تاریخ 1398/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5172 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با حضور گسترده مردم قدرشناس و چهره‌هاي سياسي برگزار شد
 مراسم تشييع اعظم طالقاني، بانوي مبارزي که رجل سياسي بود 

مراسم تشييع پيکر اعظم طالقاني نماينده دوره اول مجلس شوراي اسلامي و دختر آيت الله سيد محمود طالقاني برگزار شد.

پيکر اعظم علايي طالقاني صبح جمعه از محل موسسه اسلامي زنان با حضور جمعي از مسئولان و شخصيت‌‌هاي سياسي و نمايندگان مجلس از جمله لطف الله ميثمي، علي ربيعي، مصطفي کواکبيان، غلامحسين کرباسچي، محمود صادقي، محمد توسلي، محمدتقي فاضل ميبدي،‌هادي غفاري، معصومه ابتکار، پروانه سلحشوري،شهيندخت مولاوردي، فريده اولاد قباد، فاطمه سعيدي، زهرا نژادبهرام، حبيب الله پيمان، محمدرضا خاتمي، حسينعلي اميري، محسن صفايي فرا‌هاني، جلال جلالي زاده، الهه کولايي، مصطفي تاجزاده، محمود دعايي،‌هادي قابل، مرتضي الويري، احمد زيدآبادي، علي شکوري راد، غلامعلي رجايي، محمدجواد حق شناس، سعيد ليلاز،‌هادي خانيکي، فاطمه راکعي، حجت نظري، سراج الدين موسوي و ...تشييع شد.

احمد منتظري بر پيکر اعظم طالقاني نماز اقامه کرد.

مرحومه اعظم طالقاني به عنوان يکي از مشهورترين فعالان زن در ايران معاصر شناخته مي‌شود.او دختر آيت الله سيدمحمود طالقاني و زني است که نه تن‌ها شاهد مبارزات پدرش بود، بلکه خودش نيز بار‌ها طعم زندان رژيم پهلوي را چشيد.

او اولين زن مبارز و مسلماني بود که در رژيم پهلوي به حبس ابد محکوم شد. اين حکم در سال 1354 صادر شد و او طبعا به خاطر درگرفتن و سپس پيروزي انقلاب آزاد شد.

در پي پيروزي انقلاب و اندک زماني پس از درگذشت آيت الله طالقاني، اعظم خانم نامزد دورة اول مجلس شوراي اسلامي و با رأي بالا نمايندة مردم تهران شد. در فهرستي که آيت‌الله خامن‌هاي،‌هاشمي رفسنجاني، مهندس بازرگان، حسن حبيبي، دکتر يزدي، دکتر چمران، محمد علي رجايي و سحابي‌ها ديگر منتخبان آن بودند.با پايان دورة اول مجلس شوراي اسلامي و خروج نيرو‌هاي ملي مذهبي از حاکميت، او بيشتر به فعاليت‌هاي خيريه و اجتماعي روي آورد و در طول 4 دهة گذشته اين فعاليت‌ها را گسترش داده و بيشترين توجه و تمرکز او بر زنان سرپرست خانوار بوده و گروهي که در اين فاصله با خانم طالقاني کار کرده اند به قاعده اکنون چشم‌هاي نگران تري دارند.

در سال 1371 و با گشايش نسبي فضاي سياسي ، اعظم طالقاني «جامعة زنان انقلاب اسلامي» را پايه گذاشت و در طول اين سال‌ها همواره دبير کل آن بوده است.او همچنين پايه گذار نشرية «پيام‌هاجر» بود و هر چند از توقيف گسترده مطبوعات در پايان دهة 70 در امان نماند اما در سال‌هاي اخير با نام تازة «پيام ابراهيم» به صحنه بازگشت.

اعظم طالقاني به عنوان نخستين زن، کانديداي رياست جمهوري نام گرفته است. وي براي نخستين بار در 1376 نامزد رياست جمهوري شد اما صلاحيتش تأييد نشد. دختر آيت الله طالقاني که چند روز قبل بر اثر عارضه سکته مغزي در بيمارستان بستري شده بود، شامگاه چ‌هارشنبه 8 آبان در 83 سالگي در فاني را وداع گفت.

پيام تسليت حزب مردم‌سالاري

حزب مردم‌سالاري به مناسبت درگذشت اعظم طالقاني، فعال سياسي و نماينده دوره اول مجلس شوراي اسلامي، پيام تسليتي منتشر کرد. متن اين پيام به شرح زير است: كل نفس ذايقه الموت. خبر درگذشت بانوي مبارز و خستگي ناپذير سيده اعظم طالقاني، يادگار گرامي مجاهد عظيم الشأن مرحوم آيت الله طالقاني، دبيرکل جامعه زنان انقلاب اسلامي و نماينده دوره اول مجلس شوراي اسلامي و مدير مسوول نشريه پيام ابراهيم پس از عمري تلاش صبورانه در راه حق و عدالت، موجب تاسف و تاثر گرديد.حزب مردم سالاري عروج اين بانوي وإلا مقام و مصداق رجل سياسي را به ملت سرافراز ايران و خانواده معزز ايشان تسليت مي گويد.روحش شاد و يادش گرامي و راهش مستدام باد.

پيام تسليت فراکسيون زنان مجلس

همچنين فراکسيون زنان مجلس شوراي اسلامي نيز در پيامي درگذشت اعظم طالقاني را تسليت گفت.

در پيام تسليت فراکسيون زنان مجلس آمده است:کل من علي‌ها فان و يبقي وجه ربک ذو الجلال و الاکرام. ضايعه درگذشت بزرگ بانوي مجاهد و مومنه اعظم طالقاني را از صميم قلب به ملت ايران تسليت مي‌گوييم. بي‌ترديد اين بانوي عاليقدر به عنوان يکي از خدمتگزاران و دلسوزان نظام جمهوري اسلامي ايران نقشي اثرگذار در تداوم حيات نهضت انقلاب اسلامي داشت و پيوسته در قالب رجل سياسي به توانايي زنان جهت فعاليت در عرصه‌‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي معنا بخشيد. نام و مجاهدت‌‌هاي وي همچون برگي زرين در تاريخ ايران ثبت شده و در کنار اسامي زنان افتخارآفرين کشور خواهد درخشيد. خداوند متعال روح پاکش را با حضرت فاطمه زهرا(س) محشور کند و به بازماندگان صبر جزيل عنايت فرمايد.

پيام تسليت انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌‌ها

انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌‌ها نيز در پيامي درگذشت اعظم طالقاني را تسليت گفت . در اين پيام آمده است: ضايعه درگذشت بانوي بزرگ، خانم اعظم علايي طالقاني، از پيشگامان مبارزه با رژيم ستم‌شاهي پهلوي، فرزند مرحوم آيت الله طالقاني (ره) و دبيرکل جامعه زنان انقلاب اسلامي را به خانواده شريف طالقاني، ملت ايران و زنان آزاده کشورمان، به‌ويژه زنان فعال سياسي- اجتماعي، جامعه مدني و کليه احزاب تسليت عرض مي‌کنيم. اين بزرگ بانوي بزرگ يادگار صلابت، استواري، ثابت قدمي، حقيقت طلبي و مجاهدت‌هاي پدر نستوه خويش حضرت آيت الله طالقاني (ره) و اميد به آينده بود. شکل‌دهي و فعال‌سازي تشکل‌‌هاي مدني از دغدغه‌‌هاي هميشگي او بود و درگذشتش ضايعه بزرگي براي جامعه مدني ايران است.

او علي‌رغم کهولت سن و بيماري و ناتواني جسمي با استفاده از عصا و واکر، ولي همچنان با شور انقلابي و اميدواري سال‌هاي پيش از انقلاب و آغازين پيروزي، شعور و عقلانيت و تجارب کنش‌گري خود و پدر بزرگوارش را تا آخرين روز‌هاي عمر خويش، ميراث ارزشمندي را براي جامعه مدني و زنان آزاده کشورمان برجاي گذاشت. بي‌ترديد نام او براي هميشه در تاريخ اين مرز و بوم در کنار نام درخشان بزرگ مردي چون آيت الله طالقاني زنده خواهد ماند. روحش شاد و يادش گرامي

پيام تسليت حسن روحاني

حسن روحاني رييس جمهور در پيامي با تسليت در گذشت مرحومه خانم اعظم طالقاني بانوي پر تلاش و انقلابي و دبير کل جامعه زنان انقلاب اسلامي، از درگاه احديت براي ايشان رضوان الهي و همجواري با صالحان و براي بازماندگان صبر و سلامتي مسالت کرد.

در اين پيام آمده است:درگذشت بانوي پر تلاش و انقلابي مرحومه اعظم طالقاني، دبيرکل جامعه زنان انقلاب اسلامي، موجب اندوه فراوان شد.اين بانوي مبارز، نه تن‌ها شاهد مجاهدات و همچنين زندان‌‌هاي طولاني پدر بزرگوارش مرحوم آيت الله طالقاني بود، بلکه خود نيز از زنان پيشگام در مبارزه با رژيم پهلوي بود و سختي‌‌هاي فراواني در اين مسير تحمل کرد.پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز علاوه بر فعاليت‌‌هاي سياسي، ساليان متمادي از عمر خود را وقف انجام فعاليت اجتماعي و فرهنگي به ويژه در حوزه دفاع از حقوق زنان کرد و کارنامه پر باري از خود بر جا گذاشت.اينجانب مصيبت وارده را به خانواده گرامي و بيت شريف انديشمند فقيد، آيت الله طالقاني و عموم دوستداران آن سفر کرده تسليت مي‌گويم و از درگاه احديت براي ايشان رضوان الهي و همجواري با صالحان و براي بازماندگان صبر و سلامتي مسالت دارم.

پيام تسليت محمد جواد ظريف

وزير امور خارجه نيز در پيامي درگذشت اعظم طالقاني را تسليت گفت.

به گزارش ايسنا، متن اين پيام به شرح زير است:درگذشت سرکار خانم اعظم طالقاني از مجاهدان و مبارزان نسل اول انقلاب را به بيت مرحوم آيت الله طالقاني، خانواده، دوستان و عموم ملت شريف ايران تسليت عرض مي‌کنم و براي آن مرحومه شادي روح و علو درجات از خداوند متعال مسئلت مي‌نمايم.

پيام تسليت حزب اتحاد ملت ايران اسلامي

همچنين حزب اتحاد ملت ايران اسلامي نيز در پيامي درگذشت اعظم طالقاني را تسليت گفت.

در اين پيام آمده است: روح پاک‌ مبارز خستگي ناپذير، پاره‌تن مرحوم آيت‌الله طالقاني، سرکار خانم اعظم طالقاني به ديدار حق شتافت و در جنةالمأوا سکني گزيد. مصيبت درگذشت آن بانوي پرتلاش را به خانواده و علاقمندان او و نيز ملت شريف ايران تسليت مي‌گوييم.براي اعظم طالقاني نبايد و نمي‌توان به يک پيام تسليت کوتاه و معمول بسنده کرد. از او بايد بسيار گفت و بسيار شنيد. او تحت تربيت پدري روحاني و آزادي‌خواه رشد يافته بود و در همراهي با پدر زندان طاغوت را کشيد و طعم شکنجه جلادان را چشيد و صبورانه تحمل کرد. او به عنوان يک زن مبارز در قبل و بعد از انقلاب نقش بي بديلي در ترسيم چهره زن در جايگاه اصيل آن در جامعه ايران داشت و الگوي برجست‌هاي برجاي گذاشت.او نه تن‌ها راه پدر را ادامه داد، بلکه در منش سياسي و مبارزاتي خود به گون‌هاي رفتار کرد که چهر‌هاي مستقل از خود به عنوان يک زن مسلمان آزاده و دوستدار وطن ارائه کرد و با وجود بيماري و مشکلاتي که در خانواده براي نگهداري از فرزند بيمارش داشت، هيچگاه از پاي ننشست.

او چه در زمان‌هاي که پيامش را در صفحات «پيام‌هاجر»به جامعه و زنان ايران مي‌رساند و چه در روز‌هايي که با همه سختي‌‌ها و کم‌فروغي‌‌هاي مطبوعات در ايران، سخنش را در «پيام ابراهيم» مي‌گفت و چه در تلاشي که براي تداوم فعاليت تشکل مطبوعش «جامعه زنان انقلاب اسلامي » داشت، همه و همه گوياي مشي اميدوارانه، مؤمنانه و مداوم او براي پاسداري از ارزش‌‌هاي ملي و مذهبي بود که به آن باور عميق داشت.اما همه نستوهي اعظم طالقاني به اين‌ها خلاصه نمي‌شد، او يک ويژگي برجسته ديگر نيز داشت که او را به عنوان يک نماد براي زنان مسلمان آزاديخواه، عدالت‌طلب و اصلاح‌جو تبديل کرده است.

او در تلاشي مکرر و خستگي ناپذير حتي اگر مجبور بود با واکر در صحنه حاضر شود، اين پيام را به زنان و مردان ايران مي‌رساند که دين رحماني اسلام و آموزه‌‌هاي آن در ايفاي مسئوليت انساني، ديني و اجتماعي هيچ تفاوتي بين زن و مرد قائل نيست و به همين دليل هم مکرر در انتخابات رياست جمهوري ثبت نام مي‌کرد که بگويد : «در اسلامي که من به آن باور دارم زن هم رجل سياسي است.» و گفته بود؛ تا زنده است اين راه را ادامه خواهد داد.اعظم طالقاني سعي داشت که بگويد ؛«هيچ جامع‌هاي با خانه‌نشين کردن زنان به رشد و تعالي نخواهد رسيد.» او هم راه پدر را زنده نگاه داشت و هم تصويري از زن مسلمان که پدر به آن باور داشت را به جامعه امروز ايران ارائه کرد. روحش شاد، نامش ماندگار و راهش پر رهرو باد.


 واشنگتن همزمان با تمديد معافيت‌هاي همکاري‌هاي صلح آميز هسته‌اي با تهران انجام داد
 تحريم آمريکا عليه بخش‌هاي عمراني ايران 

وزارت خارجه آمريکا ضمن تمديد معافيت‌هاي مربوط به همکاري‌هاي صلح آميز هسته اي با تهران اعلام کرد تحريم‌هاي جديدي عليه بخش عمران و مواد مرتبط با فعاليت‌هاي هسته‌اي، نظامي و موشک بالستيک ايران اعمال کرده است.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا بامداد جمعه در بيانيه‌اي مدعي شد که مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا محدوديت‌هاي هسته‌اي عليه ايران را با هدف حفظ نظارت بر برنامه هسته‌اي صلح‌آميز تهران، کاهش خطر اشاعه، مهار توانايي ايران براي کاهش زمان رسيدن به سلاح هسته‌اي و پيشگيري از بازسازي سايت‌هايي با هدف اشاعه، تمديد مي‌کند.

به گفته اورتاگوس، وزير خارجه آمريکا همزمان با تمديد محدوديت‌هاي هسته‌اي، دو تصميم ديگر نيز گرفته که در ارتباط با فصل 1245 از «قانون آزادي و تقابل با اشاعه ايران» مصوب سال 2012 است.

وزارت امور خارجه آمريکا مدعي شده است که مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا مصمم است که بخش عمراني ايران، به طور مستقيم يا غير مستقيم از سوي سپاه پاسداران ايران کنترل مي‌شود که پيش از اين اين سازمان در فهرست سازمان‌هاي تروريستي آمريکا قرار گرفته است.

اين وزارت‌خانه آمريکا در اين راستا اعلام کرده است که در نتيجه اين تحريم، فروش آهن، گرافيت، ذغال‌سنگ ناخالص يا آماده و نرم‌افزا هماهنگ‌سازي اهداف صنعتي، در صورت به کار رفتن اين مواد در بخش عمراني ايران، قابل تحريم‌ خواهند بود.

همچنين در اين سند ارائه شده از سوي وزارت امور خارجه آمريکا، ادعا شده است که پمپئو، «چهار ماده راهبردي» را به دليل مورد استفاده قرار گرفتن در راستاي برنامه هسته‌اي، نظامي يا برنامه موشک‌هاي بالستيک و تجارت آن‌ها هدف تحريم‌ قرار داده است.

اين مواد شامل «لوله‌هاي استيل ضدزنگ 304L، تراشه‌هاي منگنزي لحيم‌کاري MN40، تراشه‌هاي منگنزي لحيم‌کاري MN70 و استيل ضدزنگ CrNi60WTi ESR + VAR هستند.

وزارت خارجه آمريکا مدعي شده است که واشنگتن با اين تحريم‌ها توانايي بيشتري براي پيشگيري از دسترسي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بخش عمراني و برنامه‌هاي اشاعه [تسليحاتي] آن به مواد راهبردي خواهد داشت.

اين بيانيه همچنين ادعا کرده است: آمريکا به مذاکره براي اعمال محدوديت‌هاي دائمي بر برنامه هسته‌اي ايران با هدف پيشگيري از دسترسي آن به سلاح هسته‌اي و همچنين استفاده از همه ابرازهاي ديپلماتيک و اقتصادي براي مهار فعاليت‌هاي بي‌ثبات کننده ايران پايبند است.

علاوه بر اين يک منبع آگاه، روز پنج‌شنبه مدعي شد که وزارت امور خارجه آمريکا ،،معافيت همکاري‌هاي هسته‌اي ايران را به مدت نود روز ديگر تمديد کرده است.

اين منبع همچنين مدعي شد که ادامه اين فعاليت شامل تعيين دوباره رآکتور تحقيقاتي آب سنگين اراک براي جلوگيري از آن‌چه ساختن پلوتونيم در سطح بمب خواند و تعديل سانتريفيوژها در تاسيسات غني‌سازي فردو مي‌شود.

وي همچنين مدعي شد که اين معافيت‌ها همچنين شامل حمايت از رآکتور تحقيقاتي حال حاضر بوشهر، فراهم کردن اورانيوم غني‌شده براي رآکتور تحقيقاتي تهران و انتقال سوخت هسته‌اي کم‌توان و ضايعات به بيرون از ايران نيز مي‌شود.

تاکيد هوک بر فشار به ايران

«برايان‌هاوک» در مصاحبه با العربيه، با بيان اينکه تحريم‌ها باعث فروپاشي بخش نفت ايران شده است، گفت: طي يک سال تحريم‌، فروش نفت ايران از 2.5 ميليون بشکه به 120،000 کاهش يافت.

نماينده ويژه آمريکا در امور ايران مدعي شد که «ايران به دليل تحريم‌ها در مقايسه با اوضاع از دو سال پيش، امروز از نظر اقتصادي ضعيف است.»

وي با بيان اينکه تحريم‌هاي ايالات متحده عليه ايران ناشي از رفتار بي ثبات کننده اين کشور در منطقه است، خاطرنشان کرد که واشنگتن پيش‌تر، «ايجاد مکانيسمي با بانک‌هاي سوئيس براي اجازه صادرات مواد انساني و پزشکي به ايران» را اعلام کرده است.

نماينده ويژه آمريکا در امور ايران گفت: ايران عربستان سعودي را از شمال هدف قرار داد و از جنوب از طريق حوثي‌ها آن را هدف قرار داد.

وي افزود: ما پس از هدف قرار دادن تأسيسات آرامکو تعداد نيروهاي خود را در عربستان سعودي افزايش داده‌ايم.

هوک تأکيد کرد که واشنگتن برنامه موشکي ايران را که بزرگترين در خاورميانه» است هدف قرار داده است. نماينده ويژه آمريکا در امور ايران در بخش ديگري از اين گفت‌وگو تأکيد کرد که واشنگتن منتظر است که عراق براي دوري از وابستگي اقتصادي به ايران گام بردارد.

وي همچنين گفت:« ايران 16 ميليارد دلار صرف شبه‌نظاميان در عراق و سوريه کرده است.»

گام‌هاي مقابله ايران با آمريکا

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا ارديبهشت سال گذشته از برجام خارج شد و تحريم‌هايي که طبق اين توافق برداشته شده بود، عليه ملت ايران بازگرداند.

دولت آمريکا همچنين تحريم‌هاي ديگري عليه ايران وضع کرده است. اقدام دولت ترامپ با مخالفت‌هاي گسترده‌ جهاني مواجه شد.

اروپايي‌ها هرچند وعده داده بودند زمينه را براي همکاري شرکت‌هاي خود با ايران و حفاظت از آنها در برابر تحريم‌هاي آمريکا فراهم مي‌کنند، اما هنوز نتوانسته‌اند به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند.

از همين رو، ايران در سه گام تعهدات خود را در برجام کاهش داده است. «سيدعباس موسوي» سخنگوي وزارت امور خارجه ايران گفت: گام چهارم طراحي شده است. برخي موارد که از سوي سازمان انرژي اتمي اعلام شد، شامل همين مسائل است. موارد ديگري هم است که در مرحله تصميم‌گيري است. اميدواريم کار به مرحله چهارم نکشد و شاهد قدم و تحولات ويژه‌اي از سوي کشورهاي باقي‌مانده در برجام باشيم وگرنه ايران آماده برداشتن گام چهارم است.


 کواکبيان در حاشيه مراسم تشييع جنازه اعظم طالقاني:
 مجلس بايد در قانون جامع انتخابات ابعاد واژه«رجل سياسي» را به طور دقيق مشخص کند 

مي‌توان خانم اعظم طالقاني را مصداق رجل سياسي دانست

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: شوراي نگهبان هيچ‌گاه نامزدي زنان براي انتخابات رياست جمهوري را منع نکرده است. اما تاکنون نيز هيچ داوطلب زني براي رياست جمهوري تاييد صلاحيت نشده است. مصطفي کواکبيان در گفت‌وگو با ايسنا، در حاشيه مراسم تشييع اعظم طالقاني درباره رجل سياسي اظهار داشت: 40 سال است که تعريف مصداقي و دقيقي از رجل سياسي نداريم. شوراي نگهبان هيچ وقت ثبت‌نام زنان به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوري را منع نکرده است. هرچند هيچ داوطلب زني براي رياست جمهوري تاييد صلاحيت نشده است. در آخرين تحقيقاتم به اين نتيجه رسيده‌ام که واژه رجال در قرآن الزاما به مردان اطلاق نمي‌شود و زنان را نيز در بر مي‌گيرد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مجلس بايد در قانون جامع انتخابات ابعاد واژه رجل سياسي را بطور دقيق مشخص کند. من معتقدم که نه تنها زن يا مرد بودن بلکه معيارهاي دقيقي در مورد سن و ميزان تحصيلات و مدرک تحصيلي هم وجود ندارد.

کواکبيان با اشاره به آخرين ديدار خود با دختر سيد محمود طالقاني گفت: اعظم طالقاني هميشه در نامزدي انتخابات پيشتاز بوده و در انتخابات شرکت مي‌کردند. ايشان تاکيد داشتند که مجلس بايد ابعاد و مشخصات اصلي رجل سياسي را مشخص کند. ايشان فقط يادگار حضرت آيت‌الله طالقاني نبودند بلکه خود يک فعال سياسي و دبيرکل حزب بود. او طرفدار تحزب در کشور بود. اعظم طالقاني روحيه تشکيلاتي داشت و مي‌توان او را مصداق رجل سياسي دانست.


 مردمي بودن و هدايتگري مسئولان نظام‏ در انديشه‌هاي امام(ره) 
نويسنده : روح اله ساعدي

با گذشت 4 دهه از پيروزي انقلاب اسلامي و در گام دوم انقلاب، اين‌روزها در شرايطي که کشور با توجه به تحريم‌هاي ظالمانه استکبار جهاني، نياز به وحدت و همدلي بين مسئولين و مردم دارد، متاسفانه شاهد هستيم که برخي از مسئولين مدت‌هاست که راه خود را از ملت جدا کردند و با برخي اقدامات و اظهارات آب در آسياب دشمن مي‌ريزند و در اين مسير با اينکه از کمتر مقبوليت و محبوبيتي برخوردارند، اما همچنان محکم پست‌هاي مديريتي و جاذبه‌هاي قدرت و ثروت آن را رها نمي‌کنند.

مواردي همچون حقوق‌هاي نجومي، فساد آقازاده‌ها، حضور مديران ناشايست در راس بدنه تصميم‌گيري‌ها، عدم حضور پرشمار در جمع مردم و عدم تعامل برخي از آنها با رسانه‌ها و... از جمله نقاط تاريک داستان برخي از مسئولين در نظام اسلامي و ايراني است که متاسفانه اين آفت سبب مي‌شود اعتماد مردم نسبت به نظام کم‌رنگ شود و مشارکت آنها در صحنه‌هاي انقلاب همچون راهپيمايي‌ها و انتخابات کاهش يابد و مشروعيت نظام زير سوال رود.

به راستي مگر قرار نبود مسئولين خادم ملت باشند و پايبندي عملي به اهداف، برنامه‌ها و شعارها از سوي آنها، اولين نقطه شروع حرکت همه‌جانبه جامعه براي حل مشکلات و تحقق اهداف برنامه‌ريزي شده باشد؟! مگر قرار نبود برخي از مسئولين مردم را ولي‌نعمت خود بدانند و از دادن وعده‌هاي پوچ و توخالي براي جذب آراي انتخاباتي استفاده نکنند؟!

چه شده که امروز متاسفانه برخي از مديران ايراني و انقلابي، نماد بارز دنياپرستي و اشرافي‌گري مي‌شوند و شکاف طبقاتي برخي از آنان سبب شده که ملت از آنها دور شوند و براي ملاقات با يک مدير رده چندمي بايد ماه‌ها و ساعت‌ها معطل بمانند!

از يک سو، نمي‌توان منکر تلاش و اهتمام برخي از مديران و مسئولين در انجام وظايف محوله، با توجه به شرايط کنوني جامعه بود که اين امر باعث همدلي و همگامي آحاد و افراد جامعه در برخورد با مشکلات و ايمن‌سازي حکومت از لغزش‌هاي داخلي و تسلط بيگانگان مي‌شود، اما از طرفي ديگر خودخواهي‌ها و فساد برخي از مديران را نمي‌توان تحمل کرد.

بايد گفت بنيانگذار انقلاب اسلامي امام خميني(ره) براي ملت و مردم ارزش فراواني قائل بودند و همواره به نقش مردم در امور تأکيد داشتند و در نهايت ميزان را رأي مردم مي‌دانستند. ‌‌‏امام خميني پس از پيروزي انقلاب اسلامي همواره به دو قشر توصيه‌‏‌هاي مؤکد مي‌کردند، يکي روحانيون و طلاب که همواره به آنها در رعايت شان طلبگي، پرهيز و اجتناب از دنياگرايي و انجام تکليف و رسالت ذاتي روحانيت تأکيد داشتند و دوم مسئولين و کارگزاران حکومتي و مديران ارشد نظام جمهوري اسلامي ايران بودند.

در بيانات امام هويداست که آن حضرت نسبت به آينده عملکرد اين دو قشر حساس بوده و دغدغه آينده رفتار و کردار و اعمال اين دو قشر را داشته‌اند و سلامت، ثبات و مشروعيت نظام‌هاي اسلامي و به ويژه نظام جمهوري اسلامي ايران را مرهون عملکرد اين دو قشر دانسته‌اند. امام‌(ره) با توصيه به رعايت حقوق ملت و مردمي بودن مسئولين نظام، همواره انذار مي‌دهد که خدا نکند که يوم‌ا... ديگري پيش بيايد، که در آن روز فاتحه همه خوانده است. به نظر مي‌رسد امام(ره) با اين هشدار به مسئولين، جلب رضايت مردم را ضامن حفظ بقاي نظام جمهوري اسلامي ايران مي‌دانند. امام خميني(ره) همواره سيره عملي و نظري خوبي در رعايت مشي ساده و به دور از تکبر در رفتار و گفتار مسئولين با مردم و به صورت مؤکد بر ساده زيستي مسئولين نظام جمهوري اسلامي ايران در حد اقشار متوسط و حتي ضعيف جامعه تأکيد داشتند. ‏

‌‌‌‏از نظر ايشان در اسلام حکومت به معناي ارباب رعيتي وجود ندارد. مسئوليت سياسي و حکومتي در نظام اسلامي خدمتگزاري است و مسئولين در واقع خدمتگزار مي‌باشند. آن حضرت همواره در مورد رفتار مسئولين نظام، رفتار و عملکرد حضرت علي‌(ع) و توصيه آن حضرت به مالک اشتر و عملکرد پيامبر گرامي اسلام را به عنوان الکو و نمونه مردمي بودن و ساده‌زيستي مثال مي‌زدند و مسئولين نظام جمهوري اسلامي را به الگوبرداري از آن حضرت دعوت و توصيه مي‌نمايد. ‌‌‏امام(ره) در اندرزهاي خود به مسئولين و در رعايت مردمي بودن آنها همواره آنها را از طمع کاخ‌نشيني و توصيه به زندگي به سبک کوخ‌نشينان توصيه مي‌کنند. در واقع مفاد توصيه‌هاي امام(ره) عبارت از اين بود که دولتمردان نظام اسلامي بايد با سرمشق گرفتن از رهبران صدر اسلام و در بطن توده عادي و همراه با آنها زيسته و به هيچ وجه خود را برتر و بالاتر از آنها ندانند. ايشان تشريفات و تجملات را بزرگترين آفت و آسيب داخلي براي نظام جمهوري اسلامي ايران مي‌دانست و به خوبي به اين واقعيت واقف و آگاه بودند، که دست‌يازي حکومتگران به دنياگرايي و فاصله‌ گرفتن آنان از مردم عادي باعث اختلاف طبقاتي و نهايتاً نارضايتي مردم و در نهايت فقدان مشروعيت و مقبوليت خود مي‌شوند. به هر حال در شرايط فعلي، کشور نياز به مديراني از جنس انديشه‌هاي ناب امام خميني(ره) مديراني انقلابي، مومن، متخصص، شايسته و مردمي دارد تا بتواند از دستاوردهاي انقلاب دفاع کرده و در جهت حل مشکلات معيشتي و رفاهي مردم تدبيري آگاهانه داشته باشد، تا در قلب مردم براي خود سنگر خدمتگزاري را تعريف کند.


 اخبار 

واکنش ايران به اعمال محدوديت‌هاي بانکي

براي ايرانيان مقيم مالزي

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به محدوديت‌هاي بانکي به وجود آمده براي ايرانيان مقيم مالزي اظهار کرد: اميدواريم بر پايه حسن نيت و مواضع صريح و شناخته شده دولت مالزي در خصوص تحريم‌هاي يکجانبه، راهکارهايي براي حل مشکل از سوي کشور دوست مالزي بکار گرفته شود.

به گزارش ايسنا، «سيدعباس موسوي» در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص گزارشهاي انتشار يافته در زمينه اعمال محدوديت‌هاي بانکي براي هم ميهنان مقيم کشور مالزي گفت: متاسفانه تحت تاثير تروريسم اقتصادي ايالات متحده، محدوديت‌هايي از سوي برخي بانک‌هاي مالزي در زمينه گشايش حساب و ارائه تسهيلات بانکي براي ايرانيان صورت گرفته است.

وي افزود: در همين زمينه سفارت کشورمان در مالزي در پيگيري مستمر و فشرده با نهادهاي دولتي و مسئولين بانکي مالزي، اين مسئله را در دستور کار خود قرار داده و مذاکرات متعددي با مقامات مربوطه انجام شده است و کماکان نيز بررسي راه حل و رفع مشکل در دستور کار قرار دارد.

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به مشکلاتي که اين امر براي حضور و فعاليت‌هاي ايراني‌ها بويژه مشارکت نخبگان و دانشجويان ايراني در حوزه‌هاي علمي - دانشگاهي مالزي و همچنين فعالين بخش‌هاي تجاري داشته است اضافه کرد: اميدواريم بر پايه حسن نيت و مواضع صريح و شناخته شده دولت مالزي در خصوص تحريم‌هاي يکجانبه، راهکارهايي براي حل مشکل از سوي کشور دوست مالزي بکار گرفته شود و با همفکري و بر اساس چارچوب‌هاي قانوني که براي اين امر وجود دارد مشکلات بوجود آمده در زمينه دسترسي هاي بانکي ايرانيان مرتفع و تسهيل شود.

حمايت مشترک هند و آلمان از برجام

نخست‌وزيران دو کشور هند و آلمان در ديداري بر پايبندي اين دو کشور به توافق هسته‌اي و ضرورت حل‌وفصل صلح‌آميز مسائل ناشي از آن تاکيد کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري اردوپوينت، آنگلا مرکل، نخست‌وزير آلمان و نارندرا مودي، نخست‌وزير هند، امروز در نشستي در دهلي نو بر تعهدشان نسبت به توافق هسته‌اي ايران تاکيد دوباره کردند.

دو طرف در بيانيه مشترکي که از دفتر نخست‌وزيري آلمان منتشر شد، گفتند: مسائل ناشي از آن[توافق هسته‌اي] بايد به روش صلح‌آميز و از طريق گفتمان سياسي حل شود.

آلمان و هند در همچنين در اين بيانيه مطرح کردند که لازم است ايران به اين توافق پايبند بوده و «مسائل ضروري بايد به روشي صلح‌آميز از طريق گفتمان، اقدامات اعتمادسازي و همچنين از طريق تلاش‌هايي براي کاهش تنش‌هاي موجود حل شوند».

آزادي 19 صياد بوشهري زنداني از اسارت سعودي

کارشناس کنسولي نمايندگي وزارت امور خارجه در استان بوشهر از بازگشت 19 صياد بوشهري که در عربستان زنداني بودند خبر داد. صيادان مذکور سرنشينان 2 فروند لنج صيادي هستند که سال گذشته توسط نيروهاي گارد دريايي عربستان توقيف و زنداني شده بودند.