تاریخ 1398/10/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5214 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کواکبيان در تذکري به رئيس مجلس:
 اصلاح ساختار بودجه بايد در مجلس تصويب شود نه در شوراي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه 
 الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به منطقه آزاد چابهار از منظر اقتصاد سياسي براي کشور ايران بسيار مهم است

مصطفي کواکبيان پيش از دفاع از لايحه الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به منطقه آزاد تجاري صنعتي چابهار در تذکري درخصوص بودجه گفت: واقعيت اين است که در آستانه تصويب بودجه هستيم، اما بحث ساختار بودجه در شوراي هماهنگي سران سه قوه انجام شده است .

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به فلسفه وجودي شوراي هماهنگي سران سه قوه براي مبارزه با تحريم‌ها گفت: اما بودجه يک بحث کلان براي درازمدت است .

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: در رابطه با ساختار بودجه، بايد در مجلس مطرح شود. از اين‌رو من خواهش کردم که ساختار بودجه در مجلس تصويب شود اما خيلي عملياتي نشده است.

وي در ادامه در دفاع از لايحه الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به منطقه آزاد تجاري - صنعتي چابهار خاطرنشان کرد: مخالفين محترم هيچ استدلالي براي مخالفت جدي با گزارش کميسيون اقتصادي در مورد اينکه بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به محدوده منطقه آزاد تجاري - صنعتي چابهار الحاق بشود، نداشتند.

عضو هيات رئيسه فراکسيون اميد مجلس گفت: واقعيت اين است که يکي از برادران عزيز گفت، خود منطقه آزاد چابهار چه گلي به سر ما زده که بخواهد اين دو تا بنادر هم به آن اضافه شود .

وي افزود: برادر عزيزمان جناب آقاي محجوب هم فرمودند، خيلي مهم است و دالان شرق را شکل مي‌دهد و توسعه مکران هم توصيه رهبري هست، اما به هر حال گفتند که توسعه حاصل نمي‌شود. اما چرا حاصل نمي‌شود؟ بنده از بعد اقتصاد سياسي عرض مي‌کنم که به مراتب مي‌تواند منطقه آزاد چابهار را تقويت کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: همين چند دقيقه پيش موافقت‌نامه بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري هند را در دستور داشتيم، خب يک رقابت جدي در منطقه وجود دارد و منطقه آزاد چابهار مي‌تواند در اين رقابت در صورتي که گسترش و توسعه پيدا کند به مراتب براي اقتصاد کشور مفيد باشد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در خاتمه گفت: از همه عزيزان و همکاران گرامي خواهشم اين است که با توجه به اهميت اين موضوع به الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به منطقه آزاد تجاري صنعتي چابهار حتما راي مثبت بدهند.

لازم به ذکر است، نمايندگان مجلس کليات لايحه الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به محدوده منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار را تصويب کردند. نمايندگان مجلس در جلسه علني، کليات لايحه الحاق بنادر شهيد بهشتي و شهيد کلانتري به محدوده منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار را با 143 راي موافق، 14 راي مخالف و 5 راي ممتنع از مجموع 202 نماينده حاضر در مجلس تصويب کردند.


 بروکسل به تعهدات برجامي هنوز عمل نکرده است
 فرار به جلوي اروپا با ترفند ماشه 

اروپا با وجود وعده‌هاي بسياري که داده است هنوز به هيچ کدام از تعهدات برجامي خود عمل نکرده است و کاهش تعهدات برجامي از سوي ايران واکنشي به اين بدعهدي‌ها بوده است موضوعي که اروپا را نگران کرده تا جايي که ايران را تهديد به فعال کردن مکانيسم ماشه مي‌کنند.

به گزارش ايرنا، خبرگزاري رويترز در گزارشي به نقل از منابع ديپلماتيک که نامي از آنها برده نشده، نوشته است که سه کشور اروپايي امضاکننده برجام با هدف مجبور کردن ايران براي اجراي تمام تعهدات هسته‌اي و عقب نشيني از گام‌هاي کاهش تعهدات احتمالا فرايند پيش‌بيني شده در اين توافق براي رسيدگي به تخلفات آن را آغاز کنند، اما در اين گام فعلا مانع بازگشت تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران خواهند شد تا برجام به طور کامل از بين نرود.

يک منبع ديپلماتيک اظهار داشت: «هدف از آغاز اين فرايند حل مسائل مشکل‌زا و حفظ برجام است. اين طور نيست که به طور خودکار تحريم‌هاي سازمان ملل نيز از پي آن بيايد. اگر ما چنين تصميمي گرفته بوديم يعني برقراري دوباره تحريم‌هاي سازمان ملل، آن وقت يعني تصميم گرفته‌ايم که آخرين ميخ را بر تابوت آن بکوبيم.»

در اين گزارش آمده است که آغاز فعال‌سازي مکانيسم ماشه، با هدف حل کردن مسائل دردسرساز و حفظ توافق برجام است و تحريم‌هاي سازمان ملل به دنبال اين اقدام به طور خود به خود فعال نخواهند شد.

فعال‌سازي مکانيسم ماشه بدون ارجاع آن به شوراي امنيت اينگونه خواهد بود که بر اساس توافقنامه برجام اگر هر يک از اعضاي اين توافق معتقد باشد که طرف مقابل تعهداتش را اجرا نمي‌کند، مي‌توانند اين موضوع را به کميسيون مشترک برجام، متشکل از ايران، روسيه، چين، تروئيکاي اروپا و اتحاديه اروپا ارجاع دهد. اعضاي کميسيون پانزده روز فرصت دارند که اختلافات را حل کنند اما اگر بخواهند، مي‌توانند مدت زمان اين روند را با اتفاق آراي تمامي اعضا طولاني‌تر کنند. ظاهرا طرف‌هاي اروپايي قصد دارند مکانيسم ماشه را تا مرحله ارجاع به کميسيون فعال کنند و اين اختلافات را به شوراي امنيت ارجاع ندهند.

ديپلمات‌ها گفته‌اند که اگر آن‌چه تخطي‌هاي آتي ايران ناميده شده است، از حدي غيرقابل قبول عبور کند، اروپايي‌ها ترجيح مي‌دهند به جاي تلاش در راستاي تحريم‌ها، بر طولاني کردن روند ياد شده تمرکز کنند. هنوز مشخص نيست که آستانه تحمل قدرت‌هاي اروپايي دقيقا چيست. علاوه بر اين، ديپلمات ديگري اظهار کرد که «ما هنوز احساس مي‌کنيم که ديپلماسي نمرده است».

ضعف و بي عملي اروپا

«بهرام قاسمي» در گفت و گويي کوتاه با روزنامه «لو موند» فرانسه، تلاش‌هاي دولت پاريس براي ميانجيگري را «خيرخواهانه و با نگاهي مثبت و سازنده » توصيف کرده و در عين حال، نبود صداي واحد از جانب اروپا را دليل به نتيجه نرسيدن تلاش‌هاي مکرون دانسته است.

لوموند به نقل از قاسمي مي‌نويسد: ايران تلاش کرد نشان دهد که به امانوئل مکرون رئيس جمهوري اعتماد دارد، هر چند طرح وي هنوز به نتايج لازم و ملموسي نرسيده است. البته برخي نيز گمان دارند که اين طرح ناکارآمد است.

اين روزنامه فرانسوي در مقاله‌اي با عنوان «شکست فرانسه در ميانجيگري ميان ايران و آمريکا»، بخش‌هايي از گفت و گوي کوتاه خود با بهرام قاسمي را منتشر کرد و به نقل از اين ديپلمات ايراني نوشت: تهران تلاش‌هاي خيرخواهانه فرانسه را با نگاهي مثبت و سازنده مورد استقبال قرار داد و در اين چارچوب در چندين ماه گذشته مذاکراتي فشرده و طولاني ميان تهران و پاريس به انجام رسيد، هر چند که ايران مي‌دانست با توجه به تمامي شرايط موجود نمي‌توان کاملاً به نتايج مورد نظر در اين طرح اميد بست. لو موند نوشت: اين ديپلمات عالي‌رتبه ايراني اعتقاد دارد دليل اين مشکل، نبود يک صداي واحد رسا و قدرتمند از جانب اروپاست.

سفير ايران در فرانسه افزود: آمريکا به فشار حداکثري و زياده خواهي‌هاي خود ادامه مي‌دهد و اروپا نيز به نظر مي‌رسد چندان کاري در خور ظرفيت‌هاي خود نمي‌تواند انجام دهد.

هشدار‌هاي تند تهران

تمام تلاش اروپا در اين راستا است که ايران از کاهش تعهدات خود عقب نشيني کند، در حالي که اروپا در اين مدت با وجود وعده‌هاي بسياري که داده است هنوز به هيچ کدام از تعهدات برجامي خود عمل نکرده است و عملا کاهش تعهدات برجامي از سوي ايران واکنشي به اين بدعهدي‌ها بوده است.

روز چهارشنبه 27 آذر دريابان علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: اگر مسير عدم اجراي تعهدات از سوي اروپا تداوم يابد ناگريز هستيم براي ايجاد موازنه در تعهدات، گام‌هاي بعدي را برداريم.

سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه، نيز به تازگي گفته ايران در نشست اخير کميسيون مشترک برجام، بر اين مسئله تاکيد کرده که در صورت عدم انتفاع ايران از اين توافق گام‌هاي جديدي براي کاهش تعهدات برخواهد داشت. او افزود: «در شرايط کنوني حدود يک ماه تا رسيدن به نقطه مورد نظر براي اجراي گام پنجم فاصله داريم. درباره چگونگي اجراي اين گام ايده‌هاي مختلفي وجود دارد و در روزهاي آخر تصميم گيري مي‌شود که جمهوري اسلامي چه گامي را با چه کيفيتي بردارد.»

کمتر از يک ماه تا برداشته شدن پنجمين گام کاهش تعهدات هسته‌اي ايران باقي مانده است. با نزديک شدن موعد گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌اي ايران، بار ديگر مقامات ايراني و اروپايي درباره اقدامات احتمالي طرف مقابل هشدار مي‌دهند. از يک سو، اروپايي‌ها به ايران هشدار مي‌دهند که مکانيسم ماشه را فعال مي‌کنند چرا که کاهش بيشتر تعهدات، ممکن است اصل توافق هسته‌اي را به خطر بيندازد. از سوي ديگر، ايران نيز اعلام مي‌کند که چنانچه اروپايي‌ها نتوانند منافع‌ کشورمان را تضمين کنند، روند کاهش تعهدات را ادامه خواهد داد.

چند روز پيش ژان ايو لودريان، وزير امور خارجه فرانسه در نشست خبري مشترک با جوزپ بورل، مسئول جديد سياست خارجي اتحاديه اروپا در مورد وضعيت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ابراز نگراني کرده و گفته است اروپا به مقامات ايراني هشدار داده که در صورتي که ايران در ماه ژانويه اجراي تعهدات برجامي بيشتري را متوقف کند، اصل اين توافق به خطر خواهد افتاد. به گفته لودريان، پاريس معتقد است که تصميم ايران براي کاهش تعهدات هسته‌اي، پاسخي غلط به تصميم بد آمريکا در خروج از برجام است. بعد از خروج آمريکا از توافق هسته‌اي و تشديد تحريم‌هاي يکجانبه اقتصادي عليه کشورمان، اتحاديه اروپا در طول يکسال و نيم گذشته هيچ اقدامي عملي براي خنثي سازي فشارهاي اقتصادي ضد ايراني انجام نداد. اروپا تنها با دادن وعده‌هايي که هيچ کدام از آنها عملي نشد به گفتار درماني پرداخت.

کاهش تعهدات برجامي حاوي يک پيام مهم براي اتحاديه اروپا است؛ اينکه در سايه انفعال اروپا، ايران دست بسته باقي نمي‌ماند. اما در خطر قرار گرفتن توافقنامه برجام براي اتحاديه اروپا کم هزينه نيست و اروپا با درک تبعات منطقه اي شکست برجام ناچار است که راه حلي براي راضي کردن ايران و تامين منافع کشورمان پيدا کند زيرا اروپايي بارها اعلام کرده اند که شکست برجام به معناي شروع فصل جديد از بحران و رقابت‌هاي اتمي در منطقه غرب آسيا است که تبعات آن از جمله شکل‌گيري موج جديدي از تروريسم و پناهجويان مستقيما امنيت و ثبات اروپا را تحت تاثير قرار خواهد داد.


 کواکبيان با اشاره به وضعيت وخيم آلودگي هوا:
 شوراي ساماندهي امور پايتخت بايد هرچه سريع‌تر تشکيل شود 

وزير کشور به جاي شرکت در جشنواره ورزشي به اهواز براي رسيدگي به طغيان فاضلاب، به کردستان براي تسليت به خانواده‌هاي کولبران جان باخته و به سيستان و بلوچستان براي کمبود آب بروند

دکتر مصطفي کواکبيان در صحن علني مجلس ضمن تبريک ميلاد مسيح (ع) به همه موحدان عالم و به ويژه هموطنان مسيحي، در تذکري با اشاره به آلودگي هوا گفت: بنده با راي مجلس عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت هستم، متاسفانه جلسات اين شورا تشکيل نمي‌شود؛ خواهش من اين است که زودتر تشکيل شود. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه به بودجه پرداخت و افزود: بحث بودجه شرکت‌هاي دولتي را هم قرار بود که زودتر بياورند که هنوز نياورده‌اند. نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي خطاب به رئيس مجلس گفت: ساختار بودجه را ما تصويب نکرديم و بايد ساختار بودجه هم تصويب شود. نماينده مردم تهران در مجلس در ادامه خطاب به رحماني فضلي افزود: به وزير کشور هم عرض مي‌کنم، به جاي شرکت در جشنواره‌هاي ورزشي به اهواز به خاطر طغيان فاضلاب، به کردستان به خاطر جانباختن کولبران و به سيستان و بلوچستان به خاطر کمبود آب مي‌رفتند.


 توضيحات «آبه شينزو» از سفر «روحاني» 

خبرگزاري رسمي ژاپن به نقل از يک منبع دولتي گزارش کرد «آبه شينزو» نخست وزير ژاپن نتايج ديدار روز جمعه خود با حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران را از طريق تلفن براي دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريکا توضيح داده است.

کيودو روز يکشنبه به نقل از اين منبع دولتي که نامي از آن در خبر برده نشده گزارش کرد آبه به ترامپ گفته است ژاپن با همکاري نزديک با آمريکا، تلاش‌هاي ديپلماتيک براي کاهش تنش در خاورميانه را ادامه خواهد داد.

حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران روز جمعه در راس يک هيات بلندمرتبه به منظور ديدار و گفت‌وگو با شينزو آبه نخست وزير ژاپن در سفري دو روزه وارد توکيو شد.

گفت و گوي رييس جمهوري آمريکا و نخست وزير ژاپن که بنا به درخواست ترامپ انجام شده است حدود 75 دقيقه به طول انجاميده است در اين گفت و گو که يک روز پس از ديدار و گفت و گوي روحاني با آبه در توکيو انجام شد دو طرف همچنين در مورد کره شمالي و سفر نخست وزير ژاپن به چين بري شرکت در اجلاس سه جانبه چين، ژاپن و کره جنوبي رايزني کردند.

آبه کمي قبل از نيمه شب شنبه به خبرنگاران گفت که او با ترامپ آخرين وضعيت کره شمالي و پاسخ هماهنگ توکيو و واشنگتن به اين کشور را تجزيه و تحليل کرده است کره شمالي پيش از مهلت پايان سال که براي پيشرفت در مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته اي با آمريکا تعيين کرده، تحرکات خود را افزايش داده است.

نخست وزير ژاپن تصريح کرد ژاپن مي‌خواهد کره شمالي را ترغيب کند تا از طريق گفت و گوهاي مسالمت آميز، فرايند خلع سلاح هسته‌اي را به جلو ببرد.

آبه شب گذشته در ديدار با خبرنگاران در کاخ نخست وزيري اسمي از ايران نبرد اما کيودو به نقل از منابع ديپلماتيک خود مي‌گويد آمريکا به سفر روحاني به ژاپن چراغ سبز نشان داده بود.

«آبه شينزو» نخست وزير ژاپن خرداد ماه سال جاري به عنوان اولين نخست وزير اين کشور در 40 سال گذشته، به تهران سفر کرد، او در اين ديدار با مقامات جمهوري اسلامي ايران ديدار و گفت و گو کرد.

آبه هدف خود از آن سفر را کمک به کاهش تنش در منطقه عنوان کرده بود و رسانه‌هاي ژاپني از تلاش او براي حل مسائل مربوط به برجام و تحريم‌هاي آمريکا خبر داده بودند.

سفر روز جمعه روحاني به توکيو در پاسخ به سفر آبه و براي تکميل گفت‌وگوهايي بود که در جريان سفر او به ايران شکل گرفته بود.

ژاپن و ايران به طور سنتي روابط دوستانه‌اي دارند روحاني و آبه پيش از اين، تابستان سال جاري در حاشيه برگزاري مجمع عمومي سازمان ملل با يکديگر ديدار کرده بودند اين ديدار، نوزدهمين ديدار رهبران و مقامات ارشد دو کشور در 19 سال گذشته و دهمين ديدار آبه و روحاني است.


 سران قوا درباره اخذ ماليات از سپرده‌هاي بانکي مصوبه نداده‌اند 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذکر نادر قاضي پور نماينده اروميه مبني بر مصوبه سران قوه درباره اخذ ماليات از سپرده هاي بانکي گفت: سران قوا مصوبه‌اي در اين باره نداشتند. علي لاريجاني در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي و در جريان بررسي لايحه موافقتنامه بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري هند به منظور اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و جلوگيري از فرار مالياتي اين مطلب را در پاسخ به تذکر نادر قاضي پور نماينده اروميه بيان کرد.

نادر قاضي پور گفت: آيا شما در جلسه سران قوا مصوبه‌اي داشتيد که ماليات و عوارض از سپرده‌هاي بانکي اخذ شود، آقاي همتي رئيس کل بانک مرکزي مصاحبه‌اي در اين باره کرده است. وي خطاب به علي لاريجاني افزود: براي اينکه اين موضوع در مجلس ثبت شود شما گفتيد در سران قوا هيچ گونه مصوبه‌اي مبني بر اخذ ماليات از سپرده‌هاي بانکي نداشته‌ايد.


 اقتصاد دولتي کارآمد نيست  

سياستمداران نه‌فقط در ايران بلکه در کشورهاي مختلف، براي حفظ آرامش در جامعه و جلوگيري از شورش و انقلاب ترجيح مي‌دهند رضايت اقشار متوسط شهرنشين را جلب کنند. در ايران اين تفکر با روي کار آمدن تکنوکرات‌هاي جديد بر فضاي سياست‌گذاري حاکم شد. تکنوکرات‌هاي جديد از دهه 1340 از دوره نخست‌وزيري علم به بعد بر سر کار آمدند. تا پيش از آن طبقه سياسي قديمي ايران را سياست‌مداران سنتي تشکيل مي‌دادند که پايگاه اجتماعي‌شان اشراف زمين‌دار بودند. آخرين فرد اين طبقه علي اميني بود که سال 1340 نخست‌وزير شد، بعد از آن، علم نخست‌وزير شد و از آن به بعد، تکنوکرات‌هاي جوان و تحصيل‌کرده‌هاي خارج از کشور که هم‌سن شاه يا حتي از او جوان‌تر بودند، بر سر کار آمدند. علت اين تحول در شخصيت شاه اين بود که شاه نسبت به سياستمداران کهنه‌کار و قديمي مثل قوام‌السلطنه، مصدق و علي اميني که سن بالاتر و تجربه بيشتري داشتند نوعي عقده و خودکم‌بيني داشت. افرادي مثل قوام‌السلطنه هم شاه را آدم حساب نمي‌کردند. شاه دنبال فرصتي مي‌گشت تا تکنوکرات‌هاي جديد را بر سر کار بياورد.

اکثريت قاطع مردم رژيم شاه را سرنگون کردند و اين نه به خاطر فقر بود و نه به خاطر نابرابري و تضاد طبقاتي، بلکه به اين سبب بود که شاه ملت ايران را تحقير مي‌کرد. سال 1357 در شرايطي در ايران انقلاب شد که سطح رفاه مردم به‌ويژه شهرنشينان نسبت به دوره‌هاي تاريخي گذشته، به طرز چشمگيري بالاتر رفته بود. انقلاب ناشي از بي‌توجهي حکومت به ملت بود. ديکتاتوري در حکومت شاه از سال 1342 تا 1357 مرتب تقويت مي‌شد. علت هم اين بود که شاه افرادي بله‌قربان‌گو مثل هويدا را بر سر کار آورده بود. پيشرفت‌هاي زيادي در کشور رخ داده بود، ولي پروپاگانداي رژيم طوري وانمود مي‌کرد که گويي همه اين پيشرفت‌ها فقط حاصل کار يک نفر است. در نتيجه همه ناراضي شدند و اين نارضايتي باعث انقلاب شد. آنچه ماهيت انقلاب را تشکيل مي‌داد تضاد طبقاتي نبود؛ از فقيرترين تا ثروتمندترين مردم همه يک‌صدا مي‌خواستند شاه برود چون حتي وزرا هم اين احساس را نداشتند که شريک قدرت سياسي هستند و هيچ گروه و طبقه اجتماعي در زمان انقلاب در جانب شاه نايستاد. بعد از انقلاب در اين زمينه تغييرات بزرگي رخ داد. ويژگي جمهوري اسلامي اين است که شايد نه به صورت تئوريک، بلکه به صورت غريزي اين را فهميده که به بازي نگرفتن مردم از نظر سياسي، بسيار خطرناک است با اين حال متاسفانه از نظر اقتصادي بعد از انقلاب هيچ تغيير رويکردي حاصل نشده و اين منطق اقتصادي که هر کشوري با روي آوردن به اقتصاد رقابتي پيشرفت مي‌کند، مورد توجه قرار نگرفته است. در نتيجه دستگاه بروکراسي امروز همان تفکري را دارد که قبل از انقلاب هم بر آن حاکم بود.

مبناي دخالت دولت در اقتصاد تفکر اقتصاد دولتي است با اين فرض که دولت متولي بهبود سطح رفاه شهروندان است و براي تحقق اين رفاه بايد خودش به ميدان اقتصاد بيايد. در ايران تفکر اقتصاد دولتي را بيشتر مارکسيست‌ها جا انداخته‌اند که تا امروز هم رايج است. البته اين تفکر قبل از انقلاب هم حاکم بود مثلاً تفکر هويدا و حتي خود شاه در اقتصاد تفکر کاملاً مداخله‌گرايانه بود و معتقد بودند دولت بايد به کمک مردم بيايد. بعد از انقلاب نيز اين تفکر ادامه يافت. با حاکم شدن اين تفکر نوعي دستگاه دولتي شکل گرفته که وظيفه خود را مداخله در اقتصاد مي‌داند. انواع سازمان‌هاي دولتي براي قيمت‌گذاري و مجوز ايجاد شده که مديران و کارکنان اين سازمان‌ها به خاطر منافع شخصي‌شان تمايل به حفظ اين بوروکراسي دارند. امروز منافع سازمان‌هاي دولتي در اين است که حتي اگر با استدلال قانع شوند که تفکر اقتصاد دولتي غلط است، آن را برعکس نشان دهند تا منافع خودشان تامين شود.

تجربه شکست شوروي و فروپاشي بلوک شرق و تجربه چين، به همه نشان داده که اقتصاد دولتي کارآمد نيست. بنابراين ديگر کسي حتي در شرايط فعلي ايران نمي‌تواند از اقتصاد دولتي دفاع کند و کسي به طور مستقيم از اين تئوري دفاع نمي‌کند. اما از عدالت اجتماعي دفاع مي‌کنند و مي‌گويند ما اقتصاد دولتي را اصلاً قبول نداريم، با اقتصاد رقابتي موافقيم، ولي دولت بايد اقتصاد بازار را طوري کنترل کند که عدالت اجتماعي برقرار شود. عدالت اجتماعي در واقع اسب ترواي تفکر اقتصاد دولتي و سوسياليستي در اقتصاد بازار است؛ مي‌گويند سازمان حمايت به دنبال اقتصاد دولتي نيست، بخش خصوصي بايد فعاليت کند، ولي سازمان حمايت جلوي اجحاف بخش خصوصي را مي‌گيرد تا عدالت اجتماعي برقرار شود و در عمل با شعار عدالت اجتماعي رانت توزيع مي‌کنند.

يک اقتصاددان