تاریخ 1398/06/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5132 برو جستجو جستجوی پیشرفته   بازگشايي مدارس و هزينه گزاف تحصيلي 
نويسنده : محمد عليان

به روزهاي خاطره انگيز بازگشايي مدارس و دانشگاه هاي سراسر کشور و ايام پرهياهو نزديک مي شويم. روزهايي که جمع کثيري از دانش آموزان و دانشجويان رهسپار مراکز فرهنگي، ادبي، و تربيتي شده تا با آموختن علم و دانش با عشق باطني و علاقه ذاتي چرخ نيلوفري را به زير آورده و درخت پربار ادب و معرفت را همچون سرو بلند قامت پرورش دهند تا با دستان پرمهر و محبت درآينده ايراني را سربلندتر به وسعت خرد ايران زمين بسازند و در اشاعه فرهنگ غني نوعدوستي، وطن پرستي سرمشق و الگوي جهانيان باشند که تاکنون چنين بوده است، اما هنوز به روزهاي آغازين بازگشايي مدارس نزديک نشده ايم که صداي پاي افزايش نرخ لوازم التحرير اعم از کيف، کفش، دفتر و... گوش ما را نوازش داده، عين آژير خطر در ذهن و فکرمان جا خوش کرده و اين مشکلات گراني دغدغه اي است براي اقشار مختلف جامعه بويژه طبقه آسيب پذير و تهي دست که در اين شرايط وانفساي نفس گير اقتصادي و آشفته بازار، فرزندان دانش آموز يا دانشجوي خود را به مراکز آموزشي مي فرستند که داستاني غم انگيز است.

در اين روزهاي پرتنش گراني و تورم که گاهي اوقات سرو صداي اختلاس هاي ميلياردي در ارگان هاي دولتي يا نيمه دولتي به ناچار از رسانه هاي گروهي و فضاي مجازي پخش مي شود و دل فرودستان را به درد مي آورد و همچون خنجري تيز و زهرآگين قلب هر ايراني حساس را نشانه مي رود و جريحه دار کرده و هر روز ترکش اين گراني هاي کمرشکن اجناس و کالا سينه پردرد قشر کم درآمد جامعه را مي شکافد، برخي از محتکران سودجو در صنف نجيب کسبه بازار فرصت آشوب را مغتنم شمرده و با افزايش بي رويه نرخ لوازم التحرير و پارچه لباس فرم دانش آموزان، مانتو و... با خودمختاري يکه تازي کرده که گره اي کور ديگري بر مشکلات مالي خانواده ها مي افزايد که قيمت کيف، کفش و... نسبت به سال گذشته با چند برابر افزايش نرخ بدون کنترل ارگان هاي ذيربط که متولي نرخ گذاري و قيمت تمام شده کالا هستند از انبارهاي عريض و طويل که شبيه مخوفگاه است خارج کرده حتي در شرکت هاي تعاوني دولتي به فروش مي رسانند که به راستي يکي از دلايل گراني و تورم برخي دستگاه هاي اجرايي و نظارتي محسوب مي شوند که سکوت اختيار کرده اند. به راستي چرا به نرخ گذاري کالا به ويژه لوازم التحرير نظارت کافي و وافي صورت نمي گيرد؟ هر چند که در اين مدت اخير به دليل تحريم هاي ناجوانمردانه و غير انساني با افزايش نرخ کاغذ و ديگر کالاهاي وارداتي روبرو هستيم و همگان به اين وضعيت بحراني و حساس آگاهيم، اما قيمت غير واقعي کيف، کفش روپوش، مانتو و احتکار مفسدين اقتصادي در کشور کدامين ارگان دولتي يا بخش خصوصي جوابگو است؟

فراموش نکنيم که بازگشايي مدارس و آغاز اولين روز مهرماه هر سال براي ما و ديگر دانش آموختگان روزهاي شيرين و به يادماندني و پرخاطره اي است و ساليان سال در بايگاني ذهن و انديشه باقي خواهد ماند و هيچگاه اين روزهاي تلخ و شيرين دبستان، دبيرستان، دانشگاه از ذهن محو نخواهد شد ولي آيا فشار اقتصادي براي اولياء دانش آموزان که غمي بزرگ در سينه دارند به همانگونه شادي آفرين است؟ آيا خانواده هاي ضعيف همچون کوه اندوه در دل ندارند؟ پدري آبرومند و عيالوار که هم اينک به دليل تعطيل شدن شرکت يا کارخانه ي توليد بيکار، سرگردان و جوياي کار مناسب براي امرار معاش و به دست آوردن لقمه اي نان حلال شب را از روز تشخيص نمي دهد و زندگي سياه خود را با مشقت و دشواري مي گذراند آيا اين روزها مسرت بخش است؟

اگر جشن عاطفه هاي چند روز قبل را با سال هاي قبل معيار و مورد بررسي و مقايسه قرار دهيم و نگاه اجمالي براي ارزيابي عدم مشارکت چشمگير و استقبال ضعيف مردم داشته باشيم به اين نتيجه دست خواهيم يافت که ردپاي فقر همگاني در جامعه بيداد مي کند و اين درد و رنج اجتماعي و رسيدگي به خانواده هاي کم درآمد نه بهزيستي به تنهايي مي تواند اين سنگ بزرگ فقر را از سر راه طبقه محروم و مستضعف بردارد و نه ديگر ارگان هاي ذيربط موازي که در قانون جاري کشور حمايت از اين طبقه فرودست تعريف شده و موظف به حمايت هستند. بايد طرح نو درانداخت و براي آسيب شناسي تدابير جدي انديشيد.