تاریخ 1398/08/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5179 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فنون بافت و برپايي گوت (سياه چادر ايل سنگسري) ثبت ملي شد
 گوت؛ بزرگترين سياه چادر عشاير در جهان 

سرويس خبر

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان گفت: فنون بافت و برپايي گوت (سياه چادر ايل سنگسري) به شماره 2011 در فهرست ملي ميراث فرهنگي ناملموس ثبت شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان، مصطفي يغمائيان در گفت‌و‌گويي افزود: سياه چادر ايل سنگسري به دليل برخورداري از ويژگي‌هاي نهفته در تکنيک بافت پارچه، فرم و نحوه برپايي منحصربه‌فرد سياه چادر، زيبايي، سليقه در طراحي سنتي داخلي، جادار بودن، صلابت و ابهت و در نهايت حس زيباي طبيعت‌دوستي آن باعث شده عشاير ايل سنگسري همچنان از آن استفاده کنند و اين اثر در رديف آثار ملي قرار گيرد.

وي گفت: استفاده از گوت در بين ايل وندان سنگسري از ديرباز معمول بوده، چرا که راحت‌ترين و در‌دست‌ترين سرپناه انسان به عنوان سايه‌سار در برابر گرما و سرپناه در برابر باران و باد بوده و در هنگام جابجايي هم به آساني جمع شده و در مکان مناسب ديگر، دوباره برافراشته مي‌شود.

يغمائيان افزود: ايل سنگسري به دليل توقف سه ماهه و ثابت در ييلاق و نبود نياز به جابجايي خانوار عشاير، اقدام به توسعه گوت يا سياه چادر با مساحتي بيش از 120 تا 150 مترمربع کرده است و از اين رو از بزرگترين سياه چادرهاي مورد استفاده عشاير در ايران و جهان محسوب مي‌شود.

وي گفت: اگر چه همه عشاير از موي بز به عنوان سياه چادر استفاده مي‌کنند، ولي گوت به لحاظ ساختار و نحوه قرار گرفتن بافت پارچه در کنار هم، با همه سياه چادرهاي عشاير کشور متفاوت است و طراحي ويژه و منحصربه‌فرد آن باعث مي‌شود که داراي ابهت، ايستايي بوده و مقاومت قابل‌توجهي در برابر باد و باران داشته باشد.

وي افزود: معماري به کار رفته در سازه‌هاي درون سياه چادر تلفيقي از هنر و باورهاي ديني در ادوار مختلف تاريخ ايل و الهامات طبيعي است و به باور بسياري از پژوهشگران حوزه زندگي عشايري، سکونت‌گاه‌هاي سنگسري در بين ايلات مختلف کشور از با‌سليقه‌ترين و زيباترين‌ها است.

يغمائيان با اشاره به اينکه فضاي داخلي سياه چادرها معمولاً محدود و بيشتر براي اقامت موقت و نيمه‌موقت طراحي و ساخته مي‌شوند، گفت: اما گوت يا سياه‌چادر عشاير ايل سنگسري، خانه‌باغي وسيع و زيباست که گشت و‌ گذار در اوقات فراغت، استراحت و راحتي در هنگام آرميدن و امنيت را همواره در پناه خويش ممکن مي‌سازد.

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان گفت: هر گوت سنگسري داراي فضاهاي ويژه‌اي براي پذيرايي از ميهمان، آرامش و استراحت خانواده، فضاي کار و فرآوري محصولات، استحمام و بهداشت عمومي خانوار و نيز فضاهايي براي ذخيره‌سازي آذوقه و انبار است.


 کارشناس مسئول آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان
 ???? مترمکعب بند سنگ و ملات در حوضه چاشتخوران سمنان ساخته شد 

سرويس خبر

امير بيدختي کارشناس مسئول آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان گفت: امسال سه هزار و 500 مترمکعب بند سنگ و ملات با صرف اعتبار 9 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي به منظور تقويت سفره آب‌هاي زيرزميني در حوضه چاشتخوران اين شهرستان ساخته شد.

امير بيدختي ابراز داشت: کنترل و کاهش سرعت سيلاب و روان‌آب‌هاي حاصل از بارش باران، جلوگيري از فرسايش خاک، جلوگيري از بيابانزايي و تقويت پوشش گياهي از ديگر مزاياي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري مانند احداث بند سنگ و ملات است.

وي اضافه کرد: تا پايان امسال اجراي طرح آبخيزداري در حوضه شهرک صنعتي سمنان و احداث چهار هزار و 620 مترمکعب بند سنگ و ملات با صرف اعتبار 11 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي در دستور کار است.

بيدختي تصريح کرد: سال گذشته در حوضه چاشتخوران هفت هزار و 200 مترمکعب عمليات آبخيزداري با صرف 23 ميليارد ريال اعتبار انجام شد.

کارشناس مسئول آبخيزداري اداره منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان يادآور شد: اين شهرستان چهار حوضه آبخيز دارد که در تمام چهار حوضه عمليات آبخيزداري انجام شده، اما کافي نيست و بايد تکميل شود.

وي خاطرنشان کرد: حدود 9 هزار متر مکعب آب در بارندگي ابتداي امسال در مخزن‌ بندهاي آبخيزداري ذخيره شد و اکنون بندها نياز به مرمت و لايه‌روبي ندارد و آماده براي ذخيره بارش‌هاي امسال هستند.

کارشناس مسئول آبخيزداري اداره منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان گفت: وسعت چهار حوضه آبخير اين شهرستان در حدود 140 هزار و 480 هکتار و وسعت مناطق سيل‌خيز اين شهرستان 358 هزار هکتار است.

شهرستان سمنان داراي چهار حوضه آبخير به نام‌هاي چاشتخوران، زردتل، شهرک صنعتي و آبخوري است که وسعت حوضه زردتل 6 هزار و 73 هکتار، وسعت حوضه شهرک صنعتي 9 هزار و 847 هکتار، چاشتخوران 13 هزار و 746 هکتار و آبخوري 110 هزار و 811 هکتار است.


 مديرکل کميته امداد استان سمنان:
 پرداخت صدقه به روش نوينافزايش يابد 

سمنان- ايرنا- مديرکل کميته امداد امام خميني(ره) استان سمنان گفت: تنها 1.6 درصد از مجموع صدقه‌هاي جمع‌آوري شده استان با روش‌هاي نوين مبتني بر فناوري‌هاي جديد است که اين رقم بايد افزايش يابد.

محسن مسعوديان‌راد عصر دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: 33 ميليارد و 700 ميليون ريال تا پايان مهرماه امسال در استان صدقه جمع‌آوري شد که تنها 540 ميليون ريال آن با روش‌هاي نوين بود.

وي بيان کرد: استفاده از فناوري‌هاي نوين در جمع آوري کمک‌هاي مردمي به فرهنگ‎سازي و نهادينه کردن استفاده از اين فرصت فناورانه در کمک به مددجويان نيازمند است.

مدير کل کميته امداد استان سمنان ادامه داد: پرداخت صدقه به روش الکترونيکي سبب کاهش هزينه‌هاي جمع‌آوري صدقه، سرقت و هزينه نگهداري صندوق ها و نيز افزايش سرعت در پرداخت مي‌شود.

وي بابيان اينکه بيش از 90 هزار خانوار سمنان مشترک خانگي صندوق‌هاي صدقه کميته امداد هستند، تصريح کرد: مردم شهرستان شاهرود با 6 ميليارد و 820 ميليون ريال پيشتاز در پرداخت صدقه در اين مدت بودند.

مديرکل کميته امداد استان سمنان يادآور شد: مردم مي‌توانند وجوه نقدي خود را با شماره‌گيري سامانه آني پرداخت#023*8877*، شماره‌حساب 0102318463009 و يا شماره کارت 6984-9017-6919-6037 نزد بانک صادرات پرداخت کنند.

66 درصد از مجموع مشارکت‌هاي مردمي در بخش صدقه در حوزه حمايت هزينه شد.


 مديرکل دفتر امور روستايي استانداري:
 زمينه سرمايه‌گذاري اقتصادي در روستاهاي سمنان فراهم است 

سمنان- ايرنا- مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري سمنان گفت: زيرساخت‌ها براي سرمايه‌گذاري فعالان اقتصادي در روستاهاي استان با هدف رونق کسب و کار و تثبيت جمعيت در اين مناطق فراهم است.

مهدي صميميان روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در زمان حاضر بيش از 60 روستاي هدف گردشگري در استان سمنان شناسايي شده است و در سال‌هاي گذشته با رفع مشکلات زيرساختي براي توسعه اقتصادي در اين مناطق اقدام‌هاي مثبتي انجام شد.

وي خاطر نشان کرد: گازرساني و پوشش ارتباطي مخابرات، آب و برق به تمامي روستاهاي استان از جمله اقدام‌هاي مثبت مسئولان براي تثبيت جمعيت در اين مناطق در سال‌هاي گذشته بوده است.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري سمنان اضافه کرد: روند مهاجرت معکوس در استان سمنان در يکسال گذشته شتاب گرفته است و احياي مشاغل خانگي با تزريق اعتبار از رويکردهاي مثبت دولت براي توسعه مناطق روستايي است.صميميان تصريح کرد: در2 سال گذشته افزون بر 800 ميليارد ريال تسهيلات در قالب طرح‌هاي زودبازده و اشتغال آفرين به اهالي روستاهاي استان سمنان پرداخت شد.

وي ادامه داد: بسياري از اهالي روستاهاي استان سمنان که به اميد فعاليت در شهرک‌هاي صنعتي به مناطق شهري مهاجرت کردند، با توجه به فراهم‌شدن زيرساخت‌هاي اشتغال براي مهاجرت معکوس به روستاها رغبت دارند.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري سمنان گفت: توسعه راه و ايجاد اينترنت پرسرعت در مناطق روستايي از جمله برنامه‌هاي دولت براي عمران و آباداني در مناطق کمتر برخوردار استان است.

46 هزار خانوار با جمعيت 142 هزار تن در بيش از 549 روستاي استان سمنان زندگي مي کنند. سمنان داراي 308 روستاي برخوردار از شوراي اسلامي است و 257 روستاي استان هم دهياري دارد.


 سرويس خبر 

ارائه اختراع همکار شرکت توزيع برق استان سمنان

در نمايشگاه بين‌المللي برق

سرويس خبر

در نوزدهمين نمايشگاه صنعت برق ايران، اختراع احدي از کارکنان بسيجي شرکت توزيع برق استان سمنان ارائه شد.

فرمانده پايگاه مقاومت بسيج نور شرکت توزيع برق استان با عنوان اين مطلب گفت: نمايشگاه بين‌المللي صنعت برق کشور به عنوان بزرگترين رخداد صنعتي و تجاري در زمينه صنعت برق برپا مي‌گردد و فرصت شايسته‌اي است تا دستاوردهاي مربوطه در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گيرد.

حميد نظري با بيان اين که يکي از نکات قابل توجه نمايشگاه بين‌المللي برق، اختصاص غرفه‌اي جهت معرفي توانمندي‌هاي بسيج مهندسين و متخصصين وزارت نيرو بود، افزود: هفت طرح در غرفه بسيج مهندسين و متخصصين پذيرفته شده که يکي از طرح‌ها با عنوانGSM Fault detector" "مربوط به شرکت توزيع برق استان سمنان است.

وي اظهار داشت: دستگاه مخابراتي تعيين محل خطا در شبکه‌هاي 20 کيلوولت به عنوان اختراع ثبت شده مربوط به ‌سيد‌ماکان ترابي از کارکنان شرکت توزيع برق استان سمنان محسوب مي‌شود که جهت ارائه در غرفه مورد اشاره ارزيابي و مورد تائيد قرار گرفته است.

وي يادآور شد: کمک به تشخيص سريع شاخه خطادار در فيدرهاي 20 کيلوولت به منظور بهبود شاخص‌هاي قابليت اطمينان SAIDI و SAIFI، از دستاوردهاي اين اختراع به شمار مي‌رود.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان:

حدود 80 درصد انرژي مصرفي شهرستان گرمسار صرف فعاليت‌هاي توليد مي‌شود

سرويس خبر

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان سمنان در ديدار با فرماندار شهرستان گرمسار گفت: به لحاظ ترکيب مصرف، حدود 80 درصد انرژي الکتريکي اين شهرستان، صرف فعاليت بخش‌هاي صنعت و کشاورزي مي‌شود. ‌سيد‌محمد موسوي‌زاده با اشاره به اين که ترکيب مصرف انرژي شهرستان گرمسار در استان بي‌نظير است، افزود: در بخش مصرف انرژي اين شهرستان، 66 درصد در حوزه صنعت و 14 درصد حـوزه کشـاورزي مي‌گردد و 10 درصد به نسبت متوسط مصرف انرژي استان، بالاتر مي‌باشد. وي با عنوان اين که کارهاي توسعه‌اي بسيار مناسبي در سطح شهرستان به اجرا در آمده اظهار داشت: از شروع سال جاري تا به حال، قريب 90 ميليارد ريال در زمينه اجراي طرح‌هاي عمراني برق‌رساني در شهرستان گرمسار سرمايه‌گذاري شده است.

موسوي‌زاده از مشارکت ارزشمند مشترکان در اجراي طرح ملي قبض سبز در راستاي حذف قبوض کاغذي برق قدرداني کرد و يادآور شد: خوشبختانه مشترکين استان به خصوص مشترکان برق شهرستان گرمسار همکاري بسيار شايسته‌اي در اين زمينه داشته و با پرداخت الکترونيکي قبوض برق مصرفي از طريق درگاه‌هاي مختلف الکترونيکي، علاوه بر تحقق سيسات‌هاي دولت الکترونيک، در حفظ محيط زيست مشارکت خواهند نمود.

فرماندار شهرستان گرمسار از تلاش و زحمات کارکنان برق در عرصه مقدس خدمت‌رساني تقدير کرد و بيان داشت: برق از جمله دستگاه‌هاي خدمت‌رساني است که در بين آحاد جامعه از رضايت‌مندي بسيار خوبي برخوردار است و اين مهم مرهون کوشش بي‌وقفه تلاشگران اين صنعت زيربنائي است.

وحيد رجائي با اشاره به اين که مردم‌داري از نکات بارز کارکنان برق مي‌باشد، تصريح کرد: تعامل و همکاري مناسب في‌ما‌بين، موجب تسهيل و تسريع در روند امور جاري به خصوص کار مردم مي‌شود.

کشاورزان استان سمنان به علت سرما تمهيدات

لازم را اتخاذ کنند

سمنان- ايرنا- سرپرست گروه پيش‌بيني و صدور آگاهي‌هاي جوي استان سمنان گفت: کشاورزان استان باتوجه به روند کاهشي دما به ويژه به هنگام شب، تمهيدات لازم را در نظر بگيرند.

ناديا ميرشجاع عصر دوشنبه در گفت‌ و گو با ايرنا افزود: کشاورزان به ويژه گلخانه‌داران نسبت به تنظيم دما به خصوص دماي شبانه، رطوبت و تهويه در انبارها و سالن‌هاي پرورشي اقدام کنند.وي بيان کرد: انار و باقي‌مانده محصولات رسيده همچون زعفران، ذرت، گوجه فرنگي برداشت شود.

ميرشجاع با اشاره به ضرورت خروج ميوه‌هاي آلوده از باغ‌ها به ويژه انار، تصريح کرد: کشاورزان استان سمنان به منظور يخ‌زدگي و جلوگيري از آسيب ، محافظ براي تاسيسات آبياري و ادوات کشاورزي را در مناطق کوهستاني و سردسير قرار دهند.

وي ادامه داد: با توجه به روند کاهشي دما و فرصت کوتاه براي جوانه زدن بذرها، عمليات کشت گندم پاييزه در سريع‌ترين زمان صورت گيرد.

سرپرست گروه پيش‌بيني و صدور آگاهي‌هاي جوي استان سمنان يادآور شد: با توجه به سرد شدن هوا، جمع آوري و سوزاندن شاخه‌هاي خشکي که به عنوان تله آفات دور درختان ميوه ريخته شد، اقدام شود.

جوي پايدار در استان حاکم است

ميرشجاع اظهارداشت: در 72 ساعت آينده جوي پايدار گاهي با وزش باد در استان سمنان حاکم است.

وي ادامه داد: در 24 ساعت گذشته، کمينه دماي هواي مرکز استان هفت و بيشينه دماي آن 21 درجه سانتي‌گراد بود.

وي اضافه کرد: نردين با کمينه چهار درجه سانتي‌گراد زير صفر سردترين و سمنان و آرادان با حداکثر دماي 21 درجه سانتيگراد، گرم‌ترين نقاط استان سمنان گزارش شد.

سرپرست گروه پيش‌بيني و صدور آگاهي‌هاي جوي استان سمنان، با اشاره به گزارش وضعيت هواي اين استان در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: بيشترين سرعت وزش باد در استان مربوط به شاهرود با 33 کيلومتر بر ساعت بود.

سامانه هواگوي 134 آماده ارائه اطلاعات هواشناسي و پيش بيني‌هاي جوي سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسي استان داراي 9 ايستگاه سينوپتيک، 15 ايستگاه اقليم شناسي و 50 ايستگاه باران‌سنجي در نقاط مختلف است.

رئيس انجمن مديران صنايع سمنان:

حمايت صنعتگران از نخبگان براي توليد

کالاهاي نوين کمرنگ است

سمنان- ايرنا- رئيس انجمن مديران صنايع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان گفت: صنعتگران استان به دليل فشارهاي خارجي و تحريم رغبت چنداني براي نخبه‌پروري براي توليد کالاي باکيفيت ندارند.

رستم سعداللهي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: توجه به تنوع و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي نوين براي توسعه بخش صنعت و توليد به دليل فشارهاي خارجي از سوي فعالان اقتصادي رنگ باخته است و اکنون صنعتگران انرژي خود را براي جلوگيري از تعطيلي بنگاه‌هاي اقتصادي هزينه مي کنند.

وي خاطر نشان کرد: حفظ اشتغال در بخش صنعت و توليد استان سمننان به مهم‌ترين دغدغه فعالان اقتصادي در يکسال گذشته تبديل شده است و حمايت از نخبگان براي توليد کالاهاي جديد در اولويت‌هاي بعدي قرار دارد.

رئيس انجمن مديران صنايع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان اضافه کرد: از سوي ديگر دولت هم به دليل کمبود نقدينگي در واحدهاي صنعتي رغبت چنداني به اعطاي تسهيلات سرمايه ثابت با هدف اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي و ساخت واحدهاي توليدي جديد ندارد و به نوعي در دوران تحريم‌ها اولويت و سياست‌هاي فعالان اقتصادي و دولتمردان در بخش صنعت تغيير کرده است.

سعداللهي ادامه داد: شکوفايي استعداد دانش آموختگان در بخش صنعت و معدن به دليل فشارهاي خارجي متوقف شده است و ايده‌هاي نخبگان براي توسعه بخش صنعت به دليل مشکلات اقتصادي کشور در گام عملياتي قرار نمي‌گيرد.

رئيس انجمن مديران صنايع و خوشه قطعات‌ خودرو استان سمنان گفت: بيکاري دانش‌آموختگان دانشگاهي به مسايل روز کشور ارتباط دارد و با رفع مشکلات و کلان‌نگري مي‌توان براي توسعه ايران با استفاده از ظرفيت نخبگان دانشگاهي گام برداشت.

استان سمنان 58 شرکت دانش بنيان دارد که از اين تعداد 20 شرکت نوپا و بقيه توليدي است.

استان سمنان حدود 2 هزار و 10 پروانه بهره برداري واحدهاي توليدي و صنعتي دارد، سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و سهم بخش صنعت و معدن از توليد ناخالص استان حدود 22 درصد است.