تاریخ 1398/06/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5132 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کواکبيان در جمع عزاداران حسيني در تکيه امام موسي کاظم (ع) جهاديه سمنان:
 تا اروپايي ها به وعده هاي خودشان عمل نکنند کاهش تعهدات برجامي ايران ادامه خواهد داشت 
 امروزه حل مشکل معيشتي مردم بزرگترين معروف و فساد مالي و اقتصادي نهادهاي دولتي و حکومتي بزرگترين منکر محسوب مي شود

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس‌ شوراي اسلامي با بيان اينکه متاسفانه در برخي مجالس عزاداري مي‌بينيم صرفا به شور حسيني توجه مي‌شود و چندان از شعور حسيني خبري نيست، گفت: دستيابي به شعور حسيني بايد مقدم برشور عزاداري در مجالس محرم باشد و عزاداراي مردم و هيات هاي مذهبي در اين ايام بايد در راستاي اهداف و حقيقت قيام حضرت امام حسين (ع) باشد.

دکتر مصطفي کواکبيان در جمع عزاداران و سوگواران حسيني در شب عاشورا در مسجد و هيئت امام موسي کاظم‌(ع) جهاديه سمنان، قرائت اشعار سطحي، نوحه‌هاي بي‌محتوا، بالا و پائين پريدن‌هاي برخي مداحان کم مايه، رياکاري، ظاهرسازي، عوام‌فريبي، خرافه‌گرايي و امثال اين اقدامات براي پرشور کردن مجالس محرم را در تضاد با اهداف قيام امام حسين(ع) دانست و گفت: متاسفانه گاهي صداوسيما نيز به اين گونه اقدامات به بهانه پرشور جلوه دادن مجالس عزاداري دامن مي‌زند! در حالي که دستيابي به شعور حسيني بايد مقدم برشور عزاداري در مجالس محرم باشد.

وي با بيان اينکه در مجالس عزاداري محرم نبايد حضور جمعيت زياد مورد ملاک قرار گيرد بلکه ماه محرم بهترين فرصت براي تبيين و تشريح اهداف نهضت حضرت امام حسين(ع) و دستاوردهاي حسيني است، اظهار کرد: بايد بدانيم حضرت امام حسين (ع) با قيام خود چه چيزي از ما خواسته و چرا آن حضرت 1380 سال قبل حرکت و قيام کردند.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به زنده و پوياتر شدن مراسم عزاداري حضرت امام حسين (ع) نسبت به سال هاي گذشته و پرشور بودن مراسم ماه محرم، گفت: پيش بيني مي شود تعداد راهپيمايان امسال اربعين حسيني به بيش از 20 ميليون نفر برسد.

اين نماينده مجلس با اشاره به راهپيمايي جاماندگان اربعين گفت: اين حرکت کاملا خود جوش و از دل مردم برپا شده و دولت و حاکميت هم هيچ گونه دخالتي ندارند.

کواکبيان يکي از اهداف حضرت امام حسين(ع) را احياي فريضه امر به معروف و نهي از منکر دانست و گفت: اين فريضه الهي داراي جنبه ها و مراتب مختلف است، قطعا شرايط و دستاورد هايي دارد که بايد مورد توجه بيشتر قرار گيرد. تا آنجايي که اصل هشتم از اصول قانون اساسي نظام اسلامي به اين فريضه مهم اختصاص داده شده است.

وي افزود: در اصل هشتم قانون اساسي آمده است که در جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏ دعوت‏ به‏ خير، امر به‏ معروف‏ و نهي‏ ازمنکر وظيفه‏ اي‏ است‏ همگاني‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ يکديگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرايط و حدود و کيفيت‏ آن‏ را نيز قانون‏ معين‏ مي‏ کند.

نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خويش، شناخت دقيق منکر و معروف را براي اجراي صحيح اين فريضه الهي مهم دانست و گفت: خداوند در قرآن مي فرمايد: صفت مومنان شناخت دقيق امر به معروف و نهي از منکر است ولي منافقان به دليل عدم شناخت کافي، اين فريضه را جابه جا عمل مي کنند.

عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بايد اقامه معروف‌هاي مهم و مطالبات مردم براي تحقق عدالت و مقابله با منکرهاي بزرگ سياسي و اقتصادي را اولويت بدهيم، اظهار کرد: فريضه امر به معروف و نهي از منکر را نبايد در مسائل بسيار جزيي همچون آستين کوتاه پسران و چند خال موي دختران تقليل بدهيم.

اين نماينده مجلس، رسيدگي به معيشت مردم را يکي از معروفات بزرگ دانست و گفت: امروز مردم در شرايط بسيار سختي زندگي مي کنند و همه مسوولان و نمايندگان بايد براي افزايش رونق توليد و معيشت مردم تلاش کنند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه امروز اولويت اول مجلس و دولت بايد رفع دغدغه مردم و رسيدگي به معيشت آنان باشد، اظهار کرد: من بارها گفته‌ام اينکه ترامپ نامتعادل تحريم ها را درست کرده، مردم مي فهمند. شايد ناکارآمدي ها را ببخشند اما تجمل گرايي، مرفه گرايي و فساد مسولان را هرگز نخواهند بخشيد.

وي حفظ منافع ملي کشور را به عنوان دومين معروف در کشور دانستن و گفت: امروزه حفظ منافع ملي کشور بسيار مهم و ضروري است. متاسفانه برخي ها به هر دليلي حرف هايي را در جامعه مطرح مي کنند که ياس و نااميدي را به دنبال دارد و به منافع ملي کشورمان ضربه مي زنند. به طور مثال مي گويند برجام را بايد پاره کرد اما واقعيت اين است که رهبري هنوز از برجام حمايت مي کنند چون ايران منافعي در اين برجام دارد.

کواکبيان با بيان اينکه در چند روز اخير هم وزيرامورخارجه آلمان حرفهاي تازه اي گفته که ما تحمل ايستادگي در برابر آمريکا را نداريم و ايران بايد به تعهدات خود در برجام عمل کند و سه گام را عملياتي نکند، اظهار کرد: اروپا بايد به تعهدات خود در برجام عمل کند در غير اينصورت اروپا نبايد از ايران توقعي داشته باشد که گام سوم را اجرائي نکند.

وي با بيان اينکه متاسفانه ترامپ نامتعادل هيچ کس و هيچ چيزي را قبول ندارد، افزود: اروپا بايد به اين نکته دقت کند که مذاکره هم شرايطي دارد و حداقل فروش نفت ايران و برگشت پول آن و پيش فروش هايي که خودشان قول آن را داده بودند بايد عملياتي و تضمين شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي به سفر چند روز اخير دبير کل موقت آژانس اتمي به ايران اشاره کرد و گفت: اين شخص هم در گزارشي اعلام کرده احتمالا ايران در منطقه درقوزآباد تسليحات اتمي پنهان دارد و بازرسان به دنبال آن هستند. اين همان حرفي است که نتانياهو نخست وزير اسرائيل سال گذشته گفته بود و ما هم خنديده بوديم و از اساس بي پايه و کذب است.

کواکبيان افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامي فتوا دادند توليد و نگهداري تسليحات هسته اي و اتمي حرام است و ايران هيچگاه به دنبال آن نبوده و نيست.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه همان طور که قاسم سليماني براي ما مهم است، محمد جواد ظريف هم مهم است و بايد ديپلماسي فعال داشته باشيم، اظهار کرد: بايد منافع ملي را بشناسيم و با ديپلماسي مقابله نکنيم. مخالفت با منافع ملي و ديپلماسي بزرگترين منکر است. ايران بايد ديپلماسي فعال داشته باشد و منافع ملي ما نيز اين را حکم مي کند.

وي همبستگي داخلي، وحدت و يکپارچگي درون جامعه را سومين معروف دانست و گفت: بايد وحدت خود را در مقابل دشمنان و انجام کارهاي خوب افزايش دهيم.اميدواريم دولت، مجلس، قوه قضائيه و همه مسئولان در اين زمينه تلاش کنند.

کواکبيان در ادامه سخنان خود به سه منکر بزرگ در جامعه نيز اشاره کرد و گفت: فساد بزرگترين منکر است که بايد ريشه کن و مقابله شود. متاسفانه امروز فساد مانند خوره به جان ارکان نظام افتاده و بايد ريشه کن شود، گفت: البته مقابله با فساد اين جناح و آن جناح نمي‌شناسد، بين اصولگرا و اصلاح‌طلب تفکيک قائل نمي‌شود و حتي اگر نماينده‌اي هم تخلف کرد بين نماينده و غير نماينده هم فرقي قائل نمي‌شود زيرا اگر نماينده‌‌اي تخلفي کرده بايد مانند افراد ديگر جامعه با او برخورد شود و البته نمايندگان فقط در راستاي انجام وظايف نمايندگي مصونيت دارند.

وي با بيان اينکه من بارها گفتم به آقاي رئيسي راي ندادم ولي اگر اقداماتي که انجام مي دهد، خوب انجام دهد و جناحي نباشد حمايت خواهيم کرد. با فساد بايد بدون هيچ حب و بغض و جناح بازي مقابله کرد.

کواکبيان با اشاره به دستور اخير رئيس قوه قضائيه براي رسيدگي مجدد به پرونده کارگران هفت تپه گفت: آقاي رئيسي بايد به اين نکته توجه داشته باشند که در سال هاي گذشته احکام ناعادلانه مختلفي براي گروه هاي متعدد از جمله خبرنگاران صادر و در زندان بسر مي برند و بايد پيگيري شود.

اين نماينده مجلس تاکيد کرد: با دزدي، اختلاس و رشوه مسئولان در هر پست و مقامي بايد مقابله شود و نبايد ساکت نشست.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي از مصرف بي رويه به عنوان دومين منکر در کشور ياد کرد و گفت: برخي مواقع در کل فرهنگ عمومي مشکل داريم و بايد توجه کنيم و فقط دولت را مقصر ندانيم. بايد سازگاري داشته باشيم و با دست خود مشکلات را زياد نکنيم.

کواکبيان افزود: نکته سوم اينکه بايد به کمبودهاي توليد توجه شود. تعطيلي دستگاه هاي توليدي منکر بزرگ است. توليد بايد افزايش يابد و زير ساخت ها فراهم شود. کاهش توليد منجر به بيکاري و فساد اجتماعي شده و مشکلات بيشتري را به دنبال دارد.

اين نماينده مجلس در ادامه سخنان خود با قرائت حديثي از امام صادق (ع)در وصف عظمت حضرت عباس (ع) گفت: بنا به فرموده آن امام همام همه ويژگي ها در حضرت عباس(ع) نهفته است. حضرت عباس(ع) اهل بصيرت بود. شناخت دقيق داشت و از لحاظ فقهي و علم ديني هم بسيار بالا بود.

کواکبيان با بيان اينکه براي حضرت عباس(ع) در روايات بيش از 15 لقب ذکر شده، گفت: حضرت عباس(ع) شخصيتي بود که تمام وجود او پر از ايمان و يک رزمنده، مجاهد و سرلشکر در لشکر اسلام بود.

وي افزود: صبوري و استقامت يکي ديگر از ويژگي حضرت عباس(ع) بوده است. در راه ايمان استقامت کرد و خداوند وعده بهشت را به مومنان اهل استقامت در قرآن داده است.

کواکبيان با اشاره به روايتي از حضرت امام سجاد ع در روايتي در خصوص جايگاه حضرت عباس(ع) نزد خداوند، گفت: امام سجاد مي فرمايند: حضرت عباس(ع) نزد خداوند جايگاهي دارد که روز قيامت همه شهيدان به آن غبطه مي خورند و افضل شهدا است و او ايثارگري کرد و اين درس است. آيا ما نسبت به همديگر اين گونه هستيم.

وي اضافه کرد: حضرت عباس(ع) يک ايثارگر به معناي واقعي و يک جانباز بزرگ است و روز چهارم شعبان سالروز ولادت آن حضرت نيز به اين دليل روز جانباز نامگذاري شده است. اميدواريم همه ما بتوانيم در راستاي خاندان عصمت و طهارت (ع) حرکت کرده و بصيرت و شناخت خود را افزايش دهيم.

کواکبيان در پايان اشعاري در وصف حضرت عباس (ع) قرائت کرد.

شايان ذکر است قبل از سخنراني دکتر کواکبيان آقاي دکتر احمد همتي به تفصيل از عظمت عاشورا سخن گفت و با ارائه گزارشي از عملکرد و اقدامات مهم سه ساله گذشته دوران نمايندگي مجلس دهم از کساني که مي خواهند با انتقام گيري و عقده گشايي خانه ملت را تضعيف کنند انتقاد کرده و خواستار مناظره رو در رو در صدا و سيما شد.