تاریخ 1398/07/30 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5166 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس اداره منابع طبيعي شاهرود:
 58 ميليارد ريال عمليات آبخيزداري براي شاهرود در حال اجرا است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اداره منابع طبيعي شاهرود از اجراي 58 هزار و 998 مترمکعب عمليات آبخيزداري در اين شهرستان خبر داد و گفت: اين عمليات بااعتبار 58 ميليارد و 392 ميليون ريال در حال اجرا است.

محمدرضا کشاورزيان با بيان اينکه 58 هزار و 998 مترمکعب عمليات آبخيزداري براي شهرستان شاهرود در حال اجرا است، ابراز داشت: براي انجام اين عمليات اعتباري معادل 58 ميليارد و 392 ميليون ريال در نظر گرفته‌شده است.

وي ضمن بيان اينکه عمليات آبخيزداري شامل جنگل‌کاري عقد قرارداد و تحويل زمين، پروژه‌هاي کپه‌کاري و بذرپاشي عقد قرارداد و تحويل زمين و کمربند حفاظتي در حال نصب بنچ مارک است، افزود: اين طرح‌ها در حوزه‌هاي سورخان، ابر، ابرسج، ميغان و تاش پيشرفت فيزيکي 40 تا 50 درصدي دارند.

رئيس اداره منابع طبيعي شاهرود با بيان اينکه عمليات بيولوژيکي به مساحت 575 هکتار با اعتبار 468 ميليون ريال در حال اجرا است، ابراز داشت: اين عمليات بيولوژيک که با شرکت‌هاي بند ب ماده 29 تشکل‌هاي حوزه آبخيز بسته‌ شده است شامل بذرکاري در حوزه‌هاي سورخان، ابر، ابرسج، ميغان و تاش مي‌شود که از 100 تا 175 هکتار بذرکاري را دربردارد.

کشاورزيان از اجراي کمربند حفاظتي به طول شش کيلومتر بااعتبار 600 ميليون ريال خبر داد و تصريح کرد: در اين راستا 35 هکتار جنگل‌کاري نيز با اعتبار يک ميليارد و 600 ميليون ريال براي جلوگيري از بياباني شدن و گسترش و احياي جنگل صورت گرفته است.

وي ضمن بيان اينکه طرح‌هاي توانمندسازي جوامع بومي براي کمک به منابع طبيعي نيز از پيشرفت خوبي برخوردار است، افزود: طرح‌هاي آبخيزداري ضمن تغذيه آبخوان‌ها و منابع آب زيرزميني به احياي پوشش گياهي و جلوگيري از سيلاب نيز کمک مي‌کند لذا اين طرح‌ها با جديت در منابع طبيعي شاهرود اجرايي و در دستور کار قرار دارد.


 رئيس واحد تعميرات خط لوله نفت شمال شرق:
 144 کيلومتر از مسير خط 20 اينچ شاهرود- سبزوار تسطيح شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس واحد تعميرات خط لوله نفت شمال شرق با بيان اينکه 144 کيلومتر از مسير خط 20 اينچ شاهرود- سبزوار تسطيح شد، گفت: هدف از اجراي طرح دسترسي سريع به خطوط لوله انتقال در مواقع اضطراري است.

يوسف نقوي با بيان اينکه عمليات تسطيح مسير خط لوله 20 اينچ شاهرود- سبزوار در منطقه شمال شرق در کمترين زمان ممکن انجام شد، گفت: امکان تردد راحت‌تر از مسير و دسترسي سريع به خطوط لوله انتقال در مواقع اضطراري را از مزيت‌هاي اين عمليات محسوب مي‌شود.

وي ضمن بيان اينکه کار تسطيح مسير و احداث گرده‌ماهي روي خط لوله فوق در حدفاصل کيلومتر 480 الي 624 صورت گرفته است، افزود: احراز هويت محدود خطوط لوله يکي ديگر از مزيت‌هاي انجام عمليات تسطيح مسير خطوط به شمار مي‌رود.

رئيس واحد تعميرات خط منطقه شمال شرق ضمن بيان اينکه در اين عمليات همچنين لوله يابي، احياي تاج، رفع آبردگي‌ها، اصلاح رودخانه‌ها و بازگشايي آب راه‌ها نيز انجام گرفت، گفت: آب‌گرفتگي‌هاي متعدد مسير درگذشته و از بين رفتن گرده‌ماهي حريم خط و همچنين تخليه نخاله‌هاي ساختماني در اين مسير، بر ضرورت انجام عمليات تسطيح مي‌افزود.

نقوي اضافه کرد: با اين عمليات و انجام گردماهي، مسير خطوط لوله براي اشخاص ثالث و بوميان محلي مشخص و امکان تجاوز آگاهانه به حريم مسير به حداقل خواهد رسيد.


 سرپرست واحد زيبا‌سازي شهرداري شاهرود:
 زيبا‌سازي شهري، ضرورت توسعه همگون در شهر است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست واحد زيبا‌سازي شهرداري شاهرود با اشاره به اينکه زيبا‌سازي شهري ضرورت توسعه همگون است، گفت: امروزه زيبا‌سازي فرآيند آفرينش هنري و ارتقاء کيفيت زندگي در محيط شهري است که هنرمند، فرهنگ، ارزش‌ها و باورهاي جامعه را در معرض ديد عموم قرار مي‌دهد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري شاهرود، اعظم وزيري با بيان اينکه انواع هنرهاي تجسمي، آثار حجمي، نقاشي ديواري، گرافيک، تبليغات محيطي و مبلمان در فضاهاي شهري، علاوه بر انبساط خاطر شهروندان، مورد استفاده آنان نيز قرار مي‌گيرد، افزود: زيبا‌سازي بر ارتقاي کيفيت محيط و فضاهاي عمومي تاکيد دارد تا تعامل اجتماعي را تسهيل کرده و هويت کالبدي شهر و هويت اجتماعي شهروندان را تحکيم بخشد.

وي ضمن بيان اين مطلب که مجموع عوامل کيفي با ظهور و بروز در فضاهاي شهري و ايجاد محيط‌هاي مطلوب به طور عمومي سبب تلقي مطلوبي از شهر در ذهن شهروندان شده و تصاوير خوشايندي در ذهنيت آنان باقي مي‌گذارند، ابراز داشت: چنين وضعيتي سبب شکل‌گيري احساساتي نظير تعلق خاطر به مکان و دوست داشتن محيط زندگي و فعاليت و در نتيجه احساس مسئوليت و دلسوزي نسبت به سرنوشت آن، روندي از ارتقاي روزافزون و پايدار کيفيت محيط حاصل مي‌شود.

سرپرست واحد زيبا‌سازي شهرداري شاهرود با اشاره به اينکه امروزه ارتقاي کيفيت فضاي شهري، تقاضاي جامع شهروندان شده و زيبا‌سازي که شايد در روزهاي اول در انتهاي صف اقدامات مديريت شهري قرار داشت، امروز يکي از مطالبات به حق مردم به شمار مي‌رود، اظهار داشت: 26 مورد ساخت المان، ايستگاه‌هاي کتاب، تابلوي شناسايي مکان‌هاي گردشگري، نيمکت‌هاي چوبي و غيره، 1300 مترمربع رنگ‌آميزي پوششي در سطح شهر، 450مترمربع رنگ‌آميزي سکوهاي پارک مادر، 3000مترمربع رنگ‌آميزي سکوها و باربيکيوهاي پارک آبشار، 930 مترمربع رنگ‌آميزي طرح سنگ ديوار مسجد جامع، 108000متر طول ريسه‌آرايي مناسبتي در سطح شهر، نصب و تعويض و اصلاح پرچم‌هاي پل به تعداد 2100 پرچم، نصب پرچم‌هاي عمودي ستون‌ها در مناسبت‌هاي مذهبي و... از جمله اقدامات شش ماهه اين واحد در سطح شهر بوده است.


 آلزايمر مشکل دوران سالمندي  
نويسنده : *فاطمه اويس قرني

آلزايمر يکي از مشکلات مهم دوران سالمندي مي‌باشد. با توجه به افزايش تعداد سالمندان نسبت به جمعيت ايران توجه به مطلب زير حائز اهميت مي‌باشد.

*اصول برقراري ارتباط با بيمار مبتلا به آلزايمر

- به سادگي با بيمار سخن بگوييد و از کلمات ساده و روشن استفاده کنيد.

- به آهستگي سخن بگوييد و به بيمار فرصت کافي براي عکس‌العمل بدهيد.

- با بيمار ارتباط چشمي برقرار کنيد اين کار کمک مي‌کند تا بيمار به آساني منظور شما را درک نمايد.

- سعي کنيد با لبخند سخن بگوييد اين کار باعث حس اطمينان و صميميت در بيمار شده و از اضطراب وي مي‌کاهد.

- هيچ گاه بيمار را مسخره نکنيد و جلوي او درباره‌ي بيماري‌اش صحبت نکنيد.

- هرگز از عبارات منفي استفاده نکنيد و هنگامي که فرد آشفته است، مکرر از او سوال نپرسيد.

- اطمينان حاصل کنيد که بيمار مي‌تواند شما را ببيند و سخنان شما را بشنود.

*توصيه‌هاي غذايي براي بيمار مبتلا به آلزايمر.

- سعي کنيد محيط آرامي براي تغذيه فراهم کنيد تا حواس بيمار پرت نشود.

- سعي کنيد براي بيمار يک برنامه غذايي منظم و غذاهايي که بيمار به آنها علاقه دارد، آماده کنيد.

- تعداد وعده‌اي غذايي را افزايش دهيد و حجم آن را کاهش دهيد.

- سعي کنيد بيمار را از جمع خانواده دور ننماييد و اگر مشکلات دهان و دندان دارد ،از غذاهاي ميکس شده استفاده نماييد.

*براي کاهش مخاطرات احتمالي رعايت نکات زير تو صيه مي‌شود:

- روي پنجره و درهاي رو به بيرون قفل محکم نصب نماييد تا فرد بدون اطلاع خارج نگردد و هر چيزي که باعث سر خوردن و سقوط بيمار مي‌شود، از سر راه بيمار برداشته شود.

- در راه پله‌ها نرده مناسب نصب نماييد. در حمام و دستشويي براي حفظ تعادل بيمار از نرده‌هاي ديواري استاندارد استفاده نماييد و از نرده‌هاي ايمني در ايوان و بالکن‌ها استفاده کنيد.

- يادداشتي که روي آن مشخصات بيمار ذکر شده در جيب بيمار قرار دهيد به خصوص هنگامي که با بيمار به خارج از منزل مي‌رويد تا در صورتي که بيمار گم شد، براي پليس به عنوان راهنما باشد.

* ده علامت هشداردهنده آلزايمر:

اختلال حافظه- دشواري در انجام کارهاي عادي- ضعف بيان- گم کردن زمان و مکان- ضعف يا کاهش قضاوت- از دست دادن انگيزه - تغيير در شخصيت - تغيير در حالات و رفتار – جابه‌جا گذاشتن اجسام - مشکلات در تفکر ذهني

* براي بهبود خواب بيمار رعايت نکات زير توصيه مي‌شود:

- سعي کنيد در طول روز بيمار را مشغول نگه داريد تا بيمار در شب خسته باشد و به راحتي بخوابد

- دوش آب گرم قبل از خواب مي‌تواند کمک‌کننده باشد.

- از دادن مواد حاوي کافيين به بيمار در ساعات نزديک خواب پرهيز کنيد.

- سعي کنيد محيطي که بيمار در آن مي‌خوابد، کاملا آرام باشد.

- اطمينان حاصل کنيد بيمار قبل خواب به دستشويي رفته است و مسير رفت و آمد به دستشويي را روشن نگه داريد.

*کارشناس پرستاري


 سرويس خبر 

گنبد خشتي دامغان مرمت شد

سرويس خبر

رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان گفت: گنبد خشتي دامغان مرمت شد.به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان، مهدي قاسمي امروز و در گفت‌و‌گويي افزود: عمليات مرمت و ساماندهي گنبد خشتي دامغان با صرف اعتباري بالغ‌بر 400 ميليون ريال در سال جاري و با انجام آواربرداري و استحکام‌بخشي بنا آغاز و با اجراي کاهگل و سيمگل‌نما به پايان رسيد.وي گفت: پي‌گردي بنا، کف‌سازي آجري و دفع آب‌هاي سطحي، دوخت و دوز ترک‌ها در بقاياي گنبد و بازپيرايي از ديگر اقداماتي است که در راستاي مرمت گنبد خشتي دامغان انجام شده است. رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان با اشاره به تهيه پرونده ثبت گنبد خشتي دامغان در فهرست ملي، افزود: اين بنا در شرف ثبت در فهرست آثار ملي است.گنبد خشتي در جنوب دامغان واقع شده و متعلق به دوره ايلخانيان است. اين گنبد بناي کوچکي از خشت، چينه و گل و داراي اندود کاهگل براي حفاظت از بنا است.

نخستين دانشجويان دکتري فقه و مباني حقوق

اسلامي دانشگاه سمنان فارغ‌التحصيل شدند

سرويس خبر

نخستين دانشجويان دکتري فقه و مباني حقوق اسلامي دانشگاه سمنان با دفاع از پايان‌نامه خود فارغ‌التحصيل شدند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه سمنان با اعلام اين خبر گفت: جلسه دفاع از رساله دکتري دو نفر از نخستين دانشجويان ورودي مقطع دکتري فقه و مباني حقوق اسلامي دانشگاه سمنان به طور همزمان برگزار شد.دکتر قدرت‌الله خياطيان افزود: محمدحسن نجاري دانشجوي ورودي سال 1393 موفق شد از رساله دکتري خود با موضوع «حبس انفرادي در فقه اماميه، حقوق کيفري و اسناد بين‌المللي» با راهنمايي دکتر حميد مسجدسرائي دانشيار دانشگاه سمنان دفاع کند.دکتر خياطيان با بيان اينکه دکتر حسني استاديار حقوق جزا و جرم‌شناسي دانشگاه دامغان نيز سمت مشاوره اين رساله را برعهده داشت، افزود: رساله اين دانشجو با اخذ نمره 18/60 و درجه بسيار خوب مورد تاييد هيات داوران قرار گرفت.به گفته دکتر خياطيان؛ چاپ و پذيرش سه مقاله علمي - پژوهشي در مجلات معتبر isc حاصل تحقيق آقاي نجاري بوده است.

رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه سمنان اظهار داشت: عبدالرضا اسکندري ديگر دانشجوي اين دانشکده هم با نگارش رساله دکتري خود با عنوان «مباني و چالش‌هاي اعمال مجازات حبس با رويکردي به قاعده‌وزر» و با نمره 18/50 و درجه بسيار خوب موفق به اخذ مدرک دکتري شد.دکتر خياطيان گفت: رساله اين دانشجو تحت راهنمايي دکتر حميد مسجد سرائي مورد تحقيق و نگارش قرار گرفته است.وي تصريح کرد: دکتر داورزني (دانشيار دانشگاه تهران)، دکتر موحدي محب (دانشيار دانشگاه سمنان) و دکتر صابريان (استاديار دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان) به عنوان اساتيد داور در جلسات دفاع حاضر بودند.

شايان ذکر است؛ گروه فقه و مباني حقوق اسلامي علاوه بر دانشجويان مقطع کارشناسي و کارشناسي‌ارشد، از سال 1393 تعداد محدودي دانشجوي دکتري را نيز پذيرش کرده است.

معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه‌اي سمنان خبر داد:

اتمام عمليات اجرايي فوندانسيون پروژه دو مداره

کردن خط 63 کيلوولت سرخه

سرويس خبر

معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه‌اي سمنان از اتمام عمليات اجرايي فوندانسيون برج‌هاي پروژه دو مداره کردن خط63 سرخه خبر داد.مهندس مجيد وفايي، معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اشاره به روند عمليات اجرايي پروژه فوق افزود: پس از انجام مراحل عمليات طراحي و آغاز عمليات اجرايي، فوندانسيون برج‌هاي تلسکوپي طراحي شده براي پروژه دو مداره کردن پست 63 سرخه نيز به اتمام رسيد. وي اعتبار اين پروژه را معادل 16 ميليارد ريال برشمرد وافزود: دو مداره کردن خطوط تغذيه‌کننده پست 63 سرخه، ايجاد بستر لازم براي پذيرش مشترکين سنگين جديد، افزايش قابليت اطمينان شبکه در راستاي تامين برق مطمئن و پايدار و بهبود پارامترهاي کيفي برق به مشترکين صنعتي را مي‌توان از اهداف اين پروژه عنوان نمود.

روستاي نوده گرمسار به شبکه فيبرنوري

خانگي (FTTH) متصل شد

سرويس خبر

شبکه فيبرنوري خانگي (FTTH) به روستاي نوده شهرستان گرمسار رسيد و در مراسمي با حضور مسئولان، اهالي اين روستا به شبکه فيبرنوري خانگي متصل شدند.

به گزارش روابط‌عمومي مخابرات منطقه سمنان، در راستاي ارائه خدمات ارتباطي و مخابراتي به روستاها، آئين بهره‌برداري از اتصال روستاي نوده شهرستان گرمسار به شبکه فيبرنوري خانگي، با حضور نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي، مدير مخابرات منطقه سمنان، معاون فرماندار گرمسار، مديرکل شرکت ارتباطات زيرساخت استان، دهيار و اهالي روستاي نوده برگزار شد.مدير مخابرات منطقه سمنان در اين آئين با اشاره به خدمات ارتباطي ارائه شده در بيشتر نقاط شهري و روستايي اين استان، گزارشي از خدمات ارائه شده به روستاهاي استان سمنان ارائه و اضافه کرد: مخابرات منطقه سمنان با با اعتباري بالغ‌بر 6 ميليارد و 500 ميليون ريال، روستاي نوده گرمسار را به شبکه فيبر نوري مجهز کرد.مهندس مجيد دارائي افزود: با اجراي اين پروژه، اهالي اين روستا خدمات تلفن ثابت و اينترنت پرسرعت را بر بستر فيبرنوري دريافت خواهند کرد.مدير مخابرات منطقه سمنان هدف از اجراي اين پروژه را هوشمندسازي روستاها عنوان و اعلام آمادگي کرد: تلفن ثابت به قيمت پايه و اينترنت پرسرعت مخابرات با کيفيت عالي، در اختيار اهالي اين روستا قرار خواهد گرفت.

دکتر کاتب، نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين آئين با اشاره به گستردگي خدمات مخابرات منطقه سمنان در اين استان، از کميت و کيفيت اين خدمات ابراز رضايت و از تلاش‌هاي مدير و مجموعه مخابرات استان سمنان تجليل کرد.

در ادامه اهالي روستاي نوده مشکلات ارتباطي اين روستا را مطرح کردند و مهندس دارائي نيز ضمن پاسخگويي به تک تک سؤالات، عنوان کرد: مجموعه مخابرات در چارچوب ضوابط، حداکثر تلاش خود را در راستاي حل مسائل عنوان شده به کار خواهد بست.