تاریخ 1398/08/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5171 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگي دانشگاههاي ارتش:
 دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولويت اصلي علاج ناامني است 

هفدهمين مراسم مشترک دانش‌آموختگي و تحليف دانشجويان دانشگاههاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران صبح ديروز (چهارشنبه) با حضور حضرت آيت الله خامنه‌اي فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) برگزار شد.

حضرت آيت الله خامنه اي در ابتداي ورود به ميدان با حضور بر مزار شهيدان و قرائت فاتحه، ياد و خاطره مدافعان فداکار اسلام و ميهن را گرامي داشتند.

فرمانده کل قوا سپس از يگانهاي مستقر در ميدان سان ديدند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين جانبازان سرافراز حاضر در ميدان را مورد تفقد قرار دادند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي سپس در سخناني، حفظ امنيت را مسئوليت مقدس و حساس نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي برشمردند و با اشاره به طراحي دشمنان براي سلب امنيت از برخي کشورهاي منطقه، گفتند: دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولويت اصلي آنان، علاج ناامني است و مردم اين کشورها نيز بدانند مطالبات بحق آنها فقط در چارچوب ساختارهاي قانوني قابل تامين است.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين بار ديگر مسئولان و مؤثران فکري و همچنين آحاد ملت را به هوشياري در قبال تلاش براي تخريب محاسباتي آنان فراخواندند و تنها راه مقابله با آن را بصيرت دانستند و چند نکته مهم را نيز گوشزد کردند: بايد به آينده و تحقق وعده‌هاي الهي اميدوار بود، نبايد به دشمن اعتماد کرد، از تحرکات دشمن نبايد لحظه اي غفلت کرد، به پيروزي‌ها غرّه نشويم، و نيروهاي مسلح بايد آمادگي لازم براي مقابله با فتنه را داشته باشند.

فرمانده کل قوا در ابتداي سخنان خود به اهميت موضوع امنيت براي هر جامعه و وظيفه مهم نيروهاي مسلح براي تأمين امنيت اشاره کردند و افزودند: اگر در جامعه اي امنيت نباشد، امکان فعاليت‌هاي اقتصادي، علمي و تحقيقاتي و کارهاي فکري و فرهنگي وجود نخواهد داشت، بنابراين حفظ امنيت يک وظيفه فوق العاده با ارزش است که بايد قدر آن دانسته شود.

ايشان بزرگترين لطمه به يک کشور را سلب امنيت آن دانستند و با اشاره به برنامه ريزي دشمنان براي آشوب و سلبِ امنيت برخي کشورهاي منطقه، گفتند: عوامل اين خباثت‌ها و کينه‌ورزي‌هاي خطرناک، شناخته‌شده هستند و در پشت اين قضايا، آمريکا و سرويس‌هاي اطلاعاتي غربي با پشتوانه پول برخي کشورهاي مرتجع منطقه قرار دارند.

رهبر انقلاب اسلامي خطاب به دلسوزان عراق و لبنان تأکيد کردند: اولويت اصلي، علاج ناامني است و مردم اين کشورها نيز متوجه باشند که دشمن به‌دنبال برهم زدن ساختارهاي قانوني و ايجاد خلأ در اين کشورها است و تنها راه رسيدن مردم به مطالبات بر حقي که دارند، پيگيري آنها در چارچوب ساختارهاي قانوني است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: دشمنان چنين فکرهايي را براي کشور عزيز ايران هم داشتند اما خوشبختانه ملت هوشيارانه و به‌موقع به ميدان آمد و نيروهاي مسلح نيز آماده بودند و آن توطئه خنثي شد.

فرمانده کل قوا در ادامه به تفاوت طبيعت ارتشهاي قدرتهاي استکباري با ارتش جمهوري اسلامي پرداختند و گفتند: مسئوليت اصلي ارتشهاي قدرتهاي استکباري تجاوز، غصب و ضربه زدن به کشورهاي ديگر است اما در فلسفه و منطق نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي، ضمن آنکه دفاع در جاي خود محکم و قدرتمندانه وجود دارد اما تجاوز ابداً جايگاهي ندارد.

ايشان به برخي از جنايات ارتشهاي انگليس، فرانسه و آمريکا در يکصدسال اخير، در شبه قاره هند، شرق و غرب آسيا، و شمال و مرکز آفريقا اشاره کردند و افزودند: مشکل اصلي اين ارتشها، تکيه آنها به نظام‌هاي استکباري است و بر همين اساس است که ما همواره بر لزوم تکيه ارکان و عناصر مختلف نظام بر قرآن و اسلام تأکيد مي‌کنيم.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: نظام اسلامي، نيروهاي مسلح خود را اعم از ارتش، سپاه، بسيج و نيروي انتظامي مورد ارج قرار مي‌دهد و آنها جزو عناصر مؤثر و مهمِ نظام اسلامي هستند.

رهبر انقلاب اسلامي، جانفشاني در همه ميدان‌ها و سرافرازي در همه امتحان‌هاي چهل سال گذشته را از ديگر خصوصيات و ويژگي‌هاي ارتش جمهوري اسلامي برشمردند و افزودند: تعداد بسياري از عناصر با ايمان ارتش همچون شهيدان صياد شيرازي، ستاري، بابايي، فلاحي و فکوري و همچنين مرحوم ظهيرنژاد و مرحوم سليمي به استقبال نظام جمهوري اسلامي آمدند و خيل عظيم ارتش را به‌دنبال خود آوردند.

فرمانده کل قوا يکي از عرصه‌هاي سرافرازي ارتش را پشتيباني از جبهه مقاومت در سال‌هاي اخير دانستند و خاطر نشان کردند: اين نقش آفريني مهم در آينده و در وقت خودش اعلام خواهد شد.

ايشان تحول در سازماندهي و در تاکتيک‌هاي عملياتي و در فکر و فرهنگ و جهت‌گيري‌ها را از ديگر ويژگي‌هاي بارز ارتش جمهوري اسلامي خواندند و سپس در خصوص وظايف آينده نيروهاي مسلح از جمله ارتش، نکاتي را بيان کردند.

رهبر انقلاب اسلامي به تبيين مختصات يک ملت آزاده پرداختند و گفتند: ملتي که آزادانه اراده، و آزادانه عمل کند و منافع حقيقي خود را به‌درستي تشخيص دهد و با استقلال، اراده و عمل، آن منافع را تامين کند، يک ملت آزاده است.

حضرت آيت الله خامنه اي يکي ديگر از مختصات ملت آزاده را «تأثير نپذيرفتن از تخريب محاسباتي دشمن» خواندند و افزودند: يکي از برنامه‌هاي دشمن، تغيير محاسبات مسئولان و مؤثران فکري و همچنين آحاد مردم است تا منافع حقيقي و ملي خود را نتوانند به‌درستي تشخيص دهند.

ايشان با تأکيد براينکه تخريب محاسباتي مسئولان و مردم، همچون وارد کردن بدافزار به يک سيسستم رايانه اي و دستکاري اطلاعات و وارد کردن اطلاعات غلط است، خاطرنشان کردند: گاهي اوقات دشمن در رايانه عمومي مديريت يک کشور و در انديشه و محاسبات آنها اثر مي‌گذارد اما يک ملت آزاده هيچگاه از اين اقدام تأثير نمي‌پذيرد و شجاعانه به‌دنبال منافع ملي خود مي‌رود.

رهبر انقلاب اسلامي لازمه تأثير نپذيرفتن از تخريب محاسباتي دشمن را «بصيرت» دانستند و تأکيد کردند: اگر چشم باز و هوشياري نباشد، نه مي‌توان منافع حقيقي و راه رسيدن به آن را تشخيص داد و نه مي‌توان فردي را که بايد اين بار بزرگ را به‌دوش بکشد، به‌درستي شناخت.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه اگر اين مختصات وجود داشته باشد، ملت به نتايج مطلوبي خواهد رسيد، گفتند: همه آحاد مردم به‌ويژه نيروهاي مسلح بايد احساس تکليف کنند و مراقب باشند که دشمن در محاسبات فکري آنان تأثيرگذار نشود.

ايشان سپس در جمع‌بندي مباحث مطرح شده چند نکته را بيان کردند: 1- به دشمن نبايد اعتماد کرد و نبايد به او خوش‌بيني ساده لوحانه داشت. 2- نبايد لحظه اي از تحرکات دشمن چشم برداشت و غافل شد. 3- نبايد دشمن را ناتوان و حقير شمرد، بلکه بايد آن را در اندازه‌هاي خود شناخت و براي مقابله آماده بود. 4- نبايد به پيروزي‌ها غرّه شد، چرا که يک لحظه غفلت مي‌تواند همانند جنگ احد، پيروزي را تبديل به شکست کند حتي با حضور پيامبر(ص) در ميدان.

رهبر انقلاب اسلامي، «ايمان، مجاهدت، تلاش مستمر، وحدت و هم‌افزايي و مشغول نشدن به سرگرمي‌هاي حقير دنيوي» را از جمله عوامل پيروزي و حفظ آن برشمردند و گفتند: اگر اين عوامل حفظ نشوند، پيروزي‌ها از دست خواهند رفت.

فرمانده کل قوا در خصوص حفظ عوامل پيروزي يک مأموريت ويژه براي نيروهاي مسلح بيان کردند و افزودند: نيروهاي مسلح بايد مراقب فتنه باشند و آرايش و آمادگي‌هاي لازم را براي مقابله با فتنه داشته باشند، زيرا طبق فرموده خداوند متعال در قرآن، فتنه از کشتار و قتل نيز بدتر است.

رهبر انقلاب اسلامي «حفظ اميد به آينده» و «اطمينان به تحقق وعده‌هاي الهي» را دو عامل مهم براي مقابله با توطئه‌ها برشمردند و گفتند: امروز به لطف خداوند و به کوري چشم دشمنان، جوانان کشور سرشار از اميد هستند و تحقق وعده‌هاي الهي را که شايد تصور آنها در گذشته دشوار بود، اکنون در مقابل چشمان خود مي‌بينيم.

حضرت آيت الله خامنه اي شکست‌هاي پي در پي رژيم صهيونيستي در مقابل جوانان مؤمن حزب الله و جوانان با همت فلسطيني در جنگ‌هاي 33 روزه، 22 روزه و 7 روزه را نمونه‌هاي عيني از تحقق وعده‌هاي الهي برشمردند و افزودند: ناکامي استکبار در منطقه غرب آسيا، با وجود هزينه‌هاي گزاف و اعتراف خودشان به اين شکست، از ديگر نمونه‌هاي تحقق وعده‌هاي الهي است.

ايشان در پايان سخنان خود تأکيد کردند: به لطف خداوند، راهپيمايي‌هاي بازگشت در غزه، روزي به بازگشت فلسطيني‌ها به سرزمين خودشان منجر خواهد شد.

در اين مراسم امير سرلشکر موسوي فرمانده کل ارتش با تأکيد بر آمادگي کامل جوانان مؤمن و پر انگيزه ارتش براي تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامي، گفت: ارتش مبتني بر آموزه‌هاي قرآني، در مقابل دشمنان مقتدرانه و در کنار مردم فداکارانه ايستاده است و نسل جوان ارتش با بصيرت، احساس مسئوليت، ايثار و دست در دست برادران خود در سپاه، راه مجاهدت و مقاومت را برگزيده و آماده جانفشاني در هر زمان و مکان و در هر سطحي هستند. امير سرتيپ دوم ساعدي فرمانده دانشگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) نيز گزارشي از فعاليتها و برنامه‌هاي تحصيلي و تربيتي دانشگاه بيان کرد.

در اين مراسم تعدادي از فرماندهان، روحانيون، استادان و دانش آموختگان نمونه ارتش، جوايز خود را از دست فرمانده کل قوا دريافت کردند و نمايندگان دانشجويان و دانش‌آموختگان نيز درجه و سردوشي دريافت کردند.

اعطاي پرچم و قرائت خطابه توسط دانشجويان قديم و جديد و اجراي رزمايش ميداني «طلوع خورشيد قائم» از ديگر برنامه‌هاي اين اين مراسم در دانشگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء(ص) بود. همچنين يگان‌هاي حاضر در ميدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند و همزمان عمليات اعتماد به‌نفس اجرا شد.


 نشست اعضاي روند آستانه در ژنو برگزار شد
 تاکيد بر حفظ وحدت ارضي و حاکميت سوريه 
 ظريف: ايران به خواست دمشق در سوريه حضور خواهد داشت

نشست سه جانبه وزيران امور خارجه ايران ،روسيه و ترکيه، سه کشور عضو روند آستانه در ژنو با محوريت تشکيل کميته قانون اساسي سوريه برگزار شد. در ادامه « گير پدرسو» نماينده ويژه دبيرکل در امور سوريه نيز به اين نشست پيوست. وزيران امور خارجه روند آستانه پس از اين نشست در جمع خبرنگاران حاضر شدند و در يک کنفرانس مطبوعاتي به سوالات آنها در مورد نتايج اين نشست و رايزني‌هاي صورت گرفته پاسخ دادند.

وزير امورخارجه ايران در کنفرانس خبري مشترک با وزيران خارجه ترکيه‌ و روسيه‌ گفت: روسيه و ايران تا زماني که دولت و مردم اين کشور بخواهند حضور خود را در سوريه حفظ خواهند کرد.

به گزارش تارنماي تاس، محمد جواد ظريف سه‌شنبه شب در کنفرانس خبري مشترک با مولود چاووش اوغلو و سرگئي لاوروف در ژنو تصريح کرد: ما تا زماني که دولت و مردم سوريه بخواهند در سوريه خواهيم بود.

به گفته ظريف: روسيه و ايران به دعوت دولت دمشق در خاک سوريه حضور دارند.

وزير امورخارجه ايران همچنين در مورد حضور نيروهاي آمريکايي در سوريه به بهانه حفاظت از ميادين نفتي به طور کنايه آميز گفت: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا حداقل نسبت به اهداف ايالات متحده صادق است.

ظريف تأکيد کرد که تشکيل کميته قانون اساسي سوريه آغاز يک روند چالش برانگيز است.

وي با بيان اينکه اين کميته فقط بايد متعلق به سوري‌ها باشد و توسط آنها هدايت شود، گفت که قانون اساسي بايد توسط همه مردم سوريه پذيرفته شود.

ظريف تأکيد کرد که نبايد هيچ مداخله و فشار خارجي بر کميته قانون اساسي صورت گيرد.وي گفت، پناهندگان سوري بايد داوطلبانه به کشورهاي خود بازگردند و تماميت ارضي سوريه نيز حفظ شود.سرگئي لاوروف وزير امورخارجه روسيه نيز اظهار کرد: تشکيل کميته قانون اساسي جديد سوريه، پيروزي و دستاورد بزرگ براي ملت اين کشور است.

وي اضافه کرد: سه کشور روسيه، ايران و ترکيه به ادامه تلاش‌ها با تمامي گروه‌هاي سوري براي ثبات در سوريه و نابودي کانون باقي مانده تروريست‌ها تأکيد کردند.

به گزارس روسيه اليوم، وزير امورخارجه روسيه گفت: در اين ديدار تأکيد شد که مهم‌ترين موضوع، تضمين اجراي قطنامه 2254 بويژه لزوم اجراي روند سياسي (براي حل مسائل) سوريه است و تمامي بازيگران خارجي بايد زمينه اجراي اين روند را فراهم کنند.

لاوروف افزود که فعاليت کميته قانون اساسي سوريه بايد بدون ديکته کشورهاي خارجي صورت گيرد.

در ادامه اين نشست خبري چاووش اوغلو وزير امورخارجه ترکيه نيز گفت: تشکيل کميته قانون اساسي سوريه، تأثيرگذاري عمليات صلح آستانه ميان طرف‌هاي سوري را به اثبات رساند.

اوغلو با تأکيد بر تعهد آنکارا بر حفظ يکپارچگي و حاکميت ارضي سوريه تأکيد کرد و گفت به همين خاطر، همانگونه که در بيانيه مشترک قرائت شد، اين بحران نيازمند راه حل سياسي است.

وزير امورخارجه ترکيه تصريح کرد: طبعيتا بازگشت آوارگان سوري که حدود 2 ميليون نفر تخمين زده مي‌شوند، بسيار مهم خواهد بود، هرچند که بايد روند بازگشت آوارگان و مهاجران بصورت امن و داوطلبانه صورت گيرد.

اوغلو اضافه کرد: براي دولت آنکارا مهم خواهد بود که شرايط ضروري براي بازگشت آوارگان سوري به کشورشان را فراهم کند.

وي گفت: تشکيل کميته قانون اساسي سوريه گام اساسي در گفت‌وگو ميان مخالفان و دولت رسمي دمشق است.

وي روند صلح سوريه را پيچيده خواند.

بيانيه مشترک

وزراي امور خارجه ايران، ترکيه و روسيه در بيانيه پاياني نشست سه‌شنبه شب خود در ژنو بر تعهد مستحکم ضامنين آستانه نسبت به حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه تاکيد کردند.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رساني و امور سخنگويي وزارت امور خارجه، وزراي خارجه جمهوري اسلامي ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري ترکيه بعنوان ضامنين فرمت آستانه يک نشست سه جانبه در 29 اکتبر 2019 در ژنو برگزار کردند و مشورت‌هايي را با گير پدرسون نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل براي سوريه انجام دادند. در متن بيانيه پاياني اين نشست آمده است:

1- بر تعهد مستحکم ضامنين آستانه نسبت به حاکميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه مجددا تصريح نموده و تاکيد کردند که اين أصول بايد مورد احترام همه طرفها باشد. آنها اهتمام قوي خود براي مبارزه با تروريسم در کليه اشکال و مظاهر و مقابله با دستورکارهاي تجزيه طلبانه در سرزمين سوريه را تکرار کردند.

2- از تشکيل کميته قانون اساسي و آغاز بکار آن در ژنو در 30 اکتبر 2019 بعنوان نتيجه کمک موثر ضامنين آستانه و اجراي تصميمات کنگره گفتگوي ملي سوريه در سوچي استقبال کردند و در اين ارتباط از تلاشهاي نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل در سوريه تقدير نمودند.

3- ضمن ابراز اين اعتقاد که آغاز بکار کميته قانون اساسي تاييد مي‌کند که راه حل نظامي براي منازعه سوريه وجود ندارد، بر تعهد خويش مبني بر پيشرفت فرايند سياسي سوري- سوري پايدار و مداوم با تسهيل سازمان ملل در راستاي قطعنامه 2254 شوراي امنيت سازمان ملل مجددا تصريح کردند.

4- اهتمام خويش در حمايت از کار کميته قانون اساسي از طريق تعامل مستمر با طرفهاي سوري و نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل در سوريه به منظور اطمينان از کار موثر و پايدار آن را مورد تاييد مجدد قرار دادند.

5- اين ديدگاه را بيان کردند که کار کميته قانون اساسي بايد با احساس مصالحه و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجي و تحميل جدول هاي زمانبندي خارجي، با هدف رسيدن به توافق کلي اعضاي آن که نتيجه کار بتواند گسترده ترين حمايت ممکن مردم سوريه را کسب نمايد، اداره شود.

6- بر اهميت فرايند حل و فصل گسترده تر در پيشبرد افزايش کمکهاي انساندوستانه براي کليه سوري ها در سراسر کشور بدون پيش شرط و تبعيض، تسهيل بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بي خانمان داخلي به مناطق اصلي زندگي اشان در سوريه و همچنين اطمينان و اعتماد سازي ميان طرفهاي سوري تاکيد کردند.


 مخالفان تصويب FATF مسئوليت عواقب خطير اقدامات‌شانرا به عهده گيرند 

دفتر سخنگوي دولت با اظهار تاسف از انتشار چندين باره اخبار دروغ در ارتباط با FATF ادعاهاي مطرح شده در برخي رسانه‌ها را رد و توضيحاتي در اين زمينه ارائه کرد.

به گزارش ايسنا، در اين اطلاعيه آمده است:

متاسفانه در روزهاي اخير تلاش‌هايي براي وارونه جلوه دادن حقايق در مورد لوايح چهارگانه و مسئوليت گريزي از عواقب تصميماتِ عدم تصويب اين لوايح، مي‌شود که آخرين نمونه آن خبرسازي با عنوان «دولت براي کسب رضايت FATF تحريم‌هاي شوراي امنيت را به رسميت شناخت»
است. منظور از آنچه که در آيين نامه قانون مقابله با پولشويي آمده قطعنامه‌هاي شوراي امنيت از جمله قطعنامه 1267 و قطعنامه‌هاي مربوط به آن، درباره گروه‌هاي سه گانه تروريستي طالبان، القاعده و داعش
است. اين قطعنامه‌هاي شوراي امنيت همگي قطعنامه‌هاي فصل هفتمي هستند که از همان ابتداي صدور در سالهاي 1999 براي همه دولت‌ها لازم الاجرا بوده است و هيچ ارتباطي با FATF ندارد جز اينکه يکي از استانداردهاي FATF اين است که کشورها در عمل، موظفند استانداردهاي هماهنگي براي اجراي تحريم‌هاي وضع شده ذيل اين قطعنامه‌ها داشته باشند.در اين خصوص نيز مکررا در سالهاي گذشته تاکيد و تبيين شده است در آيين نامه‌ها و قوانين داخلي در خصوص نحوه اجراي اين قطعنامه‌ها و لوايح مرتبط با FATF نقطه نظرات همه کارشناسان امنيتي، سياست خارجي، اقتصادي و .. لحاظ شده و هرگز و در هيچ کجا منافع ملي کشور يا نهادهاي اصلي انقلاب اسلامي به خطر نيفتاده است.

همچنين آنچه در قانون به صراحت آمده اين است که در تمامي مراحل تعيين مصاديق گروه‌هاي تروريستي و اجراي تحريم‌هاي شوراي امنيت ملل متحد عليه آنها، مطابق نظر شوراي امنيت ملي کشور عمل
خواهد شد.دولت معتقد است بايد مانع از وارد شدن کشور به ليست سياه FATF شد چون در ميان مدت، عواقب ناگواري براي اقتصاد، به خصوص در بخش مالي به دنبال خواهد داشت و مخالفان تصويب لوايح بهتر است به جاي فرافکني و تحريف واقعيات و تلاش براي شانه خالي کردن از زير بار مسئوليت ، کمک کنند که اين لوايح به تصويب برسد و يا اينکه مسئوليت عواقب خطير اقدامات خود را تمام و کمال به
عهده بگيرند.


 جلوگيري از روند آلايندگي زيست محيطي 
نويسنده : محمد عليان

يکي از دلايل پيشرفت و رشد و بالندگي هر کشوري که در بخش اقتصاد و نظام پايداري رابطه مستقيم دارد « صادرات » است که دولت‌ها اهميت ويژه‌اي قائل‌اند تا درآمد هر کشوري با فروش کالاي داخلي افزايش يابد ولذا هر دولتي براي دستيابي و رسيدن به اين هدف اقتصادي به معاملات بين‌المللي، نيازمند ساختار توليدات و آماده‌سازي بستر مشارکت سرمايه‌گذاران و حمايت کارآفرينان در بخش خصوصي است که بايد با مزاياي مصوبه يعني پرداخت وام بانکي کم بهره طويل‌المدت، واگذاري زمين مورد نياز به نرخ دولتي و ديگر امکانات و شرايط لازم توليد را در اختيار سرمايه‌گذار نموده تا چرخ توليد به گردش درآيد، وانگهي نرخ بيکاري در بازار هم با ايجاد شغل مناسب براي جويندگان کار کاهش يابد. اين سياست‌گذاري هر کشوري است که در دنيا در حوزه اقتصاد اعمال مي‌شود و کشور عزيزمان از پديده روز جهاني مستثني نيست چون واردات و صادرات از ديرباز تاکنون لازم و ملزوم هم هستند و هيچ دولتي نمي‌تواند اطراف خاک قلمروي خود را ديوارکشي کند. هر چند توليد ضوابط و مقررات خاصي دارد که بايد توليدکنندگان براي جلوگيري از روند آلايندگي خطرناک زيست محيطي رعايت نموده تا در حق شهروندان اجحاف يا تجاوز نشود. با نگاه اجمالي به کشورهاي پيشرفته يا در حال توسعه و استقلال يافته همه دولت‌ها براي ايجاد محيط زيست سالم و هواي پاک و دلپذير با برنامه‌ريزي مدون و هدف خاص بدون شعار رسانه‌اي جهت رفاه حال شهروندان خود مي‌کوشند تا هزينه دارو و درمان که بار سنگين بر دوش دولت‌هاست، بکاهند. زيرا اگر دچار بيماري‌هاي تنفسي، ريه، قلب و عروق و... شوند بايد با تحمل هزينه گزاف به صورت رايگان معالجه و مداوا شوند که از خزانه بيت‌المال تامين مي‌شود. البته دولتمردان در اجراي اين طرح ملي موفق يعني کاهش غلظت آلودگي هوا جملگي کمر همت و تلاش بسته‌اند که نمونه‌هاي زيادي در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي شاهد هستيم که با احترام گذاشتن به منشور حقوق شهروندي به مطالبات اجتماعي مردم پاسخ مي‌دهند که زمنيه‌ي عدالت همگاني گسترش مي‌يابد، از طرفي همه اقشار مختلف به بيان ساده احزاب، انجمن‌ها، بنيادهاي مردم نهاد، روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعي، مدني همراه با سازمان‌هاي نيمه‌دولتي مطالبه‌گر و دولتمردان پاسخگو هستند.

در قانون ماليات ارزش افزوده تبصره يک ماده 38 کشورمان چنين امده است: « توليدکنندگان واحدهاي صنفي بويژه کارخانجات شيميايي بايد از استانداردهاي بين‌المللي و حفاظت از محيط زيست کاملا رعايت کنند» اين دستورالعمل به کليه شرکت‌هاي فعال توليدي با قاطعيت ابلاغ شده است ولي متاسفانه با توجه به اينکه حدود چهل و اندي واحد صنفي آلاينده در استان سمنان طبق نظريه کارشناسان مجرب محيط زيست پس از چندين بار نمونه‌برداري شناسايي شده براي کاهش اين آلودگي‌ها يعني راه‌اندازي تصفيه‌خانه‌ها و استفاده از فيلترهاي خروجي دودکش‌ها يا راه‌اندازي طرح سامانه‌هاي کنترل آلايندگي و بهينه‌سازي سوخت در اين بخش مهم صنايع استان سمنان هيچ اقدامي صورت نگرفته که همين سهل‌انگاري باعث نگراني و يکي از دغدغه‌هاي روزمره و اصلي شهروندان است که برخي از کارخانجات توليدي گچ، آهک، سيليس، کربنات، فسفات سديم، نشاسته، فولاد و... به ويژه روزهاي تعطيل و حتي شب‌ها دور از چشم کارشناسان ذيربط رعايت نمي‌کنند که تاسف‌آور است هر چند در اين وضعيت تحريم‌هاي ناجوانمردانه کشورهاي متخاصم، جذب سرمايه‌گذار و کارآفرين در اين استان کويري ما و به کارگماري ده‌ها و صدها کارگر و کاهش نرخ بيکاري و فعال شدن شغل‌هاي مرتبط باعث خشنودي و مباهات همه شهروندان قدرشناس است، اما در قبال انواع و اقسام بيماري‌هاي خطرناک يعني ارمغان آلودگي هوا جان آدمي هم شيرين است آيا از خود پرسيده‌ايم که صادرات کالا و اقتصاد پررونق به چه قيمتي؟ آيا به نرخ خطرات سلامتي شهروندان؟ که بايد تاوان پس دهند؟

در اين شرايط لازم نيست علوم پزشکي و کارشناسان محيط زيست و مديران ارشد ديگر نهادهاي موازي پاسخ قاطع ارائه داده تا گناهان کبيره همه بيماران سرطاني به پاي اين واحدهاي توليدي شيميايي نوشته نشود؟ به ياد داشته باشيم فرد يا افرادي که تحت هر شرايطي مخالف توليد شرکت‌هاي صنعتي و شيميايي کشور عزيزمان مي‌باشند عمدا آب را به آسياب دشمن ريخته و خواسته‌اي به جز اقتصاد ناهمگون و نامتعادل و هرج و مرج اقتصادي و تعطيل شدن کارخانجات و سرگرداني کارگران زحمتکش ندارند. بايد محيط زيست را پاکيزه نگه داريم از روند آلايندگي و شيوع بيماري‌هاي حاد و لاعلاج بکوشيم که حق مسلم هر شهروندي است.


 وزارت اطلاعات خبر داد
 انهدام باندهاي مسلحانه قاچاق ارز  

روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت اطلاعات، از انهدام باند مسلحانه قاچاق ارز در استان‌هاي آذربايجان غربي ، هرمزگان و
خبر داد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت اطلاعات، طي اقدامات اطلاعاتي و عملياتي سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات آذربايجان غربي، يک شبکه سازمان يافته قاچاق ارز که برخوردار از امکانات مسلحانه بودند و اقدام به قاچاق و معاملات غير قانوني ارز در شهرستان‌‌هاي بوکان، مهاباد، اروميه و تهران مي‌کردند؛ شناسايي و طي چند مرحله عمليات هوشمندانه مورد ضربه قرار گرفته و از تداوم فعاليت مجرمانه آن‌ها ممانعت به عمل آمد.

همچنين در اين عمليات تعداد 5 نفر از عوامل اصلي قاچاق از جمله سرکرده شبکه با هماهنگي مقام قضائي دستگير و مقادير قابل توجهي ارز، سلاح جنگي، پلاک جعلي خودرو و دلار جعلي کشف و خودروهاي حامل کالاي قاچاق توقيف گرديدند.»

همچنين روابط عمومي وزارت اطلاعات در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: در پي اقدامات پيچيده اطلاعاتي و عملياتي سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره‌ کل اطلاعات استان هرمزگان، يک شبکه قاچاق سازمان ‌يافته ارز شناسايي و متلاشي گرديد. طي اين عمليات هوشمندانه 4 نفر از اعضاي شبکه که اقدام به حواله غير مجاز و قاچاق ارز به کشور امارات مي‌نمودند، شناسايي و با هماهنگي مقام قضائي بازداشت شدند.

متهمان اصلي پرونده ضمن تأسيس دو شرکت صوري در جزيره قشم با سوء استفاده از قوانين مناطق آزاد در بانک‌هاي مختلف افتتاح حساب نموده و خارج از ضوابط تعيين شده توسط دولت و بانک مرکزي در زمينه خريد، فروش و حواله ارز مرتکب قاچاق ارز شده و معادل ريالي ارز خريد و فروش شده را روزانه از طريق اين حساب‌ها انتقال
مي‌دادند.

همچنين شماري از «قاچاقچيان سوخت و کالا» و «فعالان غيرمجاز اقتصادي» از ساير استان‌‌هاي کشور نيز به جاي استفاده از صرافي‌هاي مجاز مبادلات ارزي خود را با انگيزه فرار مالياتي و پولشويي از طريق اين شبکه انجام مي‌دادند. ارزش ميزان ارز قاچاق شده توسط اين شبکه حدود 1100 ميليارد تومان برآورد شده است.