تاریخ 1398/07/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5159 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام جمعه شاهرود:
 انتقال آب مسئله سياسي نيست و بايد طرح‌هاي انتقال آب به شاهرود به نتيجه برسد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

امام‌جمعه شاهرود گفت: مسئولان به جاي استفاده از منابع آب‌هاي زيرزميني در شاهرود به فکر توليد سرمايه در اين حوزه باشند.

حجت‌الاسلام عباس اميني، با تأکيد بر ضرورت جدي گرفتن جنگ آب در آينده تصريح کرد: گرچه تابستان به پايان رسيده اما نبايد با مصرف بي‌رويه موضوع کمبود آب را به فراموشي سپرد.

وي افزود: انتقال آب مسئله سياسي نيست و بايد ترتيبي اتخاذ شود تا طرح‌هاي انتقال آب به شاهرود به نتيجه برسد.

خطيب جمعه شاهرود همچنين با يادآوري اهميت زيارت اربعين، بيان کرد: به تعبير امام حسن عسکري‌(ع) يکي از نشانه‌هاي مومن زيارت اربعين است اما اين فقط به معناي پياده‌روي اربعين نيست و همه مي‌توانند از اين زيارت بهره‌مند شوند.

اميني با اشاره به آثار پياده‌روي بزرگ اربعين، تصريح کرد: اين حرکت آثار جهاني پيدا کرده و در آينده‌اي نه چندان دور همه انسان‌ها به اين پياده‌روي گرايش پيدا مي‌کنند. وي با بيان اينکه دشمنان براي کمرنگ کردن اين تجمع در حال توطئه چيني هستند، افزود: آشوب‌هاي عراق در ناکامي‌هاي چند دهه گذشته آمريکا در منطقه ريشه دارد و ترکيب حاکميت عراق نيز به گونه‌اي است که زير بار حرف استکبار نمي‌رود. امام‌جمعه شاهرود ادامه داد: دشمنان اين بار شيعيان را براي مخالفت با مرجعيت و ايران به‌روي صحنه آوردند اما مردم و احزاب عراق با آنان همراهي نکردند. اميني، به فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري در جمع نخبگان اشاره کرد و گفت: شرکت‌هاي دانش‌بنيان و توليدکنندگان براي فعاليت مشکلات و موانعي دارند و برخي از سرمايه‌گذاران بايد ماه‌ها براي دريافت مجوز تلاش کنند.

وي افزود: لازم است مسئولان استاني و شهرستاني براي حل اين مشکل عزم جدي داشته باشند.


 کلنگ ساخت مدرسه 6 کلاسه دخترانه در طرود به زمين زده شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

در مراسمي با حضور مسئولين استاني و شهرستاني در روستاي سطوه از توابع دهستان طرود برگزار شد؛ کلنگ مدرسه 6 کلاسه دخترانه دوره دوم متوسطه توسط خير مدرسه ساز مهندس فرج اله کياني بر زمين زده شد. مهندس سعيد هژبري مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان؛ با قدرداني از خدمات خيرين مدرسه ساز گفت: احساس مسئوليت اجتماعي خيرين مدرسه ساز، به توسعه عدالت آموزشي و خدمت به روستائيان وعشاير مناطق محروم کمک شاياني کرده است.

مهندس فخري معاون استاندار نيز با عنوان اينکه مسئولين بايد بر قول‌هايي که به مردم مي‌دهند پايبند باشند؛ در اين مراسم بر انجام تعهدات (ساخت پروژه) تأکيد کرد

مهندس فرج اله کياني خير مدرسه ساز نيز در اين مراسم گفت: علي رغم اينکه فعاليت‌هاي اقتصادي اين منطقه(استخراج معدن) با ارزش افزوده بالايي همراه نيست ولي خود را به ايجاد اشتغال و کمک به معيشت مردم اين روستا متعهد مي‌دانم. من به خاطر عشق به ايران و مردم ايران اين مدرسه را در اين روستا خواهم ساخت. . . هر چند که مي‌توانيم زندگي راحت‌تري در هر جاي دنيا که بخواهيم داشته باشيم اما من مردم کشورم را رها نکرده و خود را مسئول آموزش و زندگي آينده هموطنان و فرزندان کشورم مي‌دانم.

شايان ذکراست اين مدرسه در زميني با مساحت 2960 مترمربع در مجاورت سالن ورزشي روستا ساخته مي‌شود و نمازخانه، کتابخانه و آزمايشگاه نيز براي اين مدرسه پيش‌بيني شده است.


 مدير جهاد کشاورزي شهرستان دامغان:
 در راستاي سياست‌هاي ابلاغي وزارت جهاد کشاورزي خودکفاي گياه روغني در دستور کار اين مديريت است 

سرويس خبر

مدير جهاد کشاورزي شهرستان دامغان گفت: در راستاي سياست‌هاي ابلاغي وزارت جهاد کشاورزي و به منظور دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي خودکفاي گياه روغني در دستور کار اين مديريت است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد‌محسن طباطباييان در بازديد از مزارع کلزا اين شهرستان اظهار داشت: امسال 80 هکتار از اراضي شهرستان دامغان زير کشت محصول کلزا مي‌رود که نسبت به سال گذشته افزايش قابل توجهي را نشان مي‌دهد.

وي خاطرنشان کرد: اراضي فرات، کلاته رودبار، اميرآباد و حومه به کشت اين محصول اختصاص داده شده است.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان دامغان گفت: تلاش مي‌شود با کشت اين محصول گام کوچکي در راستاي تأمين روغن کشور برداشته شده و با ترويج آن در سال‌هاي آينده شاهد رونق هرچه بيشتر آن باشيم.

طباطباييان با اشاره به برنامه‌هاي مديريت جهاد کشاورزي اين شهرستان در راستاي حمايت از اين کشت گفت: مساعدت در اجراي آبياري ميکرو و همچنين نظارت‌هاي فني مورد نياز برخي از اين حمايت‌ها است.

وي خاطرنشان کرد: پرداخت تسهيلات به مبلغ 50 ميليون ريال در هر هکتار از ديگر اقدامات جهاد کشاورزي به بهره‌برداران است.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان دامغان با اشاره به برخي از فوايد اين محصول گفت: اين محصول ارزشمند علاوه بر ارزش غذايي در اصلاح خاکهاي کشاورزي نيز موثر بوده و قابليت کنترل علف‌هاي هرز را دارد.

طباطبايي افزود: اين گياه با ريشه‌هاي عميق خود قسمت‌هاي زيرين خاک را نيز اصلاح مي‌کند.


 سرويس خبر 

طي نامه‌اي‌؛

تمامي اعضاي شوراي شهر رويان استعفا دادند

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

يک منبع آگاه در فرمانداري ويژه شاهرود گفت: تمامي اعضاي شوراي شهر رويان به دليل آنچه بي‌توجهي استانداري سمنان نسبت به مکاتبات در حوزه برخي پروژه‌ها خواندند استعفا کردند. اعضاي شوراي شهر رويان در شش کيلومتري جنوب شاهرود و در بخش مرکزي اين شهرستان به‌يک‌باره دست از کار کشيده و طي نامه‌اي استعفاي دسته‌جمعي خود را به سرپرست فرمانداري شاهرود تقديم کردند. يک منبع آگاه در فرمانداري شاهرود ضمن تائيد اين خبرگفت: علت اين استعفا در نامه‌اي که از سوي اعضاي شوراي شهر نوشته‌ شده، عدم توجه ورزش و جوانان نسبت به مکاتبات درباره واگذاري سالن ورزشي و همچنين بي‌توجهي به ديگر خواسته‌هاي اين شهر عنوان‌ شده است. وي افزود: در اين نامه گلايه‌هاي شديدي به استانداري سمنان، ورزش و جوانان استان سمنان و ساير ادارات شده که حتي پاسخ نامه‌ها و مکاتبات اعضاي شوراي شهر را هم نمي‌دادند. اين منبع آگاه گفت: عدم توجه استانداري، فرمانداري و ورزش و جوانان در موردي مانند سالن ورزشي رويان به زعم اعضاي شوراي شهر، به نوعي بي‌حرمتي نسبت به آنان تلقي شده که اين عنوان در نامه مذکور قيد شده است. با توجه به اين استعفا بايد ديد در روزهاي ديگر چه چيزي در اين شهر کوچک اما حساس به واسطه قدرت اقتصادي در عرصه کشاورزي، رقم مي‌خورد.

توزيع بيش از 4 هزار تن علوفه

در بين دامداران دامغاني

سرويس خبر:

رئيس اداره تعاون روستايي شهرستان دامغان گزارشي از عملکرد شش ماهه اين اداره در سال 98 ارائه داد. به گزارش روابط عمومي اداره تعاون روستايي شهرستان دامغان؛ اسماعيل شوکت‌آبادي رئيس اداره تعاون روستايي دامغان از توزيع 4117 تن علوفه در شش ماه نخست سال جاري در بين دامداران شهرستان خبر داد.وي افزود: در مدت شش ماه 2643 تن از شير توليدي گاوداران شهرستان از سوي شبکه تعاون روستايي شهرستان خريداري شده است.شوکت‌آبادي خاطرنشان کرد: شرکت‌هاي تعاوني روستايي زنان اين شهرستان در شش ماه نخست سال در سه نمايشگاه خارج از استان شرکت کردند و محصولات توليدي خود را در معرض نمايش قرار دادند.رئيس اداره تعاون روستايي شهرستان دامغان با اشاره به اينکه اين اداره با همکاري اتحاديه اين شهرستان در تامين و توزيع اقلام تنظيم بازار نقش مهمي داشته است، بيان داشت: توزيع 295 تن شکر، 20 تن و 500 کيلوگرم برنج خارجي و 2500 تن خرماي تنظيم بازار از اقدامات اين اداره در شهرستان دامغان بوده است.

ثبت مجموعه درختان كهنسال بافت تاريخي ميامي

در فهرست ميراث طبيعي ملي

سرويس خبر

مسئول نمايندگي ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان ميامي گفت: مجموعه درختان كهنسال بافت تاريخي ميامي در فهرست ميراث طبيعي ملي کشور ثبت شدند. به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان، «محمدصادق رضويان» در گفت‌و‌گويي افزود: اين درختان کهنسال در بافت تاريخي شهر ميامي در فاصله کمي از آب انبار و کاروانسراي تاريخي، مسجد و عمارت آقايان و در ابتداي خيابان ولي‌عصر (عج) واقع شده‌اند. وي گفت: اين درختان به شماره 545 در فهرست ميراث طبيعي ملي کشور ثبت شده‌اند. رضويان افزود: از دير باز در کوچه باغات در کنار جوب‌هاي آب درختاني را مي‌کاشتند تا هم محلي براي استراحت عابرين و ساکنين باشد، هم آبي که جذب زمين مي‌شود بيهوده تلف نشود، از اين رو معمولا درختاني که به آب فراوان براي رشد نياز داشتند، مانند درخت چنار، توت و... کاشته مي‌شده است. مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان ميامي گفت: اين درختان در باور عمومي مردم شهر ميامي داراي قدمت200 - 300 ساله براساس سوابق مي‌باشند. وي افزود: اين درختان کهنسال با تنه‌اي قطور و استوار، شاخه گشوده، جلوه خاصي در بافت تاريخي شهر ايجاد کره‌اند و از اهميت ويژه‌اي برخوردارند.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي:

لاکچري‌نشينان بيشترين بهره را از يارانه مي‌گيرند

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس گفت: افراد پردرآمد جامعه و کساني که چندين ماشين و خانه‌ لاکچري دارند، بيشترين بهره را از يارانه پنهان مي‌برند.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي، با اشاره به حذف يارانه برخي از اقشار ضعيف جامعه، گفت: دولت براي حذف يارانه‌ها، بايد از همه سامانه‌هاي شناسايي دهک‌ها استفاده کند.

وي با اشاره به اينکه در بسياري از سامانه‌ها چون سامانه ثبت اسناد و املاک و سامانه‌هاي بانکي اطلاعات اقتصادي خانوارها موجود است، گفت: دولت از طريق اين سامانه‌ها مي‌تواند ثروتمندان جامعه را شناسايي کرده و ضريب خطاي خود در شناسايي دهک‌هاي بالاي جامعه را به حداقل برساند.

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه دولت به خوبي از مکانيزم‌هاي شناسايي ثروتمندان جامعه بهره نمي‌گيرد، اظهار داشت: دولت بايد همه دستگاه‌هايي را که به اطلاعات اقتصادي خانوارها دسترسي دارند، موظف کند که اطلاعات خود را در «سامانه هدفمندي يارانه‌ها» تجميع کنند تا از اين طريق ثروتمندان جامعه شناسايي و يارانه آنان حذف شود.

حسيني شاهرودي با اشاره به اينکه امکان اين اقدام در شناسايي ثروتمندان جامعه همواره وجود داشته اما دولت اراده لازم براي اين کار را ندارد، تصريح کرد: حذف يارانه نقدي از سوي دولت بايد به گونه‌اي باشد که صرفا يارانه پردرآمدها حذف شود و بايد اين اقدام آنقدر دقيق باشد تا يارانه اقشار آسيب‌پذير جامعه حذف نشود چرا که در مقطعي يارانه افراد تحت پوشش کميته امداد و سازمان بهزيستي هم قطع شده بود اما در مقابل برخي از افراد پردرآمد کماکان يارانه دريافت مي‌کنند.

وي با تاکيد بر اينکه بايد پرداخت يارانه به شکل هدفمند باشد، تصريح کرد: اين در حالي است که پردرآمدهاي جامعه و کساني که چندين ماشين و خانه‌ لاکچري دارند، بيشترين بهره را از يارانه پنهان مي‌برند.

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: در واقع يارانه انرژي، سوخت، کالاهاي اساسي و خدمات بيشتر به جيب ثروتمندان مي‌رود و روستاييان دورافتاده که خانه، ويلا و خودرو ندارند و کمترين استفاده را از انرژي، سوخت و خدمات دولت مي‌برند، بهره‌اي هم از يارانه پنهان نمي‌برند.

حسيني شاهرودي تصريح کرد: متأسفانه پرداخت يارانه نقدي هم عادلانه نيست که البته عدالت به معناي مساوات نيست بلکه به معناي آن است که کسي که کمترين بهره را از يارانه نقدي، غيرنقدي و خدمات دولت مي‌برد، بايد بيشترين يارانه نقدي به وي پرداخت شود، درحالي‌که اين‌گونه نيست و اين مسئله از‌روي خطاي محاسباتي نيست بلکه اراده‌اي براي توزيع عادلانه يارانه در جامعه وجود ندارد.

وي با بيان اينکه دهک اول جامعه بايد دهها برابر دهک آخر از يارانه استفاده کنند، گفت: نحوه توزيع يارانه به شکل عادلانه نيست و دهک‌هاي پايين متشکل از هفت دهک جامعه، کمترين بهره را از يارانه مي‌برند و صرفاً يک تا سه دهک جامعه بيشترين بهره را از آن مي‌برند.

اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه هرگونه يارانه‌اي که دولت پرداخت مي‌کند بايد شفاف و هدفمند باشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر يارانه نقدي، سالانه بالغ‌بر 900 هزار ميليارد تومان در کشورمان سوبسيد ‌يا يارنه پنهان پرداخت مي‌شود که ضرورت دارد به صورت دقيق شفاف‌سازي شود.

توسط فارغ‌التحصيلان سال 51 دبيرستان صفايي

سمنان انجام شد؛

قدرداني و سپاس از استاد فرهنگ شکوهي

سرويس خبر

فارغ‌التحصيلان سال 1351 دبيرستان صفايي سمنان از استاد فرهيخته و فرزانه؛ فرهنگ شکوهي و همچنين خسرو يغمايي و اصغر دوستمحمدي پنج‌شنبه گذشته در شهميرزاد تجليل کردند.

در اين نشست که با حضور فارغ‌التحصيلان و استادان سال 1351 بود از استاد فرهنگ شکوهي، خسرو يغمايي و اصغر دوستمحمدي با اهداي لوح و هديه‌اي تجليل شد.