تاریخ 1398/08/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5179 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل راه و شهرسازي شرق استان سمنان (شاهرود):
 پروژه احداث باند دوم محور عباس‌آباد- کاهک تا پايان امسال تکميل مي‌شود 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل راه و شهرسازي شرق استان سمنان (شاهرود) از تکميل اجراي عمليات احداث باند دوم محور عباس‌آباد- کاهک تا پايان امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل راه و شهرسازي شرق استان سمنان (شاهرود)، امير عميدي گفت: عمليات احداث باند دوم محور عباس‌آباد- کاهک به طول 30 کيلومتر از سال 1391 آغاز، که 7کيلومتر آن در ساليان گذشته به بهره‌برداري رسيده و مابقي محور به طول 23 کيلومتر به علت عدم ابلاغ و تخصيص اعتبار کافي تاکنون تکميل نشده است، با پيگيري‌هاي مستمر مسئولان استاني، وزارت راه و شهرسازي و سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور و در صورت تامين قير و اعتبار مورد نياز با همکاري بخش خصوصي تا پايان امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي با اشاره به اينکه اين محور يکي از محور‌هاي شرياني و مهم کشور و مسير تردد زائرين بارگاه ملکوتي حضرت ثامن الحجج (ع) بوده که ساليانه بالغ بر 20 ميليون تردد را بخود اختصاص مي‌دهد و قسمتي از مسير 940 کيلومتري محور اصلي تهران – مشهد مي‌باشد که با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي شامل 2 شرکت راهسازي رتبه 1 در حال حاضر، از پيشرفت 95 درصدي قطعه اول به طول 15 کيلومتر وتکميل پل 5 دهانه 20 متر با پيشرفت فيزيکي 90 درصد خبر داد.

عميدي در خصوص روند اجراي قطعه دوم اين پروژه، افزود: قطعه دوم به طول 15 کيلومتر هم اکنون در حال اجرا مي‌باشد که اجراي عمليات لايه اساس آن 99 درصد، اجراي لايه اساس 40 درصد و اجراي ابنيه فني اين قطعه 90 درصد پيشرفت داشته است که برابر برنامه زمانبندي تا پايان آذر ماه آماده آسفالت خواهد شد.


 مهمترين مشکل رسيدگي به نيازمندان ميامي موازي‌کاري است 

شاهرود - ايرنا - رئيس کميته امداد امام خميني (ره) ميامي گفت: موازي‌کاري در جمع‌آوري زکات و پرداخت کمک از سوي برخي نهادها مشکل اساسي ارائه خدمات به نيازمندان و محرومان در اين شهرستان است.

محمد مهدي اصغري روز دوشنبه در سومين جلسه شوراي زکات شهرستان ميامي در دفتر امام جمعه اين شهر افزود : با موازي کاري و اتلاف هزينه برخي افراد نيازمند از چند نهاد، کمک هايي را دريافت مي کنند و به برخي نيز هيچ گونه کمکي پرداخت نمي شود .

وي با اشاره به اينکه جمع آوري زکات در اين ميامي رشد 100 درصدي داشت، گفت : از ابتداي سال 98 تاکنون 14 ميليارد و 700 ميليون ريال زکات در شهرستان جمع آوري شد.

اصغري گفت : تشکيل شوراي زکات فعال در روستاهاي داراي ظرفيت زکات ، حضور عالمان فعال و پيگير در روستاها، مراجعه چهره به چهره با موديان زکات، اعتمادسازي در بين مردم از طريق ارائه گزارش مستمر به مردم در خصوص نحوه هزينه ها، تشويق موديان زکات در مناسبت ها، از جمله عوامل موفقيت در افزايش زکات است .

رئيس کميته امداد ميامي اظهار داشت : پيگيري ساخت 6 واحد حمام و سرويس بهداشتي و امور درماني مددجويان از جمله موارد در حال پيگيري در اين شهرستان است .

وي گفت : پرداخت کمک هزينه جهيزيه، مسکن ، درمان، تحصيل و هزينه معيشت نيازمندان از ديگر موارد هزينه کرد زکات در ميامي است.

اصغري با بيان اينکه زکات مي‌تواند نقش اساسي در رفع نياز محرومان داشته باشد اظهار داشت : پرداخت زکات آثار فراواني دارد، بنابر اين فوايد و برکات اين فريضه بايد براي مردم بازگو و با توجه به شرايط اقتصادي کشور، نگاه مردم در پرداخت زکات بيشتر به سمت معيشت و رسيدگي به محرومان هدايت شود .

رييس کميته امداد ميامي گفت : در بخش‌هاي مختلف حمايتي ازجمله پرداخت کمک به مددجويان، کمک به پرداخت هزينه درماني و کمک به ارتقاء شاخص‌هاي بهداشتي نيازمندان، ارائه خدمات فرهنگي، پرورشي و وتربيتي به مددجويان، کمک به خريد، ساخت، تعمير، تکميل، بازسازي و بهسازي مسکن مددجويي و کمک به امر ازدواج مددجويان ازجمله خدماتي است که به مددجويان ارايه مي شود.

مردم ميامي پارسال 13 ميليارد ريال زکات پرداخت کردند.

کميته امداد 20 خدمت به نيازمندان ارايه مي کند که تامين جهيزيه، کمک هزينه‌هاي درماني، تسهيلات اشتغالزايي، ساخت و ساز مسکن و هزينه‌هاي تحصيلي از جمله آنهاست.کميته امداد شهرستان ميامي سه هزارو 500 مددجو را زير پوشش دارد. شهرستان ميامي با 2 بخش مرکزي و کالپوش در شرق استان سمنان قرار دارد.


 اجراي آيين سنتي "تيک تيک پلادارک" در شهميرزاد 

سرويس خبر

آيين‌هاي سنتي و ميراثي کهن "تيک تيک پلادارک" و "لال چو" به همت انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شهميرزاد اجرا شد

دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شهميرزاد از احياي آيين سنتي "تيک تيک پلادارک" و "لال چو" و اجراي آن پس از سالها توسط انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شهميرزاد خبر داد.

حامد علايي با اشاره به اينکه به همت اين انجمن مردم‌نهاد، شناسايي، احيا و معرفي آيين و رسومات سنتي در حال انجام است، گفت: يکي از ظرفيت‌هاي گسترش و جذب گردشگر به اين منطقه، احيا، حفظ و معرفي آداب و سنن قديمي ابا و اجدادي است که ريشه در باورهاي اعتقادي مردم شهميرزاد داد.

به گفته وي، به منظور معرفي اندوخته‌هاي فرهنگي منطقه و حفظ سنت‌ها و ميراث فرهنگي کهن مردم شهميرزاد، آيين‌هاي سنتي "تيک تيک پلادارک" و "لال چو" به همت اين انجمن اجرا و احياء شده است.

دبير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شهميرزاد با بيان اينکه برگزاري اين آيين سنتي که ريشه‌اي هزاران ساله در فرهنگ مردم دارد، تصريح کرد: متاسفانه به جهت مکانيزه شدن زندگي آيين‌هاي سنتي و رسم و رسوم‌هاي کهن به فراموشي سپرده شده بود و امروز با تلاش بي‌وقفه جوانان علاقمند منطقه مجددا احيا مي‌شود.

نويسنده کتاب شهميرزاد بهشت کوير در خصوص آيين‌هاي سنتي "تيک تيک پلادارک" و "لال چو" گفت:

بر اساس اعتقاد مردم شهميرزاد شوسزّه تيرما (شب سيزده) بر اساس تقويم و گاه‌شماري مرسوم در گذشته برابر است با دوازدهم آبان ماه که در غروب اين روز بعد از اذان و هنگامي که هوا تقريباً تاريک شده جوانان و نوجوانان و گاه بزرگترها با استفاده از وسايل و سرکردن چادر سر و صورت خود را پوشانده و به شيوده ناشناخته به خانه‌ها رفته و به در مي‌کوبند.

محمداسماعيل لاري افزود: جوانان و نوجوانان اکثراً در خانه‌هايي را مي‌زنند که چراغ سردرب آن روشن باشد و يا جلوي درب آن خانه آبپاشي شده باشد (اين بدين معني است که صاحبخانه خير مقدم مي‌گويد و آمادگي خود را اعلام مي‌دارد) و همراه با کوبيدن به در مي‌گويد (تيک تيک پَلا دارِکِ مَ) و چند بار تکرار مي‌کنند و صداي خود را هم عوض مي‌کنند بگونه‌اي که شناخته نشوند.

اين محقق و پژوهشگر آداب و رسوم شهميرزاد افزود: صاحبخانه مقداري از خوراکي‌ها را که قبلاً آماده کرده، به آنها مي‌دهد و بعضي اوقات صاحبخانه‌اي که مريض دارد از آنها طلب تبرک براي شفاي آن بيمار مي‌کنند و خوراکي هرچند که ناچيز باشد به او مي‌دهد و دعاي سلامت و شادي و برکت براي آنها مي‌فرستند.

به گفته وي، در آن شب اگر کسي در خانه بيماري دارد به افراد فاميل که از قبل هماهنگ شده برنامه‌ريزي مي‌کنند که مراسم بعدي که(لال چو) مي‌باشد را انجام دهند.

لاري تصريح کرد: آيين سنتي "لال چو" مراسمي است در صبح روزي که غروب آن شو سزّه بوده و پلادارک انجام مي‌شود به اجرا درمي‌ايد در اين روز جوانان به منزل بزرگترهاي فاميل و همسايه و يا خانواده رفته و با چوبي که در دست دارند به دست و پاي و بدن آن به آرامي مي‌زنند بدون اينکه حتي کلمه‌اي حرف بزنند و به خانه‌هاي ديگر مي‌روند که ويژگي اين مراسم اين است که زننده چوب به هيچ عنوان نبايد صحبت کند و به همين دليل به آن لال چو مي‌گويند.

اين نويسنده شهميرزادي تاکيد کرد: مردم شهميرزاد معتقدند رنج و بيماري با زدن چوب بيرون رفته و فرد سلامتي خود را باز مي‌يابند.

لاري خاطرنشان کرد: سنتها ريشه در فرهنگ هر مردم داشته که نکات دقيق و ظريف در آنها نهفته است، به همين دليل حفظ آن باعث دوام ارزش‌ها و معيارهاي فرهنگي مي‌شود.

به گفته وي، متاسفانه، بسياري از سنتهاي زيبا و پر ارزشي که ريشه در اعتقادات مردم ما دارد، دچار نابودي و فراموشي شده است، به طوري که شهميرزاد هم از اين تهاجم در امان نبوده بسياري از سنتها و آداب و رسوم گذشته اين ديار دچار طوفان زدگي فرهنگي شده است.

انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شهميرزاد در سال 1381 به ثبت رسيده است.


 سرويس خبر 

معاون استاندار:

افزون بر 10 ميليون دلار محصولات دانش‌بنيان

استان سمنان صادر شد

شاهرود- ايرنا- معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان با بيان اينکه امسال افزون بر 10 ميليون دلار محصولات دانش‌بنيان استان صادر شده است گفت: بيش از يکهزار ميليارد ريال از محصولات اين شرکت‌ها طي همين مدت در داخل کشور به فروش رفت.

حشمت‌الله عسگري عصر دوشنبه در پايان سفر يک روزه خود به شاهرود که براي بازديد از چند شرکت دانش بنيان انجام شد افزود: در استان سمنان 58 شرکت دانش بنيان فعاليت دارد که محصولات خوبي به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي‌کنند.

وي با بيان اينکه تاکنون افزون بر 300 ميليارد ريال از صندوق نوآوري و شکوفايي به شرکت‌هاي دانش بنيان استان سمنان تسهيلات داده شده است افزود: ستاد راهبردي براي تسهيل امور اين شرکت‌ها راه‌اندازي شده که فعاليت هاي آن‌ها را سامان و سرعت بخشد.

عسگري با بيان اينکه بيش از 900 تن در حوزه شرکت هاي دانش بنيان در استان فعاليت دارند، تصريح کرد: از برنامه هاي ميان مدت و بلند مدت استانداري، ايجاد شهرک هاي توليد محصولات دانش بنيان است.

وي با بيان اينکه شرکت هاي دانش بنيان بايد در 2 بخش حمايت شوند، ابراز داشت: بخش نخست استقرار اين واحدها در مراحل اوليه توليد محصول است که بتوانند جاي خود را در بازار پيدا کنند و در بخش دوم حمايت‌هاي مربوط به توليد انبوه است که بايد در سطح وسيع‌تري در بازار عرضه شوند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان افزود: حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان براي شرکت در نمايشگاه‌ها براي عرضه محصولات و همچنين تقبل بخشي از هزينه‌هاي توليد اوليه به طور بلاعوض ضروري است.

وي توجه به شرکت‌هاي دانش بنيان را يکي از مباحث محوري توسعه استان خواند و خاطرنشان کرد: از تبصره 18 در بخش کشاورزي و صنعت تسهيلاتي در اختيار است که مي توانيم بخشي را به طور موقت در حمايت از شرکت هاي دانش بنيان به کار گرفت.

عسگري از وجود تفاهم‌نامه‌اي در سطح کشور براي استفاده از تسهيلات يارانه اي براي حمايت از شرکت هاي دانش بنيان خبر داد و اظهار داشت: اين تفاهم نامه مبادله شده اما تاکنون منجر به قرار داد با سيستم بانکي نشده اما در دست اقدام است.

وي با بيان اينکه بخش صنعت بايد براي برقراري ارتباط با شرکت هاي دانش بنيان تشويق شود، افزود: بخش صنعت بايد براي بکارگيري محصولات دانش بنيان علاقمندي خود را بيشتر کند.

عسگري، ايجاد بانک حل مساله در مرکز استان را يکي از راه‌هاي کم کردن فاصله بين صنعت و شرکت هاي دانش بنيان خواند.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان در سفر يک روزه به شهرستان شاهرود از چند شرکت دانش بنيان واقع در مرکز رشد واحدهاي فناور در پارک علم و فناوري و همچنين از تعدادي شرکت هاي شهرک صنعتي شاهرود بازديد و در نشست بررسي مسائل و مشکلات شرکت هاي دانش بنيان هم شرکت کرد.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ميامي

عمليات آبخيزداري در 3 حوزه آبخيز شهرستان

ميامي انجام شد

سرويس خبر

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ميامي با بيان اينکه عمليات آبخيزداري در سه حوزه آبخيز اين شهرستان انجام شد، گفت: اجراي طرح جامع شهري نيازمند مساعدت ساير نهادها و ارگان‌ها است.

محمدعلي رضايي در گفتگو با خبرنگاران به ميزباني اداره منابع طبيعي ميامي ضمن بيان اينکه شهرستان ميامي شامل پنج حوزه آبخيز اصلي ميامي، قدس، ارميان، سوداغلن و باغچه مي‌شود، ابراز داشت: سال گذشته اقدامات آبخيزداري مکانيکي و بيولوژيکي در حوزه‌هاي آبخيز کالپوش، قدس و ارميان بااعتباري حدود 450 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي اجرا شد.

وي ضمن بيان اينکه اقدامات آبخيزداري مؤثر در کاهش وقوع سيلاب است، افزود: در اين سه حوزه آبخيز بيش از 75 هزار مترمکعب سازه‌هاي خاکي و شش هزار و 555 مترمکعب عمليات سنگ و ملات، 300 هکتار عمليات بيولوژيکي شامل کپه‌کاري و حفاظت و قرق اجرائي شده است. رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان ميامي ضمن بيان اينکه با توجه به سيل‌خيزي منطقه اجراي عمليات آبخيزداري امري ضروري است، ابراز داشت: با در نظر گرفتن شرايط توپوگرافي منطقه، بارندگي‌هاي شديد و مشرف بودن حوزه‌هاي آبخيز اين شهرستان به استان گلستان، سيلاب به‌عنوان تهديدي جدي براي اين شهرستان محسوب مي‌شود. رضايي ضمن بيان اينکه براي جلوگيري از سيلآب‌ها سازه‌هاي آبخيزداري طي سال‌هاي 96 و 97 در برخي زير حوزه‌هاي آبخيز ميامي ايجادشده است، تصريح کرد: اين عمليات تأثير خود را در بارندگي‌هاي شديد نشان داد که توانست از آسيب‌هاي جدي به مناطق پائين‌دست جلوگيري کند. وي ضمن بيان اينکه ايجاد سازه‌هاي بتوني، سنگي، ملاتي و سنگي، گابيوني تحت عنوان سازه‌هاي سيل گير و رسوب‌گير براي کاهش خطرات سيلاب حوزه‌هاي آبخيز پيش‌بيني‌شده است، افزود: اجراي اين طرح جامع شهري به همراهي دهياري‌ها، شهرداري‌ها و مديريت بحران و غيره نياز دارد زيرا منابع طبيعي با گستره زياد و منابع اعتباري محدود مواجه است.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار

65 درصد زنان گرمساري

در تهيه طرح توسعه روستايي مشارکت دارند

سرويس خبر

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار با بيان اينکه زنان در حوزه فرهنگ‌سازي، حراست و احياي عرصه‌هاي منابع طبيعي اثرگذار هستند، گفت: 65 درصد زنان شهرستان در تهيه طرح توسعه روستايي مشارکت دارند.

اسماعيل عرب معصومي در گفتگو با خبرنگاران به ميزباني اداره منابع طبيعي گرمسار ضمن بيان اينکه 65 درصد زنان گرمساري در تهيه طرح توسعه روستايي براي پايداري منابع مشارکت دارند، ابراز داشت: زنان در حوزه فرهنگ‌سازي، حراست و احيا عرصه‌هاي منابع طبيعي اثرگذار هستند لذا مشارکت اين طيف وسيع مي‌تواند به پيشبرد سياست‌گذاري زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي کمک کند. وي ضمن بيان اينکه در پروژه تعميم ترسيب کربن گروه‌هاي توسعه روستا نيز حضور فعال دارند، افزود: در اين حوزه نيز زنان بيش‌ازپيش در فعاليت‌هاي بيابان‌زدايي، تأمين اقتصاد خانوار و ترويج فرهنگ منابع طبيعي نقش مهم ايفا مي‌کنند. رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار ضمن بيان اينکه زنان مي‌توانند بيشترين اثرگذاري در باب فرهنگ‌سازي داشته باشند، ابراز داشت: قطعاً هر چه اين مشارکت افزايش يابد به همان نسبت نيز فرهنگ عمومي منابع طبيعي ارتقا خواهد يافت لذا افزايش سطح آگاهي و اطلاعات زنان در دستور کار است. عرب معصومي اضافه کرد: نقش مديريت خانواده در انتقال تعاليم اعتقادي و فرهنگي را نبايد ناديده گرفت بلکه برعکس مي‌بايست بر اين مهم تأکيد بيشتري صورت گيرد و اين پتانسيل‌هاي بالقوه حضور مردمي به احياي مناطق خشک و بياباني و اهداف پايداري منابع طبيعي منتهي شود.

بقعه امامزاده شمس‌الدين(ع) روستاي

دروار دامغان مرمت شد

سمنان-ايرنا- رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان گفت: ساماندهي، مرمت و احياي فضاي داخلي امامزاده شمس الدين(ع) روستاي دروار از توابع اين شهرستان انجام شد.مهدي قاسمي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: عمليات مرمت و ساماندهي فضاي داخلي امامزاده شمس الدين روستاي دروار دامغان با مشارکت 250 ميليون ريالي اداره ميراث فرهنگي و همياري هيات امناي امامزاده شمس الدين انجام شد. وي با اشاره به اهميت صيانت و نگهداري از آثار ارزشمند تاريخي و مذهبي اظهار داشت: بقعه امامزاده شمس الدين (ع) از آثار مربوط به دوره صفويه است که عمليات مرمت به منظور حفاظت، نگهداري و جلوگيري از تخريب و آسيب بيشتر به آن انجام گرفته است. قاسمي تصريح کرد: طرح ساماندهي و مرمت اين بنا از اواخر تير 98 آغاز شد و اکنون به پايان رسيده است. وي خاطرنشان کرد: اجراي کف‌سازي با آجر سنتي، سفيدکاري بدنه هاي داخلي با ملات گچي، مرمت و دوخت و دوز ترک ديوارها به همراه دوغاب‌ريزي‌هاي لازم در راستاي مرمت اين بنا انجام شد. رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان گفت: با توجه به بارندگي، تغييرات آب و هوايي و گذشت زمان، بسياري از آثار به مرور دچار تخريب مي‌شوند که براي حفظ آن‌ها از خطر نابودي، اين مرمت هاي اضطراري انجام مي‌شود. بقعه متبرکه امام زاده شمس الدين (ع) روستاي دروار در تاريخ 18 اسفند 1387 با شماره 25096 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.اين شهرستان با قدمت هفت هزار ساله، داراي 2 هزار اثر تاريخي و فرهنگي است که 400 اثر شناسايي و تاکنون 126 اثر ثبت ملي شد.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود:

نمايشگاه نقاشي و سياه‌قلم

در گالري سيب شاهرود گشايش يافت

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود از گشايش نمايشگاه نقاشي و سياه‌قلم در گالري سيب اين شهر خبر داد و گفت: 25 اثر از مليحه پروانه در اين نمايشگاه ارائه‌شده است.

رضا مهديان افزود: اين نمايشگاه مجموعه نقاشي‌هايي با تکنيک و سبک نوين از مليحه پروانه هنرمند شاهرودي را شامل مي‌شود.

وي ضمن بيان اينکه 25 اثر در معرض ديد علاقه‌مندان حوزه نقاشي قرار داده‌شده است، افزود: اين آثار در تکنيک‌هاي سياه‌قلم، رنگ‌روغن، مداد رنگي، پاستل، ويتراي، کاشي شکسته ارائه‌شده است.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود با بيان اينکه اين نمايشگاه به مدت يک هفته آماده ميزباني از علاقه‌مندان است، ابراز داشت: همشهريان شاهرودي مي‌توانند براي بازديد از نمايشگاه از ساعت 16 الي 19 به گالري سيب مجتمع فرهنگي هنري مهر جنب فرمانداري شاهرود مراجعه کنند.