تاریخ 1398/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5075 برو جستجو جستجوی پیشرفته   تجليل از فعالان امور مهاجرين استان و مهاجران نمونه 
 معاون سياسي استاندار سمنان: تحريم‌ها بهانه‌اي براي کاهش خدمات و ميزباني از مهاجران نيست

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان بابيان اينکه تحريم‌ها بهانه‌اي براي کاهش خدمات و ميزباني از مهاجران نيست، گفت: اين خدمات روزبه‌روز در حال افزايش است. حبيب‌الله خجسته‌پور در همايش روز جهاني پناهنده به ميزباني اداره کل اتباع و مهاجرين خارجي استانداري سمنان ضمن بيان اينکه ايران هيچ‌گاه تحريم‌ها و دشمني‌هاي استکبار جهاني را بهانه‌اي براي کاهش خدمات و ميزباني از مردم افغانستاني قرار نداده است، ابراز داشت: با تأکيدات مقام معظم رهبري اين خدمات و ميزباني از مردم افغانستان روزبه‌روز در حال افزايش است. وي ضمن ابراز اميدواري از اين موضوع که روزي در همه سرزمين‌ها و ممالک، صلح جهاني حکمفرما شود، افزود: هنگامي در کشوري، جنگ، نابساماني و شرايط سخت به وجود مي‌آيد، مردم آن کشور به‌طور طبيعي به دنبال راهي براي در امان ماندن از خطرات اين جنگ‌ها و نابساماني‌ها هستند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان با بيان اينکه از 40 سال پيش که سايه جنگ و ناامني بر کشور افغانستان حکمفرما شد، برخي از مهاجران ايران را به‌عنوان محلي براي مامن و مسکن خود انتخاب کردند، ابراز داشت: در همان برهه بود که امام راحل‌(ره)، بسيار زيبا و شيرين اين عزيزان را ميهمان خطاب کردند.

خجسته‌پور ضمن بيان اينکه در اين 40 سال همه ما به ميزباني خود به‌عنوان پذيرايي از انسان‌ها فارغ از رنگ و نژاد و دين و مذهب افتخار مي‌کنيم، تصريح کرد: ما ايرانيان، ميزبان انسان‌هايي هستيم که هم‌کيش و هم‌مسلک و هم‌زبان ما هستند و اين مهم افتخار ميزباني را براي ما مضاعف کرده است. وي افزود: درحالي‌که کشور ايران هشت سال درگير جنگ تحميلي تمام‌عيار و همچنين دشمني‌هاي استکبار جهاني در طول اين 40 سال بود، همچنان ميزباني شايسته براي مردم عزيز و بزرگوار کشور دوست و همسايه افغانستان بوده و خواهد بود.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان همچنين بابيان اينکه در هيچ کجاي جهان نمي‌بينيد که رهبر يک کشور، درب‌هاي مدارس و فضاهاي آموزشي را براي پناهندگان گشوده باشد، ابراز داشت: اين مهم به‌طور يقين از روحيه عالي و متعالي رهبر فرزانه انقلاب حکايت دارد که به دنبال بالا بردن ميزان آگاهي نسل آينده‌ساز کشور زيبا و پهناور افغانستان است.

خجسته پور با بيان اينکه امروز شاهد بروز و ظهور استعدادهاي بسيار زيادي در بين فرزندان افغانستاني در کشورمان هستيم، تصريح کرد: اين عزيزان بنا است روزي در کشور خود با مطالب علمي و دانشي که آموخته‌اند، وطن خود را در حد نام و اعتبار ملت بزرگ افغانستان از نو بسازند. وي افزود: بي‌شک ميهمانان ما و مهاجران، انسان‌هايي بزرگ‌منش و در همه عرصه‌ها پا به‌پاي ملت عزيز ايران گام برداشتند که يکي از بزرگ‌ترين واصلي‌ترين نشانه اين مهم، شهداي عزيز و بزرگوار افغانستاني است که هم پاي رزمندگان ايران اسلامي به درجه رفيع شهادت نائل آمدند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سمنان خطاب به دانش آموزان مهاجر بابيان اينکه بايد به دنبال راهي براي توسعه و ارتقاي کشور خود باشيد، اضافه کرد: جوانان و نوجوانان مهاجر، روزي که با کوله باري از علم و دانش و تجربه به سرزمين خود بازگشتند بايد بانيان جنگ را بشناسند.

جمعيت پناهجويان جهان 2 برابر شده است

جنگ عامل اصلي مهاجرت

نماينده سازمان ملل متحد در امور پناهندگان استان سمنان هم در اين مراسم با بيان اينکه در 20 سال اخير جمعيت پناهندگان جهان دو برابر شده است، گفت: جنگ و خشونت دو عامل اين افزايش است.

يدالله محمدي با بيان اينکه شعار اين مراسم 40 سال ميزباني سخاوتمندانه جمهوري اسلامي ايران از پناهندگان و مهاجران خارجي است، تاکيد کرد: هرساله بيستم ژوئن به مناسبت روز پناهنده در سراسر جهان مراسم مختلفي برگزار مي‌شود. وي افزود: براي برگزاري اين مراسم دو محور اصلي داريم که نخستين آنها پناهندگان هستند و دوم ميزبانان آنها که بايد مورد قدرداني قرار گيرند.

نماينده سازمان ملل متحد در امور پناهندگان استان سمنان گفت: در حال حاضر بيش از 70 ميليون و 800 هزار پناهنده در جهان وجود دارد که اين رقم بسيار بالا است که اگر بخواهيم آن را با 20 سال گذشته مقايسه کنيم تقريباً دو برابر شده است. محمدي بيان کرد: جنگ و خشونت در سراسر دنيا افزايش پيدا کرده و اين موضوع سبب شده تا پناهندگان مجبور شوند خانه و کاشانه‌شان را ترک و به کشورهاي ديگر بروند.

زياده‌خواهي برخي کشورها دليل نابساماني مهاجران و پناهجويان است

مديرکل امور اتباع ومهاجرين خارجي استانداري سمنان هم با بيان اينکه زياده‌خواهي برخي کشورها دليل نابساماني مهاجران و پناهجويان است، گفت:مشکلات اين افراد به خاطر ظلم ابرقدرت‌ها رخ داده است. نورعلي غلامحسين سماکوش با بيان اينکه به دليل قرابت‌ها و اشتراکات فرهنگي و همچنين مشکلاتي که کشور افغانستان با آن روبرو بوده به مدت 40 سال شاهد حضور افغانستاني‌هاي مقيم کشورمان و استان سمنان هستيم، تاکيد کرد: امروز اين همزيستي مسالمت آميز در کشور مان شکل گرفته است. وي افزود: آمار متناقضي درباره تعداد اتباع در کشور وجود دارد اما آنچه معلوم است آن است که ما تعداد زيادي پناهنده در کشور داريم که اين تعداد از لحاظ جمعيت پذيري در سطح بين‌المللي بي‌مانند است که غالباً از خدمات بهداشتي و آموزشي و … برخوردار هستند. مديرکل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري سمنان گفت: ما عامل بسياري نابساماني‌ها در حوزه پناهجويان را اقدامات برخي کشورها در عرصه بين‌المللي مي‌دانيم چرا که براي منافع خودشان ظلم و تعدي را بر برخي کشورهاي ديگر روا مي‌دارند تا مصيبت نصيب مردم ساير کشور باشد.

سماکوش بيان کرد: ما خودمان بايد با دستان خودمان کشورمان را آباد کنيم، مخصوصاً اتباع کشور افغانستان اين امکان برايشان است که جامعه خودشان را آباد کنند و روزي برسد که ما شاهد آن باشيم که همه اتباع به کشور خودشان رجوع کنند.


 تشريح ضوابط و مقررات کسرخدمت ايثارگري والدين مشمولان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان سمنان گفت: مشمولان غيرغايب به ازاي هر درصد سابقه جبهه، جانبازي و آزادگي والدين مي‌توانند از 12 روز کسرخدمت بهره‌مند شوند.

سرهنگ حسن رستميان اظهار داشت: برابر اطلاع‌رساني قبلي، مشمولان غيرغايب به ازاي هر درصد سابقه جبهه، جانبازي و آزادگي والدين مي‌توانند از 12 روز کسرخدمت ايثارگري بهره‌مند شوند.

وي در مورد بهره‌مندي مشمولان غايب از کسرخدمت ايثارگري عنوان کرد: تنها مشمولان غايبي که تا تاريخ 98/1/12 خود را براي اعزام به خدمت معرفي و در تاريخ اعزام تعيين شده به مراکز آموزش نيرو‌هاي مسلح اعزام شده اند، امکان بهره‌مندي از کسرخدمت ايثارگري والدين را دارند.

معاون وظيفه عمومي استان با تاکيد براينکه کسرخدمت ايثارگري فقط براي يک فرزند اجرا مي‌شود، افزود: صدورگواهي کسرخدمت ايثارگري تنها براي يک فرزند امکان‌پذير بوده و قابل تقسيم بين دو يا چند فرزند ذکور نيست.

رستميان با اشاره به اينکه گواهي کسرخدمت ايثارگري براي مشمولاني صادر مي‌شود که در حال انجام خدمت سربازي هستند، عنوان کرد: برابر هماهنگي‌هاي صورت گرفته، خانواده‌هاي داراي فرزند ذکور دو قلو و يا چند قلو که همزمان درحال انجام خدمت سربازي هستند، بنا به درخواست والدين مي‌توانند کسر خدمت را بين فرزندان خود تقسيم کنند.

وي همچنين اظهار داشت: مشمولان واجد شرايط معافيت به واسطه سابقه ايثارگري 28 و 29 ماه والدين، فقط تا پايان شهريور‌ماه سال 98 مي‌توانند از اين معافيت بهره‌مند شوند و پس از تاريخ مذکور، معافيت ايثارگري تنها براساس ماده 45 قانون خدمت وظيفه عمومي و برمبناي 30 ماه سابقه رزمندگي، 25 درصد جانبازي، 24 ماه آزادگي اجرا مي‌شود.