تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5175 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پاي لنگ ورزش قهرماني در سمنان 

سرويس ورزشي:

استان سمنان در سرانه فضاي ورزشي و تربيت ورزشکار در برخي رشته‌ها جايگاه مناسبي در کشور دارد، ولي با فقر زيرساخت‌هاي مورد نياز براي ورزش قهرماني مواجه است؛ مشکلاتي که از نبود سالن اختصاصي تا فقدان شناخت کافي از پيش‌نيازها و نگاه ويژه مسوولان را شامل مي‌شود.

سمنان با دارا بودن سرانه فضاي ورزشي 79 سانتيمترمربع، از اين نظر در رتبه اول بين استان‌هاي کشور قرار دارد اما کمبود آگاهي در توجه به توسعه زيرساخت‌هاي ورزش قهرماني موجب شد تا اين بخش در ابعاد مختلف در استان جايگاه واقعي را در ورزش کشور پيدا نکند.

نگاه دولت تدبير و اميد به توسعه ورزش قهرماني مثبت است و موفقيت‌هاي روزافزون ورزشکاران در سطح آسيايي و بين‌المللي گواه بر عزم مسئولان براي شکوفايي استعدادها است.

کمبود تجهيزات و امکانات ورزشي، نبود شناخت کافي از اهميت ورزش قهرماني، هماهنگ نبودن رشد جمعيت و توسعه فضاهاي ورزشي، بي‌توجهي رسانه‌ها به اشاعه فرهنگ ورزش قهرماني همچون سدي در برابر رشد و پيشرفت ورزش قهرماني در اين استان قرار گرفته است.

در دنيا امروز ورزش يک صنعت است و براي کسب افزايش موفقيت نياز به فراهم نمودن امکانات و منابع بيشتر است، اين امر ميسر نمي‌شود مگر با ايجاد يک ساختار مناسب ورزشي؛ تا جائي که براي رسيدن به قهرماني برنامه‌هاي حمايتي فراواني براي ورزشکاران، مربيان و همه دست‌اندرکاران ورزش قهرماني به منظور ترغيب و تشويق آنان ارائه مي‌شود، مساله‌اي که در استان سمنان به چشم نمي‌خورد.

اکنون در استان سمنان 24 هزار و 843 ورزشکار سازمان‌يافته شامل بيش از 14 هزار مرد و بيش از 10 هزار ورزشکار زن فعاليت دارند. ديدگاه‌ها براي پيشرفت و توسعه ورزش قهرماني و قهرمان‌پروري در استان سمنان نيازمند تغيير است.

بنا به آمار موجود از مجموع 702 هزار و 360 نفر جمعيت استان سمنان، 215 هزار و 571 خانوار شامل 356 هزار و 656 نفر مرد و 345 هزار و 704 نفر زن دارد که بيش از 3/27 درصد اين جمعيت را جوانان تشکيل مي‌دهند و مي‌توان از اين ظرفيت براي توسعه ورزش قهرماني در اين منطقه از کشور بهره برد.

بهره‌گيري مناسب هيات‌هاي ورزشي از ظرفيت نسل جوان و نوجوان در راستاي کسب افتخار و مدال‌هاي رنگارنگ بين‌المللي و جهاني بيش از پيش ضروري است و بايد مورد توجه قرار گيرد.

بيش از 2 هزار و 14 مدال در عرصه ورزش توسط ورزشکاران اين استان در سال 97 کسب شد و در بازي‌هاي آسيايي و پارا آسيايي 2018 اميرسياوش ذوالفقاريان، اکبر کيانيان، دنيا آقايي، زهرا برناکي، اسفنديار صفايي و محمد دوست ورزشکاران استان سمنان در تيم‌هاي تيراندازي، جودو، رزمي، جانبازان و معلولان، تيم ملي هاکي و به عنوان داور بسکتبال حضور داشتند که مي‌توان با توجه به زيرساخت‌هاي ورزشي، قهرماني تعداد ورزشکاران اين استان را براي افتخارآفريني در ميدان‌هاي ملي و جهاني در سال‌هاي آينده افزايش داد.

فقر زيرساخت توسعه ورزش قهرماني

رئيس هيات تکواندو استان سمنان گفت: زيرساخت‌هاي لازم براي توسعه ورزش قهرماني در اين استان مطلوب نيست و اين مساله نياز به توجه ويژه دارد.

احمد اخلاقي افزود: شناسايي و حل مشکلات توسعه ورزش قهرماني نيازمند واکاوي مسائل هر يک از رشته‌هاي ورزشي در استان سمنان است.

وي، گران شدن ورزش را مانعي در ورود استعدادها به ورزش قهرماني برشمرد و بيان کرد: بسنده کردن به شناسايي تعدادي ورزشکار به طور مسلم سبب از دست دادن طيف وسيعي از ورزشکاران با انگيزه مي‌شود.

اخلاقي، به لزوم اقدام‌هاي تخصصي و علمي در شناسايي ورزشکاران مستعد استان سمنان تاکيد کرد و اظهار داشت: نيروهاي متخصص و خبره براي استعداديابي و پرورش ورزشکاران مستعد مقدمه توسعه ورزش قهرماني هستند که اين مساله به صورت علمي در اين استان محقق نشده و به شکلي سنتي اجرا مي‌شود.

رئيس هيات تکواندو استان سمنان يادآور شد: رويکرد تخصصي در تامين زيرساخت‌هاي طرح آمايش براي رشد و توسعه ورزش قهرماني ضروري است.

هفت شهرستان سمنان زمين هاکي ندارند

رئيس هيات هاکي استان سمنان گفت: شهرستان‌هاي سمنان، شاهرود، گرمسار، آرادان، ميامي، دامغان و سرخه، فاقد زيرساخت‌ها و زمين اختصاصي هاکي هستند.

حسين شهرياري افزود: تنها زمين استاندارد هاکي استان در مهدي‌شهر واقع شده که متاسفانه فاقد چمن استاندارد و ديگر زيرساخت‌هاي لازم براي تمرين ورزشکاران اين رشته تيمي است.

وي با اشاره به ظرفيت خوب اين رشته ورزشي در استان و کمبود اعتبار مالي آن، تصريح کرد:‌هاکي، ورزش تيمي مقام‌آوري براي استان سمنان است که نتايج کسب شده توسط ورزشکاران اين رشته ورزشي در رقابت‌هاي المپياد استعدادهاي برتر و قهرماني کشور تاييدکننده اين مساله است.

شهرياري با بيان اين که تامين اعتبار براي ساخت زيرساخت اختصاصي از عهده هيات هاکي خارج است، ادامه داد: احداث سالن اختصاصي و تجهيز آن با لوازم ورزشي مرغوب و با کيفيت در شهرستان‌هاي استان سالانه بالغ بر 10 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.

وي تصريح کرد: مسئولان استاني و ورزشي اين استان نسبت به تامين اعتبارات به منظور دستيابي به موفقيت‌هاي بيشتر توجه ويژه داشته باشند.

رئيس هيات هاکي سمنان، ارتقاي اين رشته ورزشي را نيازمند حمايت مسوولان عنوان و اضافه کرد: اين استان داراي ظرفيت بالايي از جمله برخورداري از قوميت‌هاي گوناگون براي بازيکن‌پروري دارد البته تبديل ظرفيت بالقوه به بالفعل نيازمند اعتبار مورد با هدف پيشبرد اهداف و برنامه‌ريزي‌ها است.در حالي که‌هاکي‌بازان استان سمنان در رده‌هاي سني مختلف به اردوي تيم ملي دعوت شده و عضو تيم ملي در رقابت‌هاي برون‌مرزي بودند، بي‌ترديد حمايت و تامين از زيرساخت‌هاي اين رشته ورزشي منجر به افتخارآفريني بيشتر براي استان و کشور خواهد شد.

شهرستان مهدي‌شهر در استان سمنان مهد پرورش هاکي‌بازان کشور است.

پيست دو‌و‌ميداني سمنان در اختيار اين هيات نيست

رئيس هيات دو‌و‌ميداني استان سمنان گفت: تنها پيست استاندارد دو‌و‌ميداني در استان در اختيار هيات اين رشته ورزشي قرار ندارد.

علي‌اصغر نصيري گرجي با بيان اينکه اين پيست در مجموعه ورزشي ولايت شهر سمنان واقع شده، افزود: اين مجموعه ورزشي با کاربري دوگانه براي رشته فوتبال و دو‌و‌ميداني احداث شده است اما طراحي آن به گونه‌اي است که براي رشته فوتبال مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي تاکيد کرد: در اختيار نبودن تنها پيست دو‌و‌ميداني استاندارد سمنان براي اين هيات ورزشي سبب شده تا در اجراي برنامه‌ها و اهداف دچار مشکل شويم.

رئيس هيات دو‌و‌ميداني استان سمنان تصريح کرد: دوندگان سمناني در رده‌هاي سني جوانان و بزرگ‌سالان در قواره رقابت‌هاي قهرماني کشور هستند؛ اما اعتبارات و امکانات اين هيات ورزشي در حد استان‌هاي ديگر نيست.

وي، نگاه ويژه به دووميداني پايه را تضمين‌کننده آينده اين رشته در سمنان عنوان و خاطرنشان کرد: جايگاه دو‌و‌ميداني استان در کشور روندي صعودي دارد و هدف‌گذاري اين هيات کسب جايگاه پنجمي در بين استان‌هاي کشور است.

نصيري گرجي با اشاره به حضور دو دونده سمناني در اردوي تيم ملي دو‌و‌ميداني و صحرانوردي، تاکيد کرد: يکي از ملاک‌هاي راه‌يابي به اردوي تيم ملي و انتخاب ملي‌پوشان دووميداني زدن رکورد است و ورزشکاران اين استان براي کسب اين موفقيت نيازمند حمايت مسوولان و تامين امکانات ورزشي هستند.

رئيس هيات دو‌و‌ميداني استان سمنان يادآور شد: اگر دونده‌هاي استان در هر دو بخش بانوان و آقايان در بحث رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي و برگزاري اردوهاي تمريني مورد حمايت قرار گيرد قابليت مطرح شدن با حضور در ميدان‌ها و رويدادهاي برون‌مرزي در قالب تيم ملي را دارند.

آينده قهرمانان ورزشي تامين شود

ملي‌پوش سابق تيم هاکي بزرگسالان، گفت: شهرستان مهدي‌شهر استان سمنان به عنوان قطب هاکي کشور مطرح است ولي از امکانات لازم برخوردار نيست.

امير آروئي افزود: نبود خانه هاکي و نداشتن چمن مصنوعي مخصوص هاکي از مهمترين مشکلات و دغدغه‌هاي بازيکنان اين رشته ورزش در مهدي‌شهر مي‌باشد.

وي با اشاره به مشکلات تيم مهدي‌شهر به عنوان تنها نماينده استان سمنان در‌هاکي، بيان کرد: اين تيم، با وجود وعده‌هاي مسوولان ورزشي در خصوص احداث خانه هاکي در اين شهرستان، سالن مخصوصي براي تمرينات ندارد.

اين ملي‌پوش سابق مهدي‌شهري استان سمنان ادامه داد: اين درحالي است که تيم هاکي مهدي‌شهر جزو سه تيم برتر کشور است و دو سال گذشته در رقابت‌هاي باشگاهي در کشور روسيه مقام اول را کسب کرد.

وي با تاکيد بر اينکه حاميان مالي تنها قول همکاري مي‌دهند، اضافه کرد: هاکي‌بازان تنها نماينده استان سمنان در رقابت‌هاي کشوري سال‌ها است که حامي مالي ندارند.

آروئي ابرازداشت: يکي از دلايل اينکه حاميان مالي رغبتي براي حمايت از تنها نماينده هاکي استان سمنان در رقابت‌هاي کشوري ندارند، فقدان پخش مستقيم بازي‌ها از صدا و سيما است.

وي، حمايت مسئولان از بازيکنان هاکي را در حد استقبال از تيم بعد بازگشت از رقابت‌هاي بين‌المللي و عکس انداختن در مراسم استقبال از آنان عنوان کرد.

بازيکن تيم ملي هاکي کشورمان، اشتغال را يکي از دغدغه‌هاي مهم برخي از ورزشکاران اين رشته ورزشي برشمرد و افزود: مسئولان استاني و ورزشي نسبت به امنيت شغلي مدال‌آوران هاکي اين استان توجه داشته باشند چرا که آنان نمي‌دانند بايد به دنبال شغل بروند يا هاکي را ادامه دهند.

بسکتبال سمنان نيازمند اعتبار و سالن اختصاصي

رئيس هيات بسکتبال استان سمنان گفت: کمبود اعتبار و نبود سالن اختصاصي از عمده‌ترين مشکلات فراروي ورزشکاران رشته بسکتبال در استان است.

مسعود سلامي با اشاره به برنامه‌هاي کوتاه‌مدت اين هيات ورزشي و ضرورت حمايت از ورزشکاران اين رشته ورزشي، خاطرنشان کرد: يکي از برنامه‌هاي اصلي اين هيات کمک به تيمي از استان براي حضور در ليگ برتر با جذب حامي مالي است.

وي اضافه کرد: کمبود اعتبار اين رشته ورزشي را با چالش زيادي مواجه کرد که براي جبران اين کمبود از حامي مالي ورزشي براي گردش چرخه بسکتبال استفاده مي‌شود.

سلامي با بيان اينکه سمنان استعدادهاي خوبي در رشته بسکتبال براي تشکيل تيمي قوي دارد، ادامه داد: نبود امکانات مناسب و حمايت نشدن مالي بازيکنان استاني سبب جذب بسکتباليست‌هاي سمناني در تيم ديگر استان‌ها شده است.

رئيس هيات بسکتبال استان سمنان، ارتقاي اين رشته ورزشي را نيازمند حمايت مسوولان دانست و يادآورشد: حمايت مادي در تشکيل تيم قدرتمند در ليگ، برگزاري دوره استعداديابي در شهرستان‌ها و دوره ليگ استاني بسيار اثرگذار است.

تمرين و رقابت دارترها در يک رستوران

دبير انجمن دارت کشور گفت: با وجود حضور ورزشکاراني از استان سمنان در تيم ملي، استان سمنان فاقد يک سالن تخصصي دارت است.

محمدحسين فاضلي افزود: استان سمنان ميزبان چندين رقابت قهرماني دارت کشور انتخابي تيم ملي بود.

وي بيان کرد: با وجود ملي‌پوش در استان سمنان در اين رشته ورزشي و برگزاري رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي، نبود حمايت براي تامين سالن تخصصي، سبب شده رقابت‌ها در يک رستوران برگزار شود.

دبير انجمن دارت کشور، به ضرورت حمايت مسوولان از دارت‌اندازان تاکيد و تصريح کرد: حمايت مسوولان ورزشي از ورزشکاران رشته دارت در دستيابي به موفقيت‌هاي بيشتر و تامين اعتبارات لازم براي ساخت سالن اختصاصي دارت در اين استان ضروري است.

ورزش قهرماني اين روزها در استان سمنان بيش از هر زمان ديگري نيازمند نگاه ويژه مسوولان استاني و ورزشي، سرمايه‌گذاري و رفع مشکلات موجود است. کسب عنوان‌هاي مختلف داخلي و خارجي و افتخارآفريني در عرصه‌هاي ملي و بين‌المللي نيازمند تأمين و اختصاص امکانات و تجهيزات لازم است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

نداشتن سالن اختصاصي در برخي رشته‌هاي ورزشي با وجود تعداد قابل توجه ورزشکار در سمنان، بعضي از قهرمانان را از داشتن يک سالن براي برگزاري تمرين و انجام رقابت‌ها محروم کرده است و مهم‌تر از آن سالن‌هايي که بايد در اختيار ورزشکاران باشد اما در دستان بخش خصوصي است که حتي از برترين‌هاي ورزشي استان اجاره‌بها مطالبه مي‌کند.

توجه به تربيت مربيان متخصص با برگزاري و اجراي کارگاه‌هاي تربيت مربي با هدف بهره‌گيري از دانش و علم روز توسط هيات‌هاي ورزشي، از ديگر راهکار اساسي براي توسعه ورزش قهرماني در استان سمنان است.بي‌شک، گسترش ورزش و امکانات مربوط به آن مي‌تواند نقش به‌سزايي در توسعه استان سمنان در بخش‌هاي مختلف و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي داشته باشد.


 سرويس ورزشي: 

پيام سرخه در برابر

درياي بابل نجات يافت

سرويس ورزشي:

از سري مسابقات ليگ دسته سوم فوتبال کشور، تيم پيام سرخه در هفته نهم به مصاف تيم درياي بابل رفت، نماينده استان در نهايت با نتيجه 2 بر صفر از سد نماينده استان مازندران عبور کرد.

در اين بازي بازيکنان تيم پيام که دروازه‌بان اصلي خود را در درون دروازه داشتند، خيلي خوب عمل کرده و با ارايه يک بازي منطقي سه امتياز شيرين را کسب کردند.

تبريک باستاني‌کاران سمنان به کيوان نباتي

سرويس ورزشي:

جمعي از بزرگان رشته باستاني شهرستان سمنان انتخاب کيوان نباتي قهرمان ارزنده و مربي دلسوز ورزش پهلواني را به مسئوليت ورزش اداره ورزش و جوانان شهرستان سمنان تبريک گفتند که متن آن به شرح زير مي‌باشد.

جناب آقاي کيوان نباتي

انتصاب به‌جا و شايسته شما به سمت مسئول تربيت بدني اداره آموزش و پرورش شهرستان سمنان را به شما تبريک عرض نموده و موفقيت جنابعالي را از خداوند منان خواستاريم.

رمضان دهرويه- عبدالرضا زياري- سليمان دهرويه

سيد‌علي زرگر مربي برتر فوتبال ساحلي سال 97

سرويس ورزشي:

از سوي کانون مربيان فوتبال استان سمنان، سيد‌علي زرگر به عنوان مربي برتر فوتبال ساحلي سال 97 انتخاب شد.سيد‌علي زرگر يکي از بهترين‌هاي استان در زمان بازي بود که بدون اغراق مي‌توانست در بهترين تيم‌هاي کشور توپ بزند ولي به آنچه لياقتش بود، دست پيدا نکرد. وي در عرصه مربيگري هم يکي از باهوش‌ترين‌ها و بهترين‌هاست که مي‌تواند حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد. براي اين عزيز خوش‌آتيه آرزوي موفقيت هرچه بيشتر را از خداوند منان خواستاريم.

مراسم استقبال از دختر دارت‌انداز گرمساري

سرويس ورزشي:

مراسم استقبال مهشاد عوض‌زاده دختر دارت‌انداز گرمساري، قهرمان مسابقات دارت اپن ترکيه در شهرستان گرمسار برگزار شد. در اين مراسم که با حضور چنگيزي رياست اداره ورزش و جوانان برگزار شد، از افتخار‌آفريني اين دختر خوش‌آتيه دارت ايران تقدير و تجليل شد.

مهشاد عوض‌زاده در مسابقات اپن ترکيه به مقام قهرماني دست يافت.

مقام اول هندبال دختران منطقه يک کشور

به مشهد رسيد

سمنان- ايرنا- رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان دامغان گفت: تيم برزين مشهد توانست با برتري مقابل حريفان خود به مقام نخست مسابقات هندبال نوجوانان دختر منطقه يک کشور در دامغان دست پيدا کند.

حسن اکبري روز شنبه در گفت‌و‌گويي افزود: تيم‌هاي هندبال برزين مشهد، گلستان، گرمسار، دامغان و تيم خراسان شمالي در اين مسابقات حضور داشتند.

وي ادامه داد: همه تيم‌ها در اين مسابقات به صورت دوره‌اي با يکديگر به رقابت پرداختند که تيم‌هاي گلستان و گرمسار به ترتيب دوم و سوم شدند.

اکبري به دوره‌اي بودن اين مسابقات اشاره کرد و اظهار داشت: اين مسابقات ديدار رده‌بندي و فينال نداشت و اين نتيجه با توجه به امتيازبندي جدول مسابقات دوره‌اي مشخص شده است.

وي اضافه کرد: در اين مسابقات 80 ورزشکار دختر در قالب پنج تيم از چهار استان سمنان، گلستان، خراسان شمالي و رضوي در مسابقات حضور داشتند.

اکبري تصريح کرد: مسابقات نوجوانان دختر منطقه يک کشور به ميزباني شهر دامغان و در سالن بهارستان اين شهر برگزار شد.

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان دامغان گفت: مسابقات هندبال منطقه يک کشور از روز پنجشنبه 9 آبان ماه آغاز و پس از گذشت 2 روز در شامگاه جمعه 10 آبان با انتخاب تيم‌هاي برتر و اهداي جام به کار خود پايان داد.

تيم دختران نوجوان هيات هندبال شهرستان گرمسار در چهارچوب مسابقات منطقه يک نوجوانان دختر کشور که در شهرستان دامغان مورخه 9/8/98 لغايت 10/8/98 برگزار گرديد، شرکت نمود که پس از دو برد در مقابل تيم‌هاي مشهد و دامغان و دو باخت نزديک به تيم‌هاي گرگان و برزين مشهد به مقام سومي اين دوره از مسابقات دست يابد. حضور در اين مسابقات با مربيگري خانم زينب شکوهيان و همکاري خانم قاسمي، خانم نادري و خانم فاطمه مختاري انجام پذيرفت.

بازيکنان:

سوفيا فيلسوف، فاطمه مهري، آناهيتا عربي، ثمين آرويي، کيميا کرمي، ناديا جورابلو، تينا کيهاني، رومينا عرب سرهنگي

**حضور موفق کوبل داوري اعزامي به مسابقات منطقه يک نوجوانان دختر کشور، فاطمه نادري و عرفانه جعفري را خدمت ايشان و جامعه هندبال شهرستان گرمسار تبريک عرض مي‌نماييم.