تاریخ 1398/07/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5157 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي مطرح کرد؛
 استفاده از فضاي مجازي براي ترويج فرهنگ مطالعه ضروري است 

سرويس خبر

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به فعاليت شبکه‌هاي اجتماعي گفت: بايد از فضاي مجازي براي ترويج فرهنگ مطالعه و معرفي کتاب استفاده شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان، حسين شاکري، مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان به همراه جمعي از کارکنان ستادي اين اداره کل به‌منظور ارائه راهکار جهت جذب مخاطبان به کتابخانه و برگزاري برنامه‌هاي شاخص فرهنگي در کتابخانه‌ها با احمد همتي، نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفتگو کردند.

احمد همتي، نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي ضمن بيان اينکه کتابخانه‌ها نقش به‌سزايي در جامعه دارند، بيان داشت: کتابخانه‌ها بايد در حوزه مقابله با آسيب‌هاي فضاي مجازي، طرح‌هايي مدون و مستمر داشته باشند.

وي با اشاره به فعاليت شبکه‌هاي اجتماعي گفت: بايد از فضاي مجازي براي ترويج فرهنگ مطالعه و معرفي کتاب استفاده شود.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي افزود: توسعه به عقلانيت و علم نيازمند است که از طريق مطالعه و انس با کتاب فراهم مي‌شود.

در ادامه حسين شاکري مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان با تأکيد بر اينکه امروزه کتاب نه‌تنها ابزاري براي دستيابي به دانش و آگاهي است بلکه به‌عنوان يک نماد براي پيشرفت جوامع بشري محسوب مي‌شود، افزود: اجراي برنامه‌هاي توسعه‌اي در جامعه‌اي که در آن کتاب و کتاب‌خواني نهادينه‌ شده باشد بسيار آسان‌تر و سريع‌تر ممکن است. ‌

وي با اشاره به اين مطلب که امروزه در کنار اهميت به بحث کتاب و کتاب‌خواني بايد به دنبال راهکاري براي افزايش سرانه مطالعه باشيم، اظهار داشت: کتابخانه‌هاي عمومي با توجه به اهداف و رسالتي كه براي آن‌ها ترسيم‌شده مي‌توانند با جذب اعضا و تدوين برنامه‌هاي مختلف نقشي مؤثر در توسعه و تحقق اهداف فرهنگي ايفا كنند.

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان گفت: پرداخت قانوني سهم نيم درصد شهرداري‌ها نقش به سزايي در توسعه فرهنگ کتاب‌خواني دارد.


 در بازديد از پروژه احداث پل روگذر و زيرگذر خيرآباد سمنان تاکيدشد :
 سازمان همياري شهرداري‌ها، تسريع در انجام پروژه‌هاي عمراني‌ را با جديت دنبال مي‌کند  

سرويس خبر

بازديد مشترکي با حضور مديرعامل سازمان همياري شهرداري‌هاي استان به اتفاق شهردار محترم سمنان و مسئولين مديريت شهري منطقه يک با هدف بررسي و رفع موانع موجود بر سر احداث پل خيرآباد سمنان از محل پروژه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان همياري شهرداري‌هاي استان سمنان؛ مديرعامل سازمان همياري شهرداري‌هاي استان سمنان در اين بازديد با اشاره به اين نکته که سازمان همياري شهرداري‌ها، نهادي توانمند در اجراي پروژه‌هاي شهري است خاطرنشان کرد: اين سازمان مي‌تواند به نوعي نماينده شهرداري در امور عمراني، خدماتي، فرهنگي و زير ساختي پروژه‌هاي شهري باشد.

حميد دهرويه با توجه به موانع موجود بر سر راه احداث پروژه‌هاي شهري اظهار داشت: يکي از فعاليت‌هاي اصلي سازمان همياري شهرداري‌هاي استان در سال 98 احداث پل خيرآباد مي‌باشد که اين امر باعث کاهش تصادفات، ارتقاي ايمني تردد، تسهيل در اياب و ذهاب و... که تسريع در فعاليت‌هاي عمراني و زيرساختي و نيز رفع موانع و... براي احداث پروژه پل روگذر و زيرگذر خيرآباد سمنان است و انتظار مي‌رود در جمع‌آوري تاسيسات مخابراتي، آب، گاز، برق و... جهت ايجاد زيرساخت اين طرح مهم و استراتژيکي اهتمام ويژه‌اي از سوي دستگاه‌هاي اجرايي صورت گيرد.

وي با اشاره به مشارکت سازمان همياري شهرداري‌هاي استان در پروژه‌هاي تاثيرگذار شهرداري‌ها ابراز اميدواري کرد: در اجراي پروژها سازمان همياري‌هاي شهرداري بايد حضور و فعاليت بيشتري داشته باشد و از سويي ديگر دستگاه‌هاي خدماتي نيز با جديت در زمينه رفع موانع احداث پروژه‌ها جديت و تلاش مضاعفي براي خدمتگزاري به مردم به کار گيرند.

شايان ذکر است در اين بازديد تصميماتي در راستاي شروع به فعاليت دستگاه‌هاي مرتبط با اجراي اين طرح تاثيرگذار در جنوب شهر سمنان اتخاذ گرديد.


 نشست تخصصي سبک زندگي (گام دوم) در سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

نورمحمدي با اشاره به برگزاري نشست تخصصي سبک زندگي(گام دوم) در سمنان گفت: شناخت دقيق از جامعه قرآني و نيز سبک زندگي اسلامي مي‌تواند تبعات منفي کارکردهاي جامعه مدرن را در جامعه اسلامي خنثي سازد. «مجتبي نورمحمدي»، بررسي سبک زندگي اسلامي و تاثير آن بر کاهش آسيب‌هاي اجتماعي، تبيين نقش و رسالت قرآني در ترويج سبک زندگي اسلامي و جايگاه فضاي مجازي درسبک زندگي اسلامي را از موضوعات مورد بحث در اين نشست تخصصي عنوان کرد.

مسئول دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، با اشاره به حضور«اکرم مشکي» روانشناس و مشاور خانواده، «سيد‌روح‌الله طاهري» مديرعامل موسسه قرآن و عترت آصال و «سيد‌محمد شاهچراغ» جامعه‌شناس و کارشناس فضاي مجازي در اين نشست تخصصي اظهار داشت: اين نشست با مشارکت دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان فرماندهي انتظامي استان سمنان، دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان و اتحاديه تشکل‌هاي قرآني و عترت (آصال) برگزار شد.

وي ترويج و آشنايي خانواده‌ها با الگوي سبک زندگي اسلامي، ايراني و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگي غربي را از اهداف برگزاري اين سلسله نشست‌هاي تخصصي برشمرد و گفت: سبک زندگي ايراني اسلامي و اجرايي شدن آن به معناي واقعي کلمه، معضلات فرهنگي اجتماعي مختلف ناشي از تهاجم فرهنگي را از بين مي‌برد. نورمحمدي با اشاره به اينکه همه مشکلات و آسيب‌هاي اجتماعي از بي‌توجهي به مسائل تربيتي صحيح نشات مي‌گيرد، تصريح کرد: توجه به مسائل آموزشي مهمترين محور در تحکيم بنيان خانواده و ترويج سبک زندگي اسلامي مي‌تواند باشد.

مسئول دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، با تاکيد بر اينکه يکي از مهم‌رين گفتمان‌هايي که مي‌توان در مقابل سبک زندگي غربي به صورت کارآمد و پويا عمل کرد، گفتمان مرتبط با جامعه قرآني و اختصاصا سبک زندگي اسلامي است، ادامه داد: شناخت دقيق از جامعه قرآني و نيز سبک زندگي اسلامي مي‌تواند تبعات منفي کارکردهاي جامعه مدرن را در جامعه اسلامي خنثي سازد.

وي تبيين و تقويت سبک زندگي اسلامي را در جامعه امروز بسيار مهم دانست و عنوان کرد: توجه به مؤلفه‌هاي سبک زندگي اسلامي لازمه موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.

نورمحمدي با اشاره به دستورات دين و توجه دين به همه امور زندگي فردي و اجتماعي اظهار کرد: پيروي از دستورات ديني موجب رسيدن انسان به کمال مي‌شود. لازم به توضيح است مديرکل و رييس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديران، مربيان و فعالان موسسات و مراکز قرآني و جمعي از عموم مردم به ويژه جوانان و نوجوانان در اين نشست حضور داشتند.


 با حضور مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان؛
 دوره آموزشي آشنايي با اسناد، نسخ خطي و نفايس چاپي برگزار شد 

سرويس خبر

دوره آموزشي آشنايي با اسناد، نسخ خطي و نفايس چاپي با حضور مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان در اين استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان، دوره آموزشي آشنايي با اسناد، نسخ خطي و نفايس چاپي با حضور رضا محمود‌پور، کارشناس نسخ خطي و چاپ سنگي و سربي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور؛ حسين شاکري، مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان؛ معصومه صديقي‌فر، رئيس امور کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان ؛ محمد مرادي، رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان؛ زهرا شيرخانيان، کارشناس منابع اداره کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان؛ حسن ميرزايي، کارشناس امور کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان شاهرود و جمعي از کتابداران استان سمنان برگزار شد.

حسين شاکري مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان در اين دوره آموزشي با اشاره به اهميت نسخ خطي بيان داشت: تمام اين آثار جز مواريث علمي و فرهنگي اين سرزمين محسوب مي‌شوند كه بايد با دقت و تلاش بيشتري حفظ و نگهداري شوند.

وي با تأکيد بر اينکه نسخ خطي ايراني نشان‌دهنده فرهنگ اصيل ايراني است، اظهار داشت: نسخه‌هاي خطي گنجينه پايان‌ناپذيري براي آگاهي‌هايي است که ما براي شناخت تاريخ و فرهنگ خود بدان‌ها نياز جدي داريم.

در ادامه رضا محمودپور، کارشناس نسخ خطي و چاپ سنگي و سربي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور با اشاره به اين مطلب که استان سمنان داراي تاريخ و فرهنگ غني ايراني و اسلامي است گفت: استان سمنان داراي مفاخر بزرگي مانند بايزيد بسطامي و منوچهري دامغاني بوده است.

وي با بيان اينکه اين استان داراي نسخ خطي و چاپ سنگي فراواني در ميان مردم است، عنوان کرد: استان سمنان در اسناد خطي تاريخي زبانزد است.

محمود پور نسخه‌هاي خطي را سرمايه و پشتوانه فرهنگي هر ملت دانست و افزود: اين گنجينه‌ها نمايانگر تاريخ عالم و ارزش‌هاي هنري در قرون مختلف است.

کارشناس نسخ خطي و چاپ سنگي و سربي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور با بيان اينکه مطالعه نسخه‌هاي خطي زمينه کار فراواني را براي محققان، استادان و دانشجويان فراهم مي‌کند، عنوان کرد: اين نسخه‌ها سرمايه‌هاي ملي‌اند و همه افراد بايد حق استفاده يکسان از آن‌ها را داشته باشند.

محمودپور با تأکيد بر اينکه نسخه‌هاي خطي به‌عنوان سرمايه‌هاي ملي متعلق به همه افراد جامعه هستند، گفت: وجود نسخه‌هاي خطي ارزشمند پشتوانه قوي علمي گذشته را نشان مي‌دهد و شناخت آن‌ها پلي براي ارتباط نسل فعلي با گذشته است.

شايان ذکر است: در اين کارگاه شيوه‌هاي نسخه‌شناسي نسخ خطي آموزش داده شد و روش‌هاي شناخت کتاب خطي، چاپ سنگي و چاپ سربي و تشبهات و تمايزات آن‌ها تشريح شد و همچنين مطالبي در زمينه حفاظت و نگهداري، آسيب‌شناسي، اهدا و وقف نسخ خطي بيان شد.


 سرويس خبر 

معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان:

نبايد کمبود‌ها و دغدغه‌ها مانع برگزاري

انتخابات مطلوب شود

سرويس خبر

خجسته پور معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان در جلسه بازخواني آخرين اصلاحيه قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: تمرکز مديريت يکي از آسيب‌هايي است که گريبانگير ما مي‌باشد فلذا به جهت جلوگيري از اين آسيب، جلسه هم انديشي ستاد انتخابات در شهرستان‌ها تشکيل مي‌گردد تا مسايل و مشکلات به صورت ميداني بررسي و پيگيري شود.

معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان افزود: دغدغه امکانات و مسايل مالي حل خواهد شد و نبايد کمبود‌ها و دغدغه‌ها مانع برگزاري انتخابات مطلوب شود. وي با بيان اينکه در امر انتخابات با سه گروه مواجهيم که نقش اساسي دارند تشريح کرد: انتخاب‌کنندگان و واجدين شرايطي که مي‌توانند راي دهند، انتخاب‌شوندگان و کساني که به عنوان کانديدا ثبت‌نام مي‌کنند و بعد از بررسي صلاحيد و تاييد به عنوان نامزد معرفي شده و وارد عرصه انتخابات ميشوند و گروه سوم عوامل برگزاري انتخابات، شوراي اجرايي، هيات نظارت، بازرسي، نيرو‌هاي انتظامي و امنيتي و لذا بايد تلاش کنيم حقوق هرسه گروه رعايت شود. وي در ادامه يادآور شد در خصوص انتخاب شوندگان، بايد شرايط را براي ثبت‌نام افراد تسهيل نماييم و بهترين فضا و بستر براي حضور در عرصه رقابت انتخاباتي ايجاد شود و همين اين که بايد شرايطي فراهم شود تا هر فردي که صلاحيت راي دادن دارد در انتخابات با کمترين دردسر و بيشترين اشتياق پاي صندوق راي حاضر شود و در انتخاب مشارکت داشته باشد.

خجسته پور در بحث بررسي صلاحيت‌ها با تأکيد به اين که انتظار مي‌رود با انتخاب معتمدين و هيت اجرايي کارآمد، مر قانون اجرا شده و حداقل حقي از کسي ضايع نشود، گفت: صيانت از آراي انتخاب شوندگان وظيفه ماست و وظيفه داريم طوري اقدام نماييم که حتي يک راي هم، براي انتخاب شوندگان جابه‌جا نشود.

وي با بيان اينکه ما به عنوان عوامل اجرايي انتخابات، بايد پايبند به رعايت بي‌طرفي باشيم ادامه داد: در اين راستا نيز لازم است طوري مديريت نماييم تا احساس جانب‌داري از فرد يا گروه سياسي خاصي ايجاد نشود.

معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان در پايان يادآور شد تبليغات در انتخابات امر مهمي است چرا که تبليغات هم براي شناسايي کانديداها نياز است و هم براي مشارکت بيشتر مردم، در عين حال، قانون‌گذار در ارتباط با اين موضوع نيز، پيش‌بيني‌هاي لازم را داشته است؛ لذا ملاک عمل و قضاوت همه‌ي گروه‌ها و عوامل سه‌گانه‌ي دخيل در انتخابات، قطعا قانون مربوطه خواهد بود.

برگزاري اولين دوره مسابقات ملي مهارت فني

و تخصصي شرکت آب و فاضلاب شهري استان

سرويس خبر

اولين دوره مسابقات ملي مهارت فني و تخصصي شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان در حوزه معاونت بهره‌برداري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي آبفا استان اولين دوره مسابقات ملي مهارت فني و تخصصي شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان در حوزه معاونت بهره‌برداري برگزار گرديد. اين دوره از مسابقات که آزمون تئوري در دفاتر آب شهري، کنترل کيفي، انرژي، بهره‌برداري فاضلاب، آب بدون درآمد در تاريخ 25/6/98 باحضور 21 نفر از همکاران در سالن همايش شرکت آب و فاضلاب برگزار شد و آزمون عملي از تاريخ 14/7/98 لغايت 17/7/98 در پنج گروه فوق و ايمني و بهداشت برگزار و تيم‌هاي برتر جهت شرکت در آزمون منطقه‌اي که با حضور پنج استان، تهران، البرز، قم، سمنان و مرکزي در شرکت آب و فاضلاب استان تهران در آبان‌ماه سال جاري برگزار و معرفي مي‌شوند.

برنامه يک وعده غذاي گرم رايگان

در روستا مهد شهرستان سمنان افتتاح شد

سرويس خبر

به مناسبت هفته ملي کودک برنامه يک وعده غذاي گرم رايگان در روستا مهد شهرستان سمنان با حضور مديرکل و معاون امور اجتماعي، رئيس اداره بهزيستي شهرستان سمنان و کارشناسان امور کودکان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل بهزيستي استان سمنان، عليرضا ايزدپور مديرکل بهزيستي استان سمنان ضمن ابراز خرسندي از حضور در کنار کودکان و فرزندان روستا مهد تحت نظارت اين اداره کل، بيان داشت: هدف از اجراي طرح يک وعده غذاي گرم رايگان در روستا مهدها و مناطق محروم و حاشيه‌نشين در راستاي بهره‌مندي کودکان از خدمات مهد کودک در اين مناطق و ارتقاي سلامتي آنان مي‌باشد.

ايزدپور گفت: تعدا روستا مهدهاي تحت نظارت اداره کل بهزيستي استان سمنان 44 مهد مي‌باشد و در اين روستا مهدها تعداد 1200 نفر کودک از خدمات نگهداري سازمان بهزيستي بهره‌مند هستند.

مديرکل بهزيستي استان سمنان ادامه داد: تعدا روستا مهدهاي واقع در مناطق حاشيه‌نشين و محروم 9 روستا مهد مي‌باشد که تحت نظارت اداره کل بهزيستي استان سمنان فعاليت مي‌کنند. و از تعداد 44 روستا مهد در سراسر استان 42 روستا مهد و تعداد 6 روستا مهد در مناطق محروم از خدمت توزيع غذاي گرم رايگان بهره‌مند هستند.

«گذرنامه عاشقي» اربعين حسيني منتشر شد

سرويس خبر

به مناسبت اربعين حسيني، کتاب «گذرنامه عاشقي» به چاپ رسيد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، کتاب «گذرنامه عاشقي» به مناسبت اربعين حسيني و پياده‌روي عظيم اربعين، به کوشش «محسن يعقوبي» از سوي حوزه هنري استان سمنان با همکاري ستاد مردمي جبهه فرهنگي اجتماعي انقلاب اسلامي استان سمنان (بنياد فرهنگي خاتم‌الاوصاء(عج))، تهيه و منتشر شد.

در کتاب «گذرنامه عاشقي» مطالبي چون: تاريخچه پياده‌روي اربعين حسيني، فضيلت زيارت امام حسين(ع)، توصيه‌هاي امام صادق(ع) براي پياده‌روي اربعين، زيارت اربعين، زيارت عاشورا، توصيه‌هاي بهداشتي، غذايي و پزشکي به زائران، نقشه پياده‌روي نجف تا کربلا، اطلاعات ضروري و مورد نياز در پياده‌روي اربعين، احکام سفر، هزينه‌هاي سفر به عراق در پياده‌روي اربعين، واژگان پرکاربرد عربي و... به چشم مي‌خورد.

«گذرنامه عاشقي» در شکل و اندازه واقعي گذرنامه، براي استفاده و بهره‌برداري زائران حضرت اباعبدا... الحسين(ع) در مسير پياده‌روي اربعين حسيني، در موکب‌هاي استان سمنان مستقر در سطح استان و مرز مهران، شهر نجف، عمودهاي بين راه، شهر کربلا و شهر کاظمين توزيع مي‌گردد.

«گذرنامه عاشقي» به کوشش «محسن يعقوبي» در 32 صفحه، در قطع جيبي و با شمارگان 3 هزار نسخه در مهر 1398 از سوي حوزه هنري استان سمنان با همکاري ستاد مردمي جبهه فرهنگي اجتماعي انقلاب اسلامي استان سمنان (بنياد فرهنگي خاتم الاوصياء(عج))، توسط انتشارات زمزم سحر منتشر شده است.

حرکت قطار نظم ودوستي

در راه‌آهن شمالشرق (1)

سرويس خبر

به گزارش روابط عمومي راه‌آهن شمالشرق (1)همزمان با فرا رسيدن هفته نيروي انتظامي قطار نظم ودوستي راه‌اندازي شد.

مديرکل راه‌آهن شمالشرق (1) بيان کرد: همزمان با هفته نيروي انتظامي و باهدف ايمن‌سازي همجواري با راه‌آهن در اقدامي فرهنگي آموزشي که با همکاري ومشارکت پليس اين اداره کل برگزار گرديد تعداد42 نفر از دانش‌آموزان پسر مقطع دوم متوسطه مسير ريلي ايستگاه شاهرود تا کلاتخوان را در محيطي شاد وصميمي با قطار طي کردند و با ايجاد ارتباط دوستانه و منطقي، مطالب مفيد آموزشي توسط افسران آموزشي پليس ارائه شد.

فرشاد زاد خور افزود: همچنين فرهنگ‌سازي، آشنا نمودن با خطرات ناشي از سنگ پراني وبازي در حاشيه خطوط ريلي، آشنايي با نکات و موارد لازم جهت سفر با قطار و وجود امکانات رفاهي و مسايل مرتبط ديگر از جمله برنامه‌هاي آموزشي ارائه شده به دانش‌آموزان ميهمان راه‌آهن شمالشرق(1) بود.

خاطرنشان مي‌شود: محدوده ريلي راه‌آهن شمالشرق(1) به طول 540 کيلومتر شامل 27 ايستگاه از سوزن خروجي ايستگاه راه‌آهن گرمسار در استان سمنان تا ايستگاه نقاب واقع در حوزه جغرافيايي استان خراسان رضوي و محدوده‌اي از خراسان شمالي واقع مي‌باشد که اين محدوده ريلي هم‌جواران و همسايگان بسياري را شامل مي‌شود.