تاریخ 1398/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5085 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس قوه قضائيه:
 در پرونده محيط‌زيستي‌ها منتظر نظر دادگاه بمانيم 

رئيس قوه قضائيه در ديدار با فعالان محيط زيست در خصوص پرونده محيط زيستي‌ها خواست که همگي منتظر نظر دادگاه بمانند؛ چراکه تشخيص بي‌گناهي يا گناهکار بودن آن‌ها بر عهده قاضي است.

به گزارش ايسنا، سيدابراهيم رئيسي در نشست هم‌انديشي فعالان محيط زيست با رئيس قوه قضائيه که ديروز برگزار شد، در رابطه با پرونده خاصي که نسبت به محيط زيستي‌ها مطرح شد، اظهار کرد: اين‌که در سازمان محيط زيست اين پرونده مطرح شده يا کساني که فعالان در حوزه محيط زيست بودند و شناخت شما از اين‌ها در حوزه دانشکده و سازمان و مؤسسه بوده است، اما بگذاريد سازمان‌ها و دستگاه‌هايي که مسئوليت امنيتي دارند در حوزه تخصصي آنها سخن بگويند و اظهار نظر کنند. بگذاريد داوري را قاضي انجام دهد و اجازه دهيد در اين رابطه داوري با قاضي باشد و داوري نهايي را بر عهده دستگاه قضائي بگذاريد.

وي در عين حال گفت: شما به عنوان همکار آن‌ها مي‌توانيد اظهار نظر کنيد اما بي‌گناهي يا گناهکار بودن را بر عهده قاضي بگذاريد، نه تنها در مورد اين پرونده بلکه در مورد همه پرونده‌ها.

وي خاطرنشان کرد: وقتي وارد دستگاه قضائي شدم، با اين پرونده که در دادگاه مطرح بود مواجه شدم. يک سري از نکات و ابهامات بود که گروه‌هاي کارشناسي ساعات بسياري وقت گذاشتند و روي موضوع کار کردند و نظرات‌شان را اعلام کردند. دادگاه در حال انجام کار خود است. همه کساني که در حوزه محيط زيست و بخش‌هاي ديگر فعال هستند بايد منتظر بمانند تا دادگاه رسيدگي کند. بررسي اسناد و مدارک بر عهده دادگاه است.رئيس قوه قضائيه يادآور شد: شما ممکن است ظاهر افراد را ببينيد ولي ممکن است لايه ديگري هم از زندگي فرد وجود داشته باشد که از ديد شما مخفي مانده است و اين احتمال را هم بدهيد. قسم حضرت عباس نمي‌توانيد بخوريد من تمام زواياي زندگي او را بلدم، اينگونه نيست. اين زوايا را بر عهده کساني بگذاريد که متخصص هستند. من هم در اين رابطه نظري ندارم و دادگاه بايد در اين رابطه نظر دهد. ما منتظر مي‌مانيم و شما هم تا نظر دادگاه منتظر بمانيد.

وي تصريح کرد: ما در دستگاه قضائي با ظرفيتي که قوه قضائيه دارد چه در بخش‌هاي نظارت سازمان بازرسي کل کشور، ديوان عدالت اداري و چه با حضور بخش‌هايي از قوه قضائيه در سازمان‌هاي تصميم ساز و تصميم گير مصمم هستيم موضوع محيط زيست را دنبال کنيم. همچنين مي‌خواهيم که همکارانمان در سراسر کشور موضوع قوانين محيط زيست را دنبال کنند و از سازمان‌هاي مربوطه مانند محيط زيست، سازمان جنگل‌ها، منابع طبيعي مي‌خواهيم که با همه قدرت بايستند و مديران و معاونين سازمان‌ها در استان‌ها و مرکز هوشيارانه حريم خود که مرزباني از محيط زيست در برابر هرگونه تهديد است را حفظ کنند که البته سازمان‌هاي مسئول وظيفه اول را در اين زمينه دارند.

در اين نشست، تعدادي از فعالين محيط زيست به ارائه نظرات خود در رابطه با حفظ محيط زيست و دغدغه‌هاي موجود در اين حوزه پرداختند.موضوع تالاب انزلي، حقوق عامه بودن محيط زيست، پيگيري پرونده قضائي موسوم به فعالين محيط زيست، جلوگيري و برخورد با موضوع کوه‌خواري و زمين‌خواري و تخريب محيط زيست، لايحه حفاظت از خاک و درخواست تشکيل دادسراي ويژه محيط زيست و… از جمله موضوعاتي بودند که توسط فعالين و متخصصين محيط زيست در اين نشست مطرح شدند.


 معاون حقوقي رئيس جمهور:
 بسامان‌شدن کشور در گرو مشارکت مردم است 

معاون حقوقي رئيس جمهور گفت: هيچ دولتي در اداره کشورش توفيق پيدا نمي‌کند مگر اينکه مردمش در اداره امور مشارکت داشته‌ باشند.

به گزارش ايسنا، لعيا جنيدي، صبح ديروز در آئين رونمايي از منشور حقوق شهروندي مشهد که در تالار شهر مشهد برگزار شد، تصريح کرد: هيچ دولتي در اداره کشورش توفيق پيدا نمي‌کند مگر اينکه مردمش در آن مشارکت داشته‌باشند و بايد اين مسئله پررنگ‌تر شود.

وي افزود: بخش کثيري از حقوق شهروندي با حقوق بشر هم‌پوشاني دارد. حقوق شهرنشيني، حقوق بشري است منطبق شده بر زمان و مکان و اگر قرار بود مفاهيم حقوق بشر را عيني کنيم، کثيري از آن يکي است. بخشي هم ممکن است اختصاصات مربوط به مکان باشد.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور اظهار کرد: امروز در شهر مشهد اين حق به چه معناست؟ بايد ببينيد کجا مشخصاً در خطر است و با توجه به منابع مالي اولويت‌بندي کنيد و براي رفع آن تلاش کنيد. حق مشارکت يکي از مهم‌ترين مفاهيمي است که در دو قرن اخير تکريم و توسعه پيدا کرده‌است. اگر قرار است کشور و شهرها بسامان شوند بايد مشارکت مردم را داشته‌باشيم. در مسائل ديگر بايد تصميم‌سازي و تصميم‌گيري را به مردم سپرد.

جنيدي با اشاره به اينکه «حتي در حوزه حقوق جزا صحبت از حقوق ترميمي داريم و بايد از مردم استفاده کنيم»، بيان کرد: حق شوراي شهر مشهد است که قدم‌هاي ديگري بردارد و مشارکت مردم را داشته‌باشد. سيستم سياسي و اداره براي کشور ايران سيستمي غيرمتمرکز است. اگر مردم اظهار نظر کنند موجب مي‌شود که کمک و مشارکت در پروژه داشته‌باشند.

معاون حقوقي رئيس جمهور با بيان اينکه «حق بر فضاي شهري بسيار مهم است»، خاطرنشان کرد: يکي از بزرگترين مشکلات شهري ما ساخت‌وسازهاي بي‌رويه و خروج از محدوده است. همچنين حاشيه‌نشيني از مشکلات جدي است که مديريت شهري بايد ورود پيدا کند. ايمني از ديگر مسائل بسيار مهم است. حق بر ايمني چه از منظر اطلاع‌رساني و افزايش آمادگي، اهميت زيادي دارد.

وي ادامه داد: حق ديگري که بسيار مهم است و در متن منشور ارائه شده، طرح حق تفريح و سرگرمي است که بايد به عنوان حق شادي مطرح کرد و بسيار اهميت دارد. دوتار خراسان از مقوله معنا و مفهوم است. حق ارائه هنر و داشتن جشن‌هايي که فرزندان اين کشور را شاد مي‌کند از مسائل بسيار مهم است. ما در ابتداي هر فصلي جشني داشتيم و ترويج اين جشن در تمام دنيا مديريت شده است و تلاش مي‌کنند که مردم را خوشحال کنند. بايد همين را بخشي از وظايفمان بدانيم و بخشي از اشعار شعرايمان را در اين مقوله بگنجانيم.

جنيدي با اشاره به اينکه «بايستي بر هنجارهاي شهري بيشتر تاکيد کنيم»، عنوان کرد: مسائل مربوط به صنايع مزاحم، محيط‌زيست، راهنمايي‌رانندگي، محدوديت حقوق مالکانه و نگهداري حيوانات از مشکلات ماست. مسئله تکدي‌گري و در عين حال تقبل هزينه‌ها و… بخشي با مشارکت مردم قابل حل است. ارزش افزوده اين منشور در اجراي آن است که بايستي براي اجراي آن تلاش شود.

محمدرضا کلايي، شهردار مشهد هم در رونمايي از منشور حقوق شهروندي مشهد که در تالار شهر مشهد برگزار شد، تصريح کرد: در رابطه با منشور حقوق شهرنشيني سه مسئله را بايد مورد تاکيد و يادآوري قرار دهيم، نکته اول اين است که قطعاً اين منشور با يک خطر مواجه است، آن هم کلي گويي است. خود منشور هم به اين توجه کرده که حتي‌الامکان از اين خطر احتراز کند و با دسته‌بندي‌هاي مناسبي که قرار داده‌، آن را به سمت عملياتي شدن سوق دهد.

وي افزود: اما لاجرم بايستي به صورت جدي اين سند به بخش‌هاي خردتر شکسته شود و براي آن مصاديق مشخص‌تر تعيين شود تا دچار اين خطر که همواره سندهاي ارزشمندي مانند اين را تهديد مي‌کند نشود.

شهردار مشهد تصريح کرد: نکته دوم اين است که، صحبت از منشور حقوق شهرنشيني در حد سخن مي‌ماند اگر که متمم اجرايي آن تهيه نشود و مورد توجه قرار نگيرد که من فکر مي‌کنم متمم اجرايي آن ساختارهايي است که در مديريت شهري و ساير دستگاه‌ها بايستي لحاظ شود و طرح‌هايي که مي‌تواند مفاهيم جزئي‌تر را مورد پيگيري قرار دهد.

وي با اشاره به اينکه «به عنوان مثال اگر در آن‌جا حقوقي براي کودکان در نظر گرفته شده، در قالب طرحي، استقرار نظام دوست‌دار کودک را در شهر بايستي پيگيري کنيم»، بيان کرد: همه بايد در قالب طرح‌هايي پيگيري شود و در قالب متمم اجرايي اسناد ريزتري ديد شود که خوشبختانه به اين نکته توجه شده و بيشتر تاکيد کردم که مديريت شهري وظيفه دارد اين‌ها را بايد در قالب متمم اجرايي تهيه کند و پس از انطباق به اجرا برساند.

کلايي خاطر نشان کرد: نکته سوم که مهم هم هست؛ منشور حقوق شهرنشيني براي مردم تدوين شده و اگر با زبان ساده مفاهيمش ترويج نشود و اقدامات فرهنگي مناسب تهيه نشود مي‌تواند عقيم باشد. اگر مردم صحبت از منشور حقوق شهرنشيني نکنند وجود خارجي ندارد. پس به نظر مي‌رسد يکي از مهم‌ترين نکاتي که در قالب اجرايي کردن آن علاوه بر تدوين درنظر گرفت، مردم بايد آن را به عنوان منشوري عيني در زندگي خودشان بپذيرند و در رابطه با آن گفتگو و استناد کنند.


 ابراز نگراني شديد البرادعي
 ديوانه‌ها به‌دنبال جنگ هستند 

مديرکل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي سياست آمريکا درقبال ايران را فاقد عقلانيت و مبناي حقوقي دانست و تاکيد کرد که وضعيت کنوني پيرامون ايران يک بن بست است.

به گزارش ايسنا، «محمد البرادعي» مدير کل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با بخش فارسي شبکه بي‌بي‌سي به انتقاد از سياست‌هاي آمريکا درقبال ايران پرداخت و گفت که از نظر او، واشنگتن در حال استفاده از شيوه القاي حس غرق شدن (غرق شدن مصنوعي) براي ايران است.

البرادعي که در کنار هانس بليکس هدايت بازرسان تسليحاتي سازمان ملل در عراق را بر عهده داشت، با تاکيد بر اينکه سياست آمريکا در قبال ايران فاقد عقلانيت و مبناي حقوقي است، گفت که اوضاع کنوني براي او يادآور روزهاي پيش از جنگ عراق است.

وي تصريح کرد: آنهايي که من پيشتر بهشان مي‌گفتم ديوانه، دارند براي رويارويي تلاش مي‌کنند، از امکانات نظامي صحبت مي‌کنند و به دنبال راه رويارويي و خشونت هستند. اگر هدف آنها اين است که وارد جنگ شوند، پس دارند کارشان را عالي انجام مي‌دهند.

مديرکل پيشين آژانس افزود: به نظر من مشکل اصلي کنار کشيدن آمريکا از توافق هسته‌اي است. توافقي که صد در صد کارساز بوده است. تمام دنيا بر سر آن اتفاق نظر دارد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پايبندي کامل ايران را تأييد کرده و ناگهان آنها (آمريکايي‌ها) مي‌گويند «ما مي‌خواهيم از توافق خارج شويم و حداکثر فشار را اعمال کنيم.» البرادعي خاطر نشان کرد: به نظر من آنها از شيوه القاي حس غرق شدن (waterboarding) براي ايران استفاده مي‌کنند و بعد به تهران مي‌گويند که بياييد بدون پيش شرط مذاکره کنيم. کدام کشوري در دنيا ممکن است در چنين شرايط تحقيرآميزي همکاري يا مذاکره کند؟

وي در پاسخ به اين سوال که آمريکا و انگليس ادعا مي‌کنند که ايران کشتي‌هاي تجاري را در خليج فارس تهديد مي‌کند، گفت: اين يک واکنش نمادين از طرف کشوري است که در حال حاضر به دليل تحريم‌هاي آمريکا نمي‌تواند دارو وارد کند. به نظر من اين فرياد کمک است. آنچه به نظر من مردم بايد متوجه شوند اين است که ايران فاصله زيادي تا سلاح هسته‌اي دارد و به هيچ وجه تهديدي قريب‌الوقوع نيست. راستش اين فرصتي براي بريتانيايي‌ها است که نشان دهند پاي ارزش‌هاي خود مي‌ايستند و فقط نماينده آمريکا نيستند. البرادعي همچنين گفت: اروپايي‌ها اگر بتوانند سر و ساماني به کارشان بدهند بايد به آمريکا بگويند که «ديگر کافي است. اين سياست خلاف منافع، منطق و قانون ما است و شما بايد تغيير عقيده بدهيد.» من نمي‌دانم چرا اروپايي‌ها هميشه به ساز آمريکا مي‌رقصند حتي اگر خلاف منافع خودشان باشد و اين درست نيست.

مديرکل پيشين آژانس ادامه داد: تنها راه، نشستن دور ميز مذاکره است و فهميدن اينکه مشکلات چيست و فهم ناامني‌هاي طرف ديگر. ايران ناامني‌هاي زيادي دارد، وقتي آنها را محور شرارت مي‌خوانيد معلوم است که آن کشور احساس راحتي نمي‌کند. آيا وقتي حداکثر فشار را اعمال مي‌کنيد، آن کشور تسليم مي‌شود و مي‌گويد خيلي ممنون؟

وي اظهار داشت: اينکه ايران چگونه حکومتي است يا اينکه اقدامات و برنامه موشکي‌اش سبب بي‌ثباتي در منطقه مي‌شود يا نه، ربطي به توافق هسته‌اي ندارد. مسئله اين است که چه مي‌خواهيد. اگر مي‌خواهيد ايران سلاح هسته‌اي نداشته باشد توافق هسته‌اي براي اين کار بي‌نقص است و حداقل 10 سال تضمين مي‌کند که ايران دست به فعاليت هسته‌اي نمي‌زند اما سياست فعلي شبيه گاوي است در چيني‌فروشي که همه چيز را کاملاً نابود مي‌کند و بعد نمي‌شود گفت بياييد بنشينيم گفت‌وگو کنيم. اين جواب نمي‌دهد. اين بن‌بست است.


 ادعاي او، آزادي دريانوردي در آب‌هاي بين‌المللي
 نسخه سعودي براي آمريکا در تنگه هرمز 

وزير امورخارجه آمريکا با تکرار ادعاهاي نخ نما و خصمانه خود عليه کشورمان گفت: ما در حال تشکيل ائتلافي جهاني براي تضمين عبور و مرور آزاد از تنگه هرمز هستيم اما اين کار زمان مي‌برد.

به گزارش ايسنا، مايک پمپئو، وزير امورخارجه آمريکا در گفت‌وگو با برنامه «اول آمريکا» در يک شبکه راديويي در پاسخ به سوالي درباره تصميم انگليس براي اعزام يک ناو ديگر به خليج فارس به انتقاد از توافق هسته‌اي پرداخت و ادعاهاي واهي خود عليه کشورمان را تکرار کرد.

بنابر گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امورخارجه آمريکا، پمپئو در اين گفت‌وگو اظهار داشت: رئيس جمهور ترامپ به وضوح متوجه شد که توافق هسته‌اي با ايران که توسط رئيس جمهور اوباما و جان کري وزير امور خارجه‌اش به دست آمد، به نفع آمريکا نبود.

وي در ادامه مدعي شد: اين توافق خطر دستيابي ايران به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي در مدت زماني کوتاه را از بين نمي‌برد. بنابراين، ما يک استراتژي تعيين کرديم که مناسب تلاش‌هاي گسترده‌تر ما در خاورميانه براي برقراري ثبات بود.

وي با بيان اين ادعا که همان‌طور هم که مي‌بينيد ما در کم کردن منابع مالي ايران براي حمايت از ترور موفق بوده‌ايم، مدعي شد که با اين حال، آنها (ايران)هنوز بزرگ‌ترين حامي تروريسم در جهان هستند اما توانشان براي پشتيباني از حزب‌الله، حمايت از گروه‌هاي شيعه در عراق و حوثي‌هاي يمن کاهش يافته است. آنها اکنون دلارهاي کمتري دارند.

وزير امورخارجه آمريکا در ادامه ادعاهاي بي‌اساس خود افزود: ايران متوجه اين مسئله شده است و اين دليل رفتارهاي کنوني‌اش است. ما در حال ايجاد يک ائتلاف جهاني براي تضمين چيزي هستيم که هر کشوري مي‌خواهد به راحتي از آن برخوردار باشد، يعني عبور و مرور آزاد در آب‌هاي بين‌المللي. ما (در اين زمينه) تا حد زيادي مورد قبول قرار گرفته‌ايم. اين کار زمان مي‌برد اما اطمينان دارم که اقدام خوبي نه فقط براي آمريکا، بلکه براي جهان خواهد بود. ما به گونه‌اي اين کار را انجام مي‌دهيم که نه تنها آمريکا بلکه بسياري از کشورهايي که بيشتر از آمريکا براي عبور و مرور به تنگه هرمز نياز دارند، بتوانند کالاهاي خود را از طريق اين آبراهه انتقال دهند و آزادانه تردد کنند.

پمپئو در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به دفاع از سياست‌هاي ترامپ درقبال چين پرداخت و گفت آنچه اين کشور انجام مي‌دهد براي تجارت جهان و آزادي خوب نيست و خلاف ارزش‌هاي آمريکاست.

به گزارش ايسنا، جوزف دانفورد رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا نيز سه شنبه گذشته گفت که کشورش در حال بررسي طرحي است که به ادعاي او، آزادي دريانوردي در آب‌هاي بين‌المللي اطراف ايران و يمن را با ايجاد يک ائتلاف نظامي تأمين کند.

دانفورد مدعي شد: ما در حال تبادل نظر با برخي کشورها هستيم تا ببينيم اگر بتوانيم يک ائتلاف براي اطمينان از آزادي کشتيراني در تنگه‌هاي هرمز و باب المندب تشکيل دهيم.

دانفورد در حالي صحبت از تأمين امنيت دريانوردي در منطقه مي‌کند که کشورش با حضور نظامي در آب‌هاي خليج فارس به عامل اصلي بي‌ثباتي و تنش در منطقه بدل شده است؛ مسأله‌اي که مسئولان مختلف کشورمان از جمله محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه بارها بر آن تاکيد کرده‌اند.

در اين طرح که گفته مي‌شود در روزهاي اخير نهايي شده، آمريکا هدايت و فرماندهي کشتيراني را فراهم مي‌کند و متحدان اين کشور در نزديکي ناوگان اين کشور کشتي‌هاي تجاري را با پرچم‌هاي خود همراهي و اسکورت مي‌کنند.

آمريکا از زمان روي کار آمدن ترامپ بارها تلاش کرده با همراهي متحدان سرسپرده منطقه‌اي خود ائتلاف‌هاي نظامي عليه ايران راه بيندازد که با عدم همراهي کشورهاي مستقل منطقه، اين تلاش‌ها تاکنون بي‌نتيجه مانده است.

اما انگليس به تازگي اعلام کرده است که قصد دارد دومين ناو خود را به خاورميانه اعزام کند که در حال حاضر در مديترانه به‌سر مي‌برد. اين تصميم پس از آن اتخاذ شد که لندن روز چهارشنبه در ادعايي عجيب اعلام کرد که چند قايق ايراني قصد داشته‌اند در تردد نفتکش انگليسي در خليج فارس اخلال ايجاد کنند.

روابط عمومي منطقه پنجم نيروي دريايي سپاه ادعاها مبني بر تلاش شناورهاي نيروي دريايي سپاه براي توقيف نفتکش انگليسي در خليج فارس را تکذيب و اعلام کرد: گشت‌هاي شناورهاي نيروي دريايي سپاه در خليج فارس طبق روش‌هاي جاري و مأموريت‌هاي ابلاغي برقرار و با هوشمندي، دقت و صلابت در حال انجام است و طي 24 ساعت اخير نيز هيچ مواجهه‌اي با شناورهاي بيگانه از جمله شناورهاي انگليسي صورت نگرفته است.

اين ادعا در حالي مطرح مي‌شود که اين انگليس است که به تازگي يک نفتکش حامل نفت ايران را با ادعاي اينکه به مقصد سوريه در حرکت بوده در منطقه جبل‌الطارق توقيف کرد و تاکنون نيز آن را آزاد نکرده است.

جمهوري اسلامي ايران اين اقدام انگليس را غير قانوني و خلاف قوانين بين‌المللي دانسته است.


 تفاوت سياست خارجي ترامپ با اوباما  
نويسنده : سيد‌محمدهادي ‌موسوي

ترامپ در اتفاقي بي‌نظير، در مرز بين کره‌شمالي و جنوبي، با رهبر کره‌شمالي، ديدار و به عنوان اولين رئيس‌جمهور آمريکا، به خاک کره‌شمالي پا گذاشت. ترامپ پس از اين ديدار گفت که طرفين توافق کردند در سطح کارشناسي مذاکرات صلح را ادامه دهند، اما بلافاصله تأکيد کرد که «تحريم‌هاي کره‌شمالي همچنان پابرجاست». با وجود رابطه شخصي خوب بين رهبران دو کشور و ديدارهاي تاريخ‌ساز، همچنان تحريم‌ها کاهش پيدا نکرده است. اما رهبر کره‌شمالي، ديپلماسي را شکست‌خورده تلقي نکرده و مرتبا در حال نامه‌نگاري با ترامپ است و اخبار متعددي درباره مذاکرات آهسته و پيوسته، بين دو کشور نيز گزارش شده است.

چرا وقتي آمريکا امتيازي به کره‌‌‌شمالي نمي‌دهد، چرا اين کشور خواهان ادامه مذاکره است؟ براي پاسخ به اين پرسش لازم است دکترين ترامپ را کنکاش کرد. سياست خارجي ترامپ تفاوتي عمده و اساسي با روش اوباما دارد. اوباما با نگاه استراتژيک و بلند‌مدت درصدد هم‌گرايي جهاني به‌منظور دستيابي به نتيجه بود. دکترين سياست خارجي اوباما، «بين‌الملل‌گرايي ليبرال» بود، از‌اين‌رو تيم اوباما با ايجاد اجماع جهاني عليه کشورها، از چماق(تحريم) و هويج (مذاکره) مانند يک الاکلنگ استفاده مي‌کرد. در اين روش، اعطاي هويج، ابزاري براي ترغيب طرف مقابل و کشورهاي هم‌پيمان آمريکا به‌منظور حصول به توافق مرضي‌الطرفين است. از‌اين‌رو، دولت اوباما هوشمندانه تعادل مناسبي بين چماق و هويج برقرار کرد و در‌نهايت نيز توانست بخشي از موضوعات سياست خارجي مانند ايران، کوبا و چين را مديريت کند؛ به عبارت ديگر، راهبرد اوباما، «راهبرد تحريم» يا «مذاکره» بود.

اما دکترين ترامپ، «نئوانزواگرايي» است که در آن، آمريکا در مرکز تمام تصميمات قرار دارد و بقيه کشورهاي دنيا بايد از او تبعيت کنند. در اين راهبرد، قدرت سخت (نظامي) و قدرت نرم (تحريم) توأمان به عنوان ابزارهاي پيشبرد سياست خارجي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و خبري از هويج نيست! در اين دکترين، قدرت نظامي صرفا جنبه بازدارنده دارد و تا حد ممکن از مداخله نظامي اجتناب مي‌شود؛ بنابراين، ابزار اصلي، تحريم است.

براي درک راهبرد ترامپ بايد به رابطه بين مذاکره و تحريم جداگانه نگريست. ترامپ، تحريم را نه تنها چماقي براي دستيابي به مذاکره مطلوب بلکه نمادي از اعمال قدرت ايالات متحده قلمداد مي‌کند. از نظر ترامپ، تا حد ممکن مي‌توان کشورها را تحريم کرد و اين امر، فرايند مذاکره را مختل نمي‌کند؛ به‌نحوي‌که حتي در جريان مذاکرات رفع تحريم نيز ممکن است تحريم جديد اعمال شود. شايد بتوان گفت مدل کاري ترامپ مانند يک سرسره عمل مي‌کند که تا رسيدن به نقطه سرخوردن (رفع تحريم) تعداد زيادي تحريم را بايد تحمل کرد. بنابراين راهبرد ترامپ، «راهبرد تحريم و مذاکره» است. در اين راهبرد، تحريم و مذاکره به‌مثابه دو خط موازي مادامي‌که توافقي حاصل نشود، به نقطه مشترکي نخواهند رسيد.

اين راهبرد ترامپ، يک راهبرد غير‌شفاف، گيج‌کننده و بديع است که به مذاق کشورهاي بزرگ دنيا خوش نمي‌آيد. به عنوان مثال چين، پس از اعمال تحريم بر شرکت هوآوي و تعرفه‌گذاري وارداتي از طرف آمريکا، مذاکرات خود را به دليل مناسب‌نبودن شرايط متوقف کرد. يا کره‌شمالي پس از عدم حذف تحريم‌ها و اعمال تحريم جديد، مذاکرات صلح خود با آمريکا را متوقف کرد. اما آنچه اين دو کشور را دوباره به تعامل و مذاکره مجدد با آمريکا متمايل کرد، تبعات تحريم آمريکا (بخوانيد تحريم جهاني) بر وضعيت اقتصادي آنها بود.

آمريکاي ترامپ با تحريم کشورها، عجله‌اي در حصول توافق ندارد و اتفاقا هر قدر زمان بگذرد، فضاي مطلوب ترامپ، به‌منظور تضعيف طرف مقابل و شانس امتياز‌گيري، بيشتر فراهم مي‌شود؛ چرا‌که اساسا ترامپ راهبردي جز اعمال تحريم ندارد. ترامپ از ابزار تحريم به‌طور افراطي استفاده مي‌کند؛ به‌نحوي‌که تحريم‌ها به مرور اثرگذاري خود را از دست مي‌دهد اما تبعات تحريم بر کشورها به حدي است که نياز به مذاکره با ترامپ در حصول توافق به‌منظور رفع تحريم‌ها در کوتاه‌مدت ضروري است. شايد ترامپ قدري پيش‌بيني‌ناپذير و بدون راهبرد به نظر برسد اما چنانچه بتوان روش کاري و شخصيت فردي او را خوب شناسايي کرد، بهترين فرصت براي دستيابي به يک توافق برد- برد در دسترس طرف‌هاي مقابل است.


 اخبار 

در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي

به رياست روحاني

کليات اصلاح ساختار بودجه در چهار محور

اصلي تصويب شد

کليات اصلاح ساختار بودجه در چهار محور اساسي شامل درآمدزايي پايدار، هزينه‌کرد کارا، ارتقاي ثبات، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادي و نظام بودجه‌ريزي در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به رياست رئيس جمهوري به تصويب رسيد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي، جمع‌بندي کميته‌هاي کارشناسي از چارچوب‌هاي کلي و محورهاي کلان اصلاح ساختار بودجه با حضور ساير اعضا ارائه شد.اين اصلاحات مبتني بر برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي و سياست‌هاي کلي ابلاغي مقام معظم رهبري در موارد ذيربط و همچنين اصلاحات اساسي مورد نياز براي کاستن وابستگي بودجه کشور به درآمدهاي نفتي و ثبات اقتصادي تنظيم شده است.بر اين اساس در اين جلسه کليات اصلاح ساختار بودجه در چهار محور اساسي شامل درآمدزايي پايدار، هزينه‌کرد کارا، ارتقاي ثبات، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادي و نظام بودجه‌ريزي به تصويب رسيد.

سران سه قوه و اعضاي جلسه با تصويب کليات ياد شده موافقت و مقرر کردند موضوعات اولويت‌هاي اصلاح ساختار در چارچوب طرح کلي در دستور کار جلسه آتي قرار گيرد.

حق امتياز و جريمه‌هاي قانوني

دفاتر پيشخوان تعيين شد

هيات دولت مبلغ حق امتياز و جريمه‌هاي قانوني دارندگان پروانه دفاتر «پيشخوان خدمات دولت و بخش عمومي غيردولتي» و ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي را تعيين کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر هيأت دولت، هيأت وزيران در جلسه 16 تير 1398 به پيشنهاد وزارتخانه‌هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور، مبلغ حق امتياز و جريمه‌هاي قانوني جبران عدم انجام تعهدات دارندگان پروانه دفاتر پيشخوان خدمات دولت و بخش عمومي غيردولتي و دفاتر ارتباطات و فناوري اطلاعات (ICT) روستايي را تعيين کرد.مطابق اين تصميم، مبلغ حق امتياز لازم براي صدور اين پروانه در سال 1398، در کلان‌شهرها 500 ميليون ريال، در مراکز ساير استان‌ها به استثناي کلان‌شهرها 300 ميليون ريال، در شهرهاي با جمعيت بيش از 50 هزار نفر به استثناي مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها 150 ميليون ريال، در ساير شهرها 50 ميليون ريال و در روستاها پنج ميليون ريال تعيين
مي‌شود.بر همين اساس، سقف مبلغ جريمه تخطي از تعهدات دارنده پروانه مربوط، براي سال 1398 مبلغ يک ميليارد ريال تعيين مي‌شود. در صورت تکرار هر يک از تخلفات، ميزان حداقل جريمه متعلقه، دو برابر جريمه وقوع تخلف در مرحله قبل است. ضمن اينکه در صورت وقوع چند تخلف، ميزان جريمه، تجميع جريمه‌هاي متعلقه به هر تخلف خواهد
بود.مبالغ حق امتياز و جريمه‌هاي قانوني مورد اشاره، به صورت ساليانه و مطابق نرخ رسمي تورم اعلامي بانک مرکزي افزايش خواهد
يافت.