تاریخ 1398/06/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5119 برو جستجو جستجوی پیشرفته   به انگيزه فرا رسيدن 24 ذي‌الحجه، روز مباهله...
 نزول آيه تطهير در روز مباهله 

مباهله در اصل از «بَهل» به‌معني رها کردن و برداشتن قيد و بند از چيزي است، اما مباهله به‌معناي لعنت کردن يکديگر و نفرين کردن است. کيفيت مباهله به اين گونه است که افرادي که درباره مسئله مذهبي مهمي گفت‌وگو دارند در يک جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع کنند و از او بخواهند که دروغ‌گو را رسوا سازد و مجازات کند.

مباهله پيامبر(ص) با مسيحيان نجران، در روز بيست وچهارم ذي‌الحجه سال دهم هجري اتفاق افتاد. پيامبر(ص) طي نامه‌اي ساکنان مسيحي نجران را به آيين اسلام دعوت کرد. مردم نجران که حاضر به پذيرفتن اسلام نبودند، نمايندگان خود را به مدينه فرستادند و پيامبر‌(ص) آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کرد.

وقتي هيات نمايندگان نجران، وارستگي پيامبر‌(ص) را مشاهده کردند، از مباهله خودداري کردند. ايشان خواستند تا پيامبر‌(ص) اجازه دهد تحت حکومت اسلامي در آيين خود باقي بمانند.

بخش با صفاي نجران، با هفتاد دهکده تابع خود، در نقطه مرزي حجاز و يمن قرار گرفته است. در آغاز طلوع اسلام اين مکان، تنها نقطه مسيحي‌نشين حجاز بود که مردمِ آن به عللي از بت‌پرستي دست کشيده و به آيين مسيحيت گرويده بودند. حضرت محمد(ص) براي‌گذاردن رسالت خويش و ابلاغ پيام الهي، به بسياري از ممالک و کشورها نامه نوشت يا نماينده فرستاد تا نداي حق‌پرستي و يکتاپرستي را به گوش جهانيان برساند. همچنين نامه‌اي به اسقف نجران، «ابوحارثه»، نوشت و طي آن نامه ساکنان نجران را به آيين اسلام دعوت فرمود که مشروح نامه پيامبر‌(ص) به اسقف نجران چنين بود:

به نام خداي ابراهيم و اسحاق و يعقوب‌(ع). [اين نامه‌اي است] از محمد‌(ص)، پيامبر خدا، به اسقف نجران. خداي ابراهيم و اسحاق و يعقوب‌(ع) را ستايش مي‌کنم و شما را از پرستش بندگان به پرستش خدا فرامي‌خوانم. شما را دعوت مي‌کنم که از ولايت بندگان خدا خارج شويد و در ولايت خداوند درآييد و اگر دعوت مرا نپذيرفتيد، بايد به حکومت اسلامي ماليات‌(جزيه) بپردازيد تا در برابر اين مبلغ، از جان و مال شما دفاع کند، و در غير اين صورت به شما اعلام خطر مي‌شود. »

پيامبر اکرم‌(ص) در مذاکره‌اي که با هيات نجراني در مدينه به انجام‌ رسانيد آنان را به پرستش خداي واحد دعوت کرد. اما آنان بر ادعاي خود اصرار داشتند و دليل الوهيت مسيح را، تولد عيسي(ع) بدون واسطه پدر مي‌دانستند. در اين هنگام فرشته وحي نازل شد و اين سخن خدا را بر قلب پيامبر‌(ص) جاري ساخت: «به درستي که مثل عيسي(ع) نزد خداوند مانند آدم است که خدا او را از خاک آفريد». در اين آيه، خداوند، با بيان شباهت تولد حضرت عيسي‌(ع) و حضرت آدم‌(ع)، يادآوري مي‌کند که آدم(ع) را با قدرت بي‌پايان خود، بدون اين که داراي پدر و مادري باشد، از خاک آفريد و اگر نداشتن پدر گواه اين باشد که مسيح‌(ع) فرزند خداست، پس حضرت آدم(ع) براي اين منصب شايسته‌تر است؛ زيرا او نه پدر داشت و نه مادر. . .!

اما با وجود گفتن اين دليل، آنان قانع نشدند و خداوند به پيامبر خود، دستور مباهله داد تا حقيقت آشکار و دروغگو رسوا شود. خداوند پيش از نازل کردن آيه مباهله، در آياتي چند به چگونگي تولد عيسي‌(ع) مي‌پردازد و مسيحيان را با منطق عقل و استدلال روبرو مي‌کند و از آنان مي‌خواهد که عاقلانه به موضوع بنگرند. بنابراين پيامبر‌(ص)، در ابتدا سعي کرد با دلايل روشن و قاطع آنان را آگاه کند، اما چون استدلال موجب تنبه آنان نشد و با لجاجت و ستيز آنان مواجه شد، به امر الهي به مباهله پرداخت.

خداوند در آيه 61 سوره آل‌عمران مي‌فرمايد: «هرگاه بعد از دانشي که به تو رسيده، کساني با تو به محاجه و ستيز برخيزند، به آنها بگو بياييد فرزندانمان و فرزندانتان و زنانمان و زنانتان، و ما خويشان نزديک و شما خويشان نزديک خود را فراخوانيم؛ سپس مباهله کنيم و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار دهيم»

در روايات اسلامي آمده است که چون موضوع مباهله مطرح شد، نمايندگان مسيحي نجران از پيامبر(ص) مهلت خواستند تا در اين کار بينديشند و با بزرگان خود به شور بپردازند.

نتيجه مشاوره آنان که از ملاحظه‌اي روان‌شناسانه سرچشمه مي‌گرفت اين بود که به افراد خود دستور دادند اگر مشاهده کرديد محمد‌(ص) با سر و صدا و جمعيت و جار و جنجال به مباهله آمد با او مباهله کنيد و نترسيد؛ زيرا در آن صورت حقيقتي در کار او نيست که متوسل به جاروجنجال شده است و اگر با نفرات بسيار محدودي از نزديکان و فرزندان خردسالش به ميعادگاه آمد، بدانيد که او پيامبر خداست و از مباهله با او بپرهيزيد که خطرناک است.

در ميعادگاه طبق توافق قبلي، پيامبر(ص) و نمايندگان نجران براي مباهله به محل قرار رفتند. ناگاه نمايندگان نجران ديدند که پيامبر‌(ص) فرزندش امام حسين‌(ع) را در آغوش دارد، دست امام حسن‌(ع) را در دست گرفته است و حضرت علي(ع) وحضرت زهرا‌(س) همراه اويند و به آنها سفارش مي‌کند هرگاه من دعا کردم شما آمين بگوييد. مسيحيان، هنگامي که اين صحنه را مشاهد کردند، سخت به وحشت افتادند و از اين که پيامبر‌(ص)، عزيزترين و نزديک‌ترين کسان خود را به ميدان مباهله آورده بود، دريافتند که او نسبت به ادعاي خود ايمان راسخ دارد؛ زيرا در غير اين صورت، عزيزان خود را در معرض خطر آسماني و الهي قرار نمي‌داد. بنابراين از اقدام به مباهله خودداري کردند و حاضر به مصالحه شدند.

و بالاخره روزي که پيامبر خدا‌(ص) قصد مباهله کرد، قبل از آن عبا بر دوش مبارک انداخت و حضرت علي‌(ع) و فاطمه(س) و امام حسن و حسين‌(ع) را در زير عباي مبارک جمع کرد و گفت: «پروردگارا، هر پيغمبري را اهل بيتي بوده است که مخصوص‌ترين خلق به او بوده‌اند. خداوندا، اينها اهل بيت من هستند. پس شک و گناه را از ايشان برطرف کن و ايشان را پاک پاک کن. »

در اين هنگام جبرئيل نازل شد و آيه تطهير را در شان ايشان فرود آورد: «همانا خداوند اراده فرمود از شما اهل بيت پليدي را برطرف فرمايد و شما را پاک پاک کند.»

اين روز، روز شريفي است و در آن چند عمل وارد است: از جمله اين اعمال غسل کردن، روزه گرفتن، دو رکعت نماز خواندن و آن نماز مثل نماز روز عيد غدير است‌(دو رکعت است؛ در هر رکعت، يک مرتبه حمد و 10 مرتبه توحيد، 10 مرتبه آية الکرسي و 10 مرتبه قدر خوانده مي‌شود و بهتر است پيش از اذان ظهر خوانده شود)، سپس خواندن دعاي مباهله که شبيه به دعاي سحرهاي ماه رمضان است همچنين شايسته است در اين روز تصدّق بر فقراء به جهت تَاسّي به مولاي متقيان اميرالمؤمنين علي(ع) و زيارت کردن آن حضرت و بهتر است زيارت جامعه خوانده شود.

يک کارشناس مذهبي


 گزارش کوتاه سرويس اجتماعي روزنامه پيام استان سمنان از اعتراض رانندگان تاکسي‌هاي اينترنتي در سمنان به درآمد پايين و نداشتن بيمه...
 گلايه‌هايي از جنس اينترنتي!  

تا همين مدتي پيش راننده‌هاي سنتي يعني تاکسي‌داران و آژانس‌ها به تاکسي‌هاي اينترنتي مانند اسنپ، ‌ماکسيم و تپسي اعتراض داشتند. آن‌ها معتقد بودند تاکسي‌هاي آنلاين آمده‌اند تا قيمت‌ها را بشکنند و کاسبي‌شان را خراب کنند. در نهايت رانندگان تاکسي و آژانس حريف تاکسي‌هاي اينترنتي نشدند و امثال اسنپ و ماکسيم به سرعت جاي خود را در ميان مردم به ويژه جوانان باز کردند. اما حالا اين رانندگان اسنپ و ماکسيم در شهر سمنان هستند که نسبت به شرايط موجود اعتراض دارند و اصلي‌ترين مشکل آن‌ها هم کرايه پايين است. آن‌ها معتقدند کرايه‌ها بسيار پايين است و کفاف مخارج را نمي‌دهد. بعضي‌ها هم از بيمه نبودن گلايه دارند. به نظر مي‌رسد مالکان آژانس‌هاي اينترنتي با وجود درآمد کلاني که به جيب مي‌زنند و حتي ماليات هم نمي‌پردازند، حاضر نيستند زير بار بيمه کردن رانندگانشان بروند. طبق آخرين آماري که توسط وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات منتشر شده، در حال حاضر روز به روز به رانندگان آنلاين، در شهرها و حتي نقاط کوچک افزوده مي‌شود. با اين حال، بزرگ شدن اين کسب و کار و جا افتادن آن با اعتراض رانندگان همراه شده و حالا رانندگان اسنپ و ماکسيم اعتراضات دامنه‌دار و جدي دارند که در صورت ادامه‌دار بودن اين اعتراضات، ممکن است کسب و کار آژانس‌هاي آنلاين در حداقل شهري چون سمنان به خطر بيفتد.

براي تهيه سوژه اين گزارش به يکي از ميادين پررفت و آمد شهر سمنان که به نوعي پاتوق آنها براي تبليغ و جذب مشتري است، رفتيم که ماحصل اين گفتگو و گزارش کوتاه را با هم مي‌خوانيم...

يکي از رانندگان اسنپ در سمنان در رابطه با مشکلات فعاليت خود مي‌گويد: درآمد بيشتر در تاکسي‌هاي آنلاين يعني جابجايي بيشتر مسافر و در نتيجه استهلاک بيشتر خودرو، آن هم در شرايطي که هزينه لوازم يدکي و دستمزد مکانيک‌ها چند برابر شده است، اما درآمد رانندگان اسنپ تا امروز تغيير محسوسي نداشته، در حالي که هزينه‌هاي زندگي چند برابر افزايش داشته است.

در اين ميان يکي ديگر از رانندگان نيز خطاب به مالکان اسنپ مي‌گويد: ما بي‌سواد نيستيم و رياضي بلديم! سهمي که اسنپ از درآمد رانندگان به خود اختصاص مي‌دهد رقم بالايي است. آن‌ها مي‌گويند 13 درصد از درآمد رانندگان را برمي‌دارند، اما در عمل رقم بيشتري برداشت مي‌کنند. به عنوان مثال اگر در مسيري کرايه 8 هزار تومان باشد، آن‌ها 6 هزار تومان را به راننده مي‌دهند و 2 هزار تومان را برمي‌دارند. مگر يک چهارم کرايه، 25 درصد نمي‌شود؟

اما در اين ميان راننده‌اي ادعاي همکاران خود را رد مي‌کند و‌ مي‌گويد: افزايش کرايه‌ها به نفع رانندگان نيست و تقاضاها را پايين مي‌آورد. البته کرايه‌ها اندکي نسبت به قبل افزايش داشته، اما شايد انتظارات بيش از حد رانندگان را تامين نمي‌کند.

راننده ديگري که در ماکسيم مشغول به کار است، از بيمه نبودن رانندگان تاکسي‌هاي آنلاين گلايه دارد. او مي‌گويد: رانندگان تاکسي هميشه مشکل بيمه داشتند و دارند؛ چه آن زمان که سنتي کار مي‌کردند و چه حالا که به روز شده‌اند.

وي افزود: من راننده تاکسي در کشوري که رکورددار تصادف است، بيشترين ريسک جاني را دارم، اما بيمه نيستم و نگران معيشت خانواده پس از خودم و در ايام پيري و از کار افتادگي هستم.

استخدام بيش از حد راننده ديگر مشکلي است که يکي ديگر از رانندگان تاکسي‌هاي آنلاين بدان اشاره مي‌کند و مي‌گويد: درآمد اسنپ زماني خوب بود که دست زياد نشده بود، اما حالا به صورت بي‌رويه و توقف‌ناپذير راننده استخدام مي‌کنند و اين موضوع سهم ما را از درآمد کاهش داده است و ميزان تماس‌هايي که براي رزرو سرويس داريم، خيلي کمتر از قبل شده است.

البته بايد به اين موضوع نيز اشاره کرد که درخواست افزايش قيمت خدمات و کالاها، تنها منحصر به رانندگان اسنپ و ماکسيم نيست.

در شرايط اقتصاد نابسامان ايران که ثبات شرايط وجود ندارد، تمامي کسب و کارها با تراز کردن درآمد و هزينه‌هايشان دچار مشکل شده‌اند. اين موضوع در حالي رخ مي‌دهد که قدرت خريد مصرف کنندگان هم ضلع سوم اين ماجراست که سقف افزايش قيمت‌ها را محدود کرده و صاحبان کسب و کارها را با يک معادله پيچيده روبرو مي‌کند.

و در پايان اين گزارش کوتاه ضمن اشاره به افزايش اعتراضات جمع کثيري از تاکسي‌داران و صاحبان آژانس به فعاليت اين کسب و کار نوين در حوزه حمل مسافر بايد گفت که، درآمد شرکت‌ها‌ و تاکسي‌هاي اينترنت شفاف نيست و اين شرکت‌ها به دليل نامشخصي از پرداخت ماليات معاف هستند، که در اين زمينه بايد قوانيني بازنگري شود.

سرويس اجتماعي


 به بهانه روز داروساز...
 بررسي مشکلات شغلي داروسازان  

شکي نيست که امروز صنعت داروسازي در کشور در راستاي توسعه پزشکي همسو و همراه بوده و در حال حاضر به عنوان يک رشته جذاب و تاثيرگذار در حوزه سلامت و درمان کشور مطرح است. اما متاسفانه در آستانه روز داروساز و بزرگداشت حکيم بزرگ رازي بايد گفت که امروزه وجود داروخانه‌هاي زنجيره‌اي کاري علمي است اما رعايت نکردن قوانين سبب شده اشتغال داروسازان با مشکلات عديده‌اي مواجه شود. از طرفي يکي از شرايط تاسيس داروخانه کنار پزشک بودن و سهولت دسترسي بيمار براي تهيه داروهاي تجويزي است، اما متاسفانه اغلب شاهد تاسيس داروخانه در مناطقي هستيم که هيچ پزشکي در آن منطقه طبابت نمي‌کند و يا چندين داروخانه به فاصله‌هاي چند صد متري از يکديگر قرار دارند. لذا عدم رعايت قوانين در ايجاد و تاسيس داروخانه‌ها به عنوان يک معضل اساسي در اين حوزه مطرح است. اگر داروخانه‌اي در شرايط مناسب مکاني و با رعايت همه جوانب تاسيس شود در کلان سود‌دهي خواهد داشت، در غير اين صورت گردش نقدينگي نداشته و به ورشکستگي و تعطيلي منجر مي‌شود.

اما با وجود تعداد بالاي دانشکده‌هاي داروسازي و فارغ‌التحصيلان اين رشته که اکثرا متقاضي کار در داروخانه هستند، و با توجه به تعداد بالاي نسخي که در داروخانه‌هاي زنجيره‌اي پذيرش مي‌شود بايد تعداد داروسازان در هر دو بخش دولتي و خصوصي براي ارائه خدمات به بيماران افزايش يابد. متاسفانه در حال حاضر شرايط داروسازان در نظام سلامت ايران مناسب نيست، و اگر اقدام به ايجاد داروخانه‌هاي زنجيره‌اي مي‌شود به تناسب آن بايد از نيروي فارغ‌التحصيل رشته داروسازي که تعدادشان کم نيست، استفاده شود و همچنين منافع ساير داروخانه‌ها که تحت‌الشعاع ايجاد اين نوع داروخانه‌ها در يک منطقه قرار مي‌گيرند، در نظر گرفته شود که متاسفانه رعايت نکردن خيلي از قوانين سبب شده تا داروخانه‌ها گردش مالي مناسبي نداشته باشند.

امروزه در کشورهاي پيشرفته واحد دارويي‌(داروخانه) و داروسازان شاغل در بيمارستان‌ها يکي از ارکان مهم سيستم درماني مي‌باشند که اين داروسازان اقدام به ارائه خدمات و مشاوره‌هاي دارويي و باليني متعددي مي‌نمايند. اما در کشور ما هنوز مقوله داروسازي بيمارستاني و باليني نوپا مي‌باشد و داروسازان شاغل در داروخانه‌ها وظايف باليني اندکي را به عهده دارند و اکثر آنها صرفاً به عنوان مدير داروخانه انجام وظيفه مي‌کنند. از طرف ديگر در سيستم کنوني ارائه خدمات دارويي در بيمارستان‌هاي کشور، کاستي‌ها و مشکلات زيادي به چشم مي‌خورد. نتايج به دست‌ آمده از تحقيقات نشان مي‌دهد که مديريت داروخانه و سيستم ارائه خدمات دارويي در تمامي داروخانه‌هاي بيمارستاني بررسي شده با کشورهاي پيشرفته فاصله زيادي دارد. مديران داروخانه‌هاي بررسي شده با مشکلات متعددي نظير کمبود دکتر داروساز‌(حداکثر دو نفر، حتي در مراکز درماني بزرگ)، کمبود تکنسين دارويي، مشکلات مالي بيمارستان و بدهي به شرکت‌هاي پخش دارويي، نداشتن يک اهرم اجرايي و مديريت مطلوب و عدم گذراندن و شرکت در دوره‌هاي مديريتي و آموزش باليني پيش از تصدي پست يا در حين خدمت مواجه هستند. از طرف ديگر عدم استفاده بهينه از توان علمي داروساز در ارائه خدمات مشاوره‌اي دارويي به پزشکان، پرستاران و بيماران و حضور نسبتاً کم داروسازان در بخش‌ها و عرصه باليني به علت وظايف محوله عديده‌اي که به عهده آنها مي‌باشد، و نيز بالا بودن سرانه مصرف دارو در کشور انجام وظيفه و ارائه خدمات دارويي را دشوارتر مي‌سازد.

بر اساس مطالعه انجام شده مي‌توان نتيجه گرفت که سيستم فعلي ارائه خدمات دارويي و مديريت داروخانه در بيمارستان‌ها داراي کاستي‌ها و ناهنجاري‌هاي متعددي است که موجب اتلاف سرمايه‌هاي مالي و انساني شده و کارآيي و ايمني سيستم دارو درماني و توزيع دارو در بيمارستان را به طور قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌دهد، که اين سيستم نيازمند يک بازنگري عميق و اساسي مي‌باشد.

يک داروساز هم‌استاني


 مردم و پيام 

به بهانه فرا‌رسيدن هفته دولت...

همراهي دولت با ملت عامل اقتدار

هفته دولت، هفته اقتدار و پيروزى دولتى است که حمايت و پشتيبانى ميليون‌ها نفر از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانى از دولتى است که هدفش اجراى حدود الهى و احکام آسمانى اسلام و ايجاد جامعه‌اي سرشار از عدالت، نظم و امنيت است. اين هفته مبارک بر همه دولت‌مردانى که وجود خويش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده‌اند، خجسته و فرخنده باد.

به مناسبت انفجار دفتر نخست وزيري در هشتم شهريور سال 1360 هجري شمسي و شهادت دو يار ديرين امام‌(ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهيد محمد علي رجايي، رئيس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزير که نمونه‌اي از دولتمردان مردمي بودند و نيز به منظور آشنايي مردم با فعاليت‌ها و بيان اهداف و برنامه‌هاي آينده دولت، هفته‌اي به نام هفته دولت نامگذاري شده است که از دوم تا هشتم شهريور مي‌باشد. علت نامگذاري چنين هفته‌اي اين است که دولت شهيد رجايي، نخستين دولت مکتبي بود که در آن دوره بحراني حداکثر تلاش و کوشش خود را براي خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد تا آن جا که جان خويش را بر سر آن نهادند.

همراهى ملت با دولت و پشتيبانى آحاد مردم از آن، از عوامل ثبات دولت و اقتدار آن است و اين رابطه، تا هنگامى که دولت يک دولت ارزشى و خدمت‌گذار باشد، پايدار خواهد بود. امام خمينى‌(ره)؛ رهبر کبير انقلاب، دورى مسؤولان ايران اسلامى را از رفاه و تجملات و ثروت‌ها، لطف الهى دانسته و مي‌فرمايد: اگر يک حکومتى، ارزشهايش ارزشهاى انسانى، اخلاقى و اسلامى باشد‌ و بخواهد خدمت به نوع خودش بکند و خودش را خدمت‌گذار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً يک قدرت خارجى نمي‌تواند او را تحت تاثير قرار بدهد.

مولى‌الموحدين، امام على‌(ع) در قالب نامه‌اي به مالک اشتر، خطاب به همه دولت مردان اسلامى درباره تکبر و غرور رياست چنين هشدار مي‌دهد: اگر با مقام و قدرتى که دارى، دچار تکبر و يا خود بزرگ بينى شدى، به بزرگى حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از آن سرکشى نجات مي‌دهد و تندروى تو را فرو مي‌نشاند و عقل و انديشه‌ات را به جايگاه اصلى بازمي‌گرداند.

دوم شهريور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پايانى آن سالروز شهادت محمد على رجايى؛ رئِيس جمهور و محمدجواد باهنر؛ نخست وزير وقت ايران در سال 1360 هجري شمسي است.

شهيدان رجايى و باهنر تشکيل‌دهندگان نخستين دولت ايران پس از يکدست شدن جمهورى اسلامى ايران که پس از خروج دولتمردان عصر حکومت موقت و دولت ابوالحسن بنى‌صدر استقرار يافت. از اين جهت دولت رجايى و باهنر آغاز عصر تازه جمهورى اسلامى به شمار مي‌رود و شهادت آنها ضايعه‌اي است که دولت و مردم ايران هر سال به ياد آن در سوگ مي‌نشينند و اما هفته دولت، فرصتى است تا لختى تامل کنيم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنيم. بايد رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهيم، خدمت‌هاى ناديدنى دولت‌مردان خدمتگزار و صاحب‌منصبان دردآشنا را سپاس گوييم و به همه تلاشگران و زحمت‌کشان نظام جمهورى اسلامى خسته نباشيد بگوييم.

نکته‌سنج

به بهانه برگزاري ششمين جشنواره پسته در دامغان...

راهکارهاي رفع موانع و مشکلات پسته‌کاران دامغاني

شهر کهن دامغان در استان سمنان از قطب‌هاي توليد پسته کشور است که اين روزها در حال برگزاري ششمين جشنواره پسته مي‌باشد. کيفيت، تنوع ارقام و ميزان توليد پسته، نام اين شهر را در ايران و جهان شهره کرده است.

استان سمنان حدود 25 هزار هکتار باغ پسته دارد که 18 هزار هکتار از آن در شهرستان دامغان واقع است، به طوري که عمده باغ‌هاي اين شهرستان درختان پسته است، يعني از 20 هزار هکتار باغ در دامغان 17 هزار هکتار پسته‌کاري است و اين روند پسته‌کاري اکنون با شتاب قابل توجهي در اين شهرستان رو به افزايش است. در راستاي سياست‌هاي دولت تدبير و اميد و با هدف بهينه کردن مصرف آب و تبديل زراعت‌هاي پرآب‌بر و کم‌بازده به باغ‌هاي پربار و کم مصرف، سالانه حدود 300 هکتار کشت زراعي دامغان تبديل به باغ مي‌شود که عمده آن‌ها باغ پسته است. در کنار اين رويکرد فني وزارت جهاد کشاورزي، بسياري از سرمايه‌گذاران استان کرمان، با توجه به کمبود شديد منابع آبي در اين استان، سرمايه خود را به پسته‌کاري در شهرستان دامغان انتقال داده‌اند و باغ‌هاي بزرگ را خريداري کرده‌اند.

تمام شواهد از روند افزايشي سالانه پسته‌کاري در دامغان خبر مي‌دهد اما نياز است نوين‌سازي و علمي کردن پسته‌کاري در دامغان بيش از گذشته مورد توجه کشاورزان قرار گيرد. فارغ از مسايل و مشکلات سالانه پسته‌کاري دامغان، اين محصول راهبردي براي دستيابي به جايگاه اقتصادي واقعي خود نيازمند رويکردهاي نوين در ايجاد باغ‌ها، سامانه‌هاي آبياري، روش‌هاي تحقيقاتي و تغيير ديدگاه در عرضه توليدات به صورت فرآوري است. يکي از مشکلات پسته‌داران کشور و به ويژه دامِغاني غفلت از مشورت با کارشناسان و پسته‌کاري بر مبناي علمي است، اين مشورت در زمينه باغداري، مي‌تواند کيفيت محصولات را افزايش دهد. پسته‌کاري بر منباي علمي مشکلاتي مانند باردهي و هم پوشاني را در بين باغ‌هاي پسته کشور از بين مي‌برد. از طرفي جايگزيني فرآيندهاي عرضه پسته، از اولويت‌هاي وزارت جهاد کشاورزي است به گونه‌اي که عمر روش‌هاي سنتي عرضه تمام شده و مراکز فرآوري پسته بايد به سمت دانش روز حرکت کنند و وزارت جهاد کشاورزي نيز با تسهيلات از آن‌ها حمايت مي‌کند.

تاکيد بر صادرات يکي از نقاط قوت کشور است که به اين منظور بايد مشوق صادرات محصولات کشاورزي در نظر گرفته شد که بيشترين استفاده را پسته‌کاران داشته باشند.

مطالعات نشان مي‌دهد با استفاده از روش‌هاي نوين، مي‌توان سطح زير کشت قابل توجهي از پسته را آبياري کرد و در کنار صرفه‌جويي مناسب در مصرف آب در اين شرايط، ارزش افزوده ايجاد کرد. غفلت پسته‌کاران از ظرفيت‌هاي بورس يکي از موانع توسعه صنعت پسته در دامغان است. بورس فرصت بزرگي براي رونق اقتصادي پسته است که پسته‌کاران دامغاني بايد با آشنايي با اين ظرفيت، به مسير رونق بخشي به توليدات خود از طريق چند برابر کردن ارزش آن با ورود به بورس قدم بگذارند. يکي از اهداف جشنواره ملي پسته دامغان، آشنايي باغداران دامغاني با صنايع روز و فناوري‌هاي جديد حوزه پسته و فرآوري آن است، اگر اين هدفگذاري محقق شود به ايجاد اشتغال و صادرات پسته کمک بزرگي مي‌شود. اما خرده مالکي که ريشه مشکلات پسته‌کاران دامغاني است، باعث شده اعمال مديريت در امور کشاورزي و باغداري پسته به بن‌بست برخورد کند و معضل خام‌فروشي که از نتايج مديريت پسته‌کاري به روش سنتي و خرده مالکي است، بروز يابد. اگر باغداران با يکپارچه‌سازي، مديريت کاشت، برداشت و عرضه را در دست بگيرند، ارزش افزوده پسته تا چند برابر افزايش مي‌يابد که بدون شک مقابله با آفات، مديريت آبياري، توسعه باغ‌ها، نحوه فرآوري و عرضه پسته، با تغيير نگاه کشاورزان و به روزرساني پسته‌کاري علمي ارتقا مي‌يابد.

يک کارشناس هم‌استاني از دامغان