تاریخ 1398/08/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5179 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبرهاي هفته  

انتقال آب دريا دستور کار همه دستگاه‌هاي مرتبط باشد

اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري در چهلمين نشست شوراي عالي آب گفت: انتقال آب دريا، دستورکار همه‌ي دستگاه‌هاي مرتبط باشد و اين شورا با کمک رسانه‌ها و مراجع اجتماعي موثر فرهنگ‌سازي لازم در اين زمينه را انجام دهد و. . .

قابل توجه اين که، انتقال آب دريا که در درازمدت و در تفکر کلان، به نفع همسايگان مناطق کويري از جمله مازندران و گيلان است برخي کوته‌نظري‌ها و به خود‌انديشي‌ها و به عشق صندلي‌هاي مجلس، اين درياي بين‌المللي را ملک طلق منطقه‌ي خود فرض کرده‌اند و در اين فرض همه‌ي مباحث قومي و محيط زيستي و حيثيتي را به خاطر آورده‌اند و حتي جهت اثبات حفاظت خود آسمان و ريسمان را به هم گره زنده‌اند و متاسفانه بر سر قبري خودزني و زاري مي‌کنند که در آن مرده‌اي نيست! و به راستي که بايد به اين گروه گفت: «اين تذهبون؟»

زلزله‌ي ديگر و آزموني ديگر!

بار ديگر زلزله‌اي ديگر! تا به عمق فاجعه در بناهاي مسکوني ايران در حالي که بر کمربند گسل‌هاي مناطق زلزله‌خيز قرار دارد، بينديشيم و به فکر چاره باشيم و نيز بدانيم که بايد در اين منطقه‌ي پرخطر براي هميشه نيروهاي امدادي خود را متمرکز کرده در هر شرايطي آماده باشيم و همچنين ساخت و سازهاي خود را آنچنان بنا کنيم که با موازين علمي منطبق باشند. در اين صورت است که مي‌توانيم از هزينه‌هاي بسيار سنگين جلوگيري کنيم خبراين است که در بامداد صبح شنبه 18/8/98 ساعت 2 بعد از نيمه شب، زلزله‌اي به مقياس 9/5 ريشتر در شهر « ترگ » شهرستان ميانه به وقوع پيوست که بيش‌ترين خسارت‌ها نيز طبق اخبار واصل شده و مثل هميشه به روستاها وارد شده است.

تنوع مدارس عامل مهم تخريب

فضاهاي آموزشي

در کشوري که آموزش و پرورش، 23 نوع مدرسه دارد از اين تنوع مخرب چه انتظاري هست در حالي که مي‌توان به دو نوع از دولتي و غيردولتي اکتفا نمود. ‌کاري که بسياري از کشورها تجربه کرده و به نتايج موفقي هم رسيده‌اند اما در ايران به طرز گيج‌کننده‌اي تنوع وجود دارد و به اصطلاح طبقاتي شده است تا جايي که فقر و غنا در اين سطح عيني است، عجيب اينکه به غير از ناهمگوني مدارس آن هم به صورت سليقه‌اي، دانش‌آموزان نيز با رفتارها و تلقيات گوناگون، طبقات فرهنگي و اجتماعي خاصي را موجب شده‌اند که بسيار پرعارضه خواهد بود و آن انسجام و يک پارچگي عرفي و سابق را ندارد چون سلايق مختلف دانش‌آموزي در کنار هم به تفاهم و هم‌زيستي نرسيده است.

دفاع از آزادي‌هاي مشروع

رئيس قوه‌ي قضاييه گفت: از آزادي‌هاي مشروع دفاع مي‌کنيم. وي افزود: گزارشگران فساد بايد مورد تشويق قرار بگيرند، و نيز کاسبي مفسدان اقتصادي در عدم شفافيت اقتصادي است. تسامح با مفسدان اقتصادي بايد در حد صفر باشد و. . .

بايد گفت که رئيسي بر چيزي و فسادي دست گذاشته است که با سال‌ها کار در قوه‌ي داوري کشور مي‌شناسد و بدل هر شگرد خلافکاران را نيز مي‌داند. حال چنانچه ابزاري را جهت مبارزه با اين مفسدان شناخته شده که از قضا همه‌شان برچسب فساد و چپاول بر پيشاني دارند، داشته باشد، بزرگ‌ترين گام را در اصطلاح برداشته است و بي‌شک نامشان در زمره‌ي مصلحان در تاريخ خواهد ماند.

ديگر کويت هم آن کويت نيست!

سابق بر اين فراواني نعمت و رفاه آن چناني را کويت مي‌گفتند اما اکنون به نظر مي‌رسد که با به خيابان آمدن عراقي‌ها و لبناني‌ها، تشت کويت هم از بام افتاده است و به نظر مي‌رسد که آن بيداري و بهاري که مي‌گفتند در ميان اعراب، شکوفه‌هاي بهاري‌اش شکفته‌اند، همين باشد و اگر تاملي جامعه‌شناسانه صورت بگيرد، شاهد ديگر کشورها و سرايت به ديگر اجتماعات را نيز خواهيم بود چرا که اکنون، شهروندان کويتي هم با اعتراض به اوضاع بد اقتصادي و معيشتي و قوانين مربوط به تابعيت اين کشور، در مرکز پايتخت تجمع کرده به تظاهرات عليه دولت پرداختند. اين تجمع و اعترافات گسترده از زماني شروع شد که دو جوان که از طبقه‌ي موسوم به بدون تابعيت بودند، خودکشي کردند.

فرمان آتش‌افروزي داعش

داعش با مرگ ابوبکر بغدادي در انگيزه‌ي آتش و خون و جنايت، جري‌تر شده است و اين بار، صحنه‌ي جنايات طبق فرمان، عرصه‌ي اروپا و آمريکا خواهد بود چون طرفداران ماموريت يافته‌اند که جنگل اين قاره و آن کشور را به آتش بکشند. تهديدي که راحت‌تر از ترورهاي کور خواهد بود و از آن سو، تاثيرگذاري چنين حمله‌هايي هم بيش‌تر است و حال در مقابل بايد ديد که آيا کشورهاي اروپايي که در دسترس‌تر از آمريکا هستند و اين داعشي‌ها هم شهروند خودشان محسوب مي‌شوند چه تدبيري جهت مقابله به کار خواهند بست و آيا اين گروه دست‌پرورده‌ي آمريکا و رژيم صهيونيستي و سعودي به ميدان مشوقان و به وجود آورندگان خود نيز خواهند ر‌سيد ‌اگر چنان شود، جبر تاريخ و مکافات عمل، خود را نشان خواهد داد که ضرب‌المثلي است در فارسي که: « چاه مکن که خود افتي، بد مکن که بدافتي »

مشکل يمن با توطئه‌ي

عربي آمريکايي حل نمي‌شود

گرچه دو وليعهد فتنه‌انگيز و آدم‌کش دولت‌هاي رياض و ابوظبي به طرح اربابان خود و به گمان باطل خويش ميان شمال و جنوب يمن مصالحه ايجاد کرده، زمينه‌ي تجزيه‌ي اين کشور را کليد زده‌اند و دولت‌هاي مصر و کويت و اردن هم به نوعي به رسميت شناخته‌اند اما همان گونه که تصريح دولت چين نشان مي‌دهد و ايران هم بدان تاکيد دارد، امکان آرامش با تجزيه‌ي ارضي کشور فقير و مصيبت‌ديده‌ي يمن، حاصل نخواهد شد و دولت‌هاي متجاوز و ائتلاف عربي – آمريکايي جنايتکار هم نمي‌توانند دامن خود را از ميان آتش و خون بيرون بکشند. اين واقعيت، چهره‌ي خود را در آينده‌ي نزديک نشان خواهد داد.

آغاز به کار ائتلاف دريايي آمريکا در خليج فارس

بايد گفت که ائتلاف دريايي آمريکا در خليج فارس با همکاري کشورهاي انگليس، استراليا، آلباني، بحرين، امارات و عربستان سعودي، آغاز به کار کرد. البته آمريکا جهت اين ائتلاف از 60 کشور دعوت کرده بود که فقط اين چند دولت آن هم نه به جهت همراهي بلکه به لحاظ وابستگي اعلام حضور و همراهي کردند.

اين ائتلاف از آن زمان کليدش زده شد که ايران پهپاد بسيار پيشرفته و گران قيمتي که به حريم ايران تجاوز کرده بود ساقط کرد. گفتني است که حضور اين کشورها، بيش‌تر، صورت نمادين دارد تا ارزش نظامي داشته باشد.

اعتراضات عراقي‌ها و لبناني‌ها

و بي‌نظيري در نوع خود

اعتراضات مردم لبنان و عراق هم از نوادر روزگار است چون همه‌ي بزرگان هم اين اعتراضات را با تائيد خود همراهي کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند که به تقاضاهايي اعتراض‌کنندگان پاسخ بدهند. به نوعي اين توپ فقط در ميدان دولت و دستگاه‌هاي اجرايي است. گويي ديگر عزيزان به اعتراض‌کننده‌ها پيوسته هيچ کدام در اين کشورها زندگي نمي‌کردند و کلام و راي‌شان نافذ نبوده است! البته اينگونه همراهي‌ها علاوه برآن که به نوعي مصادره‌ي اعتراض‌ها به شمار مي‌آيد، مي‌تواند تا حدي فضا را تلطيف کند اما در آخرين تحليل راه چاره نيست بلکه راه درمان آن است که عدل و قسط در جامعه حاکم باشد و قرابتي‌هاي نسبي و سببي و به نوعي هزار فاميل از حکومت و حاکميت دور شوند.

توان و قدرت‌مان را مديون ايران هستيم

رئيس دفتر سياسي جنبش حماس اعلام کرد که ايران، نقش بزرگي در تقويت مقاومت فلسطين ايفا کرد و قدرتي را که ما امروز به آن دست يافتيم، مديون ايران هستيم.

واقعيت غيرقابل‌انکاري که ايران در منطقه داشت و دارد. واقعيتي که اهل معرفت و فضيلت قدرشناسي بدان معترفند هرچند هم که عده‌اي عقل و سن‌شان قد ندهد. همان نورسيدگاني که امروز به ايران سنگ مي‌اندازند، چگونه مي‌توانند درک کنند که ايران، بهترين، زبده‌ترين و مخلص‌ترين مردان مرد خود را فداي بقا و امنيت همين سنگ‌اندازان کرده است وگرنه، صهيونيسم و وهابيسم و داعش، امروز نشاني از سوريه و لبنان و عراق و. . . باقي نمي‌گذاشت و فرات و دجله را پشت سر نهاده شده بود و اگر امروز هم همين ايران نجيب و اهل مروت و مدارا نباشد، باز در بر همان پاشنه خواهد چرخيد.

کوچکي که مي‌خواهد بزرگي کند

حضرت سليمان نبي (ع)، طبق اقوال همه‌ي شاخ‌دارها را به بارگاه فراخوانده بود و همه طبق دستور روانه بودند که ناگهان گاوي « خرخاکي » را در کناري هم جهت يافت با تعجب پرسيد، مسيرت کجاست؟ گفت: حضرت سليمان (ع) همه‌ي شاخ‌دارها به بارگاه دعوت فرموده است.

و حال حکايت « امارات » اين چند جزيره‌ي مينياتوري کوچک و غيرقابل حساب و داخل آدم است که به تناسب و ايجاب شرايط به « آلاف و الوف »‌ي رسيده است و طبق گزارش « بي‌بي‌سي » مسئول کشتار اردوگاه آوارگان ليبي است و جناياتش در کشور يمن هم غيرقابل چشم پوشي است و در دشمني با ايران هم، هيچ کم نگذاشته است و حضور اخيرش هم در ائتلاف آمريکايي خليج فارس است.

تهديد انصارالله

انصارالله يمن تهديد کرد که اگر رژيم صهيونيستي مرتکب حماقت شود، پاسخ کوبنده مي‌دهيم. « الحوثي » در اين زمينه به ائتلاف سعودي هم اخطار کرد که به محاصره‌ي يمن پايان دهد و. . .

به نظر مي‌رسد که عملي شدن تهديدهاي انصارالله به حزب‌الله لبنان شبيه است به همين علت بايد از تجاوز به اين کشور خودداري کرد چرا که اين ملت شجاع نشان داده است که « آرامکو »‌هاي ديگر مي‌تواند در سرزمين‌هاي اشغالي، امارات و ديگر نقاط رژيم سعودي تکرار شود.

آماده به فرمان بودن دولت عراق

در مقابل مرجعيت

نخست وزير عراق « عبدالمهدي » در پاسخ به درخواست آيت‌الله العظمي سيستاني، وعده‌ي اعمال تغييرات گسترده داد و وعده کرد که اصلاحات بزرگ سياسي در عراق اعمال خواهد شد و افزود که دولت، اعتراضات را فرصت مناسبي براي اصلاحات و مبارزه با فساد مي‌داند.

با اين اظهارات، به نظر مي‌رسد که در کابينه‌ي دولت عراق، عقل سياسي حاکم است و اين تعقل متنبه شده است که در مقابل مردم و خواسته‌هاي آنان نبايد به خشونت پاسخ داد و رويکرد به اصلاحات را ازياد برد و اعتراضات به حق و منطقي آنها را از چشم بيرون مرزها ديد. نکته‌ي ديگر تاثير مرجعيت شيعه در شئون زندگي عراقي‌هاست و به نظر مي‌رسد که موقع‌شناسي و حسن‌تدبير و اخلاص مردم‌دوستي آيت‌الله العظمي هميشه روند کشور عراق را در مسير مطلوب و آينده‌داري قرار دهد.

حضور بيش از ده هزار تروريست

داعشي « ادلب »

به تصريح سازمان ملل، بيش از ده هزار تروريست داعشي در ادلب حضور دارند و همين شمار نيز بايد در مناطقي در عراق پراکنده باشند. طبق اين اظهارات، از 40 هزار داعشي، حدود 20 هزار نفر باقي مانده‌اند.

در اين مورد بايد گفت که حمله‌ي ترکيه و عقب‌نشيني کردها مي‌تواند به فرار داعشي‌هاي محاصره شده بينجامد که اين فرار خود تهديدي خواهد بود براي کشورهاي اروپايي به ويژه انگليس که در صدور تروريسم به منطقه‌ي خاورميانه، نقش مستقيم و غيرمستقيمي داشته‌اند. به همين علت از نظر اروپا بهترين داعشي، داعشي مرده است نه آن کسي که به وطن حقيقي خود اروپا برگردد. اما به هرحال، اين تروريست‌ها علي‌رغم خواست دولت‌هاي اروپا به کشور خود بازخواهند گشت و هر نوع منعي تلاش آن تروريست‌ها را جري‌تر و مصمم‌تر خواهد کرد.

اشغال‌گران ترک با واکنش مردم کرد

روبه‌رو شدند

کاروان نظامي ترکيه که به همراه نيروهاي روسي، مشغول گشت‌زني در منطقه‌ي اشغالي سوريه واقع در شمال‌شرقي اين کشور مشغول بودند، با واکنش مردم کرد روبه‌رو شدند در اين واکنش‌ها، مردان، چکش و پتک را به سمت تانک‌ها و نفربرها پرتاب مي‌کردند ؛ زنان کرد نيز از سنگ و کلوخ استفاده کردند و بچه‌ها نيز به نيروهاي اشغال‌گر، تخم مرغ مي‌زدند. با بذر کينه‌اي که در سال‌هاي بعد به صورت درختان تناور دشمني ظاهر خواهد شد و از ياد نبريم که کشور ترکيه بيش از 20 ميليون شهروند کرد دارد که نمي‌توانند اين تجاوز و دشمني را از ياد ببرند و بدون عکس‌العمل بمانند.

مرگ «مرسي» قتل وحشيانه بود

تيم کارشناسي سازمان ملل متحد به رهبري «الگنس کالمار» در مورد مرگ «مرسي» رئيس جمهور برکنارشده و زنداني دولت نظامي مصر گزارش داد که مرگ « محمد مرسي » رئيس جمهور سابق مصر به سبب تحمل شرايط سخت زندان، مرگي وحشيانه تلقي مي‌شود.

ناگفته نماند که در يادداشتي نوشتيم که « مرسي » به سبب شرايط بد زندان و محدوديت‌هايي که رژيم نظامي « سيسي » براي وي اعمال کرده بود، مظلومانه مرد و افزوديم که خون مرسي، موجب نابودي و اضمحلال دولت نظامي سيسي خواهد شد و مردم اين کشور، انتقام رئيس جمهور خود را از حکومت نظامي تحميلي خواهند گرفت.

پرواز از فرودگاه سمنان آغاز شد

پرواز برنامه‌اي فرودگاه سمنان به مشهد مقدس، در آستانه‌ي سالروز آغاز امامت و ولايت حضرت ولي عصر ( عج ) آغاز شد. اين فرودگاه، روزهاي سه‌شنبه و جمعه هر هفته به مقصد مشهد مقدس انجام خواهد شد. بدين ترتيب که هواپيما ساعت 9:45 صبح از فرودگاه شهيد ‌هاشمي‌نژاد مشهد به قصد سمنان پرواز خواهد کرد و در ساعت 30/11 صبح در فرودگاه سمنان بر زمين مي‌نشيند و در همين روز ساعت 12:10 ظهر از سمنان عازم مشهد مقدس خواهد شد. بديهي است که اين برنامه‌ها در صورت تامين مسافر ادامه خواهد داشت و بر شمار پرواز‌ها نيز به مقاصد ديگر ايران صورت مي‌گيرد. امر مبارکي که با تلاش همه‌ي عزيزان، طي سال‌ها کوشش و برنامه‌ريزي به ويژه دکتر همتي به ثمر رسيده است.

کاهش 2/13 متري مخارج

آب زيرزميني سمنان

در سال‌هاي اخير به علت عدم بارش نزولات آسماني و تبخير شديد آب، از ميزان مخازن آب زيرزميني استان سمنان به گفته‌ي مديرکل آب منطقه‌اي استان سمنان، 2/13 متر کاسته شده است و همين امر، استان را با چالش شديد و جدي کم‌آبي مراجعه کرده است که اين کسري آب در استان، بسيار نگران‌کننده است و. . .

متاسفانه به علت عدم همراهي و غفلت و جدي نبودن مسئولان، به ويژه مسئولان غيربومي استان و نيز مجموعه‌ي اجرايي دولت، علي‌رغم همه‌ي تاکيد‌ها و دوندگي‌هاي نمايندگان ادوار به ويژه نمايندگان کنوني سمنان و دامغان، هنوز اين امر جهت انتقال آب از خزر اجرايي نشده است.

انهدام پهپاد متجاوز به حريم ايران

به گفته‌ي امير سرتيپ ستاد، علي‌رضا صباحي‌فرد، فرمانده نيروي پدافند هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، يک فروند پهپاد متجاوز در آسمان ماهشهر، توسط سامانه‌هاي بومي نيروي پدافند هوايي ارتش، مستقر در اين منطقه، قبل از رسيدن به مناطق حساس، ردگيري و منهدم‌گرديد. اين موفقيت در امر دفاعي از حريم ايران، نشان داد که عوامل دفاعي ايران، با هوشياري و قدرت کامل به دفاع از حريم کشور خواهند پرداخت و تفاوتي هم در ‌شان و قدرت مهاجم و متجاوز نيست و اين، البته حق هرکشوري از جمله ايران است که به نحو مقتضي از حقوق و حريم و استقلال کشور دفاع نمايد و دشمن را از تجاوز بازدارد که در اينجا تلاش عزيزان قابل قدرداني در انجام دقيق وظايف است.

اختلافات ايران و عربستان همچنان باقي است

تا زماني که ايران، سياست منطقه‌اي خود را ادامه مي‌دهد و مخالف حضور آمريکا و عوامل غيرمنطقه‌اي است و عربستان، موافق اين حضور و هم‌پيمان با عوامل استعمار آمريکا و اروپا، بديهي است که روز‌به‌روز اين شکاف و دور شدن از هم ادامه مي‌يابد چرا که سود آمريکا و هم‌پالکي‌هايش در اين اختلاف است وگرنه چگونه مي‌توانستند و مي‌توانند بيش از صد ميليارد دلار سلاح به عربستان و امارات بفروشند و از آن سو، منابع اين کشورهاي اسلامي را به غارت ببرند؟ در اين صورت بديهي است تا زماني که آمريکا چنين گاو‌دوشي و رژيم تل‌آويو چنين هم‌پيمان و هم‌پيماناني در ميان اعراب يافته، اين نزديکي و مصالحه، بسيار غيرمحتمل به نظر مي‌رسد.

فرزامي