تاریخ 1398/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5078 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نفتکش ايراني به درخواست آمريکا توسط تفنگداران انگليسي توقيف شد
 راهزني دريايي در جبل الطارق 

روزنامه «گاردين» ديروز (جمعه) در گزارشي با موضوع توقيف يک نفتکش حامل نفت ايران در نزديکي «جبل الطارق» توسط نيروهاي ويژه ارتش انگليس، نوشته است که «رابر مکر» سفير انگليس در تهران از اين اقدام دفاع کرده است.

روز پنج شنبه پس از اعلام خبر توقيف نفتکش «گريس 1»، وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با احضار مکر، به اين اقدام لندن اعتراض و تأکيد کرد که اين نفتکش در حال گذر از آب‌هاي بين‌المللي بوده و «جمهوري اسلامي ايران از تمامي ظرفيت‌هاي سياسي و قانوني خود براي رهاسازي اين کشتي و استيفاي حقوق خود استفاده خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاري فارس، براساس بيانيه تهران، «سفير انگليس با اظهار اينکه مراتب را سريعا به لندن منتقل خواهد کرد، تأکيد کرد انگليس از تحريم يکجانبه آمريکا عليه ايران تبعيت نمي‌کند.» در جريان اين احضار رئيس اداره سوم غرب اروپا خواستار رهاسازي سريع نفتکش مزبور شد. وي با اشاره به حرکت اين نفتکش در آبراه‌هاي بين‌المللي، اقدام نيروي دريايي انگليس را معادل با راهزني دريايي دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحريم‌هاي يکجانبه خود يا اتحاديه اروپا را به صورت فراسرزميني عليه کشورهاي ديگر اعمال نمايد. اين همان سياست زورمدارانه آمريکا است که کشورهاي اروپايي همواره نسبت به آن معترض بوده‌اند.

در اين ديدار مدارک و مستندات مربوط به اين نفتکش و محموله آن که حکايت از حرکت کاملاً قانوني نفتکش دارد در اختيار سفير انگليس قرار گرفته و تاکيد شد که جمهوري اسلامي ايران از تمامي ظرفيت‌هاي سياسي و قانوني خود براي رهاسازي اين کشتي و استيفاي حقوق خود استفاده خواهد کرد.

با اين وجود، گاردين نوشته است که اطلاع يافته که مکر در اين ديدار «بر موضع بريتانيا تأکيد و عنوان کرد که «[انگليس] از اقدام قاطع مقام‌هاي جبل‌الطارق» براي اجراي تحريم‌ها عليه رژيم «بشار اسد» (رئيس‌جمهور سوريه) استقبال مي‌کند.» از سوي ديگر اتحاديه اروپا روز پنجشنبه از اظهارنظر در مورد توقيف اين نفتکش خودداري کرد. اتحاديه اروپا تاکيد کرده است که در اين زمينه اطلاعات لازم را در اختيار ندارد و اجراي تحريم‌هاي اتحاديه از وظايف کشورهاي عضو محسوب مي‌شود.

«جان بولتون» مشاور امنيت ملي آمريکا در واکنش به توقيف نفتکش حامل نفت خام ايران که به مقصد سوريه در حرکت بود، در توييتي نوشت: خبرهاي خوبي به ما رسيده است. انگليس ابرنفتکش گريس 1 که پر از نفت ايران بود و به مقصد سوريه حرکت مي‌کرد را به علت نقض تحريم‌هاي اتحاديه اروپا توقيف کرده است. آمريکا و ديگر شرکايش، کماکان نظام ايران و سوريه را از منفعت بردن از اين تجارت نامشروع باز مي‌دارند. «يوال اشتاينيتز» وزير انرژي رژيم صهيونيستي روز جمعه در مصاحبه‌اي از توقيف يک نفتکش حامل نفت ايران توسط ارتش انگليس استقبال کرد.

اين عضو کابينه امنيتي رژيم صهيونيستي که با راديو تل‌آويو گفت‌وگو مي‌کرد، مدعي شد که اين رژيم در توقيف نفتکش «گريس 1» که حامل محموله نفتي ايراني بوده، هيچ نقشي نداشته است.

خشم تهران و مناقشه با مادريد

در حالي که لندن مدعي شده است که توقيف اين نفتکش با استناد به تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه سوريه انجام گرفته، دولت اسپانيا ديروز در بيانيه‌اي اعلام کرد که لندن اين کار را به درخواست واشنگتن انجام داده است. گاردين هم اين روايت را تاييد کرده و نوشته است: «وزارت خارجه انگليس در چند روز گذشته با يک معضل روبرو شده بود و مي‌دانست که اگر آنطور که ايالات متحده درخواست کرده، اين کشتي را توقيف کند، تهران را که شديدا به دنبال صادرات نفت است، عميقا خشمگين مي‌کند.»

اين گزارش سپس نوشته است که مقام‌هاي انگليسي توقيف اين کشتي را «وظيفه اخلاقي و قانوني» خود براي اجراي تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه سوريه توصيف کرده‌اند.

اين ادعا در حالي مطرح مي‌شود که تحريم‌هاي اتحاديه اروپا صرفا براي کشورهاي عضو اين بلوک لازم‌الاجرا است و نفتکش ايراني از آب‌هاي بين‌المللي در حال گذر بوده و ايران نيز عضو اتحاديه اروپا نيست که بخواهد تحريم‌هاي اين اتحاديه را اجرا کند.

با اين حال، گاردين نوشته است: «انگلستان تأکيد دارد که با تلاش ايران براي افزايش صادرات نفت هيچ مخالفتي ندارد، اما تنها مادامي که اين کشور با فروش محصولاتش تحريم‌هاي اتحاديه اروپا را نقض نکند.»

اين روزنامه احضار سفير انگليس در تهران را نشانه‌اي توصيف کرده از اينکه تهران معتقد است انگلستان واقعا به دنبال کمک به تهران براي کاهش تبعات تحريم‌هاي ثانويه آمريکا نيست.

گاردين سپس به شرح نحوه اجراي عمليات توقيف اين نفتکش پرداخته و نوشته است که کماندوهاي انگليسي با بالگرد روي عرشه اين کشتي پياده شده‌اند و گروهي ديگر از کماندوها نيز با قايق‌هاي تندرو کشتي را محاصره کرده‌اند. جوسب بورل» سرپرست وزارت امور خارجه اسپانيا در اين باره گفت: توقيف نفتکشي که از ايران حرکت کرده بود پس از ارائه درخواست آمريکا از انگليس صورت گرفته است.

وي که به عنوان جانشين فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا معرفي شده است، خاطرنشان کرد: مادريد در حال بررسي توقيف اين کشتي و تاثير آن بر تماميت ارضي اسپانيا است.

در کشاکش تهران و لندن ، اين عمليات ، ظاهراً بر خلاف پيش بيني‌هاي قبلي، نه در بندر جبل الطارق که در آب‌هاي سرزميني اسپانيا صورت گرفته شده است. اسپانيا در نظر دارد به خاطر انجام اين عمليات در آب‌هاي سرزميني خود، اعتراض رسمي خود را به لندن ارايه دهد.شايان ذکر است اسپانيا بر اساس «معاهده اوترخت» (قرن 18 ميلادي) تنها مالکيت منطقه جبل الطارق و بندر اين منطقه را به بريتانيا واگذار کرده بود و هيچگاه از حاکميت خود بر آب‌هاي اطراف جبل الطارق انصراف نداده است.

بر اساس اين گزارش، اين نفتکش 28 نفر خدمه داشته که توسط مقام‌هاي جبل‌الطارق مورد بازجويي قرار گرفته‌اند. عمده خدمه اين کشتي هندي هستند. تعدادي اوکرايني و پاکستاني هم در ميان خدمه حضور دارند. دولت محلي جبل‌الطارق امروز اعلام کرده که اين 28 نفر را به عنوان شاهد، و نه مجرم، مورد بازجويي قرار داده است.


 کواکبيان: توقيف نفتکش ايراني خصومت غير قانوني با ايران است 

«مصطفي کواکبيان» نماينده مجلس شوراي اسلامي و رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس در توئيتي تاکيد کرد که توقيف نفتکش ايراني خصومت غير قانوني با ايران است.

کواکبيان در اين توئيت خود افزود: اقدام انگلستان در توقف نفتکش ايراني در جبل الطارق نوعي راهزني دريايي و خصومت غير قانوني با ايران است.

‏رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس تاکيد کرد: همچنين اين اقدام? غيرقانوني، علاوه بر اينکه بي‌حيثيتي مجدد بريتانيا در فرمانبري از آمريکا را نشان داد پوچي ادعاي اروپايي‌ها براي تداوم برجام را نيز به اثبات رساند.


 کواکبيان در نشست اداري بررسي مشکلات شهرستان‌هاي اسلامشهر، شهرري و پرديس:
 نمايندگان تهران حاضرند مسئولان اجرايي را در حل مشکلات شهرستان‌هاي اسلامشهر، شهرري، پرديس و شميرانات کمک کنند 
 استاندار تهران: دخالت شهرداران مناطق 22 گانه تهران در حريم شهرستان‌هاي استان تهران غيرقانوني است

نشست اداري پيگيري مشکلات شهرستان‌هاي ري، اسلامشهر و پرديس در استانداري تهران همزمان با چهارمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان تهران روز چهارشنبه 12 تير در ساختمان استانداري تهران حدودا 3 ساعت از ساعت 10 الي 13 برگزار شد. اين جلسه با حضور فرمانداران، شهرداران و مديران شهري شهرستان‌هاي شميرانات، اسلامشهر، پرديس، ري، مديران اجرايي استان تهران، امامان جمعه شهرستان پرديس و شهر قيامدشت آقايان توسل و اميري و همچنين جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي آقايان محمدعلي وکيلي، حجت‌الاسلام مهدي شيخ، سيد فريد موسوي، عليرضا محجوب و خانم پروانه مافي برگزار شد.

در اين جلسه شهرداران پرديس، بومهن، اسلامشهر، شمس آباد، قدس، ري و احمدآباد مستوفي به تفصيل مشکلات شهرستان‌هاي خود را بيان کردند و همچنين مسائل مطرح شده در جلسات مردمي و فرمانداري‌ها مربوط به هر شهرستان نيز در اين جلسه مورد بررسي قرار گرفت.

دکتر مصطفي کواکبيان در اين نشست با تبريک دهه کرامت، نگراني از مسموميت شيخ ابراهيم زکزاکي و برشمردن رويدادهاي مهم روز گفت: جلسه‌اي که شاهد برگزاري آن هستيم که با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، شهرداران و فرمانداران شهرستان‌هاي تهران قطعا در سطح استانداري در دولت‌هاي قبل سابقه نداشته و از استاندار محترم براي برگزاري اين جلسه تشکر مي‌کنيم.

وي افزود: پيگيري مصوبات، رسيدگي به مشکلات مردم و حل مسائلي که شهروندان را درگير کرده بايد در اولويت اين جلسات باشد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: در طول جلسات استانداري کمک‌هاي فراواني به شهرداري تهران انجام شده که بايد شوراي شهر تهران در جريان بسياري از اين موارد قرار گيرد.

دکتر کواکبيان گفت: حتما جلسه‌اي جداگانه در استانداري براي شهرستان شميرانات و رسيدگي دقيق به مشکلات آن برگزار خواهد شد. کواکبيان در پايان با اشاره به مشکلات عمده اسلامشهر، چهاردانگه، احمدآباد مستوفي، شهرري، حسن‌آباد فشافويه، کهريزک، باقرشهر، قيامدشت، پرديس، بومهن و جاجرود گفت: بدون شک مشکلات عمده اين شهرها و بخش‌ها از بسياري از شهرها و بخش‌هاي مشابه آن در سطح کشور فقط با پيگيري نمايندگان مجلس و مسئولان اجرايي قابل حل است که استاندار محترم به صورت جدي در فرآيند حل اين مشکلات نقش مهمي دارند.

انوشيروان محسني‌بندپي در چهارمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان تهران اظهار کرد: مشکل تداخل حريم در بخش احمدآباد را از طريق ابلاغ نقشه سال 90 اين بخش به شوراي عالي معماري و شهرسازي برطرف مي‌کنيم.

وي افزود: طرح‌هاي مخصوص کمربندي و بيمارستان 400 تختخوابي اسلامشهر مصوبات سفر را دارند و 100 درصد اعتبارات تخصيص يافته و نياز به تخصيص اعتبار مجدد نيست.

محسني‌بندپي گفت: درخصوص تکميل مترو اسلامشهر فراتر از توان استانداري مشکلات را پيگيري مي‌کنيم.

وي افزود: درخصوص اصلاح قانون استقرار صنايع در شعاع 120 کيلومتر تهران کار‌ها را به صورت آرام و تخصصي و کارشناسي پيش مي‌بريم.

استاندار تهران گفت: درخصوص ري با مشکلات بنيادين زيست محيطي که در چند سال آينده به تهديد تبديل مي‌شوند، روبرو هستيم.

وي افزود: جابه‌جايي و دفن زباله در آرادکوه که تا به امروز به اشتباه صورت مي‌گرفت و انتقال پسماند‌هاي آن را در دستور کار داريم.

محسني بندپي گفت: درخصوص بوي نامطبوع در مسير فرودگاه امام خميني (ره) مقرر شد تا به واحد‌هاي صنعتي مستقر در اين مسير براي ايجاد تصفيه خانه تسهيلات داده شود.

وي ادامه داد: شهرستان قيامدشت به طور قانوني در حوزه استحفاظي شهرستان ري قرار دارد و هرگونه مداخله و اخذ عوارض از قيامدشت توسط شهرداري خلاف قانون است.

استاندار تهران تصريح کرذ: بسياري از مشکلات شهر تهران و استان به واسطه حضور اتباع خارجي است که عملا تهديد امنيتي و اجتماعي را به دنبال دارد. وي افزود: در پرديس عمدتا با مشکلات زيربنايي و فضا‌هاي فرهنگي روبرو هستيم.

محسني بندپي گفت: درخصوص سکونتگاه‌هاي غيررسمي و حاشيه‌اي در پرديس به ويژه اوزون تپه بايد معاونت عمراني استانداري وارد عمل شود. وي تصريح کرد: شرکت گاز استان تهران موظف به تهيه گزارش از روستا‌هاي فاقد گاز در شهرستان‌هاي ري و پرديس و ارائه به استانداري است.

محمد تقي‌زاده، معاون عمراني استاندار تهران در ادامه اين جلسه گفت: 130 روستا در استان تهران مشکل دارند و اين اراده وجود دارد که تمامي اين مشکلات را در کميسيون زيربنايي استانداري مطرح و با رعايت مفاد قانون مشکلات را برطرف مي‌کنيم.

وي گفت: کمربندي جنوبي اسلامشهر در صورت تأمين منابع تا پايان امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد، پل قديمي گلدسته را سيل امسال تخريب کرده بود که بازسازي مي‌شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار تهران اضافه کرد: راه‌اندازي اداره کل اتباع بيگانه، در استان تهران با توجه به حجم بالاي مهاجرت‌ها و در پي آن افزايش سکونتگاه‌هاي غير رسمي که شکل مي‌گيرد، مي‌تواند منجر به کاهش تبعات شود.

وي گفت: مدارس غيرانتفاعي که در ملک‌هاي اجاره‌اي احداث شده‌اند، براي تغيير کاربري و برگرداندن کاربري مسکوني بايد در قالب طرحي موضعي و موضوعي براي آنها تصميم‌گيري شود.

مسعود مرسلپور، فرماندار اسلامشهر اظهار داشت: براي احداث مدول دوم تصفيه‌خانه اسلامشهر 45 ميليارد مصوب شده که تا پايان سال قول احداث و بهره‌برداري آن داده شده است. وي ادامه داد: مهم‌تر از ايجاد مدول استفاده از آب است که آب فضاي سبز از چاه تأمين مي‌شود و اين آمادگي وجود دارد که براي تأسيسات شهري از آب تصفيه شده فاضلاب استفاده شود.

فرماندار اسلامشهر گفت: اسلامشهر به هيچ عنوان به لحاظ علمي حاشيه تهران محسوب نمي‌شود و رشد علمي در اين شهرستان سريع است. وي افزود: با توجه به مزيت نسبي اسلامشهر در صنعت با موافقت وزير صمت مجوز احداث 4 شهرک صنعتي را گرفتيم و اين کار به زودي عملياتي خواهد شد. عبدالعظيم رضايي، فرماندار پرديس در ادامه جلسه اظهار کرد: شهرستان پرديس داراي بالاترين نرخ جمعيت در کشور است و امکانات متناسب با جمعيت اين شهرستان نيست.

وي افزود: پيش‌بيني‌ مي‌شود که جمعيت اين شهرستان تا سال آينده به 600 هزار نفر برسد.

رضايي گفت: شهرستان پرديس امکانات زيرساختي ندارد و مهمترين دغدغه ما تحويل مسکن مهر به متقاضيان است.

فرماندار پرديس تصريح کرد: نيازمند تخصيص اعتبار سرانه‌هاي فرهنگي، بهداشتي و آموزشي در مجموعه شهرستان پرديس هستيم. وي افزود: اولويت ما تکميل بيمارستان اين شهرستان است، علي‌رغم انعقاد تفاهم‌نامه بين وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکي، اما حرکتي در اين خصوص صورت نگرفته است.

فرماندار پرديس گفت: اين بيمارستان در 7 طبقه ساخته شده و به اعتباراتي براي تجهيز آن نياز داريم.

رضايي گفت: شهرستان پرديس انبوهي از نياز‌ها را دارد و در صورت توجه نکردن به آن‌ها قطعا با مشکل روبرو مي‌شويم.

وي افزود: امسال 40 هزار واحد مسکن مهر بايد به بهره‌برداري برسد، اما پيوست‌هاي فرهنگي آن نيز بايد مدنظر قرار گيرد.فرماندار پرديس تصريح کرد: 22 اداره در پرديس مستاجر هستند و براي استقرار ادارات در شهرستان پرديس نيازمند مساعدت هستيم. وي گفت: يکي ديگر از مشکلات اين شهرستان فقدان آرامستان در شهرستان پرديس است.

احمد اسماعيلي‌راد، فرماندار شهرستان ري اظهار کرد: تصفيه پساب‌ها در شهرستان ري در چند مرحله بايد صورت گيرد تا مصارف کشاورزي، خانگي و صنعتي تفکيک شوند. وي افزود: تسريع در تکميل کمربندي جنوبي براي رفع مشکلات ترافيکي شهرستان ري مطالبه مردم اين شهرستان است. اسماعيلي‌راد گفت: با توجه به استقرار شهرک صنعتي شمس آباد، ايجاد خط متروي حسن آباد و جابه جايي کارگران از شهرستان ري به اين منطقه امري ضروري است.

پروانه مافي در اين نشست افزود: عدم تفکيک شهرداري قيامدشت و شهرداري منطقه 15 مسائل ماليات بر ارزش افزوده را بوجود آورده است که نيازمند ورود استانداري است. شهر فرودگاهي امام خميني(ره) نيز همچنان بلاتکليف مانده و بايد در اين مورد نيز پيگيري‌ شود. در فشافويه نيز فاز نخست جاده چرمشهر به آبيک تنها 5 درصد ديگر تا اتمام پروژه مانده که بايد اهتمام جدي صورت پذيرد. حجت الاسلام شيخ نيز با ابراز رضايت از اين جلسه خواستار ورود جدي‌تر به ريز مشکلات هر يک از شهرستان‌ها شد. عليرضا محجوب نيز با اشاره به تضييع حق مردم احمدآباد مستوفي خواستار حل جدي اين مشکل پس از 10 سال شد. سيد‌ فريد موسوي، نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: 50 روستا در شهرستان‌هاي اسلامشهر، پرديس، ري و شميران طرح ‌هادي ندارند که منتظر تشکيل جلسات آن‌ها هستيم.

وي افزود: نبود طرح‌هاي ‌هادي سبب مي‌شود بودجه و اعتباراتي که به روستا‌ها اختصاص پيدا مي‌کنند، بدون استفاده بمانند و در نتيجه خروجي مناسبي را در اين زمينه شاهد نباشيم.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي گفت: کيفيت آب شهرستان اسلامشهر و روستا‌هاي آن نيز مطرح است که در حال حاضر مدول نخست تصفيه‌خانه فاضلاب اسلامشهر ايجاد شده است.

محمد علي وکيلي نيز با تاکيد بر ضرورت حفظ حريم شهرها گفت: بايد کار گروهي با همکاري شهرداري تهران به زودي اين مشکلات را مرتفع نمايند. در ادامه آقاي گل‌محمدي، مدير کل ورزش و جوانان و ذوالفقاري از جهاد کشاورزي و همچنين تعدادي از اعضاي شوراهاي شهر به بيان مشکلات پرداختند.

کيومرث کلانتري، مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران با تشريح وضعيت موجود گود آبعلي به لحاظ ظرفيت اشباع شده اين مکان، تخليه نخاله‌هاي ساختماني و نيز افزايش روز به روز وسعت آن تا حاشيه رودخانه جاجرود گفت: پيشنهاد ما در اين نشست به شهرداري بررسي و مکانيابي دو سه نقطه در تهران با محوريت منطقه 18 براي ساماندهي وضعيت نخاله‌هاي ساختماني و بازيافت آن و از طرفي جلوگيري از مسيرهاي حمل طولاني بود و محيط زيست استان تهران در اين راستا آمادگي دارد تا از ظرفيت کارگروه مديريت پسماند استان براي تسهيل در اين موضوع بهره‌گيري نمايد.

وي يادآور شد: درحال حاضر صرفا مي‌توان براي واحدهاي صنعتي بازيافت نخاله‌ها در داخل شعاع 120 کيلومتري تهران مجوز صادر کرد و اين موضوع به تصويب هيات وزيران رسيده است و بخش‌هاي خصوصي و دولتي مي‌توانند در اين زمينه سرمايه‌گذاري کنند. کلانتري همچنين به توليد روزانه 400 مترمکعب شيرابه زباله‌ها در مرکز دفن زباله آرادکوه به عنوان يکي از معضلات اساسي اين واحد اشاره کرد و گفت يکي از موضوعات مهمي که از سوي محيط زيست در نشست‌هاي قبلي مطالبه شد، ساماندهي شيرابه‌هاي روزانه مرکز آرادکوه از سوي مديران اين واحد بود که در اين زمينه بااعلام مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران در نشست امروز، تا پايان تيرماه تصفيه شيرابه‌ها براساس خروجي استاندارد پارامترهايBOD و COD به ميزان روزانه حدود 300 مترمکعب براي آبياري جنگلي به انجام خواهد رسيد و اين طرح بنا به اظهار مديران شهرداري در حال حاضر با ظرفيت روزانه 100 متر مکعب در حال انجام است.


 اخبار 

دبير کل حزب مردم‌سالاري

در چهارمين کنگره حزب وحدت و همکاري ملي:

اقتدارگرايان تمايلي به فعال شدن اصلاح‌طلبان

در انتخابات مجلس يازدهم ندارند

به گزارش خبرنگار «مردم‌سالاري آنلاين»، دبير کل حزب مردم‌سالاري که در چهارمين کنگره حزب وحدت و همکاري ملي سخن مي‌گفت با اشاره به سابقه شکل‌گيري شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات پس از انتخابات دوم خرداد 1376 برضرورت محوريت اين شورا که هم اکنون بيش از 30 حزب اصلاح‌طلب را شامل مي‌شود در انتخابات مجلس يازدهم تاکيد کرد و گفت: شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات مي‌تواند با تشکيل پارلمان اصلاحات بخشي از نارضايتي موجود بدنه اصلاح‌طلبان در سراسر کشور از عملکرد دولت را با مشارکت دادن آنان در تصميم‌گيري‌هاي جبهه اصلاحات جبران نمايد.

نماينده مردم شريف تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ناکارآمدي و کندي تصميم‌گيري دولت دوازدهم براي رفع تنگناهاي معيشتي مردم گفت: بايد پذيرفت که تشديد تحريم‌هاي يک جانبه آمريکا از جنگ نظامي هم بدتر است اما اين موضوع هرگز توجيه‌گر ناکارآمدي دولتمردان نمي‌شود لذا نارضايتي مردم از وضعيت کنوني را نبايد به سمت و سوي يأس و نااميدي از اصلاح امور سوق داد. متاسفانه گاهي مي‌بينم برخي اظهارنظرها در مورد مشارکت گسترده مردم در انتخابات مجلس يازدهم بازي در زمين اقتدارگرايان است زيرا آنان هيچ تمايلي به فعال شدن اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس يازدهم ندارند و با الگوي انتخابات مجلس نهم و شوراي شهر دوم با کمترين مشارکت از ناحيه مردم مي‌خواهند مجلس يازدهم و دولت سيزدهم را تصاحب کنند.

کواکبيان با انتقاد از دولت در زمينه توسعه سياسي گفت: ما براي پيشرفت کشور چاره‌اي نداريم که علاوه بر حل مسائل مربوط به ديپلماسي و روابط بين‌الملل و علاوه بر غلبه بر مشکلات اقتصادي حتما به سمت «تحزب» و محوريت احزاب در توسعه سياسي برويم که متاسفانه وزارت کشور کنوني ظاهرا همين وضع موجود را بهترين وضعيت مي‌داند.

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به سند چشم انداز 1404 گفت: براي رسيدن به افق اين سند چاره‌اي نداريم که «شايسته سالاري» و «عدالت سياسي» را مهمتر از «عدالت اقتصادي» بدانيم و براي رسيدن به «عدالت اقتصادي» مقابله با فساد گسترده در نهادهاي حکومتي را جدي بگيريم و بدانيم که «عدالت قضايي» پايه اصلي تحقق ساير انواع عدالت‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و آموزشي و... محسوب مي‌شود.

مدير مسئول روزنامه مردم‌سالاري در پايان با اظهار اميدواري از اينکه «اصلاحات قضايي» از سوي رئيس قوه قضائيه صرفا جنبه شعاري و سخنراني نداشته باشد گفت: اگر طرح‌هايي همچون رسيدگي به اموال مقامات و وابستگان آنان يا پاسخگويي در فضاي مجازي برمبناي عدالت واقعي باشد حتما موجب اميدواري و جلب رضايت مردم نسبت به اصل حکومت مي‌شود.

سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي تاکيد کرد

راهبرد «مقاومت فعال»، پادزهر همه تهديدات

سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي در واکنش به تهديد اخير ترامپ گفت: ‌«ديپلماسي و گَزِش» گزاره‌هاي متضادي است که تنها در مکتب ترامپيسم مفهوم پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا، کيوان خسروي گفت: آمريکا پيش از اين با اتخاذ راهبرد يکجانبه گرايي و خروج از پيمان‌هاي بين‌المللي، منطق گفت‌وگو و ديپلماسي را «گَزيده» و امنيت جهاني را مجروح کرده است.

سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي افزود: 40 سال است که آمريکا، ملت ايران را گزيده است اما پادزهر «مقاومت فعال» همچنان ايران اسلامي را استوار و اميدوار به پيش مي‌برد.

خسروي خاطرنشان کرد: 16 تيرماه گام دوم کاهش تعهدات برجامي بر اساس پاراگراف‌هاي26 و 36 و با چارچوبي که صرفا جمهوري اسلامي ايران در مورد آن تصميم خواهد گرفت آغاز مي‌شود.

براساس اين گزارش، ترامپ در واکنش به اظهارات رئيس‌جمهور ايران در خصوص آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامي از 16 تيرماه، گفته است: ايران، مراقب تهديد کردن باش. ممکن است برگردند و تو را طوري بگزند که تا الان کسي اينطور گزيده نشده است.

ضعف فاحش اروپا در تقابل با آمريکا

يک تحليل‌گر مسائل بين‌الملل با بيان اين‌که ايران اگر صرفا با افزايش توان هسته‌اي بخواهد غرب را به تجديد نظر وادار کند، در اين مسير موفق نخواهد بود، گفت: افزايش توان هسته‌اي خوب است اما به تنهايي کافي نيست و بايد در کنار آن توان اقتصادي خود را نيز افزايش
دهيم.

حسن بهشتي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا درباره اقدام اخير اروپايي‌ها در مساله اينستکس و همچنين افزايش ذخاير اورانيوم ايران اظهار کرد: واقعيت اين است که اتحاديه اروپا در حال تغيير و تحول ناشي از انتخابات پارلمان اروپا است، روز گذشته کانديداي رياست سياست خارجي و همچنين رئيس کميسيون اروپا معرفي شدند، بنابراين به نظر مي‌رسد اتحاديه اروپا در حال انتقال قدرت است.وي افزود: از سوي ديگر طي يکسال گذشته اروپايي‌ها نشان داده‌اند که قدرت مقابله با هژموني آمريکا را ندارند و ريسک همکاري با ايران را نمي‌پذيرند. در واقع اروپايي‌ها توان اين‌که بخواهند با آمريکا مقابله کرده و نيازهاي ايران را تأمين کنند، ندارند.

اين کارشناس مسائل بين‌الملل همچنين بيان کرد: طرف ايراني هم با اين شرايط نمي‌تواند دست روي دست بگذارد و لذا تاکنون اقداماتي مانند افزايش ذخاير اورانيوم را انجام داده تا طرف اروپايي و آمريکايي را به تجديد نظر وادار کند.

خبر برخي رسانه‌ها از قول وزير اطلاعات

درباره موضوع مذاکره با آمريکا

روابط عمومي وزارت اطلاعات خبر منتشر شده در برخي رسانه‌ها به نقل از وزير اطلاعات درباره موضوع مذاکره با آمريکا را تکذيب کرد.

به گزارش ايسنا، روابط عمومي وزارت اطلاعات خبر منتشر شده در برخي رسانه‌ها به نقل از وزير اطلاعات مبني بر اينکه «اگر مقام معظم رهبري اين اجازه را صادر کنند مذاکره ميان ايران و آمريکا انجام خواهد شد» به شدت تکذيب و اعلام کرد: چنين مطلبي به هيچ وجه در سخنراني شب گذشته وزير اطلاعات در مسجد جامع قائمشهر بيان نشده است.

روابط عمومي وزارت اطلاعات تصريح کرده است: متأسفانه برخي رسانه‌ها با فهم نادرست از سخنراني وزير اطلاعات در مراسم يادواره شهيد آيت الله قاسمي سوادکوهي از شهداي مازندراني هفتم تير و فرزند شهيدش حجت الاسلام محمد صادق قاسمي در مسجد جامع قائمشهر، با تقطيع و جابجايي کلمات، آنچه را که به هيچ وجه در سخنراني وزير اطلاعات نبوده، به ايشان منتسب و منعکس کردند.

وزارت اطلاعات وظيفه خود مي‌داند اينگونه موارد را که باعث تشويش اذهان عمومي و دستاويز تبليغاتي رسانه‌هاي ضد انقلاب و بيگانه مي‌شود از مراجع قانوني پيگيري کند.