تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5083 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور در جلسه هيات دولت:
 توقيف نفتکش ايراني توسط انگليس بسيار سخيف و غلط بود 

رئيس‌جمهور اقدام انگليس در توقيف کشتي نفتکش کشورمان را بسيار کودکانه، سخيف و اشتباه توصيف کرد و اظهارداشت: انگليسي‌ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين کار را ادامه نداده و تکرار نکنند؛ چرا که تکرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت، گفت: دشمن به دنبال ايجاد ناامني در منطقه است و از اين رو به فضاي کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوي ديگر به طور نيابتي، کشتي نفتکش ايراني را توقيف کردند که کار بسيار سخيف و غلطي انجام دادند.

دکتر روحاني خاطرنشان کرد: انگليسي‌ها در آبهاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين کشتي را توقيف کردند در حالي که خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا که اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر که به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين کار سخيف را انجام داده است و اين در حالي است که مردم اسپانيا هم از اين کار انگليس اعلام انزجار دارند.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه اقدام انگليسي‌ها کاري بسيار سخيف، غلط و اشتباه بود و به زيان آنها است، تصريح کرد: همه بايد تلاش کنيم که در سطح جهان، خطوط کشتيراني از امنيت کامل برخوردار باشد و به انگليسي‌ها گوشزد مي‌کنم که شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعداً درک خواهيد کرد.

روحاني اظهارداشت: البته ممکن است انگليسي‌ها به دستور آمريکا و يا آنچه که گروه «ب» ناميده مي‌شود اين کار را کرده باشد که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهي است. ضمن اينکه مي‌دانيم که در داخل انگلستان شرايط انسجام ندارد و به هم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد اما در عين اين سراسيمگي و به‌هم‌ريختگي، توقيف نفتکش ايراني کاري احمقانه بود.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تحرکات اخير آمريکا را حکايتي جالب و خنده‌آور توصيف کرد و گفت:‌ تحرکات امروز آمريکا، حکايت آدمي است که با دست پس مي‌زند و با پا پيش مي‌کشد. آمريکايي‌ها از يک طرف برجام را يک توافق بسيار بد و به تعبير خودشان بدترين توافق مي‌دانند و بدون هيچ بهانه‌اي از آن خارج مي‌شوند و از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را کاهش مي‌دهد، همگي از آن ابراز نگراني مي‌کنند در حالي که بايد از آمريکا نگران بود که کل برجام را زير پا گذاشته است.

روحاني خاطر نشان کرد: آنها درخواست جلسه فوق‌العاده براي شوراي حکام دادند که چرا ايران برخي از تعهدات برجامي را کنار گذاشته است و اين داستان خنده‌آوري است که امروز آمريکايي‌ها آن را انجام مي‌دهند که کمتر مي‌توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اينگونه اقدامات گرفت.

رئيس‌جمهور افزود: آنها دليلي براي عدم غني‌سازي ايران اعلام نمي‌کنند و صرفاً مي‌گويند کار بدي است و يا اينکه هدف ايراني‌ها بد است. اما نمي‌توانند بگويند که اگر کار بدي است چرا خودشان آن را انجام مي‌دهند و تنها کشوري که در دنيا غني‌سازي بد انجام داده و از سلاح اتمي استفاده کرده است، امروز نصيحت‌گر ديگران شده و خود را مصلح معرفي مي‌کند.

روحاني تصريح کرد: آيا غني‌سازي که منجر به ساخت سوخت رآکتور قدرت شده و نيازمندي‌هاي مردم را در زمينه شيرين‌ کردن آب و يا تأمين برق برآورده مي‌سازد و موجب اقدامات پزشکي و توليد راديوداروها براي درمان بيماري‌ها مي‌شود و هزاران کاربرد صلح‌آميز در زمينه علوم فناوري دارد براي ايران بد و براي ديگران خوب است.

رئيس جمهور با بيان اينکه اروپايي‌ها هم از اينکه ايران برخي تعهدات خود را بر طبق برجام کنار گذاشته اظهار نگراني مي‌کنند، خطاب به آنان، گفت: شما نمي‌خواهد نسبت به ايران نگران باشيد، نگراني شما بايد از آمريکا باشد که کل اين تعهد و برجام را زير پا گذاشته و تمام تعهدات بين‌المللي را متزلزل کرده است.

دکتر روحاني تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب برجام و توافق حرکت مي‌کند و ساختارشکن نيستيم و ساختار برجام را برهم نزديم، ما 14 ماه به شما فرصت داديم و باز هم با اقدام جديد خود 2 ماه ديگر فرصت داديم و اقدامات ايران کاملاً صحيح، درست و در چارچوب قانون است.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: البته ممکن است برخي سليقه ديگري در خصوص چگونگي اقدامات کشورمان داشته باشند که مثلاً چرا هيجاني و جهشي واکنش نشان نمي‌دهيم. در مقابل اينها، مبناي ما اين است که فضا و زمان لازم را براي حفظ برجام تا جايي که ممکن است نگه داريم چرا که مي‌دانيم براي منطقه و جهان حائز اهميت است.

دکتر روحاني تصريح کرد: عجله‌اي نداريم که با قرارداد و توافقي که به معناي منطق و قدرت ديپلماسي ايران و توان مذاکراتي کشورمان در برابر قدرت‌هاي جهان است و توافقي که تمام قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را از بين برده و اتهام را از ايران رفع کرده و ما را بر صندلي مدعي نشانده و موجب انزواي آمريکا شده است، برخورد هيجاني داشته باشيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه حتي برجام تضعيف شده امروز از چنان قدرتي برخوردار است که سياست خارجي آمريکا را متزلزل کرده است، خاطر نشان کرد: امروز همه به آمريکا و ترامپ ايراد مي‌گيرند که چرا يک توافق مورد تأييد سازمان ملل را کنار گذاشته است.

روحاني با اشاره به اينکه اسرائيلي‌ها به صراحت اذعان کردند که آنها به آمريکا فشار آوردند که از برجام خارج شود، گفت: وقتي توافقي بدترين دشمن مسلمانان در منطقه يعني صهيونيست‌ها را نگران کرده است، معلوم است که توافق قدرتمندي است و برجام يکي از افتخارات ديپلماسي ايران و در تاريخ سياسي ايران هيچگاه فرصتي پيش نيامده بود که قدرت ديپلماسي خود را به رخ جهانيان بکشانيم و با اين توافق اين اتفاق مهم به وقوع پيوست.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه امروز گام‌هاي ما در زمينه برجام تدريجي، اما تصاعدي خواهد بود، گفت: نخستين هدف ما از اين اقدام آن است که برجام حفظ شود و ديگران را به سياست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانين بين‌المللي دعوت کنيم.

روحاني با اشاره به علاقمندي‌هايي که براي مذاکره با ايران ابراز مي‌شود، تصريح کرد: وقتي صدام خرمشهر، مهران و قصر شيرين را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاکره با ما سخن مي‌گفت، مشخص بود که اقدام او نادرست و فريبکارانه است، چرا که اگر به دنبال مذاکره بود بايد ابتدا از مناطق اشغال شده، بيرون مي‌رفت.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه همزمان با اشغالگري حرف از مذاکره معنا ندارد، گفت: اگر آمريکا بحث مذاکره را مطرح مي‌کند، قطعاً فريبکارانه، نادرست و غلط است. اگر فکر مي‌کنند که راه‌حل شرايط موجود مذاکره است، بايد تحريم‌ها را کنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.

روحاني تصريح کرد: اگر در گفتار خود صادق هستيد، بايد کل تحريم‌ها را کنار بگذاريد و از ملت ايران به خاطر اقدامات غلط و نادرستي که انجام داده‌ايد، عذرخواهي کرده و به تعهدات خود باز گرديد. در آن صورت شرايط متفاوت خواهد بود، اما بي‌ترديد زماني که خرمشهر در اشغال است با کسي صحبت نمي‌کنيم.

رئيس جمهور تأکيد کرد: زماني که اقتصاد مردم و روابط بانکي کشورمان و فروش کالا و واردات و صادرات دچار مشکل است، بحث از مذاکره حتماً فريبکاري است و ملت ايران هوشيار است و نمي‌توانيد با فريب، اين ملت را از راه حق منحرف کنيد.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از ايستادگي و تلاش ملت ايران، تمام مسئولين، وزرا و همه ارگان‌ها و نهادها که کار بزرگي را در ماه‌هاي اخير، انجام داده‌اند، گفت: عليرغم اينکه فشار دشمن شديدتر شده است و شرايطي به وجود آوردند که منطقه ناامن باشد، شاخص‌ها در همه زمينه‌ها مثبت و رو به رشد بوده است و در بازار امنيت نسبي حاکم است.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: بدخواهان تصور مي‌کردند که در شرايط کنوني همه چيز بهم خواهد ريخت در حالي که شرايط کاملاً برعکس تصور آنها رقم خورده است و در بهار امسال تراز تجارت خارجي مثبت بوده و صادرات بيش از واردات شده است، ضمن اينکه شرايط صادرات غيرنفتي نيز مناسب است و بسياري از فعالان اقتصادي بخاطر قانون و ملت ايران، ارز ناشي از صادرات را به داخل کشور بازمي‌گرداند که کار بسيار شايسته‌اي است.

روحاني وضعيت بنادر و کالاهايي که در آن وجود دارد را مناسب دانست و از وزراي راه و اقتصاد خواست تا کالاها در بنادر و گمرکات معطل نماند و در کمترين زمان ممکن به داخل کشور منتقل شود.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: پروانه‌هاي فعاليت بخش‌هاي توليدي و صنعتي در سه ماهه امسال روند خوبي داشته است و حتي پروانه‌هاي ساختماني نيز از زمستان پارسال رو به رشد بوده است که به معناي توسعه ساخت و ساز و اشتغال است.

وي شاخص اشتغال را بسيار اميدوارانه توصيف کرد و گفت: سال گذشته رقم بيکاري 12.1 بود و امروز به 10.8 رسيده است و اين رقم بسيار خوبي است و به معناي آن است که در مسير درست حرکت مي‌کنيم. در بازسازي مناطق سيل‌زده نيز همه دستگاه‌ها فعال بوده و شاهد اقدامات بسيار خوبي در رسيدگي به اين مناطق هستيم و همه اين شرايط به معناي آرامش، اميد مردم به آينده و تلاش مردم است.

رئيس جمهور تصريح کرد: تا زماني که وحدت و اتحاد همگاني و هدايت‌ها و درايت مقام معظم رهبري وجود دارد، هيچگاه مأيوس نشده و به آينده اميدوار خواهيم بود و بدخواهان نيز با ايستادگي ما ناچار خواهند بود به مسير درست بازگردند.


 کواکبيان در چهارمين اجلاس سراسري نشان عالي مدير سال تاکيد کرد
 نه به‌دنبال جنگ و ماجراجويي هستيم و نه مذاکره بدون لغو تحريم‌ها 
 تصميم‌گيري عجولانه و بي‌تصميمي دو آفت مهم برخي مديرانجوهره مديريت عقلاني را بايد در شرايط سخت اقتصادي جست‌وجو کرد

به گزارش خبرنگار «مردم‌سالاري آنلاين» دکتر مصطفي کواکبيان که در چهارمين اجلاس سراسري نشان عالي مدير سال در محل باشگاه ديپلماتيک وزارت امور خارجه با حضور چهارصد نفر از مديران برتر دستگاه‌هاي بخش خصوصي و دولتي سخن مي‌گفت به تفصيل در مورد شاخص‌هاي ممتاز مديريت عقلاني با رعايت حقوق شهروندي توضيحاتي
ارائه کرد.نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تبريک دهه کرامت و ايام ولادت حضرت ثامن‌الحجج امام رضا (ع) ضمن اشاره به روايتي از امام هشتم(ع) گفت: اينکه دوست هرکسي عقل اوست و دشمن او ناداني و جهالت اوست بيانگر تصميم گيري عقلاني همراه با دانش و آگاهي در عرصه مديريت است.

وي با اشاره به آسيب‌هايي که در چهار دهه گذشته به خاطر تصميم‌گيري‌هاي غيرعقلاني و غير علمي در بين برخي مديران وجود داشته است بر ضرورت امانتداري مديران و رعايت حقوق شهروندان تاکيد کرد و گفت: برخي از مديران متاسفانه فکر مي‌کنند کرسي رياست و مديريت، ارث پدري آنان است و هرگز روحيه خدمتگزاري ندارند و به همين جهت با اموال بيت‌المال از طريق رانت خواري و ميدان دادن به خويشاوندان و وابستگان برخورد ميراث خواري دارند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به موضوع «اينستکس» و کاهش تعهدات برجامي ايران و توقيف نفتکش ايراني در جبل الطارق، وضعيت روابط خارجي و بين‌المللي را بسيار سخت و پيچيده دانست و گفت: تصميم‌گيري در شرايط عادي چندان هنري لازم ندارند بلکه جوهره مديريت عقلاني را در شرايط سخت اقتصادي مي‌توان
جست‌وجو کرد.کواکبيان با اشاره به اينکه نبايد با اقدامات خويش اروپايي‌ها را با آمريکا‌يي‌ها هماهنگ کرد، افزود: البته ما به‌دنبال ماجراجويي و جنگ نيستيم اما تا زماني که تحريم‌هاي يک جانبه و ظالمانه آمريکايي وجود دارد با هيچگونه مذاکره‌اي هم با آمريکا موافق نيستيم.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه تصميم‌گيري‌هاي عجولانه و راه‌اندازي طرح‌ها بدون حساب و کتاب برخي مديران در دولت‌هاي نهم و دهم و بي‌تصميمي برخي مديران در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم هر دو آفت مديريت است گفت: مديران نبايد بدون مشورت و يا خودرأيي تصميم بگيرند تجربه‌هاي تاريخي و آموزه‌هاي ديني و دانش مديريت نشان مي‌دهد که هر تصميمي که با مشورت کارشناسان و متخصصان اتخاذ شود حتما پيامدها و دستاوردهاي مفيدتري به بار خواهد آورد.

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به ضرورت روز آمد بودن مديران به موضوع ارز ديجيتالي و نحوه استفاده از بيت کوين گفت: اگر دست‌اندرکاران آمادگي لازم از قبل در اين زمينه مي‌داشتند نبايد امروز هرکدام از بخش‌ها سخنان متضادي بر زبان جاري
کنند.

شايان ذکر است در پايان مراسم از پنجاه نفر از مديران شايسته تجليل و جوايزي به آنان
اهدا شد.


 رئيس قوه قضائيه:
 مردم بايد روند تغيير را احساس کنند 

رئيس قوه قضائيه گفت: تحول در برنامه‌هاي قوه قضائيه بايد به شکلي باشد که مردم اين روند تغيير را احساس کنند.

به گزارش ايسنا، آيت الله ابراهيم رئيسي در ديدار با قضات و کارکنان دستگاه قضائي استان مرکزي ضمن قدرداني از مديران دستگاه قضائي و قضات استان به جهت خدمت به مردم و رسيدگي به پرونده‌ها و گره‌گشايي، گفت: با وجود پست‌هاي سازماني، اداري، قضائي و نيروهاي موجود در مجموعه قضائي استان بايد به وضعيت موجود، پست‌هاي مصوب و شرايط مطلوب نيم نگاهي داشت. گاهي براي رفع گره‌هاي موجود تغييراتي انجام مي‌گيرد که وضعيت را به شرايط مطلوب نزديک مي‌کند.

وي با بيان اينکه آمار و عملکرد مهم است، اما ملاک تنها آمار و عدد نيست، افزود: از آمار و عدد به عنوان شاخص کار و تلاش نمي‌توان گذشت، اما بايد بهره‌وري را نيز مدنظر قرار گيرد.

رئيسي تصريح کرد: باورمان اين باشد که از نيروهاي بخش‌هاي ستادي در کار قضاوت استفاده شود، بايد همه در ميدان کار کنيم و تمام عواملي که در بخش‌هاي مختلف به قضات کمک مي‌کنند، نيز مورد توجه قرار گيرند چراکه کار همه عوامل در امور اثرگذار است.

وي با تاکيد بر اينکه هر کس در هر جايگاهي بايد عدالت را اجرا کند که قطعاً ماجور عندالله خواهد بود، سخت‌ترين کارها را کار قضائي دانست و گفت: مسلماً به نسبت اين سختي اجر و پاداش الهي افزايش مي‌يابد.

رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه افراد نه تنها از بيرون بلکه از درون نبايد نفوذپذير باشند، گفت: دادگستري و سازمان‌هاي وابسته به قوه قضائيه علاوه بر انجام وظايف بايد به خروجي کار نيز نگاه داشته باشند. نگاه مردم به عملکردهاست. اعتماد مردم سرمايه‌اي بسيار ارزشمندي براي قوه قضائيه است و بايد توجه شود، آنچه که انجام شده به ارتقا اعتماد و جايگاه قوه قضائيه از سوي مردم ختم شده است يا خير و اگر آسيبي وارد شده است بايد به سرعت آسيب‌زدايي شود.

وي بر افزايش آستانه تحمل نسبت به نقد از سوي دستگاه قضائي تاکيد کرد و با اشاره به اصل امر به معروف و نهي از منکر و افزود: در جهت اصلاح امور اداري و سازماني بايد وظيفه امر به خوبي‌ها و نهي از زشتي را توجه داشت. سلامت قضائي اداري و سازماني امر مهمي است و بايد نسبت به اين امر همواره مراقب بود.

رئيسي با اشاره به ديدار مجموعه دستگاه قضائي کشور با رهبري، افزود: در اين ديدار محوري‌ترين نکات مطرح شده از سوي رهبر معظم انقلاب برخورد با فساد درون قوه قضائيه بود.وي به مسائل رفاهي کارکنان دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: تقويت تعاوني‌هاي مسکن و مصرف بايد با 2 شرط رعايت شئون دادگستري و سازمان‌هاي تابعه و عدالت در توزيع انجام گيرد و هر کدام از اين دو شرط نباشد قطعاً سازمان آسيب مي‌بيند. بايد اقدامات دادگستري کاملاً قانونمند باشد تا بعداً خرده‌اي به کار و مأموريت اصلي وارد نشود. در ادوار گذشته اقداماتي براي گسترش منازل سازماني صورت گرفته است، اما بايد بيشتر شود. نکته مهم در اين راستا پايبندي به قانون و مقررات است، کمبود امکانات نبايد مقررات يک سازمان را به هم بريزد، بايد امکانات افزايش يابد، اما نکته مهم اينجاست که بايد اجراي مقررات باب شود و همه به آن پايبند باشد.

رئيسي با اشاره به توجه نسبت به اصلاح آئين نامه گروه‌هاي شغلي، افزود: اين آئين نامه هرچه به مرکز نزديک مي‌شود طرفداران کمتري پيدا مي‌کند به همين دليل بايد آئين نامه اصلاحاتي داشته باشد. قانون موجود بايد حتماً اجرايي شود و اگر ضعفي دارد بايد رفع و قانون قوي شود، اما نبايد از اجراي آن دور شد.

وي اضافه کرد: تشويق و تنبيه بايد در کنار هم باشد. تشويق‌هاي امضا شده در اين دوره بيش از 10 برابر تعداد تنبيه‌ها بوده است که اين تشويق‌ها نيز بايد اعلام و علني شود چراکه برخي از آن حاصل تلاش‌ها و شجاعت‌هاي کارکنان عليرغم فشارها و تطميع‌ها بوده است.

رئيس قوه قضائيه تصريح کرد: تمام تلاش مجموعه قوه قضائيه بر رفع مشکلات است اما شرايط از نظر بودجه‌اي و مالي خاص است. ان شاءالله از اين شرايط عبور کنيم. بنا داريم کمترين فشار مالي به همکاران وارد شود.

وي گفت: با همه کاستي‌ها وظيفه ما اجراي حق و عدالت و افزايش اعتماد مردم به عملکرد و کارآمدي دستگاه قضائي و به تبع آن نظام است. هيچ گونه ناامني را نبايد قبول کنيم و مردم بايد در سايه اقدامات قوه قضائيه احساس امنيت واقعي داشته باشند. مجموعه دستگاه‌هاي انتظامي، امنيتي و دادستان‌ها مطالبه‌گري کنند، تصميم گيرهاي قاطعي توأم با پيش بيني، پيشگيري و برخورد مناسب داشته باشند و بايد روز به روز امنيت در پرتو اقدامات قوه قضائيه افزايش يابد. رئيسي شرط ايجاد امنيت را مساعدت دستگاه‌هاي اداري دانست و گفت: بسياري از تصميمات موجب تشکل پرونده‌هايي مي‌شود که دستگاه قضائي در شکل‌گيري آنها نقشي نداشته است، اما در دستگاه قضائي اجازه ناامني، تخلف و بي قانوني را نبايد بدهيم و بايد پرونده‌هاي در زمان خودش و به موقع به دور از هرگونه نفوذ رسيدگي شوند.

رئيس قوه قضائيه اضافه کرد: تحول در برنامه‌هاي قوه قضائيه بايد به شکلي باشد که مردم اين روند تغيير را احساس کنند و اين تغيير به معناي آن است که نواقص چيست، چگونه رفع شود و بايد رفع شود که اين امر تغيير و تحول را رقم مي‌زند.


 گزارش آژانس از وضعيت ذخاير اورانيوم ايران 

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خبر داد که خلوص غني‌سازي اورانيوم ايران در حال حاضر به حد 4.5 درصد و ميزان ذخاير اورانيوم ايران به 213.5 کيلوگرم رسيده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، چند تن از ديپلمات‌هاي مطلع گفته‌اند که ديدبان هسته‌اي سازمان ملل [آژانس بين‌المللي انرژي اتمي] که بررسي‌هاي مربوط به توافق [هسته‌اي] را انجام مي‌دهد روز چهارشنبه در نشستي غير? علني به کشورهاي عضو گفته? است که ايران در حال غني‌سازي اورانيوم تا خلوص 5.‏4 درصد است که اين بالاتر از ميزان 67.‏3 درصد تعيين شده در توافق هسته‌اي با قدرت‌هاي بزرگ جهان است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همچنين روز چهارشنبه اعلام کردن که ذخيره اورانيوم ايران در حال حاضر 5.‏213 کيلوگرم اورانيوم است که اين بالاتر از حد تعيين شده 8.‏202 کيلوگرم اورانيوم? در توافق هسته‌اي و همچنين بيشتر از 205 کيلوگرم اورانيوم تأييد شده در يکم ماه ژوئيه مي‌باشد. بنابراين گزارش بازرسان آژانس روز سه‌شنبه خلوص غني‌سازي و ميزان ذخاير اورانيوم ايران را بررسي کرده‌اند.


 ارز 4200 توماني کمکي به کاهش قيمت‌ها نکرده است 
نويسنده : غلامرضا قدس

« احتکار شکر قيمت‌ها را بالا برد، کره گران شد، گوشت قرمز سهميه‌بندي مي‌شود، برنج گران شد، قيمت سيب زميني بالا رفت، قفسه فروشگاه‌ها خالي از ماکاروني است، پرايد شد 50 ميليون تومان، 70 درصد کالاهاي اساسي گران شده است و. . . اين تيترها گوشه‌اي از وضعيت بازار در يک سال اخير را روايت مي‌کند. داستان گراني انواع و اقسام کالاها تمامي ندارد، التهاب بازار فقط دامن سکه و ارز را نگرفته است، مسکن به آرزوي دور بخش عمده‌اي از طبقه متوسط و محروم تبديل شده است و اکنون با افزايش قيمت قابل توجه اقلام خوراکي و اساسي، اين امنيت غذايي است که تهديد مي‌شود. طبقه متوسط آب مي‌رود چرا که تامين اقلامي که در گذشته به راحتي براي او ممکن بود دشوار شده است، درآمدها رشدي نکرده، اما بازار هر روز ارمغان تازه‌اي از گراني را براي خريداران به همراه دارد. دولت مي‌گويد، مردم ارز نخرند و پول‌هايشان را در سکه که دچار نوسان قيمت است پس‌انداز نکنند، اما در بعضي موارد دست دولت هم براي پند و نصيحت مردم بسته است، هيچ کس نمي‌تواند کره و برنج و روغن و گوشت نخرد چرا که بدون اين‌ها زندگي مشکل است. مقصر گراني‌ها کيست؟ کمبود در بازار ناشي از چيست؟ دولت از محتکر گلايه دارد، توليد‌کننده‌ي داخلي از گراني مواد اوليه وارداتي مي‌گويد، واردکننده از سخت‌تر شدن دسترسي به بازارها به دليل تحريم، مردم اما به جيب خود و سبد خريدشان نگاه مي‌کنند و اين نگاه سنگين زماني سرزنش‌بارتر مي‌شود که پاي ارز ترجيحي به ميان مي‌آيد، ارزي که قرار است مواد اوليه را ارزان‌تر به توليد‌کننده برساند، کار واردکننده را راحت کند و کالاي ارزان به مصرف‌کننده برساند، اما شواهد نشان مي‌دهد تخصيص دلار نام‌آشناي 4200 توماني به واردات کمکي به ارزاني نکرده است.

شما ليست دريافت‌کنندگان ارز دولتي که هيچ کالايي به کشور وارد نکرده‌اند ببينيد، شامل 104 نفر و شرکت است. اين 104 فرد و شرکت از تمام نقاط کشورمان با سن و تحصيلات و سوابق متفاوت در يک لحظه به اشتراک رفتار رسيدند : « ارز رانتي 4200 توماني بگيرند و هيچ کالايي به کشور وارد نکنند!» اين گروه در جريان تاراج ارزي که از ارديبهشت ماه سال گذشته آغاز شده بيش از 10 ميليارد دلار ارز دولتي را به جاي تبديل به کالا و خدمات براي مردم به گاوصندوق‌هايشان سرازير کردند. گروه 104 نفره دقيقا در روزهايي که صنايع کشور بيشترين نياز ارزي براي تامين مواد اوليه و تجهيزات را داشت، در دوراني که دولت براي تامين ارز واردات دارو دست به گريبان بود و در شرايطي که قيمت کالاهاي مصرفي تحت تاثير افزايش ارز، روند افزايشي به خود گرفته بود با خاطري آسوده با دلارهاي رانتي ثروت‌هاي افسانه‌اي به هم زدند، آنها ارز 4200 توماني را با زد و بندهاي اداري و ثبت سفارش‌هاي تقلبي مي‌گرفتند و بدون نظارت بانک‌هاي عامل که کارشان تخصيص ارز بود هيچ کالايي را به کشور وارد نکردند، همان دلارهاي دولتي را به بازار ارز منتقل مي‌کردند و به قيمت‌هاي بالاي ده هزار تومان مي‌فروختند. اين گروه در تابستان سال قبل به ازاي هر دلار دولتي که دريافت کردند حداقل 5400 تومان سود و پس از آن در پاييز و زمستان سال قبل به ازاي هر دلار دولتي 8300 تومان به جيب زدند و. . . بي‌شک بسياري از اينها به خاطر بي‌توجهي و عدم نظارت کافي برخي مديران و سوءاستفاده بعضي از حاميان با نفوذ آنهاست. پرونده‌ها و مفاسدي که هرازچندگاهي مورد توجه رسانه‌هاي مختلف قرار مي‌گيرد و قطعا دادگاه تکليفشان را روشن خواهد کرد، اما چيزي که در اين بين نبايد فراموش شود مسئله « خودانتقادي » است. خداوند در قران کريم مي‌فرمايد : «حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا» يعني از خودتان حساب بکشيد قبل از اين که ديگران از شما حساب بکشند و اين دقيقا يعني خود انتقادي، بهترين شرايط اين است که انسان اعمال خود را قبل از ديگران مورد بررسي قرار دهد و اگر مشکلي هست خودش به حساب خود، رسيدگي و مشکلات را از پيش رو بردارد. اگر همه‌ي افراد جامعه از عالي‌ترين مقام حکومتي تا اقشار ضعيف جامعه و همچنين همه‌ي جريان‌هاي سياسي کشور اين کار را انجام دهند طبعا يک پاک‌سازي و تصفيه در عرصه اقتصادي، اجتماعي و سياسي کشور اتفاق مي‌افتد.

بايد توجه کرد که اين وظيفه و تکليف همه احاد جامعه از راس تا ذيل هرم حکومتي به ويژه مديران، مسئولان و همه‌ي چهره‌ها و گروه‌هاي سياسي است، هر تخلف، کوتاهي و لغزش بايد درون خود مورد بررسي قرار گيرد، اگر لازم است توبه کنند و اگر به جامعه لطمه‌اي زدند جبران نمايند، اگر به مردم ظلم کردند عذر بخواهند، در آن صورت جلوي بسياري از تخلفات گرفته خواهد شد و اعتماد مردم لطمه نمي‌بيند. از طرفي وقتي افکار عمومي و مردم ببينند مسئولان و جريان‌هاي سياسي عملکرد خود را بررسي مي‌کنند و در مقابل لغزش افراد مورد حمايت خود هيچ اغماضي ندارند اعتماد بيشتري به آنها خواهند داشت و اين را در پاي صندوق‌هاي راي به اثبات خواهند رساند. در اين بين قوه قضائيه هم بايد بدون توجه به اين که متخلفين و مجرمين، وابسته به کدام جناح و دسته سياسي هستند به صورت عادلانه به تخلفات آنها رسيدگي کند، در عين حال سرعت در بررسي و اعلام نتيجه مي‌تواند نقش بازدارندگي داشته باشد.

به همين دليل است که دستگاه قضائيه بسياري از مسايل و پرونده‌ها را علني مي‌کند. واقعيت اين است که انتشار يک جرم و تخلف چيز خوبي نيست، اما اگر بازدارنده باشد مي‌تواند مفيد و موثر واقع شود، با اين وصف اگر رسيدگي به يک پرونده قضايي و اعلام نتيجه آن طولاني شود، اصل ماجرا از حافظه‌ها پاک مي‌شود و ديگر اثر بازدارندگي نخواهد داشت. اميدواريم آقاي دکتر ابراهيم رئيسي همانطور که در مسئوليت‌هاي قبلي نشان داده است، در انتصاب جديد به عنوان رياست قوه قضائيه نيز منشأ خير و خدمات موثر و ماندگار هم براي قوه قضائيه و هم براي جامعه و مردم بشوند.