تاریخ 1398/08/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5167 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اسحاق جهانگيري خطاب به اعضاي مجمع تشخيص مصلحت
 هرچه سريعتر لوايح FATF تصويب شود  

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به ارايه لايحه شفافيت از سوي دولت به مجلس و تاکيد به ضرورت ايجاد اتاق شيشه اي براي تصميم گيران کشور،‌ گفت: خوب است مردم در جريان همه امور از جمله مذاکرات درون دولت،‌ مجلس،‌ شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گيرند و مطلع شوند. با توجه به تصويب لوايح FATF و CFT در جلسه سران قوا و تاييد مقام معظم رهبري، مجمع تشخيص مصلحت نظام هر چه سريعتر اين لوايح را تصويب کند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در جلسه هم انديشي با علما و روحانيون که در نهاد رياست جمهوري برگزار شد با تاکيد بر اينکه حل مسائل کشور راهکار بيروني ندارد و راه حل همه مشکلات در داخل کشور است، گفت: راه برون رفت از مسائل اقتصادي ايران اين است که از ظرفيت‌هاي داخلي کشور حداکثر استفاده را داشته باشيم و اين همان چيزي است که در اقتصاد مقاومتي نيز بر آن تاکيد شده است. البته اقتصاد کشور حتماً بايد بتواند با جهان تعامل داشته باشد وگرنه اقتصادي که نتواند با جهان تعامل داشته باشد حبس مي‌شود و دچار شکست و فروپاشي خواهد شد.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه موضوع توقيف نفتکش ايران در جبل الطارق امري بي سابقه است و قطعاً‌ در تاريخ به ثبت خواهد رسيد، خاطر نشان کرد: کشور قدرتمندي مانند آمريکا يک کشتي نفتي را به بهانه انتقال نفت به سوريه توقيف مي‌کند که اساساً انتقال يک چنين محموله به کشور ديگر ارتباطي با آنها ندارد و از نظر قوانين بين المللي صلاحيت دخالت در اين زمينه را نيز ندارند.

وي افزود: پس از رفع توقيف اين کشتي دولت آمريکا به ناخداي اين نفتکش ايميل مي‌زند که در مقابل پرداخت مبلغي پول، نفتکش را به بندري در يکي از کشورهاي مورد نظر آمريکا منتقل کند که ناخداي کشتي با وجود آنکه مليت هندي داشت اين وعده را نپذيرفت و پس از آن تيم جديدي از کشور ما اعزام شد تا هدايت کشتي را بر عهده بگيرد.

وي همچنين با اشاره به اعمال فشار و تحريم آمريکا بر صنايع مهم کشور نظير خودرو و اخلال در صادرات محصولات ارز آور نظير پتروشيمي، فولاد و مس گفت: همه اين فشارها و تحريم‌ها باعث شد که اقتصاد کشور قدري با مشکل و تلاطم مواجه شد اما خوشبختانه امروز آرامش به کشور بازگشته است.

جهانگيري تصريح کرد: معتقدم که نظام، دولت و مجموعه مديريتي کشور در سال 97 و 98 براي مقابله با جنگ اقتصادي آمريکا عاقلانه ترين و مهمترين تدابير را به کار گرفتند و همين باعث شدکه محاسبات و پيش بيني‌هاي آمريکا مبني بر اينکه ايران قادر نخواهد بود جشن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب خود را برگزار کند، نقش بر آب شد.

معاون اول رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به انتقادهاي گسترده به ارز 4200 توماني براي برخي اقلام و کالاهاي ضروري خاطر نشان کرد: تصميمي که در اين خصوص اتخاذ شد مورد تاييد همه ارکان نظام بود اما عده اي که به دنبال جعل خبر و نااميد کردن مردم هستند بارها در رسانه‌ها تيتر زدند که 18 ميليارد دلار از منابع کشور با اين تصميم به باد رفت و يک بار هم توضيح ندادند که استدلالشان چيست؟

جهانگيري تصريح کرد: کساني که ارز 4200 توماني را زير سوال مي‌برند و مي‌گويند که دولت منابع کشور را به باد داده همان کساني هستند که در مقطعي 22 ميليارد دلار منابع کشور را به استانبول و دبي بردند تا به گفته خودشان قيمت ارز را در کشور کاهش دهند در حالي که نه قيمت دلار کاهش پيدا کرد و نه مشخص شد که 22 ميليارد دلار چه شد؟

جهانگيري در بخش ديگري از اين مراسم با اشاره به موضوعات مطرح شده در سخنان تعدادي از حاضران،‌ گفت: فروش نفت کشور با وجود تلاش آمريکاييها براي به صفر رساندن آن متوقف نشده است اما بخشي از درآمدهاي ناشي از صادرات نفت که در بودجه پيش بيني شده بود محقق نخواهد شد که با برنامه ريزي به دنبال راه‌هاي جايگزين هستيم.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به ارايه لايحه شفافيت از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي و تاکيد به ضرورت ايجاد اتاق شيشه اي براي تصميم گيران کشور،‌ گفت: خوب است مردم در جريان همه امور از جمله مذاکرات درون دولت،‌ مجلس،‌ شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گيرند و مطلع شوند. با توجه به تصويب لوايح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تاييد مقام معظم رهبري، مجمع تشخيص مصلحت نظام هر چه سريعتر اين لوايح را تصويب کند.

وي ادامه داد: نمي‌توان دست و پاي فردي را بست و از او خواست تا در دريا شنا کند. اما آنها مي‌دانند که مديران کشور با وجود تگناها اين کار ناممکن را شدني مي‌کنند زيرا يکي از دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي تربيت مديراني در بخش‌هاي مختلف است که دل در گرو کشور دارند مديراني که اگر مي‌خواستند مي‌توانستند با چندين برابر حقوق و دستمزد در کشورهاي اروپايي و آمريکا فعاليت کنند.


 عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تابع رهبري هستيم 

يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به سخنان معاون اول رئيس‌جمهوري درباره لزوم تصويب FATF واکنش نشان داد.

حجت‌الاسلام و المسلمين غلامرضا مصباحي‌مقدم در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که با توجه به سخنان معاون اول رئيس‌جمهور درباره موافقت سران قوا و شخص رهبري انقلاب با تصويب لوايح FATF علت تصويب‌نشدن اين لوايح در مجمع تشخيص مصلحت نظام چيست؟، تاکيد کرد: در مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره اين لوايح اتفاق تازه‌اي رخ نداده است.

وي افزود: رهبري معظم انقلاب در اين زمينه هيچ دستوري را به ما ابلاغ نکرده‌اند. ايشان اگر تشخيص بدهند خودشان موضوع را به ما اعلام مي‌کنند. ما هم در همه امور تابع فرمايشات ايشان هستيم.


 سخنگوي قوه قضائيه:
 بعد از «زم» کسي دستگير نشده است 
 صدور حکم براي جعبه سياه پرونده بابک زنجاني

سخنگوي قوه قضائيه گفت: تا امروز غير از خود روح الله زم فرد ديگري از بخش‌هاي مختلف چه در دولت و چه در قوه و چه در نيروهاي مسلح بازداشت نشده است و بي جهت گمانه زني نشود. توصيه‌ام اين است که انگشت اتهام به سمت يکديگر روانه نکنيد.

به گزارش ايسنا، غلامحسين اسماعيلي در دوازدهمين نشست خبري خود با اصحاب رسانه ضمن تسليت ايام اربعين حسيني، گفت: در ابتدا لازم است تشکر کنم از حضور حماسي و آگاهانه و توام با بصيرت بيش از 17 ميليون زائر اربعين و بيش از 3 ميليون زائر ايراني که با حضورشان تجلي بخش شعائر الهي و تداوم‌بخش نهضت حسيني بودند و حضورشان نمايشگر اقتدار و عظمت امت اسلام و موجب ياس و نااميدي دشمنان است.

وي افزود: از دولت و مردم عراق هم براي ميزباني خوب آنها و برگزاري اربعين حسيني تشکر مي‌کنم. از موکب داران ايراني و عراقي و ستاد اربعين تشکر مي‌کنم که تلاش آنها کمک شاياني به برقراري و برگزاري مراسم اربعين حسيني کرد.

اسماعيلي گفت: اميدوارم پاييز و زمستان امسال شاهد بارش رحمت‌هاي الهي براي مردم ايران و منطقه باشيم. يادمان نرود که در روزهاي پاياني سال 97 و آغاز روزهاي سال 98 بارندگي‌ها و سيلاب‌هايي به وقوع پيوست که مشکلاتي را براي مردم ايجاد کرد. بخشي از آن ناشي از قصور و تقصير مديران در بخش‌هاي مختلف بود که اگر وظايف‌شان را به نحو شايسته انجام مي‌دادند، اينقدر دچار آسيب نمي‌شديم.

سخنگوي قوه قضائيه ادامه داد: در همان ايام رياست قوه قضائيه گفتند که تبديل شدن برکت الهي به ايجاد مشکل براي مردم بايد آخرين بار باشد. ما رحمت الهي را آرزومنديم، اما نبايد به جهت کوتاهي برخي از مسولان، مردم در کنار نزول اين رحمت دچار مشکل شوند.

وي متذکر شد: به تمامي مسئولان ذي‌ربط يادآوري مي‌کنم که با هدف پيشگيري ناشي از جاري شدن سيل، باز نگاهي به مسوليت‌هاي‌شان داشته باشند و مقدمات لازم را در جهت رفع مشکلات مربوط به حوزه‌هاي رودخانه‌ها و لايه روبي رودخانه‌ها و مسيرهايي که با گرفتگي موجب مسدود شدن مي‌شوند، انجام دهند.

اسماعيلي در ادامه نشست خبري در پاسخ به سوالي درباره اينکه آيا حکم پرونده زيباحالت منفرد معروف به جعبه سياه پرونده بابک زنجاني صادر شده است؟ گفت: در اين پرونده حکم بدوي صادر شده و منتهي به محکوميت شده و محکوميت سنگين است.

وي افزود: از آنجا که پرونده جزو پرونده‌هاي عادي بود و جزو پرونده‌هاي ويژه اقتصادي دادگاه انقلاب نبود و قطعيت نيافته، از بيان جزييات معذوريم. ان‌شاءالله با قطعي شدن حکم توسط ديوان عالي اطلاع‌رساني مي‌شود.

اسماعيلي در ادامه در پاسخ به سئوالي درباره اينکه در فضاي مجازي ادعاهايي مطرح شده که افرادي از رياست جمهوري و قوه قضائيه با روح الله زم و آمدنيوز در ارتباط بودند و دستگير شدند، ‌ آيا اين موضوع صحت دارد؟ گفت: لازم است بار ديگر از اين اقدام هوشمندانه، دقيق، اطلاعاتي و عمليات فريبي که سربازان گمنان امام زمان در سازمان اطلاعات سپاه انجام دادند تشکر کنم.

وي خاطرنشان کرد: تا امروز غير از خود روح الله زم فرد ديگري از بخش‌هاي مختلف چه در دولت و چه در قوه و چه در نيروهاي مسلح بازداشت نشده است و بي جهت گمانه زني نشود. توصيه‌ام اين است که انگشت اتهام به سمت يکديگر روانه نکنيد.

سخنگوي قوه قضائيه ادامه داد: اجازه بدهيد دستگاه‌هاي امنيتي و قضايي بررسي دقيق خود را انجام دهند، البته ما اطلاعات ذي قيمتي در اين حوزه بدست آورديم، اما بعد از دستگيري زم هيچ دستگيري جديدي انجام نشده است.

وي يادآور شد: قبلا در بخش‌هايي که اطلاع رساني شد و مستند ايستگاه پاياني دروغ پخش شد، افرادي در آن فرايند دستگير شده بودند و قبل از اين قصه رسيدگي و محکوم شدند، اما در برهه اخير دستگيري جديد نداشتيم.

اسماعيلي گفت: به همه فريب خوردگان در داخل و خارج کشور که با اعتماد به سرويس‌هاي بيگانه و اعتماد به دشمن اقداماتي را عليه مردم و کشور و نظام انجام مي‌دهند و به دول خارجي دلگرم هستند، توصيه مي‌کنم که آنها از اين قصه درس عبرت بگيرند و بدانند سرويس‌هاي بيگانه قابل اعتماد نيستند.

ما ثابت کرديم که در هوا پهپاد دشمن را شناسايي و پهپاد رادار گريز را تحت تعقيب قرار مي‌دهيم و خود سرويس‌ها را مديريت مي‌کنيم، ‌ بنابراين با ريسمان پوسيده دول خارجي و سرويس‌هاي اطلاعاتي آنها خود را به چاه نيندازند و به فکر بازگشت به آغوش ملت و کشور باشند و الا در آينده‌اي نه چندان دور سرنوشتي مشابه روح الله زم در انتظار آنهاست، اين بزرگ آنها بود که به دام افتاد.

محکوميت قطعي شهرام جزايري

به 7 سال حبس

به گزارش ايسنا، غلامحسين اسماعيلي در پاسخ به سوالي درباره اينکه آيا حکم پرونده شهرام جزايري صادر شده است؟ گفت: در پرونده جديد شهرام جزايري حکم قطعي صادر و نهايي شده است و نامبرده به جهت کلاهبرداري به 7 سال حبس محکوم و قطعي شده و در حال تحمل حبس است. البته علاوه بر آن محکوميت جزاي نقدي هم دارد. وي افزود: نامبرده يک محکوميت 6 ماه حبس هم دارد ولي به جهت اشد مجازات حکم 7 سال حبس او قطعي شده است.

سخنگوي قوه قضائيه در پاسخ به سوالي درباره ميزان بازگشت ارزهاي اعطايي ناشي از صادرات گفت: انتظار ما بر اين است که اعداد و ارقام صحيح و دقيق باشد.

وزير محترم اقتصاد 45 درصد و رئيس کل بانک مرکزي 71 درصد اعلام کردند و اينکه کدام درست است را نمي‌دانيم و بررسي دقيق آن بر عهده نهادهاي متولي است. گزارش براي ما واصل شده اما خيلي کلي است و اين گزارش را هم به وزارت اطلاعات و هم سازمان اطلاعات سپاه داديم و آنها مشغول بررسي هستند و پيگير مجدانه براي بازگشت هم ارز ناشي از صادرات و هم رفع تعهدات ارزي ناشي از واردات دارند.


 عضو کميسيون انرژي مجلس:
 نبايد نگاه سياسي به طرح‌هاي انتقال آب داشته باشيم 

يک عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه نبايد با نگاه سياسي به مسئله آب نگريست، گفت: بخش اعظمي از کشور ما خشک است و اگر ما به سمت طرح‌هاي کارشناسي براي توسعه کشور نرويم، در آينده‌اي نه چندان دور شاهد خالي شدن مناطق خشک از جمعيت خواهيم بود.

جلال ميرزايي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به طرح موضوع انتقال آب از درياي خزر به فلات مرکزي، بيان کرد: تاکنون در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از کارشناسان براي بحث و بررسي حول محور اين موضوع دعوت نشده است اما در زمان بررسي بودجه سال 98 بحث انتقال آب در مجلس مطرح شد که در جهت مخالفت با انتقال آب درياي خزر به فلات مرکزي، صحبت‌هايي به ميان آمد.

وي در ادامه اظهار کرد: اين طرح به مدت‌ها پيش باز مي‌گردد و در زمان رياست جمهوري مرحوم‌هاشمي رفسنجاني که با جديت بحث توسعه و سازندگي کشور را دنبال مي کرد، مسئله انتقال آب کليد خورد.

البته اين طرح در آن زمان صرفا محدود به انتقال آب خزر به خليج فارس نبود، بلکه قرار بود درياي خزر به درياي خليج فارس متصل شود، از آن زمان مطالعات و کار کارشناسي بر روي اين موضوع انجام شده است. نماينده مردم ايلام در مجلس تصريح کرد: امروز عربستان و امارات بحران کم آب خود را از طريق شيرين کردن آب درياها حل کرده اند و طرح انتقال آب درياي خزر به فلات مرکزي نيز يک طرح کارشناسي شده است. بخش اعظمي از کشور ما خشک است و اگر ما به سمت طرح‌هاي کارشناسي براي توسعه کشور نرويم، در آينده‌اي نه چندان دور شاهد خالي شدن مناطق خشک از جمعيت خواهيم بود.

وي در ادامه تاکيد کرد: نبايد مسئله آب را سياسي کرد بلکه بايد از تجربه کشور‌هاي موفق در اين زمينه استفاده کنيم. بايد به سمت طرح‌هاي کارشناسي رفته و نگاه سياسي به اين مسئله نداشته باشيم.


 پيشنهاد سازمان اطلاعات سپاه به مرتبطين با آمدنيوز
 براي ابراز ندامت با سايت گرداب تماس برقرار کنيد 

سايت گرداب در بيانيه اي با اشاره به «درخواست‌هاي مکرر» از سازمان اطلاعات سپاه، از افرادي که با شبکه معاند آمد نيوز همکاري داشته‌اند، خواسته براي ابراز ندامت و تخفيف مجازات احتمالي با اين سايت تماس برقرار کنند.

به گزارش ايسنا، متن اين بيانيه به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام بر کاروان «پيام رسانان نهضت حسيني» که الهام بخش حرکت پرشکوه و بي نظير ميليوني امت اسلام براي رساندن نداي حق به بشريت شدند، تا با امواج عظيم حرکت اربعيني ملت‌ها در عصر جاهليت مدرن موج بيداري را تقويت و پايان حاکميت ظالمان فريبکار بر جهان را هرچه نزديکتر کنند. ظالماني که پس از شکست چهل ساله از انقلاب اسلامي و خلع سلاح شدن در تمام جبهه‌ها و پس از آنکه ناتواني ناوها و بمب افکن‌ها و موشک‌هايشان در مواجهه با انقلاب اسلامي به اثبات رسيد، اينک به سحر رسانه‌اي متوسل شده‌اند تا شايد با فريبکاري رسانه‌اي، اجل محتوم خود را عقب بياندازند.

خدا را شکر مي‌کنيم که در چنين ايامي پاسداران گمنام امام زمان (عج) را توفيق ديگري عنايت فرمود تا با گرفتار کردن يکي از مزدوران رسانه‌اي استکبار که تحت پوشش چتر حفاظتي کم‌نظير قرار داشت، از سويي پوشالي بودن هيمنه ظاهري سرويس‌هاي اطلاعاتي غرب و ضعف و جاماندگي آنها را به اثبات برسانند و از سوي ديگر با پرده‌برداري از دروغ و دغل‌هاي رسانه‌اي دشمن و افشاي پشت پرده نمايش‌هاي دروغين، زمينه رسوايي بيش از پيش آنها را نزد همه جهانيان فراهم آورند. تا همگان بدانند ديگر دوراني که افراد سرخورده و جاه‌طلب از يک ملت به دشمن پناه ببرند و با مزدوري و دلخوش کردن به وعده‌هاي پوشالي سرويس‌هاي جاسوسي با راه انداختن رسانه و انجام جنگ رواني براي يک ملت تصميم گرفته و سرنوشت ملت‌ها را تغيير دهند به سر آمده و دوران آگاهي ملت‌ها فرا رسيده است. آنهايي که از شکست‌هاي زنجيره‌اي استکبار از انقلاب اسلامي درس نگرفته‌اند و هنوز باور ندارند که عصر ملت‌ها فرا رسيده است، جا دارد که به خود آيند و چشم‌هاي خود را بر روي حقيقت باز کنند و از اين حوادث عبرت بگيرند و بدانند که پاسداران انقلاب اسلامي بر ادامه اين راه مصممند. لذا قبل از آنکه نوبت آنها فرا رسد و بخواهند با سرشکستگي عذرخواهي کنند، همين حالا به حقيقت روي آورند و به جاي نوکري سرويس‌هاي اطلاعاتي به صف ملت بپيوندند تا مشمول محبت مردم و رأفت نظام اسلامي گردند. در همين راستا و با توجه به درخواست‌هاي مکرر از اين سازمان، به اطلاع مي‌رساند که تمامي مرتبطين شبکه معاند آمدنيوز و ساير کساني که به هر دليل گرفتار لغزش و همکاري با رسانه‌هاي دشمن و بدخواهان ملت شده‌ و تاکنون موفق به اعلام برائت از آنها نشده‌اند، براي ابراز ندامت و تخفيف مجازات احتمالي، مي‌توانند با پست الکترونيک contact@gerdab.ir و سامانه پيامکي 1000114 سايت گرداب ارتباط برقرار نمايند.


 آغاز به کار کارگاه آمادگي و پاسخ به شرايط اضطراري هسته‌اي 

کارگاه مشترک ايران و اتحاديه اروپا با عنوان «آمادگي و پاسخ به شرايط اضطراري هسته‌اي و راديولوژيکي» در مقر اتحاديه اروپا در شهر لوگزامبورگ آغاز به کار کرد.

به گزارش ديپلماسي عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي، در اين رويداد که روز دوشنبه 29 مهر 1398 (21 اکتبر 2019 ) آغاز شد، مديران ارشد و بخش‌هاي مختلف سازمان انرژي اتمي ايران، مديريت بحران، هلال احمر و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي ايران در کنار همتايان اروپايي خود حضور يافتند.

اين مراسم با خوش‌آمدگويي ميشاييل هوبل (Michael Hubel )، مسئول شرايط اضطراري و حفاظت در برابر اشعه اتحاديه اروپا آغاز شد. سپس استفان کلمنت مسئول پروژه مشترک ايران و اتحاديه اروپا براساس ضميمه 3 برجام از همکاري‌هاي هسته‌اي به عنوان يک عنصر کليدي در پيشبرد ايمني و امنيت هسته‌اي نام برد.


 اخبار 

سخنگوي وزارت امورخارجه:

آماده گفت و گوي دو يا چندجانبه با عربستان هستيم

سخنگوي وزارت خارجه تاکيد کرد: حاضريم حتي از طريق ميانجي با رياض گفت‌وگو کنيم تا مانع سوءاستفاده کشورهاي ثالث شويم.

به گزارش ايسنا، سيدعباس موسوي، سخنگوي وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با آناتولي درباره آخرين وضعيت کميته قانون اساسي سوريه گفت: بر اساس اعلام «گير پترسون» نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در امور سوريه اولين نشست کميته قانون اساسي اين کشور 30 اکتبر در ژنو برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه ايران از تشکيل اين کميته حمايت مي‌کند، اظهار داشت: اميدواريم تحولات منطقه آثار سلبي روي اين موضوع نگذارد و مقدمه‌اي براي اقدامات اساسي در روند سياسي براي حل بحران سوريه باشد.

موسوي در پاسخ به اين سوال که ايران چه نقشي در تحولات اخير سوريه و ترکيه ايفا مي‌کند، تصريح کرد: ايران، کشوري موثر در روند آستانه و ضامن آتش‌بس در سوريه بوده است و نقش مثبتي در کاهش تنش دارد. از دولت دوست و همسايه ترکيه خواستيم خويشتن‌داري کند و راه‌حل نظامي را در پيش نگيرد. ترکيه براي رفع نگراني‌هاي امنيتي خود، اين اقدام را انجام داد و اعلام کرد موقت است. ايران راه حل اين مسائل را در اقدام نظامي نمي‌داند. راه حل را در گفت‌وگو، تفاهم و جستجو براي راه‌هاي مسالمت‌آميز مي‌دانيم. کوشيديم اختلافات بين تمام طرف‌ها را رفع کنيم.وي ادامه داد: بايد به حاکميت ملي و تماميت ارضي کشورها احترام گذاشت. ايران هر تلاشي را که تشخيص دهد براي رفع کاهش تنش و نگراني ترکيه، دولت سوريه و مردم مفيد است انجام مي‌دهد. مي‌کوشيم ديدگاه‌ها را به هم نزديک کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه ايران همچنين درباره پيشنهاد ميانجي‌گري پاکستان براي انجام گفت‌وگو ميان تهران و رياض تصريح کرد: ايران و عربستان سعودي دو کشور مهم منطقه هستند و اختلافات آنها بر بقيه اثر مي‌گذارد. با انجام گفت‌وگو اختلافات کاهش مي‌يابد و سوءتفاهم برطرف مي‌شود. اين امر قطعا به نفع دو کشور، مردم منطقه و چه بسا جهان خواهد بود. برخي کشورها گفت‌وگوهايي با ما داشتند و با حسن‌نيت اعلام کردند آماده هستند براي نزديک کردن ديدگاه‌هاي تهران و رياض، کاهش تنش و رفع سوءتفاهم‌ها اقداماتي را انجام دهند. ايران از اين تلاش‌ها استقبال کرده است.

وي ادامه داد: حاضريم حتي از طريق ميانجي با رياض گفت‌وگو کنيم تا مانع سوءاستفاده کشورهاي ثالث شويم. طرح «پويش صلح هرمز» ايران شامل عربستان سعودي هم مي‌شود. علاوه بر اين، از طريق طرح و برنامه‌هاي ديگر نيز آماده گفت‌وگوي دو و يا چندجانبه با اين کشور هستيم.

دلخوري اردوغان از تهران

رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه ديروز (سه‌شنبه) پيش از ترک کشورش براي سفر به روسيه از مخالفت ايران با عمليات نظامي ترکيه در سوريه ابراز نارضايتي کرد. اردوغان گفت: درحاليکه انتظار مي‌رفت ايران از عمليات چشمه صلح حمايت کند اما برخلاف آن، ايران موضعي مخالف اتخاذ کرده است.

وي ادامه داد: ترکيه زماني از موضوع برنامه هسته‌اي ايران پشتيباني کرد اما افسوس که ما شاهد چنين حمايتي از سوي مقامات ايراني نبوده‌ايم.رئيس جمهور ترکيه همچنين تاکيد کرد که آنکارا به‌طور جدي مخالفت ايران با اين مسئله را محکوم مي‌کند.سيد عباس موسوي سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته درباره حمله ترکيه به شمال سوريه که منجر به کشته و آواره شدن تعدادي از غير نظاميان از جمله افراد کرد در آن منطقه شده است، گفت: ما مواضع خود را در اين مسئله اعلام کرديم و پيگير اين هستيم که مواضع ما در اين زمينه محقق شود. ما راه حل مشکلات در منطقه را لشکرکشي نمي‌دانيم. تاکيد داريم که بايد اختلافات از راه مسالمت‌آميز حل شود. ما دولت‌هاي ترکيه و سوريه را تشويق کرديم که با يکديگر نشست داشته باشند.موسوي به توافق آدانا ( توافق ترکيه و سوريه ) اشاره کرد و گفت: ما فکر مي‌کنيم توجه به اين توافق يکي از راهکارهاي مهم براي حل مسائل پيش آمده است.

ادعاي ضدايراني فرمانده سعودي

رئيس ستاد مشترک عربستان سعودي با طرح ادعاهاي بي اساس عليه جمهوري اسلامي ايران گفت که اين کشور با تمام افتخار در برابر ان چه تهديدات ايران و بازوهاي آن در منطقه مي‌خواند، مقابله مي‌کند. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه سعودي عکاظ، ديروز (دوشنبه) نشستي تحت عنوان «کنفرانس دفاع و امنيت» در سطح روساي ستادهاي مشترک ارتش کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و ديگر کشورهاي دوست و هم پيمان عربستان از جمله مصر، اردن، پاکستان، انگليس، آمريکا، فرانسه، کره جنوبي، هلند، ايتاليا، آلمان، نيوزلند و يونان در رياض پايتخت عربستان سعودي برگزار شد. فياض بن حامد الرويلي، رئيس ستاد مشترک ارتش عربستان سعودي که در ابتداي اين کنفرانس سخنراني کرد، ادعاهاي بي اساسي عليه جمهوري اسلامي ايران مطرح کرد. وي گفت: نشست امروز به منظور رسيدن به مناسبت‌ترين راه‌ها براي تامين توان نظامي مشترک است زيرا منطقه از زمان روي کار آمدن نظام انقلاب اسلامي ايران از بحران‌هاي متعددي رنج مي‌برد. الرويلي مدعي شد: ايران به دنبال صادر کردن انقلاب خود به کشورهاي ديگر، خروج از توافق‌ها و معاهدات بين‌المللي، ايجاد هرج و مرج، حمايت از گروه‌ها و عناصر هم پيمان خود و ايجاد احزاب و شبه نظاميان در منطقه است.


 اثر معکوس برخي از اظهارنظرهاي اقتصادي 
نويسنده : ستوده

چند روز قبل نشست خبري رييس‌جمهور بود. خبرنگارها اومده بودن در مورد تورم و بيکاري و فقر و نبودِ حقوق شهروندي و نبود آزادي بيان و فيلترينگ و فقدان جريان آزاد اطلاعات ازش سوال بپرسن که رييس‌جمهور با اجراي فن عقبرک به پشت خبرنگارها رفت و اونا رو خاک کرد.

خبرنگارها گفتن: چرا همه چي سه برابر شده؟ رييس‌جمهور گفت: همه بايد پنج برابر مي‌شد ولي با تدابير ما فقط سه برابر شد! تازه ارزش پول ملي که تقريبا همه‌ش از بين رفته بود، الان 40 درصدش برگشته! الان همه شماها بايد از گشنگي مرده باشيد ولي هنوز زنده‌ايد و مي‌تونيد يه چيزايي پيدا کنين بخورين…

تازه قرار بود به خاطر شرايط سخت کشور نه تنها حقوق مادي کارگرها رو نديم بلکه حقوق انساني‌شون‌رو هم بگيريم ولي دولت تصميم گرفت هم حقوق مادي‌شون‌ هم بده و به حقوق انساني‌شون ‌هم کاري نداشته باشه! خلاصه طي نشست خبري آقاي پرزيدنت جشنواره‌اي از افتخارات و موفقيت‌هاي دولت را به نمايش گذاشت به طوري که خبرنگارهاي خارجي حاضر در جلسه يه لحظه فکر کرده بودن اومدن نشست خبري رييس‌جمهوري سوييس.

‌اما نقطه اوج و عطف ماجرا‌ اون جايي بود که آقاي روحاني بازار سرمايه و بورس را بسيار پر‌نشاط و شاداب توصيف کرد و 15 ساعت بعد از گفتن اين جمله يعني در فرداي نشست خبري، بازار بورس چنان سقوطي کرد که قابل پيش‌بيني نبود.

گرچه قبلا به بزرگان کشور هشدار داده بودند که بايد جلوي اظهارنظرهاي آقاي رييس‌جمهور رو بگيرند. در ماجراي مصاحبه ايشان با رضا رشيدپور و قول تثبيت نرخ ارز که باعث افزايش هولناک قيمت ارز شد، پيشنهاد شده بود که يک تيم ورزيده امنيتي در پوشش محافظان ايشان حواس‌شان به اظهارنظرهاي اقتصادي ايشان باشد به طوري که اگر خواستند در مورد دلار، بورس، صنعت يا بانک‌ها حرفي بزنند، مشاوران اقتصادي پيش بيني‌هاي لازم داشته باشند اما کسي گوش نداد و ايشان بار ديگر ثابت کرد که با برخي از بيانات خود موجب يک مشکل اقتصادي جديد خواهد شد.