تاریخ 1398/06/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5119 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس‌جمهور در آئين تجديد ميثاق هيات دولت با آرمان‌هاي امام راحل:
 تا زماني که نظام با راي مردم مشروعيت مي‌يابد، هيچ گزندي نخواهد يافت 

رئيس جمهور با بيان اينکه همه توان دولت براي اجراي آرمان‌هاي انقلاب به کار گرفته مي شود، گفت: امروز روز حمايت بيشتر مردم از دولت و خدمت بيشتر دولت به مردم است و مطمئنا با وحدت دولت و ملت، از پيچ تاريخي کنوني عبور و دشمن را مايوس خواهيم کرد.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني روز شنبه در مراسم تجديد ميثاق اعضاي دولت دوازدهم با آرمان‌هاي امام راحل در مرقد بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي، ضمن گراميداشت ياد امام راحل و شهيدان رجايي و باهنر و هفته دولت، گفت:امام خميني(ره) پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان معمار نظام جمهوري اسلامي ايران مسير خدمت به مردم را به همه نشان داد و حضور هيأت دولت در آغاز سومين سال دولت دوازدهم در کنار مرقد ايشان تعهد چندباره به مسير و راهي است که امام بزرگوار برگزيده و معرفي کردند، امام بزرگوار يک نهضت عظيم و اسلامي را به انقلاب اسلامي رساند و راهبري انقلاب را برعهده گرفت.

رئيس جمهور با بيان اينکه سه مرحله نظام اسلامي، انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي در طول يک خط و مکمل يکديگر هستند، اظهار داشت: گفتمان انقلاب اسلامي که امام بزرگوار براي ما بوجود آورد گفتماني توأم با سعه صدر بود و همه اعتقادات، انديشه‌ها و سليقه‌ها را در خود جاي مي‌داد و در آن ، فضا براي هيچ‌کس تنگ نبود و بايد اين گفتمان را با همه قدرت ادامه دهيم.

روحاني با اشاره به اينکه در گفتمان انقلاب به طور عمده آرمان‌ها و آرزوهاي کوتاه مدت و بلندمدت مد نظر بوده است، گفت: در جمهوري اسلامي ايران آرمان‌هاي کوتاه و بلند مدت، راهبردها و برنامه‌ها و حتي اجرا تدوين شد و در گفتمان جمهوري اسلامي ايران عمدتاً مديريت نظام اسلامي مطرح است، لذا آنهايي که فکر مي‌کنند گفتمان انقلاب در برابر گفتمان جمهوري اسلامي ايران است راه اشتباه و خطايي را انتخاب کردند، اين دو در طول يکديگر هستند و در عرض هم قرار ندارند.

رئيس جمهور افزود: البته در بسياري از موارد جمهوري اسلامي را با معيارهاي انقلاب تطبيق مي‌دهيم و اگر اصلاحاتي لازم است آن را انجام مي‌دهيم.

روحاني بالاترين مرتبه در نهضت، انقلاب و نظام جمهوري اسلامي را مرحله دولت‌سازي دانست و گفت: دولت‌سازي مرحله بسيار سختي است و بسياري آن را بعد از فرهنگ‌سازي و تمدن‌سازي مرحله دوم در اين راه مي‌نامند.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه همه توان خود را براي اجراي آرمان‌هاي انقلاب بکار گرفته‌ايم، اظهار داشت: مطابق تأکيدات امام راحل دولتي موفق است که به مردم خدمت کند و دولتي مي‌تواند مسير خود را ادامه دهد که مورد حمايت و پشتيباني مردم باشد و امام راحل تأکيد داشتند که اين دو در کنار يکديگر قرار دارند.

روحاني با بيان اينکه گفته امام راحل در اين خصوص که ميزان رأي ملت است، يک شعار و تظاهر به دمکراسي نيست، تصريح کرد: اين گفته يک نظريه سياسي، حقوقي و حتي فقهي بود و در حکومت اسلامي اداره جامعه با رأي و نظر مردم صورت مي‌گيرد به همين دليل است که انقلاب و نظام جمهوري اسلامي تا امروز مستحکم باقي مانده است.

روحاني خاطر نشان کرد: نسل اول و دوم انقلاب بار مسئوليت نظام و اداره کشور را در روزهاي سخت بر دوش داشتند و آينده نظام متعلق به نسل سوم و چهارم انقلاب است.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: ما نسل اول و دومي‌ها کم‌کم بايد خانه را تميز کرده و آن را به صاحب خانه که نسل سوم و چهارم هستند بسپاريم. لذا در اين مقطع استفاده از ظرفيت نسل جوان و تحصيل کرده در اداره و مديريت کشور يک ضرورت است.

روحاني در ادامه تاکيد کرد: تا زماني که انقلاب و نظام به مردم متصل است و با رأي مردم مشروعيت مي‌يابد، هيچ گزندي نمي‌تواند اين نظام را از پا در آورده و يا تهديد کند.

رئيس جمهور اضافه کرد: 30 سال از رحلت امام راحل مي‌گذرد و نظامي که ايشان برپا کردند، نه تنها در برابر باد و باران مصون بوده، حتي در برابر طوفان و سيل نيز مقاوم ايستاده است و نظام جمهوري اسلامي، ايراني با قدرت را در منطقه حساس خاورميانه به نمايش گذاشته است.

روحاني تاکيد کرد: تا زماني که مردم با انقلاب و نظام و انقلاب با مردم باشد اين نظام به کار خود ادامه خواهد داد.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه امروز در شرايط بسيار سخت و پيچيده‌اي قرار گرفته‌ايم، گفت: در طول يکسال گذشته مردم در رنج و سختي بودند، اما همچنان مقاوم و استوار در برابر توطئه‌هاي بيگانگان ايستادگي کردند و امروز روز حمايت مردم از دولت و خدمت بيشتر دولت به مردم است.

روحاني با تاکيد بر اينکه دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال و حمايت مي‌کند، اظهار داشت: انتقاد از دولت بلامانع است و حتي در دولت يازدهم و دوازدهم انتقاد از دولت بي‌هزينه و حتي توأم با جايزه و تشويق بوده است.

رئيس جمهور با بيان اينکه انتقاد بي هزينه از آثار دولت يازدهم و دوازدهم است که براي هميشه باقي مي ماند، گفت: بسيار سخت است که اين آثار دولت يازدهم و دوازدهم را پس از اين کسي بتواند تغيير دهد.

رئيس جمهور با بيان اينکه انتقاد به تنهايي کافي نيست و نياز به دلسوزي هم داريم، تصريح کرد: نقد دلسوازنه غير از تخريب کينه‌توزانه است. لذا پس از انتقاد همه بايد براي اصلاح جامعه دست به دست هم دهيم و در اين شرايط همديگر را ياري کنيم تا به مقصد نهايي برسيم.

روحاني خاطرنشان کرد: امام راحل تأکيد داشتند که بار سنگين مسئوليت اداره کشور بر دوش دولت است و همه بايد از آن حمايت کنند و رهبر معظم انقلاب نيز در ديدار اخيرشان با هيأت دولت تأکيد فرمودند که دولت در ميدان است و بار اصلي مسئوليت را بر دوش دارد و همه بايد از دولت حمايت کرده و دولت را ياري کنند.

رئيس جمهور تصريح کرد: بدون ترديد با وحدت و همدلي بين دولت و مردم و همه نخبگان و بويژه نسل جوان، از اين پيچ تاريخي عبور کرده و دشمن را مأيوس خواهيم کرد.

روحاني با تأکيد بر اينکه وحدت، تلاش و ايستادگي همه مسئولين و مردم، دشمن را مأيوس مي‌کند، گفت: توطئه دشمنان روزي به پايان مي رسد که از ضربه زدن به نظام مأيوس شوند. لذا هدف بزرگ ما مأيوس کردن دشمنان است. رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: اميد به آينده بهتر مردم هدف ديگري است که آن را با قدرت پيگيري مي‌کنيم و معتقديم تا زماني که اميد وجود دارد، مسير پيشرفت به خوبي ادامه خواهد يافت.

روحاني افزود: برغم اينکه فشار و سختي مردم در سال‌هاي اخير بيشتر شده است اما اين احساس وجود دارد که در ماه هاي اخير مقداري از مشکلات مردم کاسته شده است. آمارهاي دو ماهه اخير و نيز آمار روز گذشته مرکز آمار، نشان مي‌دهد که هم نرخ تورم ماهانه و هم تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه‌هاي ابتدايي سال کاهش يافته است. اگر چه بايد همچنان براي رفع مشکل تورم تلاش‌هاي خود را ادامه دهيم.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه دولت در شرايط کنوني همه توان خود را براي رفاه مردم بکار گرفته است، گفت: گاهي مشکلات ناشي از قصور و کوتاهي و گاهي ناشي از تقصير و خطا است. اما زماني نيز بخاطر شرايط ناخواسته‌اي است که از سوي دشمن تحميل مي‌شود.

روحاني تصريح کرد: دولت همه توان خود را براي ايجاد روابط مناسب با جهان شرق و غرب بکار گرفته است اما يک دولت تازه‌کار ناشي باعث شد که زحمت فراواني براي مردم ما و منطقه، حتي مردم خودش ايجاد شود. رئيس‌جمهور افزود: در اين شرايط وجود مشکلات ناشي از تقصير و قصور معنا ندارد، بلکه بخاطر تحميل شرايط سخت از سوي دشمن براي ملت ايران است، لذا همه بايد به اين ويژگي توجه داشته باشيم و براي تغيير اين شرايط ناخواسته در کنار يکديگر تلاش کنيم.

روحاني با بيان اينکه جامعه قوي در کنار دولت قوي، دولت قوي در کنار رهبري قوي و رهبري قوي در کنار انقلاب قوي قرار دارد، خاطرنشان کرد: امروز با تضعيف دولت کسي تقويت نمي‌شود، بلکه اين کار دشمنان را براي توطئه بيشتر ترغيب مي‌کند.

رئيس‌جمهور در پايان سخنان خود اظهار داشت: امروز در کنار مرقد امام راحل عهد و پيمان مي‌بنديم که راه خدمت به مردم را با گام‌هاي بلند و استوار ادامه دهيم. همچنين به ارواح مطهر شهيدان بهشتي، رجايي، باهنر، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و همه شاگردان، امام راحل و همه شهيدان و خادمان نظام درود مي‌فرستيم و براي همه خدمتگزاران و همه کساني که براي پايداري مسير امام راحل تلاش مي‌کنند و همچنين براي يادگار عزيز امام راحل استاد حوزه حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني و همه خانواده امام آرزوي توفيق مي‌کنيم.


 ظريف در گفت‌وگو با رسانه‌هاي فرانسوي:
 اروپا بايد راهي براي آسان‌تر شدن شرايط پيدا کند 

وزير امورخارجه کشورمان با استقبال از پيشنهادات رئيس‌جمهوري فرانسه تاکيد کرد که اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل کند، ايران نيز آماده است از گام‌هايي که براي کاهش اجراي تعهداتش برداشته است، بازگردد.

«محمد جواد ظريف» که هفته گذشته به چند کشور اروپايي سفر کرده بود در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه تاکيد کرد که پيشنهادات مکرون براي کاهش تنش‌ها پيرامون توافق هسته‌اي در مسير خوبي پيش مي‌رود اما کار بيشتري بايد انجام شود.

ظريف در ادامه اين گفت‌وگو که پس از ديدارش با امانوئل مکرون ، تصريح کرد: رئيس جمهوري مکرون هفته گذشته پيشنهاداتي را به رئيس‌جمهور روحاني ارائه داد و ما بر اين باوريم که آنها در مسير درستي پيش مي‌روند، هرچند که به‌طور قطع هنوز در جايي که بايد قرار نداريم.

وي با بيان ينکه مذاکرات خوبي در پاريس داشته است، افزود: ما درباره احتمالات بحث کرديم. او (مکرون) اکنون قرار است با شرکاي اروپايي و ديگر شرکا رايزني کند تا ببيند از اينجا به کجا مي‌توانيم برويم.

رايزني‌ها ميان وزير امورخارجه ايران و رئيس جمهور فرانسه يک روز پيش از آن برگزار شد که مکرون قرار است طي سه روز ميزبان سران کشورهاي عضو گروه هفت، شامل دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا باشد. انتظار مي‌رود در اين ديدارها موضوع توافق هسته‌اي با ايران که دولت ترامپ سال گذشته (ميلادي) به‌طور يک جانبه از آن خارج شد از موضوعات اصلي مورد بحث باشد.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد که ايران خواهان رهايي از تحريم‌هاي آمريکا است که به گفته محمدجواد ظريف، فشار زيادي را بر مردم ايران وارد کرده است.

وي خاطرنشان کرد: اگر اطمينان يابيم که اروپايي‌ها مي‌توانند شروع به عمل به تعهداتشان در توافق هسته‌اي و سهم خود را ايفا کنند، ايران نيز مي‌تواند از تصميمات خود براي توسعه برنامه هسته‌اي‌اش بازگردد. چنان که اروپا اجراي تعهداتش را آغاز کند، ايران نيز آماده است تا گام‌هايي را که برداشته لغو کند.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان بدون ارائه جزئيات درباره اينکه پيشنهادات پاريس چه بوده است، تاکيد کرد که اروپا بايد راهي براي آسان‌تر شدن شرايط براي ايران بيابد حتي در شرايطي که آمريکا ديگر عضوي از توافق هسته‌اي نيست.

وزير امورخارجه ايران در پيامي به اروپايي‌ها تاکيد کرد که حل‌وفصل اين مسئله حتي بدون حضور آمريکا در توافق هسته‌اي نيز امکانپذير است.

فقط به مردم خودمان اعتماد داريم

وزير امور خارجه ايران همچنين در گفت‌وگويي اختصاصي با شبکه يورونيوز در پاسخ به اين که آيا برجام که يک توافق صدوپنجاه صفحه‌اي پر اهميت است و براي حاصل شدن آن زمان زيادي صرف شده است، بدون آمريکا دوام خواهد آورد يا نه، گفت: من معتقدم که آمريکا سهمي در اين توافق داشت. آمريکا بر سر اين توافق مذاکره کرد. آمريکا، اکثر اوقات، حتي از طرف ديگر اعضاي 1+5 کار کرد. يعني سه کشور اروپايي و سه عضو دائم شوراي امنيت يعني روسيه، آمريکا و چين. بر سر جزئيات اين توافق مذاکره شد. اين يک توافق اختياري نيست. توافقي است که قطعنامه شوراي امنيت پشتيبان آن است و اين توافق بخشي از آن قطعنامه است. همانطور که اشاره شد صدوپنجاه و نه صفحه است. يک شبه انجام نشد. با دقت بسيار بالا بر سرش مذاکره شد. تقريبا بر سر هر کلمه‌اش به سختي مذاکره سختي در گرفت. پس مي‌دانم که بهترين توافق نيست. اين توافق آن چيزي نيست که من مي‌خواستم. چيزي که ايالات متحده يا فرانسه مي‌خواست نيست. هر کدام از ما از اين توافق گلايه‌اي داشت. بعضي از اين گلايه‌ها علني شد و بعضي‌هايشان هم پوشيده باقي ماند، اما يک توافق چندجانبه همين‌طور است. نمي‌توانيد هرچه مي‌خواهيد به دست بياوريد وگرنه توافقي در کار نخواهد بود.

وزير امور خارجه کشورمان سپس درباره اجرايي شدن گام سوم کاهش تعهدات ايران و اين که ايران تا پنج سپتامبر براي شرکاي اروپايي برجام، ضرب‌الاجل تعيين کرده است، اظهار کرد: ما به هيچ‌کس ضرب‌الاجل نداديم. کاري که کرديم طبق توافق بوده. چون اين توافق نه در فضاي اعتماد مشترک بلکه در فضاي بي‌اعتمادي مشترک انجام شد. پس اگر يکي از طرفين تعهداتش را زيرپا بگذارد، ما در اين توافق سازوکاري داريم براي جبران اين امر و ما هم براساس همين سازوکار عمل مي‌کنيم که در پاراگراف سي‌وشش همين توافق بلند بالا آمده است. اين اقداماتي است که ما انجام مي‌دهيم. ما ضرب‌الاجل صادر نکرديم. ما فقط به شرکاي اروپايي‌مان و چين و روسيه که شرکاي استراتژيک ما هستند يک جدول زمان‌بندي داديم. من در نامه‌ام به فدريکا موگريني در بيست‌وهشتم نوامبر گفتم که ما براي اجراي پاراگراف سي‌وشش به شما جدول زمان‌بندي خواهيم داد. سرانجام روز 8 مه اين جدول را ارائه کرديم. اين در چارچوب برجام است. اما اقداماتي که ما انجام داده‌ايم يک ويژگي مهم دارند و آن اين است که بازگشت‌پذيرند. اگر اروپا،‌ تنها يا با ايالات متحده که اين به اروپايي‌ها برمي‌گردد، تصميم گرفت تعهدات برجامي خود را انجام بدهد، ما مي‌توانيم به آساني و ظرف چند ساعت مي‌توانيم به اجراي کامل تعهدات‌مان برگرديم.

وي سپس در پاسخ به اين که منظور از غني‌سازي اورانيوم دقيقا چه مي‌باشد ؛ ايران از آن براي چه چيزي استفاده مي‌کند و چگونه از شرکاي اروپايي‌اش انتظار دارد در اين مسير حمايتش کنند، توضيح داد: خب ما از توافق عقب‌نشيني نکرديم. آن را فسخ نکرديم. ما به شکل ناگهاني از توافق بيرون نرفتيم. ما از سازوکارهاي درونِ برجام استفاده مي‌کنيم. ما از مواد قانوني که در خود توافق پيش‌بيني شده استفاده مي‌کنيم. آنچه مهم است آن است شرکاي ما در اروپا بايد تصميم بگيرند،‌ نه درباره ايران، بلکه درباره? اينکه چطور مي‌خواهند با ايالات متحده برخورد کنند. يا مي‌خواهند استقلال داشته باشند، يا آنکه ايالات متحده مي‌تواند خواست‌ِ خودش را تحميل کند. اگر ايالات متحده بنا بود خواستِ خودش را به منظور پايبندي به قانون بين‌الملل، به اروپا تحميل کند، کار بدي بود اما قابل‌ توجيه بود، اما اکنون ايالات متحده دارد خواست خودش را، به منظور زير پا گذاشتن قانون بين‌الملل بر بقيه جهان تحميل مي‌کند. اين تماما ناپذيرفتني است و براي اروپا که آينده‌اش به چندجانبه‌گرايي و حاکميت قانون وابسته است، اين امر تهديدي است براي آينده? اروپا. فکر مي‌کنم تصميم مهمي است. ما خوشحاليم که رئيس‌جمهور ماکرون پيشگام شده است اما مي‌دانيم که اروپا مي‌خواهد که بتواند خودش تصميم بگيرد و نه آنکه به ديگران اجازه بدهد برايش تصميم بگيرند.

خبرنگار اين شبکه با اشاره به بخشي از سخنگوي وزارت امور خارجه ايران مبني بر اين که ايران اميد و اعتمادي به هيچ فرد و کشوري ندارد، پرسيد که امروز دوستان ايران چه کساني هستند و ظريف در پاسخ گفت: در روابط بين‌الملل مي‌خواهيم با همه تعامل داشته باشيم. اما فقط به مردم خودمان اعتماد داريم. به مردم خودمان اطمينان داريم و براي همين است که قادر بوده‌ايم در طول چهل سال فشار خارجي دوام بياوريم و همچنان دوام خواهيم آورد. اعتماد کردن به مردم خودمان به معناي انزوا در سياست خارجي نيست. ما در منطقه، حضور داريم. در نبرد با تروريسم، در جنگ با تجاوز و اجحاف حضور داريم و همچنان در جامعه? بين‌الملل بازيگري فعال باقي خواهيم ماند، اما با رنج ياد گرفته‌ايم که در آخر، به مردم و توانايي خودمان اعتماد کنيم، در حالي‌که آغوش‌مان براي تعامل با ديگران باز است.

وي همچنين در توضيح تنش‌هاي اخير در خليج فارس و اين که آيا در حال حرکت به سمت مناقشه‌اي با آمريکا باشيم، گفت: ما هرگز جنگي را آغاز نکرده‌ايم اما هرگز تسليم فشار هم نشده‌ايم. مي‌دانيد که بي‌دليل نيست که خليج فارس را خليج فارس مي‌ناميم زيرا نزديک مرزهاي ما است. ما ساحلي 2هزار و چهارصد کيلومتري در خليج فارس داريم. آمريکا از فاصله يازده هزار کيلومتري به منطقه ما آمده است. پهپادها و هواپيماهاي خودش را بر فراز آب‌هاي سرزميني ما به پرواز در مي‌آورد. ما مطمئنا از آبها، سرزمين و حريم هوايي خودمان دفاع مي‌کنيم و اين روند را ادامه خواهيم داد. بهترين و تنها راه براي آمريکا توقف مداخله در منطقه ما است. منشاء بي‌ثباتي همين است و همواره هم همين بوده است.

اقدامات ايران قابل بازگشت است

ظريف در پاسخ به سوال فرانس24 ، که چرا ايران علي‌رغم دريافت نکردن منافع اقتصادي مورد انتظار برجام هنوز در اين توافق باقي مانده است، اظهار داشت: زيرا برجام يک توافق جامع در موضوع هسته‌اي است که با چشمان باز مورد مذاکره قرار گرفت. ما مي‌دانستيم که نمي‌توانيم به يکديگر اعتماد کنيم و از اين رو، توافق بر اساس بي‌اعتمادي دو طرف بنا شد. ما سازوکارهايي در اين توافق براي موارد نقض آن تعيين کرديم و اکنون نيز از همين سازوکارها استفاده مي‌کنيم بنابر اين نياز نداريم از توافق خارج شويم. ما صبر استراتژيک از خود نشان داده‌ايم و ممکن است اين صبر استراتژيک مستلزم اين باشد که به اروپا فرصتي براي پايبندي به تعهداتشان پس از خروج آمريکا از توافق داده شود.

وزير امورخارجه کشورمان ادامه داد: متاسفانه اروپا نتوانسته در 15 ماه گذشته اين کار را انجام دهد اما همان‌طور که گفتم اگر اروپا شروع به اجراي الزاماتش کند، اقدامات ما قابل بازگشت خواهند بود.

ظريف در پاسخ به سوالي درباره سازوکار مالي اينستکس که ميان اروپا و ايران ايجاد شده است، گفت: اينستکس در چارچوب تعهداتي که اروپا در برجام و همچنين پس از خروج آمريکا ملزم به انجامشان شده، شکل گرفته است. از نظر من، آنچه اهميت دارد اين است که شرکاي اروپايي ما بپذيرند که بهتر است در برابر خواسته‌هاي يک نيروي خارجي تسليم نشوند که از آنها مي‌خواهد برخلاف قانون عمل کنند و حتي آنها را براي پيروي از قانون مجازات مي‌کند. اين قدرت از آنها مي‌خواهد که خلاف قوانين بين‌المللي رفتار کنند. آينده اروپا منوط به چند جانبه‌گرايي و اجراي قانون است که اروپا در آن دستي قوي دارد. اگر اروپا به آمريکا اجازه دهد که آن را از بين ببرد، در اين صورت اروپا در حال نابودي زيربناي نظام جهاني و آينده روابط بين‌الملل است و من فکر نمي‌کنم که اروپا خواهان چنين چيزي باشد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا ايران تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد، تصريح کرد: ما نيازي به مسدود کردن آن داريم. ما امنيت خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان را تامين مي‌کنيم. ما آبراه تنگه هرمز را کنترل مي‌کنيم بنابراين، ما امنيت را برقرار مي‌کنيم. اگر ما در حفظ امنيت اين منطقه نفعي نداشته باشيم، کشتي‌هاي متعددي که از اين آبراه عبور مي‌کنند نيز با عدم امنيت مواجه خواهند شد. آنها نمي‌توانند امنيت را برقرار کنند. ما قوي‌ترين قدرت در منطقه و مسئول امنيت آن هستيم اما امنيت بايد براي همه باشد. ما آماده‌ايم تا اين امنيت را براي همه فراهم کنيم. من با رئيس جمهور مکرون درباره چگونگي تضمين آزادي دريانوردي در تمام نقاط دنيا صحبت کردم، شامل تنگه جبل‌الطارق، کانال سوئز، تنگه هرمز و ساير نقاط.

اين ديپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالي درباره تلاش آمريکا براي مذاکره با ايران درباره برنامه موشکي کشورمان، گفت: آمريکا منطقه ما را به يک انبار تسليحات تبديل کرده است. آمريکا هر ساله 50 ميليارد دلار سلاح به کشورهاي حاشيه خليج فارس مي‌فروشد. اين چيزي است که بايد متوقف شود. ما تنها 17 ميليارد دلار براي توان دفاعي‌مان هزينه مي‌کنيم در حالي‌که عربستان 87 ميليارد دلار و امارات متحده عربي 22 ميليارد دلار براي خريد تسليحات هزينه مي‌کنند. آنها پيش از هر صحبتي درباره ايران مي‌بايست فروش تسليحات خود به کشورهاي منطقه را کم کنند. بايد دست از بمباران يمن بردارند. تسليحات آمريکايي در دستان القاعده و داعش است. اين چيزي است که بايد پايان يابد.

ظريف در پاسخ به سوالي درباره دعوت از او براي حضور در کاخ سفيد و رد آن، خاطر نشان کرد: من پيامي مبني بر دعوت از من براي حضور در کاخ سفيد دريافت کردم و با آن مخالفت کردم زيرا در اين پيام تهديد شده بودم که اگر به کاخ سفيد نروم در فهرست تحريم‌ها قرار مي‌گيرم. من نرفتم و تحريم شدم اما همچنان کارم را انجام مي‌دهم. اين تحريم سبب نمي‌شود تا من دست از کارم بردارم.

وزير امورخارجه ايران در پاسخ به اينکه آيا تهران دوباره با واشنگتن وارد مذاکره مي‌شود، تصريح کرد: اگر آمريکا تروريسم اقتصادي (عليه ايران) را متوقف کند، زيرا ما يک اصل مبني بر اين داريم که نبايد با تروريست‌ها مذاکره کنيم. اگر آمريکا دست از تروريسم اقتصادي بردارد مي‌تواند به ميز مذاکره‌اي بازگردد که آن را ترک کرده است. اين ميز مذاکره هنوز برقرار است. شش مذاکره کننده از هفت تا همچنان هر سه ماه يک بار بر سر اين ميز مي‌نشينند. اگر آمريکا خواهان بازگشت است بايد دست از نقض تعهداتش بردارد و به سپس مذاکرات بازگردد.


 دنياي بهتر و آشتي‌جويانه‌تري بسازيم 
نويسنده : غلامرضا قدس

جريان‌هاي سياسي امروز را اگر بخواهيم خلاصه و واقعي بشناسيم و درباره شان پرس‌و‌جو کنيم خيلي زود به دو گروه بزرگ مي‌رسيم؛ اصول‌گرايان و اصلاح‌طلبان، در واقع غالب فعالان سياسي و گرايش‌هاي مختلف و قاطبه مديران کشور در ذيل اين دو نام دسته‌بندي مي‌شوند و هر دو گروه براي خودشان ارزش قائلند و وظايف خود را به تکاليف ديني معرفي مي‌کنند و هدفشان را در اصلاح امور و تعالي جامعه، در توسعه و پيشرفت و سازندگي. . . مي‌دانند. هرکشوري بسته به پشتوانه‌هاي تاريخي و فرهنگي و عقيدتي و سياسي‌اش، سيستم‌هايي را انتخاب يا طراحي مي‌کنند که به زعم خود راحت و کم‌هزينه از پس مسائل و مشکلاتش برآيد، پله‌هاي ترقي را نيز بپيمايد. اگر بخواهم حرفم را ساده‌تر بيان کنم، عربستان سعودي را مثال مي‌زنم که معلوم نيست سيستم حزبي و مناسبات دموکراتيک در آن‌جا جواب بدهد و منجر به حفظ و پيشرفتش شود، کما اينکه که در آمريکا هم ديکتاتوري و استبداد فاميلي جواب نمي‌دهد.

غرب براي اين که غرب بشود تاريخي را پشت سرگذاشته، فلسفه، جغرافيا، دين، فرهنگ و علم غربي بود که منجر به تفکيک قوا تاسيس احزاب تشکيل کابينه و راه‌اندازي ساز و کار صندوق راي شده است. ما از آنجا که آن فلسفه، جغرافيا، تاريخ، دين، فرهنگ و علم غربي را تجربه نکرده‌ايم لاجرم بعد از هزاران سال تجربه و تامل و عبرت به همان نتايجي نرسيده‌ايم که في‌المثل مونتسکيو... رسيده ما عرب‌ها، چيني‌ها، ژاپني‌ها و... از آنجا که در اداره جوامع‌مان به مشکل برخورده بوديم بلکه به بن‌بست رسيده بوديم، ناچار تن به قضاي الهي داديم و حاصل تجربه‌هاي غربي را از آنها وام گرفتيم. ما چشم بازکرديم وغربي را ديديم که پيشرفت کرده، به توفيقات باورنکردني دست يافته و در عوض ما پس رفته‌ايم. مي‌دانيد ما کي بود که به عمق جان دريافتيم که از دنيا عقب افتاده‌ايم؟ در جنگ با روس‌ها بود که فهميديم کلنگ‌ها و شن‌کش‌ها – تيغ‌ها و تيرهايمان توان مقابله با توپ و تفنگ را ندارند. پس نه فقط روشنفکران و آزادي‌خواهان مشروطه، عالم جديد را تمنا کردند بلکه خود حاکمان قاجاري نيز از سر تجربه حکمراني دريافتند که ديگر نمي‌توانند حسينقلي خاني کشور را اداره کنند، ناصرالدين شاه جلوتر از آنها متاثر از غرب شد و کابينه تشکيل داد. يک جور مجلس شورا درست کرد و از همه مهم تر به فکر مدرن کردن قشون افتاد، اما در خلال کار دريافت که کار با تقليد درست نمي‌شود و هزار نکته باريک‌تر از مو اينجاست. پارلمان اولين چيزي بود که از غرب گرفتيم، پارلمان و قانون به معني مدرنش، دو مفهوم درهم تنيده که نمي‌شد يکي را گرفت و ديگري را وانهاد، اما براي توجيه و تبيين هر دو نياز داشتيم تا برايشان رگ و ريشه شرعي درست کنيم. دست‌کم جواز بلااشکال بودنشان را از مراجع بگيريم. بزرگان مشروطه براي اين که پارلمان را توجيه و تبيين کنند به آيه «و شاورهم في‌الامر» استفاده کردند، حتي کار به جايي رسيد که صراحتا روشنفکران ادعا داشتند که غربي‌ها بيش از ما به باطن قرآن عمل مي‌کنند. اين جمله منسوب به سيد جمال‌الدين اسدآبادي را لابد شنيده‌ايد که «در غرب اسلام ديدم و مسلمان نديدم و در شرق مسلمان ديدم و اسلام نديدم» از اين جمله درمي‌يابيم که ما براي وام گرفتن از غرب نياز داشتيم به غرب رنگ و لعاب ديني بزنيم، شايد هم چاره ديگر نداشتند چون آنها از سرتفنن يا به قصد کلاهبرداري اين کار را نکردند، بلکه چاره ديگري براي ايرانيزه کردن مفاهيم غربي نداشتند کما اينکه ما هم چاره ديگري نداريم و بسياري از مباني اسلامي با دنياي جديد جور درنمي‌آيد. در همين تجربه چهل ساله هم بارها ديده‌ايم که هنوز نتوانسته‌ايم مسائل مقدماتي را حل و فصل کنيم. ما قانون اساسي جمهوري اسلامي را مبتني بر سيستم غربي حکمراني وضع کرده‌ايم يعني به مردم‌سالاري و تفکيک قوا و پارلمان و انتخاب کردن نهاده‌ايم و هنوز نتوانسته‌ايم در مباني تکليف خود را روشن کنيم و...

جلوتر عرض کردم غالب جريان‌هاي سياسي و قاطبه مديران کشور ذيل دو گروه بزرگ اصول‌گرايان و اصلاح‌طلبان دسته‌بندي مي‌شوند و هرکدام از اعضاي اين دو گرايش براي خودشان ارزش قائلند و وظايف خود را به تکليف ديني تعبير مي‌کنند، اما خوب يا بد منکر اين حقيقت نمي‌توان شد که ما اين تخريب را به همراه هزاران چيز ديگر از غربي‌ها وام گرفته‌ايم و خواسته و ناخواسته رويکرد مدرن به سياست و حکمراني داريم اما به نظرم عيبي ندارد اگر ما همه جريان‌هاي سياسي اين دو گروه را مطابق با نياز امروزي‌مان و منطبق با مباني ديني‌مان بازتعريف کنيم.

اطلاح‌طلبان واقعي و در مجموع همه کساني که داعيه اصلاح امور جامعه و توسعه و تعالي کشور را دارند مي‌توانند فراتر از رويکرد سياسي، دنياي بهتر و آشتي‌جويانه‌تري بسازند و معني اصلاح را تبديل بد به خوب، تبديل غلط به درست، تبديل ضعف به قدرت و تبديل زشت به زيبا قرار دهند.