تاریخ 1398/08/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5179 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور در جمع مردم رفسنجان اعلام کرد
 طرح حمايتي دولت براي خانواده‌هاي تحت فشار اقتصادي  

رئيس جمهور با بيان اينکه در يک جمعيت هشتاد و خرده‌اي ميليوني اختلاف نظر وجود دارد، تصريح کرد: در اين ميان تندروها ما را با مشکل رو به رو مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جمع مردم رفسنجان با بيان خاطره اي از مردم اين شهر اظهار کرد: بعد از فوت مرحوم عظمي بروجردي در سال 1340 دسته جات مختلفي به قم آمدند؛ آن جمعيتي که نظم و شعارشان خيلي گل کرد جمع مردم رفسنجان بود. من از آن تاريخ با اين مردم پر تلاش آشنا شدم. بعد از سال 1353 تا پيروزي انقلاب همواره جوانان پرشور و مردم عاشق به راه نهضت اسلامي و امام(ره) را در اين شهرستان در زمان سخنراني‌هايي که داشتم ديدم.

وي ادامه داد: شهيد دکتر باهنر و مرحوم آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني دو چهره شاخص اين شهر هستند. چهره‌هايي سرآمد بودند، قبل از انقلاب آيت‌الله‌هاشمي را مي‌شناختم و بعد از انقلاب در نهادهاي مختلف از مجلس و مجمع تا شوراي امنيت ملي با ايشان بودم و در طول اين مدت سياست مداري، واقع بيني و خوشبيني اين مرد براي همه مردم ايران، مردم منطقه و سراسر جهان را ديدم. همه مردم ايران، منطقه و جهان اين چهره خدوم را مي‌شناسند.

رئيس‌جمهور گفت: مرحوم آيت الله‌هاشمي رفسنجاني يک روشنفکر ديني بود. عالم روشنفکر يک گام پيش‌تر شرايط جامعه را مي‌بيند. آيت الله شهيد بهشتي و آيت‌الله شهيد مطهري يک عالم روشنفکر بودند. روشنفکران عالماني هستند که پيش رو را مي‌بينند. فقط زمان حال را نمي‌بينند. آن زمان که در حوزه علميه قم نوشتن مقاله و مجله علامت مثبتي نبود آيت الله‌هاشمي رفسنجاني مجله تشيع را در دهه 30 بنيان‌گذاري کردند. به قلم شهيد آيت‌الله بهشتي در اين مجله نوشته‌هايي هست.

روحاني سپس گفت: هفته اي يک شب در محضر شهيد بهشتي ، مقام معظم رهبري و آيت الله‌هاشمي سه شنبه شب‌ها جلساتي داشتيم و در رابطه با مسائل کشور صحبت مي‌کرديم. وقتي مجلس شوراي اسلامي تشکيل شد، نظر قاطع اين بود که مقام معظم رهبري رئيس مجلس شوند. خود آقا نظرشان اين بود و استدلال کردند آقاي‌هاشمي رئيس مجلس شوند، ايشان نه سال اين مجلس را اداره کرد.

وي در ادامه با بيان اينکه آيت الله‌هاشمي يک مدير بزرگ بود، گفت: مرحوم آيت الله‌هاشمي رفسنجاني يک درس مهمي را در مسير سياسي کشور به همه ياد داد و آن ميانه روي و اعتدال بود. در جامعه ما افکار و سليقه‌هاي مختلف وجود دارد، اين طور نيست که همه مثل هم بيانديشيم. در اينکه چه راهي را انتخاب کنيم و کدام راه ما را به مقصد مي‌رساند اختلاف نظر هست. در يک جمعيت هشتاد و خرده اي ميليوني اختلاف نظر وجود دارد. در اين ميان تندروها ما را با مشکل رو به رو مي‌کنند. آن راه ميانه اي که قرآن به ما دستور مي‌دهد اين است که ما شما را امت ميانه رو قرار داده ايم. اعتدال‌گرايي معتدل بودن در عين اهميت به آرمان‌ها بايد در نظر گرفته شود.

روحاني با اشاره به خروج آمريکا از برجام اظهار کرد: در اين شرايط عده‌اي گفتند شما هم بلافاصله از برجام خارج شويد عده‌اي گفتند در هر شرايطي در توافق بمانيد و عده‌اي هم گفتند راه بينابين انتخاب کنيد که ما همين راه بينابين را انتخاب کرديم. ما با ادامه برجام سال آينده به يک هدف بسيار بزرگ سياسي، امنيتي ودفاعي مي‌رسيم. سال‌هاست خريد سلاح از طرف ايران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است و ما نمي‌توانيم سلاح خود را بفروشيم اما اگر برجام را نگه داريم سال آينده تحريم تسليحاتي ايران برداشته مي‌شود و ما مي‌توانيم به راحتي هم سلاح بخريم و هم بفروشيم.

وي ادامه داد: امروز مي‌توانيم از توافق خارج شويم اما قطعنامه‌هاي شوراي امنيت عليه ايران باز مي‌گردد، منافع ما در ماندن در برجام است ما برجام را حفظ مي‌کنيم اما در عين حال پله پله تعهدات خود را کاهش مي‌دهيم نمي‌شود ما 100 درصد تعهدات خود را اجرا کنيم ولي طرف مقابل آن را اجرا نکند.

وي با بيان اين که امروز شرايط ما در توان هسته‌اي نسبت به هر زماني بهتر است گفت: ما در اين سال‌ها تحقيقات خود را ادامه داديم و تعداد سانتريفيوژهاي کشور از 5 نوع به 15 نوع رسيده است. ما توافق را حفظ مي‌کنيم و حقوق مردم را پاس داشته و تسليم فشار دشمن نمي‌شويم اين مسير يک مسير تعامل است.

روحاني تاکيد کرد: ما دست روي دست نگذاشتيم و چشم اميدمان به بيرون از مرزها نيست اميد ما اول به خداوند و بعد دست پر برکت و پر توان ملت ايران است.

وي با اشاره به اين که در سفر به کرمان 14 هزار طرح و پروژه افتتاح مي‌شود تصريح کرد: با تصميمات گرفته شده آب آشاميدني و صنعتي استان يزد و کرمان براي 30 سال آينده از خليج فارس تا درياي عمان تامين مي‌شود. سال آينده اولين قسمت آب به کرمان ويزد وارد مي‌شود. و وقتي آب صنعت تامين شود، آبي که تاکنون در صنعت مصرف مي‌شده در ساير بخش‌ها استفاده مي‌شود از اين آب براي طرح‌هاي گلخانه اي هم مي‌شود استفاده کرد.

روحاني گفت: ما به يک پارک علم و فناوري براي تامين اشتغال جوانان تحصيل کرده دانشگاهي نيازمنديم زيرا براي تامين اشتغال براي مردم عادي به طور نسبي حرکت خوبي شروع شده اما براي تحصيل کردگان دانشگاهي بايد اقدام داشته باشيم. زمين مناسب براي پارک علم و فناوري آماده است و مي‌توان کار ساختماني را بلافاصله شروع کرد تا شرکت‌هاي دانش بنيان را يکجا جمع کنيم.

روحاني با اشاره به اهميت شهر رفسنجان در پيروزي نهضت انقلاب و جنگ تحميلي گفت: امروز طرح‌هاي عظيم و بزرگ در اين شهر افتتاح مي‌شود.

وي ادامه داد: آمريکا بداند با تحريم‌ها اين ملت بزرگ را نمي‌تواند به زانو در بياورد. ما با همه توان در برابر دشمنان‌مان مي‌ايستيم. ما کار خلافي نکرديم. حاضر نيستيم در برابر دستورات شما سر فرود بياوريم. به ما اعتراض مي‌کنيد چرا فوردو را افتتاح کرديم؟ چرا آب سنگين اراک را راه انداخيتم؟ هر روزي که شما به همه تعهداتان عمل کرديد، ما هم به تعهداتمان عمل مي‌کنيم، تعهد يک جانبه که نمي‌شود.

رئيس جمهور گفت: آن آقا در کاخ سفيد مي‌گويد در برجام سر ما کلاه رفت مگر دولت نداشتيد؟ مگر وزير خارجه و حقوقدان نداشتيد؟ اين چه جور سري است؟ يک فکري به حال سرتان بکنيد. تقصير ما چيست؟ دو سال مذاکره کرديم، چانه زديم، حالا مي‌گويد سر ما کلاه رفته است؟ خوشبختانه همه، اروپايي‌ها ، حتي دوستانشان، ژاپني‌ها، کشورهاي همسايه‌شان از ما حمايت کردند.

وي خطاب به مردم کرمان گفت: اين دولت به عنوان خادم شماست . اين موضوع و دستاوردها را در افتتاح‌هاي امروز و فردا خواهيد ديد. در اين سفر 1800 ميليارد تومان فقط در حوزه آب و برق افتتاح خواهيم کرد. در زمينه نيروگاه‌ها افتتاح‌هايي داريم.

روحاني گفت: ما شکست نخورديم و نخواهيم خورد؛ راه‌مان را ادامه مي‌دهيم. ما مي‌دانيم که مردم از لحاظ زندگي در سال 1397 و امسال در فشار هستند، ما مي‌دانيم درآمد و مخارج مردم مخصوصا درآمدهاي ثابت سخت شده است.

رئيس جمهور اعلام کرد: ما در روزهاي آينده طرحي اعلام مي‌کنيم براي خانواده‌هايي که درفشار اقتصادي هستند. حدود 24 ميليون و 600 هزار خانوار در ايران داريم. وضع زندگي عده‌اي مناسب است که مي‌توانند رو پاي خود بياستند. اکثريتي هستند که بايد به آن‌ها کمک کرد. در کشور ما حدود 7 ميليون خانوار وضعشان خوب است. حدود 18 ميليون خانوار وضعشان طوري است که نيازمند کمک هستند. به هر خانواري يک حمايتي خواهيم کرد. تلاش مي‌کنيم از ماه آينده بتوانيم به اين 18 ميليون کمک کنيم. اين طرح مهم دولت در سال 1398 است که طي روزهاي آينده مشخصات آن براي مردم روشن خواهد شد. طرح حمايتي دولت براي کمک به زندگي مردم است تا باهم از تحريم عبور کنيم تا راه بزرگان خود مثل مقام معظم رهبري، آيت‌الله‌هاشمي‌. شهديان باهنر و بهشتي را ادامه دهيم.

وي در پايان گفت:‌هاشمي نمرده است،‌هاشمي براي هميشه زنده است. نام و راه و سياست و خدماتش براي هميشه در تاريخ کشورمان جاودان خواهد ماند.


 ضرورت تعيين تکليف لوايح مرتبط با FATF در مجمع تشخيص مصلحت  

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين‌که «با تصويب پالرمو مي‌توان فضاي اضطراري را پشت سر گذاشت»، گفت: اگر گروه اقدام ويژه مالي (FATF) براي ما موانعي از حيث همکاري با بانک‌هاي دنيا ايجاد کند حتي امکان دور زدن تحريم‌ها هم از بين خواهند رفت.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفت‌وگو با ايسنا، در توضيح ضرورت تعيين تکليف لوايح الحاق ايران به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم (CFT) و الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي (پالرمو) در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: بيانيه اخير FATF با تزريق فشار سياسي در قبال جمهوري اسلامي ايران صادر شد و عامل خارجي در آن تاثير داشت. پمپئو ميدان‌دار عامل خارجي شد که ايران را تحت فشار قرار دهد.

وي با تاکيد بر اين‌که «جمهوري اسلامي ايران بايد موضوع را در قالب منافع ملي خود پيش ببرد»، توضيح داد: با توجه به اين‌که شرايط تصويب پالرمو در مجمع تشخيص مصلحت نظام فراهم است و پيش از آن هم بدون فشار خارجي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شده بود، اگر پالرمو تعيين تکليف شود مي‌توانيم فضاي اضطراري را پشت سر بگذاريم.

به گفته عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درباره‌ CFT بحث‌هاي خاصي مطرح است ما براي ايرادات شوراي نگهبان احترام قائليم هرچند معتقديم ايرادات در قالب حق تحفظ قابل رفع است. مجمع بايد فارغ از شرايط شکل گرفته در FATF راه خود را پيش ببرد. بايد بپذيريم برخي بانک‌ها در دنيا به دلايل حاکميتي با ما کار مي‌کنند نمونه آن بانک‌هاي ترکيه، روسيه، هند و عراق و چين است که مي‌خواهد با ايران کار کند.

وي ادامه داد: در اين بين باعث تعجب است که برخي دوستان مي‌گويند هدف آمريکا از تصويب لوايح مربوط به FATF در ايران جلوگيري ما از دور زدن تحريم‌هاست حال اين‌که اگر FATF براي ما از جهت همکاري بانکي مانع ايجاد کند ديگر حتي امکان دور زدن تحريم‌ها هم از بين مي‌رود. اين مباحث بايد در مجمع مطرح شود.

فلاحت‌پيشه با بيان اين‌که «تداوم وقفه در تصويب پالرمو در مجمع تشخيص خلاف قانون اساسي است»، اظهار کرد: پالرمو مي‌توانست در روند طبيعي تصويب شود و به دنبال آن خيلي از اين شرايط پيش نمي‌آمد اکنون هم اگر تا مهلت FATF ، پالرمو تعيين تکليف شود امکان اين‌که با FATF کار کنيم وجود دارد چون برداشت بنده از آخرين بيانيه FATF اين نيست که نمي‌خواهد به ما مهلت مجدد ندهد اين امکان باز هم وجود دارد. البته که تعيين تکليف CFT تا بهمن‌ماه يعني مهلت FATF به ايران امکان‌پذير نيست و دليل هم وجود اختلافات جدي است.


 رئيس قوه قضائيه:
  در مبارزه با فساد گرفتارحاشيه‌ها نمي‌شويم 

رئيس قوه قضاييه گفت: در روند مبارزه با فساد، گرفتار هيچگونه حاشيه سازي نمي‌شويم.

به گزارش ايسنا، سيدابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان قضايي با تبريک ايام ولادت با سعادت پيامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع)، وحدت در پرتو وجود پيامبر اسلام(ص) را وحدتي راهبردي دانست که جمهوري اسلامي از ابتدا بر آن تاکيد کرده است و تصريح کرد: اين وحدت نه تنها بين شيعه و سني بلکه بين همه اقوام، گويش‌ها، فرهنگ‌ها و ... مطرح است و امروز وحدت بين همه اقشار را امري ضروري مي‌دانيم.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه دشمنان و استعمارگران همواره در طول تاريخ از تفرقه ميان امت اسلامي سوءاستفاده کرده اند، ادامه داد: از جمله تلاش‌هاي دشمنان در سالهاي اخير، ايجاد تفرقه در امت اسلامي و سوءاستفاده از آن بوده است؛ لذا امروز بيش و پيش از گذشته، امت اسلامي ضرورت وحدت را متوجه است.

رئيسي با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در خصوص تقريب و نزديکي بين دولتها و ملتهاي مسلمان، اين امر را ضرورتي اجتناب ناپذير دانست و افزود: امروز هر کس دانسته يا نادانسته، خواسته يا ناخواسته، وحدت را مخدوش کند، در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه پرچمداري وحدت توسط جمهوري اسلامي باعث عصبانيت دشمنان شده است، اظهار کرد: امروز بسياري از ملتها و مردم مسلمان متوجه ضرورت وحدت و شناخت دشمن شده اند. اميدواريم اين انسجام و وحدت، روز به روز افزايش يابد و ايجاد فرقه‌هاي دست ساخته دشمن در جامعه اسلامي به حاشيه برود تا امت اسلامي با وحدت و يکپارچگي در جهت اهداف بلند و آرمان‌هاي خود گام بردارد.

رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود، مبارزه با فساد را نکته اي اساسي براي نظام اسلامي دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در ذات نظام وجود دارد و هيچکس نمي‌تواند دغدغه مردم، نظام و کشور را داشته باشد اما دغدغه مبارزه با فساد نداشته باشد.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه مبارزه با فساد يک اصل و ضرورت است، تصريح کرد: امروز به برکت خون شهيدان و هدايتهاي مقام معظم رهبري، پرچم مبارزه با فساد برافراشته شده و يک موضوع کاملا همگاني است که مربوط به همه بخشها و آحاد مردم است. هرکس امروز به نام مدير به مردم خدمتگزاري مي‌کند بايد بداند توقع مردم از همه دستگاه‌ها، ادارات و سازمان‌ها، سلامت نظام اداري و خدمت بدون شائبه و مبارزه با فساد است.

رئيسي با بيان اينکه مساله فساد براي همه رنج آور شده است، تاکيد کرد: دستگاه قضا مصمم است اين روند را دنبال کند و هيچگونه حاشيه سازي، ما را گرفتار نخواهد کرد، از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت و روند کار دستگاه قضايي را کند نخواهد کرد. ما مصمم تر از هميشه به صورت قاطعانه با فساد مبارزه مي‌کنيم و مردم را نيز در جريان اقدامات خود قرار خواهيم داد زيرا معتقديم مشارکت و احساس مسئوليت مردم در اين زمينه بسيار مهم است.

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود، ضمن قدرداني از برگزارکنندگان همايش دادستانهاي سراسر کشور، اثر اين همايش را در اجراي مباحث آن دانست.

رئيسي همچنين دستور داد که تغييرات مورد نياز در قانون مجازات اسلامي يا آيين دادرسي کيفري، هر چه سريع تر و با يک کار انقلابي، به مجلس شوراي اسلامي اعلام شود.

براساس اين گزارش، حجت الاسلام و المسلمين صادقي معاون فرهنگي قوه قضاييه از اجراي طرح «هر مسجد، يک حقوقدان» با محوريت بسيج حقوقدانان و اعلام آمادگي هزار مسجد در کرج براي اجراي اين طرح خبر داد.


 وزير دفاع:
 به‌زودي ناوشکن «دماوند» به نيروي دريايي ارتش ملحق مي‌شود 

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از الحاق ناوشکن «دماوند» به ناوگان نيروي دريايي ارتش در درياي خزر خبر داد.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در حاشيه مراسم سخنراني در جمع دانشجويان دوره سي‌ام دانشگاه فرماندهي و ستاد (دافوس) ارتش در جمع خبرنگاران گفت: ناوشکن دماوند که در وضعيت دريايي خراب با حادثه مواجه شد، ان‌شاءالله به زودي به ناوگان نيروي دريايي ارتش الحاق مي‌شود.

وي اظهار کرد: الان يک دماوند جديد در دوره بسيار کوتاه تر و در کمتر از يک چهارم زمان طولاني‌اي که قبلاً صرف شده‌ بود، ساخته شده است.

وزير دفاع همچنين با اشاره به اقداماتي که در حوزه مين زدايي در کشور انجام مي‌شود، خاطرنشان کرد: در وزارت دفاع مجموعه‌اي فعاليت مي‌کنند که به معناي واقعي کلمه گمنام هستند؛ اين مجموعه کار جنگ و مبارزه با مين را انجام مي‌دهند. کشور ما در سال‌هاي نه چندان دور آلوده‌ترين کشور به مين بود، اما با زحمت بسيار مفصلي که مجموعه همکاران ما در مرکز مين زدايي و با تقديم شهيد و جانباز و انجام کار شبانه روزي متحمل شدند امروز بخش اعظمي از سرزمين مقدس‌مان از لوث وجود مين‌هاي دشمن پاکسازي شده است.

امير حاتمي گفت: فردا در اين باره گزارش مفصلي به مردم ارائه خواهيم داد.

وي همچنين در پاسخ به پرسشي درباره اينکه آيا خودروسازان کشور درخواستي براي کمک از مجموعه وزارت دفاع مطرح کرده‌اند، اظهار کرد: وزارت دفاع انواع خودروهاي نظامي را براي نيروهاي مسلح مي‌سازد اما خودروي شخصي نمي‌سازد؛ با توجه به تکنولوژي که در اختيار داشتيم، به عزيزان خودروساز گفتيم که هر کجا که خارجي‌ها به خاطر تحريم رفتند و فناوري را که توليد شما را با مشکل مواجه مي‌کنند با خود بردند، وزارت دفاع آماده است کمک کند تا شما به آن تکنولوژي برسيد و توليد خود را حفظ کنيد.

وزير دفاع افزود: در اين زمينه ما سابقه همکاري خوبي را با هر دو خودروساز بزرگ کشور داريم و امروز بر اساس خبري که دارم توليد خودروسازان در وضعيت خوبي قرار دارد و به لطف خدا تحريم‌ها باعث شد که مقدار زيادي از قطعات و اقلام مهم داخلي شده‌اند و در اين حوزه بخشي از اين قطعات را صنايع دفاع تامين مي‌کند. امير حاتمي در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره اظهارات اخير نخست وزير رژيم صهيونيستي مبني بر اينکه ايران موشک‌هاي دوربرد و نقطه زن خود را در اختيار يمني‌ها گذاشته است، اظهار کرد: به لطف خدا يمني‌ها ملتي باهوش، مقاوم و توانمند هستند و آنچه که تا به امروز نشان داده‌اند نوآوري‌هاي خودشان بوده است. کمک‌هايي که جمهوري اسلامي ايران به يمن مي‌کند، در حد کمک‌هاي مستشاري است که به ملتي که تحت ظلم شديد قرار گرفته‌اند و ناجوانمردانه و ظالمانه مورد تهاجم قرار دارند است.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به سخنراني امروزش در جمع دانشجويان دانشگاه فرماندهي و ستاد ارتش گفت: دانشجويان دافوس در واقع فرماندهان مياني امروز و فرماندهان عالي نه چندان دور ارتش هستند. بسيار علاقمند بودم که به دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه بگويم که وزارت دفاع چه برنامه‌هايي دارد و چه اقداماتي را تا به امروز انجام داده و چه کارهايي را انجام خواهد داد. وي با بيان اينکه وزارت دفاع برنامه‌هاي مفصلي در همه حوزه‌هاي رزم داشته است، خاطرنشان کرد: در تک تک حوزه‌هاي رزم کارهاي ارزنده‌اي در مجموعه وزارت دفاع انجام شده است؛ در حوزه پدافند هوايي ما سامانه‌هاي باور 373 و 15 خرداد را تقديم نيروهاي مسلح کرده‌ايم و امروز يک بسته خيلي خوب پدافندي در اختيار فرماندهان قرار دارد تا از مرز و بوم اين کشور دفاع کند.


 اخبار 

توزيع‌کننده بيانيه عليه رئيس‌جمهور مشخص شد

يک عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت که بيانيه توزيع شده در صحن علني مجلس عليه رئيس جمهور متعلق به مجتبي ذوالنوري نماينده قم است. علي اصغر يوسف‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد:‌ آقاي ذوالنوري نماينده قم بيانيه‌اي را درباره‌ي سخنان روز گذشته آقاي روحاني در يزد تنظيم کرده بود که براي توزيع بايد به تاييد هيات رئيسه مي‌رسيد و من به عنوان مسئول اداري اين کار اجازه توزيع اين بيانيه را دادم. وي تاکيد کرد که صدور مجوز توزيع بيانيه‌ها و نامه‌ها در صحن علني مجلس از سوي هيات رئيسه به معني تاييد آنها نيست.

در بيانيه مجتبي ذوالنوري که البته به صورت بي‌نام در جلسه علني امروز مجلس و بين نمايندگان توزيع شده بود سخنان رئيس جمهور در يزد در تقابل با رهبري و همچنين موهن و تفرقه انگيز عنوان شده است.

توزيع بيانيه عليه رئيس‌جمهور

در هفته وحدت تفرقه‌افکنانه بود

يک عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي توزيع بيانيه عليه رئيس جمهور در مجلس را مصداق تفرقه‌افکني عنوان کرد. بهروز نعمتي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به توزيع بيانيه‌اي بي‌نام در مجلس شوراي اسلامي عليه رئيس جمهور، اظهار کرد: اين کار خيلي بدي بود اگر کسي بيانيه مي‌نويسد و مي‌خواهد آن را در مجلس پخش کند قاعدتا بايد نام خود را پاي آن بيانيه بنويسد.

هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي هم مصوب کرده بود که بيانيه‌هايي که در مجلس توزيع مي‌شود بايد مشخص باشد متعلق به چه کسي است. وي ادامه داد: توزيع چنين بيانيه‌اي عليه رئيس جمهور آن هم در هفته وحدت نوعي تفرقه‌افکني است. رئيس جمهور از مبارزه با فساد سخن گفته همچنان که رئيس قوه قضائيه هم براين موضوع تاکيد دارند. آنچه من در جريان هستم اين است که مواردي که آقاي روحاني گفته حتما توسط دستگاه‌هاي ذيربط به قوه قضائيه منعکس شده و قاعدتا کسي نبايد از طرح اين مسائل ناراحت شود. اين عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که احتمالا رئيس جمهور پا روي دم بعضي‌ها گذاشته يادآور شد: اين‌که بيانيه‌اي بدهند که يک طرف بيانات رهبري و طرف ديگر حرف‌هاي رئيس جمهور باشد و اين چنين ربط بدهند که اين حرف‌ها در مغايرت با يکديگر است اقدامي تفرقه‌افکنانه است. رئيس جمهور بارها گفته که رهبري در راس هرم مديريت کشور است. نعمتي بيان کرد: ممکن است منتقدين رئيس جمهور هم خيلي وقت‌ها موضوعاتي را به ايشان نسبت دهند که ايشان بايد پاسخگو باشند در اين مورد هم قاعدتا دوستان بايد پاسخ دهند، زيرا دو ميليارد دلار و 198 ميليارد تومان عدد کمي نيست و اينها پول‌هايي است که روي آن بحث وجود دارد.

تلاش عمان براي گفت‌وگو با ايران

وزير نفت عمان با اشاره به اين که اميدواريم با ايران گفت‌وگو انجام شود، گفت: راه پيشرفت، گفت‌وگو و قبول ديدگاه‌هاي ديگران است. به گزارش ايسنا به نقل از العربيه،« محمد بن حمد الرمحي» ، وزير نفت عمان گفت که نشست و گفت‌وگو با ايران مساله‌اي است که مدت‌هاست براي آن تلاش مي‌کنيم و اميدواريم که انجام شود. وي افزود: راه پيشرفت، گفت‌وگو و قبول ديدگاه‌هاي ديگران است.

شبکه سعودي العربيه در ادامه به اظهارات روز يکشنبه «انور قرقاش» ، وزير مشاور امارات در امور خارجه پرداخت.

انور قرقاش در سخنراني خود در ششمين کنفرانس راهبردي ابوظبي که مسئولان و پژوهشگران کشورهاي مختلف در آن شرکت کرده‌اند گفت: ايران بايد با قدرت‌هاي جهاني و منطقه‌اي مذاکره کند و به توافق جديد و فراگير برسد؛ توافقي که به جز برنامه هسته‌اي، برنامه موشکي و دخالت‌هاي ايران در منطقه را نيز شامل شود. اين توافق مي‌تواند تنش‌هاي منطقه را کاهش و اقتصاد ايران را بهبود بخشد. وي افزود: وقتي در رابطه با مساله ايران بحث مي‌شود کشورهاي خليج(فارس) هم بايد به ميز مذاکره بروند. ما خواهان مقابله با ايران نيستيم اما رفتارهاي خصمانه و تخريبي اين کشور را نمي‌توانيم بپذيريم.

ادعاي تکراري آمريکا عليه ايران در تحولات عراق

کاخ سفيد در بيانيه‌اي درباره تحولات و ناآرامي‌هاي اخير در عراق به طرح ادعاهايي عليه کشورمان پرداخت.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، کاخ سفيد شامگاه يک‌شنبه بيانيه‌اي را درباره تحولات اخير در عراق منتشر و در آن نسبت به ناآرامي‌ها و خشونت‌هاي صورت گرفته در جريان اعتراضات مردمي ابراز نگراني کرد. کاخ سفيد در بخشي از بيانيه خود مدعي شده است: عراقي‌ها اين مسئله را که ايران منابع‌شان را از بين مي‌برد و از گروه‌هاي مسلح و متحدان سياسي خود براي متوقف کردن آنها (عراقي‌ها) از ابراز مسالت‌آميز اعتراضات‌شان استفاده مي‌کند، تاب نخواهند آورد. کاخ سفيد در ادامه بيانيه خود با اشاره به اينکه مردم عراق علي‌رغم محدوديت‌ها صداي خود را به گوش ديگران رسانده‌اند، خواستار توقف خشونت‌ها عليه معترضان و اجراي وعده رئيس جمهور عراق براي انجام اصلاحات و برگزاري انتخابات زود هنگام شد. به گزارش ايسنا، اعتراضات در عراق عليه معيشت و وضعيت زندگي در اين کشور چند هفته است که در برخي شهرهاي عراق انجام گرفته است. اين بار نيز آمريکا تلاش کرده است با استفاده از اين فرصت به تکرار ادعاهاي خود عليه ايران و گروه‌هاي عراقي مورد حمايت ايران بپردازد.


 اعتراض کواکبيان به توزيع بيانيه عليه رئيس جمهور
 در هفته وحدت حداقل سران قوا عليه يکديگر سخن نگويند 
 مسئولان ذي‌ربط براي کاهش مشکلات زلزله‌زدگان آذربايجان اقدام کنند

نماينده تهران در مجلس گفت: هفته وحدت است و همه بايد مولفه‌ وحدت را مورد توجه قرار دهند از جمله سران سه قوه که مي‌توانند در سخنراني‌ها به طور علني عليه همديگر صحبت نکنند. مصطفي کواکبيان، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز مجلس، ضمن تسليت به مردم آذربايجان به خاطر زلزله اخير، اظهار داشت: مسئولان بايد براي کاهش مشکلات مردم زلزله‌زده و آسيب‌ديده اين استان تلاش جدي انجام دهند.

وي در تذکري به هيات رئيسه مجلس ضمن تأکيد بر لزوم توجه به ارزش‌هاي هفته وحدت تصريح کرد: همه بايد مؤلفه‌ وحدت را مورد توجه قرار دهند از جمله سران سه قوه که مي‌توانند در سخنراني‌ها به طور علني عليه همديگر صحبت نکنند.

نماينده مردم تهران، در مجلس ادامه داد: امروز در مجلس ورقه‌اي توزيع شده که رهبر انقلاب و رئيس‌جمهور را در نقطه مقابل هم قرار مي‌دهد؛ براين اساس هيات رئيسه نبايد اجازه دهد سخنان تقطيع شده رئيس‌جمهور در مقابل رهبر انقلاب قرار گيرد و عنوان شود که رئيس جمهوري در مقابل رهبري عمل مي‌کند و اين دو ضد همديگر عمل مي‌کنند. لاريجاني، رئيس مجلس در پاسخ به تذکر نماينده مردم تهران بر پيگيري و بررسي اين موضوع در هيات رئيسه مجلس تأکيد کرد.