تاریخ 1398/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5085 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 شفاف‌سازي و نظارت بر دستگاه‌هاي اجرايي از فساد جلوگيري مي‌کند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اينکه شفاف‌سازي و همچنين تعميم نظارت بر اقدامات دستگاه‌هاي اجرايي و دولتي قطعاً مي‌تواند از بروز و رشد فساد جلوگيري کند، گفت: اين امر مطالبه مردم است.علي‌رضا آشناگر، در شوراي امربه‌معروف و نهي از منکر استان سمنان که به ميزباني دفتر نماينده ولي‌فقيه در استان برگزار شد ضمن بيان اينکه شفاف‌سازي و همچنين تعميم نظارت بر اقدامات دستگاه‌ها، مي‌تواند از بروز و رشد فساد جلوگيري کند، تأکيد کرد: اکثريت قريب به‌اتفاق مديران ما در استان خوشبختانه مؤمن، دلسوز و انقلابي هستند هرچند هستند برخي افراد که بخواهند از قدرت خود سوءاستفاده کنند اما دغدغه ما نيز جلوگيري از فعاليت اين‌گونه مديران و رشد فساد است.

وي با بيان اينکه درزماني که عمليات رواني گسترده همراه با غول‌هاي رسانه‌اي دشمنان، براي تهاجم فرهنگي و ضربه واردکردن به‌نظام دست‌به‌کار شده‌اند، بايد از گسترش ياس در جامعه جلوگيري کنيم، تأکيد کرد: در راستاي اميدآفريني، امروز دفاع از نظام و دولت به‌صورت بسيار کمرنگ موردتوجه قرار مي‌گيرد که گه‌گاه گويا افراد تحت تأثير عمليات رواني دشمن قرار مي‌گيرند و از اين مهم غافل مي‌شوند.

استاندار سمنان با بيان اينکه متأسفانه امروز دستگاه‌هاي زيادي در عرصه فرهنگي به‌صورت موازي انجام اقداماتي را برعهده‌دارند اما تاکنون به توفيق مطلوبي دست نيافتيم، تأکيد کرد: امروز اگر گسترش منکر به شکل وسيع در حال‌توسعه است، قطعاً مشکل و نقيصه‌اي در اقدامات ما براي ترويج امربه‌معروف وجود دارد.

آشناگر با بيان اينکه جامعه ما جامعه‌اي پيچيده است و ابزار تأثيرگذاري در حوزه فرهنگي و اجتماعي نيز پيچيده شده و نمي‌توان تنها با يک روش در اين زمينه‌ها ورود کرده و توقع موفقيت داشت، بيان کرد: عدم موفقيت ما در امور فرهنگي، نبود تشکيلات نيست، همه ما وظيفه گسترش امربه‌معروف و نهي از منکر راداريم از سوي ديگر دستگاه‌هاي نظارتي ما نيز وظيفه اصلي و ذاتي آن‌ها جلوگيري از گسترش منکر است.

وي افزود: امروز بايد براي مؤثر بودن اقدامات فرهنگي و دست‌يابي به موفقيت بيشتر، از ابزارهاي نوين در اين عرصه استفاده کنيم از سوي ديگر يکي از دغدغه‌هايي که چند سالي است از تأکيدات مقام معظم رهبري نيز هست، توجه به آسيب‌هاي اجتماعي ازجمله طلاق، اعتياد، فساد اخلاقي، اختلاس، حاشيه‌نشيني و...است. ما مکلف هستيم تا در اين حوزه‌ها ورود کرده و جداي از اعتبارات دولتي و اقدامات اين‌چنيني، تلاش کنيم تا با فعال کردن سازمان‌هاي مردم‌نهاد و تشکل‌هاي مردمي، به موفقيت در اين عرصه دست‌يابيم.

استاندار سمنان گفت: همانگونه که در بيانيه گام دوم انقلاب نيز تأکيد شده، بايد ضمن باور کردن اميد، شوق اميد را در جامعه گسترش دهيم و در اين راه، کلام‌ها، سخنان و قلم‌هاي ما مي‌تواند براي اميدآفريني در جامعه مورداستفاده قرار گيرد.

آشناگر افزود: مسجد، پايگاه‌هاي مردمي، تلويزيون و حتي گوشي تلفن همراه هرکدام رسانه‌هاي بسيار مؤثر و مطلوب هستند که مي‌توانيم از اين فرصت براي مقابله با تهاجمات فرهنگي دشمنان، به‌عنوان يک ابزار مؤثر استفاده کنيم.

وي با بيان اينکه جايي که کار درست انجام مي‌شود تبليغ صورت بگيرد و جاهايي که کوتاهي صورت گرفته نيز بايد برخورد لازم همراه با برطرف کردن نواقص در دستور کار باشد، گفت: فعالان دانشگاهي، آموزش‌وپرورش و نخبگان ما بايد وارد اين عرصه شوند و دست‌به‌دست دولت داده و مشکلات و کمبودهاي اين حوزه را برطرف سازند.


 تمديد تاريخ اعزام به خدمت مشمولان براي سفر حج تمتع 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان سمنان از تمديد تاريخ اعزام به خدمت مشمولان براي سفر حج تمتع خبر داد.

سرهنگ حسن رستميان در تشريح اين خبر اظهار داشت: مشمولاني که در سال جاري براي تشرف به حج تمتع معرفي شده‌اند، در صورتي که تاريخ اعزام به خدمت آنان با زمان تشرف به اين سفر معنوي تداخل داشته باشد، مي‌توانند با فيش واريزي حج و نامه کاروان از طريق يکي از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي پليس +10 براي ثبت درخواست تمديد اقدام کنند.

وي با بيان اينکه تاريخ اعزام به خدمت اين دسته از مشمولان مطابق نامه کاروان حج و زيارت تمديد مي‌شود، ادامه داد: متقاضيان يک هفته پس از ثبت درخواست خود در دفاتر مذکور، مي‌توانند از طريق مراجعه حضوري به معاونت‌هاي وظيفه عمومي مرکز استان محل سکونت، تمديد تاريخ اعزام خود را پيگيري کنند.


 سند راهبردي توسعه آموزش‌هاي مهارتي استان سمنان رونمايي مي‌شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل فني و حرفه‌اي استان سمنان گفت: سند راهبردي توسعه آموزش‌هاي مهارتي با تحقق شعار هر جوان يک مهارت رونمايي مي‌شود.

فاطمه منصوري، با بيان اينکه سند راهبردي توسعه آموزش‌هاي مهارتي استان سمنان به‌زودي رونمايي مي‌شود، اظهار داشت ترويج و توسعه فرهنگ مهارت‌هاي آموزشي براي تحقق شعار هر جوان يک مهارت از مهم‌ترين اهداف اين سند است.

وي با تأکيد بر هم‌افزايي بين دانشگاه، آموزش‌وپرورش و فني حرفه‌اي در آموزش‌هاي مهارتي خاطرنشان کرد: ضروري است آموزش‌هاي مهارتي مطابق با نياز و بازار کار و طبق برنامه‌ريزي مشترک دستگاه‌هاي مرتبط ارائه شود.

منصوري با اشاره به اينکه هر دستگاه اجرايي مرتبط با آموزش بر طبق سياست و شرايط سازمان خود پيش مي‌روند، خاطرنشان کرد: انتظار با فعاليت شوراي مهارت که به رياست استاندار سمنان شکل‌گرفته است ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي مختلف و آموزه‌اي مهارتي مطابق با نياز بازار را به ارمغان بياورد.

وي جلوگيري از موازي کاري را يکي از اهداف تدوين سند راهبري مهارت دانست و خاطرنشان کرد: فني و حرفه‌اي تنها متولي آموزش نيست بلکه هم‌گرايي با ساير دستگاه‌ها مي‌تواند نقش مؤثري در ايجاد اشتغال و افزايش مهارت‌هاي شغلي راه به همراه داشته باشد.

مديرکل فني و حرفه‌اي استان سمنان با بيان اينکه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي قطعاً به رونق توليد کمک مي‌کند تصريح کرد: ما از رسانه‌ها انتظار داريم که ياور مهارت باشند.

منصوري با بيان اينکه بخش قابل‌توجهي از خدمات فني و حرفه‌اي رايگان است، تصريح کرد: 600 حرفه در 18 مرکز ثابت و شعب آموزشي فني و حرفه‌اي در سطح استان سمنان به متقاضيان آموزش‌هاي لازم مهارتي را ارائه مي‌کنند.

مديرکل فني و حرفه‌اي استان سمنان به اجراي طرح جديد فني و حرفه‌اي استان سمنان با عنوان «کارآفريني مهارت بنيان» اشاره کرد و گفت: امسال ظرفيت و امکانات کارگاه‌ها فني حرفه‌اي در نوبت‌ عصر در اختيار استارتاپ‌هايي که ايده نو دارند، قرار مي‌گيرد.

منصوري يادآور شد: اعضاي گروه استارتاپ مي‌توانند، ايده خود را بر اساس چارچوب و شرايط در مدت‌زمان دو تا چهارماهه با بهر گيري از امکانات و ظرفيت‌هاي مراکز فني و حرفه‌اي به محصول تبديل کنند.

سال گذشته در استان سمنان 21 هزار و 955 نفر مهارت‌هاي لازم را آموزش ديدند که از اين تعداد 13 هزار و 362 نفر مرد و هشت هزار و 953 نفر را زن‌ها تشکيل دادند.


 اجراي برنامه به مناسبت دهه کرامتدر موسسه‌هاي قرآن و عترت استان سمنان 

سرويس خبر

در بزرگداشت دهه کرامت بيش از 15 عنوان برنامه با همکاري فعالان قرآني در مراکز موسسه‌هاي فرهنگي قرآن و عترت استان سمنان برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، مسوول دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان گفت: اين برنامه‌ها در زمينه‌هاي مختلف از جمله مولودي خواني، برگزاري مسابقات فرهنگي قرآني، سخنراني، شعر‌خواني و دکلمه‌خواني است که با مشارکت قرآن‌آموزان و فعالان قرآني در اين موسسه‌ها برگزار شد.

مجتبي نورمحمدي افزود: با توجه به اينکه انجام فعاليت‌هاي مربوط به توسعه و ترويج زندگي و سيره اهل بيت‌(س) از بخش‌هاي مهم و وظايف هميشگي اين مراکز مي‌باشد لذا به همين مناسبت جشن ميلاد حضرت معصومه‌(س) و ولادت با سعادت حضرت علي بن موسي‌الرضا‌(ع) در برخي از موسسات از جمله موسسه فرهنگي قرآن و عترت رهپويان فاطمي شهرستان سمنان نيز برگزار شد.

در اين مراسم همچنين به مناسبت روز دختر برنامه‌هاي متنوعي از جمله مسابقه حضوري و مولودي و شعر‌خواني برگزار و از قران‌آموزان دختر اين موسسه با اهداي هدايايي تجليل شد.