تاریخ 1398/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5172 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام‌جمعه گرمسار:
 وقف يکي از پشتوانه‌هاي اصلي دين است 

سرويس خبر

امام‌جمعه گرمسار گفت: وقف يکي از پشتوانه‌هاي اصلي دين و مي‌تواند تأمين‌کننده منابع مالي موردنياز حکومت‌هاي اسلامي باشد.

به گزارش ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمين عليرضا آرامي در ديدار با رئيس و کارکنان اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان بسطام که به مناسبت آغاز دهه وقف و در محل اداره اوقاف و امور خيريه گرمسار برگزار شد، اظهار کرد: وقف يکي از مهمترين مسائل و اقدامات در حکومت اسلامي است و همواره تأمين‌کننده بخشي از هزينه‌هاي برنامه‌هاي فرهنگي بوده است.

وي افزود: حکومت‌هاي اسلامي همواره در گذر زمان براي پياده کردن اهداف خود نياز به وقف داشته و از ظرفيت اين سنت حسنه بهره جسته‌اند.

امام‌جمعه گرمسار تصريح کرد: وقف يکي از مهمترين منابع مالي و تأمين‌کننده هزينه‌هاي حکمت اسلامي بوده و بايد از ظرفيت گروه‌هاي انديشه‌ورز براي توسعه اين سنت حسنه استفاده کرد.

وي اجراي امينانه نيات واقفين را بهترين تبليغ براي وقف برشمرد و عنوان کرد: وقف مي‌تواند حوزه‌هاي علميه را احيا کرده و گره‌گشاي بسياري از مشکلات فرهنگي جامعه باشد.


 10 تا 12 آبان ماه؛
 جشنواره انار رويدادي براي معرفي شهر درجزين 

سرويس خبر

سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان مهدي‌شهر گفت: پنجمين جشنواره انار شهر درجزين 10 تا 12 آبان‌ماه سال جاري و با هدف معرفي جاذبه‌هاي شهر درجزين در حال برگزاري است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان، رحمان فرماني در گفت‌و‌گويي افزود: اين جشنواره با همکاري اداره ميراث فرهنگي مهدي‌شهر، شهرداري درجزين و جهاد کشاورزي شهرستان مهدي‌شهر برگزار شد.

وي هدف از برگزاري اين جشنواره را معرفي شهر درجزين در سطح استان و کشور، شناساندن محصول انار اين شهر، ايجاد شرايط مناسب براي جذب سرمايه‌گذار بخش خصوصي و توسعه اين شهر عنوان کرد. سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي شهرستان مهدي‌شهر گفت: در اين جشنواره برنامه‌هاي متنوعي از جمله موسيقي و آواهاي محلي، جشنواره غذا، مسابقات بومي و محلي نمايشگاه صنايع دستي و.... در حال اجراست.

شهر درجزين از شهرهاي شهرستان مهدي‌شهر است و در فاصله 5 کيلومتري شمال سمنان و 10 کيلومتري جنوب شهر مهدي‌شهر قرار دارد.


 ورود به عرصه فيلم‌سازي اثربخش‌ترين شيوه تبليغ وقف است 

سرويس خبر

مديرکل صداوسيماي مرکز سمنان گفت: بايد با استفاده از روش‌هاي رسانه‌اي سنت وقف را بيش‌از پيش تبليغ کنيم و بهترين و اثربخش‌ترين شيوه جهت تبليغ اين سنت حسنه، ورود به عرصه فيلم‌سازي و ساخت تله‌فيلم و انيميشن است.

به گزارش روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين دکتر مصطفي توکليان در ديدار با مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: يکي از نيازهاي امروز جامعه ما ورود واقفان به عرصه‌هاي فرهنگي است و بايد موقوفاتي جهت پشتيباني از برنامه‌هاي فرهنگي و فرهنگ‌سازي ايجاد شود.

وي فرهنگ را موضوعي مهم برشمرد و تصريح کرد: فرهنگ زيربناي توسعه است و بايد خيرين و واقفين را در جهت ايجاد موقوفاتي در اين جهت ارشاد و راهنمايي کرد.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان نيز در اين ديدار عنوان کرد: بايد ابعاد مختلف فرهنگ وقف بيشتر به مردم شناسانده شود و در اين مسير صداوسيما در کنار ساير رسانه‌ها مي‌تواند نقش مؤثري داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمين اسماعيل تديني افزود: اطلاع‌رساني از آثار و برکات وقف به اقشار مختلف در اعتماد‌سازي نقش مهمي دارد و بايد با استفاده از ابزار رسانه در اين جهت گام برداشت.وي از اجراي طرح‌هاي اجراي نيت موقوفات در طول سال خبر داد و گفت: در طول سال علاوه بر اجراي نيات موقوفات به شيوه‌هاي معمول و سنتي، عوايد برخي از موقوفات را که مقيد به مکان و زمان نيستند در قالب اجراي طرح‌هاي متمرکزي مانند مهر تندرستي مربوط به موقوفات دارو و درمان، دست‌هاي مهرباني مربوط به موقوفات کمک به نيازمندان، مهر تحصيلي مربوط به کمک به دانش‌آموزان نيازمند، بصيرت عاشورايي مربوط به عزاداري سيدالشهدا، ضيافت الهي مربوط به ماه مبارک رمضان هزينه مي‌کنيم.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان در ادامه از برنامه‌هاي اداره کل اوقاف و امور خيريه در عرصه حمايت از طرح‌هاي دانش‌بنيان خبر داد.


 سرويس خبر 

فردا يک شنبه 12 آبان؛

افت فشار و قطعي گاز در سمنان و مهدي‌شهر

سرويس خبر

به اطلاع مشتركين گاز طبيعي در شهرستان‌هاي سمنان و مهدي‌شهر مي‌رساند: همزمان با ايام هفته پدافند غيرعامل، در راستاي اجراي تمرين عملياتي و مانور افت فشار گاز به منظور ارزيابي آمادگي تيم‌هاي عملياتي و پشتيباني در فصل سرما، احتمال افت فشار و قطعي گاز مشتركين برخي از مناطق (در شهرهاي سمنان و مهديشهر) در روز يكشنبه مورخ 12/08/1398 از ساعت 8 صبح الي 12 وجود خواهد داشت.

لذا در صورت بروز قطعي گاز از كليه مشتركين واقع در اين مناطق درخواست مي‌گردد، شيرهاي مصرف داخلي و شير اصلي بعد از كنتور را بسته و در طول مدت ياد شده از دست‌كاري كنتور و رگولاتور اماكن خودداري و شيرهاي مصرف داخلي خود را تا وصل مجدد گاز و تحويل آن توسط مأمورين شركت گاز استان به حالت بسته نگهدارند.

ضمناً در مناطق مذكور اطلاع‌رساني حضوري نيز صورت خواهد پذيرفت.

افتتاح آموزشگاه هنرهاي نمايشي تابان در سمنان

سرويس خبر

آموزشگاه هنرهاي نمايشي تابان در مراسمي با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اصغر فضيلت مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در سمنان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، اين آموزشگاه به مديرمسوولي سيدشهاب احمدپناهي ايجاد شده و در زمينه آموزش‌هاي هنري در رشته تئاتر و نمايش فعاليت دارد.در مراسم گشايش اين آموزشگاه که معاون امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان نيز حضور داشت برنامه‌هاي متنوعي توسط گروه تئاتر تابان و هنرجويان اين آموزشگاه اجرا شد.آموزشگاه‌هاي هنرهاي نمايشي از مراکز داراي مجوز براي علاقه‌مندان به فراگيري رشته‌هاي شاخه‌هاي هنرهاي نمايشي است.

با افتتاح اين مرکز، شمار آموزشگاه‌هاي هنرهاي نمايشي سمنان به چهار آموزشگاه افزايش يافت.

تقدير از حوزه هنري شهرستان شاهرود

در برگزاري سومين اجلاسيه شهدا

سرويس خبر

طي نشستي از همکاري حوزه هنري شهرستان شاهرود در برگزاري سومين اجلاسيه شهدا قدرداني شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، طي نشستي با حضور جانشين سپاه ناحيه شاهرود و مدير اجرايي سومين اجلاسيه شهدا و همچنين مسئول فرهنگي اجتماعي سپاه ناحيه شاهرود در محل حوزه هنري، از همکاري حوزه هنري شهرستان شاهرود در برگزاري سومين اجلاسيه شهدا، تقدير و تشکر شد.

در اين جلسه ضمن تقدير از سيد‌محمد رضا طبسي سرپرست حوزه هنري شهرستان شاهرود و سجاد حيدرزاده مسئول دفتر هنرهاي تصويري حوزه هنري شاهرود، همکاري و همراهي بين سپاه ناحيه شاهرود و دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري حوزه هنري شهرستان شاهرود، جهت ثبت خاطرات رزمندگان 8سال دفاع مقدس، مورد تاکيد قرار گرفت.


 تاريخچه‌اي از سنگسر  
نويسنده : عباس مصباحيان سنگسري

نوشته: مرحوم کيانوش حيدريه و بخشي از سخنراني زنده‌ياد پروفسور جابر عناصري

خواستم كه از جغرافيانويسان تقليد كنم و بگويم كه « سنگسر شهري است با 30 هزار سكنه در دامنه جنوبي البرز مركزي، در پانزده كيلومتري شمال جاده تهران ـ مشهد در استان قومس، با 53 درجه و21 دقيقه طول و35 درجه و43 دقيقه عرض جغرافيايي با آب و‌هوايي معتدل و خشك كه حداكثر درجه حرارت آن در تابستان به 32 درجه سانتيگراد و در زمستان به 8 درجه سانتي‌گراد زير صفر مي‌رسد.

بلندترين قله آن « نيزواست » كه با3810 مترارتفاع شانه به شانه دماوند سربلند بعنوان نماد صلابت واستواري سنگسري‌ها قد برافراشته است و بزرگترين رودخانه پاك و زلالش گل‌رودبار است كه سخاوتش همانند مردمان سر رودش به همسايگان آفتاب‌نشينش نصيب و جيره مي‌رساند و زيباترين غار طبيعي آن «دربند خوان» ست كه زيبايي و بلندي و ابهت ستون‌هاي داخلي آن، يادآور سروقدان رشيد سپاه ايران در جنگ با افراسياب است.

و ساده‌انگارانه خواهد بود اگر سنگسر را فقط محدوه محدودي از درجزين تا دربند بدانيم چرا كه جاي جاي رشته كوه البرز و منزل به منزل دشت كوير از آهوان تا درونه و كاشمر و وجب به وجب دشت گرگان و گنبد تا ساحل اترك و… رد پاي دليرمردان سنگسري‌ات و حضور سبز و فعال سنگسريان نه تنها در نقطه نقطه ايران از زاهدان تا دشت مغان و از اهواز و آبادان تا مشهد و سرخس مشهود است بلكه آوازه آنان در سراسر جهان طنين افكنده است.

خواستم از زبان و فرهنگ و آداب اين ديار كه يادآور زندگي زبان نياكان آريايي ماست و از سنگسر در عهد باستان و از معبد آناهيتاي آن در رابند و ارتباط سنگسري‌ها با پارتيان و از پوشش‌هاي فاخر و زيباي بازمانده از ان دوران از روسري‌هاي ابريشمي و از چادرهاي پشمي (سرگيرا) كه يادگار رونق راه ابريشم در زمان اشكانيان است، بگويم و از سنگسر در زمان مازيار و از گذرگاه‌هاي «رابند» و «دربند»و از پايگاه‌هاي علويان در اين سامانو از مدفن امام‌زاده قاسم و يا از قلاع‌هاي سر به فلك كشيده كافرقلعه و شيرقلعه كه روزگاري مقر باطنيان بوده، بگويم و از دليران لشكرشاه اسماعيل و نادرشاه و از سرداران عهد قاجار، ذوالفقارخان فاتح جنگ هرات و از اسماعيل‌خان و مطلب‌خان و عيسي‌خان بگويم و يا از استمداد اعتضاد‌الملك و نجات جانش توسط محمد آقا‌خان و از سواران سنگسري امير اعظم و… بگويم.

خواستم از هنرمندان، نويسندگان، عارفان وشاعرانش بگويم. از چراغعلي اعظمي كه دهخداي زبان سنگسري و چلچراغ پرتوافشان فرهنگ ايرانش ناميده‌اند، از ليلا كه ليلي غزل‌هاي پارسيش خوانده‌اند، بگويم و از پرچمدار داستان‌نويسي مدرن ايران معروفي بگويم و از هنرمندان بي‌بديل برادران درخشاني و از نقش‌آفرين رودخانه هراز دكتر نادعليان و از استاد خط پارسي كيوان مصباحي بگويم و از پرويز قديريان و از دانش فروغيان و از مسلم منصوري و از غلامحسين ذوالفقار خانيان و سياوش ذوالفقاريان و از فرج‌الله فنائيان (دافرج) و از حسين نجاتي مرحوم و از ملامحمد‌ابراهيم مصباحيان و استاد محمدحسين صفاخواه که در باغ گورستان ظهير‌الدوله تهران مدفون مي‌باشند، بگويم و يا از ديگر فرهيختگان بي‌شماره اين ديار.

ديدم اين همه هست و اما، اين همه سنگسر نيست

نه اين همه هست و اما، اين همه سنگسر نيست

سنگسر، سنگسر است

پيشنهاد دوم به برگزارکنندگان جشنواره ايل سنگسر

بنر تمام بزرگان و نامداران سنگسر را تهيه نموده و با معرفي و آثار فاخر آنان با خط زيبا در مسير جشنواره بر روي داربست بازديدکنندگان را با مفاخر اين شهر آشنا کرد.

يا پمفلت يا بروشور معرفي نام‌آوران سنگسر در تمام زمينه‌ها را چاپ نمود.

ساخت مستند پروفسور چراغعلي اعظمي و نمايش آن در جشنواره امسال هم مي‌تونه بسيار عالي باشد.

يادي از مرحوم پروفسور عناصري و پيگيري چاپ کتابي 1600 صفحه‌اي که خودشان گفتند آماده چاپ هستش مي‌تواند يکي از کارهاي مهم ديگه باشد.

من فرهنگ سنگسر را در 1600 صفحه معرفي کرده‌ام، کتاب آماده چاپ است در 1600 صفحه متن و به اضافه صدها عکس و تصوير که مقدمات آن آماده زير چاپ رفتن مي‌باشد؛ در دلم حبي وجود دارد به سنگسر (که قابل وصف نيست) که هرکس از سنگسر برايم تلفن مي‌زند... آقاي نورمحمدي عزيز؛ خدا رحمت کند پدرت علي آقا را که در سنگسر راهنماي ما شدند، ايشان به ما زنگ مي‌زدند، فارسي صحبت مي‌کردند و مي‌گفتند: آقا عيد شما مبارک باشد، صد سال به اين سال‌ها، من به زبان سنگسزي مي‌گفتم: لاله‌زار تد موارک بوو، نوويهار موارک بو....

قسمتي از سخنان مرحوم پروفسور عناصري در همايش توسعه پايدار مهديشهر(سنگسر)