تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5175 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان:
 جشنواره ملي ايل سنگسر برگزار مي‌شود 

سرويس خبر

مهدي جمال گفت: جشنواره ملي ايل سنگسر 15 الي 17 آبان ماه در شهرستان مهدي‌شهر برگزار مي‌شود.

مهدي جمال مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان با بيان اينکه جشنواره ملي ايل سنگسر 15 الي 17 آبان ماه در مهدي‌شهر برگزار مي‌شود گفت: جاذبه‌هاي فرهنگي، گردشگري و سبک زندگي ايلاتي محور اين جشنواره هستند.

او با بيان اينکه اين جشنواره با نگاه استاني برگزار شده و لذا مخصوص فقط مهدي‌شهر نخواهد بود افزود: يکي از اهداف برگزاري جشنواره ايل سنگسر ترويج ظرفيت‌هاي گردشگري استان است.

جمال از تلاش براي تقويت گردشگري خلاق در استان خبر داد و گفت: همزمان با جشنواره ملي ايل سنگسر يک قطار گردشگري با ظرفيت 300 نفر با شعار سمنان مقصدي تازه براي سفر به استان سفر مي‌کند.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان با بيان اينکه براي تبديل‌شدن يک معبر به مقصد گردشگري آمادگي‌هايي را بايد داشته باشيم تا گردشگران داخلي و خارجي را جذب کنيم تصريح کرد: افزايش ماندگاري مسافران نيازمند زيرساخت‌هاي مبتدي و ابتدايي است که ميراث فرهنگي تمام تلاش خودش را با ان‌جي‌او‌هاي فعال و بخش خصوصي به کار بسته تا اين مهم محقق شود.

جمال با بيان اينکه استان سمنان داراي ظرفيت‌هاي فراوان گردشگري است، بيان کرد: گردشگري در استان طي سال جاري جهش خوبي داشته تاجايي که اين استان 37. 5 درصد رشد اقامتي مسافران را تجربه و در اين راه، رتبه نخست کشور را به دست آورده است.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان با بيان اينکه کساني که دلسوزان واقعي گردشگري هستند بايد به ميدان بيايند، تأکيد کرد: بايد ظرفيت‌هاي گردشگري را بالا ببريم که در اين راستا جشنواره‌هايي مانند ايل سنگسر با حضور استان‌هايي از سراسر کشور يکي از اين راهکار‌ها است.

او با بيان اينکه بزرگ‌ترين برآيند جشنواره ايل عشايري، ترويج و معرفي سبک زندگي عشاير ايل سنگسر به مردم است، گفت: سبک زندگي عشايري اگر با اين جشنواره‌ها تقويت نشود ممکن است مانند بسياري از مدل‌هاي زندگي ايراني فراموش شود.


 با اتمام روند واگذاري خوابگاه‌ها؛
 اسکان 3 هزار و 500 دانشجوي دانشگاه سمنان در سراهاي دانشجويي 

سرويس خبر

مدير امور دانشجويي دانشگاه سمنان از اتمام روند واگذاري خوابگاه‌ها در نيم‌سال جاري و اسکان سه هزار و 500 دانشجو در اين سراها خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ دکتر اشکان جبلي جوان گفت: به کليه ورودي‌هاي جديد خوابگاه واگذار و ظرفيت بعدي تخت‌هاي خوابگاهي به ترتيب اولويت در کميته اسکان بررسي مي‌شود.

وي افراد کم بضاعت، دانشجويان تحت پوشش نهادهاي حمايتي، افراد داراي بيماري خاص و تک سرپرست را از اولويت‌ها در واگذاري خوابگاه برشمرد و افزود: تمام تلاش کميته اسکان اختصاص حداکثر ظرفيت سراها به دانشجويان دختر بود. مدير امور دانشجويي دانشگاه سمنان ادامه داد: به همين منظور خوابگاه مينا به ظرفيت 250 نفر به دانشجويان دختر اختصاص و براي نخستين بار پذيراي دانشجويان شد.

دکتر جبلي جوان از در دست ساخت بودن يک سراي دانشجويي ويژه دانشجويان دختر خبر داد و اظهار اميدواري کرد: با بهره‌برداري از ساختمان اين سرا در مهر سال آينده 250 نفربه ظرفيت خوابگاهي دانشگاه سمنان اضافه شود.

وي خاطرنشان کرد: روند اسکان دانشجويان در سراهاي دانشجويي امسال يک ماه زودتر از سال گذشته انجام شد.

همچنين مدير امور دانشجويي دانشگاه سمنان با حضور در خوابگاه دانشجويان خارجي دانشگاه که در يک مجموعه خوابگاهي به صورت متمرکز اسکان دارند از نزديک در جريان مشکلات آنان قرار گرفت و براي رفع آنها قول مساعد داد.

ياد‌آور مي‌شود؛ بيش از 13 هزار دانشجو، در دانشگاه سمنان مشغول به تحصيل هستند.


 معرفي برترين‌هاي دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي در سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

هشتمين دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي يا معرفي برترين‌ها در سمنان پايان يافت.

در اين جشنواره که مراسم پاياني آن در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان برگزار شد، 447 اثر در 2 بخش سفرنامه و خاطره‌نويسي از استان‌هاي سراسر کشور ارسال شده بود.

در پايان اين جشنواره و با راي هيات داوران 19 نفر به عنوان برگزيده و افراد شايسته تقدير شناخته شدند.

در بخش خاطره گروه سني زير 18 سال، فرزانه خيامي نژاد از استان خراسان رضوي با اثر "کيف قشنگ من"، ياسمين‌زهرا شکل‌آبادي از استان همدان با اثر "خادم‌هاي مهربان"، مينا مراديان آذين از استان همدان با اثر "باخت بدون بازي"، شکيبا غلامي از استان همدان با اثر "مردان آهنين" و عطيه نجفي از استان همدان با اثر "مشهد ساندويج" شايسته تقدير شناخته شدند.

لعيا بختياري از استان لرستان با اثر "حسرت ديدار" عنوان سوم بخش خاطره زير 18 سال را کسب کرد.

هيات داوران در اين بخش اثري را شايسته مقام اول و دوم نشناخت.

در بخش خاطره گروه سني بالاي 18 سال، هيات داوران، زينب سادات‌هاشمي فشارکي از استان قم با اثر "در جنگ با ارژنگ ديو" و شهين اميني از استان آذربايجان شرقي با اثر "چشمان منتظر" را شايسته تقدير معرفي کرد.

عنوان سوم اين بخش ربه اثر "کرمان، مشهد از غرب" از مهدي زارع از استان سمنان اعطا شد و رتبه دوم اين بخش نيز به مريم رمضاني از استان خراسان شمالي با اثر "برقعه‌دار" تعلق گرفت.

در بخش سفرنامه گروه سني زير 18 سال نيز هيات داوران علي شيرازيان از استان سمنان با اثر "سفري که هيچ گاه پايان نخواهد پذيرفت" را شايسته تقدير شناخت و عنوان اول اين بخش را به اثر "نسبت ما به خدا" از معصومه سادات‌هاشمي فشارکي از استان قم داد.

همچنين اثر "سفري با طعم زيارت" از پارسا موئدي از استان تهران و "سفر من به شهري عاشقانه" از سپيده نعمت الهي از استان فارس در رتبه‌هاي دوم و سوم اين بخش قرار گرفت.

در بخش سفرنامه گروه سني زير 18 سال نيز علي رضايي از استان آذربايجان شرقي با اثر "ايستگاه هفت‌‌خوان" و آسيه زاهدي از استان هرمزگان با اثر "40 سال دوري" شايسته تقدير شناخته شدند.

محبوبه زارع از استان تهران با اثر "سفري با يک تصادفي!" در رتبه اول قرار گرفت و فاطمه موسوي از استان همدان با اثر "گنبد آسمان" و زهرا مرفاوي از استان تهران با اثر "آرزوي زيارت" عنوان سوم اين بخش را به خود اختصاص دادند.

هيات داوران در اين بخش نيز اثري را شايسته کسب مقام اول نشناخت.

برگزيدگان و افراد شايسته تقدير در هشتمين دوسالانه سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي در اين جشنواره موفق به کسب لوح تقدير، تنديس جشنواره و جوائز نقدي شدند.

در اين مراسم همچنين از محمد قاسمي‌پور، رسول گلپايگاني، مرتضي حاجيان‌نژاد و عشرت‌السادات ميرحسيني داوران اين جشنواره تجليل شد.

کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي دنبال مي‌شود

مدير فرهنگي بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) در اين آيين گفت: سياست بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي است

حجت‌الاسلام سيدحسين سيدي گفت: سياست بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي است و اين سياست در پايان جشنوارهاي امسال نيز پيگيري خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه با اين سياست در صدد تزريق خون تازه‌اي به جشنواره‌هاي فرهنگي هنري رضوي هستيم، يادآور شد: در گذشته در تمامي 32 استان کشور اين جشنواره‌ها برگزار مي‌شد که امسال با سياست جديد شمار اين جشنواره‌ها با ادغام جشنواره‌هاي مشابه به نصف کاهش يافته است.

سيدي، از اجراي برنامه آسيب‌شناسي در پايان جشنواره‌هاي امسال خبر داد و گفت: يکي از جدي‌ترين برنامه‌ها در برگزاري اين جشنواره اين است که جنس جشنواره‌ها را با شهرستان و استاني که ميزبان آن است مطابقت دهيم، جشنواره‌هاي اضافي را با ادغام حذف کنيم، بيشتر کيفي‌سازي کنيم و از برگزاري جشنواره‌هايي که کمتر مورد اقبال مردم قرار مي‌گيرد، پرهيز شود.

وي گفت: با حذف جشنواره از استاني، برنامه‌هايي جايگزين آن خواهد شد و استاني در زمينه برنامه‌هاي فرهنگي هنري رضوي بدون برنامه نخواهد ماند.

معاون بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع)، آمار شرکت‌کنندگان در جشنواره‌هاي رضوي را متفاوت بيان کرد و اظهار داشت: در جشنواره‌هايي مانند نامه‌اي به امام رضا‌(ع) شمار شرکت‌کنندگان بيش از 100 هزار نفر و در برخي جشنواره‌هاي تخصصي اين آمار بسيار کمتر است و شمار شرکت‌کنندگان در هر جشنواره‌اي نيز متناسب با موضوع آن متفاوت است.

وي گفت: آمار کلي شرکت‌کنندگان در جشنواره‌هاي فرهنگي هنري رضوي در سال جاري در پايان اين جشنواره مشخص و اعلام خواهد شد.

معاون فرهنگي بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) تاکيد کرد: در پايان جشنواره‌هاي امسال آسيب‌شناسي دوباره‌اي انجام خواهد شد و تصميمات تازه براي برگزاري اين جشنواره گرفته مي‌شود.

آيين اختتاميه هشتمين دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي يکشنبه شب با معرفي 19 تن از برترين‌ها و افراد شايسته تقدير در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان به کار خود پايان داد و با حضور مسوولان فرهنگي و اجرايي از برترين‌ها با اهدال لوح و تنديس جشنواره همراه با جوائز نقدي تجليل به عمل آمد.


 سرويس خبر 

تأکيد مدير مخابرات منطقه سمنان بر ضرورت

بررسي اقدامات مؤثر پدافندي جهت کاهش ميزان

آسيب‌پذيري مخابرات

سرويس خبر

مدير مخابرات منطقه سمنان بر ضرورت بررسي و اقدامات موثر پدافندي در حوزه‌هاي مختلف نرم‌افزاري و سخت‌افزاري با هدف کاهش ميزان آسيب‌پذيري مخابرات تأکيد کرد.

به گزارش روابط‌عمومي مخابرات منطقه سمنان، به مناسبت هفته پدافند غيرعامل و به منظور بررسي وضعيت و آمادگي مخابرات منطقه سمنان و اقدامات پيشگيرانه در جهت کاهش آسيب‌ديدگي احتمالي در مواجهه با حوادث مترقبه و غيرمترقبه‌، جلسه‌اي با حضور مدير مخابرات منطقه سمنان و اعضاء کميته پدافند غيرعامل مخابرات سمنان برگزار شد.

مهندس دارايي، مدير مخابرات منطقه سمنان درخصوص اهميت توجه به پدافند غيرعامل و ضرورت بررسي و اقدامات مؤثر پدافندي در حوزه‌هاي مختلف نرم‌افزاري و سخت‌افزاري جهت کاهش ميزان آسيب‌پذيري مخابرات و پايداري و استمرار خدمات ارتباطي در زمان بروز حوادث طبيعي و غيرطبيعي تأکيد کرد.

در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر و استماع نظرها و پيشنهادهاي حاضرين مقرر شد اقدامات تبليغي و آگاهي‌بخشي براي کارکنان از طريق نصب استند، بنر، پوستر و ارسال پيامک انجام و چند مورد از مانورهاي پيشنهادي، در اين هفته عملياتي و اجرا شوند.

دانشگاه سمنان بر‌اساس رتبه‌بندي "يو. اس. نيوز"

در جمع بهترين دانشگاه‌هاي جهان قرار گرفت

سرويس خبر

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان از قرار گرفتن دانشگاه سمنان در جمع 31 مؤسسه ايراني در رتبه‌بندي بهترين دانشگاه‌هاي جهان «يو. اس. نيوز» در 2020 خبر داد. به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ دکتر سيف‌الله سعدالدين با اعلام اين خبر گفت: بر اساس اين رتبه‌بندي دانشگاه سمنان با امتياز 27 توانست رتبه 18 ملي و رتبه يک هزار و 207 را در سطح جهاني به دست آورد.

دکتر سعدالدين با بيان اينکه يو اس نيوز، کالج‌ها و دانشگاه‌ها را براساس رده‌بندي کارنيگي که رده‌بندي مورد تاييد آموزش عالي آمريکا است، گروه‌بندي مي‌نمايد، تصريح کرد: آوازه جهاني و منطقه‌اي پژوهشي، شمار انتشارات، کتاب‌ها، همايش‌ها، تأثير استنادي تعديل‌شده، شمار روي‌هم‌رفته استنادها و انتشارات در ميان 10 درصد انتشارات باکيفيت از جمله معيارهاي ارزيابي موسسه «يو. اس. نيوز» است.

وي افزود: نسبت انتشارات در ميان 10 درصد انتشارات باکيفيت، شمار همکاري جهاني، نسبت همکاري جهاني، شمار مقاله‌هاي پراستناد در ميان يک درصد انتشارات باکيفيت و نسبت مقاله‌هاي پراستناد در ميان يک درصد انتشارات باکيفيت از ديگر معيارها براي ارزيابي دانشگاه‌ها در اين موسسه است.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان با بيان اينکه اين نظام به رتبه‌بندي 1500 مؤسسه برتر از نزديکِ 80 کشور پرداخته است، تصريح کرد: داده‌هاي ارزيابي اين معيارها با همکاري شرکت «کلاريويت آناليتيکس»، ناشر پايگاه «اينسايتس» گردآوري مي‌شود. معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان با بيان اينکه، در چند ماه گذشته اين دانشگاه در اکثر رتبه‌بندي‌هاي معتبر جهاني توانسته است حضور درخشاني داشته باشد، خاطرنشان کرد: اين امر مهم با همکاري دانشگاهيان دانشگاه سمنان فراهم ‌شده و اميد مي‌رود اين افتخارات همچنان براي دانشگاه پرافتخار سمنان استمرار يابد.

تمرين عملياتي سطح A شرکت گاز استان سمنان

برگزار شد

سرويس خبر

تمرين عملياتي سطح A شرکت گاز استان سمنان با حضور غلامرضا بهمن‌نيا رئيس امور بهداشت، ايمني، محيط زيست، مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکت ملي گاز ايران، مهندس کارخايي مديرکل پدافند غيرعامل استانداري، به صورت همزمان در سمنان و مهدي‌شهر برگزار شد.

در مراسم افتتاحيه اين تمرين، بهمن نيا رئيس امور HSE شرکت ملي گاز ايران، ارتقاء سطح پايداري و تاب‌آوري شرکت را از مهم‌ترين ضرورتهاي اجراي تمرين‌هاي عمليات در شرايط اضطراري برشمرد و ابراز اميدواري کرد برگزاري موفق اين تمرين گام برجسته‌اي از سوي شرکت گاز استان سمنان در اين زمينه باشد.

بهمن‌نيا ادامه داد: همه نيروهاي عملياتي حاضر در تمرين سرمايه‌هاي قابل اعتماد و اتکاء شرکت گاز هستند و حضور در جمع آنان را فرصتي مغتنم دانست.

عليرضا شريفي‌نژاد مديرعامل شرکت گاز سمنان در اين مراسم گفت: سه اصل، آمادگي‌هاي قبل از بحران، حين بحران و پس از بحران در شرايط اضطراري مهم هستند گفت: زماني مي‌توانيم ادعا کنيم که سيستم مديريت شرايط اضطراري را داريم که همه افراد سازمان در شرايط پيش، حين و پس از بحران بدانند که چه‌کاري بايد انجام دهند و اين امر محقق نخواهد شد مگر در سايه تمرين.

وي در ادامه افزود: برگزاري تمرين‌هاي عملياتي در اين سطح باعث مي‌شود نقاط قابل بهبود شناسايي و با اصلاح و بهينه‌سازي اقدامات، هنگام بروز شرايط اضطراري، عملکرد مناسبت‌تري از مجموعه نيروهاي عملياتي شاهد باشيم.

شريفي‌نژاد هدف اصلي اجراي اين تمرين ارزيابي آمادگي کليه کارکنان در شرايط اضطراري، ارزيابي تيم‌هاي واکنش و تجهيزات پشتيباني مورد نياز، تمرين و ارزيابي عملکرد تيم‌هاي خدماتي و امدادي داخل استان و تيم‌هاي معين از ساير استان‌هاي تهران، قم، اصفهان، يزد، خراسان رضوي، خراسان شمالي، مازندران، گلستان و منطقه 3 عمليات انتقال گاز و ارزيابي عملکرد تيم‌هاي پدافندي بسيج شرکت گاز استان سمنان طراحي و اجرا شده است. شريفي‌نژاد گفت: سرمايه‌هاي انساني ارزشمندي در شرکت گاز استان سمنان و ساير شرکت‌هاي معين براي ارائه خدمات مناسب در شرايط اضطراري داريم که به همه آنها افتخار مي‌کنيم. شايان ذکر است؛ تمرين عملياتي سطح A شرکت گاز استان با سناريوي از پيش برنامه‌ريزي شده با موضوع خرابه کاري در تاسيسات گاز از روز يازدهم آبان ماه طي دو روز با موفقيت و دستيابي به نتايج از پيش تعيين شده انجام گرفت.