تاریخ 1398/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5171 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشارکت تعداد 30 هزار هميار طبيعت در حفظ و حراست از عرصه‌هاي منابع طبيعي  

سرويس خبر

عليرضا رهايي رئيس اداره آموزش ترويج و مشارکت مردمي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان در جمع خبرنگاران گفت: هميار طبيعت به فرد يا افرادي اطلاق مي شود كه به صورت انفرادي و گروهي در پيشبرد اهداف ترويج فرهنگ منابع طبيعي و جلب مشاركت مردم در امور حفاظت، احياء، توسعه و بهره‌برداري صحيح از منابع طبيعي ياري نمايند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، همين منظور يكي از مهمترين برنامه‌ها، جلب مشاركت جوامع محلي به عنوان بهره‌برداران عرفي اين عرصه‌ها در طرح همياران طبيعت مي‌باشد. به منظور استفاده از نيروهاي مردمي در حفظ، احياء و توسعه منابع طبيعي و ترويج و تبديل فرهنگ منابع طبيعي به معارف عمومي، با ارائه اين طرح، افراد علاقمند و دوستداران منابع طبيعي به طور داوطلبانه و به قصد خدمت به منابع طبيعي کشور، سازمان‌دهي شوند تا به وسيله دستورالعمل‌ها و آموزش‌هاي لازم سطح دانش و بينش آنان افزايش يافته و به عنوان هميار مروج و هميار محافظ طبيعت به طور افتخاري همکاري نمايند.

رهايي اظهار داشت: همياران طبيعت با آگاه‌سازي و توجيه افکار عمومي نقش مهم و اثر‌گذار در ارتقاي فرهنگ مردم جامعه در حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي دارند.

عليرضا رهايي رئيس اداره آموزش ترويج و مشارکت مردمي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان عنوان کرد: در سال قبل تعداد 19107 نفر هميار دانش‌آموز و تعداد 1950 نفر هميار مروج و محافظ جمعا" 21057 نفر هميار آن طبيعت جذب شدند.

عليرضا رهايي رئيس اداره آموزش ترويج و مشارکت مردمي گفت: با عنايت به اينکه در سال 1398 با راه‌اندازي سامانه جديد همياران طبيعت کليه دوستداران هميار مي‌توانند با مراجعه به سايت: hamyartabiat. Frw. ir کليه اطلاعات شخصي را وارد پس از تائيد نهائي به عنوان هميار طبيعت کارت که از طرف اداره کل صادر مي‌شود را دريافت کند که اين کارت هم 5 سال اعتبار دارد. پيش‌بيني ما در اداره کل اين است با فعال شدن سامانه در سال 98 تعداد جذب همياران طبيعت به 30 هزار نفر برسد.

وي هدف اين طرح ترويج فرهنگ منابع طبيعي در بين اقشار جامعه و ترويج فرهنگ منابع طبيعي در بين اقشار جامعه هدف اجرائي اين طرح ساماندهي علاقمندان، دوستداران منابع طبيعي، شوراهاي اسلامي، دهياران،‌ بسيجيان و ساير اقشار جامعه در قالب تشكل همياران طبيعت، آموزش همياران طبيعت با هدف ارتقاء سطح دانش و بهره‌گيري از توانمندي‌هاي آنان حضور اقشار مختلف جامعه نظير استانداران، فرمانداران، دهياران و جامعه طلاب در دوردست‌ترين مناطق روستايي در طرح هميار طبيعت نقش مهمي در ارتقاي دانش و آگاهي به منظور حفظ عرصه‌هاي طبيعي دارد.

رهايي همياران طبيعت را در سه سطح: 1 - هميار طبيعت مروج دانش‌آموزي 2- هميارطبيعت مروج 3- هميار طبيعت محافظ معرفي کرد.

هميار طبيعت مروج دانش‌آموز شامل: کليه سطوح دانش‌آموزي ( ابتدائي – راهنمائي و دبيرستان ) که علاقمند به طبيعت بوده و در زمينه ترويج فرهنگ منابع طبيعي فعاليت مي‌نمايند.

- هميار طبيعت مروج شامل: کليه علاقمندان و دوستداران منابع طبيعي اعم از دانشجويان، طلاب، اساتيد و مدرسين، شوراهاي اسلامي، دهياران و ساير اقشار جامعه که در زمينه ارتقاء فرهنگ منابع طبيعي کوشا مي‌باشند.

هميار طبيعت محافظ شامل: کليه اقشار جامعه علي‌الخصوص مجريان و بهره‌برداران طرح‌هاي منابع طبيعي که تمايل به همکاري در کنترل عوامل تخريب و احياء منابع طبيعي دارند.

رهايي عنوان کرد: وظائف همياران طبيعت: ارتقاء سطح دانش و بينش در زمينه منابع طبيعي و تلاش در توسعه فرهنگ – شرکت در دوره‌هاي آموزشي – ترويجي – حفظ و صيانت از عرصه‌هاي منابع طبيعي سازماندهي افراد داوطلب در حوادث غيرمترقبه مانند آتش‌سوزي، اطلاع‌رساني هرگونه تخريب منابع طبيعي به مسئولين ذيربط ارتقاء سطح دانش– بينش و مهارت در بين اقشار جامعه از طريق همياران طبيعت- حضور سازمان‌هاي مردم‌نهاد که متشکل از صاحب‌نظران، جوانان و دانشمندان است ظرفيتي خوب براي افزايش مشارکت مردمي در حفظ عرصه‌هاي طبيعي است. مثل اجراي طرح جنگلانه با مشارکت سازمان‌هاي مردم‌نهاد انجام شد. سازمان‌هاي مردم‌نهاد در بسياري از فعاليت‌ها نقش‌آفرين هستند و با خلاقيتي که دارند کمک‌کننده در حفظ و حراست از عرصه‌هاي طبيعي به شمار مي‌روند.


 سرويس خبر 

معرفي راه‌يافتگان به جشنواره‌هاي

تئاتر صحنه‌اي و دوسالانه سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

اسامي راه‌يافتگان به سي‌امين جشنواره تئاتر صحنه‌اي و دومين جشنواره دوسالانه تئاتر خياباني استان سمنان در سال 98 اعلام شد.

سرپرست هيات داوران انتخاب سي‌امين جشنواره تئاتر صحنه‌اي ابراز داشت: پس از بازبيني 27 اثر نمايشي، 4 اثر صحنه‌اي و 3 اثر خياباني به صورت مستقيم و 4 اثر خياباني مشروط به بازبيني مجدد به دبيرخانه جشنواره تئاتر استان سمنان در سال 98 معرفي شد.

حسين نصيري گفت: نمايش «سرگذشت لافکاديو» به کارگرداني مازيار صالحيان از گروه تئاتر باران سمنان، نمايش «زبان اصلي» به کارگرداني عليرضا مويدي از گروه تئاتر بازي شاهرود، نمايش «کسي مدام مرا مي‌خواند» به کارگرداني محمد‌علي دانشگر از گروه محک سمنان و نمايش «گازوييل» به کارگرداني محمد فرجي‌پور از گروه يک گرمسار، آثار راه يافته به بخش صحنه اي اين جشنواره انتخاب شدند.

وي افزود : سه اثر نمايشي خياباني «تکرار» به کارگرداني حسين حسام‌نژاد از گروه چکاد دامغان، نمايش «چل تيکه» به کارگرداني ابوالفضل ولي از گروه تئاتر ساعت 6 سمنان و نمايش «معرکه» به کارگرداني اميرحسن دلارام نيز به دومين جشنواره دوسالانه تئاتر خياباني استان سمنان راه يافتند.

نصيري اضافه کرد : نمايش‌هاي «سوءتفاهم»، «پهلوانان مي‌ميرند»، «مهمان ناخوانده» و «شما بگيد چاره چيه؟» آثار خياباني بودند که در صورت اعمال اصلاحات مورد نظر هيات داوران، پس از بازبيني مجدد، مجوز حضور در جشنواره را دريافت خواهند کرد.

نصيري، سعيد خجسته‌فر و مهدي مرادي حقيقي، داوران هيات انتخاب آثار نمايشي را برعهده داشتند.

سي‌امين جشنواره تئاتر صحنه‌اي و دومين جشنواره دو سالانه تئاتر استان سمنان 14 تا 16 آبان 98 در گرمسار برگزار مي‌شود.

رئيس اداره اوقاف سمنان:

وقف بارزترين مصداق کار خير است

سرويس خبر

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان سمنان گفت: وقف يکي از مظاهر کار خير و بارزترين مصداق آن است و آثار و برکات دنيوي و اخروي اين احسان ماندگار تا قيامت در پرونده اعمال واقفين ثبت و ضبط مي‌شود.

به گزارش ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان، حجت‌الاسلام رضا نفري در نشست با فرمانده سپاه ناحيه سمنان، مسئول نمايندگي ولي‌فقيه و تعدادي از معاونين سپاه ناحيه سمنان به مناسبت دهه وقف که در محل اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان سمنان برگزار شد، اظهار کرد:

وقف يکي از مظاهر کار خير و بارزترين مصداق آن است و آثار و برکات دنيوي و اخروي اين احسان ماندگار تا قيامت در پرونده اعمال واقفين ثبت و ضبط مي‌شود.

وي افزود: با نگاه و بررسي سيره عملي نبي مکرم اسلام(ص) و حضرت علي (عليه‌السلام)است مي‌بينيم اين بزرگواران در زندگي خود موقوفات زيادي ايجاد کرده‌اند و به‌عنوان اولين واقفان در اسلام و الگوي عملي مسلمانان هستند.

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان سمنان تصريح کرد: خيرين و خيرانديشان همواره با چشم تيزبين خود نيازهاي روز را احصا و در راستاي رفع برخي از معضلات موقوفاتي را ايجاد کرده‌اند که امروزه از آنها بهره‌برداري مي‌شود.

حجت‌الاسلام نفري عنوان کرد: شهرستان سمنان نيز از جهت ايجاد موقوفات جديد رتبه خوبي دارد و شمار موقوفات موجود و آمار موقوفات جديدي که طي سال‌هاي اخير ايجادشده است، نشان‌دهنده روحيه خيرخواهانه مردم اين منطقه از کشور است. در ادامه اين نشست، فرمانده سپاه ناحيه سمنان، مسئول نمايندگي ولي‌فقيه ناحيه سمنان نيز در سخناني به‌صورت جداگانه ضمن گراميداشت فرارسيدن دهه وقف، از اقدامات فرهنگي صورت گرفته توسط اوقاف و امور خيريه شهرستان سمنان در طول سال قدرداني کردند.