تاریخ 1398/04/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5082 برو جستجو جستجوی پیشرفته   احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي استان سمنان در دستور کار است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان گفت: احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي استان سمنان در دستور کار است.

عليرضا آشناگر در همايش نکوداشت روز دهياري به برخي از علل توسعه‌نيافتگي روستاها پرداخت و اظهار داشت: لازم است با توسعه روستاها در تقويت نقش روستاييان در توسعه کشور گام‌هاي اساسي برداشته شود.

وي با اشاره اثرات توسعه روستاها در توسعه همه‌جانبه شهرها گفت: توسعه‌نيافتگي روستاها اثري وضعي بر توسعه شهرها دارند؛ بنابراين نياز است نگاه‌ها و رويکردها در اين مقوله تغيير يابد.

استاندار سمنان تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده در ماندگاري مردم روستا در زادگاهشان را ناکافي دانست و اظهار داشت: بايد راهکارهاي عملي براي تثبيت و ترغيب و تشويق جمعيت روستانشين در روستاها پياده‌سازي شود.

آشناگر با اشاره به سکونت 26 درصد از جمعيت کشور در 60 هزار واحد روستايي در روستاها گفت: تثبيت جمعيت چه در روستاها و چه در شهرها يکي از مسائل مهم و حياتي در مرزهاي سياسي و مناطق شهري محسوب مي‌شود.

وي گفت: با توجه به اينکه 80 درصد منابع آبي و 90 درصد وسعت کشور در اختيار جمعيت روستايي قرار دارد، بايد از ظرفيت موجود در روستاها استفاده بهينه و براي توسعه همه‌جانبه کشور از اين ظرفيت بهره برد.

استاندار سمنان با اشاره به ايجاد برخي نابساماني‌ها با مهاجرت روستاييان به شهرها گفت: مردم روستا با مشکلاتي ازجمله نبود منابع درآمد کافي و بيماري مواجه هستند به همين دليل مجبور به مهاجرت و کوچ مي‌شوند.

آشناگر تأکيد کرد: بايد از بروز تبعيض در توزيع امکانات در بين روستاها و شهرها خودداري شود تا شاهد توسعه‌يافتگي همگام در شهرها و روستاها باشيم.

وي با بيان اينکه احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده است، گفت: بايد از اعتبارات اختصاص‌يافته به شهرداري‌ها و دهياري‌ها به نحو مطلوبي براي توسعه روستاها استفاده شود.

استاندار سمنان از تخصيص يک هزار و 300 ميليارد ريال از محل ارزش‌افزوده به شهرداري‌ها و دهياري‌ها در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: اين ميزان اعتبار تخصيص‌يافته در مقايسه با سال قبل از آن افزايش 18 درصدي داشته است.

آشناگر با تأکيد بر صرف بودجه‌هاي اختصاص‌يافته در روستاها به عموم مسائل ازجمله عمراني، اقتصادي، بهداشتي، فرهنگي، اجتماعي و ورزشي گفت: بايد فرهنگ کار در روستاها ترويج شود و اين مأموريت بر عهده دهياران است که بر اين امر مهم تمرکز کنند تا روش‌هاي نوين درآمدزايي پايدار در روستاها ايجاد شود.

وي بيان داشت: راهکارهاي متعددي براي توسعه در مناطق روستايي و احياي روستاها وجود دارد که دهياران با آگاهي کامل و جامع از موانع و مشکلات موجود در روستاها و تقويت نقاط قوت مي‌توانند آن‌ها را عملياتي کنند.

استاندار سمنان ازجمله راه‌هاي توسعه روستاها را توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري اين مناطق عنوان کرد و ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي در روستاها را در ارتقاي اقتصاد روستاها مؤثر دانست.

آشناگر تصريح کرد: استفاده از ظرفيت و‌ توانمندي دهياراني که عملکرد خوب دارند براي مناصب مديريتي در بخشداري‌ها استفاده مي‌شود و در مقابل دهياران با عملکرد ضعيف کنار گذاشته خواهند شد.

توسعه روستاها در گرو تخصيص اعتبارات لازم است

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان هم در اين همايش لازمه آباداني شهرها را آباداني و پيشرفت روستاها عنوان کرد و گفت: توسعه روستاها درگرو تخصيص اعتبارات است.

منوچهر فخري اظهار داشت: کاهش جمعيت در روستاها و در مقابل افزايش تمايل به شهرنشيني از مسائلي است که بايد مورد بررسي و واکاوي جدي قرار گيرد و براي تغيير و اصلاح اين روند چاره‌اي انديشيده شود.

وي بيان داشت: آنچه مي‌تواند يک روستانشين را دلگرم به ماندن در روستا کند؛ پيشرفت و آباداني روستاهاي است که بايد اين مهم در دستور کار قرار گيرد؛ چرا که لازمه توسعه و پيشرفت و آباداني شهرها وجود روستاهايي آباد است.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان تأکيد کرد: ماندگاري اهالي روستا و تمايل آن‌ها به سکونت در زادگاهشان نيازمند تخصيص اعتبارات لازم و موردنياز است و بايد در اين زمينه هزينه شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان با تأکيد بر تقويت و توسعه اقتصاد روستاها گفت: توجه به مقوله گردشگري و ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي ازجمله راهکارهاي مؤثر در توسعه اقتصاد روستاها است.

فخري بيان داشت: بايد از ظرفيت بانوان توانمند در عرصه مديريت روستايي و شهري استفاده شود و اين مهم به‌طور ويژه در دستور کار قرار گيرد که البته اين مهم بارها مورد تأکيد از جانب استاندار سمنان قرار گرفته است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش تأکيد کرد: بايد مديريت واحد روستايي براي توسعه روستاها به ‌طور جدي در دستور کار قرار گيرد.

احمد همتي يکي از اقدامات مجلس براي توسعه و تقويت روستاها را تصويب ارزش‌افزوده براي روستاهاي در مجلس دهم عنوان کرد.

وي با تأکيد بر توسعه عمراني، خدماتي، اقتصادي و گردشگري روستاها گفت: در اين راستا مي‌توان تسهيلات ارزان‌قيمت با محوريت مديريت دهياران در نظر گرفت.


 افتتاح باغ موزه دفاع مقدس سمنان تا پايان سال 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس کشور گفت: باغ موزه دفاع مقدس سمنان با 85 درصد پيشرفت تا پايان سال افتتاح مي‌شود.

سردار ناظر معاون معاون هماهنگ‌کننده و امور استان‌هاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس کشور گفت: ساخت باغ موزه دفاع مقدس سمنان با اعتبارات سفر رهبري در سال 88 مصوب شد.

وي با اشاره به افتتاح مرحله اول اين مجموعه در سال گذشته و افتتاح مرحله دوم آن تا پايان سال 98 تصريح کرد: بخش محوطه بيروني مجموعه در حال ساخت است و در حال پيگيري‌ها براي پايان اين طرح تا پايان سال هستيم.

اعضاي هيات رئيسه بنياد حفظ آثار کشور ديروز از باغ موزه دفاع مقدس سمنان بازديد کردند و از نزديک از روند ساخت اين مجموعه مطلع شدند.

افتتاح 6 باغ موزه در هفته دفاع مقدس

معاون بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس کشوردر حاشيه اين مراسم در گفتگو با خبرنگاران گفت: در هفته دفاع مقدس امسال 6 باغ موزه افتتاح مي‌شود.

سردار ناظر گفت: در سال 96، افتتاح 10 باغ موزه دفاع مقدس در کشور انجام شد که سمنان هم در اين فهرست بود. وي تصريح کرد: به علت مشکلات پارسال، برنامه 6 باغ موزه 97 انجام نشد و قرار است امسال اين باغ موزه‌ها تکميل و در هفته دفاع مقدس بهره برداري شود.

سردار ناظر ابراز اميدواري کرد تا سال 1400 در تمام استان‌هاي کشور کار ساخت موزه‌هاي دفاع مقدس به پايان برسد.


 همزمان با دهه کرامت
 رواق رضوي در آستان مقدس امام‌زاده يحي‌ بن موسي‌الکاظم‌(ع) سمنان دائر شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

همزمان با بزرگداشت دهه کرامت، رواق رضوي با هدف ارائه خدمات به مردم تحت عنوان "رواق خدمت و محبت به رسم امام هشتم‌(ع)" در آستان مقدس امام‌زاده يحيي‌بن موسي‌الکاظم‌(ع) برادر امام رضا‌(ع) در سمنان برپا شد.

اين ايستگاه همراه با برگزاري جشن‌هاي دهه کرامت در ايام دهه کرامت هر شب در اين آستان مقدس دائر است.

در رواق رضوي ايستگاه‌هايي براي خدمت‌رساني در امور مشاوره خانواده، حقوقي، مشاوره سلامت و... دائر است.

ايستگاه‌هاي مهدالرضا، آموزش و ثبت‌نام خادمياران، ايستگاه کارآفريني و اشتغال و غرفه کتاب و کتابخواني از ديگر بخش‌هاي رواق رضوي در امام‌زاده يحيي‌بن موسي‌الکاظم‌(ع) سمنان است.

اين ايستکاه در دهه کرامت از ساعت 18 تا 22 آماده خدمت‌رساني به دوستداران خاندان عصمت و طهارت‌(ع)، علاقه‌مندان به فرهنگ رضوي و قشرهاي مردم سمنان است.

به مناسبت دهه کرامت بيش از 100 عنوان برنامه در نقاط مختلف استان سمنان در حال برگزاري است و دو کاروان از خادمان رضوي متشکل از 9 نفر نيز ديشب وارد استان شده و با اقامت يک هفته‌اي در استان و عزيمت به شهرهاي مختلف با مردم اين استان ديدار و در برنامه‌هاي مختلف شرکت مي‌کنند.


 خريد بيش از 25 هزار تن گندم از کشاورزان استان سمنان 

سرويس خبر:

مدير تعاون روستايي استان سمنان با گذشت حدود يک ماه از آغاز خريد تضميني گندم گزارشي از اجراي اين طرح در استان داد.

به گزارش روابط عمومي تعاون روستايي استان سمنان؛ احسان عباسپور با بيان اينکه خريد تضميني گندم از ابتداي خرداد ماه آغاز شده است و همچنان ادامه دارد، گفت: تاکنون بيش از 25 هزار تن گندم از کشاورزان شهرستان‌هاي مختلف استان خريداري شده است.

وي با بيان اينکه اين شبکه به عنوان مباشر مسئوليت خريد تضميني اين محصول و تحويل آن به شرکت غله و خدمات بازرگاني را برعهده دارد، اضافه کرد: کشاورزان پس از برداشت گندم مي‌توانند به 23 مرکز خريد در شهرستان‌هاي مختلف استان مراجعه و براي تحويل محصول خود اقدام کنند.

وي با بيان اينکه قيمت مصوب دولتي خريد گندم 1700 تومان است، خاطرنشان کرد: مبالغ گندم خريداري شده از طريق شرکت غله و خدمات بازرگاني استان به حساب کشاورزان واريز و پرداخت مي‌شود.


 سرويس خبر 

توليد يکي از برترين گونه‌هاي گل‌محمدي

در شرکت‌هاي تعاوني توليد شهرستان دامغان

سرويس خبر:

شرک‌هاي تعاوني توليد شهرستان دامغان در طرح تحقيقاتي بررسي گونه‌هاي مختلف گل‌محمدي با مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان همکاري کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره تعاون روستايي شهرستان دامغان؛ نتايج اين تحقيق نشان داد: يکي از بالاترين ميزان ماده ژرانيول به نمونه‌هاي گرفته شده از باغ گل‌محمدي شرکت تعاوني توليد امين کشت ديباج تعلق دارد.

همچنين بيشترين درصد ترکيب ليناليل استات در باغ گل شرکت تعاوني پرتو کشت کلاته به دست آمده است.

هدف از اجراي اين طرح دستيابي به ارقامي بود که از نظر صفات توليدي داراي برجستگي هستند و در شرايط آب و هوايي استان توليد پايدارتري خواهند داشت.

اين طرح از سوي مهندس سيد‌عليرضا حسيني محقق و همکارانشان در مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان انجام شده، که نتايج آن در چند روز اخير منتشر شده است.

ژرانيول ماده‌اي است که باعث ايجاد عطر و بو در گل‌محمدي مي‌شود. ليناليل استات هم يکي از ترکيبات اصلي تشکيل‌دهنده اسانس روغني است که در عطرسازي‌ها و رايحه درماني کاربرد دارد.

با مشارکت شهرداري سمنان؛

پويش فصل گرم کتاب در سمنان

سرويس خبر

پويش ملي «فصل گرم کتاب» با مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و شهرداري در سمنان، شهر دوستدار کودک اجرا مي‌شود.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، نبي‌اله خدابخشي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان از اجراي پويش ملي «فصل گرم کتاب» با مشارکت شهرداري سمنان در تابستان 1398 خبر داد و گفت: کانون پرورش فکري به‌عنوان يک سازمان متولي در غني‌سازي اوقات فراغت، وظيفه دارد تا خدمات فرهنگي، هنري و ادبي خود را در ايام فراغت کودکان و نوجوانان عرضه کند.

خدابخشي در ادامه افزود: اين پويش با هدف ايجاد فضايي متفاوت در حوزه‌ي مطالعه براي مخاطبان کودک و نوجوان با شعار «آينده را بايد ساخت» بر دو محور موضوعيِ «ترويج فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني» و «تقويت مهارت‌هاي زندگي(تمرين زندگي)» تأکيد دارد.

مديرکل کانون استان سمنان هم‌چنين با اشاره به برگزاري اين پويش هم‌زمان با سمنان در پارک کودک شهرستان شاهرود اظهار داشت: در پويش فصل گرم کتاب، مربيان با برپايي ايستگاه کتاب‌خواني ويژه اعضا و والدين ضمن اجراي فعاليت‌هاي متنوع و خلاقانه‌ي کتاب‌محور مانند قصه‌گويي و نمايش خلاق، شعرخواني، کاردستي، رصد نجوم، کارگاه علمي، بلندخواني کتاب، بازي‌هاي گروهي و. . . به معرفي کانون، کتاب‌هاي پرخواننده، عرضه‌ي خدمات فرهنگي، چگونگي برقراري ارتباط مؤثر با کودکان و نوجوانان و جذب عضو مي‌پردازند.

شايان ذکر است؛ پويش «فصل گرم کتاب» با حضور مربيان مجتمع و مراکز فرهنگي‌هنري کانون سمنان، مهدي‌شهر و شهميرزاد از تاريخ 18 تيرماه1398 سه‌شنبه‌ي هر هفته ساعت 19 تا 22 در بوستان شقايق آغاز مي‌شود و تا 26 شهريورماه ادامه دارد.

در فرهنگسراي اميد خانواده برگزار مي‌شود:

کارگاه شاد و آموزنده " مزرعه‌دار کوچک"

در راستاي سمنان، شهر دوستدار کودک

سرويس خبر

کارگاه شاد و آموزنده " مزرعه‌دار کوچک" در راستاي سمنان، شهر دوستدار کودک در فرهنگسراي اميد خانواده برگزار مي‌شود.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان سرپرست سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان از برگزاري کارگاه مزرعه‌دار کوچک در سمنان خبر داد.

عباس بابايي با بيان اينکه اين کارگاه در راستاي سمنان، شهر دوستدار کودک برگزار مي‌شود، تصريح کرد: برگزاري کارگاه شاد و آموزنده "مزرعه‌دار کوچک"، فرصت تعامل کودک با عناصر مختلف طبيعت از جمله آب، خاک، سرما، گرما، گياهان و حيوانات را به صورت ايمن فراهم مي‌کند.

وي در ادامه افزود: برپايي کارگاه مزرعه دارکوچک، فضايي ايجاد مي‌کند براي کاوش‌هاي سرخوشانه و کنجاوانه که کودک در آن مسير کاوش را طي مي‌کند، تجربه مي‌کند و به پاسخ پرسش‌هايش مي‌رسد و در کل در مهارت‌هاي فردي و اجتماعي مفيدي را کسب مي‌نمايد.

بابايي گفت: مزرعه کودک فرصتي براي همزيستي کودک و طبيعت در جامعه شهري امروز به شيوه نياکان و تجربه شيرين زندگي در جريان طبيعت است. آشتي با مزرعه، کاشت و برداشت، طعم شيرين زندگي با حيوانات اهلي و بوي خوش زندگي روستايي، فرصتي بي‌نظير براي آموزش کارگروهي به کودکان براي تامين زندگي روزانه، با چاشني عشق به کاشت و برداشت گياهان به شيوه‌اي کودکانه طعمي فراموش نشدني يافته با طعمي که خاطره‌اش ماناتر از هزاران خاطره در فضاي مجازي است.

سرپرست سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان در پايان يادآور شد: کودکان علاقه‌مند به مزرعه‌داري مي‌تواند جهت شرکت در اين کارگاه شاد و آموزنده به فرهنگسراي اميد خانواده مراجعه و يا با شماره 33466953 تماس حاصل نمايند.