تاریخ 1398/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5081 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کاهش تعهدات برجامي از سوي معاون حقوقي و امور بين‌الملل سازمان انرژي اتمي تشريح شد
 جزئيات گام سوم ايران  

کمالوندي با تشريح گزينه‌هاي ايران در گام سوم اعلام کرد: افزايش تعداد سانتريفيوژها، نصب دوباره سانتريفيوژهاي IR-2 و IR-2M، افزايش تعداد سانتريفيوژهاي فعال در آبشارهاي غني‌ سازي و غني‌سازي 20 درصدي از گزينه‌هاي مطرح در گام سوم است.

به گزارش ايسنا، بهروز کمالوندي گفت: گام‌هاي کاهش تعهدات برجامي در بازه‌هاي زماني دو ماهه تعريف شده است؛ ما دو ماه قبلي را صبر کرديم و مرحله دوم اقدامات متقابل از ديروز آغاز شد.

وي افزود: البته اين پس از صبر يک ساله بود که طرف مقابل بايد تعهداتش را انجام مي‌داد، اما اقدامات شايسته‌اي انجام نشد، بنابراين طبق تصميم رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي امنيت ملي و دستوري که به ما ابلاغ شد گام دوم را براي افزايش سطح غني سازي به بيش از 3.67 درصد آغاز کرديم.

معاون حقوقي و امور بين‌الملل سازمان انرژي اتمي گفت: براي اين کار تغييرات فني را بايد به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه مي‌کرديم که، چون ديروز تعطيل بود کپي آن را به نماينده شأن در تهران داديم و امروز نسخه اصلي آن را به آژانس ارائه مي‌کنيم.

کمالوندي افزود: همکارانم کارهاي فني را از ديروز آغاز کرده‌اند و اگر افزايش مواد غني شده به بيش از 300 کيلوگرم زمان بر بود، اما افزايش سطح غني سازي زمان چنداني نمي‌برد و در فاصله چند ساعت انجام شدني است.

وي گفت: کارشناسان آژانس قرار است صبح امروز نمونه گيري کند که طبعاً ما از 3.67 درصد غني سازي عبور کرده ايم.

کمالوندي ابراز اميدواري کرد: طرف‌هاي مقابل عزم جزم کشورمان را در قبال اين موضوع درک کنند و تصور نکنند جمهوري اسلامي ايران مانند خيلي کشورهاي ديگر در صحبت‌هايش جدي نيست و اگر چنين ذهنيتي دارند بايد با اقداماتي که آغاز کرده ايم و در حال پيگيري است، چنين تصوري را از ذهن خود بيرون کنند.

وي با اشاره به برهم خوردن تعادل ميان تعهدات و حقوق کشورمان تأکيد کرد: نمي‌گذاريم تعادل يکطرفه باشد و فقط تعهد داشته باشيم و از حقوق مان بهره‌مند نباشيم؛ يا بايد حقوق ما باز گردد و دو کفه ترازو با هم مساوي شود و يا اگر اين کار را نکنند به تدريج از تعهداتمان مي‌کاهيم.

وي درباره گزينه‌هاي مطرح براي اجرا در گام سوم کاهش تعهدات برجامي گفت: سليقه‌هاي مختلفي در اين باره هست که کدام يک از گزينه‌ها را اجرا کنيم، اما مهم آن است که در انتخاب گزينه‌ها لجباري نمي‌کنيم بلکه با آرامش، حساب شده و متناسب با نيازهاي کشور اقدام مي‌کنيم که يکي از اين گزينه‌ها مي‌تواند افزايش تعداد سانتريفيوژها باشد.

کمالوندي نصب دوباره سانتريفيوژهاي «IR-2» يا «IR-2M» و افزايش تعداد سانتريفيوژهاي فعال در آبشارهاي غني سازي را از ديگر گزينه‌هاي مطرح در گام سوم کاهش تعهدات برجامي برشمرد.

وي تأکيد کرد: گزينه‌هاي زيادي براي اجرا در گام بعدي کاهش تعهدات برجامي وجود دارد، اما اجراي آن بايد منطق اقتصادي و فني داشته باشد چنانکه منطق فني اکنون ما اين است که به غني سازي براي سوخت رآکتورهاي قدرت و نيروگاه‌ها نياز داريم.

کمالوندي افزود: به عنوان نمونه اگر به سوخت رآکتور تحقيقاتي تهران نياز باشد آن را مي‌سازيم و اين محدوديت برطرف شده است.

معاون سازمان انرژي اتمي همچنين گفت: ايستگاه اول در موضوع غني سازي تأمين سوخت رآکتورهاي قدرت و نيروگاهي است که ما در اين زمينه فعاليت داريم که تا به حال سازنده سوخت نيروگاهي نبوديم ما دو نيروگاه داريم و دو نيروگاه ديگر نيز اضافه مي‌کنيم و اين زمينه نياز کشور و نياز فني است.

وي همچنين با اشاره به خواست آمريکا براي تشکيل جلسه شوراي حکام آژانس عليه ايران به طرح اين پرسش پرداخت که چرا آمريکا تنها مانده و يگانه کشوري است که درخواست برگزاري جلسه اضطراري اين شورا را کرده است؟ زيرا بقيه کشورها مي‌بينند که ايران منطقي عمل مي‌کند البته اقدام منطقي توأم با قدرت و صلابت است.

کمالوندي همچنين در پاسخ به اين پرسش که آيا غني سازي 20 درصد در برنامه‌هاي ما براي کاهش تعهدات برجامي وجود دارد، گفت: سوخت 20 درصد اکنون مورد نياز ما نيست، اما اگر بخواهيم آن را توليد کنيم وقتي 3.67 درصد غني سازي را کنار گذاشته ايم هيچ مانع و مشکلي براي اين کار نداريم.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي افزود: گزينه‌هاي مختلفي براي گام دوم درنظر گرفته ايم که در جلسات مختلف در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي با حضور نمايندگان نهادهاي مختلف درباره آن گفتگو مي‌کنيم و به طور معمول نمايندگان سازمان ما گزينه‌هاي فني را مطرح مي‌کنند.

وي درباره اين که آيا گزينه غني سازي 20 درصدي هم در جلسات شوراي عالي امنيت ملي مطرح شده است، گفت: بله؛ غني سازي 20 درصد و گزينه‌هاي بالاتر نيز مطرح است منتها هر يک در جاي خودش اجرا مي‌شود و قرار نيست اکنون که نياز کشور قابليت ديگري است سراغ اقدام ديگري برويم تنها به اين علت که مقدار بيشتري طرف مقابل را مي‌ترساند.

کمالوندي افزود: با اين حال آنان مي‌دانند که اين شيب از نظر ذخاير رو به بالاست، اقدامي که آغاز کرده ايم و آن را افزايش خواهيم داد يعني سرعت را بيشتر مي‌کنيم و از نظر سطح غني سازي نيز رو به بالا مي‌رويم و در زمينه طرح و توسعه نيز تصميمات ديگري مانند استفاده از سانتريفيوژهاي پيشرفته مي‌تواند در دستور کار قرار بگيرد.

معاون سازمان انرژي اتمي به طرف‌هاي اروپايي تأکيد کرد: به طور قطع و يقين هر قدر جلوتر برويم تعداد تعهداتي که کنار گذاشته ايم و تعليق کرده ايم بيشتر خواهد شد پس بهتر است هرچه زودتر تدبير کنند.

وي همچنين درباره اين که اروپايي‌ها دقيقاً چه تعهداتي را بايد در قبال کشورمان انجام دهند، گفت: بارها اعلام کرده‌ايم که بايد تحريم‌ها را لغو کنند.

کمالوندي، امکان تسهيل در فروش نفت، برقراري روابط و مبادلات بانکي و رفع محدوديت‌هاي تجاري اقتصادي را بخشي از مطالبات جمهوري اسلامي ايران و تعهدات اروپايي‌ها برشمرد.

وي با اشاره به ادعاي اروپايي‌ها مبني بر اين که در اين خصوص در حال اقدام هستند، گفت: اقدامات آنان يا به علت ناتواني و يا به علت ضعف اراده شان کند بوده و مطابق نظر ما نبوده است.

کمالوندي تأکيد کرد: به همين علت تا بيش از يکسال صبر کرديم و اکنون ديگر صبر نمي‌کنيم ما کار خودمان را انجام مي‌دهيم و آنان نيز کار خود را بکنند، اما بايد بدانند که هر قدر ديرتر تعهدات شأن را انجام بدهند کار و شرايط سخت‌تر مي‌شود و حتي براي بازگشت نيز مي‌تواند کار را دشوارتر کند.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت: اکنون مطمئن هستيم اقدامات ما در بازگشت پذيري مشکلي ندارد، اما در بلندمدت مي‌تواند با رفتن به جلو و به سمت گزينه‌هاي بيشتر، کار سخت‌تر شود.

وي همچنين درباره گفتگوي تلفني رؤساي جمهور ايران و فرانسه و پيش بيني اش از مذاکرات آينده با اروپايي‌ها به رغم عهد شکني مکرر آنان افزود: من از جزئيات گفتگوهاي ميان دو رئيس جمهور خيلي مطلع نيستم و فقط کلياتي را شنيده ام، اما به هر حال هرچه باشد جمهوري اسلامي ايران اقداماتش را انجام مي‌دهد.

کمالوندي گفت: ما اکنون در حال اقدام هستيم در حالي که در گذشته ايستاده بوديم و آنان حرکت شأن کُند بود يا حرکت نداشتند، اما ما توقف نکرده ايم و چيزي را از دست نمي‌دهيم.

وي افزود: البته در گذشته نيز چيزي را از دست نداديم از اين منظر که بالاخره به دنيا و حتي افکار عمومي در داخل ثابت شد که جمهوري اسلامي بحق است و کار عجولانه و غير منطقي انجام نمي‌دهد و بسيار منطقي و مستحکم به سمت احقاق حقوق ملت پيش مي‌رود.

معاون سازمان انرژي اتمي گفت: به عنوان کسي که سال‌ها در حوزه ديپلماسي فعاليت کرده ام معتقدم ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي در حوزه‌هاي اقتصادي، انساني، نيروهاي مسلح و قدرت دفاعي بسيار بالاست و کشوري معمولي نيست که آنان هر اقدامي بخواهند انجام دهند.

کمالوندي تأکيد کرد: البته اين واقعيات را هم مي‌دانند، اما نمي‌دانيم چرا اين قدر تأخير مي‌کنند؛ با اين حال يقين دارم به هيچ وجه نمي‌توانند خواسته‌هاي خود را بر جمهوري اسلامي تحميل کنند.

وي افزود: ممکن است زمان ببرد تا آنان به عزم جزم و اطمينان برسند و شايد هم حق داشته باشند، زيرا بسياري از کشورها در حالت فشار وا مي‌دهند، اما جمهوري اسلامي ايران با بهره مندي از تجربه فشارهاي سنگين‌تر همچنان استوار ايستاده است.

کمالوندي در پاسخ به پرسش ديگري درباره اظهارات اخير رئيس جمهور مبني بر اينکه صبر راهبردي ما به پايان رسيده است و با آغاز مذاکرات مجدد ممکن است تعللي در روند کاهش تعهدات برجامي و استيفاي حقوق ملي ايجاد شود، تأکيد کرد: روندي که آغاز کرده ايم تا زماني که به نتيجه نرسد به طور مستمر ادامه خواهد يافت به اين معني که جمهوري اسلامي بيش از اين ديگر صبر نمي‌کند.

معاون سازمان انرژي اتمي هشدار داد: باقي مسير بستگي به عملکرد طرف‌هاي مقابل دارد که چه کار مي‌خواهند بکنند؛ ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي آن قدر بزرگ است که بايد به خواسته‌هاي کشورمان توجه کنند و زمان آن فرا رسيده است که بايد تصور تحميل خواسته‌هاي شان بر کشورمان را از ذهن شان بيرون کنند.


 اروپا مخاطب اين روزهاي تهران است
 پيام ايران در گام دوم کاهش تعهدات برجامي 
 سطح غني‌سازي به 5.4 درصد افزايش يافت

برخي رسانه‌ها و تحليلگران در غرب معتقد هستند گام دوم ايران در کاهش تعهدات در قالب برجام اقدامي جدي تر از سوي تهران است که تلاش مي‌کند تا جامعه بين‌المللي به ويژه اروپا را در زمينه ابتکار عمل بيشتر در مقابل آمريکا و براي حفظ برجام تحريک کند. ايران در همين حال اعلام کرد که سطح غني‌سازي به 4.5 درصد افزايش يافته است. از سوي ديگر،نامه محمد جواد ظريف خطاب به فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ارسال شد.در اين نامه در مورد گام دوم ايران براي کاهش تعهدات برجامي‌اش مطالبي مطرح شده و موارد مربوطه به صورت جزئي بيان شده است.

به گزارش ايرنا، يک سال پس از خروج «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري ايالات متحده از توافق هسته اي چندجانبه با ايران و پس از اعلام يک مهلت 60 روزه، تهران گام دوم در مسير کاستن از تعهدات هسته اي خود را به جهانيان اعلام کرد.

جمهوري‌اسلامي ايران روز گذشته افزايش غني سازي به سطحي فراتر از 3.67 درصد ذکرشده در توافق و راه اندازي تاسيسات هسته اي در اراک را به صورت رسمي اعلام کرد. اين دو گام جديد اقداماتي بودند که ايران به علت برخوردار نشدن از مزاياي حفظ برجام و بي عملي کشورهاي اروپايي در مقابل فشارهاي حداکثري کاخ سفيد انجام داد.

بسياري از تحليل گران مخاطب اصلي اين تلاش را سه کشور اروپايي آلمان، فرانسه و انگليس مي‌دانند که نتوانستند وعده‌هاي داده شده را عملي نمايند و منافع اقتصادي ايران را تامين کنند. آنها تقريباً اقدام خاصي را هم در مقابل ترامپ به نمايش نگذاشتند. تارنماي شبکه خبري «سي.ان.ان» در گزارشي در تحليل افزايش سطح غني سازي ايران نوشت: ايران براي دومين بار توافق هسته‌اي سال 2015 را نقض کرد با اين حال نکته جالب آنجاست که روندها در خليج فارس آرام است؛ اگرچه حملات لفظي شديدي در جريان است اما در عمل تغيير خاصي رخ نمي‌دهد.

ابهام در سطح غني‌سازي ايران

«بهروز کمالوندي» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي ايرنا، با بيان اينکه از صبح امروز ميزان سطح غني‌سازي ايران از 3.67 درصد افزايش پيدا کرد: هم‌اکنون سطح غني‌سازي کشور به حدود 4.5 درصد رسيده است.

روز يکشنبه، تهران اعلام کرد که سطح غني سازي اورانيوم خود را به هر اندازه اي که نياز آن ايجاب کند مي‌رساند. طبق گزارش سي.ان.ان برخلاف برخي پيش بيني‌ها که رسانه‌ها و تحليلگران در مورد ميزان غني سازي بيان مي‌کنند ايران هيچ رقمي را براي فعاليت خود اعلام نکرد. اين گام تهران در ادامه روندي بود که ايران پيش از اين با افزايش ذخيره 300 کيلوگرمي اورانيوم غني شده آغاز کرد.

بنابر تحليل اين شبکه خبري، گام دوم ايران متفاوت از ضرب الاجل ابتدايي است. در واقع گام نخست ايران بيشتر نمادين بود زيرا با هزاران کيلو اورانيوم 3.67 درصدي و راکتورهاي قديمي نمي‌توان اقدام خاصي را براي ساخت بمب انجام داد. آن سطح غني سازي در واقع بي فايده است اما بالا رفتن سطح اورانيوم به فراتر از آن مهم است.

اين شبکه خبري با ابراز تعجب از روند تحولات آورده است «چقدر زمان باعث تغيير مي‌شود». اگرچه مقام‌هاي ايراني با قدرت اعلام کردند که سطح غني سازي را افزايش مي‌دهند اما در مورد تأمين سوخت مورد نياز راکتور تحقيقاتي تهران نظري را ابراز نکردند. اين تاسيسات نيازمند اورانيوم 20 درصدي است اما نکته جالب اينجاست که آمريکايي‌ها آن را در سال 1967 ميلادي در زمان شاه احداث کردند و سوخت آن هم از سوي اين کشور تامين مي‌شد اما آمريکا اکنون رويه‌اي کاملاً متفاوت را اتخاذ کرده است.

تحليل بالا با بيان اين نکته که افزايش سطح غني سازي يعني به صدا در آمدن صداي زنگ خطر، افزود ايران با اعلام نکردن سطح جديد غني سازي چند هدف را دنبال کرده است. نخست آنکه با اين اقدام نشان داد که ممکن است هر چند اندک تعهد خود در توافق هسته‌اي برجام را رعايت نکند. از طرف ديگر اين ابهام در عرصه‌هاي داخلي و خارجي و رسانه‌اي مي‌تواند کارساز باشد. همچنين اعلام اين اقدام با هدف افزايش فشار بر سه کشور اروپايي صورت گرفت تا به ايران در مقابله با فشارهاي ايالات متحده کمک کنند. دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته‌اي سال 2015 بار ديگر تحريم‌هايي را عليه ايران وضع کرد. ايران مي‌خواهد کشورهاي اروپايي را وادار سازد تا مکانيسمي را ايجاد کنند که از طريق آن تهران بتواند تاثير موانع ترامپ را کم کند. با اين حال به اعتقاد «سي. ان.ان» احتمال انجام چنين امري از سوي اروپا اندک است زيرا شرکت‌هاي اروپايي حاضر به پذيرش ريسک از دست دادن تجارت با ايالات متحده به علت معامله با ايران و نقض تحريم‌هاي واشنگتن نيستند.

در طرف مقابل اين ابهام باعث اظهارات متعارضي هم شد. اندک زماني پس از اعلام مقام‌هاي ايراني «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير اسرائيل مدعي شد افزايش غني سازي به معني آن است که ايران به دنبال ساخت بمب اتمي است. اين درحالي است که هيچ نشانه‌اي از دنبال کردن چنين هدفي از سوي تهران وجود ندارد و ايران تاکيد کرده است که برنامه‌هايش را با اهداف صلح آميز دنبال مي‌کند. «امانوئل مکرون» رئيس جمهوري فرانسه اگرچه پس از يک گفت وگوي تلفني طولاني با همتاي ايراني خود اعلام کرد تهران بايد متن توافق را رعايت کند اما به نوشته سي.ان.ان. اين اتفاق رخ نخواهد داد زيرا آمريکا هم از سطح تحريم‌هاي خود نکاسته، ضمن اينکه اروپا هم تاکنون اقدامي برا کاهش فشار تحرم‌ها انجام نداده است. سي. ان.ان شرايط کنوني را براي همه طرف‌ها به گير افتادن دريک بن بست تشبيه کرد. اين مانند افتادن در آسانسوري خراب است که همه افراد راهي به جز فرياد زدن ندارند حال آنکه درجه حرارت به آهستگي بالا مي‌رود. نکته بارز آن است که ايران و آمريکا مايل به جنگ نيستند اما در هر دو کشور ديدگاه‌هاي تندي وجود دارد که مي‌تواند به راحتي شرايط را تغيير دهد.

اروپا مخاطب اصلي ايران

برکسي پوشيده نيست که هدف ايران از اعلام گام دوم تحريک کشورهاي اروپايي براي اقدام عملي بهتر و سريع‌تر در قبال تعدات آنها در برجام است. دليلي که چنين تحليلي را منطقي تر جلوه مي‌دهد آن است که ايران تاکيد کرد در صورتي که کشورهاي اروپايي به تعهدات خود به ويژه 11 اقدام تصريح شده عمل کردند تهران بار ديگر ضمن بازگشت به برجام، مفاد آن را همچون گذشته به اجرا در مي‌آورد.

تارنماي نشريه «Common Dreams» نيز ضمن بيان اين نکته آورده است ايران اقدامات تحريمي دونالد ترامپ را تروريسم اقتصادي مي‌داند و اقدامات متقابل اخير ايران را قابل بازگشت عنوان کرد.

اين نشريه با بيان اينکه تهران گام‌هاي خود را براي افزايش فشار بر اروپا در عمل به وعده‌ها انجام مي‌دهد افزود از زماني که دونالد ترامپ با خروج از برجام تعهد خود در اين توافق را نقض کرد تحريم‌هاي سختي را عليه تهران به اجرا در آورده است. اگرچه اين اقدام رئيس جمهوري آمريکا با محکوميت‌هاي جهاني و هشدار در مورد تبعات آن همراه بود اما تاکنون ايران و اروپا تلاش کردند تا توافق را حفظ کنند. با اين حال تحريم‌هاي روز افزون و فشار حداکثري آمريکا صدمات زيادي را بر اقتصاد ايران وارد کرده است.

به اعتقاد کارشناسان اين نشريه، اگرچه اروپا از تحريم‌هاي ترامپ حمايت نکرد و حتي در برخي مواقع مخالفت خود را هم اعلام کرد اما اروپايي‌ها ابتکار چنداني را براي حفظ نجات توافق و پايه‌هاي اصلي آن نشان ندادند.

«جان آلترمن» مدير برنامه خاورميانه در «مرکز مطالعات بين‌المللي و راهبردي» هم بر اين اعتقاد است که دولت ايران سعي مي‌کند وضعيت مبهمي را ايجاد کند تا بدون مطرح بودن وقوع جنگ، باعث راه اندازي گفت وگوهاي چندجانبه بين‌المللي شود.

به اعتقاد تحليلگران در اين شرايط اکنون توپ در زمين غربي‌ها به ويژه اروپا قرار دارد که نشان دهد تاچه اندازه براي حفظ برجام و تامين نظرات و منافع تهران اهميت قائل مي‌شود. به طور قطع اقدام مناسب وعده داده شده به ايران در زمينه تامين منافع و تجارت با تهران در سطح پيش از خروج ترامپ از توافق مي‌تواند نشان دهنده عزم دوطرف براي عمل به تعهدات و کاهش سطح بحران باشد و زمينه را براي تعامل‌هاي سازنده بيشتر در آينده فراهم آورد.

بررسي موضوع ايران در نشست اروپا

خبرنگار روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال خبر داد که ايران موضوع اجلاس هفته آينده وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در بروکسل خواهد بود.

لارنس نورمن روز دوشنبه در توئيتر مدعي شد، اين اجلاس (24 تير) همزمان با اتمام مهلت توافق شده روساي جمهوري ايران و فرانسه براي مذاکرات ديپلماتيک تشکيل مي‌شود، بنابراين تا آن زمان انتظار انجام مذاکرات بيشتر و عدم اقدام عملي را داشته باشيد.يک مقام کاخ اليزه فرانسه ديروز گفت که رئيس جمهور فرانسه روز 15 ژوئيه (24 تيرماه) را براي از سرگيري گفت‌وگوها ميان طرف‌هاي توافق بدون بيان آنچه که پس از آن رخ خواهد داد اعلام کرده است.

اين مقام روز يکشنبه در واکنش به گام دوم ايران در کاهش تعهدات برجامي افزود: اولويت ما تلاش براي کاهش تنش بوده و اين (مکانيسم حل اختلافات- ماشه)، گزينه ما در حال حاضر نيست.وي افزود که مکانيسم حل اختلافات تحت توافق هسته‌اي 2015 وين (برجام)، يک گزينه در اين مرحله نبوده و فعال نمي‌شود.


 اخبار 

ابلاغ قانون موافقتنامه موقت تشکيل منطقه

آزاد تجاري بين ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا

حسن روحاني رئيس جمهور، يک قانون مصوب مجلس را براي اجرا به وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ کرد.به گزارش ايسنا، براين اساس، در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، رئيس جمهور « قانون موافقتنامه موقت تشکيل منطقه آزاد تجاري بين جمهوري اسلامي ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا و کشورهاي عضو » را براي اجرا به وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ کرد.

معاون اول رئيس‌جمهور:

اروپايي‌ها از فرصت 60 روزه استفاده کنند

جهانگيري خطاب به اروپايي‌ها با بيان اينکه «ما 14 ماه است به شما فرصت داده‌ايم؛ در يک هفته قرار است چه اتفاقي بيفتد»، گفت: غربي‌ها و اروپايي‌ها مي‌دانند که دوران 60 روزه‌اي که ايران مجدداً به آن‌ها فرصت داده 16 شهريور ماه پايان مي‌يابد و اين روز آغاز گام ديگري در راستاي کاهش تعهدات ايران خواهد بود؛ آن‌ها از اين فرصت استفاده کنند تا بتوانيم به يک تفاهم دست يابيم.به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور صبح دوشنبه در نشست رؤساي دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي و فناوري که با موضوع «هم انديشي دانشگاه و دولت در شرايط تحريم» در دانشگاه الزهرا برگزار شد، با تاکيد بر اينکه کشور امروز در شرايط حساسي قرار دارد، اظهار کرد: ممکن است تعبير شرايط حساس براي مردم عادي شده باشد؛ چرا که ما همواره در مقاطع مختلف اعلام کرده‌ايم که شرايط فعلي شرايط حساسي است اما واقعاً در مقطع فعلي شرايط حساسي بر کشور حاکم شده است.وي با اشاره به خروج آمريکا از برجام خاطرنشان کرد: برجام تأييد شد و توافق شد به عنوان يک راهکار جدي و مهم و الگويي براي حل بحران‌هاي مختلف جهاني در دنياي ديپلماسي معرفي شود، اما آمريکايي‌ها چه پيش از خروج خود و چه پس از خروج خود از برجام هيچ وقت نگذاشتند مردم ايران از دستاوردهاي برجام بهره‌مند شوند.معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: پيش از خروج آمريکا از برجام، مقامات اين کشور با طرح موضوعاتي مبني بر اينکه تعليق تحريم‌هاي خود را ديگر تمديد نخواهند کرد، فضايي در جامعه جهاني ايجاد کردند که در آن ايران آن طور که بايد نتوانست از برجام بهره ببرد. در نهايت نيز بعد از اعلام رسمي خروج‌شان از برجام در ارديبهشت سال گذشته، تمام توان و قدرت خود را بکار بردند تا تحريم‌هايي را که وضع کردند حتي در نقاط خيلي دور آمريکا اجرايي کنند. در اين زمينه آن‌ها، چين، روسيه و اروپايي‌ها را وادار به تبعيت از خود کردند. آمريکايي‌ها همه قدرت‌شان را وارد جنگ اقتصادي با کشور در حال توسعه ايران کردند.

جهانگيري با بيان اينکه هدف اصلي آمريکايي‌ها از ايجاد يک جنگ اقتصادي عليه ايران وارد شدن درد و فشار به مردم و تشويق و ترغيب آن‌ها براي سازماندهي حرکتي عليه نظام جمهوري اسلامي بود، خاطرنشان کرد: آمريکايي‌ها خيلي صريح و رسمي اهداف خود را از فشارهاي اقتصادي بر مردم ايران بر زبان مي‌آوردند و به همين دليل نيز اعلام کردند که مردم ايران جشن 40 سالگي انقلاب اسلامي خود را برگزار نخواهند کرد و اين انقلاب به سمت فروپاشي خواهد رفت. همچنين همزمان با اين جنگ اقتصادي، يک جنگ رواني هم عليه جمهوري اسلامي ايران برپا کردند که در اين جنگ ما مقداري فضا را از دست داديم و آن‌ها توانستند شوک‌هايي در اقتصاد و روان جامعه ايران وارد کنند.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به تماس تلفني سران برخي کشورها با رئيس جمهور پيش از اعلام جمهوري اسلامي ايران مبني بر کاهش تعهدات برجامي خود اظهار کرد: گاهي اوقات در مذاکرات تلفني که سران کشورهاي مختلف با رئيس جمهور کشورمان دارند، خطاب به ايشان اصرار مي‌کنند که شما يک هفته يا چند روز به ما فرصت دهيد تا تعهدات خود را اجرايي
کنيم.جهانگيري خطاب به اروپايي‌ها با بيان اينکه «ما 14 ماه است به شما فرصت داده‌ايم؛ در يک هفته قرار است چه اتفاقي بيفتد»، تصريح کرد: غربي‌ها و اروپايي‌ها مي‌دانند که دوران 60 روزه‌اي که ايران مجدداً به آن‌ها فرصت داده است 16 شهريورماه پايان مي‌يابد و اين روز آغاز گام ديگري در راستاي کاهش تعهدات جمهوري اسلامي ايران خواهد بود. آن‌ها از اين فرصت استفاده کنند تا بتوانيم به يک تفاهم دست يابيم.

وي تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران به دنبال تعامل و گفت‌وگو است، در عين حال نيز از حق و حقوق ملت خود کاملاً دفاع مي‌کند.