما مي‌گوييد مصرف‌کننده نهايي هم خارج از کشور است.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: فلذا نبايد اين اتفاق بيفتد و برعکس ما مي‌گوييم که علاوه بر فرارهاي مالياتي که يکي از معضلات جدي اقتصاد کشور ماست، معافيت‌هاي مالياتي هم حتما يک معضل هست و ما با اين معافيت‌ها قطعا به اقتصاد کشور ضربه مي‌زنيم.

عضو هيات رئيسه فراکسيون اميد مجلس خاطرنشان کرد: ما واقعا يک دولت رانتير نمي‌خواهيم که فقط وابستگي به فروش نفت داشته باشد. يکي از راه‌هاي اداره کشور از طريق ماليات است. وي گفت: لذا عزيزان با اين معافيت مالياتي مخالفت بکنند.