تاریخ 1398/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5171 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کواکبيان در نشست شوراي مرکزي بنياد توسعه سمنان مطرح کرد؛
 پيشرفت آموزش پزشکي و تحولات بهداشتي استان محسوس است 

دومين جلسه شوراي مرکزي بنياد(انجمن) توسعه و آباداني متوازن سمنان در دوره ششم با حضور دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، پرديس و اسلامشهر و دکتر احمد همتي نماينده مردم سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي، دکتر فرامرز نيک‌سرشت معاون استاندار زنجان، دکتر نويد دانايي رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، جمعي از اعضاي شوراي شهر، فعالان و موثرين و اعضاي شوراي مرکزي با محوريت بررسي مسايل حوزه سلامت و درمان مرکز استان در محل خانه معلم برگزار شد.

در اين نشست بر لزوم تقويت خدمات بهداشتي و درماني مرکز استان به ويژه تکميل مرکز سوانح سوختگي، تکميل مرکز غربالگري و سرطان در سمنان، تجهيز و بازسازي مراکز درماني و... تاکيد شد.

رئيس شوراي مرکزي بنياد توسعه و آباداني سمنان و نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، پرديس و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي، در اين نشست گفت: کار در حوزه درمان و ارائه خدمات درماني و بهداشتي به بيماران به ‌نوعي عبادت است و بايد روز به روز اين خدمات تقويت شود.

دکتر مصطفي کواکبيان افزود: همان‌طور که مقام معظم رهبري نيز تأکيد داشتند، بايد تلاش کنيم تا کسي که بيمار مي‌شود، هنگام مراجعه به بيمارستان و مراکز درماني، تنها رنج بيماري داشته باشد.

کواکبيان تصريح کرد: از دانشگاه علوم پزشکي به دليل ارائه خدمات مطلوب در خصوص بهداشت و سلامت مردم قدرداني مي‌شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه به اتفاقات رخ داده در عرصه بين‌المللي به ويژه حمله ترکيه به کردهاي سوريه و ناآرامي‌هاي اخير در عراق، اشاره کرد و موضع جمهوري اسلامي در ارتباط با اين رويدادها را تشريح کرد.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به اين که در هر حادثه‌اي علاوه بر علت وقوع، بايد نحوه بهره‌برداري ديگران و مديريت حادثه مورد توجه قرار گيرد.

وي به نقش مقتدي صدر و بحث فساد اداري اشاره کرد و عربستان و رژيم صهيونيستي را آتش‌بياران معرکه عراق دانست و گفت مقتدي صدر خواستار برکناري دولت فعلي است و مردم هم ناراضي از وضعيت اقتصادي هستند و در عين حال مرجعيت عالي عراق آيت‌الله سيستاني خواستار آرامش مردم و برخورد مناسب نيروي امنيتي است.

نماينده مردم سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست، گفت: رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان مديري خلاق و توانمند است که در جهت ارتقاي سطح سلامت و درمان استان با تمام محدوديت‌ها گام برمي دارد و حتما به شکايت‌هاي مطرح شده درباره بيمارستان کوثر هم رسيدگي خواهند داشت. به هر حال تحولات بهداشتي و آموزش پزشکي قابل تقدير است و پيشرفت آن کاملا محسوس است.

دکتر احمد همتي افزود: براي حضور پزشکان و کادر پزشکي در مناطق محروم نيز مجلس به دنبال اتخاذ راهکارهاي تشويقي و ترغيبي است.

وي ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان صرف استان نيست، محور داراي بيشترين تردد ريلي کشور و تردد چندين ميليون مسافر کشور را زير پوشش دارد و همين شاخص‌ها ضرورت توجه به زيرساخت سلامت در سمنان را دوچندان مي‌کند.

وي اضافه کرد: موافقت براي ارائه رشته جراحي در سال 99 در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان گرفته شده و تلاش مي‌شود در مرحله بعد رشته ارتوپدي ارايه شود.

همتي، تکميل بيمارستان سوانح سوختگي و مرکز سرطان، تکميل بيمارستان مهدي‌شهر با پيشرفت فيزيکي 70 درصد را از مطالبه‌هاي جدي مردم استان سمنان عنوان کرد.

وي ساخت مرکز ملي آموزش کل کشور در مرکز گردشگري و بين‌المللي شهميرزاد را مطرح کرد و افزود: ساخت کلينيک خيران در شهميرزاد مساعت شود تا در زمينه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي گفت: ايجاد دانشکده داروسازي در سمنان مطالبه مردم است و بخش خصوصي خواستار ايجاد اين دانشکده است.

وي بيان کرد: 2 کارخانه بزرگ دارويي در استان سمنان با تنوع دارويي بالا در وجود دارد واستفاده از بخش خصوصي يک فرصت براي تبديل شدن سمنان به قطب پژوهشي کشور است.

وي ادامه داد: وزير بهداشت در زمينه دارو و تجهيزات پزشکي، در شرايط تحريم به خوبي مديريت داشته و مشکل جدي وجود ندارد.

وي با بيان اينکه در دوموضوع مديريتي استان و کشور ورود کرده و خواهم کرد، اظهار کرد: اول اگر مديري با اعمال نفوذ منصوب شود و دوم آنکه مديري ضعيف باشد!

همتي تصريح کرد: مطالبه گري مردم سمنان و رسانه‌ها در مسايل توسعه طلبانه بايد تقويت شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان نيز در اين نشست، ضمن قدرداني از زحمات و پيگيري‌هاي بنياد توسعه و آباداني سمنان گفت: هدف ما خدمت به مردم است و براي اين هدف مقدس از تمام داشته‌هاي خود استفاده خواهيم کرد.

دکتر نويد دانايي از افزايش 17 درصدي دانشجويان اين دانشگاه در سال جاري خبر داد و گفت: امسال تعداد دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي سمنان به سه هزار و 13 نفر رسيده است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر دانشجويان اين دانشگاه در هشت دانشکده و 45 رشته تحصيل مي‌کنند افزود: امسال سه رشته جديد به رشته‌هاي تحصيلي اين دانشگاه افزوده شده است.

دانايي همچنين از آغاز فعاليت پرديس بين‌المللي اين دانشگاه خبر داد و گفت: 70 دانشجوي خارجي در رشته‌هاي پزشکي و دندان پزشکي در دانشگاه علوم پزشکي سمنان مشغول تحصيل هستند.

وي افزود: دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان داراي هشت دانشکده، 6 بيمارستان، 14 مرکز تحقيقاتي، هفت معاونت، هفت کلينيک تخصصي و فوق تخصصي، 36 مرکز خدمات جامع سلامت شهري و روستايي، 44 پايگاه شهري و روستايي و 70 خانه بهداشت است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از مرکز سوختگي و سرطان سمنان به عنوان يکي از بزرگترين پروژه‌هاي درماني استان نام برد و وعده داد: پروژه در دست احداث مرکز سوختگي و سرطان سمنان تا پايان سال آينده به بهره‌برداري برسد.

دانايي اظهار کرد: اين پروژه درماني در حال حاضر بيش از 53 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي سمنان با بيان اينکه اين پروژه در قالب دو پروژه مجزاي مرکز سرطان و سوانح و سوختگي در حال پيگيري است، افزود: با وجود محدوديت‌هايي در بحث منابع مالي هر دو پروژه و خصوصا مرکز تحقيقات سرطان با سرعت قابل قبولي در حال احداث هستند.

وي با بيان اينکه مرکز سوختگي و سرطان سمنان با زيربناي 12 هزارمتر مربع در حال ساخت است افزود: همه تلاش خود را به کار مي‌گيريم تا اين مرکز تا پايان سال 99 به بهره‌برداري برسد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان ادامه داد: اين مرکز با 62 تخت و با هزينه بالغ بر 660 ميليارد ريال در آينده نزديک به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي از چابک‌سازي خدمات و حرکت به سمت دولت الکترونيک به عنوان يکي از هدفگذاري‌هاي اين دانشگاه نام برد و اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان چه در بخش آموزشي و چه در حوزه درماني گام‌هاي بلندي به سمت الکترونيک شدن برداشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از راه اندازي سامانه متمرکز خدمات الکترونيک در بيمارستان‌هاي استان اطلاع داد و گفت: اين سامانه به صورت رسمي در شهريورماه رونمايي شده است.

وي از امکان افزايش نظارت‌ها بر بيمارستان‌هاي استان با راه اندازي اين سامانه اطلاع داد و گفت: مديريت بهتر خدمات ارائه شده يکي ديگر از دستاوردها و مزاياي ايجاد اين سامانه متمرکز و يکپارچه است.

دانايي از طراحي سامانه يکپارچه (داشبورد) مديريتي خدمات بيمارستاني براي اولين بار در کشور اطلاع داد و گفت: اين سامانه در سفر وزير بهداشت به سمنان به بهره برداري رسيد.

وي همچنين با اشاره به بعضي دستاوردهاي دانشگاه علوم پزشکي استان در حوزه پژوهشي گفت: دانشگاه علوم پزشکي استان در بين دانشگاه‌هاي تيپ 2 با 12 پله ارتقاء در صندلي پنجم قرار گرفته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان سمنان گفت: نوسازي ناوگان آمبولانس‌هاي اورژانس پيش‌بيمارستاني و به‌کارگيري 12 دستگاه آمبولانس جديد به اين ناوگان و کسب مجوز راه‌اندازي هشت پايگاه اورژانس پيش بيمارستاني شهري و جاده‌اي از ديگر دستاوردهاي طرح تحول در استان است.

نويد دانايي تاکيد کرد: اورژانس هوايي سمنان فراتر از حوزه سرزميني خود خدمت ارائه کرده است.

وي گفت: بالگرد آمبولانس اين دانشگاه علاوه بر ارائه خدمات به مردم منطقه و انجام ماموريت‌هاي محوله در حوزه سرزميني تحت پوشش اين دانشگاه، بنا به ماموريت، در استان‌هاي ديگر نيز ارايه خدمت کرد.

وي بيان کرد: اورژانس هوايي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از ضرورت‌هاي اجتناب ناپذير و از نيازهاي مهم بهداشت و درمان اين منطقه بود و از مرداد 97، سواي استان سمنان، با استقرار در استان ايلام به مدت 12 روز و در استان خوزستان به مدت 10 روز، نقش مهمي در مديريت شرايط بيماران و مصدومان اربعين حسيني و حادثه سيل استان خوزستان ايفا کرده است. وي افزود: اورژانس هوايي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان در مدت يک سال استقرار خود، طي 167 ماموريت در مدت هشت هزار و 636 دقيقه پرواز داشت.

دانايي گفت: با توجه به وسعت استان سمنان و شرايط اقليمي آن از جمله وسعت مناطق کويري، مناطق کوهستاني و جنگلي در شمال استان، راه‌هاي طولاني اصلي و فرعي، استقرار بيش از 600 کيلومتر از دالان شرق به غرب کشور در استان و پراکندگي روستاها و شهرها، ضرورت اسقرار اورژانس هوايي را افزايش داده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان اظهار داشت: در مدت يک سال استقرار اورژانس هوايي در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان ماموريت‌هاي حياتي و مهمي توسط بالگرد آمبولانس انجام شد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان گفت: دولت تدبير و اميد با اجراي طرح تحول نظام سلامت توانست هزينه بستري بيماران روستايي استان را از 37 به پنج درصد کاهش دهد.

دانايي بيان کرد: اجراي طرح تحول نظام سلامت سهم بيماران از هزينه بستري را از 37 درصد به پنج درصد براي روستائيان و 10 درصد براي شهرنشينان کاهش داد.

وي افزود: کاهش سهم بيمار از هزينه‌هاي بستري به ميزان 2 درصد در حوزه روستايي و 4 درصد در حوزه شهري نيز از دستاوردهاي طرح‌هاي دولت تدبير و اميد است.

راه‌اندازي هفت کلينيک تخصصي و فوق تخصصي در حوزه‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان سمنان براي ارائه خدمات تشخيصي و درماني از جمله دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در استان سمنان در قالب طرح تحول نظام سلامت است.

اين کلينيک‌ها شامل سلامت‌کده طب سالمندي، سلامت‌کده طب ايراني، مرکز فوق تخصصي قلب کودکان، مرکز پلي کلينيک تخصصي و فوق تخصصي، کلينيک تخصصي شماره 2 در شهرستان دامغان، کلينيک تخصصي و فوق تخصصي امام خميني (ره) گرمسار و پلي‌کلينيک تخصصي شاهرود است.

به گفته وي، کسب رتبه‌هاي برتر کشوري در آزمون‌هاي علوم پايه، پيش کارورزي، تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد و دستياري)، قبولي تعداد زيادي از دانشجويان دانشگاه در مقاطع بالاتر شامل دکتري تخصصي (PhD)، رشته‌هاي تخصصي و فوق تخصصي پزشکي، تأسيس 11 رشته تحصيلات تکميلي به ‌ويژه رشته‌هاي بين‌رشته‌اي و نوين، بين‌المللي‌سازي دانشگاه و جذب دانشجويان خارجي از کشورهاي مختلف، تصويب و راه اندازي دو رشته BBS و MBBS در دانشگاه (اولين دانشگاه کشور) جهت جذب دانشجويان خارجي و ثبت رشته MBBS در سايت WHO براي اولين بار در کشور از دستاوردهاي دانشگاه علوم پزشکي سمنان در دولت تدبير و اميد است.