تاریخ 1398/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5081 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبرهاي هفته  

راه‌حلي از نوع پاک کردن صورت مسئله

وزيرراه و شهرسازي لابد از منظر کارشناسي گفت: « خانه نخريد تا قيمت‌ها واقعي شود! » در اين مورد که به نظر مي‌رسد از نوع راه حل‌هايي است که مربوط به پاک کردن صورت مسئله است بايد از وزير پرسيد آيا خانه‌هاي مسکوني، ارزان تمام مي‌شود و گران مي‌فروشند يا نه، همه‌ي امور مربوط به ساخت و ساز از زمين و مصالح با هم گران شده است. وانگهي در صورت صحت گفته‌هاي وزير، جهت بي‌سرپناهان، شخص وزير و وزارت تحت مسئوليت ايشان جهت خانه‌دار شدن مردم چه راهکاري براي ارائه و تعديل قيمت‌ها دارند تا به گمان ايشان قيمت‌ها واقعي شوند؟

تساوي حقوق شهروندي

همه‌ي اقوام ايراني

رئيس جمهور حسن روحاني در پيامي به کنگره‌ي بين‌المللي « مشاهير کرد » در سنندج گفت: همه‌ي اقوام ايراني از حقوق شهروندي يکسان برخوردارند و نيز رمز عبور ايران از فراز و نشيب‌ها همبستگي فرهنگي اقوام و مذاهب است و اينکه کردها مانند ساير اقوام ايراني، به عنوان يکي از قديمي‌ترين و فرهنگي‌ترين مردمان کشور، هميشه ايران خاستگاه فرهنگي خود را دانسته‌اند و هرگز شهداي کرد و خدمات شايان فرهيختگان و اديبان کرد به فرهنگ و ادب فارسي را از ياد نمي‌بريم. . .

در اين زمينه بايد گفت که نه تنها کردهاي اصيل و آينده‌نگر، جدايي از ايران را نمي‌خواهد بلکه از خود اقوام ديگر ايراني، در ايراني بودن ايراني‌ترند که چنين انديشه‌اي البته راز همبستگي همه‌ي اقوام و نحله‌هاي فکري تحت ايران واحد و داراي استقلال واقعي است.

ايران را توافق را نقض نکرده است

لابد مي‌دانيد که معاهده‌ي بين‌المللي توافق هسته‌اي جهت هرکدام از کشورهاي 5+1 از جمله ايران وظايفي را تبيين و تعريف کرده است که بايد به تعهدات خود عمل کنند بنابراين خودسري آمريکا و ناتواني و انفعال اروپا، موجبي است تا ايران به خود حق بدهد تا از تعهدات موصوف و معين خود بکاهد که البته اين به معناي خروج ايران از برجام نيست بلکه در برابر ناتواني ديگران از تعهدات برجامي خويش به شمار مي‌آيد و دکتر ظريف اعلام هم کرده است که اين کاهش از تعهدات به معناي خروج از برجام محسوب نمي‌شود و به نوعي واکنشي است در مقابل مسئوليت‌ناپذيري ديگران و بيان تکليفي تا امضاکنندگان برجامي به مسئوليت حقوقي و قانوني خود عمل کنند.

اسرائيل از درون در حال نابودي

اسرائيل و هر دولت و حکومتي که بنا را بر غصب و خشونت و کشورگشايي گذاشته باشد، محکوم به نابودي است بنابراين نظر استراتژيست معروف رژيم صهيونيستي و از مسئولان امنيتي اين رژيم که نسبت به آن از درون و برون شناخت دارد، تصريح مي‌کند که اين رژيم مثل موريانه از درون خود را مي‌خورد و بر نظر سيدحسن نصرالله صحه مي‌گذارد که گفت: اين رژيم خانه‌ي عنکبوتي است. فساد و تبعيض آن چيزي است که اين رژيم را رو به نابودي مي‌برد يک نشانه‌ي تبعيض نژادي و قومي آن ناآرامي‌هاي اخير آفريقايي‌ها در اقصا نقاط حکومت «تل‌آويو» پس از کشته شدن جوان «اتيوپياتي» است که معلوم مي‌شود به هم کيش خود هم اين رژيم رحم نمي‌کند.

ترامپ بازنده‌ي انتخابات 2020

روزنامه‌ي «‌هافينگتون پست » در گزارشي اعلام کرد که «دونالد ترامپ» در انتخابات 2020 به دموکرات‌ها مي‌بازد. اين روزنامه به مدل آماري به اثبات رسيده، نوشت از قراين پيداست که هم اکنون، عرصه‌ي مبارزاتي به سود دموکرات‌ها رقم مي‌خورد و در نظرسنجي افکار عمومي مشترک «‌هاروارد » و موسسه‌ي «هريس» ميزان رضايت از ترامپ از 48 درصد در ماه مه به 44 درصد در ماه ژوئن رسيده است با اين همه بايد گفت که جامعه‌ي آمريکا هنوز هم شعارهاي نژادپرستانه و حس برترجويانه و عوام‌گرايي‌هاي او را دوست مي‌دارد و عامل ديگر محبوبيت ترامپ همان رشد اقتصادي و کاهش بيکاري است که در سال‌هاي اخير آمريکا، نمود خاصي داشته است و اين نظرسنجي‌ها اگر درست مي‌بود و همان مسائل به قرار خود مي‌ماند، اکنون رئيس جمهور مي‌بايست در اختيار «هيلاري کلينتون» باشد نه ترامپ

توقيف نفت‌کش ايراني، مصداق

راهزني دريايي

در پي توقيف غيرقانوني نفت‌کش حامل نفت ايران در تنگه‌ي جبل الطارق (که از نظر اسپانيا، حق مالکيت آن با اسپانياست نه انگليس) سفير انگليس در ايران به وزارت امور خارجه‌ي ايران خوانده شد، براين موضوع که مدارک و مستندات مربوط به اين نفت‌کش، محموله‌ي آن صد درصد قانوني است و انگلستان از منظر حقوقي، حق ندارد تحريم‌هاي يک جانبه‌ي خود يا اتحاديه‌ي اروپا به صورت فرا‌سرزميني، عليه کشورهاي ديگر اعمال کند.

در اين جسارت يا تجاوز و دزدي دريايي که به آمريکا و به کارگزاري دولت انگليس صورت گرفته، سنجيدگي رفتار حقوقي ما و مراجعه به مراکز حقوقي جهاني و نيز کارهاي سياسي مي‌تواند افکار عمومي اروپا را به سود ما تغيير دهد. در اين صورت هر اقدامي از نوع مقابله مثل به زيان ماست و بايد پرهيز کرد.

نکته‌هاي کليدي حقوقي و اجرايي

از نکات بسيار مهم و قابل تامل به قول معاون قوانين حقوق مجلس شوراي اسلامي، مقابله با فساد، منوط به شفافيت قانون است و نيز موازي‌کاري در امور کشور به عنوان مثال مجلس شوراي اسلامي. مرجع قانون گذاري و ناظربراجراي قوانين جاري است اما گاهي و در روزهاي اخير بيش‌تر و شديدتر، نهادهاي ديگر مثل مجمع تشخيص مصلحت نظام به خود حق مي‌دهد که مصوبات قانوني از نوع خانه‌ي ملت داشته باشد شوراي انقلاب فرهنگي، هيات عمومي ديوان عدالت اداري، ديوان عالي کشور و. . . از ديگر نهادهاي موازي‌کار و شبه قانون‌گذاري‌اند و اضافه کنيم بر نظريات دقيق و حقوق‌مند ميرمحمدصادقي، نهادهاي فرهنگي خارج از شمار که گاهي به بيش از 60 مي‌رسند و بودجه مي‌گيرند اما پاسخگو بايد فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش و آموزش عالي باشند. بنابراين، تنقيح قوانين مي‌تواند کشور را از آسيب‌هاي جدي حفظ کند.

مهم‌ترين انتظار مردم

از قوه‌ي قضايي کشور

يکي از وکلاي دادگستري گفت: مهم‌ترين انتظار مردم از دستگاه قضايي کشور، اجراي همه جانبه‌ي عدالت است. سخن درست و منطقي است اما جامعه از دستگاه داوري کشور به غير از مورد بالا، انتظارات ديگري هم دارد که اميدواريم در تحولات جديد اين قوه به نکات ديگر هم که خواسته اکيد ملت است، بدان توجه خاص مبذل شود آن چنان که حق مردم در مورد هر کس، عادلانه، اساس کار باشد. مورد مهم ديگر استقلال اين دستگاه بسيار تاثيرگذار از نهادهاي آشکار و پنهان است که راي قاضي را مورد تاثير خود دارد . در حالي که اين قاضي است که بايد راي او در همه جا و هر نهادي نافذ باشد و مورد آخر پاک‌سازي اين دستگاه از شوائب احتمالي است.

سياست خشن پکن عليه مسلمانان

تحقيقات مستند بي‌بي‌سي نشان مي‌دهد که دولت چين در حال جدا کردن کودکان اقليت مسلمان « اويغوز » از خانواده‌هاي آنهاست و روانه ساختن آنها به مدارس شبانه‌روزي تا خوب شست و شوي مغزي شوند. دولت چين، خود اذعان دارد که جهت ممانعت از افراطي‌گري ديني و بازآموزي، اويغوزهاي مسلمان بايد راهي اردوگاه‌هاي خاص شوند و عجيب اين که والدين کودکان مستقر در شبانه‌روزي‌ها نيز از فرزندان خود هيچ اطلاعي ندارند و از اين سو از ناحيه‌ي مسلمانان جهان هم به جهات خاصي سياسي از جمله ايران، هيچ حمايت و حتي ابراز همدردي هم صورت نمي‌گيرد. جري شدن حکومت کمونيستي چين هم به سبب همين بي‌توجهي‌هاست.

نتيجه‌ي جنگ به نفع يمن فقير رقم خورد

هرچه جنگ تجاوزکارانه‌ي رژيم سعودي ادامه يابد، نتيجه به نفع مردم مصمم، شجاع و در عين حال فقير يمن، رقم مي‌خورد. تازه‌ترين خبر هم انهدام کامل سامانه « پاتريوت » رژيم سعودي در حملات هوايي انصارالله است. سامانه‌ي «پاتريوت » آمريکايي عربستان که با موشک‌ها و پهپادهاي يمني منهدم شده، دو نتيجه داشته است: اول، امارات را با ترس و لرز به خانه بازگردانده و اختلافات بين دو وليعهد فتنه‌گرا را بيش‌تر دامن زده است. خروج مصر از ائتلاف سعودي پيش از امارات، شکست عربستان متجاوز سعودي خيلي سرعت بخشيده، چرا که جنگ از خانه‌ي يمني‌ها به خانه‌ي سعودي‌ها منتقل شده و اينگونه نويد مي‌دهد که اين رژيم از همه جا حتي از آمريکاي ترامپ هم رانده خواهد شد. شکستي که مقدمه‌ي آن آشکار شده است.

ايران از اروپا هم امن‌تر است

« مارک ويلموتس» سرمربي تيم فوتبال ايران که بلژيکي است در مصاحبه با سايت « sporza » ازتجربه‌ي زندگي در تهران گفت و از خوبي و تميزي شهر تهران و امنيتي که در ايران حاکم است. امنيتي که حتي در اروپا هم نيست. نظريک اروپايي که پيوسته غرب را برتر از شرق مي‌داند، مي‌تواند در داوري و مقايسه براي ما بسيار مهم باشد؛ امنيتي که علاوه بر هشياري برپا دارندگان نظم و تامين‌کنندگان امنيت، به فرهنگ و مدنيت ايراني برمي‌گردد که سعي مي‌کند در رفتارها، از مسير تعادل و تعارف، خارج نشود.

امنيت ايران و ترکيه به هم پيوسته است

به گزارش « ايسنا »، « لعيا جنيدي » معاون حقوقي رئيس جمهور در ديدار با « دريا اورس » سفير ترکيه در ايران، از وابستگي امنيت دو کشورگفت و نيز دوستي و ارتباط نزديک و تنگاتنگي که بين بازرگانان دو کشور برقرار است. البته در اين راه، بايد مشکلات حقوقي را به سرعت حل کرد و مسائل را سامان داد.

ناگفته نماند، امنيت هرکشوري از جمله ايران، به روابط خوبي است که با همسايگان دارد به ويژه ترکيه که دروازه‌ي ايران جهت ورود به اروپاست و مسائل مهمي در مورد روابط همجواري که مي‌توان سامان داد و به امنيت مناطق مرزي ايران در منطقه‌ي حساس، سامان داد

ضعف فاحش اروپا در مقابل آمريکا

حسن بهشتي‌پور، تحليل‌گر مسائل بين‌الملل، از ضعف اروپا در مقابل آمريکا گفت و نکته‌ي مهمي که اگر ايران بخواهد با افزايش توان هسته‌اي غرب را به تجديدنظر وا دارد، موفق نخواهد شد چرا که اروپا هرگز توان مقابله اگر هم بخواهد، در مقابل آمريکا نخواهد داشت. مگر اين که ايران، توان تجاري و اقتصادي خود را با اروپا بالا ببرد و. . .

نگارنده در آغاز چنين روابطي به دونکته اشاره کرد به اين که مبادلات تجاري اروپا با آمريکا، بيش از 700 ميليارد دلار در سال است در حالي که اين تبادل بازرگاني اروپا با ايران به کمتر از 20 ميليارد دلار مي‌رسد، بنابراين اروپا مي‌تواند به آساني، ايران را کنار بگذارد اما در مورد ترکيه امکان ندارد. حال اگر مي‌خواهيم مثل ترکيه با غرب عمل کنيم بايد موقعيت حساس ترکيه را کسب کنيم اين، درحالي است که به هيچ وجه امکانات و ابزارهاي ما کمتر از ترکيه نيست به ويژه در مورد سرمايه‌هاي انساني ايران که کمتر کشوري حايز آن است.

شوراي فرهنگ عمومي استان سمنان

تشکيل شوراي فرهنگ عمومي سمنان، ناگفته پيداست که امر مبارکي است منوط به آن که راهکارها و ظرافت‌هاي فرهنگ عمومي را بشناسد و در تقويت آن دقيقه‌اي فرو نگذارد و آسيب آن هم آن‌جاست که به جاي پرداختن به فرهنگ عمومي که عموم نحله‌ها و سلايق و گرايش‌ها را شامل مي‌شود بخواهد به فرهنگ خصوصي بپردازد و به نوعي بخواهد خود را از بيرون به اين فرهنگ تحميل کند. ناگفته نماند که فرهنگ، هنرها و دانش‌ها و سنت‌ها و عرف‌ها و سلايق فکري و عاطفي يک قوم را در برمي‌گيرد که بايد نخست، اين ظرافت‌ها و دقايق و هنجارها را شناخت و به ضعف و قوت آن پي برد آن گاه به درماني بيماري‌ها و نقايص آن پرداخت نه آن که بيمارترش کرد.

امارات، غده‌اي سرطاني در منطقه!

شيخ نشين امارات،کشور کوچکي است که مي‌خواهد با پول نفت، بزرگي‌ها کند اما راه آن مسير را نشناخته و ايجاد زحمت فراواني مي‌کند، شرکت در تجاوز به يمن با همراهي رژيم سعودي و نيز فتنه و فسادي که در حمايت داعش و گروه‌هاي تکفيري داشته است برکسي پوشيده نيست و نيز در ايجاد ارتباط با رژيم صهيونيستي که خلاف ويرانگر مصالح اسلام و منافع مسلمانان است و جهان اسلام هم به تقبيح چنين اعمالي پرداخته است که آخرين آن، فروش ملت فلسطين در « معامله‌ي قرن » بوده است. در تخريب روابط بين مسلمانان و سرزمين‌هاي اسلامي در روزهاي اخير، مي‌توان از کشتار غيرنظاميان در طرابلس ليبي اشاره کرد که توسط جنگنده‌هاي اف 16 اماراتي صورت گرفته است و به زباني ديگر، آمريکا به دست و پول و حماقت اين رژيم، به مسلمان‌کشي و ايجاد تفرقه، مشغول شده است.

افزايش سطح غني‌سازي اورانيوم ايران

از 16 تيرماه و در پايان ضرب الاجل 60 روزه‌ي ايران، گام دوم به پيش برداشته شد و سطح درصدي غلظت از 67/3 درصد گذشت و اين آغاز ديگري است جهت کاهش تعهدات ايران در مقابل بي‌تعهدي اروپا با آن همه وعده‌هاي توخالي و ضعفي که اروپاي وابسته در مقابل آمريکا دارد. اين افزايش سطح غني‌سازي اگرچه انتقادهايي را سبب شده اما ايران، چاره‌اي جز اين ندارد. هرچند هم اگر باز بي‌پاسخ بماند، در اين مورد محمدجواد ظريف هم اعلام کرده است که تمامي گام‌ها در صورت پايبندي اروپا به مسئوليت و تعهدات خود قابل بازگشت خواهد بود. در هرحال، اگرچه ممکن است اين تحرکات عليه ايران رقم بخورد اما عوارض آن کمتر از انفعال و دست روي دست گذاشتن نيست.

« بدبيني لندن به آمريکا »

لندن به آمريکا بدبين است. افشاي ايميل‌هاي سفير بريتانيا در واشنگتن به يک جنجال بزرگ تبديل شده است چرا که وي در نامه ترامپ رئيس جمهور آمريکا را «بي‌منطق » «متزلزل » و « ناکارآمد » توصيف کرده است و. . .

البته بايد گفت که اگر انگليس بيش از هر کشوري، وابسته به آمريکا و دنباله‌رو سياست واشنگتن است اما دستور صريح ترامپ به انگليس در توقيف نفت‌کش ايراني، باعث تنازل وجه انگلستان در ميان اقران اروپايي شده است به همين دليل نمي‌تواند بدبيني و سرافکندگي خود را در مقابل افکار عمومي جهان، آشکار نکند.

تاييد ترامپ، آري يا خير؟

عملکرد ترامپ در حدود 30 ماه زمامداري، از نظر سياست خارجي مطلوب مردم آمريکا نبوده است و پايگاه مردمي دموکرات‌ها هم اين نويد را مي‌دهد که دوره‌ي ترامپ، تکرار نخواهد شد. درصدهاي روبه نزول محبوبيت ترامپ هم مويد اين اميدواري امثال « جو بايدن » است و ما هم بدين اميد بسته‌ايم که با عدم تکرار دوره‌ي رياست جمهوري ترامپ، تمامي مشکلات ما حل خواهد شد. تلقي اشتباهي که اميد آن داريم تکرار نشود چون در نهايت چه « بايدن» و حتي «سندرز» بيايد و چه ترامپ اما سياست کلي آمريکا تغييري نخواهد کرد.

چون ما هم دوره‌هاي دموکرات‌ها را تجربه کرده ايم و هم جمهوري‌خواهان را و صابون هر دو حزب هم به تن و و لباس ما رسيده است بنابراين لازم است که در اين باره، در خود بنگريم و در کار خود تجديدنظري داشته باشيم.

فرزامي