تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5083 برو جستجو جستجوی پیشرفته   شمخاني در ديدار با مشاور مکرون:
 کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌اي غيرقابل بازگشت است 

«امانوئل بون» با «علي شمخاني» دبيرشوراي عالي امنيت ملي و «محمدجواد ظريف» وزير امورخارجه کشورمان ديدار کرد.

به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، امانوئل بون مشاور ديپلماتيک رئيس‌جمهوري فرانسه که براي ديدار با مقامات جمهوري اسلامي ايران در تهران بسر مي‌برد امروز- چهارشنبه - با «علي شمخاني» نماينده رهبر معظم انقلاب اسلامي و دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و درخصوص سازوکارهاي اجراي تعهدات کشورهاي اروپايي در برجام و مسائل منطقه‌اي و دوجانبه با وي گفت‌وگو کرد.

شمخاني در اين ديدار با انتقاد از بي‌عملي کشورهاي اروپايي براي اجراي تعهداتشان در برجام و فقدان اراده کافي براي مقابله با اقدامات تخريبي آمريکا در اين توافق نامه چند جانبه اظهارداشت: با توجه به عدم استفاده اروپا از فرصت يک ساله اجراي تعهدات يک طرفه از سوي ايران، تصميم قاطع کشور ما اجراي تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌هاي ديگر است و زمان انجام اقدامات يک طرفه به پايان رسيده است.

وي اجراي برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌اي را راهبرد غير قابل تغيير ايران برشمرد و اظهار داشت: اين مسير در چارچوب بندهاي 26 و 36 برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ايران ادامه مي‌يابد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي سياست فشار حداکثري امريکا را راهبردي شکست خورده دانست و تصريح کرد: ايران در عمل اثبات کرده که در ابعاد اقتصادي، سياسي و دفاعي توانمندي و ظرفيت مديريت و مقابله با تنش‌ها و چالش‌هاي مختلف را دارد و با کشوري با اين مشخصات نمي‌توان با زبان زور سخن گفت.

شمخاني افزود: آمريکا امروز استقلال اروپا را نيز به گروگان گرفته و کشورهاي اتحاديه اروپا بايد براي دفاع از هويت و استقلال خود در برابر يک جانبه‌گرايي آمريکا بايستند.

حامل هيچ گونه پيامي از سوي آمريکا براي تهران نيستم

مشاور ديپلماتيک رئيس‌جمهوري فرانسه نيز در اين ديدار گفت: من به عنوان ميانجي به ايران نيامده‌ام و حامل هيچ گونه پيامي از سوي آمريکا براي تهران نيستم.

امانوئل بون با تاکيد بر آگاهي فرانسه از قدرت تاب‌آوري ايران در برابر فشارهاي مختلف که طي 40 سال گذشته و عبور از تحريم‌هاي مختلف به اثبات رسيده است، افزود: با وجود ميل، اراده و اقدامات آمريکا، قدرت، نفوذ و جايگاه ايران در 20 سال گذشته در نعادلات منطقه‌اي و بين‌المللي رشد قابل توجهي داشته است.

وي خاطرنشان کرد: امانوئل مکرون به دنبال دستيابي به ابتکارات مشترک براي ايجاد آتش بس در جنگ اقتصادي امريکا عليه ايران بوده و معتقد است که اين اقدام به کاهش تنش‌هاي رو به تزايد در منطقه منجر خواهد شد.

مشاور رئيس جمهوري فرانسه ادامه داد: با توجه به نقش و اثرگذاري غير قابل انکار ايران در منطقه، پاريس علاقمند به تداوم گفت‌وگو و همکاري با ايران براي مديريت بحران‌هاي جاري در سوريه، يمن، عراق و لبنان است.


 آمريکا دنبال تشکيل ائتلاف در تنگه هرمز 

رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا گفت که کشورش در حال بررسي طرحي است که به ادعاي او «آزادي دريانوردي آب‌هاي بين‌المللي اطراف ايران و يمن» را با ايجاد يک ائتلاف نظامي تامين کند. به گزارش ايسنا، «جوزف دانفورد» پس از ديدار با «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا و مارک اسپير سرپرست وزارت دفاع آمريکا اين مطلب را به خبرنگاران گفت. دانفورد مدعي شد: ما در حال تبادل نظر با برخي کشورها هستيم تا ببينيم اگر بتوانيم يک ائتلاف براي اطمينان از آزادي کشتيراني در تنگه‌هاي هرمز و باب المندب تشکيل دهيم.دانفورد در حالي صحبت از تأمين امنيت دريانوردي در منطقه مي‌کند که کشورش با حضور نظامي در آب‌هاي خليج فارس به عامل اصلي بي‌ثباتي و تنش در منطقه بدل شده است؛ مسأله‌اي که مسئولان مختلف کشورمان از جمله محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه بارها بر آن تاکيد کرده‌اند.به گزارش رويترز، در اين طرح که گفته مي‌شود در روزهاي اخير نهايي شده، آمريکا هدايت و فرماندهي کشتيراني را فراهم مي‌کند و متحدان اين کشور در نزديکي ناوگان اين کشور کشتي‌هاي تجاري را با پرچم‌هاي خود همراهي و اسکورت مي‌کنند. ژنرال دانفورد در اين باره گفت در هفته‌هاي آينده احتمالاً مشخص مي‌شود که چه کشورهايي اراده سياسي براي حمايت از اين ابتکار دارند؛ سپس ما با نيروهاي نظامي براي شناسايي توانايي‌هاي ويژه که از اين طرح پشتيباني مي‌کند، کار خواهيم کرد.آمريکا از زمان روي کار آمدن ترامپ بارها تلاش کرده با همراهي متحدان سرسپرده منطقه‌اي خود ائتلاف‌هاي نظامي عليه ايران راه بيندازد که با عدم همراهي کشورهاي مستقل منطقه، اين تلاش‌ها تاکنون بي‌نتيجه مانده است.