تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5111 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام‌جمعه شاهرود:
 مطالعه و تحقيق براي خبرنگار ضروري است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

امام جمعه شاهرود در آئين تجليل از خبرنگاران شهرستان شاهرود گفت: اصحاب رسانه نبايد فقط به نوشتن خبر و گزارش اکتفا کنند، مطالعه و تحقيق بيشتر موجب افزايش کيفيت کار آنهامي‌شود.

حجت الاسلام عباس اميني افزود: هر مقدار که ميزان مطالعه و آگاهي خبرنگاران بيشتر باشد، بازخورد خبر آن‌ها هم بيشترخواهد بود.

وي با بيان اينکه خبرنگاران در ارائه خبر بايد مراقب تشويش اذهان عمومي باشند، تصريح کرد: چنانچه مطالعه و تحقيق توسط خبرنگار صورت گيرد مرز تشويش و تنوير افکار مشخص شده و تاثيرگذاري بر افکار عمومي هم بيشتر خواهد شد.

حجت الاسلام اميني ادامه داد: خبرنگار در صورتي مي‌تواند کارش را درست انجام دهد که آزاد و مستقل بوده و وابسته به مسائل مالي و جريان‌هاي سياسي نباشد.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه خبر بايد در کنار سرعت، دقت هم داشته باشد اظهار داشت: شناخت منابع خبر يک رکن اساسي است که خبرنگار نبايد از هر منبعي براي تهيه خبر استفاده کند.

به گفته وي خبرنگار بايد رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي بيگانه را بشناسد و ترفند‌هاي رسانه‌اي آن‌ها را که براي منافع خود تلاش مي‌کنند، شناسايي کرده و به دنبال دفع تهاجم فرهنگي آنان باشد.

وي غرور را موجب عدم پيشرفت در کار خبرنگار دانست و افزود: در برخي از موارد خبرنگار براي چيزي که نمي‌داند بايد از پيشکسوتان مشاوره بگيرد، همچنين در نگارش هم دقت کرده و از واژه‌هاي غلط استفاده نکند که موجب سلب اعتماد مخاطبان خواهد شد.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه حفظ آبروي افراد بايد در اولويت کار يک خبرنگار باشد، تصريح کرد: آبروي يک مومن يا يک قبيله بالاتر از خانه کعبه است و اين دنيا ارزشي ندارد که بخاطر آن آبروي يک فرد يا گروهي ريخته شود.

حجت الاسلام اميني از خبرنگاران خواست مسائل صنفي از جمله کاغذ، بيمه، امنيت شغلي و پذيرش آگهي خود را از طريق يک واحد يا اتحاديه به دفتر امام جمعه ارائه کنند تا با همکاري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان حل شود.

وي با بيان اينکه خبرنگار بايد خبر را دقيق انعکاس دهد، ادامه داد: خبرنگاران حلقه واسط بين مردم و مسئولان هستند ؛ مسئولان ادارات بايد همکاري بيشتري براي ارائه گزارش عملکرد خود به مردم با خبرنگار داشته باشند.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه جوان گرايي در ستاد نمازجمعه اين شهر استارت خورده است، گفت: گام دوم انقلاب توسط همين جوان‌ها عملياتي و محقق مي‌شود.

حجت‌الاسلام عباس اميني افزود: شايد نتوانيم بقيه دستگاه‌هاي اجرايي را وادار به اين امر کنيم، اما مي‌توانيم تحقق بيانيه گام دوم انقلاب را از نهاد خودمان آغاز کنيم که بر اين اساس بسياري از امور برگزاري نماز جمعه شاهرود به جوان‌ها سپرده شد.

وي با بيان اينکه جوان‌گرايي به معناي پير زدايي نيست، افزود: گاهي يک پيشکسوت به‌اندازه 10 جوان در کار نيرو و انرژي مي‌گذارد، لذا جوان‌ها طبق فرمايش مقام معظم رهبري بايد از بزرگ‌ترها کار را ياد گرفته و قابليت‌هاي خود را آشکار کنند.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه تعدد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در شاهرود موجب ورشکستگي برخي از مغازه داران شده، افزود: شبکه‌هاي اجتماعي هم بايد ساماندهي شده و در چهارچوب قانون فعاليت کنند که اين امر بايد در دستور کار مسئولان قرار گيرد

حجت الاسلام فضيلت مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان هم در اين آئين گفت: پذيرش آگهي دستگاه‌هاي اجرايي بايد از طريق اداره ارشاد انجام شود تا به عدالت در بين نشريات شهرستان توزيع گردد.

وي با بيان اينکه عمده موضوعات در حوزه خدمات به خبرنگاران به عدم ساماندهي آنها باز مي‌گردد، افزود: اين اداره کل امکانات و اختيارات محدودي دارد، بايد با شناسايي خبرنگاران واقعي، خدمات به آنان ارائه شود.

فضيلت با بيان اين که ساماندهي خبرنگاران نياز به راستي آزمايي دارد ؛تاکيد کرد: ساماندهي خبرنگاران مستلزم همکاري همه اصحاب رسانه استان با اداره ارشاد است و براي تحقق آن بايد همه کمک کنند.

وي از تشکيل کار گروهي در سطح ملي و استاني براي کنترل فضاي مجازي خبر داد و افزود: تجليل از خبرنگاران توسط برخي از دستگاه‌ها، بعضي اوقات به ساماندهي خبرنگاران واقعي آسيب زده و براي برخي افراد نيز هويت کاذب ايجاد مي‌کند.


 معاون آموزش متوسطه مديريت آموزش و پرورش شهرستان شاهرود:
 خانواده‌ها و دانش‌آموزان براي انتخاب رشته جذب فضاسازي‌هاي تبليغاتي نشوند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون آموزش متوسطه مديربت آموزش و پرورش شهرستان شاهرود گفت: پژوهش سراي دانش‌آموزي شهرستان شاهرود براي چند سال پياپي رتبه برتر استان را به دست آورد.

هادي عامريان با اشاره به کسب رتبه‌هاي برتر کشوري و استاني دانش‌آموزان شاهرودي در جشنواره‌هاي جوان و نوجوان خوارزمي، اظهار داشت: دبيران علوم تجربي شاهرود در مسابقات علوم آزمايشگاهي پارسال رتبه نخست و امسال رتبه سوم را از آن خود کردند.

وي به کسب رتبه نخست کشوري در جشنواره نوآوري در تدريس رياضي از سوي دبيران شهرستان شاهرود اشاره کرد و گفت: کسب 3 رتبه اول کشوري در 3 محور سومين دوره جشنواره نواوري در فرايند آموزش و يادگيري از ديگر موفقيت‌هاي آموزش وپرورش شهرستان شاهرود است.

وي با اشاره به مسابقات استاني ساخت خودروهاي خورشيدي با حضور 51 دانش‌آموز از سراسر استان در پژوهش سراي دانش‌آموزي شاهرود گفت: با توجه به وجود دبيرخانه اين جشنواره در شاهرود اميد است بتوان اين جشنواره را به صورت کشوري نيز برگزار کرد.

عامريان همچنين با بيان اينکه پس از اعلام نتايج کنکور سراسري پايگاه‌هاي مختلف براي انتخاب رشته در سطح شهر فعال شده است افزود: خانواده‌ها و دانش‌آموزان براي انتخاب رشته ابتدا علاقه خود را در نظر بگيرند و جذب فضاسازي‌هاي تبليغاتي نشوند تا هزينه‌هاي زيادي به آنان تحميل نشود.

وي درخصوص هدايت تحصيلي نيز با اشاره به افزايش تعداد دانش‌آموزان در پايه نهم، ابراز داشت: علوم تجربي همچنان پرطرفدارترين رشته در بين دانش‌آموزان است.

معاون آموزش متوسطه مديربت آموزش و پرورش شهرستان شاهرود افزود: امسال 307 دانش‌آموز دختر و 255 پسر داراي اولويت الف شده و در اين رشته نام نويسي کرده‌اند.

عامريان همچنين با بيان اينکه هر سال به دليل مهاجرپذيري تعداد دانش‌آموزان ورودي به مدرسه‌ها افزايش مي‌يابد، ابراز داشت: امسال تاکنون حدود 170 دانش‌آموز ورودي ابتدايي وارد شاهرود شده است.


 سرويس خبر 

از سوي مديرکل کانون استان سمنان عنوان شد:

راه‌اندازي کتابخانه سيار روستايي در ميامي

سرويس خبر

مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان در جلسه شوراي اداري شهرستان ميامي از راه‌اندازي کتابخانه‌ي سيار روستايي در بخش کالپوش، خبر داد.به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، نبي‌اله خدابخشي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان در جلسه شوراي اداري شهرستان ميامي که پيش از ظهر روز پنج‌شنبه 17 مردادماه 1398 به‌منظور تجليل از خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، ضمن قدرداني از احمد ملايري فرماندار و حجت‌الاسلام والمسلمين صفايي‌پور امام جمعه و ابراز خرسندي از هم‌دلي و هم‌کاري شايسته با کانون پرورش فکري اظهار داشت: شهدا هميشه‌ي ايام زنده‌کننده‌ي جامعه هستند و اين‌بار شهيد صارمي با شهادت خود روز خبرنگار را ايجاد کرده‌است.خدابخشي در ادامه با بيان اهميت کار خبرنگاران گفت: همان‌طور که دين مبين اسلام آگاهي‌بخش و آزادي‌بخش است خبرنگاران نيز آگاهي‌دهنده جامعه هستند و مي‌توانند حتي انتقادات را براي مردم با دميدن روح اميد به جامعه بيان و پيگيري کنند.مديرکل کانون استان سمنان هم‌چنين با اشاره به اهميت حرکت کانون در جهت پوشش مناطق کم‌برخوردار با اعلام راه‌اندازي يک خودروي سيار در ميامي گفت: اين خودرو مجهز به امکانات کتابخانه‌اي و وسايل بازي و سرگرمي است که به زودي در مراسمي شروع به فعاليت مي‌کند.خدابخشي در پايان سخنانش تصريح کرد: اميد است با تلاش تمامي تلاشگران در اين عرصه و با مجاهدت مديران زحمت‌کش شهرستان ميامي، زمينه‌ي ارتقاي کانون پرورش فکري و گسترش فعاليت‌هاي اين‌مجموعه در جهت پوشش بيش‌تر مناطق کم‌برخوردار و آسيب‌پذير فراهم و قدم‌هاي مؤثرتري برداشته شود.شايان ذکر است؛ در اين آيين از ثمانه رحيمي مسئول مرکز فرهنگي‌هنري کانون ميامي نيز به پاس هم‌کاري با ستاد نماز جمعه اين شهرستان با اهداي لوح، قدرداني شد.

همزمان با هفته دولت امسال

14 پروژه عمراني برق‌رساني در شهرستان

شاهرود افتتاح خواهند شد

سرويس خبر

به مناسبت هفته دولت امسال، 14 پروژه عمراني برق‌رساني در حوزه صنعت توزيع برق شهرستان شاهرود، با مبلغ 46 ميليارد و 149 ميليون ريال افتتاح مي‌شوند.مدير توزيع برق شهرستان شاهرود با بيان اين خبر گفت: دو پروژه تامين برق روستاي تجور و گلزار شهداي روستاي قلعه بالا بيارجمند با مبلغ 13 ميليارد و 620 ميليون ريال در هفته دولت افتتاح خواهند شد.جمال فرخ زاده با اشاره به اين که چهار پروژه نصب 13 ايستگاه هوائي توزيع برق باقدرت دو هزار و 480 کيلوولت آمپر و توسعه چهارهزار و 295 متر شبکه توزيع برق با اعتبار 17 ميليارد و 391 ميليون ريال افتتاح مي‌گردند، افزود: پروژه بهينه‌سازي سه هزار و 820 متر شبکه فشار متوسط و فشار ضعيف و اصلاح 9 دستگاه پست هوائي با هزينه شش ميليارد و 866 ميليون ريال مورد بهره‌برداري واقع مي‌شود.وي با اشاره به اين که در زمينه احداث چهار هزار و 200 متر شبکه فشار متوسط هوائي و زميني و نصب پست هوائي به قدرت 25 کيلوولت آمپر به مبلغ پنج ميليارد و 750 ميليون ريال، چهار پروژه افتتاح مي‌شود يادآور شد: پروژه برقراري يک هزار و 226 متر شبکه روشنائي معابر بااعتبار يک ميليارد و 915 ميليون ريال، از ديگر پروژه‌هاي آماده بهره‌برداري در هفته دولت به شمار مي‌رود.وي با ابراز اين که پروژه تقويت و اصلاح شبکه و سرخط‌هاي جديد از پست عمومي روستاي رضا آباد بيارجمند با هزينه 346 ميليون ريال بهره‌برداري خواهد شد اضافه کرد: پروژه بهسازي و بهبود شبکه فشار ضعيف سيمي به کابل خودنگهدار در روستاي تاش به مبلغ 261 ميليون ريال نيز بهره‌برداري مي‌گردد.

در قالب کارگاه مهارت‌هاي زندگي؛

نوجوانان کانون گرمسار و آرادان

با مهارت‌هاي مثبت، آشنا مي‌شوند

سرويس خبر

نوجوانان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري گرمسار و آرادان به‌صورت کارگاه مهارت‌هاي زندگي با مهارت‌هاي مثبت آشنا مي‌شوند.به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، فروهر معدني سرپرست معاونت فرهنگي کانون پرورش فکري اين استان از اجراي طرح «کارگاه‌هاي مهارت‌هاي مثبت» در دو مرکز فرهنگي‌ هنري کانون گرمسار و آرادان به‌عنوان مجريان طرح در دور اول، خبر داد و گفت: پس از برگزاري نشست آموزشي‌توجيهي ويژه مربيان، اين طرح در ساير مراکز فرهنگي‌هنري استان اجرا خواهد شد.معدني اظهار داشت: کانون پرورش فکري به‌عنوان يک سازمان متولي فرهنگ در حوزه‌ي کودک و نوجوان وظيفه دارد تا خدمات فرهنگي خود را در تناسب با نياز روز مخاطبان عرضه کند و توجه به آينده و دغدغه‌ي پرداختن به مهارت‌هاي زندگي و اجراي فعاليت‌هاي آموزشي پيرامون اين موضوع بسيار مورد اهميت بوده و در دستور کار مسئولان قرار دارد.وي يادآور شد: در راستاي پاسخ‌گويي به نيازهاي اساسي نوجوانان 10 تا 16 سال، فعاليت آموزشي ويژه‌اي در قالب «کارگاه‌هاي مهارت مثبت» با هشت عنوان «نوجوان اميدوار»، «نوجوان خوش‌بين»، «نوجوان شاد و بانشاط»، «نوجوان خودباور»، «نوجوان جرأت‌مند»، «نوجوان هوشمند هيجاني»، «نوجوان ماهر در روابط مثبت» و «نوجوان معنوي» با بهره‌گيري از گروه روان‌شناسان باتجربه در اين حوزه، اجرا مي‌شود.معدني، هدف از اجراي اين طرح را تقويت و توان‌مندي نوجوانان در حوزه‌ي هيجانات و صفات مثبت با رويکرد پيشگيرانه و آينده‌نگر، آگاهي‌بخشي و به‌روزرساني توان‌مندي مربيان به‌منظور شناخت مهارت‌هاي مثبت و به کارگيري آن در فعاليت‌هاي کانون و هم‌چنين معرفي کانون از طريق تعريف دوره‌هاي جديد آموزشي در راستاي ارتقاي مهارت‌هاي مثبت روان شناختي عنوان و تصريح کرد: در انتخاب مراکز به ويژگي‌هاي مناسب مکاني، ميزان دسترسي نوجوانان و والدين، امکانات مناسب به‌منظور برگزاري کارگاه، تبليغات و اطلاع‌رساني محيطي و... توجه شده‌است.