تاریخ 1398/09/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5197 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رئيس‌جمهور:
 مردم ايران با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند 
 همه براي افزايش اعتماد مردم کمک کنند

معاون اول رئيس‌جمهور گفت: همواره بايد سر تعظيم در برابر ملت ايران به ويژه طبقات ضعيف فرود آوريم که اين روزها را با صبر و تحمل سختي‌ها پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترين حرکتي که نشان دهد کشور و نظام در معرض خطر قرار دارد از خود بروز دهند؛ آنها با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند و کمر خم نکردند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در مراسمي که به مناسبت بيست و سومين سالروز ملي صادرات در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به گذشت بيش از يک سال و نيم از آغاز اعمال فشارهاي جديد از سوي آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران، اظهار کرد: آمريکايي‌ها پس از آن که برجام امضا شد و فضاي ايران را براي رشد و توسعه فراهم کرديم و کشور در يک تعامل بين‌المللي مناسبي قرار گرفت، با بهانه تغيير رئيس جمهوري در کشورشان به تمام توافقات خود پشت پا زدند.

وي گفت: خروج آمريکا از برجام فشار بسيار سنگين و بي‌سابقه‌اي به ملت و جمهوري اسلامي ايران وارد کرد؛ آمريکايي‌ها اين مرتبه خيلي آشکار اعلام کردند که فشارهاي جديدشان بيشترين درد را به جامعه ايران وارد خواهد کرد. آنها همچنين به صراحت از آغاز يک جنگ اقتصادي بزرگ عليه ملت و دولت ايران پرده برداشتند.

معاون اول رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ تصور آمريکايي‌ها از ابتدا بر اين بود که بر اثر فشارهاي اقتصادي جديد، اقتصاد ايران به فروپاشي مي‌رسد و بر اثر فشار سنگيني که وارد مي‌شود نهايتا اعتراضاتي در جامعه شکل مي‌گيرد. آنها همچنين به فروپاشي جمهوري اسلامي ايران و حتي تماميت ارضي کشور فکر کرده بودند و بر همين مبنا از ارديبهشت ماه سال 97 يا به عبارتي از آذر 96 که اعلام کردند ديگر معافيت‌هاي تحريمي را تمديد نخواهند کرد تا امروز، هر روز فشار آمريکا بر اقتصاد، فعالان اقتصادي و جمهوري اسلامي ايران اضافه شده است.

جهانگيري همچنين با اشاره به اقدام آمريکا در تحريم مقامات مختلف کشور و افراد تعيين کننده و سياست‌گذار جمهوري اسلامي ايران افزود: آمريکايي‌ها همه زمينه‌هاي تعيين کننده در اقتصاد کشور را تحريم کردند. آنها همچنين نفت را تحريم کردند؛ با اين وجود گرچه ما مکررا گفته‌ايم که آمريکايي‌ها نتوانستند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند، اما با فشارهايي که آنها وارد کردند حتي کشورهاي دوست ما نيز جرات خريد نفت از ايران را ندارد و ما به روش‌هاي ديگري براي فروش نفت خود متوسل شده‌ايم.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به حمايت سعودي‌ها و آمريکايي‌ها از برخي شبکه‌هاي تلويزيوني فارسي زبان با بيان اين که برخي فضا سازي‌هاي رسانه‌اي در ابتدا موجب وارد شدن يک شوک در جامعه شد، اظهار کرد:‌ حتما بر اثر فشارهاي آمريکا اقتصاد ايران با مشکلاتي مواجه شد ولي روي پاي خود ايستاد و صادرکنندگان نشان دادند که علي رغم اين که همه مسيرهاي صادرات کشور بسته است و با مشکلات بسياري مواجه اند، مي‌توانند کار خود را انجام دهند.

جهانگيري با بيان اينکه کار صادرکنندگان در شرايط فعلي همانند رزمندگي در جنگ و دفاع از کيان کشور است افزود: بايد دست کسي که در چنين فضايي موفق مي‌شود محصولي را که تحريم شده، صادر کند و از ارز حاصل از آن در بخش واردات استفاده کند، بوسيد. در تاريخ ايران اين دوره حتما نوشته مي‌شود.

معاون اول رئيس جمهور با تاکيد بر اين که امروز آمريکايي‌ها، سعودي‌ها، اسراييلي‌ها به دنبال زمين زدن ايران هستند، تاکيد کرد:‌ نبايد در شرايط فعلي دچار تحليل‌هاي اشتباه شويم؛ هر اتفاقي که امروز در ايران مي‌افتد به اين معناست که اين اتفاق براي زمين زدن ايران است.

وي خاطر نشان کرد: همچنين ممکن است در تصميم‌گيري‌ها و سياست‌گذاري‌ها گاهي اوقات دچار اشتباه شويم که بايد سريعا اين اشتباهات را جبران کنيم.

به گزارش ايسنا، جهانگيري در ادامه صحبت‌هاي خود با بيان اين که طي سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي دو شوک به اقتصاد کشور وارد شد که هر دو در دهه 90 صورت گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: نخستين شوکي که به اقتصاد کشور وارد شد تحريم‌هاي شوراي امنيت در سال 91 بود . در آن سال با وجود وضع تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران ، ما روزانه حدود يک ميليون بشکه نفت صادر مي‌کرديم 68 ميليارد دلار نيز درآمد داشتيم اما پس از شوک دومي که طي سالهاي 97 و 98 به اقتصاد ايران وارد شد با وضعيت سختي مواجه شديم و صادرات نفت در کشور کاهش يافت؛ در اين دو شوک به دليل تورمي که ايجاد شد قدرت خريد مردم کاهش يافت.

وي با بيان اين که در شرايط فعلي دو ماموريت اصلي بر عهده مسئولان و صادر کنندگان و صنعت گران کشور است، خاطرنشان کرد: نخستين ماموريت‌مان سر پا نگه داشتن اقتصاد، توليد و صادرات و اشتغال کشور است که در اين بخش وضع اقتصادي خيلي بهتري نسبت به آنچه که آمريکايي‌ها خواب آن را ديده بودند، داريم.

جهانگيري گفت: ماموريت دوم ما مربوط به حوزه معيشت مردم مي‌شود؛ در اين بخش نيازمند اقدامات جدي‌تري هستيم و همواره بايد سر تعظيم در برابر ملت ايران به ويژه طبقات ضعيف فرود آوريم که اين روزها را با صبر و تحمل سختي‌ها پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترين حرکتي که نشان دهد کشور و نظام در معرض خطر قرار دارند از خود بروز دهند. آنها با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند و کمر خم نکردند.

جهانگيري با تاکيد بر اينکه اعتماد عمومي و مشارکت مردم مهمترين نياز امروز کشور است، خاطرنشان کرد: همه بايد کمک کنند تا اعتماد و اميد مردم به آينده افزايش يابد.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه انتخابات پيش‌رو نماد مشارکت مردم است ادامه داد: بايد در انتخابات پيشرو شرايطي را به وجود آوريم که درآن همه جريانات سياسي و مردم احساس کنند ميان کانديداها، کانديداي مورد نظرشان وجود دارد.

جهانگيري تصريح کرد: يک مشارکت معنادار در انتخابات آينده مي‌تواند امنيت و منافع ملي کشور را تامين و تنظيم کند. ما نيز اميدواريم همه با کمک يکديگر اين مسير را طي کنند.


 نمايندگان مجلس خواستار شدند
 آمار کشته‌شدگان ناآرامي‌هاي بنزيني اعلام شود 

نمايندگان مجلس خواستار اعلام رسمي تعداد کشته شدگان حوادث اخير در پي گران شدن بنزين شدند. رئيس فراکسيون پاسخگوي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد که نبايد اين فرصت را به دست بيگانگان داد تا با دادن اطلاعات غلط از طريق رسانه‌هاي معاند به مردم، اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و نظام
سلب کنند.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به ضرورت داشتن رفتار صادقانه با مردم بيان کرد: تمام مسئولان بايد بدانند که مردم نامحرم نيستند. امروز اگر از اطلاع رساني رسمي درباره تعداد کشته شدگان و افرادي که در نا آرامي‌هاي اخير دستگير شده اند، امتناع کنيم، رسانه‌هاي معاند اطلاعات غلط در اختيار مردم قرار مي‌دهند.

وي در ادامه اظهار کرد: ما بايد به اين باور برسيم که با پنهان کاري امنيت جامعه بالا نمي‌رود بلکه بايد با مردم صادقانه صحبت کرد و واقعيت‌ها را به مردم گفت. نبايد اين فرصت را به دست بيگانگان بدهيم تا با دادن اطلاعات غلط از طريق رسانه‌هاي معاند به مردم، اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و نظام سلب کنند.

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس تصريح کرد: ما در هر زمينه اي نياز به شفافيت داريم. حتي اگر در خصوص طرح اصلاح قيمت بنزين نيز با مردم صادقانه صحبت مي‌کرديم ديگر شاهد اين اتفاقات در کشور نبوديم. مردم ما در دوران جنگ تحميلي و حتي در دوران تحريم‌ها پاي نظام و انقلاب خود ايستاده اند. نبايد اجازه دهيم اعتماد مردم نسبت به مسئولان خود سلب شود.

بختيار در ادامه تاکيد کرد: مراجع رسمي بايد آمار دقيق کشته شدگان و افرادي که در درگيري‌هاي اخير دستگير شده اند را به طور دقيق اعلام کنند تا ديگر رسانه‌هاي معاند اين فرصت را پيدا نکنند با ارائه آمارهاي غلط به فضاسازي بپردازند.

مسئولان آمار کشته‌شدگان اغتشاشات اخير را اعلام کنند وگرنه...

يک عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي هم گفت که اگر مسئولان آمار دقيق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند نمايندگان آن را منتشر خواهند کرد.

‏به گزارش ايسنا، محمود صادقي در مطلبي در صفحه شخي خود در توييتر خود نوشت: « هشدار به مسئولان!

‏اگر مراجع ذي‌ربط آمار دقيق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمايندگان مجلس ناگزير آمارهاي مستند به گزارش‌هاي مردمي را منتشر خواهند کرد.»

نهادهاي مسئول شفاف‌سازي کنند

رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي هم از پيام خود به رئيس جمهور 2 روز قبل از اعلام تغيير نرخ بنزين خبر داد و با بيان اينکه اعتراض مسالمت آميز حق طبيعي شهروندان طبق قانون اساسي است بر ضرورت تامين امنيت شهروندان معترض از سوي نهادهاي ذي ربط تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اميدنامه، محمدرضا عارف در نشست اعضاي شوراي مرکزي و دفتر سياسي حزب نداي ايرانيان، از حضور مستمر و فعاليتهاي اين حزب جوان در شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان قدرداني کرد و با اشاره به محور فعاليتهاي حزب ندا که بر عهده جوانان است، يادآور شد: در شرايطي که حزب ندا فعاليت خود را آغاز کرد و بعضا مورد برخي هجمه‌ها قرار گرفت شخصا به دليل رويکرد جوانگرايي اين حزب از شما حمايت کردم و در دو کنگره حزب ندا بر لزوم تداوم رويکرد جوانگرايي تاکيد کردم.

وي اصلاحات را يک پروسه تدريجي و مستمر دانست و تصريح کرد: اصلاحات تعطيل بردار نيست و راه حل مشکلات کشور را حاکميت گفتمان اصلاح طلبي مي‌دانم به همين دليل معتقدم هيچکس حق ندارد به نمايندگي از گفتمان اصلاح طلبي از ياس و نااميدي در داخل اين جريان صحبت کند.

رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه حزب ندا در مسير رعايت اصول گفتمان اصلاح طلبي تاکنون فعاليت کرده است، خاطرنشان کرد: اگر در يک حزب سياسي مواضع متفاوت و متناقض از سوي اعضاي حزب درباره موضوعات مختلف گرفته شود نشان از عدم انسجام تشکيلاتي است و احزاب ما بخصوص احزاب اصلاح طلب بايد دقت کنند يک صدا از حزب درباره موضوعات مهم ملي شنيده شود.

وي درباره پيشينه شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان نيز گفت: در جبهه اصلاحات اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در سال 93-92 به اين نتيجه رسيده بودند که بايد ساز و کاري براي اجماع در داخل خانواده اصلاحات تعبيه شود و شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات ساز و کار مناسبي براي تشکيل شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان از سوي اعضاي شوراي هماهنگي مطرح شد.

عارف مبناي فعاليت شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان را خرد جمعي دانست و گفت: تجربه فعاليت 2 دوره شوراي عالي اصلاح طلبان که اکنون در دوره سوم آن قرار داديم نشان داده از اين ساز و کار جواب گرفتيم البته نافي برخي مشکلات نيستيم به عنوان مثال اعضاي حقوقي شوراي عالي اصلاح طلبان عموما در جلسات به نمايندگي از حزب خود صحبت نمي‌کنند و بعضا نظرات شخصي خود را بيان مي‌کنند.

وي در همين زمينه ادامه داد: اگر برخي نخبگان اصلاح طلب به جاي موضع گيري در فضاي رسانه اي در کارگروه‌هاي تخصصي شوراي عالي اصلاح طلبان وقت بيشتري مي‌گذاشتند مطمئنا برخي مشکلات راحت تر حل مي‌شد.

رئيس شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان انسجام و وحدت را براي اصلاح طلبان بسيار حياتي برشمرد و تصريح کرد: بعد از موفقيت‌هايي که شوراي عالي اصلاح طلبان در انتخابات‌هاي گذشته داشت، وحدت و انسجام ما از داخل خانواده اصلاحات هدف گيري شده است.

وي با يادآوري انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا در خرداد 96 ، گفت: بعد از پيروزي ليست اميد در انتخابات شوراها در کلان شهر چه توهين‌هايي که به منتخبين مردم از سوي افراد مدعي صورت نگرفت به جاي قدرداني از مردم بواسطه اعتماد به ليست اميد همان افراد مدعي مي‌خواستند از مردم به دليل راي به ليست اميد به نوعي انتقام بگيرند.

رئيس فراکسيون اميد با اشاره به اظهارنظرهايي که درباره انتخابات مجلس در فضاي رسانه اي کشور صورت مي‌گيرد، گفت: قرار نيست انتخابات مجلس يازدهم آخرين انتخابات باشد بايد در صحنه بمانيم و تاثيرگذار باشيم.

وي با بيان اينکه اعتراض مسالمت آميز حق طبيعي شهروندان طبق قانون اساسي است، بر ضرورت تامين امنيت شهروندان معترض از سوي نهادهاي ذي ربط تاکيد کرد و گفت: حفظ جان و مال شهروندان براي ما بسيار مهم و حياتي است از نهادهاي مسئول تقاضا دارم درباره اغتشاشات اخير و کشته شدن تعدادي از هموطنانمان با شفافيت اطلاع رساني کنند و ابهاماتي که در اين خصوص وجود دارد براي مردم که بايد آنها را محرم بدانيم روشن شود و در مجلس نيز از طريق کميسيون اصل 90 و نيز کميته‌اي که درهمين خصوص در فراکسيون اميد تشکيل شده است به وظيفه نظارتي خود عمل خواهيم کرد و به مردم گزارش
خواهيم داد.

يک عضو کميسيون اصل نود هم از تشکيل «کميسيون ويژه » براي پيگري حوادث اخير خبر داد.

بهرام پارسايي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره تشکيل يک کميته حقيقت ياب درخصوص حوادث اخير کشور گفت: هفته گذشته رؤساي سه فراکسيون جلسه‌اي درباره ناآرامي‌هاي پس از گراني بنزين داشتند و به اين جمع بندي رسيدند کميسيون اصل نود به موضوع ورود کند و ما هم بر اساس آن‌چه که آئين‌نامه اجازه مي‌دهد يک «کميسيون ويژه» براي بررسي اتفاقات تشکيل خواهيم داد.

وي درباره مواردي که اين کميسيون بررسي خواهد کرد، گفت: ما در کميسيون ويژه حوادث ناشي از بعد از گراني‌هاي بنزين، گلايه‌ها و آنچه که اين روزها اتفاق افتاده را بررسي خواهيم کرد زيرا راه قانوني و نظارتي مجلس تشکيل چنين کميسيوني است.

وي درباره اينکه آمار دقيقي از افراد مجروح و يا کشته شده اتفاقات اخير در دست نيست، آيا خانواده‌هايي که فردي را در حوادث اخير از دست داده‌اند مي‌توانند به «کميسيون ويژه» مراجعه کنند، گفت: اگر اين کميسيون ويژه که در آئين‌نامه هم وجود دارد به تصويب برسد يکي از منابعي که ما به سراغ آن خواهيم رفت خانواده‌هاي آسيب‌ديدگان و کشته‌شدگان
هستند.


 ظريف در ديدار وزير امور خارجه عمان:
  از هر ابتکاري براي کاهش تنش در منطقه استقبال مي‌کنيم 

وزير امور خارجه با تاکيد بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه به ويژه در يمن افزود: جمهوري اسلامي ايران از هر حرکت و ابتکاري که با حسن نيت در راستاي کاهش تنش‌ها در منطقه انجام شود، استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رساني و امور سخنگويي وزارت امور خارجه،«محمد جواد ظريف» ديروز در ديدار «يوسف بن علوي» وزير خارجه عمان با اشاره به نقش خوب و سازنده کشور همسايه عمان، روابط دو کشور را جامع و بسيار خوب توصيف کرد و از گسترش و تعميق هر چه بيشتر اين روابط در همه زمينه‌ها استقبال کرد.

ظريف با تاکيد بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه به ويژه در يمن افزود: جمهوري اسلامي ايران از هر حرکت و ابتکاري که با حسن‌نيت در راستاي کاهش تنش‌ها در منطقه انجام شود، استقبال و به آن کمک خواهد کرد.رييس دستگاه ديپلماسي اراده ايران براي گفت وگو با همه کشورهاي منطقه را جدي خواند و افزود: پويش صلح هرمز در همين راستا ارائه شد.

يوسف بن علوي وزير امور خارجه عمان نيز در اين ديدار شرايط منطقه اي را نيازمند گفت وگو و تفاهم هر چه بيشتر دانست و افزود: در اين زمينه برگزاري يک کنفرانس جامع و فراگير با حضور همه کشورهاي ذينفع مي‌تواند مفيد
باشد.

چگونگي ايجاد امنيت در منطقه

در همين حال، بنا به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، دريابان علي شمخاني عصر ديروز در ديدار يوسف بن علوي وزير خارجه عمان با اشاره به تلاش ناکام آمريکا براي ايجاد ائتلاف بين‌المللي به بهانه برقراري امنيت در خليج فارس افزود: تنها ائتلاف‌هايي در منطقه راه‌گشا، امنيت‌ساز و پايدار مي‌ماند که بيگانگان در آن نفوذ و دخالتي نداشته باشند.

شمخاني اظهار داشت: کشوري که به هيچ يک از تعهدات خود نه در ارتباط با ايران و نه در مراوده با ساير کشورها پايبند نيست، نمي‌تواند قابل اعتماد باشد.

وي خاطرنشان کرد: کشورهايي که بيشترين سهم را در ايجاد تنش و ناامني در منطقه داشته‌اند و با به راه‌ انداختن جنگ‌هاي متعدد و گسترش تروريسم، منطقه را به آشوب و نابودي کشاندند هرگز به دنبال ثبات و امنيت خليج فارس نبوده و صرفا تامين منافع خود و غارت منطقه را دنبال مي‌کنند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه ادامه جنگ در يمن يکي ديگر از نشانه‌هاي رويکرد جنگ طلبانه و امنيت سوز قدرت‌هاي سلطه‌گر و عوامل منطقه‌اي آنان است، تصريح کرد: ادامه اين نسل کشي جز در خدمت منافع دشمنان صلح و امنيت منطقه همچون آمريکا و اسراييل نيست و عربستان بايد با تسليم برابر خواست مردم مقاوم يمن بيش از اين ثبات و امنيت منطقه را به خطر نيندازد.

وزير خارجه عمان نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي نسبت به رايزني مستمر دو کشور در موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي گفت: تنش در منطقه به نفع هيچ يک از کشورهاي حوزه خليج فارس نبوده و بايد از توسعه آن به هر نحو جلوگيري شود.

يوسف بن علوي مواضع اصولي تهران و مسقط در مسائل منطقه اي و بين‌المللي را بسيار نزديک و همگرا عنوان کرد و اظهار داشت: روابط گرم و صميمي دو کشور در ابعاد سياسي، اقتصادي و بازرگاني مي‌تواند با برداشتن گام‌هاي جديد جهش قابل توجهي داشته باشد.

وزير امور خارجه سلطنت عمان دستيابي به امنيت پايدار در منطقه را نيازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهاي منطقه و رفع سوء تفاهم‌هاي موجود عنوان کرد و اظهارداشت: عمان همواره آمادگي دارد از مجموعه ظرفيت‌هاي خود براي رفع تنش‌هاي موجود و ايجاد زمينه گفت وگوي سازنده ميان کشورهاي منطقه بهره
بگيرد.


 اخبار 

عراقچي:

برجام يک توافق برد-برد بين‌المللي بود

«عباس عراقچي» معاون سياسي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران که به ژاپن سفر کرده است، گفت: برجام يک توافق سياسي برد - برد بود که از طريق يک توافق سازنده بين‌المللي بدست آمد.

به گزارش ايرنا، عراقچي در پنل اختصاصي «اقدامات قدرت‌هاي کليدي در خاورميانه و تاثير آنها بر امنيت بين‌المللي» در توکيو افزود: برجام تنها يک توافق بين ايران و آمريکا نيست بلکه يک توافق بين‌المللي است.

معاون سياسي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران اظهار کرد معتقديم که برجام به عنوان يک تجربه بين‌المللي نسخه موفقي براي حل ساير مشکلات منطقه اي و
جهاني است. عراقچي ادامه داد منطقه خاورميانه بيش از هر زماني به صلح نياز دارد و کشورهاي منطقه بايد خودشان بتوانند امنيت منطقه را تامين کنند.

وي با اشاره به بحران‌هاي منطقه مانند داعش، جنگ در سوريه، يمن و نا ارامي‌ها در عراق و لبنان گفت اين بحران‌ها متاثر از دخالت بيگانگان از جمله آمريکا و عربستان سعودي در منطقه است.

مقام ديپلماتيک جمهوري اسلامي ايران گفت: ما در سوريه به درخواست دولت قانوني اين کشوربراي مبارزه با داعش و تروريسم حضور داشتيم داعش نه تنها در سوريه بلکه حتي در ايران نيز با حمله به پارلمان مرتکب جنايت شده است.عراقچي اظهار داشت ايران در 40 سال گذشته تحت شديدترين تحريم‌هاي آمريکا بوده است با اين حال يکي از با ثبات‌ترين و امن ترين کشورهاي خاورميانه و منطقه است و به عنوان يک کشور بزرگ منطقه تاثيرگذاري زيادي در خاورميانه و منطقه دارد.

او با بيان اينکه مردم ايران زير شديدترين تحريم‌ها و فشارهاي آمريکا زندگي مي‌کنند گفت: اقتصاد ايران تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار گرفته است.

معاون سياسي وزيرخارجه جمهوري اسلامي گفت: مردم ما از تحريم‌هاي امريکا ناراضي هستند ولي با اين حال اين تحريم‌ها تاثيرگذار نبوده است و در اراده مردم خللي وارد نکرده است.

عراقچي فشارها و تحريم‌هاي امريکا عليه ايران را داراي قدمتي به طول انقلاب اسلامي عنوان کرد و گفت آمريکا بعد از تغيير رژيم ستمشاهي در ايران بيشترين فشارها را به تهران وارد کرد زيرا از انقلاب اسلامي ايران ناراحت بود.اولين همايش گفت‌وگوي جهاني توکيو به مناسبت شصتمين سال تاسيس موسسه امور بين‌الملل ژاپن و با حضور شخصيت‌هاي سياسي و علمي و روساي مراکز مطالعاتي کشورهاي مختلف در حال برگزاري است.

وزير دفاع:

دخالت قدرت‌هاي بيگانه

موجب پيچيده‌تر شدن اوضاع منطقه مي‌شود

وزير دفاع با اشاره به اظهارات يک مقام دفاعي اروپايي در کنفرانس منامه، گفت: دخالت قدرت‌هاي بيگانه، موجب پيچيده تر شدن اوضاع منطقه مي‌شود.به گزارش وزارت دفاع، اميرسرتيپ حاتمي با بيان اينکه ترديدي در افول قدرت نرم و سخت آمريکا در جهان (که وزير دفاع فرانسه به نوعي به آن اشاره کرده) وجود ندارد، اظهار داشت: «اين به معناي آمادگي منطقه براي جايگزيني قدرت‌هاي استکباري ديگر با آن نيست.وزير دفاع فرانسه به جاي فرافکني و بيان اين مطالب تحريک آميز که مشخصا براي تامين منافع مادي براي کشورش بيان شده، بهتر است به آمارهايي که در مورد تعداد اتباع فرانسوي پيوسته به داعش و نقشي که آنها در جنايات در سوريه و عراق داشتند، توجه کند و بگويد چه نقش مثبتي در مقابله با تروريستهاي تکفيري داعش در عراق و سوريه داشته است؟ تروريستهاي تکفيري در اين منطقه به دست نيروهاي مسلح و مردم عراق و سوريه و با کمک و مساعدت ايران و روسيه شکست داده شدند و قدرتهاي غربي اعم از امريکا و ديگران غير از تلاش براي مديريت اين گروهها به نفع خود، اقدامي در مقابل آنها انجام ندادند.»

وزير دفاع در ادامه نسخه‌هاي ارائه شده توسط غربي‌ها از جمله وزير دفاع فرانسه که به زعم خود براي امنيت منطقه ارائه مي دهند، آنها را شيوه‌هاي جديد استعماري و غيرمسئولانه قلمداد کرد و گفت: حضور و مداخله غربي‌ها موجب پيچيده‌تر شدن شرايط امنيتي منطقه که با زياده طلبي‌هاي آمريکا و رژيم صهيونيستي بغرنج شده، خواهد شد و به آنها توصيه مي کنم از طرح‌ها و برنامه‌هاي مداخله جويانه و سلطه طلبانه دست بردارند و فعلا به فکر علاج مرگ مغزي نهادهاي امنيتي خودشان باشند.»

حاتمي با اشاره به سرنگوني پهپاد متجاوز آمريکايي اظهار داشت: «نيروهاي مسلح مقتدر جمهوري اسلامي ايران علاوه بر اينکه توانايي حفاظت از سرزمين خود و فضاي آن را دارند، در سالهاي اخير در ايجاد ثبات و امنيت در منطقه نيز از هيچ کوششي دريغ نکرده اند و به تقويت بنيه دفاعي خود پرداخته و کمک به استقرار امنيت در منطقه را براساس آموزه‌هاي دين مبين اسلام و سياستهاي اصولي نظام اسلامي ادامه
خواهند داد.

وي بار ديگر خطاب به دولت‌هاي منطقه گفت: «قدرتهاي فرامنطقه‌اي و دخالت‌هاي منفعت طلبانه آنها عامل اصلي بي‌ثباتي و ناامني در منطقه است و کشورهاي منطقه از ظرفيت‌هاي لازم براي تامين امنيت منطقه در يک چارچوب همکاري جويانه بدون دخالت قدرتهاي بيگانه برخورداراند و بايد همه تلاش‌ها در اين راستا متمرکز شود.»