تاریخ 1398/07/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5157 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر انقلاب در ديدار نخبگان و استعدادهاي برتر علمي:
 جرياني در کشور با پديده‌ «جنبش علمي» با بددلي برخورد مي‌کند 

رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي، ادامه پيشرفت علمي کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمي جهان، کاملاً ضروري و حياتي خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگيزه تحسين برانگيز و اعتماد به نفس جوانان نخبه تأکيد کردند: هر جوان نخبه پاره تن ايران عزيز ماست و براي رفع مشکلات نخبگان بايد سند راهبردي امور نخبگان را کاملاً جدي اجرا و پيگيري کرد.

به گزارش ايسنا، آيت الله خامنه‌اي مطالبي را که 12 نفر از نخبگان در اين ديدار بيان کردند و تأمل جوانان نخبه در خصوص مسائل مهم کشور را بسيار خوب و لذتبخش ارزيابي کردند و با تأکيد به مسئولان مربوطه براي دنبال کردن مطالبات و پيشنهادهاي نخبگان گفتند: حرکت علمي آغاز شده در کشور نيازمند استمرار است، البته رتبه‌هاي بالاي علمي ايران در برخي رشته‌هاي نوپا مانند نانو و زيست‌فناوري بسيار افتخارآميز است اما به هيچ‌وجه کافي نيست و نبايد ما را قانع کند، بلکه بايد پيشرفت علمي با شتاب ادامه يابد.

ايشان با اشاره به بازديد روز گذشته خود از نمايشگاه شرکت‌هاي دانش‌بنيان، وجود انگيزه، اعتماد به‌نفس و خودباوري در حرف و عمل جوانان متخصص را نشانه‌اي شوق‌انگيز از استمرار جريان علمي در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: اين جوانان فقط نخبگان 30 شرکت از چهار هزار شرکت دانش‌بنيان کشور بودند که اين عدد بايد در طول يک مدت محدود و مشخص، چندين برابر شود.

آيت الله خامنه‌اي لازمه تحقق اين هدف را ايجاد زيرساختهاي قانوني در خصوص شرکت‌هاي دانش‌بنيان و رفع موانع پيشِ روي آنها برشمردند و گفتند: مکرراً تأکيد کرده‌ايم که محيط کسب و کار بايد اصلاح شود مثلاً مجوزي که بايد ظرف يک هفته صادر شود، شش ماه زمان نبرد، موازي‌کاري‌هاي غلط حذف، و انحصار برداشته شود.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند.

«اجرا و تحقق جدي سند راهبردي امور نخبگان» اولين نکته مورد تأکيد حضرت آيت الله خامنه‌اي بود.

ايشان اجراي کامل اين سند را موجب رفع بسياري از مشکلات در زمينه پيشرفت علمي، تجاري‌سازي محصولات علمي و فناوري و حل ساير مشکلات بخش علمي خواندند و گفتند: بنياد نخبگان موظف است به اين سند بپردازد و شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي نيز بايد با به‌روزرساني اين سند، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند.

«مأيوس نشدن از القائات منفي جرياني بددل که جنبش علمي کشور را انکار مي‌کند» توصيه بعدي حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان نخبه بود.

ايشان افزودند: يک جريان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاه‌ها نيز حضور دارد، اصل جهش علمي کشور را که يک واقعيت عيان است، انکار و تلاش مي‌کند با القاء اينکه هيچ اتفاق علمي مهمي رخ نداده است، مردم را دچار ترديد و نخبگان را نااميد کند، اما شما در مقابل اين جريان هرگز مأيوس نشويد.

رهبر انقلاب اسلامي يکي ديگر از کارهاي زشت اين جريان بددل را دلالي و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند: جوان نخبه به ايران تعلق دارد و پاره تن کشور است، اما آنها به دنبال دلسرد کردن و يا فريفتن او با وعده‌هاي پولي يا غير پولي و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه‌هاي بهداشت و علوم موظفند از دانشگاهها در مقابل اين جريان مراقبت کنند.

آيت الله خامنه‌اي افزودند: برخلاف القائات اين جريان، مقامات عالي کشور از مشکلات و اخبار منفي هم با خبر هستند اما يقيناً جنبه‌هاي مثبت جريان علمي کشور بر جنبه‌هاي منفي آن غلبه دارد.

ايشان هنر انقلاب اسلامي را جرأت دادن به مرد و زن، و پير و جوان براي ورود به ميادين دشوار از جمله ورود در ميادين علمي که حتي تحسين دشمنان را نيز به دنبال داشته است، خواندند و با يادآوري مواردي از افتخارات علمي کشور گفتند: استفاده از ظرفيت علمي در بخشهاي مختلف کشور به «بالا بردن قدرت دفاعي»، «درمان و پزشکي پيشرفته و کنترل بيماري‌ها»، «مسائل فني مهندسي»، «زيست‌فناوري و توليد محصولات با دوام با فناوري نانو» و «فناوري صلح‌آميز هسته‌اي»، منجر شده است.

آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: با وجود اين دستاوردهاي واضح، برخي افراد حرکت علمي کشور را تخريب و انکار و اگر بتوانند برسر راه آن مانع‌تراشي مي‌کنند.

ايشان افزودند: البته اين موانع بايد برداشته شود و مسئوليت به عهده مسئولان مراکز مربوط است، اما شما جوانان عزيز به حرکت پر شوق، مضاعف و بدون وقفه خود در مقابل اين جريان انحرافي ادامه دهيد.

رهبر انقلاب اسلامي، توجه به علوم انساني را در همه نهادهاي نخبگاني از جمله بنياد نخبگان ضروري خواندند و گفتند: وقتي جوان نخبه ايراني، در زمينه مهندسي در تراز جهاني عمل مي‌کند و در ساخت دستگاههاي بسيار پيچيده، کارهاي بسيار مهمي انجام مي‌دهد، طبعاً حضور او در عرصه‌هايي مانند اقتصاد، حقوق و مديريت و ارائه راه حل براي مشکلات اقتصادي و آسيب‌هاي اجتماعي، مؤثر و راهگشا خواهد بود.

ايشان برخي مشکلات اقتصادي موجود را ناشي از کمبود تحقيق علمي دانستند و افزودند: با دانش نخبگاني مي‌توان راه حلهاي خوبي براي اين مسائل يافت.

آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر اجراي کامل سند بسيار ارزشمند نقشه علمي کشور افزودند: حضور نخبگان جوان در عرصه علوم انساني موجب مي‌شود پرورش اندام علمي کشور به صورت متناسب صورت گيرد، نه اينکه يک بخش فوق العاده قوي باشد و بخشي ديگر ضعيف و کم جان.

رهبر انقلاب همراه بودن علم با فرهنگ صحيح انسان‌دوستي را زمينه ساز استفاده بشر از منافع حقيقي علم و دانش خواندند و يادآوري کردند: علم بسيار مهم و بسيار نافع هسته اي وقتي با فرهنگ غلط قدرت طلبي همراه شد، به توليد بمب هسته اي انجاميد و به تهديد بزرگ دنيا و بشريت تبديل شد.

آيت الله خامنه اي با اشاره به موضع قاطعانه و شجاعانه جمهوري اسلامي درباره حرمت شرعي استفاده از بمب هسته اي تأکيد کردند: ما با وجود اينکه مي‌توانستيم در اين راه قدم برداريم، براساس حکم اسلام عزيز کاربرد اين سلاح را حرام قطعي شرعي اعلام کرديم، بنابراين هيچ دليلي ندارد که براي توليد و نگه‌داشت سلاحي که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزينه کنيم.

ايشان پايبندي جدي به مباني ديني و شرف ملي را دو الزام مجموعه‌هاي نخبگاني برشمردند و افزودند: دانشمند ايراني وقتي با فرهنگ اسلامي و ايراني آميخته مي‌شود، عنصر راهبرديِ حيات ملت مي‌شود و به کشور روح و توان مي‌بخشد.

ايشان در زمينه ضرورت همراهي علم با فرهنگ صحيح افزودند: ما از شاگردي و يادگيري هيچ ابايي و ننگي نداريم اما نمي‌خواهيم دانشگاه‌هاي ما باز توليد «دانشگاه‌هاي آمريکايي با همان فرهنگ غلط غربي» باشند.

رهبر انقلاب با ابراز خرسندي از فضاي ايراني- اسلاميِ مجموعه‌هاي فعال در عرصه‌هاي سلولهاي بنيادي، نانو، زيست فناوري و هسته اي گفتند نخبگان فعال در اين زمينه‌ها، کار علمي را نوعي جهاد مي‌دانند و اين تفکر و نگرش در همه محيطهاي دانشگاهي مورد
نياز است.

آيت الله خامنه اي در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: شرايط ما با شرايط ديگران متفاوت است. ما بايد ايراني بينديشيم، ايراني فکر کنيم و ايراني زندگي کنيم که رعايت و اجراي الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني مي‌تواند به اين هدف کمک شاياني کند.

ايشان تقليد از فرهنگ دانشگاههاي غربي را باعث از بين رفتن نوآوري و ابتکارات علمي خواندند و گفتند: تقليد از ديگران، نوزايي و نشاط حقيقي علمي را هم از بين مي‌برد.

رهبر انقلاب اسلامي در ششمين نکته سخنان خود، جامعه نخبگاني را به ايفاي نقش در زمينه ديپلماسي عمومي فراخواندند.

ايشان گردآوردن «نخبگان ايرانِ فرهنگيِ بزرگ» يعني نخبگان قلمرو وسيع فرهنگ ايراني در قرنهاي گذشته را نمونه‌اي از ظرفيت بالقوه جامعه نخبگاني خواندند و افزودند: ارتباط گيري و گردآوري نخبگان منطقه غرب آسيا، جهان اسلام، محور مقاومت و حتي گردآوري نخبگان حق‌جوي عالم در همه کشورها از جمله آمريکا و اروپا مي‌تواند با نوعي نهادسازي به ارائه و ترويج «دانش پاک و با شرافت» و «انديشه درست» منجر شود.

آيت الله خامنه اي، با نقد برخي کم‌کاري‌ها در ارائه راه سوم برخاسته از انقلاب اسلامي به جهانيان گفتند: راه ما نه سوسياليستي است نه متکي بر ليبرال دمکراسي. ما به برکت اسلام راه سومي را به ملت‌ها ارائه کرده ايم که بايد بيش از پيش با سخن منطقي و عمل خود، دل‌ها را به اين راه سودمند براي بشريت جذب کنيم و ملتها را از نفوذ روزافزون فرهنگ منحط غرب نجات دهيم.

رهبر انقلاب در آخرين فراز سخنانشان در جمع دو هزار نخبه جوان بر ايجاد و گسترش اميد تأکيد کردند و گفتند: نخبگان، اساتيد و پيشروان حرکت علمي نگذارند اميد به وجود آمده براي پيشرفت علمي کشور دچار اختلال شود.

ايشان در همين زمينه افزودند: در کشور البته مشکلات مختلفي وجود دارد اما نبايد اين مشکلات را يک‌طرفه و بدون توجه به موفقيت‌ها مدام مطرح و بر سر آن مرثيه خواني کرد، چرا که در اين صورت اميد در دل جوانان کم فروغ مي‌شود.

رهبر انقلاب اسلامي توجه و تبيين موفقيت‌هاي بزرگ را از وظايف نخبگان در قبال نسل جوان دانستند و افزودند: استعداد ايراني بعد از انقلاب به‌وجود نيامده بلکه موهبتي هميشگي و خدادادي است، اما انقلاب با ميدان دادن به اين استعدادها، ايران را از حالت راکد و عقب افتاده و وابسته، به کشوري مستقل، در حال پيشرفت و برخوردار از موفقيت‌هاي فراوان تبديل کرد که بايد به اين واقعيات توجه کامل داشت.

ايشان نتايج «مقايسه پيشرفت‌هاي علمي دانشگاه‌ها در چهل سال اخير را با قبل از انقلاب» حيرت‌آور خواندند و افزودند: اين حرکت عظيم البته در اول راه است، اما به فضل الهي و همت نخبگان و جوانان به اوج خواهد رسيد و جوان ايراني بايد با اين نگاه به آينده بنگرد.

آيت الله خامنه اي توکل، تقوا و معنويت را مايه اميد حقيقي و روزافزون خواندند و به نخبگان جوان توصيه کردند: هرچه مي‌توانيد دل‌هاي پاکتان را پاک‌تر کنيد و در حرف و عمل خداوند کريم را همواره مدنظر داشته باشيد، آن وقت همراهي و ياري خدا را در پيشرفت مداوم احساس و درک خواهيد کرد.

رهبر انقلاب در پايان سخنانشان با تکرار سخنان چند سال قبل خود يادآوري کردند: گفته‌ايم که بايد به گونه‌اي پيشرفت کنيم که 50 سال بعد هر نخبه اي و هر کسي که در جهان خواست تازه‌هاي علم را فرا بگيرد، ناچار به دانستن زبان فارسي باشد و تحقق اين هدف، حتماً در دايره هوش و استعداد و همت ايراني امکان پذير است.

در اين ديدار همچنين آقاي ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، پيشرفت درونزاي علمي را براساس نيروي انساني، آموزش و فرهنگ بومي، رويکرد بنياد ملي نخبگان اعلام کرد و گفت: از نظر ما نخبه کسي است که براي کشور خود ارزش افزوده و اشتغال ايجاد کند و بر اين اساس حمايتهاي بنياد ملي نخبگان منوط به انجام کار و تلاش و نوآوري است. در اين ديدار قبل از سخنان رهبر انقلاب 12 تن از نخبگان و محققان رشته‌هاي مختلف، ديدگاههاي خود را بيان کردند.


 روحاني در جلسه هيات دولت مطرح کرد
 بگذاريم همه جناح‌ها در انتخابات شرکت کنند و مردم بهترين‌ها را انتخاب کنند 

رئيس جمهور با تأکيد بر شکست توطئه آمريکا در فشار حداکثري عليه ملت بزرگ ايران، گفت: امروز همه آمار، ارقام و روحيه مردم نشان مي‌دهد که دوران اثرگذاري فشار حداکثري به پايان رسيده است.

به گزارش ايسنا،‌ حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت افزود: ملت بزرگ ايران با مقاومت، نشاط، کار و تلاش و فداکاري حداکثري توانستند تحريم حداکثري و تروريسم اقتصادي را شکست دهند . مردم ايران در اين يکسال و نيم گذشته کمر دولت آمريکا را شکستند و هيچ ترديدي وجود ندارد که امروز قدرت ايران از هر زمان ديگر بيشتر است.

روحاني با اشاره به اينکه دوست و دشمن به قدرت ، صبر و ايستادگي مردم ايران اعتراف مي‌کنند، خاطر نشان کرد: دنيا در برابر اين ايستادگي ملت ايران ، دچار اعجاب است؛ 83 ميليون نفر مردم ايران دست به دست هم دادند و در برابر قدرت‌ها بويژه آمريکا و صهيونيسم ايستادگي کردند و امروز بهترين امنيت، شرايط و روحيه در کشور وجود دارد.

رئيس جمهور افزود: البته مردم از لحاظ اقتصادي دچار مشکلاتي هستند که همه بايد دست به دست هم داده و در راستاي کاستن از مشکلات مردم تلاش کنيم.

روحاني با بيان اينکه آمارها و شاخص‌هايي که مرکز آمار ايران در موضوع اشتغال در تابستان امسال نسبت به سال گذشته اعلام کرده ارزشمند و حائز اهميت است، گفت: براساس اين آمار مشارکت مردم افزايش و نرخ بيکاري 1.8 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پيدا کرده است. رئيس جمهور ادامه داد: در تابستان سال گذشته افراد شاغل در کشور 23 ميليون و 900 هزار نفر بودند که اين رقم در تابستان 98، 24 ميليون و 750 هزار نفر است که اين آماري افتخارآميز است. يعني در طول اين يکسال 843 هزار اشتغال در کشور ايجاد شده و اين آمار براساس معيارهاي جهاني در زمينه اشتغال است.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع تحولات منطقه پرداخت و اظهار داشت: متأسفانه هنوز در گوشه و کنار منطقه شعله‌هايي ديده مي‌شود که گاهي اين شعله در يمن و گاهي در نزديکي مديترانه و مرزهاي ترکيه و سوريه است.

وي با بيان اينکه دولت ترکيه نسبت به مرزهاي جنوبي خود نگراني‌هايي دارد و حق آنهاست که اين نگراني‌شان برطرف شود، گفت: معتقديم بايد راه و شيوه درست در اين مسير انتخاب شود.

رئيس جمهور ادامه داد: امروز موضوع اصلي، شمال سوريه و شرق فرات نيست، بلکه مشکل اول در منطقه ادلب است که همه تروريست‌ها در آن منطقه جمع شده‌اند و اميدواريم کشورهاي منطقه در اين زمينه کمک کرده و دولت ترکيه نيز در اين راستا دقت بيشتري را داشته باشد که با مشکلي جديد در منطقه مواجه نشويم.

روحاني با اشاره به ضرورت هوشياري نسبت به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي در ماه‌هاي آينده به عنوان يک حرکت بزرگ سياسي در کشور، گفت: همه آنهايي که مسئول اجرا و نظارت هستند، بايد کاري کنند که نشاط سياسي مردم افزايش پيدا کند. رئيس جمهور با بيان اينکه پيروزي اين جناح و يا آن جناح مهم نبوده، بلکه بايد اجازه دهيم، ملت پيروز شود، تأکيد کرد: بايد بگذاريم همه جناح‌ها، احساس پيروزي کنند؛ بايد به همه فرصت دهيم تا در اين اجتماع شرکت کنند. روحاني با اشاره به اينکه بهترين مجلس در طول تاريخ انقلاب اسلامي مجلس اول بود، اظهار داشت: در آن مجلس، نظارت به اين شکل وجود نداشت و حتي شوراي نگهبان و اين همه دفاتر نظارتي وجود نداشت و همه از جناح‌هاي مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتي منافقين هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنين گروه‌هايي مانند دفتر هماهنگي، نهضت آزادي و جبهه ملي نيز ثبت نام کردند و بهترين انتخابات و بهترين مجلس ثمره آن بود. رئيس جمهور اظهار داشت: نبايد اينقدر سختگيري کرده و فشار بياوريم و فکر کنيم هر چه اين فيلتر را تنگ‌تر کنيم، نتيجه مثبت‌تري خواهد داشت.

روحاني افزود: مردم خودشان خوب مي‌فهمند و بهترين‌ها را انتخاب مي‌کنند. بويژه در انتخابات مجلس شوراي اسلامي که عمدتاً محلي بوده و مردم کانديداها را بهتر مي‌شناسند و انتخاب مي‌کنند.

رئيس جمهور اظهار اميدواري کرد در انتخابات آينده همه به نشاط سياسي رسيده و با برگزاري انتخابات خوب بار ديگر آمريکا و دشمنان ملت ايران شکست حتمي بدهيم.


 واکنش سخنگوي شوراي نگهبان به اظهارات رئيس‌جمهور درباره انتخابات 

سخنگوي شوراي نگهبان به اظهارات ديروز رييس‌جمهور درباره انتخابات واکنش نشان داد.

به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي در توييتر خود نوشت: مطالب آقاي رئيس جمهور که خود سوگند ياد کرده پاسدار قانون اساسي باشد يعني ناديده انگاشتن قانون اساسي و قوانين انتخابات. از آقاي رئيس جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجراي مُرّ قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هيجان سياسي نهادهاي مسئول را به عدم رعايت قانون فرا خواند. ورود افراد داراي سوابق فساد اخلاقي و اقتصادي به مجلس خلاف حق الناس بوده و شوراي نگهبان به عنوان ناظر انتخابات در قبال آن مسئول است و وظيفه خود را طبق قانون انجام خواهد داد. مقامات کشور بهتر است بر الگوي رعايت قانون تاکيد کنند نه بر طبل فرار از قانون بدمند.


 معاون حقوقي رئيس جمهور:
 اقدامات يکجانبه آمريکا باعث بازگشت به بربريت مي‌شود 

معاون حقوقي رئيس جمهور با انتقاد از سياست‌هاي آمريکا عليه کشورهاي مستقلي چون ايران اظهار کرد: مسيري که آمريکايي‌ها عليه ديگر کشورها آغاز کرده‌اند به مدنيت ختم نمي‌شود بلکه نوعي بازگشت به بربريت است.

به گزارش ايسنا، لعيا جنيدي عصر روز چهارشنبه در نشست اقتصادي جهاني و تحريم‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، در باره اقدامات آمريکا عليه ايران و ديگر کشورهايي که با سياست اين کشور همسو نيستند اظهار کرد: اين اقدامات به هيچ وجه مشروع نيست و بر خلاف اصل سرزميني بودن قوانين و همچنين نقض تجارت آزاد است.

اين مقام مسئول در دولت با تاکيد بر اينکه اقدامات آمريکا خلاف يکي از سنتي‌ترين قواعد بين‌الملل يعني اصل سرزميني بودن قوانين است که در اين ارتباط مي‌توان به اقدام آمريکا در تصويب قوانيني چون داماتو، کاستا و همچنين تحريم بانک مرکزي و صندوق توسعه ملي کشور اشاره کرد، گفت: آمريکا با تکيه بر قوانين خود تلاش دارد در ارتباط با تعاملات ديگر کشورها نيز دخالت کند و براي آنها تعيين
تکليف کند.

وي با بيان اينکه در دو قرن اخير شاهد انجام اقدامات موثري در حوزه تقنين و قضا در حمايت از اقتصاد جهاني و بازار آزاد و تسهيل اقتصاد آزاد بوده‌ايم گفت: ايالات متحده با اعمال تحريم‌ها عليه ديگر کشورها در حال رشته کردن اين تلاش‌ها و کوشش‌هاست و به نوعي در حال بازگشت به مسيري است که پيش از اين طي شده است.آمريکا حوزه تقنين خود را در خدمت محدود کردن تجارت آزاد قرار داده و اين موضوعي است که بايد باعث نگراني فعالان اقتصادي باشد.

جنيدي با بيان اينکه پيش از اين حوزه تقنين در عرصه جهاني به دنبال تسهيل تجارت آزاد بود، ولي اکنون آمريکايي‌ها با ايجاد فشار به دنبال ايجاد محدوديت هستند، گفت: حوزه قضا نيز قرار بود که امنيت مورد نياز را براي تجارت آزاد ايجاد کند، ولي آمريکايي‌ها در مسير سلب امنيت در اين حوزه حرکت مي‌کنند. چنانکه مي‌بينيد که دادگاه‌هاي آمريکا راه به راه با شکستن قواعد بين‌المللي احکامي را صادر مي‌کنند که مسير فعاليت تجارت آزاد را تحت تاثير قرار مي‌دهد و از ديگر سو با فشارهاي خود باعث شده اند که سطح شکايت در اين ارتباط در نهادهاي بين‌المللي داوري با مشکل روبرو شود يا راي اين نهادها در اجرا با مشکلات جدي روبرو باشد. وي با بيان اينکه ما قاعده مصونيت دولت‌ها و مصونيت قضايي دولت‌هاي خارجي را پذيرفته‌ايم و به آن پايبنديم، گفت: وقتي آمريکايي‌ها راه به راه اصل سرزميني بودن قوانين را ناديده مي‌گيرند و به حاکميت سرزمين ما تعرض مي‌کنند و به دادگاه‌هاي خود به نام انجام برخي از شبه جرم‌ها که آنها مدعي آن هستند اجازه صدور احکام عليه ايران مي‌دهند ما نيز در همين چارچوب مجبور به انجام اقدامات متقابل مي‌شويم. چنانکه قوانيني در کشور دراين راستا تصويب کرديم و طرح‌هاي مختلفي نيز از سوي نمايندگان مجلس در اين ارتباط بعضا جهت انجام اقدام عليه آمريکا يا مقامات آمريکايي مطرح مي‌شود.


 خداوند ناظر اعمال نيک و بد است  
نويسنده : محمدرضا ستوده

ديروز نشست خبري سخنگوي دولت بود. ايشون در اين نشست خبري همين‌جور که داشت در مورد آقاي حسين فريدون برادر رييس‌جمهور صحبت مي‌کرد و ايشون رو از اتهاماتي مبرا مي‌دونست، اومد ابروش‌رو درست کنه زد چشمش رو هم کور کرد! آقاي ربيعي خيلي بي‌مقدمه گفت: آقاي فريدون قبل از انقلاب در سن 16 سالگي بازداشت شده و يک سال هم زندان بوده. بعد از انقلاب هم يک سال اسير شده و 30 درصد هم جانبازي دارد.

خب که چي؟ چه ربطي به اين موضوع دارد که آقاي فريدون قبل از انقلاب يک سال زندان بوده؟ الان چون آقاي فريدون يک سال قبل از انقلاب زندان بوده، حق داشته رشوه بگيره؟ يا ما بايد الان با خودمون اينجوري فکر کنيم که آقاي فريدون درسته که رشوه گرفته و فساد اقتصادي کرده ولي چون يک سال قبل از انقلاب زندان بوده پس خيلي هم آدم بدي نيسفقط يه کم آدم بديه! اصلا يه سوال بنيادي‌تر وجود داره يعني کسي که رشوه‌بگيره و قبل از انقلاب يه سال زندان رفته باشه با کسي که رشوه‌بگيره و قبل از انقلاب زندان نرفته باشه فرق مي‌کنه؟!

تازه هنوز وارد بحث اسارت و جانبازي نشديم. يکي بياد به ما توضيح بده که اسارت و جانبازي آقاي فريدون چه ربطي به فساد اقتصاديش داره؟

الان بايد از رشوه گرفتن ايشون چشم‌پوشي بشه؟

دستگاه قضا بايد به خاطر جانبازي به ايشون بيشتر تخفيف مي‌داده؟

اصلا آقاي ربيعي هدفش از اينکه اينا رو گفت چي بود واقعا؟

مي‌خواست دلمون يه کم به رحم بياد؟

به نظر من منظورش اين بود که برادر رييس جمهور قبل از انقلاب يه سال زندان بوده، يک سال هم اسير بوده 30 درصد هم جانبازه. حالا يه 30 ميليارد رشوه هم گرفته، انقد قضيه رو بزرگش نکنيد. به هر حال ايشون خدماتي هم کرده، حالا يه فسادي هم کرده. اين به اون در!

خيلي حرف زشتي بوداگه 500 نفر مي‌نشستن يک ماه فکر مي‌کردن که چه جوري زحمات جانبازان و آزادگان را با دوتا جمله زير سوال ببرن، نمي‌تونستن اين‌جوري که سخنگوي دولت زير سوال برد، زير سوال ببرن!بديهي است خداوند سبحان ناظر همه اعمال نيک و بد ما انسان‌ها است و جزاي خير و شر را تعيين مي‌کند اميدواريم باريتعالي همه ما را به راه راست هدايت کند.


 اخبار 

سفر عمران خان به ايران به درخواست عربستان

نخست وزير پاکستان به درخواست عربستان سعودي و براي پيگيري ابتکاري جديد در زمينه رفع سوء تفاهم‌هاي موجود ميان تهران و رياض به زودي به تهران سفر مي کند.عمران خان همچنين در تلاش است تا در جريان سفر به تهران زمينه‌هايي را براي کاهش تنش ميان ايران و آمريکا فراهم کند.براساس گزارش نورنيوز، نخست وزير پاکستان در جريان سفر به ايران ضمن گفت‌وگو با مقامات عالي جمهوري اسلامي، ابتکارات خود در اين خصوص را مطرح خواهد کرد. رسانه‌هاي پاکستان نيز ديروز(چهارشنبه) اعلام کردند که «عمران خان» نخست وزير اين کشور قرار است به زودي به جمهوري اسلامي ايران و عربستان سفر کند.بر اساس گزارش شبکه پاکستاني اي آر واي، عمران خان پس از بازگشت از چين به کشورش درباره ديدارهاي آتي اش در ايران و عربستان با مقامات کشورش رايزني خواهد کرد و پس از اين رايزني‌ها، تاريخ اين سفرها اعلام خواهد شد.

محکوميت شوراي اروپا با شکايت يک شرکت ايراني

شعبه عمومي ديوان دادگستري اروپا در حکمي درخصوص پرونده شکايت شرکت فولمن از شوراي اروپا به نفع اين شرکت راي داد.براساس حکم صادره، شوراي اروپا محکوم به پرداخت 71 هزار يورو غرامت به خاطر خسارات غيرمادي وارده به شرکت فولمن شده است. شرکت فولمن از جمله نخستين شرکت‌هايي بود که به بهانه مشارکت در ساخت تاسيسات هسته اي و ذيل سياست امنيتي و خارجي مشترک اروپا در ليست تحريم‌هاي اتحاديه اروپا قرار گرفت.براساس گزارش نورنيوز، کليه اموال و داراييهاي مربوط به اين شرکت بر اساس تصميم 413 شوراي اروپا و آيين نامه اجرايي 668 سال 2010 نيز مسدود شده بود. حکم صادر شده از سوي ديوان دادگستري اروپا در تاريخ 30 سپتامبر 2019 (هشتم مهرماه 98) در روزنامه رسمي اتحاديه اروپا منتشر شده است.

خدمات رساني 24ساعته سفارت ايران در عراق

سفير ايران در عراق اعلام کرد: در راستاي ارائه خدمات‌رساني بهتر به زائرين ايراني اربعين حسيني، سفارت ايران در عراق و سرکنسولگري‌هاي جمهوري اسلامي ايران در شهرهاي زيارتي و مبادي ورودي عراق 24 ساعته در خدمت زوار اربعين حسيني هستند.«ايرج مسجدي» رييس ستاد اربعين در عراق در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام مطلب فوق گفت:‌ ستادهايي از سوي سفارت ايران در عراق در شهرهاي بصره، کربلا، نجف، کوت، کاظمين، سامرا تشکيل شده تا در اسرع وقت مشکلات کنسولي احتمالي اتباع کشورمان در جريان حضور در راهپيمايي اربعين حسيني را حل و فصل کنند.

انتقاد عراقچي از تنش‌زايي آمريکا در خاورميانه

معاون سياسي وزارت امور خارجه با بيان اين که وضعيت تنش‌آلود حال حاضر منطقه خليج فارس متاثر از سياست‌هاي مداخله‌جويانه آمريکاست، تاکيد کرد: اولويت جمهوري اسلامي ايران تحقق امنيت و ثبات و رونق اقتصادي براي کل منطقه است.«کوشتا پريرا» مدير کل سياسي وزارت امور خارجه پرتغال که به منظور برگزاري دومين نشست مشورت‌هاي سياسي مديران کل سياسي وزارت امور خارجه ايران و پرتغال به تهران سفر کرده است، روز سه شنبه با سيد عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه در محل وزارت امور خارجه ديدار و گفت وگو کرد.عراقچي انتظارات تهران از طرف‌هاي اروپايي براي مقابله با يکجانبه گرايي‌آمريکا را تشريح کرد و ضمن انتقاد از سياست اروپايي‌ها مبني بر حفظ برجام بدون پرداخت هرگونه هزينه‌اي گفت: وضعيت تنش آلود حال حاضر منطقه خليج فارس متاثر از سياست‌هاي مداخله جويانه آمريکاست و اولويت جمهوري اسلامي ايران تحقق امنيت و ثبات و رونق اقتصادي براي کل منطقه است.

نامه ايران عليه تحريم سازمان فضايي به سازمان ملل

نمايندگي دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين، نامه رئيس سازمان فضايي کشور درخصوص اقدام آمريکا در تحريم غيرقانوني سازمان فضايي و دو موسسه مطالعاتي فضايي ايراني را به مدير دفتر امور فضاي ماوراي جو ملل متحد تسليم کرد.در ابتداي اين نامه، با اشاره به تحريم اخير غيرقانوني و يکجانبه آمريکا عليه سازمان فضايي، مرکز تحقيقات فضايي و همچنين موسسه تحقيقات فضاي ماوراي جو ايران، تصريح شده است که ماموريت و مسووليت هر سه سازمان مذکور، پوشش و پشتيباني از استفاده صلح آميز غيرنظامي از فضاي ماوراء جو است و صرفا بر روي فعاليت‌هاي صلح آميز فضاي ماوراء جو تمرکز داشته اند.اين نامه در ادامه با تاکيد بر اينکه اقدامات قهري يکجانبه آمريکا، مخالف حقوق بين ‌الملل به طور عام و اصول همکاري در فعاليت‌هاي فضايي و دسترسي آزاد تمامي دولت‌ها به فضا به طور خاص هستند، ادامه داد: جمهوري اسلامي از آن دسته از کشورهايي است که در بستر بلاياي طبيعي مانند زلزله، سيل، و خشکسالي قرار دارد که استفاده از فناوري فضايي جهت پيشگيري از اين بلايا و کاهش اثرات آن، حياتي است.