تاریخ 1398/06/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5135 برو جستجو جستجوی پیشرفته   36 درصد از باغات استان سمنان به کشت پسته اختصاص دارد؛
 درآمد 17 هزار ميلياردي پسته در استان سمنان 

سرويس خبر

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به درآمد 17 هزار ميلياردي توليد پسته اين استان در سال جاري گفت: 36 درصد از باغات استان سمنان به کشت پسته اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قرائيان در نشستي با فعالان توليد و فرآوري پسته استان سمنان اظهار داشت: پسته طلايه‌دار موفقيت بخش کشاورزي استان سمنان است و امروز بيش از 22 هزار هکتار از باغات استان سمنان از نوع پسته است که اين ميزان معادل 36 درصد از مجموع مساحت باغات اين استان را شامل مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه از اين مساحت 14 هزار هکتار آن را باغات بارده پسته تشکيل مي‌دهد عنوان کرد: امسال از اين سطح بيش از از 17 هزار تن پسته خشک توليد شده است.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به ارزش 17 هزار ميليارد ريالي پسته توليدي امسال در استان سمنان بيان کرد: اين ميزان درآمد بهره اقتصادي بخش قابل توجهي از درآمدهاي خالص بخش کشاورزي استان سمنان را شامل مي‌شود و نشان مي‌دهد که توليد پسته در مقايسه با ساير بخش‌ها به نسبت منابع مصرفي، يکي از شاخص‌هاي مهم بهره‌وري محصولات کشاورزي استان سمنان به شمار مي‌رود.

قرائيان با اشاره به ويژگي‌هاي کيفي و کمي پسته توليدي در استان سمنان اضافه کرد: علاوه بر ويژگي‌هاي منحصر‌به‌فرد پسته استان سمنان به ويژه پسته دامغان از نظر کيفيت و ميزان توليد اين محصول در هر هکتار، انطباق کشت اين محصول با شرايط آب و هوايي، دانش بومي ارزشمند باغداران استان سمنان و نيز اهميت پسته از نظر مقاومت‌هاي محيطي سبب شده است که اين کشت به عنوان کشتي موفق با مزيت نسبي در الگوي کشت استان سمنان از جايگاه ويژه‌اي برخوردار باشد.

وي با بيان اينکه استان سمنان پنجمين توليد‌کننده عمده پسته در کشور محسوب مي‌شود. وي تصريح کرد: همچنين استان سمنان نخستين استان کشور از نظر ميزان توليد پسته در واحد سطح است.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه روند توسعه باغات پسته اين استان در سال‌هاي اخير سرعت يافته است، يادآور شد: از سال 86 تاکنون سطح باغات پسته در استان سمنان تقريباً به 2 برابر رسيده است.

وي با بيان اينکه توسعه باغات پسته در استان سمنان از سياست‌هاي مهم سازمان جهاد کشاورزي در اين استان است از حمايت‌هاي ويژه براي توسعه کشت اين محصول خبر داد و گفت: اجراي طرح اصلاح و بهسازي باغات پسته، برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي براي بهره‌برداران، توسعه واحدهاي فرآوري پسته و اعطاي تسهيلات کم‌بهره براي اين مهم، ايجاد باغات الگويي پسته، حمايت از توليد نهال استاندارد و توسعه نهالستان‌هاي شناسنامه‌دار پسته و همچنين حمايت از توسعه آبياري تحت فشار در باغات پسته استان سمنان با اولويت توسعه آبياري زير سطحي براي اين باغات از جمله برنامه‌هاي مهم سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي تسريع در توسعه باغات پسته در اين استان است.


 بازديد مديرکل دفتر فني نظارت بر شبکه انتقال شرکت توانير از پروژه‌هاي معاونت بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان 

سرويس خبر

مديرکل دفتر فني و نظارت شبکه انتقال شرکت توانير به همراه تعدادي از مديران و کارشناسان اين شرکت با حضور در معاونت بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان، ضمن بازديد از پروژه‌هاي تحقيقاتي اين معاونت در نشستي با مديران و کارشناسان، به گفتگو پرداخت.

مهندس حميدرضا ترحمي معاون بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان، با اشاره به هدف از بازديد دکتر ‌هاشم عليپور، مديرکل دفتر فني و نظارت شبکه انتقال شرکت توانير گفت: اين نشست به منظور هم افزايي و ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي اين معاونت در معرفي نرم‌افزار تهيه ستينگ رله‌هاي حفاظتي تجهيزات فوق توزيع، اقدامات انجام شده در رابطه با طرح ويژه ملي ايجاد بانک جامع و متمرکز کالا به منظور مديريت تامين و دسترسي سريع به تجهيزات، اقدامات انجام شده در رابطه با طرح ويژه ملي ارائه راهکار به منظور حفاظت و صيانت از تجهيزات شبکه برق با اولويت مناطق ناامن، معرفي نسخه اينترنتي سيمولاتور آموزشي پست، معرفي سيمولاتور آموزشي رله و حفاظت و معرفي کتاب اصول تجزيه و تحليل حوادث، برگزار شد.


 انعکاس شور حسيني مردم استان در دهه اول محرم توسط صدا و سيماي مرکز سمنان 

سرويس خبر

عزاداري مردم ولايت‌مدار استان سمنان در دهه اول محرم امسال با تهيه و پخش 12265دقيقه برنامه توسط صدا و سيماي مرکز سمنان پوشش داده شد.

به گزارش روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر مصطفي توکليان مديرکل مرکز با اعلام اين خبر افزود: همکاران سيماي اين مرکز با تهيه و پخش 6070 دقيقه برنامه به صورت زنده، توليدي و تاميني در دهه اول محرم امسال شور حسيني را در دل مخاطبان خود زنده نگه داشتند.

وي افزود: سيماي مرکز سمنان طي اين ده روز با برقراري 155 ارتباط زنده با شبکه‌هاي مختلف سراسري به مدت 485 دقيقه، عزاداري مردم استان را براي هم‌وطنانمان در ساير نقاط کشور به نمايش گذاشت.

مديرکل مرکز سمنان مدت زمان ويژه‌برنامه‌هاي زنده و توليدي دهه اول محرم سيماي اين مرکز با عناوين شيد و شفق، کاروان حسيني و زائران کوي دوست را 2240 دقيقه اعلام کرد که به همراه برنامه‌هاي ديگر ويژه محرم شامل پوشش مراسم عزاداري مردم نقاط مختلف استان، سخنراني‌هاي مذهبي و يادواره شهدا از سيماي مرکز سمنان پخش شد.

دکتر توکليان پخش زنده نماز ظهر عاشورا از مرکز استان و انعکاس اجتماعات پرشور هيات‌هاي مذهبي و عزاداري‌هاي دهه اول محرم، به ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني‌(ع) در شهر‌ها و روستا‌هاي سراسر استان و مراسم سنتي عزاداري يازدهم محرم مردم شهر دامغان و شاهرود از شبکه استاني سيما و شبكه‌هاي مختلف سراسري را ديگر اقدامات سيماي مرکز سمنان در دهه اول محرم امسال عنوان کرد.

وي مدت پخش برنامه‌هاي صداي مرکز سمنان در اين دهه را 6195 دقيقه اعلام کرد و افزود: سقاي آب و ادب، شور عاشقي، آخرين وداع، ملت حسيني، درياي عطش، نمايش راديويي دستم را بگير، صبح بخير قومس، شب‌هاي نقره‌اي، تازه شو، در حريم بندگي، مثل مرواريد، زندگي سلام و آرام جان، به همراه پوشش زنده مراسم عزاداري مردم نقاط مختلف استان در قالب گزارش و پخش زنده تجمع هيئات مذهبي از جمله برنامه‌هاي صداي مرکز سمنان در دهه اول محرم امسال بوده است.

دکتر توکليان تهيه و پخش 42 دقيقه خبر راديويي و 112 دقيقه خبر تلويزيوني را که شامل 78 مورد خبر، شامل پوشش عزاداري‌ها، همايش‌ها، آيين‌هاي سنتي، مراسم شيرخوارگان، احلي من العسل و. . . بوده‌اند و ارسال 40 خبر مکتوب و 42 مورد گزارش تصويري ارسالي به تهران جهت پخش از شبکه‌هاي سراسري و شبکه خبر را عملکرد معاونت خبر اين مرکز در دهه اول محرم عنوان کرد.

وي همچنين افزود: توليد 12 اثر تصويري شامل کليپ‌هاي عزاداري و مداحي و آيتم معرفي عزاداري استان, توليد 92 پوستر و عکس نوشت، انتشار 10 پادکست، 7 عنوان انيميشن، 3 عنوان اينفوگرافي، 2 عنوان تيزر و 2 عنوان موشن‌گرافي هم از جمله برنامه‌هاي معاونت فضاي مجازي صدا و سيماي مرکز سمنان در دهه اول محرم بوده است.


 سرويس خبر 

توزيع رايگان 98 دستگاه آبگرمکن خورشيدي

وتنور گازي در روستاهاي استان سمنان

سرويس خبر

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان گفت: 98 دستگاه آبگرمکن خورشيدي و تنور گازي از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي و طرح صيانت از جنگل‌هاي استان سمنان خريداري و به صورت رايگان نصب و يا تحويل، مجريان محترم طرح مرتعداري که تفاهم‌نامه حفاظت مشارکتي با اين اداره کل منعقد کردند، شد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، محمد‌علي سفيديان اظهار داشت: در سال جاري براي40 خانوار روستايي طرح جايگزيني سوخت فسيلي (آبگرمکن خورشيدي و تنور گازي) از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي در سال 98 تهيه و با هدف کاهش و قطع وابستگي جوامع محلي به استفاده از چوب و هيزم گونه‌هاي مرتعي و جنگلي جهت مصرف تامين آب گرم بهداشتي و پخت و پز نان به بهره‌برداران عرفي و مشارکت‌کننده در طرح حفاظت مشارکتي واقع در12 حوزه‌هاي آبخيز در سطح 8 شهرستان استان و به صورت رايگان واگذار خواهد شد.

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان اضافه کرد: سال جاري نيز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي علاوه بر طرح جايگزيني سوخت فسيلي، ايجاد کمربند حفاظتي به طول 20 کيلومتر در 9حوزه آبخيز در شهرستانهاي گرمسار، مهديشهر، دامغان، شاهرود و ميامي با هدف جلوگيري از تصرف و تخريب اراضي ملي در مرز بين اراضي ملي و مستثنيات افراد با بنچ مارک‌هاي بتني اجرا خواهد شد.

وي با بيان اينکه تغيير الگوي مصرف سوخت و حفاظت از جنگل‌ها از برنامه‌هاي استراتژيک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري کشور است، افزود: اين طرح به منظور حفظ ذخاير ژنتيکي، کاهش فشار بر جنگل‌ها، جلوگيري از قطع درختان، ترغيب روستاييان و جنگل‌نشينان به استفاده از انرژي‌هاي پاک و زمينه‌سازي براي کاهش بهره‌گيري از سوخت فسيلي صورت گرفته است.

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان اضافه کرد: خانوار‌هاي روستايي که همکاري و مشارکت ويژه‌اي در جلوگيري از تخريب، تصرف، اطفاي حريق و طرح‌هاي احيايي داشته‌اند در اولويت قرار گرفته‌اند.

در هفتادوهفتمين جلسه‌ي انجمن ادبي آفرينش عنوان شد:

تأکيد بر وسواس در انتخاب کلمات براي شعر

سرويس خبر

هفتادوهفتمين جلسه‌ي انجمن ادبي آفرينش با بررسي شعر سپيد و تأکيد بر وسواس در انتخاب کلمات براي شعر برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، هفتادوهفتمين جلسه‌ي انجمن ادبي آفرينش با دعوت از حسن يعقوبي نويسنده و مدرس دانشگاه و با حضور 31 عضو نوجوان در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري سمنان برگزار شد.

يعقوبي، ضمن ابراز خرسندي از حضور دوباره در جمع اعضاي علاقه‌مند انجمن ادبي آفرينش به نقد آثار اعضا و بررسي نقش شادي و ايجاز در شعر و مستقيم‌گويي در داستان پرداخت.

وي با اشاره به کميِ شادي در شعر ايرانيان از زمان حمله‌ي مغول تا به امروز، اظهار داشت: درون‌گرا شدن ايراني‌ها و وجود سايه‌ي غم بر شعر تکيه بر جنبه‌ي تاريخي و سياسي دارد.

يعقوبي در ادامه با تأکيد بر وسواس در انتخاب کلمات براي شعر، افزود: موسيقي معنوي در شعر از روابط لفظي واژگان و هم‌چنين روابط پيدا و پنهان واژگان، شکل مي‌گيرد.

وي يادآور شد: انتخاب كلمات در شعر، در ناخودآگاه شاعر اتفاق مي‌افتد و آنچه به «شعر جوششي» معروف است، به هيچ‌وجه نمي‌تواند بدون كوشش و تمرين قبلي در همه‌ي زمينه‌ها شكل گيرد.

يعقوبي با بيان اين‌که شاعر بايست در كوله‌بار ذهني خود انواع واژه‌ها و فضاها را داشته ‌باشد تا با يك فراخوان در هنگام سرودن، به ياري وي بيايند و جوشش حاصل شود، تصريح کرد: جوشش نياز به يك منبع دارد و واژه‌ها حامل تجربيات و تخيلات شاعر هستند و هرچه شاعر در انتخاب و گزينش آنها وسواس بيش‌تري داشته‌باشد، سرسخت‌ترين واژه‌ها در برابر ذوق او تسليم مي‌شوند. وي در پايان سخنانش، ايجاز در شعر سپيد را از ملزومات اين قالب شعري دانست و از اعضا خواست تا در داستان‌هاي خود از مستقيم‌گويي پرهيز کرده و مخاطب اثر خود را هوشمند فرض کنند.

شايان ذکر است؛ در اين جلسه 10 عضو به خوانش اثر در قالب شعر و داستان پرداختند که آثارشان مورد نقد و بررسي قرار گرفت.