تاریخ 1398/06/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5132 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزير اطلاعات:
 براي حفظ حکومت اسلامي نبايد مرتکب خلاف شرع شد 

وزير اطلاعات گفت: اگر براي دفاع از نظام از راه معصيت رفتيم، ثواب نمي‌کنيم. حفظ نظام جمهوري اسلامي با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در شب عاشوراي حسيني در حرم امام خميني (ره)، گفت: سياست ما در حفظ نظام بايد حسيني(ع) باشد.

وي افزود: تهمت و افترا زدن يا بازي با آبروي ديگران حتي به اسم «افشاگري» و فحش دادن، براي دفاع از جمهوري اسلامي خسارت‌بارترين اعمال است. گاهي رفتارهايي مي‌بينيم که مي‌گوييم چه ربطي به امام حسين(ع) و جمهوري اسلامي دارد؟

وزير اطلاعات با تأکيد بر اين که دفاع از جمهوري اسلامي بايد در چارچوب شرع مقدس اسلام باشد، گفت: در دفاع از نظام فحش به اين و آن بدهيم و با نيش زبان آسيب برسانيم مصداق «اخسرين اعمال» است. گاهي بعضي رفتارهايي مي‌کنيم که آدم تعجب مي‌کند اين‌ها چه ربطي به مکتب امام حسين(ع) دارد؟ اينها چه ربطي به نظام دارد؟ چه ربطي به جمهوري اسلامي دارد؟

حجت‌الاسلام علوي با بيان اين که اگر اسلام در خطر باشد، نمي‌توانيم بي‌تفاوت باشيم، گفت: کسي که نزديک‌تر به پيامبر(ص) باشد، بار دفاع از اسلام بر دوش او سنگين‌تر است. لذا امام حسين(ع) مي‌فرمايد همه بايد دين خدا را نصرت کنند و من در خط مقدم نصرت دين خدا قرار دارم.

وي با تأکيد بر اين که بايد از اسلام دفاع کرد، افزود: امام راحل(ره) زماني که براي اسلام احساس خطر کردند، سکوت را جايز نديدند. گاهي خطر متوجه اصل اسلام است و دشمن به دنبال اين است که نامي از اسلام نباشد. گاهي خطر به اين شکل است که احکام اسلام را تحريف و وارونه مي‌کنند. آن وقت اسم اسلام باقي مي‌ماند اما در مقام عمل از اسلام چيزي باقي نمي ماند.

وي با اشاره به اين که امام حسين(ع) با قيام خود اسلام را از خطر نابودي نجات داد، تصريح کرد: نقاب زشتي که بر چهره اسلام گرفته بودند، به وسيله امام حسين(ع) کنار گذاشته شد و قيام ايشان سفينه نجاتي شد که اسلام را از امواج اموي نجات داد. در زمان يزيد موجوديت اسلام به بازي گرفته و ابزاري براي کسب قدرت شد و براي اهداف سياسي راحت از احکام اسلام عبور کردند. امام حسين(ع) اين را فاتحه اسلام مي‌دانست و لذا فرمود در برابر چنين وضعيتي بايد واکنش نشان دهيم.

وي تأکيد کرد: اگر با خلاف شرع بخواهيم جمهوري اسلامي را حفظ کنيم، نقض غرض است چون جمهوري اسلامي براي شرع است و نمي‌شود با خلاف شرع آن را حفظ کرد. لذا هر حرکت سياسي ما بايد دين‌پايه و شرع‌پايه باشد؛ وگرنه خداي ناکرده به جاي اين که در مسير يک سياست الهي حرکت کنيم، يک سياست غيرالهي و دنيايي مي‌شود. اگر سياست ما دنياپايه شد، ضرر مي‌کنيم و خسارت مي‌بينيم و به جاي اين که اسلام را احيا کنيم، به اسلام آسيب مي رسانيم.

علوي با بيان اين که سياست حسيني(ع) آلوده به معصيت نبود، اظهار کرد: سياست حسيني(ع) سياست دين‌پايه و در چارچوب شرع مقدس اسلام است. اگر سياست ما هم در چارچوب شرع باشد، حسيني و الهي است؛ وگرنه، دنيايي است. لذا قانون اساسي ما پيش‌بيني مي‌کند که قانون مصوب مجلس بايد در چارچوب اسلام باشد و شوراي نگهبان را پيش‌بيني کرده است که اگر قانون مغايرت با شرع مقدس اسلام داشت، شوراي نگهبان اعلام کند و در جمهوري اسلامي به صورت قانون در نيايد.

وي با تأکيد بر اين که دين ما بايد اساس سياست ما باشد، افزود: سياست و دنياي ما بايد از دين ما تبعيت کند؛ در غير اين صورت ضرر مي‌کنيم. حضرت علي(ع) مي فرمايد اگر دين را ابزار اهداف دنيايي قرار دهي، هم دين و هم دنيايت آسيب مي‌بيند و اگر نظام حکومتي را تابع دين قرار دادي، هم دين و هم دنيا را به دست مي‌آوري. بنابر اين در پرتو درس‌هاي عاشورا و قيام سيدالشهدا(ع) بايد سياست ما از ديانت تبعيت کند. بر اين پايه، جمهوري اسلامي نيازمند متدينِ سياستمدار است؛ يعني اول متدين و بعد دين‌فهم باشد.

وزير اطلاعات گفت: اگر ما در مقام دفاع از نظام و انقلاب از راه معصيت عمل کنيم، نتيجه نمي‌گيريم و مثل مردم کوفه مي‌شويم. خيلي از مردم کوفه براي رضاي خدا به جنگ امام حسين(ع) آمدند و با ريختن خون امام حسين(ع) سعي مي کردند خودشان را به خدا نزديک کنند. مگر هر چيزي را انسان مورد رضاي خدا تشخيص داد، واقعا همان مي شود؟! گاهي انسان احساس مي‌کند براي رضاي خدا مي‌تواند گناهي را انجام دهد و حرام خدا، حلال نمي شود. بايد دين را اساس قرار دهيم.

وي با تأکيد بر اين که بايد چارچوب شرع را رعايت کنيم، ادامه داد: گاهي آدم نمي‌داند دارد مرتکب معصيت مي شود و خيال مي‌کند دارد کار درستي انجام مي‌دهد؛ اين خسارت محض است. بايد مواظب باشيم به چنين وضعيتي دچار نشويم. تهمت و افترا بزنيم و خيال کنيم از نظام جمهوري اسلامي دفاع مي کنيم؛ اين مصداق «اخسرين اعمال» است. با آبروي افراد بازي کنيم و خيال کنيم از نظام جمهوري اسلامي دفاع مي کنيم؛ اين مصداق اخسرين اعمال است؛ گرچه نام افشاگري بر آن بگذاريم. مگر خود افشاگري حرام نيست؟ مگر رسول اکرم(ص) نفرمودند افشاي سرّ برادرت خيانت است؟

علوي گفت: مقام معظم رهبري بارها فرموده‌اند که از کوچک‌ترين حرکت خلاف شرع دفاع نمي‌کنند و آن را نمي پذيرند.

وي در پايان تأکيد کرد: اينها درس هايي است که اگر بگيريم، مي توانيم از عاشوراي اباعبدالله(ع) نتيجه بگيريم؛ والّا يا حسين(ع) گفتن و سينه زدن ثواب دارد اما نتيجه لازم را نخواهيم گرفت.


 كواكبيان در جمع مردم عزادار باقرشهر:
 نبايد خودمان را معطل وعده‌هاي اروپا كنيم 
 تزوير دستگاه حاكم كه پوستين وارونه‌اي به اسلام پوشانده بود جز با خون امام حسين(ع) افشا نمي‌شد

نماينده مردم تهران، ري، اسلامشهر، شميرانات و پرديس در جمع سوگواران حسيني و با حضور جمع كثيري از مردم و شهردار و اعضاي شوراي شهر باقرشهر در حسينيه 72 تن مياندوابي‌ها به تفضيل با اشاره به برخي روايات از سيد الشهداء در مورد دلايل و انگيزه‌هاي قيام كربلا سخن گفت.

به گزارش «مردم‌سالاري آنلاين»، دكتر كواكبيان در اين مراسم به تبليغات گسترده دستگاه اموي براي جا انداختن خروج امام حسين(ع) از دين اشاره كرد و گفت وقتي مولاي متقيان حضرت علي(ع) در محراب عبادت در مسجد كوفه به شهادت رسيد براي عده‌اي اين سوال مطرح بود كه اساسا ايشان مگر نماز هم
مي‌خواند!؟

همين دستگاه تبليغاتي، يزيد شرابخوار قمارباز ميمون بازي كه منكر وحي و نبوت است و همه اين مسائل را بازي حكومتي بني هاشم مي‌داند!، سلاله پيامبر اكرم(ص) و امام معصوم (ع) را خارج از دين دانسته و يزيد را جانشين رسول الله (ص) قلمداد مي‌كند! لذا در اينكه امام حسين (ع) چاره‌اي جز قيام و حركت و نهضت نمي‌بيند و مي‌داند افشاي اين چهره فريبكار جز با خون خودش و اسارت خانواده‌اش امكانپذير نيست.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مثلث زر و زور و تزوير جهاني براي ناحق جلوه دادن مكتب امام حسين(ع) از همكاري آل سعود و داعش و رژيم صهيونيستي با ترامپ قلدرمآب سخن گفت و اظهار داشت: متأسفانه عده‌اي با سخنان سخيف و اقدمات بيهوده و تحريف قيام عاشورا آب به آسياب همان قلدرمآبان مي‌ريزند لذا در مجالس حسيني بايد به دنبال فهم و درك واقعي از نهضت حضرت ابي عبدالله الحسين(ع) باشيم. كواكبيان با اشاره به گام سوم كاهش تعهد برجامي ايران گفت: بعيد مي‌دانم اروپايي‌ها بتوانند در برابر ترامپ نامتعادل ايستادگي كنند. لذا نبايد فريب وعده‌هاي اروپا را بخوريم و خودمان را
معطل كنيم.

نماينده مردم تهران و شهر ري در پايان با اشاره به مشكلات مردم باقرشهر قول داد از طريق مسئولان فرمانداري شهر ري و شهرداري باقرشهر رسيدگي به اين مشكلات را پيگيري نمايد.


 تهران به مديرکل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرد
 جاده برجام يک طرفه نيست 

«کرنل فروتا» ديروز در حالي به مهمترين ماموريت خود در دوران تصدي مسئوليت موقت مديرکلي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي آمد که انجام اين سفر به تهران، هر چند از مدت‌ها پيش تنظيم شده بود اما همزماني آن با اجراي گام سوم کاهش تعهدات برجامي ايران، به اهميت و حساسيت آن بيش از پيش افزود.

به گزارش ايرنا، مديرکل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تهران ديدارهاي مهمي با مسئولان فني و سياسي طرف ايراني توافق هسته‌اي انجام داد.

فروتا در اين ديدارها، از آخرين وضعيت صنعت هسته‌اي ايران مطلع شد، از جزييات مربوط به اقدامات ايران در راستاي کاهش تعهدات برجامي‌اش کسب اطلاع کرد و اينک قرار است گزارشي از اين سفر را در جلسه آتي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که قرار است هفته آينده در وين تشکيل شود، ارائه دهد.

گزارش فروتا مي‌تواند نشانه و حکايتگر رويکرد جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در دوره پساآمانو باشد و براي فروتايي که از مهمترين گزينه‌هاي مديرکلي آژانس محسوب مي‌شود، حکم مرگ و زندگي را ايفا خواهد کرد.

دليل اهميت سفر فروتا

هر چند سفر ديروز کرنل فروتا، سفري از پيش تعيين شده بود و هرچند همزماني آن با اجراي گام سوم، به اهميتش افزود اما مستقل اين مسائل، سفر مديرکل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از جهات مختلفي از اهميت بسياري برخودار است. فروتاي رومانيايي فرد ناآشنايي با صنعت و توانمندي‌هاي هسته‌اي ايران نيست. او در سال 2015 دستيار آمانو در آژانس بود و يکي از حاميان سرسخت برجام و از مخالفان جدي خروج آمريکا از اين توافق بين‌المللي محسوب مي‌شود.

همچنين او در مقام مشاور و هماهنگ‌کننده ارشد سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي‌ نقش مهمي در جهت‌دهي به اين نهاد بين‌المللي ايفا کرده است و به همراه «رافائل ماريانو گروسي» آرژانتيني از مهمترين نامزدهاي کرسي مديرکلي آژانس محسوب مي‌شود.

فروتا چهار روز پس از اعلام درگذشت آمانو و پس از آنکه درباره «مري آليس هيوارد» - که به طور موقت وظايف آمانو را برعهده گرفته بود و تنها سه روز در اين مقام باقي ماند - توافقي حاصل نشد، از سوي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به عنوان مديرکل موقت آن نهاد برگزيده شد.

فروتا نيز مانند آمانو معتقد است از سال 2003 به اين سو برنامه هسته‌اي ايران برخلاف آنچه که اسراييل ادعا مي‌کند از توليد بمب اتمي فاصله گرفته و فعاليت‌ها در اين جهت از تحقيقات دانشگاهي فراتر نرفته است.

فروتا در مجامع عمومي به همراه يوکيا آمانو حضوري مستمر و تعيين‌کننده داشت و پس از آنکه اسناد مورد ادعاي «بنيامين نتانياهو» درباره انباري در تورقوزآباد که در اختيار آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گرفته بود از طرف اين ديپلمات رومانيايي جدي تلقي نشد، مورد نقد نخست‌وزير رژيم صهيونيستي قرار گرفت و پس از آن بود که «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا خروج اين کشور از برجام را اعلام کرد.

او علاوه بر فعاليت در حوزه سياستگذاري و برنامه‌ريزي، همانند پل ارتباطي يوکيا آمانو با کشورهاي عضو آژانس فعاليت مي‌کرد و شايد به دليل همين شناخت کافي از سازوکار اين نهاد ملل متحد، دست‌کم تا زمان تعيين مديرکل، هدايت آژانس را برعهده گرفت.

مواضع فروتا درست در مقابل «رافائل ماريانو گروسي» ديگر نامزد مديرکلي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که تجربه‌اش از اواخر دهه 90 ميلادي در حوزه خلع سلاح، او را تبديل به يکي از جدي‌ترين نامزدهاي اين پست کرده است، قرار دارد؛ گروسي موضع سختي در قبال ايران دارد و معتقد است آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بايد در گزارش هرگونه عدم پايبندي ايران به تعهداتش در برجام، کوتاهي نکند.

وي خواهان سرسخت بودن آژانس در برابر هرگونه عدم پايبندي به توافق هسته‌اي است؛ موضعي که احتمالا براي آمريکا و رژيم صهيونيستي خوشايند خواهد بود. اين ديپلمات آرژانتيني به تازگي گفته است افزايش غني‌سازي اورانيوم در ايران شايد تهديد فوري محسوب نشود، اما يک مساله جدي است و جهت پيشگيري از تشديد تنش، بايد با آن با دورانديشي برخورد کرد.

اين ديپلمات آرژانتيني ادعا کرده که موقعيت ايران تغييري نکرده است و هنوز کمي بيشتر از يک سال تا رسيدن به نقطه تحول (يا توانايي ساخت سلاح اتمي) فاصله دارد.

نسخه بدلي آمريکا از سفر فروتا

به تهران

بسياري در آمريکا «جان بولتون» مشاور امنيت ملي رئيس‌جمهور آمريکا را استاد جنگ رواني و فضاسازي‌هاي دروغين براي دامن زدن به اختلافات دروني و ايجاد شکاف‌هاي رواني در جهت پيشبرد سياست‌هاي ايالات متحده مي‌دانند. اين سياستمدار آمريکايي که طي چند سال گذشته حرف و حديث‌هاي فراوني درباره نزديکي‌اش به سازمان مجاهدين خلق (منافقين) وجود دارد – و البته دريافت پول از سوي آنها محرز شده است – از سال‌ها پيش مخالف هر گونه فعاليت هسته‌اي ايران حتي براساس بديهي‌ترين حقوق کشورها در چارچوب ان‌پي‌تي است و از پيشگامان حمله به تاسيسات اتمي ايران و راه‌اندازي جنگ نظامي عليه کشورمان است. دشمني وي با ايران به گونه‌اي است که از زمان حضور بولتون در کاخ سفيد تا خروج آمريکا از توافق هسته‌اي، حدود 40 روز طول کشيد.

مشاور امنيت ملي ترامپ طي روزهاي اخير و در چارچوب فعاليت‌هايش، درباره سفر مديرکل موقت آژانس به تهران هم بيکار نماند و نسخه بدلي براي آن پيچيد و روايتي دروغين از آن ارائه داد. در اين چارچوب، او عصر شنبه در پيامي توئيتري مدعي شد که گزارش جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که در پرتو قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد منتشر شده، حاکي از وجود مواد يا فعاليت‌هاي هسته‌اي احتمالي اعلام‌نشده از سوي ايران است. وي در پيام توئيتري خود نوشت: سرپرست آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در حالي به ايران مي‌رود که به تازگي آژانس بين‌المللي، شوراي حکام را مطلع کرده که احتمال دارد تهران مواد يا فعاليت‌هاي هسته‌اي پنهاني داشته باشد. ما به ديگر کشورهاي عضو شوراي [حکام] آژانس مي‌پيونديم که مشتاق دريافت گزارش کامل در سريع‌ترين زمان ممکن هستند.

ادعاي مشاور ايران‌ستيز ترامپ در حالي است که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در شانزدهمين گزارش خود از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران تحت برجام که در روز هشتم شهريور ماه منتشر شد، تاکيد کرده است که به همه سايت‌ها و اماکن هسته‌اي طبق درخواست خود دسترسي کامل و منظم داشته است. اين گزارش آژانس همچنين با وجود اقدام ايران به کاهش تعهدات هسته‌اي خود ذيل بند 36 برجام که در واکنش به نقض اين توافق از سوي ديگر طرف‌هاي آن (آمريکا و اروپا) انجام شده، تاکيد دارد که همه سانتريفيوژها و زيرساخت‌هاي مربوطه در انبار، تحت نظارت مداوم آژانس باقي مانده‌اند.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در 14 گزارش فصلي پيشين خود که پيش از آغاز گام‌هاي برجامي ايران در کاهش تعهدات به اين توافق منتشر شده، همواره پايبندي کامل ايران به توافق هسته‌اي را به صورت کامل تاييد کرده و از همکاري تهران در ارائه دسترسي کامل به سايت‌ها و اماکن هسته‌اي قدرداني کرده است.

در همين حال، «کاظم غريب آبادي» روز دوشنبه با انتشار پيامي در توييتر، به ادعاي «جان بولتون» واکنش نشان داد و نوشت: آژانس، يکي از نهادهاي وابسته به دولت آمريکا نيست که بولتون بتواند دستورکار بازديدهاي مقامات آن را تعيين کند. سفر فروتا، مديرکل موقت آژانس، در چارچوب تعاملات و همکاري‌هاي معمول ايران و آژانس صورت پذيرفت.

وي افزود: ضمن رد هرگونه ادعايي درخصوص فعاليت‌هاي پنهاني هسته اي توسط ايران، اين بازديد هيچ دستورکار خاصي، آنگونه که بولتون آرزو مي کرد، نداشت. طبيعتا، در اين بازديد، همکاري‌ها در سه حوزه راستي آزمايي برجام، پروتکل الحاقي و موافقت نامه جامع پادمان، مرور شدند.

نماينده دائم کشورمان نزد سازمان‌هاي بين المللي در وين خاطرنشان کرد: هرگونه تلاشي براي ايجاد اخلال و انحراف در همکاري‌هاي سازنده و فعالانه ايران و آژانس و اعمال فشارهاي نابجا به آژانس، کاملا مخرب بوده و با اقدامات مناسب ايران نيز مواجه خواهد شد.

تاکيد تهران بر استقلال و محرمانگي

فروتا در تهران دو ديدار مهم داشت؛ نخست با «علي اکبر صالحي» معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي و بعد، «محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه ايران. حفظ «بي‌طرفي»، استمرار «حرفه‌اي‌ِگري» و رعايت «محرمانگي» سه موضوع اصلي‌ بودند که از سوي مقامات سياسي و فني طرف ايراني برجام در ديدار با مديرکل موقت آژانس بر آنها تاکيد شد.صالحي پس از در ديدار با سرپرست آژانس مذاکرات، با بيان اينکه در جلسه با فروتا بسيار مفصلي با يکديگر داشتيم و فعاليت‌ها و همکاري‌هايي را که تاکنون با آژانس بين المللي انرژي اتمي داشتيم، مرور کرديم، تصريح کرد: بحث برجام يک بحث يک طرفه نيست و قرار بود جاده دو طرفه باشد. اگر قرار باشد جاده‌اي يک طرفه داشته باشيم، جمهوري اسلامي ايران تصميمات مقتضي را در زمان مناسب مي‌گيرد. کما اينکه در سه گام تاکنون اين کار را انجام داده است.

فروتا نيز در نشست خبري مشترک با صالحي گفت: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به رويکرد مستقلانه، بي‌طرف و حرفه‌اي خود ادامه خواهد داد و اين موجب اعتبار آژانس است. وي تصريح کرد: در اين زمينه آژانس از فشارها تأثير نمي‌پذيرد. آژانس از يک سو وظيفه راستي‌آزمايي اجراي برجام را برعهده دارد و از سوي ديگر در اجراي پروتکل الحاقي و موافقتنامه جامع پادمان در تعامل فعال با ايران است. مديرکل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي افزود: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مشتاقانه تمايل دارد تا همکاري‌ها با ايران تداوم يابد و آماده هستيم تا به صورت حرفه‌اي و بي‌طرف به کار خود ادامه دهيم.

ظريف نيز در ديدار با فروتا، با اشاره به همکاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که منجر به گزارش‌هاي متعدد آژانس در تاييد اجراي برجام توسط ايران شده و استمرار اين همکاري‌ها در مقطع فعلي، بر ضرورت رعايت اصول حرفه‌اي، حفظ محرمانگي و انجام وظايف آژانس بصورت بي‌طرفانه تاکيد کرد. ظريف همچنين اقدامات جمهوري اسلامي ايران در کاهش تعهدات خود در قبال عدم انجام تعهدات از سوي طرف‌هاي اروپايي را در چارچوب پاراگراف 36 برجام توصيف کرد.

مديرکل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هم در اين ديدار با اشاره به تلاش آژانس براي اعتمادسازي، بر انجام فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي آژانس به صورت حرفه‌اي و بيطرفانه تاکيد کرد.

روايت فروتا از سفر به تهران

با پايان سفر فروتا به تهران، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه‌اي گزارشي از سفر ديروز مديرکل موقت اين نهاد به ايران و ديدار وي با مقامات ايراني ارائه کرد. در اين بيانيه‌ آمده است: کرنل فروتا، مدير کل موقت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز هشتم سپتامبر 2019 به ايران سفر کرده و با علي‌اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران و ديگر مقامات ارشد آن ديدار کرد.

همچنين در اين بيانيه مطرح شد: مذاکرات شامل فعاليت‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ايران، با تاکيد بر تعاملات ادامه‌دار ميان آژانس و ايران در زمينه اجراي معاهده پادماني و پروتکل الحاقي بود. مدير کل موقت آژانس تاکيد کرد که همکاري کامل و بهنگام با ايران لازمه اين تعاملات است. فروتا همچنين گفت که فعاليت‌هاي پادماني به گونه‌اي بي‌طرفانه، مستقل، معقول و مطابق رويه پادمان انجام مي‌شوند.

مطابق اين بيانيه، اين مذاکرات همچنين شامل راستي‌آزمايي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و نظارت بر تعهدات برجامي ايران بود. فروتا از فعاليت‌هاي اعلام شده ايران مربوط به تحقيق و توسعه سانتريفيوژها مطلع شد. او گفت که گزارش اين فعاليت‌ها را به شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه خواهد داد.


 اخبار 

براي شنيدن نقدها راجع به عملکرد شوراي نگهبان گوش شنوا داريم

سخنگوي شوراي نگهبان اعلام کرد که اين شورا براي شنيدن نقدها راجع به عملکردش گوش شنوا دارد.

به گزارش ايسنا، عباسعلي کدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان در توئيتي نوشت: بارها اعلام کرده‌ايم براي شنيدن نقدهاي دلسوزانه‌اي که توسط عالمان و روشنفکران ديني و دانشگاهي راجع به عملکرد شوراي نگهبان و انجام وظايف آن در عرصه انتخابات مطرح مي‌شود، گوش شنوا داريم و تا جايي که مُرّ قانون اجازه دهد به کار خواهيم بست.

انتقاد پکن از سياست

ضدايراني آمريکا

سخنگوي وزارت خارجه چين در واکنش به گام سوم کاهش تعهدات برجامي ايران، مشکلات حال حاضر در توافق هسته‌اي ايران و قدرت‌هاي جهان را ناشي از تحريم‌هاي يک‌جانبه آمريکا دانست.

به گزارش ايسنا، «هوآ چان‌يينگ» سخنگوي وزارت خارجه چين ديروز در کنفرانسي خبري در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامي ايران گفت: ما اين گزارش‌ها را زير نظر داريم. از ديدگاه چين ريشه مشکلات هسته‌اي فعلي ايراني‌ها، فشارهاي حداکثري آمريکا است. آمريکا بايد از گام اشتباهش در خصوص اعمال تحريم‌هاي يک‌جانبه و فشار حداکثري عليه ايران بازگردد.

وي افزود: ديگر طرفين برجام نيز بايد بر اجراي کامل و موثر توافق هسته‌اي متعهد شوند. اميدواريم که طرفين در اين راه با يکديگر ديدار کنند و راهي براي بهبود شرايط بيابند. چين آمادگي همکاري با طرفين در اين زمينه را دارد.

به گزارش ايسنا، جمهوري اسلامي ايران پس از گذشت يک سال از خروج يک‌جانبه آمريکا از برجام و پس از آن، قصور طرف‌هاي ديگر توافق به‌ويژه اروپايي‌ها براي عمل به تعهداتشان در اين توافق تصميم گرفت طبق تدابير انديشيده شده در برجام اجراي برخي از تعهدات هسته‌اي‌ خود را به حالت تعليق درآورد.

مسائل ما از طريق دشمنان حل نمي‌شود

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: مسائل ما از طريق دشمنان حل نمي‌شود، بنابراين حل مسائل به دست خود ما است.به گزارش ايسنا، منطقه زنجان، سردار سرلشکر پاسدار حسين سلامي در جمع عزاداران حسينيه اعظم زنجان با بيان اينکه زنجان پايتخت شور و شعور حسيني و پايتخت مهر و محبت اهل‌بيت (ع) است، اظهار کرد: امروز، زنجان از آسمان زيباتر ديده مي‌شد. امروز چشم آسمان به زمين خيره بود تا کهکشاني از ستاره‌هاي سرشار از معرفت و دست‌هايي که به ياد آن دست‌هاي بريده به سمت آسمان دراز شده بود را نظاره کند. عاشورا عظيم‌ترين واقعه حيات بشر و پرشکوه‌ترين رويداد هستي است. هر سال اين واقعه زنده‌تر، طوفاني‌تر و عميق‌تر پيش مي‌رود.

دفاع مسکو از تحقيقات اتمي ايران

وزارت خارجه روسيه تصريح کرد که ايران از تحقيقات هسته‌اي خود براي کاربردهاي اعلام‌نشده استفاده نخواهد کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از اسپوتنيک، وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامي ايران نوشت: از ديدگاه عدم اشاعه هسته‌اي، ازسرگيري تحقيقات سانتريفيوژي ايران و بسط آن‌ها هيچ تهديدي در بر ندارد. تنها مهم اين است که متخصصان ايراني کارشان را تحت نظارت کامل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي انجام دهند. گزارش مرتبطي نيز در اين زمينه به شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه شده است.در ادامه اين بيانيه آمده است: از تحقيقات جمهوري اسلامي نيز در کاربردهاي اعلام نشده استفاده نخواهد شد. ايران به طور کامل ملاحظه پيمان عدم اشاعه هسته‌اي را مي‌کند و با اجراي پروتکل الحاقي، توافق‌هاي پادمان جامع خود با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را دنبال مي‌کند.به گزارش ايسنا، جمهوري اسلامي ايران پس از گذشت يک سال از خروج يک‌جانبه آمريکا از برجام و پس از آن، قصور طرف‌هاي ديگر توافق به‌ويژه اروپايي‌ها براي عمل به تعهداتشان در اين توافق تصميم گرفت طبق تدابير انديشيده شده در برجام اجراي برخي از تعهدات هسته‌اي‌ خود را به حالت تعليق درآورد.براساس بند 36 برجام ايران اين حق را دارد که در صورت نقض توافق توسط ديگر طرف‌ها اجراي تعهداتش را به صورت کلي يا جزئي متوقف کند.

بهروز کمالوندي، سخنگوي سازمان انرژي اتمي کشورمان به تازگي با اشاره به دستور اخير رئيس‌جمهور براي آغاز گام سوم، ضمن تشريح فعاليت‌هاي هسته‌اي کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پيشرفت‌هاي ايران را نمي‌ديدند، در حوزه هسته‌اي شروع کردند به کارشکني. اوج فعاليت‌هاي ما غني‌سازي بوده است و در حوزه صنعتي در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستي توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي و برنامه غني سازي براي يک ميليون سو طي 15 سال در دستور کار قرار گرفت.وي ادامه داد: سازمان تلاش کرد و بر اساس برجام زمان‌بندي توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي و توليد سوخت تعيين شد. بعد از برجام علنا با بدعهدي مواجه شديم و مشکلاتي به وجود آمد که اوج آن به خروج آمريکا از برجام برمي‌گردد و مقداري فشار بر ايران و ديگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصميم گرفت توازني برقرار کند يا طرف مقابل برگردد به تعهدات يا ايران با کاهش تعهدات خود موازنه ايجاد کند.

پيشتر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان نيز روز پنج‌شنبه (14 شهريور) با ارسال نامه‌اي خطاب به مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد که به دليل تبعات ناشي از خروج آمريکا از برجام و تحميل مجدد تحريم‌هاي آن کشور و ناتواني سه کشور اروپايي در اجراي تعهدات خود در برجام و در بيانيه‌هاي کميسيون مشترک، جمهوري اسلامي ايران تمامي تعهدات خود در اين توافق، در حوزه تحقيق و توسعه هسته‌اي را متوقف مي‌کند.


 عاقبت محتوم موگابه 
نويسنده : رضا خسروي

وقتي بالاخره در سال 2017، موگابه مجبور به کنار رفتن از قدرت شد، کشوري را تحويل داد که درآمد سرانه شهروندانش نسبت به سال 1980 نصف شده بود. سالي که او توانست با انقلابيون، قدرت را از اقليت سفيدپوست به رهبري ايان اسميت بگيرد، او اقتصاد مملکتش را چنان به نابودي کشاند که تا همين اواخر نرخ بيکاري در آن به 94 درصد مي‌رسيد. به يادگار گذاردن ابرتورم‌ها و ارقام دهشتناک تورم در تاريخ که جاي خود دارد.

اما به‌راستي چه شد، انقلابي سراپا خدمت به شهروندان سياه‌پوست زيمبابوه چنين کارنامه سياهي از خود برجاي گذارد؟ چرا حتي سياه‌پوستان در دوره حاکميت سفيدپوستان و تحت يک نظام شبه‌آپارتايد وضع به مراتب بهتري نسبت به دوره به‌اصطلاح آزادي سياهان و حکومت اکثريت داشتند؟ وضعيتي که بعد از قريب چهار دهه باعث شد تا مردم بر ضد اين انقلابي کهنه‌کار بشورند؟ اولين مساله آنکه شايد داشتن هدفي مقدس باعث تخريب و واژگوني نظم ناعادلانه جاري شود اما اين هدف لزوما به معناي ساخت نظمي جديد و کارآمد نخواهد بود. براي رسيدن به نتايج مطلوب در اقتصاد، داشتن هدف‌گذاري کافي نيست به خصوص که شايد خود آن هدف‌گذاري مانع رسيدن به نتايج مطلوب جامعه باشد. در مورد زيمبابوه، هدف سعادتمندي هر چه سريع‌تر اکثريت سياه‌پوست که رويکرد اصلي حزب آقاي موگابه، زانو پي.‌اف بود، با مداخله دولت و مصادره اموال و زمين‌هاي سفيدپوستان در نهايت به نابودي کشاورزي و توليد کشور انجاميد. خلق انواع مقررات تثبيت قيمتي، مانع‌تراشي مداوم براي تجارت، ايجاد صنايع دولتي و قوانين متنوع براي رسيدن به کسب و کار مورد نظر هيات حاکمه، بخش ديگري از اقداماتي بود که اقتصاد زيمبابوه را چنان فلج کرد که ديگر هيچ بنگاه اقتصادي مستقل نتوانست روي پاي خود بايستد. بدون بنگاه اقتصادي خصوصي مستقل، اقتصاد قلبي ندارد که به حيات ادامه دهد. بنابراين اولين مشکل موگابه آن بود که فکر مي‌کرد با يک آرمان مقدس، مي‌توان اقتصاد را چنان به راه آورد که سعادت شهروندان تضمين شود.

دومين مساله آن بود که چنين هدفي به معناي ايجاد يک نظام بوروکراسي دولتي تو‌در‌تو بود. نظامي دولتي که سردمدارانش مي‌توانستند از آن ارتزاق کنند. از سوي ديگر، گروه‌هاي وابسته به نظام موگابه به‌راحتي قادر بودند از مداخلات دولتي بهره ببرند. به طوري که وقتي مصادره‌هاي گسترده پس از سال 2000 رخ داد اين رهبران حزب زانو و کهنه سربازان جنگ استقلال زيمبابوه بودند که بخش زيادي از اين زمين‌ها را از آن خود کردند. به عبارت ديگر، فارغ از هدف مقدسي که باعث تخريب ساز و کار اقتصاد مي‌شد، گروه‌هاي ذي‌نفعي که پشت آن هدف مقدس جاي گرفته بودند و خود را حامي سفت و سخت آن مي‌دانستند بزرگ‌ترين رانت‌هاي اقتصادي را از آن خود کردند. بدين شکل تخريب اقتصاد با فساد سازمان‌يافته همراه شد که در راس آن حزب زانو و رابرت موگابه قرار داشتند.

وقتي همه اين مراحل طي شد و اقتصاد به حدي نحيف شد که دولت، کارمندان و وابستگان حزب نتوانستند از آن ارتزاق کنند، راهي باقي نماند به جز چاپ اسکناس تا بدين صورت حلقه اصلي حامي حاکميت، رضايتش جلب شود. اما چاپ پول در اقتصاد بدون توليد هيچ‌کس را راضي نمي‌کرد. آن‌چنان که هم‌حزبي‌هاي آقاي موگابه را و در نهايت هم آنها بودند که راه را براي خروج وي از قدرت باز کردند. شايد پيرمرد 95 ساله، در آخرين روزهاي عمر خود مي‌انگاشت برخي از خائنان موجب سقوطش شدند، اما کاش مي‌فهميد آنچه خود انجام داده، ايجاد يک نظام استبدادي تک‌حزبي، بدون راه تنفس اقتصادي و سياسي براي عموم در نهايت تاريخ را به آنجا رساند که از وي نام خوشي بر جا نگذاشت.