تاریخ 1398/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5081 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس دفتر آستان قدس رضوي در شاهرود:
 خدمت به مردم به خصوص در مناطق محروم هدف اصلي خادمياران رضوي است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دفتر آستان قدس رضوي در شاهرود، از عضويت دو هزار نفر مردم اين شهرستان در طرح خادم‌ياران رضوي خبر داد و گفت: اين طرح به خدمت‌رساني مردم مناطق محروم مي‌پردازد.

مرتضي احمديان درمراسم شب ذکر رضوي در مسجد سجاديه شاهرود با بيان اينکه اين شهرستان داراي دو هزار خادم‌يار رضوي است، بيان کرد: اين خادمياران از اقشار مختلف مردم از کارگر و معلم و وکيل تا پزشک و راننده و مهندس و … هستند و در قالب طرح‌هاي خادمان رضوي به مردم خدمت‌رساني مي‌کنند.

وي با بيان اينکه خدمت به مردم به خصوص در مناطق محروم هدف اصلي خادم‌ياران رضوي است، ابراز کرد: اين طرح با اجراي برنامه‌هاي مختلف به کمک مردم مناطق محروم شهرستان مانند طرود، بيارجمند و … مي‌رود تا بتواند بخشي از نيازهاي مردم را تامين کند.

رئيس دفتر آستان قدس رضوي در شهرستان شاهرود با بيان اينکه طرح‌هاي پزشکي، عمراني، وکالت پرونده‌هاي قضايي، جهيزيه نوعروسان نيازمند، کارآفريني و … در زمره اقدامات شاخص خادمياران رضوي است، بيان کرد: اين افراد در طور سال با دفتر آستان قدس رضوي در شاهرود همکاري دارند.

احمديان همچنين با بيان اينکه خدمت به مردم کم از خادمي حرم و کفشداري صحن‌هاي متبرک رضوي نيست، تاکيد کرد: تمام خادمياران رضوي با هدف خدمت به عاشقان امام مهرباني‌ها به فعاليت مي‌پردازند.

وي در خاتمه و با بيان اينکه به همت کانون خادمياري مداحان رضوي شاهرود و به مناسبت دهه کرامت، «شب ذکر رضوي» در مسجد سجاديه برگزار شد، گفت: تجليل از خادم‌ياران در کنار کرسي تلاوت در زمره برنامه‌هاي جانبي اين مراسم بود.

سيد علي‌اصغر تقوي مسئول کانون مداحان و ايمان کريمي مسئول کانون شعراي آييني آستان قدس رضوي استان سمنان نيز در اين مراسم ضمن قرائت اشعاري به مناسبت دهه کرامت بر افزايش فعاليت‌هاي اين دو کانون با هدف تقويت فرهنگ رضوي در جامعه تاکيد کردند.


 فرماندار شاهرود:
 نويسندگان شاهرودي براي انتشار کتاب به گويش محلي اقدام کنند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار شاهرود با بيان اينکه حفظ گويش، فرهنگ و واژگان محلي تلاش هرچه بيشتر فرهنگ‌دوستان را مي‌طلبد، گفت: نويسندگان شاهرودي براي انتشار کتاب به گويش محلي اقدام کنند.

محمد کرم‌محمدي در نشست انجمن کتابخانه‌هاي عمومي شاهرود با بيان اينکه براي احياي زبان فارسي نويسندگان شاهرودي مي‌بايست براي انتشار کتاب به گويش محلي اقدام کنند، ابراز داشت: اين کتاب‌ها قطعاً در آينده تأثيرگذار است و به‌عنوان منبعي براي فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان اين حوزه قابل‌استفاده خواهند بود.

وي با بيان اينکه اهالي فرهنگ و هنر براي احياي زبان فارسي مي‌بايست تلاش‌هاي بيشتري انجام دهند، افزود: بي‌شک اگر آثار مکتوبي از بزرگان شعر و ادب فارسي نظير شاهنامه وجود نداشت چه‌بسا اين زبان از بين مي‌رفت و دستخوش تغييرات بسياري مي‌شد.

فرماندار شاهرود با بيان اينکه گسترش فضاي مجازي باعث کاهش رغبت مطالعه در نسل جديد شده است، ابراز داشت: سرانه مطالعه در بين دانش‌آموزان بسيار پايين گزارش مي‌شود و بيشتر منتهي به کتاب‌هاي درسي است که اين مهم مي‌طلبد تا براي افزايش سرانه در بين آن‌ها برنامه‌ريزي‌هاي بهتري صورت گيرد.کرم محمدي در ادامه تصريح کرد: براي تشويق نويسندگان شاهرودي و همچنين توجه به افزايش سرانه مطالعه مي‌توان از همين فرصت تابستان و اوقات‌فراغت استفاده کرد که برنامه‌هايي نظير نمايشگاه کتاب، نشست‌هاي کتابخواني، معرفي کتاب و فعاليت‌هاي فرهنگي به‌ويژه در حاشيه شهر به‌راحتي قابل ‌اجرا است.

وي افزود: امروز مي‌بايست براي حفظ زبان فارسي و واژگان آن تلاش کرد زيرا از بين رفتن يک‌زبان باعث بروز آسيب‌هاي بسياري خواهد شد و دايره واژگان را دستخوش تغيير مي‌کند بنابراين انتظار مي‌رود نويسندگان خلق آثار با گويش محلي را براي تقويت آن در دستور کار خود قرار دهند.

شايان ذکر است در اين نشست از کتاب «مهر و مه و رود- شاهرود» مجموعه شعر با گويش شاهرودي به قلم مرتضي عرب حجي رونمايي شد.


 مديرکل آموزش عالي وزارت علوم در بازديد از مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان:
 ظرفيت‌هاي مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان بسيار مطلوب و قابليت آموزش‌هاي آزاد را داراست 

سرويس خبر

با حضور دکتر فرزانه شميراني مديرکل آموزش عالي وزارت علوم پتانسيل‌هاي مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان به منظور اخذ مجوز فعاليت رسمي از وزارت علوم بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان ؛ به همين منظور دکتر شميراني با حضور در دانشکده علوم انساني دانشگاه سمنان از مرکز آموزش زبان دانشگاه و نيز کارگاه‌ها و کلاس‌هاي آن به همراه مسئولان دانشگاه بازديد کرد.

مديرکل آموزش عالي وزارت علوم پس از اين بازديد گفت: ظرفيت‌ها در دانشگاه سمنان بسيار مطلوب است و کاملا قابليت استفاده در آموزشهاي آزاد را داراست.

دکتر فرزانه شميراني با بيان اينکه زيرساخت‌هاي مرکز آموزش زبان دانشگاه سمنان هم کاملا فراهم است افزود: با توجه به اينکه در استان سمنان مرکز آموزش زبان فعال نيست، وجود اين مرکز در اين دانشگاه موقعيت خوبي براي فراگيري زبان‌هاي مختلف براي علاقه مندان است.

وي با اشاره به اينکه مرکز آموزش زبان در دانشگاه‌هاي مختلف کشور فعال است، گفت: مهم اين است که فعاليت اين مراکز با مجوز وزارت علوم باشد که خوشبختانه دانشگاه سمنان به دنبال کسب اين مجوز است.

مديرکل آموزش عالي وزارت علوم اظهار اميدواري کرد: کسب اين مجوز به زودي از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان صادر شود.

سرپرست مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان هم گفت: اين مرکز از مهر سال 1397 فعاليت خود را به صورت آزمايشي آغاز کرده و هم‌اکنون در اين مرکز زبان‌هاي انگليسي، عربي و آلماني در آن تدريس مي‌شود.

دکتر آرام رضا صادقي با بيان اينکه منابعي که در اين کلاس‌ها آموزش داده مي‌شود مطابق با سرفصل‌هاي اتحاديه اروپاست افزود: آموزش زبان فارسي به غيرفارسي‌زبانان و آموزش زبان کره‌اي هم در دستور کار مرکز زبان‌آموزي دانشگاه سمنان است که به زودي به سرانجام خواهد رسيد.

وي گفت: در حال حاضر 10 مدرس کار تدريس را در اين مرکز برعهده دارند، افزود: برگزاري کارگاه نگارش مقاله به زبان انگليسي به اساتيد و کلاس‌هاي آموزشي زبان براي دانشجويان و کارکنان از جمله فعاليت‌هاي اين مرکز از ابتداي تاسيس تاکنون بوده است.

يادآور مي‌شود، مديرکل آموزش عالي وزارت علوم با حضور در شوراي دانشگاه هم با اعضاي شورا، گفتگو و به سوالات آنان پاسخ داد.


 سرويس خبر 

مديرعامل توزيع برق سمنان در جلسه مديريت

مصرف صنعت برق کشور:

اجراي برنامه‌هاي پاسخگويي بار نتايج مثبتي براي

کنترل و کاهش پيک مصرف استان داشته است

سرويس خبر

سومين جلسه مديريت مصرف صنعت برق کشور با حضور معاون وزير نيــرو در امور برق و انــرژي، مديرعامل شرکت توانير و کليه مديران عامل شرکت‌هاي برق منطقه‌اي و توزيع برق، به صورت ويدئوکنفرانس برگزار شد.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان در اين نشست با ارائه گزارشي پيرامون برنامه‌هاي پاسخگوئي بار سال جاري گفت: مديريت سمت تقاضا و جامعه هدف را مبتني بر تحليل ترکيب مصرف قرار داده تا بتوانيم در گذر از پيک بار تابستاني موفق عمل نمائيم.

سيد‌محمد موسوي‌زاده افزود: برنامه تغيير روزهاي تعطيل جمعه با يکي از روزهاي هفتـه با توجــه به زون‌بندي شهرک‌هاي صنعتي انجام شده و با اجراي آن در روز نهم تيرماه سال جاري، دو درصد کاهش پيک بار تقليل يافته است.

وي با اشاره به اين که در راستاي اجراي برنامه‌هاي پيک بار امسال، 164 مورد جلـب همکاري و عقـد تفاهم‌نامه با مشترکين صنعتي با ظرفيت 110 مگاوات انجام گرفته اضافه کرد: بازرسي از وضعيت مصرف برق دستگاه‌هاي اجرائي، نشست با گروه‌هاي مرجع و موثرين استان شامل؛ ائمه جمعه، فرماندهان پايگاه‌هاي بسيج، مديران دستگاه‌هاي اجرائي، دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان، ارائه گزارش در جلسه شوراي اداري و اطلاع‌رساني رسانه‌اي، مهم‌ترين اقدامات اين شرکت براي کاهش پيک بار به شمار مي‌روند.وي اظهارداشت: بر‌اساس گزارش بازرسان اين شرکت، اداراتي که تجهيزات سرمايشي و روشنائي را در پايان وقت اداري از مدار خارج نکنند، تذکر لازم ارائه مي‌گردد و خوشبختانه در اين زمينه همکاري‌هاي مناسبي از سوي دستگاه‌هاي اجرائي صورت گرفته و نمودار مقايسه‌اي رفتار مصرفي ادارات، از طريق کنتورهاي هوشمند رصد و پايش مي‌گردد.

«نقش بهشت» در حوزه هنري استان سمنان

سرويس خبر

همزمان با دهه فرخنده کرامت و در آستانه ميلاد حضرت امام رضا(ع)، نمايشگاه پوستر «نقش بهشت» در حوزه هنري استان سمنان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، صبح روز يکشنبه 16 تير ماه 98 و در دهه کرامت، نمايشگاه پوستر با عنوان «نقش بهشت» در حوزه هنري استان سمنان افتتاح شد. در اين نمايشگاه که به همت دفتر هنرهاي تجسمي حوزه هنري استان سمنان به مناسبت دهه کرامت و زاد روز خجسته حضرت امام رضا(ع) برپا شده است، 20 اثر پوستر در ابعاد 50*70 از آثار هنرمندان کشور، در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.نمايشگاه پوستر«نقش بهشت» تا پايان دهه کرامت، به جز ايام تعطيل از ساعت 8 تا 13 در حوزه هنري استان سمنان واقع در باغ فردوس، خيابان شهيد صفائيان آماده بازديد علاقمندان است.

آموزش امداد و نجات در راه‌آهن شمالشرق(1)

سرويس خبر

مديرکل راه‌آهن شمالشرق(1)گفت: کارگاه آموزشي مديريت بحران و برخورد با شرايط بحراني ويژه پرسنل اين اداره کل برگزار شد.فرشاد زادخور با بيان اين مطلب افزود: به منظور آشنايي پرسنل با موضوع مديريت بحران کارگاه آموزشي 18 ساعته‌اي برگزار گرديد و تعداد 120نفر از پرسنل اين اداره کل با موضوعات مطرح شده در اين خصوص آشنا شدند.زادخور توضيح داد: در اين کارگاه آموزشي فراگيران با موضوعاتي همچون مديريت بحران و برخورد با شرايط بحراني، ترياژ، سوانح، تيم‌بندي، سازماندهي، پشتيباني، اقدامات و ابعاد پشتيباني قبل و بعد از حادثه و ارزيابي سوانح آشنا شدند.

تخريب پوشش گياهي مراتع، اصلي‌ترين

عامل توليد گرد و غبار است

سرويس خبر

اسماعيل عرب‌معصومي رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار گفت: تخريب پوشش گياهي مراتع، اصلي‌ترين عامل توليد گرد و غبار محسوب مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، عرب‌معصومي گفت: ريزگردها به عنوان نتيجه‌ اصلي فرسايش بادي خاک، اثرات مهمي بر محيط پيرامون خود داشته و از ديدگاه محيطي تاثير بسيار زيادي بر روي زندگي انساني و جانوري مي‌گذارد که پديده‌ خشکسالي و تغيير اقليم به اين وضعيت مي‌افزايد.

اسماعيل عرب‌معصومي رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار با اشاره به اينکه گرد و غبار يکي از پديده‌هاي متداول جوي در مناطق خشک و نيمه‌خشک است، اظهار داشت: اين امر مي‌تواند هرساله خسارت‌هاي زيادي به بخش‌هاي مختلف وارد نمايد.

وي خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير آلودگي ناشي از ذرات گرد و غبار، يکي از معضلات زيست محيطي به خصوص در کشورهاي در حال توسعه بوده که تغيير اقليم و وقوع طوفان گرد و غبار مهم‌ترين چالش زيست محيطي مناطق خشک جهان است که عوارض ناشي از آنها از جمله تشديد آلودگي هوا مردم همه‌ جهان را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

عرب‌معصومي اضافه کرد: پديده‌ گرد و غبار در رديف بزرگ‌ترين مشکلات جديد محيطي در مناطق خشک و نيمه‌خشک است که اثرات مخربي را براي ساکنان اين مناطق به همراه دارد.

عرب‌معصومي در ادامه با اشاره به اينکه اندازه‌گيري غبار به منظور منشايابي و تعيين عناصر مضر، ضروري است تصريح کرد: پديده‌ طوفان گرد و غبار در دو سال اخير از نظر غلظت و راه‌اندازي ذرات معلق، تداوم وسعت و زمان آن متفاوت از طوفان‌هاي گذشته و نگران‌کننده بوده است.

رئيس منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار با اشاره به وجود 10 هزار و 523 هکتار اراضي بياباني در اين شهر افزود: درخصوص جلوگيري از گسترش اراضي بياباني و مهار گرد و غبار در منطقه، اين اداره‌ کل اقداماتي را در طي ساليان اخير با استفاده از مشارکت‌هاي مردمي به انجام رسانده است.

وي بيان داشت: عمليات مبارزه با بيابان‌زايي در سطح 700 هکتار، با تاسيس ايستگاه تثبيت شن و مقابله با بيابان‌زايي و اقدام به کاشت جنگل انبوه در سطح اين منطقه از اقدامات منابع طبيعي مي‌باشد.

وي گفت: عمليات بوته‌کاري و نهال‌کاري، احداث بادشکن، آموزش و ترويج و جلب مشارکت‌هاي مردمي در حفاظت، اصلاح و احياي اراضي بياباني، کنترل هرز‌آب‌ها و قرق از جمله فعاليت‌هاي انجام شده در جهت کنترل روند بيابان‌زايي و مهار گرد و غبار است.

رئيس منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار ادامه داد: همچنين عمليات‌هايي شامل تهيه‌ طرح‌هاي اجرايي، بوته‌کاري، نهال‌کاري، آبياري و مراقبت، مميزي مراتع، مديريت و کنترل پروانه چرا و توليد نهال از جمله فعاليت‌هايي است که در جهت کنترل کانون‌هاي بحراني فرسايش بادي انجام شده است.

عرب‌معصومي افزود: حفاظت، احيا، توسعه و بهره‌برداري با تاکيد بر بهبود شاخص‌ها و معيارهاي مقابله با بيابان‌زايي، تقويت مشارکت مردم و مديريت مناطق بياباني از ديگر سياست‌هايي است که درخصوص مهار گستره‌ بيابان‌زايي مي‌توان در نظر گرفت.

وي در پايان اظهار اميدواري کرد با اجراي برنامه‌ها و طرح‌هاي مقابله با پديده‌ بيابان‌زايي، بتوان گامي در جهت تثبيت شن‌هاي روان منطقه برداشت.