تاریخ 1398/10/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5214 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آلودگي هوا چه بلايي سرمان مي‌آورد؟ 

آلودگي هوا سبب افزايش ايجاد و تشديد بيماري‌هاي تنفسي و قلبي مي‌شود، اما اين تمام ماجرا نيست بلکه مي‌تواند اثراث مضري در ساير ارگان‌هاي بدن داشته و باعث افزايش تعدادي از بيماري ها و مرگ و مير، هم شود.

آلودگي هوا علاوه بر تشديد بيماري هاي ريوي و ايجاد حمله هاي قلبي و نارسايي قلب، افزايش سرطان ها از جمله معده و ريه را به همراه دارد و شيوع سرطان‌ها از عوامل مرتبط با آلودگي هوا هستند.

مطالعات مختلفي نشان داده که آلودگي هوا علاوه بر بهم ريختگي مسير هوايي و ريه و تخريب سيستم ايمني، مي‌تواند مسير گوارش خصوصا معده را هم درگير کرده و سبب ايجاد و تحريک التهابي آن شود.

سلول‌هاي ايمني بدن وقتي به ذرات آلودگي هوا در مسير ريه و گوارش حمله مي کنند، روند شروع التهاب و آزاد شدن آنزايم‌ها، آغاز شده و اين کار در بدن مي‌تواند شرايط التهابي را ايجاد کند.

نتايج يک مطالعه بزرگ در اروپا نشان مي‌دهد که بيشتر شدن سرطان معده با افزايش ذرات آلاينده 2.5 PM ميکرون مرتبط است. اين آلاينده ها با تغيير اکسيداتيور و DNA مي توانند اثرات سرطاني هم داشته باشند.

افزايش سکته هاي مغزي، دمانس، اختلالات خواب، آلرژي هاي پوستي و چشمي، تحريک و سوزش گلو، ضعف و خستگي از ديگر عوارض آلودگي هوا مي باشد. آلودگي هوا مي تواند با ايجاد و تغييرات التهابي برروي بيماري هاي گوارشي، بر بيماري روده تحريک پذير و نيز بيماري التهابي روده کرون تاثير داشته باشد.

کبد به دليل مکانيسم سم زدايي در بدن مي‌تواند متاثر از آلودگي هوا شود و به همين دليل، تشديد بيماري کبد چرب در روزهاي آلوده بيشتر مشاهده مي شود.

اين معضل در مادران باردار مي‌تواند سبب تولد نوزاد با وزن کم شده و در کودکان علاوه بر افزايش آسم و آلرژهاي پوستي و تنفسي، کاهش حافظه و اختلال يادگيري را به همراه داشته باشد.

دکتر محمد اماني

عضو هيات علمي

دانشگاه علوم پزشکي تهران


 معاون دفتر مديريت خدمات تخصصي سازمان بيمه سلامت:
 بيماران خاص از مزاياي يک بسته اختصاصي بهره‌مند مي شوند 

معاون دفتر مديريت خدمات تخصصي سازمان بيمه سلامت گفت: بيماران خاص علاوه بر دريافت ساير خدمات موجود در بسته خدمات مورد تعهد، از مزاياي يک بسته اختصاصي هم بهره‌مند هستند.

به گزارش وزارت بهداشت، مهرداد الهامي درباره حق بيمه پرداختي و همچنين چگونگي ارائه خدمات به بيماران خاص از سوي اين سازمان بيمه‌گر گفت: در حال حاضر پنج گروه بيماري شامل بيماران تحت دياليز، پيوند کليه، هموفيلي، تالاسمي و ام اس در سازمان بيمه سلامت به عنوان بيماري خاص تحت پوشش قرار دارند که بيمه سلامت براي پوشش اين گروه از بيماران هيچ حق بيمه‌اي دريافت نمي‌کند.

وي با بيان اينکه بيماران خاص به صورت رايگان تحت پوشش سازمان بيمه سلامت قرار دارند، ادامه داد: همچنين بيماران خاص علاوه بر دريافت ساير خدمات موجود در بسته خدمات مورد تعهد، از مزاياي يک بسته اختصاصي هم بهره‌مند هستند؛ اين بسته شامل داروها، لوازم، تجهيزات و خدمات تخصصي مرتبط به نوع بيماري آنان است که به طور عمده به شکل رايگان به اين بيمه شدگان ارائه مي‌شود. فرانشيز در بسته خدمات بيماران خاص منحصر به داروهاي مربوط به بيماري ام اس است که آن هم به صورت تعديل شده و با فرانشيز 10 درصد در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد.الهامي ضمن آنکه شناسايي بيماران خاص در سازمان بيمه سلامت را امکان پذير دانست، بيان کرد: در نهايت پس از تاييد بيماري خاص،‌ فرد مي‌تواند از دفترچه بيماران خاص استفاده کرده و تحت پوشش بيمه قرار گيرد.

وي گفت: افراد فاقد پوشش بيمه پايه نيز با دارا بودن شرايط بيماري خاص مي‌توانند تحت پوشش بيمه سلامت قرار گيرند. درحال حاضر 75 هزار بيمار خاص از خدمات بيمه سلامت استفاده مي کنند.


 نشانه‌هاي اختلال يادگيري در کودکان را بشناسيم 

اگر کودک شما قادر به بستن بند کفش نيست، نمي تواند زيپ لباسش را ببندد يا در تلفظ کلمات ناتوان است، بدانيد مبتلا به اختلال يادگيري است و بايد براي رهايي وي از اين اختلال اقدام کرد.

يک روانشناس باليني در گفت وگو با ايرنا به تشريح اختلال يادگيري و آثار آن بر روي کودکان پرداخت و گفت: يادگيري کودکان با توجه به سن،‌ آموزش،‌ هوش و يا ساير آزمون هاي مورد انتظار ديگران، سنجيده و بر اساس معيارهاي خواندن و نوشتن محاسبه مي شود، از اين رو اختلالات در يادگيري نه تنها در ناتوانايي‌هاي ديرآموزي و خواندن، بلکه بر عزت نفس کودکان و يا حتي افراد بزرگسال تاثير مخرب مي‌گذارد.

مريم عبدالهي با بيان اينکه اختلال يادگيري فقط با خواندن جبراني يا ديرآموزي مترادف نيست،‌ افزود: برخي کودکان و نوجوانان بطور ويژه دچار ناتواني‌هاي يادگيري بخصوصي مي شوند، براي نمونه دانش آموزان مبتلا به معلوليت هاي ادراکي و يا آسيب ديدگان مغزي، نيازمند آموزش ويژه‌اي با شيوه هاي منظم هستند و براي اين منظور بايد از کارشناساني که عهده‌دار جبران ناتواني يادگيري در بين کودکان و نوجوانان به صورت آموزش انفرادي يا گروههاي کوچک هستند،‌ بهره برد.

اين متخصص رواندرمانگر گفت: اختلالي که در آن موفقيت تحصيلي فرد، با توجه به سن، آموزش، هوش و يا براساس آزمون‌هاي معيار خواندن، نوشتن و محاسبه، از آنچه انتظار مي‌رود بسيار کمتر باشد، اصطلاحا اختلال يادگيري اتلاق مي‌شود. در واقع اين اصطلاح به دانش‌آموزاني اتلاق مي شود که به‌ طور مداوم در کارهاي درسي خود با شکست مواجه مي‌شوند و در عين حال در چهارچوب سني کودکان استثنايي نمي‌گنجند.

وي ادامه داد: ظاهر اين افراد طبيعي است، رشد جسمي و قد و وزن‌ معمولي و هوش عادي دارند، خوب صحبت مي‌کنند، مانند ساير کودکان بازي و با سايرين ارتباط برقرار مي‌کنند. در خانه به والدين در کارهاي منزل کمک مي کنند و مسئوليت پذير هستند، اما توانايي لازم براي به جريان اندازي اطلاعات براي بيان کردن و بويژه نوشتن را ندارند.

اين روانشناس گفت: با توجه به مشخصات کلي اين دسته افراد، مي‌توان آنها را در گروه داراي اختلال يادگيري قرار داد و اذعان کرد اين افراد که اکثرا هم به تحصيل مشغول هستند در يک يا چند فرايند رواني که به درک کردن با استفاده از زبان شفاهي يا کتبي مربوط مي‌شود، اختلال دارند که اين نوع رفتار مي‌تواند به شکل عدم توانايي کامل در گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجي کردن يا حتي انجام محاسبات رياضي ظاهر شود.

وي تصريح کرد: اکنون در برخي مواقع با کودکان و يا حتي افراد بزرگسالي مواجهه مي شويم که علي رغم داشتن هوش طبيعي، در درس خواندن خيلي مشکل دارند، اين مشکل که تحت عنوان اختلال يادگيري است نه تنها درس خواندن اين گروه از افراد را بسيار مشکل مي کند بلکه بر عزت نفس آنان تاثيري مخرب مي گذارد.

اين روانشناس براي شناخت بهتر والدين از کودکي که داراي اختلال يادگيري است،‌ اظهار داشت: در سنين مهدکودک مي توان پيش بيني هاي لازم را براي ابهام زدايي در اين خصوص به عمل آورد. با مشاهده اين رفتارها در کودکان مانند ناتواني در باز و بستن دکمه و يا زيپ لباس، گره زدن بند کفش، مداد به دست گرفتن، برش کاغذ با قيچي، تلفظ ناقص کلمات مي توان فهميد که آنها دچار اختلال يادگيري هستند.

عبدالهي يادآور شد: چنانچه پدر و مادري اين نشانه ها را در کودک خود مشاهده کرد، براي ارزيابي و تشخيص بيشتر بايد به متخصص روانپزشک و يا روانشناس مراجعه کند.


 خبر 

کشف ژن عامل ناباروري در مردان

دانشمندان در پي شناسايي يک ناهنجاري ژنتيکي مشابه در 4 مرد نابارور، ژني را کشف کردند که معتقدند مي‌تواند عامل نازايي در برخي مردان باشد.

به گزارش پايگاه اينترنتي «ديلي ميل»، دانشمندان بيمارستان بريگام و بيمارستان زنان با مطالعات انجام شده بر روي چهار مرد که به کمبود اسپرم دچار بودند، ريشه ژنتيکي ناباروري را در برخي مردان کشف کردند.

تحقيقات از آن‌جا شروع شد که دو سال پيش يک بيمار که با مشکل نازايي دست و پنجه نرم مي‌کرد، به پزشکان اين بيمارستان مراجعه کرد. آن‌ها دو سال با بيمار کار و بر روي وي مطالعه کردند اما مشکل ناباروري و کمبود اسپرم در او برطرف نشد. در اين مرحله محققان دي‌ان‌اي وي را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند. نتايج اين بررسي‌ها وجود آرايش غيرطبيعي در بخش‌هايي از دي‌ان‌اي اين مرد را به ويژه در مناطق کروموزوم 20 و 22 نشان داد.

اين ترکيب ژنتيکي به طرز عجيبي ژني به نام SYCP2 را شارژ کرده و آن را تا 20 برابر فعال‌تر کرده بود. فعاليت بيش از حد SYCP2 اين فرضيه را در ذهن دانشمندان ايجاد کرد که اين کد ژنتيکي خاص ممکن است روند طبيعي توليد اسپرم را دچار اختلال کند.

محققان اين مورد را در سه مرد ديگر که مدت‌ها نابارور بودند نيز آزمايش کردند و باز هم به همان آرايش و فعاليت غيرطبيعي در ژن SYCP2 برخوردند.

هنوز خيلي زود است که بگوييم آيا اين ژن مي‌تواند هدف موردنظر براي درمان نازايي در مردان باشد، اما تيم تحقيقاتي متشکل از پژوهشگران بيمارستان بريگام و بيمارستان زنان اميد دارد تا دستکم اين ژن نيز به پنل‌هاي غربالگري ژنتيکي اضافه شود، تا براي اولين بار بتوان با استفاده از اين پنل‌ها مردان را در جريان سلامت سيستم تناسلي‌شان قرار داد.

نايب رئيس انجمن مراقبت‌هاي ويژه ايران:

کمبود داروي درمان و پيشگيري

آنفلوآنزا رفع شده است

نايب رئيس انجمن مراقبت‌هاي ويژه ايران گفت: اکنون کمبود داروي درمان و پيشگيري از آنفلوانزا با تمهيدات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي رفع شده و چالش خاصي در اين زمينه وجود ندارد.

به گزارش انجمن مراقبت هاي ويژه ايران، رضا شهرامي در آستانه برگزاري هفتمين کنگره بين المللي مراقبت‌هاي ويژه گفت:‌ اين کنگره 18 تا 20 دي ماه در مرکز همايش‌هاي رازي تهران با حضور اساتيد و صاحبنظران برجسته برگزار مي‌شود و جديدترين دستاوردهاي علمي در اين زمينه ارائه و تبادل تجربيات ميان همکاران انجام خواهد گرفت

.وي افزود: اکنون در بخش مراقبت هاي ويژه در زمينه تجهيزات مصرفي به دليل تحريم هاي دشمنان چندان تحت فشار نيستيم البته در حوزه تجهيزات سرمايه‌اي واردات اندک شده و يا با پشتيباني کمي مواجه ايم که تلاش شده با اقداماتي همچون استفاده از امکانات قبلي و جايگزيني آنها، برنامه‌هاي مناسبي را در اين زمينه اجرايي کرد.

نايب رئيس انجمن مراقبت هاي ويژه ايران در مورد داروهاي مورد نياز در بخش هاي «آي سي يو» گفت: کمبودها در اين زمينه مشابه ساير بيماري‌ها و بخش‌هاي ديگر است به طور مثال در زمينه آنفولانزا وزارت بهداشت با انجام برنامه ها و اقدامات مديريتي کمبود داروهايي مانند تاميفلو و قرص هاي پيشگيري يا درمان آنفولانزا را جبران کرد.

شهرامي تصريح کرد: مشکل کمبود داروهاي آنفولانزا از طريق مديريت دارو رفع شده و چالش خاصي در اين زمينه وجود ندارد.وي با بيان اينکه اکنون فقط مشکل مديريت در بخش‌هاي «آي سي يو» وجود دارد، گفت: توجه به اين مسئله و رفع مشکل، سبب ارائه خدمات بهتر به بيماران مي‌شود و بايد توجه داشت که حدود هشت هزار تخت مراقبت‌هاي ويژه در کشور وجود دارد که با توجه به جمعيت، کمبود تخت نداريم و فقط از طريق مديريت مي‌توان اقدامات لازم را براي بيماران انجام داد.

شهرامي خاطرنشان کرد: توجه به انديکاسيون‌هاي بستري در بخش‌هاي «آي سي‌ يو» در کشور ضرورت دارد و اکنون ممکن است بيماران روزهاي بيشتري در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري شوند در حاليکه نيازي به اين مسئله نباشد يا اينکه بيمار بهبود يافته و بايد به بخش ديگر منتقل شود ولي اين اقدام صورت نمي‌گيرد و همه اين مشکلات با مديريت مناسب در بخش‌هاي «آي‌ سي‌ يو» مي‌تواند رفع شود.به گزارش ايرنا، با وجود فروکش کردن همه گيري آنفلوانزا در کشور، به گفته رييس اداره مراقبت از بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، شيوع اين بيماري در کشور از اول مهر ماه تا کنون جان 106 نفر را گرفته است.

حسين عرفانيان در گفت وگو با ايرنا افزود: هفته گذشته در مجموع تعداد سه هزار و 354 نفر مبتلا به بيماري هاي تنفسي در بيمارستان بستري شدند که از اين تعداد 82 نفر به آنفلوانزا مبتلا بودند و از اين افراد هفت نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست دادند.وي گفت: دو نفر از موارد فوتي در استان تهران و دو نفر در آذربايجان غربي بودند و هر يک از استانهاي آذربايجان شرقي، لرستان و مازندران يک نفر مرگ ناشي از ابتلا به آنفلوانزا داشتند.رئيس اداره مراقبت از بيماري هاي واگير وزارت بهداشت افزود: همه موارد فوت ناشي از آنفلوانزا افرادي بودند که بيماري زمينه اي داشتند و اگر هم در بين آنان فردي بيماري زمينه اي نداشته، علت مرگ تاخير در مراجعه به پزشک، خوددرماني و استفاده از داروي کورتن بوده است.


 بيشتر بدانيم 

تشخيص سرطان خون با هوش مصنوعي

محققان آلماني مي‌گويند، هوش مصنوعي مي‌تواند يکي از شايع‌ترين اشکال سرطان خون به نام «لوسمي حاد مغز استخوان»(AML) را با ضريب اطمينان بالا تشخيص دهد.

به گزارش مديکال نيوز، محققان دانشگاه «بن» در آلمان در جريان يک مطالعه اثبات مفهومي نشان دادند که هوش مصنوعي مي تواند لوسمي حاد مغز استخوان(AML) را با ضريب اطمينان بالا تشخيص دهد.

رويکرد آنها بر اساس تجزيه و تحليل فعاليت ژن سلول هاي موجود در خون است. در عمل ، اين روش مي تواند از روش هاي مرسوم تشخيصي پشتيباني کند و باعث آغاز زودتر درمان شود.

هوش مصنوعي موضوعي است که بسيار مورد بحث در پزشکي خصوصاً در زمينه تشخيص است. پروفسور «يواخيم شولتزه» که رياست اين گروه تحقيقاتي را در دانشگاه بن بر عهده داشت مي گويد که در اين مطالعه قصد داشتند پتانسيل ها را بر اساس يک مثال خاص بررسي کنند. از آنجا که اين کار به مقدار زيادي داده نياز دارد، داده هايي را در مورد فعاليت ژن سلول هاي خوني ارزيابي کردند.

مطالعات متعددي در اين زمينه انجام شده و نتايج از طريق بانک هاي اطلاعاتي در دسترس است. بنابراين، يک مجموعه داده بزرگ وجود دارد و محققان تقريبا همه آنچه را که اکنون موجود است جمع آوري کردند.

شولتزه گفت: با استفاده از اين روش، مي توان از روش هاي مرسوم تشخيصي پشتيباني کرد و باعث صرفه جويي در هزينه ها شد، براي استفاده از اين روش در اصل، يک نمونه خون که توسط پزشک خانواده گرفته و براي آزمايش به آزمايشگاه فرستاده مي شود، کفايت مي کند. حدس مي زنم که هزينه اين کار کمتر از 50 يورو باشد.

اين در حالي است که به گفته شولتز تشخيص کلاسيک AML که با روش هاي مختلفي انجام مي شود ، چند صد يورو هزينه دارند.

با اين حال وي خاطر نشان کرد که هنوز آزمايش عملي انجام نشده است و آنها در اين مطالعه تنها نشان داده اند که اين رويکرد در اصل عملي است و بنابراين زمينه را براي ابداع يک آزمايش فراهم کرده اند.

سرطان خون يا لوسمي يا لوکميا بيماري پيش‌رونده و بدخيم اعضاي خون‌ساز بدن است. اين بيماري در اثر تکثير و تکامل ناقص گلبول سفيد خون و پيش سازهاي آن در خون و مغز استخوان ايجاد مي‌شود. لوسمي يکي از سرطان‌هاي شايع در ميان کودکان است.

"لوسمي حاد ميلوئيدي" هم يکي از انواع سرطان خون است. اين نوع لوکمي سلول‌هاي مغز استخوان يا ميلوسيت‌ها را تحت تأثير قرار مي‌دهد و روندي حاد دارد. در اين بيماري مغز استخوان، ميلو بلاست‌ها (نوعي گلبول سفيد)، گلبول‌هاي قرمز يا پلاکت‌هاي غيرطبيعي مي‌سازد.

نتايج اين تحقيق در مجله "iScience" منتشر شده است.

فروکش همه‌گيري آنفلوانزا در کشور

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت، همه‌گيري آنفلوانزا در کشور از حدود 10 روز پيش تاکنون فروکش کرده و با کاهش موارد مراجعه و بستري و مرگ و مير مواجه هستيم.

به گزارش وزارت بهداشت، کيانوش جهانپوربا بيان اين مطلب افزود: بيماري آنفلوانزاي فصلي موضوعي است که هر سال تکرار مي شود و با شروع فصل سرد گسترش پيدا مي کند چنانچه به طور معمول انتظار مي رود در يک فصل آنفلوانزا حدود 20 درصد مردم جامعه مبتلا شوند.

وي ادامه داد: از حدود 10 روز پيش با مهار اين بيماري و نمودار نزولي ابتلا به آن عملا موارد بروز و شيوع کاهش چشمگيري يافته، چنانچه از 22 تا 29 آذر ماه عملا با فروکش همه گيري آنفلوانزا، کاهش موارد مراجعه و بستري و مرگ و مير مواجه بوديم.

جهانپور ادامه داد: ويروس آنفلوانزا ويروسي پيش بيني ناپذير و مدام در حال تغيير است و هر سال ممکن است متفاوت از سال گذشته باشد، زماني که شدت بيماري زايي ويروس بيشتر باشد تعداد افراد مبتلا و تعداد کساني که به بيماري با شدت بيشتر و يا بيماري طولاني‌تري مبتلا مي شوند هم افزايش مي يابد اما اگر کسي نکات بهداشتي را رعايت کند و به راه هاي انتقال بيماري و پيشگيري آگاه باشد، احتمال ابتلاي او به اين بيماري کمتر مي شود و احتمال انتقال بيماري به اطرافيان و ديگران را هم کاهش مي دهد.

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت تاکيد کرد: با رعايت موارد بهداشتي و اعلام شده بيش از 50 درصد بيماري قابل پيشگيري خواهد بود.