تاریخ 1398/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5171 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سرپرست فرمانداري شاهرود:
 مدار انتخابات بر اشرافيت قانون و صيانت از رأي مردم است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست فرمانداري شاهرود گفت: مدار انتخابات بر اشرافيت قانون و صيانت از رأي مردم است، و در اين راستا آموزش‌هاي لازم به اعضاي ستاد انتخاباتي شهرستان ارائه مي‌شود.

احمد خرم با بيان اينکه جلسات ستاد انتخابات شاهرود به‌صورت منظم برگزار و افراد در آن ملزم به ارائه گزارش عملکرد خود هستند، افزود: بايد آموزش‌هاي لازم براي آشنايي و آمادگي هرچه بيشتر به‌منظور برگزاري انتخاباتي سالم و پرشور، براي تمامي عوامل اجرايي ستاد انتخابات شهرستان ارائه شود.

وي افزود: لازمه اجراي قانون، تسلط بر آن است، لذا مسئولان کميته‌ها و اعضاي ستاد بايد از قوانين مختلف انتخابات کاملاً آگاه و بر آن مسلط باشند که در اين راستا جلسات آشنايي با قانون به‌صورت هفتگي برگزار خواهد شد.

سرپرست فرمانداري شاهرود با بيان اينکه اجراي قانون و صيانت از آراي مردم از وظايف مسئولان کميته‌ها و اعضاي ستاد انتخابات شهرستان است، ابراز داشت: همه موظف هستيم در تمام تصميم‌گيري‌ها و فرآيندهاي انتخابات قانون را ملاک و معيار خود قرار دهيم.

خرم ضمن بيان اينکه با تلاش و همدلي همه مسئولان و دست‌اندرکاران انتخابات مي‌توانيم شاهد برگزاري انتخاباتي قانونمند، سالم و باشکوه همچون گذشته در شهرستان باصفاي شاهرود باشيم، تصريح کرد: در اين راستا مي‌بايست خود مردم نيز مشارکت داشته و در انتخابات شرکت کنند.

وي افزود: اعضاي ستاد انتخابات مبناي کار خود را بر بي‌طرفي قراردادند لذا از هيچ فرد، گروه و نهادي حمايت نخواهد کرد و صرفاً در اين وادي صيانت از آراي مردم و رعايت امانت‌داري در دستور کار است و بايد به خواست و نظر مردم احترام گذاشت.


 با هزينه 4 ميليارد ريال صورت گرفت؛
 مرمت و بازسازي سازه‌هاي آبخيزداري سنوات گذشته در روستاي فولادمحله 

سرويس خبر

حميدرضا عبدوس رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهديشهر جهت کنترل سيلاب و رواناب‌هاي حاصل از بارش باران و جلوگيري از فرسايش خاک انجام عمليات مکانيکي، بيومکانيکي و بيولوژيک در مناطق بالادست حوضه‌هاي آبخيز را در دستور کار قرار داده است.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهديشهر گفت: بررسي‌هاي ميداني کارشناسان اداره و همچنين نظر سنجي از اهالي روستاهاي هدف نشان مي‌دهد، در مناطقي که فعاليت‌هاي آبخيزداري انجام شده است؛ ميزان خسارت رواناب‌ها و سيل‌هاي حاصله نسبت به سنوات گذشته کاهش چشمگيري داشته است موجب پر آب شدن چاه‌ها، قنوات و چشمه‌سارها شده است.

حميدرضا عبدوس اظهار داشت: سازه‌هاي آبخيزداري اجرا شده در سنوات گذشته در طي زمان و تاثير عوامل طبيعي از قبيل سرما و گرما و... آسيب ديده که به منظور مرمت و بازسازي بندهاي آبخيزداري سنوات گذشته در حوزه فولادمحله، بندهاي خاکي سپيدار و گنجه 16000 متر مکعب لايروبي و 530 مترمکعب سنگ و ملات و بتن‌ريزي گرديد.

عبدوس خاطرنشان کرد: با بازديد و بررسي‌هاي کارشناسان واحد آبخيزداري اداره و با گزارشات مردمي ارسال شده، عمليات مرمت و بازسازي در حوزه‌هاي ديگر شهرستان نيز پيگير بوده و درصورت تخصيص اعتبار دنبال خواهد شد.

وي افزود: از اصلي‌ترين فعاليت‌هاي اقليمي و محيطي براي حفظ آب، خاک و پوشش گياهي، انجام فعاليت‌هاي آبخيزداري و آبخوانداري است و در سال جاري 4 حوزه آبخيزداري و با اعتباري بالغ بر 57 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه‌ي ملي تامين شده است.


 روستاييان خارتوران شاهرود کمبود نفت دارند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

روستاهاي زمان‌آباد و احمدآباد منطقه خارتوران شهرستان شاهرود در استان سمنان با شروع فصل سرما با کمبود نفت مواجه شده و تشکيل صف‌هاي طولاني موجب نارضايتي مردم شده است.

کمبود نفت يکي از مشکلات مردم اين بخش از شهرستان است و سبب شده تا گذران سرماي پاييز و زمستان براي ساکنان و عشاير اين منطقه دشوار شود.

به گفته برخي مردم در اين منطقه به تعداد انگشتان دست عامل مجاز فروش نفت وجود دارد که بزرگترين آن در روستاي زمان‌آباد قرار دارد.

يکي از توزيع‌کنندگان نفت سفيد روستاهاي بيارجمند شاهرود در مورد مشکل پيش آمده گفت: تا مدتي پيش توزيع‌کنندگان سوخت، نفت سفيد را تحويل گرفته و پس از فروش وجه آن را به حساب شرکت نفت واريز ميکردند. وي که خواست نامش فاش نشود، ادامه داد: اکنون شرکت نفت همزمان با تحويل سوخت وجه آن را مطالبه مي‌کند.

به گفته آن‌ها، بيشتر روستاهاي بيارجمند از گاز طبيعي برخوردار نبوده و از نفت سفيد براي تامين گرماي خانه‌ها استفاده مي‌کنند.

يکي از اهالي روستاي زمان‌آباد با بيان اينکه به علت کمبود نقدينگي فروشندگان نفت نمي‌توانند پيشاپيش بهاي نفت مصرفي براي توزيع در اين منطقه را پرداخت نمايند، افزود: فروشندگان نفت سفيد در اين منطقه بايد به ازاي پول واريز شده به حساب شرکت نفت، سوخت لازم را به اين منطقه حمل کنند.

حسن حسيني گفت: يکي از بزرگترين توزيع‌کنندگان نفت سفيد در اين منطقه در روستاي زمان‌آباد واقع شده است که او نيز توان پرداخت بهاي نفت را ندارد و با آوردن نخستين تانکر نفت در اين روستا صف‌هاي طولاني براي دريافت نفت تشکيل مي‌شود.

محمدحسن احمدي، يکي از ساکنان روستاي احمد‌آباد نيز گفت: در شرايطي که پاييز و زمستان در اين منطقه کويري بسيار سرد و خشن است تامين سوخت لازم براي گذران اين موقع از سال براي مردم مشکلات فراواني را به دنبال دارد.

وي با بيان اينکه فاصله ميان روستاها در اين منطقه کويري و دورافتاده زياد است، افزود: امکان تهيه نفت و سوخت زمستاني روستاهاي نزديکتر به محل‌هاي توزيع نيز به سختي امکان‌پذير است.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه شاهرود (استان سمنان)گفت: با کمک بخشداري‌ها و دهياري‌ها براي توزيع نفت سفيد مورد نياز مصرف‌کننده واقعي هيچ مشکلي در استان سمنان وجود ندارد.

علي اکبر عرب عامري افزود: براي برخي از هم‌استاني‌ها کالا برگ‌هاي کاغذي نفت سفيد در مناطقي که از گاز طبيعي بهره‌مند نيستند توزيع شده و براي برخي ديگر به صورت الکترونيکي بر روي عابربانک‌هاي سرپرستان خانوار اين سهميه‌ها تعريف شده است.

وي با بيان اينکه با همکاري بانک تجارت در دستگاه‌هاي کارتخوان فروشندگي‌هاي مجاز نفت سفيد اين مناطق نيز گزينه فرآورده‌هاي نفتي به آن اضافه شده است، ادامه داد: با تامين زيرساخت‌هاي لازم توسط بانک عامل سهميه اختصاصي هر خانوار به صورت، نفت سفيد، نفت گاز و گاز مايع براي خانواده‌هاي يک تا 6 نفره به بالا با توجه به شرايط مکاني و زماني اختصاص يافته است.

عرب عامري تاکيد کرد: با توجه به شرايط مناطق در هر فصل سهميه فرآورده‌هاي نفتي هر گروه از خانوارها به صورت ماهانه،45 روزه و 2 ماهه قابل تغيير است.

مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه شاهرود (استان سمنان)گفت: با تامين زيرساخت‌هاي لازم بانکي، تامين و تحويل دستگاه‌هاي خودپرداز سيار براي استفاده از نفت سفيد و فرآورده‌هاي نفتي در روستاهايي که به صورت سيار نفت فروخته مي‌شود هم استفاده از اين سهميه به صورت الکترونيکي قابل استفاده خواهد بود.

عرب عامري ادامه داد: از ابتداي شهريور ماه امسال مالکان تجهيزات و ادوات کشاورزي که نياز به سوخت دارند با همکاري بانک ملي برابر پلاک ماشين‌آلات در استان سمنان مي‌توانند بر روي عابر بانک‌هاي خود سوخت لازم را تحويل بگيرند.


 رييس شوراي اسلامي شهر سمنان گفت:
 توسعه گردشگري و احياي بافت تاريخي شهر سمنان رويکرد ويژه دوره پنجم مديريت شهري  

سرويس خبر

رويکرد شوراي پنجم منطبق با نيازهاي اقتصادي شهر، رونق گردشگري و احياي بافت تاريخي شهر سمنان است.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، سيد‌مسعود سيادتي در سمينار توسعه گردشگري در استان سمنان که با حضور مديران اقتصادي و فعالان سرمايه‌گذاري گردشگري برگزار شد گفت: اصلي‌ترين برنامه شوراي اسلامي شهر در دوره پنجم نگرش به توسعه گردشگري و احياي بافت تاريخي شهر سمنان است که انتخاب سيد‌محمد ناظم رضوي به عنوان شهردار سمنان براي رسيدن به همين هدف صورت گرفت.

سيادتي اظهار داشت: انتخاب ناظم رضوي يک فرصت و اولين قدم براي توسعه گردشگري شهر سمنان بود.

وي با اشاره به تخصيص اعتبارات مناسب در توسعه گردشگري شهري از سوي شورا، گفت: سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي متفاوت از زيرساخت‌هاي گردشگري شهري به همراه مشارکت‌هاي عمومي، نويد بخش چشم انداز خوب در در اين حوزه براي شهر سمنان است.

رييس شوراي اسلامي شهر سمنان در ادامه اظهار داشت: از اجراي پروژه‌هاي مشارکتي از سوي سرمايه‌گذاران در سمنان حمايت کرده و همکاري‌هاي گسترده‌اي را با سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در راستاي توسعه گردشگري شهري انجام خواهيم داد.

سيادتي خاطرنشان کرد: بي‌ترديد در دنياي امروز توسعه‌ي گردشگري بدون مشارکت مديريت هماهنگ شهري ميسر نيست و اين هم‌افزايي حلقه اتصال بين مردم و گردشگري در راستاي ارتقاء و توسعه شهر است.


 آغاز عمليات بيولوژيک در حوزه‌هايآبخيز آبگرم و عبدالله‌آباد  

سرويس خبر

حميدرضا همتي رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سرخه از آغاز اجراي عمليات بيولوژيک در حوزه‌هاي آبخيز آبگرم و عبدالله‌آباد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي خبر داد.

حميدرضا همتي گفت: در عمليات بيولوژيک آبخيزداري از گونه‌هاي بومي و دارويي مانند باريجه، فستوکا، سالسولا و درمنه دشتي در اراضي مرتعي استفاده مي‌شود.

وي گفت: سطح زير کشت در حوزه عبدالله‌آباد 100هکتار، شامل عمليات بذر پاشي و کپه کاري بوده و در حوزه آبگرم 100هکتار عمليات کپه کاري اجرا مي‌گردد. حميدرضا همتي افزود: اهميت اجراي اين طرح كاهش ميزان هدر رفت آب حاصل از بارندگي، جلوگيري از فرسايش خاك، تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني و در نتيجه كمك به افزايش علوفه در منطقه از جمله مزاياي اجراي عمليات بيولوژيكي در مراتع مي‌باشد.


 سرويس خبر 

اولين دوره آموزشي تخصصي "تکنيک‌هاي کار با

حيوانات آزمايشگاهي" در شاهرود برگزار شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

اولين دوره آموزشي«تکنيک‌هاي کار با حيوانات آزمايشگاهي» جهت ارتقاءسطح دانش دانشجويان و علاقمند کردن دانشجويان به پژوهش در حوزه حيوانات آزمايشگاهي و همچنين آموزش عملي تکنيک‌هاي کار با حيوانات آزمايشگاهي براي اولين بار در دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود برگزار گرديد.

اين دوره با همکاري مرکز تحقيقات نانوذرات بيولوژيک در پزشکي و آزمايشگاه فيزيولوژي ورزشي حيوانات دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود به مدت 8 ساعت در اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.

رئيس مرکز تحقيقات نانوذرات بيولوژيک در پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود درخصوص دوره مذکور گفت: اين دوره که در سطح 1 و در دو بخش تئوري و عملي طراحي شده بود صبح و عصر روز پنجشنبه 2 آبان ماه 98 در دانشکده علوم پزشکي و آزمايشگاه فيزيولوژي ورزشي حيوانات دانشگاه آزاد اسلامي واحد شاهرود برگزار شد. دکتر بهروز يحيايي خاطرنشان کرد: دوره آموزشي «تکنيک‌هاي کار با حيوانات آزمايشگاهي» جهت ارتقاء سطح دانش دانشجويان و علاقمند کردن دانشجويان به پژوهش در حوزه حيوانات آزمايشگاهي و همچنين آموزش عملي تکنيک‌هاي کار با حيوانات آزمايشگاهي برگزار گرديد که با استقبال دانشجويان رشته‌هاي پزشکي، تربيت بدني، فيزيولوژي ورزشي دانشگاه‌ آزاد اسلامي شاهرود، دانشگاه صنعتي شاهرود و دانشگاه علوم پزشکي شاهرود مواجه شد.

متخصص علوم تشريحي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود تصريح کرد: امروزه تکنيک‌هاي کار با حيوانات آزمايشگاهي با هدف افزايش سطح دانش پزشکي و بيولوژي و ارتقاي زمينه‌هاي مختلف تحقيقاتي جهت انجام پيش آزمايشات باليني انساني، داراي اهميت است و محققين علوم پزشکي و زيستي در اين زمينه بسترسازي مناسب را پديد آورده‌اند و برگزاري اين دوره توسط دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود هم در همين راستاست و گامي مهم در جهت ارتقاي علم پزشکي و رشد سلامت فعال در شهرستان شاهرود است. دکتر يحيايي در پايان درخصوص برنامه‌هاي آينده مرکز تحقيقات نانوذرات بيولوژيک در پزشکي اظهار کرد: "تا پايان سال جاري با هدف ارتقاء سطح دانش بيوتکنولوژي، نانوتکنولوژي و اشاعه علم، 3 دوره آموزشي ديگر با عنوان کشت سلول‌هاي سرطاني، مقاله‌نويسي علمي فارسي و مقاله‌نويسي علمي انگليسي(ISI) به ترتيب در تاريخ‌هاي 30 آبان، 5 دي ماه و 8 اسفندماه از برنامه‌هاي اين مرکز است. "

رييس کميسيون فرهنگي اجتماعي

شوراي اسلامي شهر سمنان:

يادآوري و برجسته نمودن جايگاه شهدا

وظيفه‌اي همگاني است

سرويس خبر

جايگاه شهدا بسيار رفيع است و مي‌بايست با برنامه‌ريزي‌هاي مناسب به برجسته کردن اين جايگاه کمک کرد که اين يک وظيفه همگاني است. به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، محمد همتي در مراسم بازديد از ستاد بزرگداشت کنگره 3000 شهيد استان سمنان که با حضور نماينده شهرهاي سمنان، سرخه و مهديشهر و تني چند از مديران شهري انجام شد با اشاره به رسالت همگاني در مقابل شهدا اظهار داشت: جايگاه شهدا بسيار رفيع است و مي‌بايست با برنامه‌ريزي‌هاي مناسب به برجسته کردن اين جايگاه کمک کرد که اين يک وظيفه همگاني است.

همتي درباره ارزش شهيد گفت: شهيد همانند اقيانوسي از ايمان، ولايت، شهامت، شهادت، شجاعت، مرزداري و رشادت است که مي‌بايست جايگاه خاص براي بيان اين فرهنگ در مدارس و مراکز آموزشي ديده شود. وي با اشاره به تخصيص اعتبارات مناسب در حوزه فرهنگ از سوي شورا، گفت: کميسيون فرهنگي اجتماعي شورا آماده همکاري در خصوص برنامه‌هاي ترويج و توسعه فرهنگ ايثار و شهادت که با ايثار، فداکاري و استقامت ايثارگران و شهدا به وجود آمده مي‌باشد چرا که طبق تاکيدات مقام معظم رهبري اجر نگهداري از فرهنگ ايثار و شهادت کمتر از شهادت نيست.

رييس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر سمنان در ادامه اظهار داشت: مستند‌سازي آثار شهدا با استفاده از ابزارهاي هنري در انتقال فرهنگ ايثار، شهادت و دفاع مقدس به نسل جوان مؤثر است و مي‌بايست تقويت شود. همتي خاطرنشان کرد: بي‌ترديد همه ما نسبت به شهدا، ايثارگران و جانبازان مسئوليت داريم و بايد نسبت به اين موضوع احساس تكليف كنيم.

عبدالرحيم فريدون رييس ستاد بزرگداشت کنگره 3000 شهيد استان سمنان نيز در اين مراسم ضمن ارائه گزارش فعاليت‌هاي انجام شده اعلام نمود در استان 600 شهيد دانش‌آموز شناسايي شده که فرهنگ‌نامه زندگي و آثار آنها در حال تهيه مي‌باشد. در پايان اين مراسم از فعالان ستاد کنگره شهدا توسط نماينده مردم شهرهاي سمنان سرخه و مهديشهر قدرداني شد.

فرماندار گرمسار:

واقفين موضوعات اجتماعي

را در ايجاد موقوفات مدنظر قرار دهند

سرويس خبر

فرماندار گرمسار گفت: واقفين در ايجاد موقوفات جديد موضوعات اجتماعي را مدنظر قرار دهند و موقوفاتي با نيات اجتماعي ايجاد کنند. به گزارش ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان، وحيد رجايي در ديدار با رئيس و کارکنان اداره اوقاف و امور خيريه گرمسار به مناسبت فرارسيدن دهه وقف اظهار کرد: فعاليت در اداره اوقاف و امور خيريه با دستگاه‌هاي ديگر متفاوت است زيرا در اين ارگان علاوه بر رعايت قانون بايد مسائل شرعي وقف هم رعايت شود و چه‌بسا مسائل شرعي وقف مهمتر از مسائل قانوني است و لذا بايد در اجراي نيات واقفين نهايت دقت را داشته باشيد. وي افزود: يکي از برکات حکومت اسلامي و نظام مقدس جمهوري اسلامي نگاه ويژه به موضوع وقف و امور خيريه است. فرماندار گرمسار با اشاره به تحريم‌ها و مشکلات اقتصادي جامعه تصريح کرد: وقف هم مي‌تواند چرخه‌هاي اقتصادي را راه بيندازد و هم مي‌تواند به ايجاد اشتغال کمک کند. وي خاطرنشان کرد: امروز به توسعه وقف در موضوعات روز نياز داريم و بايد واقفان در ايجاد موقوفات جديد، موضوعات اجتماعي، ازدواج، تعليم و تربيت و مسائل دانش‌بنيان را در نظر داشته باشند.

شهردار سمنان:

گردشگري شهري بايد به يک باور عمومي بدل شود

سرويس خبر

شهردار سمنان، تقويت باور‌پذيري و شناخت کافي و اعتماد به ظرفيتهاي موجود را در توسعه صنعت گردشگري منطقه موثر دانست. به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، سيد‌محمد‌ناظم رضوي در سمينار توسعه گردشگري در استان سمنان که با حضور مديران اقتصادي و فعالان سرمايه‌گذاري گردشگري برگزار شد، گفت: اين هم انديشي براي شناخت ظرفيت‌هاي گردشگري استان و شهرستان سمنان و شناخت راهکار‌ها براي رونق اين صنعت و آسيب‌شناسي از گردشگري در استان انجام شده است. وي بيان داشت: باور‌پذيري و شناخت کافي و اعتماد به ظرفيتهاي موجود در راستاي توسعه گردشگري بايد تقويت شود، چرا که هنوز برخي از مردم هنوز بر ظرفيت‌ها و پتانسل‌هاي شهر شناخت کافي ندارند. در همين راستا برنامه شهرداري سمنان در ايام ‌نوروز اين بود که شهر را به مردم بيشتر بشناسانند و باغ گردي به عنوان يکي از برنامه‌هاي شهرداري با همين هدف و بهره‌گيري مردم از فضاهاي باغي و بوستان‌ها و طبيعت شهر دنبال شد. شهردار سمنان در ادامه گفت: تقسيمات سياسي در حوزه گردشگري مصداق ندارد و نبايد استان را در اين بحث قرار داد چرا گردشگري مقوله به هم پيوسته است و اين مورد در ادبيات اداري کار حوزه‌هايي که در حوزه گردشگري قدم برمي‌دارند، سايه مي‌اندازد.