تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5175 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رئيس جمهور در چهلمين جلسه شوراي‌عالي آب:
 انتقال آب دريا دستور کار همه دستگاه‌هاي مرتبط باشد 

معاون اول رئيس جمهور ديروز در چهلمين جلسه شوراي‌عالي آب با تاکيد بر مديريت منابع آبي و برنامه ريزي براي تامين آب مورد نياز کشور، گفت: تامين بخشي از آب مصرفي کشور از دريا بايد در دستور کار شوراي‌عالي آب باشد و اين شورا با کمک رسانه‌ها و مراجع اجتماعي موثر فرهنگ سازي لازم در اين زمينه را انجام دهد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري با بيان اينکه همه سازمان‌ها و نهادها با محوريت شوراي‌عالي آب موضوع انتقال آب دريا به مناطق مرکزي و کم آب کشور را به عنوان يک اولويت و مساله اساسي در نظر بگيرند، اظهار داشت: دستگاه‌هاي مختلف ملاحظات اجراي اين دستور از جمله نحوه بهره‌برداري از آب دريا، نمک‌زدايي و مصرف بهينه آب شيرين شده را مورد بررسي دقيق قرار دهند و در صورت لزوم مصوبه مورد نياز از مجلس شوراي اسلامي نيز اخذ شود.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه سواحل جزو توسعه يافته‌ترين بخش‌هاي هر کشوري به شمار مي‌رود، افزود: توسعه سواحل کشور در دولت‌ يازدهم و دوازدهم موضوعي حائز اهميت بوده و اقدامات مناسبي به ويژه در حاشيه خليج فارس و درياي عمان و سواحل مکران انجام شده است و تلاش گرديده تا با استفاده از آب دريا، فعاليت‌هاي اقتصادي و صنايع نيازمند آب در اين مناطق رونق و توسعه پيدا کند.

جهانگيري با تاکيد بر ضرورت ارتقاي فرهنگ مصرف بهينه و پرهيز از مصرف بي‌رويه آب در کشور، تصريح کرد: بايد از همه فناوري‌ها و روش‌هاي موفق دنيا در زمينه استحصال و مصرف صحيح آب استفاده کنيم.

اردکانيان وزير نيرو نيز در اين جلسه با اشاره به ميزان نزولات جوي در سال جاري و پيش بيني‌ها‌ از ميزان بارندگي، گزارشي از چگونگي تامين کسري آب شرب و صنعت براي 17 استان کشور از درياي عمان و خليج فارس ارائه کرد.

مهندس حجتي وزير جهادکشاورزي نيز با اشاره به بارش‌هاي روزهاي نخست سال 98 اظهار داشت:‌ بايد در بلندمدت با اجراي طرح‌هايي بتوانيم منابع آبي کشور را به خوبي مديريت کنيم.

بر اساس گزارش وزارت نيرو؛ کمبود سالانه آب شرب و صنعت مجموعا به ميزان 1925 ميليون متر مکعب براي افق 1425 محاسبه و مقرر گرديده است با همکاري بخش خصوصي تامين اين کمبودها با اجراي طرح‌ها‌ي نمک زدايي و انتقال صورت پذيرد.

در اين جلسه همچنين براساس تصميمات قبلي شوراي عالي آب مطالعات تامين آب شرب براي برخي از استان‌ها‌ در فلات مرکزي ايران مطرح شد و مورد موافقت قرار گرفت تا وزارت نيرو مطالعه تفضيلي و اجرا را به انجام رساند.

در اين نشست بر اساس تصميمات شوراي عالي آب، رياست کارگروه‌ها‌ي احياء زاينده رود و نيز ساماندهي کارون بزرگ به معاون اول رئيس جمهور محول گرديد.


 با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي در سايت نطنز صورت گرفت
 گازدهي به سانتريفيوژ IR? 
 ايران توانايي توليد هر سانتريفيوژي را دارد

خبرگزاري فرانسه در خبري فوري و با انتشار تصويري از سانترفيوژهاي IR2m، IR4 و IR6 به نقل از مقام‌ها‌ي ايراني اعلام کرد که دو گونه سانتريفيوژ پيشرفته ساخته شده و توليد روزانه اورانيوم به 5 کيلوگرم افزايش يافته است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در توييت‌ها‌يي چرخش 60 سانتريفيوژ IR6 ايران را نقض تعهدات برجامي خواند و نوشت: اين خبر در چهلمين سالروز تصرف سفارت آمريکا در تهران اعلام شد. خبرگزاري رويترز نيز با اشاره به مصاحبه رئيس سازمان انرژي اتمي با تلويزيون، اقدام امروز ايران را در راستاي کاهش تدريجي تعهدات هسته اي تهران دانست.

عمليات گازدهي ماشين‌ها‌ي سانتريفيوژ پيشرفته نسل جديد IR6 با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي امروز در مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن نطنز آغاز شد.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت که جمهوري اسلامي ايران هر گونه سانتريفيوژ با هر ميزان سويي مي‌تواند توليد کند و ديگر از آستانه‌ها گذشته است.

علي اکبر صالحي روز دوشنبه در حاشيه بازديد از مجتمع غني‌سازي شهيد مصطفي احمدي روشن نطنز در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برخي بدون اطلاع و با بي‌انصافي مطالبي را در زمينه هسته‌اي بيان مي‌کنند که موجبات ناراحتي مردم را فراهم مي‌کنند از جمله اين که صنعت هسته‌اي به طور کامل نابود شده اما اينها هيج اثري در اراده ما نخواهد گذاشت و ملت ايران مطمئن باشند اين صنعت پابرجاست و مطابق منويات رهبري و دستور رييس جمهوري امور به پيش خواهد رفت.

وي اظهار کرد: برجام نتيجه تفاهم جمهوري اسلامي ايران و با شش کشور بود و از نظر ما در بعد فني به توصيه مقامات پابرجاماندن حقوق هسته‌اي ملت ايران بوده است البته از طرف مقابل برجام تفاهمي بود تا راه ايران را به سوي فعاليت‌هاي غير صلح‌آميز مسدود کند.

او تصريح کرد: براين اساس محدوديت‌هايي در نظر گرفته شد که به دو بخش زماني و تعداد برخي از تجهيزات مورد استفاده در صنعت هسته اي متمرکز بوده است.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت : از زماني خلق ايده جديد تا توليد انبوه براي شرکت‌هايي که در زمينه‌هاي هسته‌اي سابقه دارند دست کم هشت سال طول مي‌کشد اما ما در اين زمينه براي انتظارها ظاهر شديم براي نمونه ir6 سال 88 کليد خورد و اولين نمونه آن 20 فروردين 89 رونمايي شد.

صالحي ادامه داد: الان نزديک به 9 سال از رونمايي نخستين دستگاه مي‌گذرد بدني معنا پنج سال بيش از برجام روي آن کار شد و اگر مي‌خواستيم مي‌توانيستيم آن را به توليد انبوه برسانيم اما بر اساس معيارها پيش رفته‌ايم.

وي با اشاره به بازديد خبرنگاران از سالن تحقيق و توسعه سايت شهيد احمدي روشن گفت : پيش از برجام پنج ماشين سانتريفيوژ داشتيم که امروز سالن ما پر از 16 نوع سانتريفيوژ نسل جديد است و تنها در 2 ماه گذشته در سالن مذکور نصب شد و برخي از آنها از جمله ir9با ظرفيت 50 سو يا irs يا ir 7 ساخته و در کنار ساير نسل‌ها‌ي موجود کارگزاري شده است.

به گفته وي پيش برجام ظرفيت عملياتي نزديک به 11 هزار سو بوده است.

وي اظهارداشت: پس از گام سوم و تنها در 2 ماه گذشته اين ميزان به هشت و 600 سو رسيده است.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران يادآور شد: در اين چالش علمي که جمهوري اسلامي پيش روي استکبار جهاني قرار گرفته بود دانشمندان ما تنها در 2 ماه 2 هزار و 660 سو با سانتريفيوژ جديد به ظرفيت موجود اضافه کردند.

صالحي با اشاره به سه گام برداشته شده در دوران پسا برجام افزود : محدويت‌هاي مربوط ذخاير اورانيوم و آب سنگين و سطح غني سازي و تحقيق و توسعه به تدريج کنار رفت و برخي سانتريفيوژ که برچيده شده بود با کمترين ميزان تخريب دوباره نصب شد در حالي که آنها تصور داشتند دست کم 10 درصد ماشين‌ها در فرآيند آسيب ببينند.

وي اضافه کرد: در 2 ماه گذشته بهينه‌سازي‌هاي فراواني درزمينه برقرساني به زيرسيستم‌ها و لوله‌کشي‌ها انجام شد که در زمان مقتضي آن اقدام‌هاي بزرگ نيز تشريح خواهد شد.

ديروز شماري از خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي داخلي از مجتمع غني‌سازي شهيد مصطفي احمدي روشن بازديد کردند و در جريان گام‌هاي برداشته شده در پسا برجام قرار گرفتند.

ذخاير اورانيوم غني شده ايران به 500 کيلوگرم رسيد

صالحي در نشست خبري عصر روز دوشنبه که در سايت غني سازي نطنز در آستانه گام چهارم کاهش اقدامات هسته اي طبق برجام انجام شد، افزود: برجام نتيجه تفاهم ايران با 5+1 بود و مبناي مذاکره بر سر اين توافق از منظر ايران اين گونه بود که بنا به توصيه مقامات به ويژه رهبري، حقوق کامل هسته اي ايران پابرجا بماند و حقوقي واگذار نشود. البته از منظر طرف مقابل اين بود که برجام زمينه عدم انحراف ايران به فعاليت‌ها‌ي غير صلح آميز را مسدود کند؛ اينها جمع نقيضين بود. لاجرم آنها محدوديت‌ها‌يي را در نظر داشتند و پيشنهادهايي دادند.

صالحي در پاسخ به سوالي ديگر درباره موارد استفاده از سوخت غني شده گفت: ما با برجام قرار شد 10 تن اورانيوم را بفروشيم و ما به ازا آن اورانيوم خريداري کنيم. ما اورانيوم غني مي‌کنيم براي توليد سوخت نيروگاه‌ها. ما توليد 20 را عملياتي کرديم طي دو سال و توانستيم صفحه سوخت را بسازيم و سوخت راکتور تهران با اورانيوم و غني‌سازي خودمان کار مي‌کند. ما تا به حال سوخت نيروگاه بوشهر را نساخيتيم البته در 20 فروردين سه سال پيش مجتمع سوخت با قرص مجازي ساختيم اما سوختي که قرار است در نيروگاه برود به طور واقعي متفاوت است. از اين رو ما سوخت را براي اين موارد مي‌خواهيم. ما خيلي از موارد لازم براي توليد سوخت نيروگاه قدرت را هم طي کرده‌ايم و اميدواريم سوخت را به قرص سوخت تبديل کنيم.

غني‌سازي را الان ذخيره مي‌کنيم و الان حدود 500 کيلوگرم اورانيوم غني شده با غناي 4.2 و غناهاي ديگر است.

رئيس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به ايسنا درباره سطح نظارت و بازرسي آژانس از اقدامات جديد ايران خاطرنشان کرد: ما تعهدات هسته اي خود را در سطح پادمان جامع، پروتکل الحاقي و بازرسي‌ها‌ انجام مي‌دهيم ولي برخي تعهدات نظارتي برجامي مان را متوقف کرديم. اما ما بر اساس پروتکل و پادمان و کد اصلاحي 3.1 بايد اطلاعات و اظهارنامه اقدامات را ارائه کنيم و آنها راستي آزمايي مي‌کنند که اين کار در حال انجام است.

وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اينکه بازتاب و واکنش اروپايي‌ها‌ نسب به سه گام ايران تاکنون چه بوده و شما چه برداشتي داريد؟ گفت: اروپايي‌ها‌ الان خيلي ناراحت هستند و اين در مقالات علمي و رسانه‌اي آنها مشخص است. واکنش آنها به شيوه خودشان است. وقتي پهپاد را زديم چه واکنشي داشتند؟ واکنش آنها احساسي و عاطفي نيست. همان طور که واکنش‌ها احساسي نيست و با فکر انجام مي‌شود. بازتاب انديشکده‌ها‌ي آنها را بررسي کنيد ببينيد وندي شرمن و ديويد آلبرايت چه مي‌گويند. آنها معتقدند ايران را داريد به جلو و به سرعت به جلو هل مي‌دهيد. از اين رو آنها که بايد بدانند و بفهمد مي‌دانند.

معاون رئيس جمهور همچنين تاکيد کرد که مذاکرات سياسي ميان ايران و 1+4 در حال انجام است.

وي درباره آخرين پيشرفت‌ها‌ در بحث پيشران هسته اي گفت: به طور غيرقابل باوري در مطالعات پيشران هسته‌اي جلو رفته‌ايم. ما کارهاي محيرالعقول مي‌توانيم انجام دهيم اما گفته‌ام اگر امکانات مالي فراهم باشد حداقل 15 سال وقت مي‌خواهيم و اميدوارم تا پايان سال ديگر خبر مقدماتي خوبي در اين باره داشته باشيم. هشت هزار زيرپروژه در اين باره شکل گرفته است.


 وزير اطلاعات در مراسم 13 آبان:
 رئيس جمهور آمريکا منفورترين چهره در بين ملت ايران است 

وزير اطلاعات در مراسم يوم الله 13 آبان در زنجان گفت: 13 آبان روزي است که رزمندگان جبهه مقاومت لانه جاسوسي آمريکا را تسخير کردند و فعاليت آمريکا را در جاسوسخانه پايان دادند.

به گزارش ايسنا،‌ حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي گفت: اسلام دين عزت و سربلندي است و به ما راه زنده بودن را آموخته چرا که اسلام دوست دارد ملت همواره با عزت باشد.

وي افزود: اسلام به ملت اسلامي کرامت و تقوا بخشيده است.

وزير اطلاعات گفت: طبق آيات قرآن ما بايد در مقابل ذلت مقابله کنيم.

علوي با بيان اينکه دشمن تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با توطئه‌هاي مختلف عزت ما را خدشه دار کند، گفت: راه ما راه عزت و اقتدار است.وي‌ گفت: در قرآن آمده است همواره با کفار مبارزه کنيد و از اين رو ما همواره در مقابل دشمنان ايستادگي خواهيم کرد. وزير اطلاعات گفت: اگر هوشيار باشيم و حرکت‌ها‌يمان درمسيرولايت فقيه باشد توطئه‌ها‌ي دشمنان راه به جاي نخواهد برد.

علوي گفت: نعمت ولايت بزرگترين نعمت براي ما بوده و هست و با نعمت رهبري در مقابل دشمنان ايستاده ايم و دشمن را وادار به عقب نشيني کرده ايم.

وي با بيان اينکه دشمني آمريکا با ملت مسلمان ايران ادامه دار است گفت:زمان ثابت کرده که آمريکا شيطان بزرگ است. وزير اطلاعات به تبعيد امام راحل اشاره کرد و گفت: آمريکايي‌ها‌ گمان ميکردند با اين اقدام نهضت خاموش خواهد شد اما امروزه همه دشمنان به قدرت ايران و نهضت ما همواره اعتراف مي کنند.

وي گفت: دشمنان مي‌خواستند با متوقف کردن صادرات و بستن واردات ملت ايران را از پاي در بياورند اما عزت و اقتدار ايراني با هوشياري رهبر دشمن شناس در مقابل همه دسيسه‌ها‌ پيروز شد.

وزير اطلاعات گفت: دانش آموزان امروز با دانش آموزان نسل‌ها‌ي انقلاب هم پيمان هستند و همواره در همان مسير حرکت مي‌کنند.علوي گفت: رئيس جمهور آمريکا بايد بداند امروز منفورترين چهره در بين ملت ايران است.

وي با بيان اينکه آمريکا گمان مي‌کرد با توطئه‌هاي خود ميتواند انقلاب اسلامي ايران را شکست دهد ،افزود:آمريکا مشاهده کرد که هيچ تحريمي نمي‌توانند مقابل انقلاب اسلامي ايران صف آرايي کند.

وزير اطلاعات گفت:با همه فشارهاي دشمنان، دولت توانست با درايت و پشتيباني رهبر معظم انقلاب، گام‌هاي پيروزي را بردارد.


 علي مطهري:
 دامن زدن به تعصبات قومي خلاف مصالح کشور است 

يک عضو کميسيون فرهنگي مجلس دامن زدن به تعصبات قومي را خلاف اسلام و مصالح کشور عنوان کرد و خواستار برخورد با کساني شد که در مسابقات اخير فوتبال شعارهاي نژادپرستانه سردادند.

علي مطهري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به حواشي مسابقه اخير فوتبال استقلال - تراکتورسازي و سر دادن برخي شعارهاي قوميتي از سوي جمعي از هواداران فوتبال گفت: اين نشان مي‌دهد که دشمنان جمهوري اسلامي تلاش کرده‌اند اين فضا را به وجود آوردند، چرا که دامن زدن به تعصبات قومي هم خلاف اسلام و هم خلاف مصالح کشور است. وي با بيان اينکه «اسلام اصالتي براي هيچ زبان، قوم و نژادي قائل نيست»، افزود: بايد ببينيم چطور اين حرکت‌ها به اينجا رسيده است، روشن است که در اين زمينه کوتاهي شده است. چرا در کشوري که مردم آن در سال 57 که تحت پرچم اسلام انقلاب کردند، چنين رخدادهايي را شاهد هستيم؟

اين نماينده مجلس تاکيد کرد: به نظر مي‌رسد مربيان جامعه مثل روحانيون، صداوسيما، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش کوتاهي‌هايي در اين زمينه داشته‌اند. براي جمهوري اسلامي هم اسباب سرشکستگي است که چنين مسائلي مطرح شود. مطهري ادامه داد: البته روي ايران به عنوان «وطن» هميشه تاکيد شده، ما خيلي سرودهايي داريم که شايد بيش از حد هم روي مساله مليت و وطن هم تاکيد کرده است اما به نظرم حواشي اخير و شعارهاي‌ نژادپرستانه ريشه خارجي‌ دارد و از جايي تحريک مي‌شود، اينها براي کشور سم مهلک است. اين عضو کميسيون فرهنگي مجلس اضافه کرد: مسوولان ورزش بايد وارد شوند، فدراسيون فوتبال با باشگاه‌ها صحبت کنند، باشگاه‌ها با هوادارانشان صحبت کنند و از سوي ديگر در سطح صداوسيما و امور تربيتي و روحانيت در مساجد هم لازم است صحبت انجام شود تا تعصبات نژادي تقبيح شود، همچنان که سيره پيامبر(ص) هم چنين است.

مطهري در پايان گفت: بايد بررسي و پيگيري شود تا مشخص شود کساني که اين شعارها را دادند چه کساني هستند و برخورد لازم با آنها صورت گيرد.


 اخبار 

ابلاغ قانون تشديد مجازات اسيد پاشي

و حمايت از بزه ديدگان ناشي از آن

رئيس‌جمهور، «قانون تشديد مجازات اسيد پاشي و حمايت از بزه ديدگان ناشي از آن» را براي اجرا به وزارت دادگستري ابلاغ کرد.

به گزارش ايسنا، براين اساس، در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني اين قانون مصوب مجلس را براي اجرا به وزارت دادگستري ابلاغ کرد.

شناسايي و برخورد با قاچاق گوشي تلفن همراه

مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت اطلاعات در اطلاعيه اي از شناسايي و برخورد با قاچاق گوشي تلفن همراه خبر داد.

در اطلاعيه روابط عمومي وزارت اطلاعات‌آمده است: در پي اقدامات اطلاعاتي و عملياتي سربازان گمنام امام زمان(عج)، با بهره‌گيري از توان سامانه‌ها‌ي هوشمند، عوامل اصلي قاچاق تلفن همراه شناسايي و با دستور مقامات قضايي بازداشت شدند.ارزش کالاي قاچاق شناسايي ‌شده اوليه به کشور توسط اين متخلفان، بيش از 1200 ميليارد ريال برآورد شده است.

متخلفان با دور زدن قوانين امور گمرکي و سوء ‌استفاده از اطلاعات هويتي مسافران و زائران عازم خارج از کشور، اقدام به رجيستر کردن گوشي‌‌ها‌ي قاچاق به ‌صورت مسافري نموده بودند.

شايان توجه است فرآيند شناسايي و برخورد با قاچاقچيان تلفن همراه و سوء استفاده‌ کنندگان از تسهيلات مسافري به طور مستمر در حال انجام است و ديگر مظنونين به قاچاق تلفن همراه نيز شناسايي شده‌اند که پس از تکميل پرونده، به مراجع قضايي معرفي خواهند شد و برخوردهاي لازم با ايشان صورت خواهد پذيرفت.

توصيه مي‌گردد تمامي مسافران و زائران عازم خارج از کشور در خصوص حفظ اطلاعات هويتي و مسافري خود اهتمام لازم را به خرج داده و از هرگونه واگذاري اطلاعات هويتي و ارتباطاتي خود با هدف فعال ‌سازي گوشي‌ها‌ي تلفن همراه قاچاق در شبکه قانوني کشور خودداري کنند.زيرا در نهايت گوشي قاچاق به نام ايشان در سامانه گمرک ثبت شده و احتمال تعقيب کيفري و عواقب قانوني ناشي از جرايم ارتکابي قاچاقچيان براي ايشان نيز وجود خواهد داشت و مي‌بايد در مراجع قضايي پاسخگو باشند.

طرح رفع انحصار از زبان انگليسي

در نظام آموزشي رد شد

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از مخالفت اين کميسيون با طرح رفع انحصار زبان انگليسي در نظام آموزش همگاني کشور خبر داد.

ميرحمايت ميرزاده در گفت‌وگو با ايسنا، در توضيح جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت که در اين جلسه طرح انحصار زبان انگليسي در نظام آموزشي کشور رد شد. وي افزود: همچنين در اين جلسه طرح الزام دولت به حمايت از مراکز علمي تحقيقاتي ضد استکباري مورد بررسي قرار گرفت و تصويب شد طبق اين طرح دولت ملزم به حمايت از افرادي شد که از سياست‌هاي آمريکا زيان ديده‌اند، همچنين دولت بايد از کساني که طرح‌هاي پژوهشي عليه آمريکا دارند، حمايت کند. ميرزاده همچنين با اشاره به بررسي طرح الزام دولت به تعيين سرفصل جنايات آمريکا در کتب درسي مدارس و دانشگاه‌ها گفت: کليات اين طرح در جلسه مجلس تصويب و قرار شد براي بررسي مجدد جزئيات آن و اخذ پيشنهادات نمايندگان کميسيون تشکيل جلسه دهد.اين جلسه برگزار شد و کميسيون به دولت سه ماه براي اجرايي کردن اين طرح وقت داد.همچنين مصوب کرد که بايد اسناد لانه جاسوسي در اولويت‌هاي گنجاندن در کتب درسي قرار گيرد.

جزئيات طرح «حذف زندان از مهريه»

سخنگوي کميسيون حقوقي و قضايي مجلس گفت که طرحي در کارگروه اين کميسيون تصويب شده است که به موجب آن مرداني که توانايي پرداخت مهريه را ندارند حتي براي مهريه يک سکه هم به زندان نمي‌روند.

حجت‌الاسلام حسن نوروزي در گفت‌وگو با ايسنا، در توضيح طرح مربوط به حذف زندان از مهريه گفت: کارگروهي در کميسيون حقوقي طرحي درباره تعديل مهريه را بررسي و تصويب کرده است که به موجب آن اگر مردي توانايي و ملائت براي پرداخت مهريه نداشته باشد به زندان نمي‌رود.حتي اگر مهريه آن خانم يک سکه باشد. وي توضيح داد: اگر آن مرد ملائت داشته باشد و مهريه را پرداخت نکند و علي رغم توان مالي لجبازي کند حکومت مي‌تواند ورود کند و از او مهريه را بگيرد. نوروزي خاطرنشان کرد: ما مي‌خواهيم کاري کنيم که مهريه به سمت نقدي شدن رود نه اينکه شاهد مهريه‌هاي 500 و يا 1000 سکه باشيم، لذا اگر پشتوانه کيفري پرداخت مهريه برداشته شود مردم خود به خود به سمت نقدي شدن مهريه مي‌روند. بايد قانونگذاري طوري باشد که اين اتفاق رخ دهد.


 جشنواره انار اين ياقوت سرخ در درجزين 

هزينه‌هاي بالا و سود اندك، حاصل تلاش انداركاران درجزيني است و با اينکه هر ساله جشنواره انار درجزين برگزار مي‌شود ولي همچنان انارکاران سود آنچناني از کار خود نمي‌برند با اينکه در گذشته‌هاي نه چندان دور توليد انار در درجزين مهمترين راه درآمد و كسب روزي بوده و بيشتر مردم از اين راه ارتزاق مي‌كردند. با پيشرفت جوامع و فناوري و فعاليت واحدهاي توليدي و صنعتي از ميزان وابستگي به اين محصول كاسته شد و گرايش به ساير مشاغل بيشتر و بيشتر شد؛ اما هنوز افرادي هستند كه با توليد محصولات كشاورزي به خصوص انار در شهر ياقوت‌هاي سرخ درجزين روزگار مي‌گذرانند.

هر چند جشنواره برگزار گرديد، اما امروز هزينه بالاي توليد مهم‌ترين مشكل باغداران انار است. چرا که فروش اين محصول سود بالايي را نصيب باغدار نمي‌كند. در توليد و عرضه اين محصول نيروي كارگري دخالت دارد كه باعث افزايش هزينه‌ها مي‌شود. از طرفي هزينه بالاي توليد انار زمينه رقابت براي صادرات اين محصول را در بازارهاي جهاني كاهش داده است و وابستگي زياد توليد به نيروي كارگري باعث افزايش هزينه‌ها و كاهش سود شده است.

استفاده از آبياري نوين در باغ و توليد انار ارگانيك و با كيفيت از مزيت‌هاي محصول انار درجزين است. خودداري در استفاده از كود شيميايي و آبياري سنتي به منظور توليد انار سالم و جلوگيري از هدر رفت آب بايد مورد توجه باغداران درجزيني هم بوده است. اما در کنار آن مهم‌ترين آفت باغ‌هاي انار كرم است. با اين آفت مي‌توان به صورت مكانيكي(از طريق پاك كردن تاج آن) صد درصد مبارزه کرد. امروزه انار درجزين به سبب كيفيت بسيار بالا و ماندگاري زياد جنبه فروش بالا و حتي صادرات را هم دارد. معرفي ارقام ديگر انار سازگار با شرايط آب و هوايي از مهم‌ترين خواسته‌هاي باغداران درجزيني در حاشيه برگزاري جشنواره انار است. اين مهم در افزايش توليد محصول با كيفيت و تصاحب بازارهاي داخلي و حتي خارجي موثر است.

از طرفي پايين بودن پرداخت غرامت بيمه كشاورزي باغداران خسارت ديده از ديگر مشكلات اين قشر از جامعه است و کمک هزينه دولت در اين زمينه به نسبت قيمت محصولات آسيب ديده بسيار کمرنگ است. تسهيل در پرداخت تسهيلات بانكي از ديگر خواسته‌هاي باغداران انارستان‌هاي درجزين است. معرفي چند ضامن براي دريافت كمترين ميزان وام كه به هيچ عنوان جوابگوي هزينه‌هاي سالانه نيست که نبايد باغدار را درگير قوانين دست و پاگير كرد. از طرفي عامل محيطي يكي ديگر از عوامل مهم تأثيرگذار در عملكرد باغ‌هاي انار درجزين است. چرا که درخت انار براي عملكرد بهتر خود در ابتداي باردهي نياز به اقليم گرم دارد كه در رشد آن بسيار تأثيرگذار است و در زمان باردهي نيز هواي خنك در كيفيت انار توليدي مؤثر است.

قرار گرفتن شهر درجزين در منطقه خوش آب و هوا و برخورداري از شب‌هاي خنك و روز‌هاي گرم و طولاني زمينه مساعدي را براي توليد انار مرغوب فراهم مي‌كند. افزايش بارش باران نيز موجب ترك خوردن انار مي‌شود. اگر بارندگي‌ها در فصل برداشت انار افزايش پيدا كند منجر به سردي هوا شده و سرماي بيش از حد ميزان تركيدگي انار را افزايش و آسيب جدي به باغ‌هاي درجزين وارد مي‌كند. توليد انواع محصولات كشاورزي با توجه به وابستگي زياد به نيروي كارگري سود بالايي را نصيب كشاورز نمي‌كند.

باغداران درجزيني مي‌توانند بخشي از كارهاي مانند علف چيني و شخم زدن باغ را براي كاهش هزينه با ماشين‌آلات مكانيزه انجام دهند. هم اكنون چند رقم انار سازگار با شرايط آب و هوايي در كشور و اين منطقه ثبت شده است.

به هر حال برگزاري جشنواره انار و ارايه محصولات در قالب غرفه جهت معرفي توليدات و صنايع‌دستي منطقه به گردشگري درجزين کمک فراواني مي‌کند.

در طول مدت برگزاري پنجمين جشنواره انار سعي شده که از تمام ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي بومي اين منطقه در برگزاري مطلوب‌تر اين رويداد مهم استفاده شود. بدون شک حمايت رسانه‌ها و خبرنگاران با بازتاب و انتشار اخبار اين رويداد فرهنگي و اقتصادي در منطقه باعث معرفي اين جشنواره به مردم استان خواهد شد. چرا که درجزين ظرفيت تبديل شدن به قطب توليد محصولات را در کشور دارد اين شهرستان با دارا بودن باغات حدود هزار هکتاري انار با چندين گونه متفاوت اين قدرت بالقوه را دارد تا با ايجاد صنايع تبديلي و استقرار آن به قطب توليد محصولات و فرآورده‌هاي حاصل از آن در استان سمنان و کشور تبديل شود.

(يک باغدار درجزيني)