تاریخ 1398/06/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5132 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشاور معاون اجرايي رييس جمهوري:
 تکميل طرح حرم‌تاحرم با جديت دنبال شود 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مشاور معاون اجرائي رييس جمهوري گفت : آزادراه حرم‌تاحرم از طرح‌هاي بسيار خوب و موثر در کشور است، مسئولان اين طرح را بر اساس مطالعات انجام شده با جديت دنبال کنند.

علي اصغر احمدي در نشست بررسي مشکلات بخش بيارجمند با حضور نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي و استاندار سمنان در سالن جلسات شهرداري بيارجمند با بيان اينکه در شرايط کنوني مديران با محدوديت هاي قانوني مواجه هستند، افزود: بايد توجه لازم را نسبت به مشکلات موجود داشته و موارد اولويت دار را مطالبه و اجرايي کرد.

وي با بيان اينکه منطقه بيارجمند ظرفيت هاي فراواني در بخش صنعت و معدن دارد تصريح کرد: بخش هاي معدني وصنعتي اين بخش مي تواند منجر به ايجاد صنايع ثروت آفرين و اشتغال زا گردد.

احمدي گفت: بيارجمند دربخش هاي صنايع وابسته به مواد اوليه موجود در منطقه مانند کشاورزي و گردشگري در منطقه خارتوران داراي ظرفيت هاي فراواني است.‌

مشاور دفتر رياست جمهوري با بيان اينکه تثبيت جمعيت بدون حفظ اشتغال موجود و ايجاد فرصت هاي شغلي امکان پذير نيست، خاطرنشان کرد : بخش کويري بيارجمند، از امنيت لازم برخوردار است که در صورت مهاجرت مردم به شهرستان هاي مجاور، امنيت کوير نيز به مخاطره خواهد افتاده، بنابراين بايد تمهيدات لازم در اين زمينه فراهم شود.

احمدي با اشاره به اينکه اين بخش قابليت هاي گردشگري فراواني دارد، افزود: ايجاد طرح هاي گردشگري و استفاده از شرکت هاي بين المللي کشور در زمينه اشتغال ضرورت دارد.

وي با اشاره به اينکه خانه هاي بومگردي نقش بسزايي در جذب گردشگران دارد، افزود: زمينه رونق گردشگري در اين منطقه با توجه به اينکه از مناطق زيباي روستايي و کويري برخوردار است صورت پذيرد.

بخش بيارجمند از غرب به رشته‌کوه‌هاي سوخته‌کوه و کي‌کي و از شمال به جاده آسفالته تهران-مشهد و شهرستان ميامي و از جنوب به کوير مرکزي ايران و از شرق به شهرستانهاي طبس، بردسکن و سبزوار استان خراسان رضوي محدود است.

پارک ملي حفاظت شده توران که در فاصله 48 تا 149 کيلومتري شهر بيارجمند واقع شده از اماکن مهم ديدني منطقه است.

اين پارک ملي بزرگ‌ ترين ذخيره‌گاه زيستکره در ايران به ‌شمار مي رود.


 کشت گلخانه اي؛ اولويت توسعه در بيارجمند شاهرود 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان گفت: اقليم بخش بيارجمند براي اجراي طرح توسعه کشت گلخانه اي در استان سمنان مستعد است.

عليرضا آشناگر در جلسه بررسي مشکلات بخش بيارجمند شاهرود با اشاره به ظرفيت هاي آب و هوايي بيارجمند گفت: با توجه به اينکه توسعه کشت گلخانه اي يکي از اولويت هاي هشتگانه استان سمنان است اقليم بيارجمند مستعد اجراي اين طرح است.

استاندار سمنان همچنين درباره تسريع در اجراي طرح بازآفريني شهري، اجراي طرح هاي آبخيزداري، پيگيري تکميل کارخانه سيمان بيارجمند، ساخت فضاهاي ورزشي و تعيين تکليف منابع آب کشاورزي قول پيگيري داد.

سيد حسن حسيني نماينده مردم شاهرود وميامي در مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه با يادآوري اختصاص 106 ميليارد تومان از اعتبارات سفر رياست جمهوري به استان، به بخش بيارجمندگفت: رونق گردشگري وبوم گردي، ظرفيت هاي صنايع تبديلي، تکميل کارخانه سيمان و گازرساني به روستاهاي جنوب شاهرود از جمله مطالبات مردم بيارجمند است.

علي اصغر احمدي مشاور دفتر رياست جمهوري هم در نشست بررسي مشکلات بخش بيارجمند گفت: بيارجمند در حوزه هاي معدن، صنعت و صنايع وابسته به مواد اوليه موجود در منطقه، کشاورزي و گردشگري داراي ظرفيت هاي فراواني است. که لازم است مسئولان با برنامه ريزي لازم از اين مزيت ها براي توسعه و ايجاد اشتغال استفاده کنند.


 معاون استاندار سمنان خبر داد
 برپايي موکب اسکان و تغذيه زائران توسط فرمانداران سه شهرستان استان سمنان در مرز مهران 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان با تاکيد بر اهميت راهپيمايي عظيم اربعين حسيني از برپايي موکب اسکان و تغذيه اين استان توسط فرمانداري هاي سه شهرستان در مرز مهران خبر داد.

حبيب الله خجسته پور در نشست ستاد هماهنگي اربعين حسيني استان سمنان افزود: فرمانداران شهرستان هاي سرخه،‌ ميامي و آرادان با هماهنگي با کميته اسکان و تغذيه ستاد اربعين و با عنوان استان سمنان، نسبت به برپايي موکب پذيرايي در مرز مهران اقدام نمايند.

وي اظهار داشت: در اين موکب بايد براي پذيرايي روزانه شش هزار نفر از زائران اربعين حسيني در مرز مهران برنامه ريزي و اقدام شود.

خجسته پور، اصل و فلسفه پياده روي اربعين حسيني را برنامه اي فرهنگي دانست و افزود: بايد تمام تلاش خود را به کار گيريم تا خروجي مطلوب فرهنگي از اين مراسم ارزشمند براي زائران داشته باشيم.

وي ادامه داد: با اقدامات فرهنگي مطلوب و فاخر مي توان، پيام خود را به جهت برپايي اين حرکت شيعي و حسيني، به تمام جهانيان مخابره کرد.

خجسته پور با تاکيد بر اهميت راهپيمايي اربعين حسيني تصريح کرد: همه بايد جدا از جايگاه و وظيفه اي که بر عهده دارند، به جنبه فرهنگي اربعين نيز توجه ويژه داشته باشند.

معاون استاندار سمنان با اشاره به اينکه بسياري از زائران استان هاي همجوار، از استان سمنان براي رسيدن به مرز عبور مي کنند خاطرنشان کرد: فرمانداران در هر شهرستاني که در مسير قرار دارند، يک موکب براي ارائه پذيرايي حداقلي و استراحت هر چند کوتاه، به زائران اربعين حسيني برپا کنند.

مديرکل امنيتي و انتظامي استانداري سمنان و دبير ستاد هماهنگي اربعين حسيني استان سمنان نيز در اين نشست گفت: در ايام اربعين اباعبدالله الحسين (ع)، فضاي استان سمنان بايد فضاي اربعيني باشد و برپايي موکب هاي پذيرايي در داخل و خارج شهرها، در رسيدن به اين مهم مي تواند کمک کند.

حسن اسلامي راد با بيان اينکه فرمانداران بايد نسبت به نظارت در برپايي و فعاليت موکب هاي پذيرايي در داخل شهرها اقدام کنند اظهار داشت: راه اندازي موکب هاي پذيرايي بين راهي در بين شهرها و خارج از محدوده شهري نيز، بايد با هماهنگي فرمانداران و پليس راهور انجام شود و فرمانداران نسبت به فعاليت اين موکب ها نظارت جدي داشته باشند.

دبير ستاد هماهنگي اربعين حسيني استان سمنان گفت: موکب هاي پذيرايي و اسکان که در مرز مهران نيز مستقر مي شوند، از اهميت بالايي برخوردارند و نياز است تا در ارائه خدمات مطلوب به زائران چه به هنگام‌خروج از کشور و چه به هنگام بازگشت، فعاليت و اقدام نمايند.

استان سمنان در اربعين سال گذشته با استقرار 31 موکب در مرز مهران و شهرهاي مختلف عراق اقدام به پذيرايي و اسکان زائران اربعين حسيني کرد.


 مديرکل امنيتي و انتظامي استانداري سمنان:
 دام‌هاي استان سمنان براي جلوگيري از قاچاق پلاک گرفتند 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل امنيتي و انتظامي استانداري سمنان گفت: براساس ضوابط کشوري و با هدف کنترل حمل و نقل، شناسايي و جلوگيري از قاچاق، طرح پلاک‌گذاري دام‌ها در استان انجام شده است.

حسن اسلامي راد، در نشست کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان به ميزباني استانداري ضمن بيان اينکه بر اساس ضوابط کشوري و با هدف کنترل حمل و نقل، شناسايي و جلوگيري از قاچاق، طرح پلاک گذاري دام‌ها در سطح کشور به دنبال آن در سمنان اجرا شده است، ابراز داشت: در اين طرح استان‌هاي کشور به دو گروه تقسيم شده که سمنان در گروه «ب» جاي داشت.

وي درباره دام سنگين، با بيان اينکه بر اساس ضوابط و به منظور پلاک گذاري دام‌هاي سنگين، مهلت شش ماهه به استان‌ها داده شده بود، تاکيد کرد: اين مهلت در 21 مرداد به پايان رسيد.

مديرکل امنيتي و انتظامي استانداري سمنان بيان کرد: براي کنترل حمل و نقل و جلوگيري از قاچاق دام سبک ضابطه‌هايي اتخاذ شده که نخستين آن‌ها جابجايي دام سبک در استان منوط به داشتن بارنامه از مراجع قانوني است.

اسلامي‌راد با بيان اينکه جابجايي الزاماً مي‌بايست با رعايت ضوابط بهداشتي و با مجوز دامپزشکي صورت گيرد، ابراز داشت: دامداران دام‌هاي سبک در استان سمنان تا 21 بهمن ماه سال جاري براي پلاک کوبي دام‌ها مهلت دارند.

وي افزود: پيشنهاد ما براي اجراي اين طرح به مراجع بالادستي تمديد سه ماهه اجراي طرح پلاک کوبي دام سنگين در استان سمنان بوده است.


 مديرکل پدافندغيرعامل استانداري سمنان:
 تدوين طرح جامع پدافند غيرعامل سمنان به نيمه رسيد 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل پدافندغيرعامل استانداري سمنان گفت: 50 درصد از طرح جامع پدافندغيرعامل به منظور شناسايي و تامين امنيت بخش‌هاي زيرساختي دستگاه‌هاي اجرايي استان تدوين شد.

ايرج کارخايي اظهار کرد: طرح جامع پدافندغيرعامل در پنج گام در استان سمنان در دست تدوين است که تدوين اين طرح اکنون در گام سوم قرار دارد.

وي خاطر نشان کرد: تدوين طرح جامع پدافندغيرعامل استان سمنان براساس ارزيابي‌هاي انجام شده تا پايان امسال به اتمام مي رسد.

مديرکل پدافندغيرعامل استانداري سمنان اضافه کرد: شناسايي مهم‌ترين بخش‌هاي حساس، تجزيه و تحليل در نحوه مصون‌سازي و اتخاذ راهکارهاي علمي و عملي براي مقابله با هرگونه تهديد، از جمله برنامه‌هاي است که در طرح جامع پدافندغيرعامل تدوين مي شود.

کارخايي تصريح کرد: تدوين طرح جامع پدافندغيرعامل در استان‌هاي کشور مشترک نيست و هر منطقه براساس موقعيت جغرافيايي نسبت به تدوين اين سند بالادستي اقدام مي کند.

وي خاطر نشان کرد: از فروردين 98 تاکنون 300 نفر ساعت آموزش پدافند غيرعامل در بخش‌هاي مختلف در استان ارايه شد که اين برنامه تا پايان امسال به صورت هدفمند ادامه مي يابد.

دبيرکل پدافندغيرعامل استانداري سمنان گفت: توجه به زيرساخت‌ها و مصون‌سازي در برابر هرگونه تهديد احتمالي بايد در دستور کار دستگاه‌هاي اجرايي استان قرار گيرد.تهديدهاي حوزه پدافند غيرعامل در زمان حاضر در سه گروه تهديدهاي فني، زيستي و سايبري تقسيم‌بندي مي‌شود که متناسب با هر سه حوزه، مباني و اصولي پيشگيرانه براي در امان بودن بخش هاي حياتي کشور مانند دستگاه هاي اجرايي خدمات رسان در بخش هاي آب و برق، ايمن سازي ساخت و سازها و مراکز درماني مانند بيمارستان ها، تعريف شده که در طول سال هاي اخير در دل قوانين و مقررات گنجانده شده و در زمان حاضر به رعايت آن از سوي نهادهاي نظارتي و اجرايي وابسته است.


 اخبار 

اقامه نماز ظهر عاشورا در استان سمنان

اهتزاز پرچم سرخ حسيني در ميدان

امام حسين (ع) سمنان

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

همزمان با ظهر عاشورا، هزاران نفر از عزاداران حسيني در صفوفي فشرده و پرصلابت، نماز ظهر و عصر را در نقاط مختلف اين استان با شکوه فراوان اقامه کردند.

عزداران حسيني و اعضاي هيات هاي عزاداري در شهرها، بخشها و روستاهاي مختلف اين استان با شنيدن اذان ظهر و با بر زمين نهادن علم و کتل و توقف سينه زني و زنجيرزني، نماز ظهر عاشورا را به ياد حضرت اباعبدالحسين (ع) و ياران با وفايش در خيابان ها و ميادين شهرهاي مختلف اقامه کردند.

در سمنان عزاداران حسيني با تجمع در ميدان امام حسين (ع) اين شهر پس از عزاداري و نوحه سرايي، نماز ظهر و عصر را در اين مکان اقامه کردند.

در اين مراسم که همراه با شور حسيني و برنامه هاي متنوع برگزار شد، پرچم سرخ و متبرک حسيني همراه با سردادن شعارهاي ياحسين يا حسين (ع) بر فراز اين ميدان به اهتزاز درآمد.

آيين هاي عزاداري روز عاشورا سالروز شهادت غم بار حضرت امام حسين (ع) از عصر ديروز با حضور هيات هاي مذهبي در سمنان و ساير نقاط اين استان از سرگرفته و تا پاسي از شب همراه با شام غريبان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) برگزار شد.

معاون وزير راه و شهرسازي خبر داد:

احداث 400 هزار واحد مسکوني در کشور

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه مسئله مسکن دغدغه اصلي مقام معظم رهبري است، گفت: 400 هزار واحد مسکوني در سراسر کشور احداث مي‌شود.

علي نبيان در جلسه بررسي مسائل و مشکلات راه و شهرسازي گرمسار ضمن بيان اينکه مسئله تأمين مسکن مردم دغدغه اصلي مقام معظم رهبري است، گفت: احداث 400 هزار واحد مسکوني در سطح کشور در دست اقدام است که سهم شهر‌هاي جديد از اين طرح 200 هزار واحد خواهد بود.

وي با تأکيد بر لزوم تکميل و تحويل به‌موقع اين واحد‌هاي مسکوني افزود: ساخت 100 هزار واحد از اين طرح بر عهده بنياد مسکن و 100 هزار واحد بر عهده سازمان بازآفريني شهري وزارت راه و شهرسازي است.

مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن با بيان اينکه تفاهم‌نامه‌اي براي واگذاري اراضي دولتي به بخش خصوصي منعقدشده است، خاطرنشان کرد: هدف از اجراي اين طرح ايجاد ارزش‌افزوده به زمين‌هاي دولتي است تا بتوانيم با استفاده از آن خروجي اين طرح را تبديل به مسکن کنيم.

نبيان با تأکيد بر اينکه بر اساس اين تفاهم‌نامه بايد بعد از 36 ماه مسکن توليد و تحويل شود، يادآور شد: در راستاي اجراي اين طرح بر اساس تعداد پروژه‌هايي که سهم استان سمنان است در شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان و بخش ايوانکي جانمايي و زمين‌هاي متناسب با اجراي اين طرح در راستاي احداث مسکن شناسايي شوند.

وي افزود: ظرف دو هفته آينده گروه کارشناسان وزارت مسکن و شهرسازي براي پيگيري مشکلات پروژه‌هاي به گرمسار و آرادان اعزام مي‌شوند.

معاون وزير راه و شهرسازي همچنين با تأکيد بر اينکه مسئله مسکن مردم مهم‌ترين چالش دولت است، بيان کرد: برنامه‌ريزي بلندمدت و ميان‌مدت براي ايجاد توسعه پايدار و افزايش نرخ رشد جمعيت در دستور کار قرار گيرد.

وي در پايان با اشاره به پروژه‌هاي احداث پارکينگ‌هاي عمومي در گرمسار خاطرنشان کرد: طرح‌هاي شهرداري گرمسار به وزارت راه و شهرسازي ارسال شود تا مسائل و مشکلات موجود در راستاي تأمين زمين مورد نياز رفع شود.

ثبت آثار طبيعي سمنان در فهرست ميراث کشور

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

شش اثر طبيعي استان سمنان در فهرست ميراث طبيعي ملي ثبت شد.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان گفت: در جلسه همايش ثبت ميراث طبيعي كشور، شش اثر طبيعي از استان سمنان در قالب چهار پرونده در فهرست طبيعي كشور ثبت شد.

مهدي جمال افزود: آثار ثبتي شامل سه درخت چنار تاريخي مجموعه چشمه علي دامغان، درخت چنار حسينيه بالا روستاي فرومد، درخت چنار روستاي تويه و غار دربند مهديشهر است.

به گفته وي، با ثبت اين آثار، تعداد آثار طبيعي ملي استان سمنان به 24 اثر افزايش يافت.

استان سمنان داراي يک هزار و 443 اثر شناسايي شده است که 809 اثر از اين تعداد در فهرست ملي به ثبت رسيده است.

تاکنون 102 اثر ميراث ناملموس، 658 اثر غير منقول تاريخي اعم از بنا و تپه و 25 اثر منقول تاريخي(اشيا) استان سمنان در فهرست ميراث ملي ثبت شده است.

فراخوان سوگواره رسانه هاي ديجيتال مهر محرم

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فراخوان دوازدهمين سوگواره ملي و پنجمين مسابقه بين المللي رسانه هاي ديجيتال "مهرمحرم" اعلام شد.

دبير سوگواره بين‌المللي مهر محرم گفت: علاقه‌مندان براي شرکت در دوازدهمين دوره مسابقه بين‌المللي رسانه‌هاي ديجيتال مهر محرم، به پايگاه رسمي مهر محرم مراجعه کنند.

ميثم قدس پور افزود: سوگواره بين المللي مهر محرم با مشارکت مرکز رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار مي‌شود و هدف از برگزاري آن گسترش فرهنگ و هنر عاشورايي در جامعه است.

به گفته وي، اين سوگواره امسال با راه اندازي پويش جهاني مهرمحرم با هشتگ هاي فارسي #مهر_محرم #مهر_حسيني وعربي #حب_الحسين_يجمعنا #حب_الحسين_يعرفنا و انگليسي #hussainUnitsUs و #kindMoharram به دنبال نقش آفريني فعال تر در حوزه فضاي مجازي و افزايش مشارکت مردمي در توليد محتواي ديجيتال عاشورايي است.

علاقه مندان به شرکت در مسابقه رسانه هاي ديجيتال مهر محرم، مي توانند با مراجعه به پايگاه اينترنتي www.mehremoharram.ir و مطالعه فراخوان هر بخش براي ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند

اين سوگواره از سال 1387 در استان سمنان آغاز به کارکرده و تاکنون 11 دوره آن به طور متوالي برگزار شده و دوازدهمين سوگواره و پنجمين مسابقه بين المللي رسانه هاي ديجيتال "مهرمحرم" امسال برگزار مي شود.