تاریخ 1398/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5075 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزيرامورخارجه کشورمان اعلام کرد
 ذخاير اورانيوم غني شده ايران از 300 کيلو گذشت 
 ظريف: در برابر فشارها کوتاه نمي‌آييم

خبرگزاري رويترز به نقل از «دو منبع آگاه» اعلام کرد که ايران از حد تعيين شده ذخيره اورانيوم بر اساس توافق هسته‌اي 2015 عبور کرده است.

سه ديپلمات چهارشنبه گذشته به خبرگزاري رويترز گفته بودند که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تائيد کرده است، ايران حدود 200 کيلوگرم اورانيوم با غناي پايين دارد که کمتر از حد تعيين شده در توافق هسته‌اي، يعني 202.8 کيلوگرم است. آژانس تاکنون درباره اظهارات اين ديپلمات‌ها موضعي نگرفته است.

«محمدجواد ظريف» امروز دوشنبه در حاشيه مراسم بزرگداشت مرتضي صفاري نطنزي نماينده فقيد مردم نطنز و قمصر در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که با توجه به نتايج نشست اخير کميسيون مشترک، به نظر مي‌رسد که ايران از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم 67/‏3 درصد عبور کرده و اين اقدام چه پيامي براي اروپا دارد؟ اظهار داشت: ما همان زمان هم بعد از جلسه اعلام کرديم که اقدامات اروپايي‌ها کافي نبوده بنابر اين جمهوري اسلامي ايران همانطور که قبلاً برنامه اش را اعلام کرده اين برنامه را اجرا خواهد کرد.

وي با بيان اينکه برنامه مرحله اول، هم در مورد ذخاير اورانيوم غني شده و هم در مورد ذخاير آب سنگين اجرا شده، گفت: مرحله بعد هم در مورد سقف 3.67 درصد است که آن را هم اجرا خواهيم کرد.

وزير امور خارجه بيان کرد: در نامه رئيس جمهوري صراحتاً بيان شده که در صورتي که اروپايي‌ها اقدامات لازم را براي اجراي تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولي اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند 36 برجام اين حق را از سال گذشته داشته‌ايم که اقدامات خودمان را انجام دهيم.

اروپا به ضمانت اجراي برجام ارزش قائل شود

ظريف اضافه کرد: ماده 36 کاملاً واضح است، حق ايران نيز در اين ماده کاملاً مشخص شده است. اين ماده در واقع ضمانت اجراي برجام است. اگر اروپايي‌ها ادعا مي‌کنند که براي برجام ارزش قائل هستند بايد براي ضمانت اجراهايي که در داخل برجام ديده شده، ارزش قائل باشند و اقداماتي که ما داريم مي‌کنيم دقيقاً در جهت حفاظت از برجام از طريق ضمانت‌هاي اجرايي آن است.

وي با بيان اينکه اينستکس يک حرکت مقدماتي براي اجراي تعهدات اروپاست، گفت: تعهدات اروپا هم در خود برجام است. بند يک تا 3 ضميمه 2 برجام صراحتاً اقدامات اروپا و نتايج اقدامات اروپا را مطرح کرده است. براي اجراي بند 3 صرفاً اقدام کافي نيست بلکه ايران بايد نتايج اين اقدام را ببيند.

اروپايي‌ها 11 تعهد داده‌اند

ظريف ادامه داد: بعد از خروج آمريکا از برجام و اجراي ماده 36 توسط ايران که در همان بدو خروج آمريکا از برجام يعني 2 روز بعد در 20 ارديبهشت ماه سال 97 انجام شد، اروپايي‌ها 11 تعهد دادند که اينستکس هيچکدام از آن تعهدات نيست، بلکه مقدمه‌اي براي اجراي آن تعهدات است.

وزير امور خارجه اضافه کرد: تا الان نه تنها اروپايي‌ها اصل تعهداتشان را انجام نداده‌اند بلکه حتي مقدمه اجراي تعهداتشان بعد از حدود 14 ماه تازه عملياتي مي‌شود. اينکه آيا عملياتي شده يا خير ما هنوز اطلاع کافي نداريم که اقدام شده يا نه. ولي به هر حال اينستکس بدون اجراي ساير تعهدات معني ندارد.

رئيس دستگاه ديپلماسي خاطرنشان کرد: اروپايي‌ها در آنجا تعهد کردند که فروش نفت ايران را تضمين کنند که اين کار را نکردند. آنها تعهد کردند که حمل و نقل را تضمين کنند. همچنين تعهد کردند که بازگشت دارايي‌هاي ايران و بازگشت عوائد فروش نفت را تضمين کنند. 11 تعهد است که اين تعهدات 3 بار تکرار شده است. در جلسه اولي که ما با اروپايي‌ها داشتيم و در جلسه بعد که با گروه 1+4 در سطح وزرات داشتيم و دوباره جلسه‌اي که در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در مهرماه داشتيم، چند جلسه در سطح معاونين وزرا اين مطرح شده است. لذا اروپايي‌ها تعهداتشان را انجام ندادند.

وي عنوان کرد: اينستکس هم مقدمه تعهدات است که هنوز به صورت کامل انجام نشده است.

براساس آنچه گفته‌ايم، عمل مي‌کنيم

ظريف در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه که آيا ايران مرز 300 کيلوگرم اورانيوم غني شده را رد کرده است، گفت: آنطور که من اطلاع پيدا کرده‌ام ايران طبق برنامه اش از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم غني شده عبور کرده و اين را هم قبلاً اعلام کرده بوديم.

ظريف تصريح کرد: ما براساس آنچه اعلام کرديم خيلي شفاف گفته‌ايم که چه کار مي‌کنيم. براساس آن عمل مي‌کنيم و اين را از حقوق خودمان در داخل برجام مي‌دانيم.

وزير امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري درباره تحريم اينستکس از سوي آمريکا گفت: آن مشکل اروپايي‌ها است که بايد مشکل خود را حل کنند.

در برابر فشارها کوتاه نمي‌آييم

گفتني است که ظريف پيش از ظهر ديروز هم در مراسم گراميداشت روز ملي صنعت و معدن با اشاره به لزوم اهتمام به حوزه صنعت و معدن در شرايط فعلي کشور گفت: فشارهايي که امروز آمريکا به جمهوري اسلامي ايران وارد کرده است ناشي از قدرت آمريکا و يا ضعف ما نيست. اين فشارها به دليل شکست‌هاي مستمر ايالت متحده در حوزه‌ منطقه و در حوزه بين‌المللي در برابر جمهوري اسلامي ايران است.

وزير امور خارجه کشور تاکيد کرد: در حوزه ميداني جمهوري اسلامي ايران در شرايط ضعف نيست. ما شاهد اتفاقات عراق بوديم يا ملاحظه کرديم در سوريه تمام دنيا متحد شدند که حکومت سوريه را با مشکل روبرو کنند و به کمک تروريست‌ها بروند ولي شکست خوردند. آنها قصد داشتند در لبنان شرايط را به هم بريزند. مي‌پنداشتند که مي‌توانند در يمن بر مردم مسلط شوند. اما در تمامي اين مناطق شکست خوردند. در سطح بين‌المللي هم شکست خوردند. در حوزه اقتصادي در فرصت ميان مدت از حضور حاکمه دلار در صحنه جهان استفاده کردند و بر جمهوري اسلامي فشار وارد کردند ولي با اين کار براي خود نيز مشکلاتي ايجاد کردند. اکنون شاهد هستيم که روسيه و چين تصميم گرفتند که از معاملات خود دلار را حذف کنند.

ظريف ادامه داد: اينستکس اگرچه پاسخي به خواسته‌هاي جمهوري اسلامي و تعهدات اروپا نيست ولي ارزشي استراتژيک و راهبردي دارد. اين موضوع يعني نزديک‌ترين‌ها با آمريکا در حال فاصله گرفتن از او هستند. اکنون آمريکا در بسياري از حوزه‌ها شکست خورده از اين رو به عامل اقتصادي روي آورده است. ما در داخل و با تکيه بر ظرفيت و توليد داخلي مي‌توانيم در اين حوزه‌ها او را ناکام کنيم. ما شاهد تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص رونق توليد و تکيه بر ظرفيت داخلي بوده‌ايم. دولت حتي در اين حوزه افراد را تشويق مي‌کنند. با تکيه بر ظرفيت و توليد در داخل مي‌توانيم در اين حوزه نيز فشارها را برطرف کنيم.

وزير امور خارجه تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران نشان داده که در برابر احترام با احترام برخورد مي‌کند و در مقابل فشار مقاومت مي‌کند و با تمرکز بر حوزه‌اي که فشار وارد مي‌شود، يعني شکستن مقاومت و شکستن معيشت مردم، فشارها را برطرف مي‌کند. اين کافي نيست که بگوييم مردم ما مقاومت مي‌کنند بله مردم 40 سال است که مقاومت مي‌کنند ولي ما به عنوان دولت و شما عزيزان در حوزه صنعت بايد حامي مردم باشيد. ما شاهد سالروز حمله شيميايي سردشت بوديم. مردم در مقابل سلاح شيميايي مقاومت کردند اما ننشستند مردم در مقابل تحريم‌ها مقاومت کردند ولي ننشستند اين مردم به گردن ما حق دارند ما بايد براي آنها تلاش کنيم.


 رئيس قوه قضائيه:
 هيچ رحمي در برخورد با فساد درون قوه‌اي نخواهد شد 

رئيس قوه قضائيه اولويت اول کشور را معيشت مردم، رونق توليد، مقاومت و ايستادگي و صيانت از ارزش پول ملي دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته قوه قضائيه، شاخص ترين برنامه اين هفته را ديدار مسئولان و کارکنان دستگاه قضايي با مقام معظم رهبري دانست و با بيان اينکه تاکيدات حکيمانه رهبر معظم انقلاب بايد در همه بخشها و زواياي قوه قضائيه اجرايي شود، تصريح کرد: اولين گام در ارتباط با تحول دستگاه قضايي، مساله شناخت قوه قضائيه و بررسي دقيق کاستي‌ها و نواقص است که اين بررسي ميداني در بخشهاي قضايي، نظارتي و سازمانهاي تابعه قوه قضائيه، در حال انجام است. گام دوم، عبارت است از اجراي برنامه تحول در سه بخش کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت که به حمدالله بخش‌هاي کوتاه مدت و ميان مدت اين برنامه تحولي با برگزاري جلسات فشرده ابلاغ شده است.

رئيس قوه قضائيه، برنامه بلند مدت تحول را نيازمند کار و پيگيري بيشتر دانست و افزود: ستاد اجراي تحول در دستگاه قضايي زير نظر معاون اول قوه قضائيه و با دبيري معاون راهبردي جهت پايش روند اجراي برنامه‌ها و رفع موانع اجرايي فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسئولان، دست اندرکاران و اجزاي خود دستگاه قضايي اين تحولات را کاملاً لمس کنند و از نتايج آن بهره مند شوند.

آيت الله رئيسي، محور دوم تاکيدات رهبر معظم انقلاب را که دغدغه همه مسئولان قضايي است، مساله فساد در قوه قضائيه عنوان کرد و گفت: فساد درون قوه قضائيه به هيچ وجه قابل تحمل نيست و اولين مدعي فساد نيز خود قضات شريف و مسئولان قضايي هستند. قاضي، وکيل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگير در پرونده‌هاي قضايي مشمول امر خطير مبارزه با فساد هستند. در اين راستا با همکاري همه بخش‌هاي نظارتي داخل قوه قضائيه نظير مرکز حفاظت اطلاعات و دادسراي انتظامي قضات و همچنين بخشهاي بيروني از جمله نيروي انتظامي، دستگاه‌هاي امنيتي و … کميته اي فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدايي آن برگزار شده است.

رئيس قوه قضائيه ادامه داد: در اين مسير، بايد شاهد همکاري فعال همه بخش‌هاي مرتبط با پرونده‌ها از جمله کانون وکلا، کانون کارشناسان رسمي دادگستري، مرکز مشاوران قوه قضائيه و ساير بخشها باشيم. ميخواهيم واقعاً همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هيچکس در اين ميدان، غايب نباشد. کميته مذکور با حضور همه بخشها تشکيل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال کنند و مردم هم مطمئن باشند که در برخورد با فساد داخل قوه قضائيه هيچ رحمي نخواهيم داشت.

آيت الله رئيسي با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسي، اظهار کرد: عموم پرونده‌ها با مشکل اطاله دادرسي مواجه نيستند اما بعضي پرونده‌ها در برخي استان‌هاي خاص به دليل کثرت ورودي و کمبود نيروي انساني به اين مشکل دچار هستند و ما معتقديم اين نگراني دغدغه مندان دادرسي عادلانه، بايد با انجام کار جدي کارشناسي و مطالعات دقيق، هر چه زودتر رفع شود.

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه قوه قضائيه علاوه بر صبغه سلبي و برخوردي، واجد چهره اي ايجابي در بخش دفاع از عدالت و آزادي‌هاي مشروع است، بر لزوم فراهم ساختن ساز و کارهاي لازم براي اين امر تاکيد کرد و يادآور شد: از معاونت حقوقي ميخواهم که ساز و کار اين بند مهم از اصل 156 قانون اساسي را که مورد تاکيد مقام معظم رهبري نيز قرار دارد، فراهم کنند تا گسترش عدل و دفاع از آزادي‌هاي مشروع به شکلي قاعده مند و مشخص به مرحله اجرا در آيد.


 از سوي سخنگوي وزارت امورخارجه اعلام شد
 آخرين ضرب الاجل ايران تا 16 تير 

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: اميدواريم اروپايي‌ها در فرصت 10 روزه باقيمانده و تا پايان مهلت 60 روزه اقدام عملي و ملموسي براي اجراي اينستکس بردارند در غير اين صورت ايران 16 تيرماه گام دوم را بر مي‌دارد.

«سيدعباس موسوي» امروز- دوشنبه- در مراسم بزرگداشت مرتضي صفاري نطنزي نماينده فقيد مردم نطنز و قمصر در مجلس شوراي اسلامي که در مدرسه شهيد مطهري در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره راه‌اندازي اينستکس (ابزار حمايت از مبادلات تجاري) بيان کرد: آن طور که ما مي‌بينيم و خبرهايي که فعلاً درباره اين سازوکار منتشر شده، اين چيزي نيست که جمهوري اسلامي ايران و مطالبه ملت ايران باشد. رايزني‌ها ادامه دارد. پيام ما به طرف‌هاي اروپايي منتقل شده است. حدود 10 روز فرصت هست و اميدواريم در اين مدت بتوانند گام مهم و عملي‌تري نسبت به اجرايي کردن اينستکس بردارند.

موسوي تصريح کرد: اگر در اين مدت گام مهمي از سوي اروپا برداشته نشود ايران در 16 تيرماه گام دوم را برمي‌دارد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه که گفته شده ايران امروز از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم 67/‌3? درصد عبور کرده است، گفت: اين سوال را از دوستان انرژي اتمي بپرسيد چراکه آنها اين موضوع را بهتر مي‌دانند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه گام دوم ايران در صورتي که اروپايي‌ها به اينستکس عمل نکنند چه خواهد بود، تصريح کرد: گام دوم به آنها اعلام شده است که بخشي از آن در زمينه غني‌سازي است که درصد و سطح آن را به زودي اعلام مي‌کنيم.موسوي خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر تقلاها و اقداماتي را از سوي اروپايي‌ها مشاهده مي‌کنيم. اما بايد آنها اقداماتي انجام بدهند که تأمين کننده مطالبات ايران باشد.وي يادآور شد: ما به آنها اعلام هم کرده‌ايم که اگر آنها گام عملي تر، ملموس‌تر و قانع کننده‌تر بردارند، حتماً اين کاهش تعهدات ايران قابل بازگشت است وگرنه به مسير خود ادامه خواهيم داد.سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره سرنوشت اسدالله اسدي ديپلمات ايراني بازداشت شده در اروپا اظهار داشت: پيگيري‌ها هم از لحاظ حقوقي و هم از لحاظ سياسي و ديپلماتيک ادامه دارد به ويژه وکلاي وي مجدانه در حال پيگيري اين پرونده هستند. اميدواريم به زودي بيگناهي وي ثابت شده و از اين بند رها شوند.


 عبور اروپا از تحريم‌هاي آمريکا از پل اينستکس 

نشريه «فوربس» در گزارشي نوشت: اروپا راهي را براي ناديده گرفتن و کنار زدن تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران يافته است.در ادامه گزارش اين نشريه آمريکايي آمده است: دولت‌هاي فرانسه، آلمان و انگليس سيستم «اس پي وي» (SPV) را براي تداوم تجارت غيردلاري اروپا با ايران بدون نقض تحريم‌هاي آمريکا اجرايي کرده‌اند. اين سيستم که با نام «اينستکس» (سازو کار ويژه مالي اروپا با ايران) شناخته شده اکنون در حال اجرا است.اين سه دولت در يک نشست کميسيون مشترک برجام تاکيد کردند که اينستکس در دسترس تمامي اعضاي اتحاديه اروپا است و اينکه اولين تبادلات از اين طريق در مسير اجرايي شدن قرار دارد. مقامات فرانسه، انگليس و آلمان اعلام کردند که برخي اعضاي اتحاديه اروپا در فرآيند پيوستن به اينستکس قرار دارند.در ادامه گزارش اين نشريه اقتصادي آمده است: آمريکا در مه 2018 از برجام خارج شد و تحريم‌هارا عليه بخش نفتي ايران بار ديگر اعمال کرد. اما ديگر کشورها از جمله کشورهاي عضو اتحاديه اروپا تاکنون به توافق هسته‌اي پايبند بوده‌اند و مي‌گويند که ايران نيز از مفاد برجام تبعيت مي‌کند و تصميم واشنگتن براي خروج از توافق هسته اي غيرقابل توجيه است. زمانيکه آمريکا از برجام خارج شد، اعلام کرد شرکت‌هايي که از تحريم‌ها عليه ايران تبعيت نکنند، با تدابير تنبيهي روبرو مي‌شوند.اينستکس به احتمال زياد تجارت توسط شرکت‌هاي کوچک تر بويژه در توليدات مرتبط با مواد غذايي و دارو را تسهيل خواهد کرد. دولت‌هاي اروپايي براي تشويق شرکت‌ها در استفاده از اينستکس در تجارت با ايران تدابيري را انديشده‌اند.دولت‌هاي اروپايي يک «سپر ديپلماتيک» در اين راستا ايجاد کرده اند.اينستکس از سوي دولتهاي آلمان، انگليس و فرانسه حمايت مي‌شود. در اين راستا آمريکا فشار ديپلماتيک به شرکت‌هايي که دولتهايشان از اينستکس حمايت مي‌کنند را امري سخت مي‌بيند. هنوز به طور دقيق مشخص نيست که سپر ديپلماتيکي که اين دولتهاي اروپايي براي حفاظت از شرکت‌هايش در برابر آمريکا ايجاد کرده تا چه ميزان موثر خواهد بود.از جمله اقدامات ديگر اين بوده که اينستکس به روي کشورهاي ثالث نيز باز شود.چين و روسيه در نشست اخير کميسيون برجام حضور داشتند و در مورد تداوم تجارت با ايران ابراز تمايل کردند که از جمله خريد نفت از ايران مي‌تواند باشد.نشريه فوربس نوشت: واشنگتن هنوز به اعلام عملياتي شدن اينستکس پاسخ نداده اما کاخ سفيد اين سرپيچي اروپا را مي‌تواند به عنوان يک اقدام غيردوستانه تلقي کند. اين سئوال مطرح است که آيا آمريکا مي‌تواند ديگر کشورها را به تبعيت از سياستهاي خود متقاعد سازد در حاليکه آن کشورها اساساً با موضع کاخ سفيد در مورد برجام موافق نيستند؟اين حقيقت که به رغم اعمال دوباره تحريم‌هاي عليه ايران توسط آمريکا، اينستکس عملياتي شده، نشان مي‌دهد حمايت اندکي در ميان اروپايي‌ها از خصومت واشنگتن عليه ايران وجود دارد.اگر اينستکس در جذب کشورهاي ثالثي همچون چين نيز موفق شود، آمريکا ممکن است خود را منزوي شده ببيند.


 چانه زني سناييبا رئيس جمهوري داغستان 

سفير جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه اعلام کرد: نقش داغستان در تجارت ايران و روسيه چشمگير است به شکلي که حدود 30 درصد از کالاهاي تجاري ميان دو کشور از طرق زميني و دريايي از طريق اين منطقه روسيه انتقال مي‌يابد و امکان افزايش اين ميزان آمار فعلي نيز وجود دارد. مهدي سنايي امروز دوشنبه در ديدار با ولاديمير واسيليِف رئيس جمهوري داغستان با بيان اين مطلب بر گسترش همکاري‌هاي اقتصادي-اجتماعي و علمي-فرهنگي ميان استان‌هاي شمالي ايران و مناطق جنوبي روسيه تاکيد کرد.وي گفت: داغستان به دليل اشتراکات تاريخي و فرهنگي بسيار با ايران، منطقه اي مهم به حساب مي‌آيد و فکر مي‌کنم مي‌توانيم روابط ميان ماخاچ قلعه و تهران، داغستان با ايران و به ويژه استان‌هاي شمالي و غربي ايران را بيش از اين تقويت کرد.

سنايي همچنين با ابراز اميدواري از اجرايي شدن چشم اندازهاي موجود همکاري، عنوان کرد که تمام توان خود را براي به اجرا در آمدن پتانسيل‌هاي موجود به کار مي‌گيرد.وي با اشاره به علاقه تجار ايراني براي تقويت تجارت با داغستان پيشنهاد کرد ضمن برگزاري نخستين نمايشگاه تخصصي کالاهاي ايراني، ايجاد مرکز تجاري ايران در داغستان هم بررسي شود؛ پيشنهاداتي که با استقبال واسيليف همراه بود.رئيس جمهوري داغستان نيز ضمن تمجيد از روند گسترش همکاري‌هاي اين جمهوري با جمهوري اسلامي ايران از پتانسيل فزاينده همکاري در زمينه‌هاي کشاورزي، صنعتي و حمل و نقل سخن گفت.

در اين ديدار موضوعاتي همچون طرح مشترک گردشگري دريايي ميان دو طرف و ايجاد خط هوايي مستقيم مسافربري و باري ميان تهران و ماخاچ قلعه نيز مورد بررسي قرار گرفت.

جمهوري داغِستان در سواحل غربي درياي خزر و در قسمت شرقي ناحيه قفقاز واقع شده است. در حال حاضر حجم مبادلات تجاري ميان ايران و داغستان 400 هزار تن در سال است.


 کره شمالي روي ريل ديپلماسي 
نويسنده : محمدحسين باقي

در مخيله کسي نمي‌گنجيد که روزي «کيم جونگ اون»، رهبر کره شمالي، وارد فاز صلح شود. چه کسي فکر مي‌کرد رئيس جمهور آمريکا پا در کره شمالي بگذارد؟ اما اين اتفاق افتاد. چه شد کره شمالي روي ريل ديپلماسي صلح‌آميز قرار گرفت؟

همه‌چيز از شهريورماه 96 آغاز شد يعني زماني که کره شمالي ششمين آزمايش هسته‌اي خود را انجام داد. در آن زمان تنش‌هاي لفظي ميان کره شمالي و آمريکا به بالاترين حد خود رسيده بود؛ نيروهاي ارتش آمريکا مستقر در منطقه به حالت آماده‌باش درآمده بودند؛ مانورهاي نظامي سئول‌- واشنگتن و صف‌آرايي نظامي مشترک آنها عليه کره شمالي شدت گرفته بود و پروازهاي شناسايي از سوي آمريکا به صورت مداوم انجام مي‌گرفت. بسياري پيش‌بيني مي‌کردند که به زودي «ممکن» است عمليات نظامي «جراحي‌گونه» عليه اهدافي در کره شمالي آغاز شود. در مقابل، کره شمالي تهديد کرده بود که در صورت هرگونه حمله‌اي از سوي آمريکا، پاسخي قاطع خواهد داد و ايالاتي همچون نيويورک، شيکاگو، واشنگتن، تگزاس و. . . را هدف حمله هسته‌اي قرار خواهد داد.

ايالات‌متحده ابتدا يک قطعنامه مقدماتي ارائه داد که خواستار ممنوعيت کامل صادرات نفت به کره شمالي و مسدود کردن دارايي «اون»، رهبر کره شمالي، حزب کارگران و دولت کره شمالي شده بود. اما بعد، آمريکا قطعنامه ديگري را به بحث گذاشت که محاصره کامل نفتي، مسدود کردن دارايي‌ها و ممنوعيت براي سفر کيم را شامل مي‌شد

کره شمالي دنبال فرصتي بود تا از اصطکاک با آمريکا و متحدانش بکاهد. هرچند روزنامه «رودونگ سينمون»، روزنامه حزب حاکم کره شمالي، اعلام کرد ادعاي ترامپ مبني بر اينکه فشارها موفقيت‌آميز بوده و موجب شده کره شمالي در سال اول رياست‌جمهوري او به پاي مذاکرات بازگردد «سفسطه‌اي مضحک» است. ترس از فروپاشي و شورش‌هاي احتمالي داخلي هم دليل ديگري بود که تلنگري بر غفلت رهبران کره شمالي زد و آنها را به پاي ميز مذاکره کشاند.

کل حجم تجارت خارجي کره شمالي چهار ميليارد دلار است و رهبران کره به اين نتيجه رسيده‌اند که نظام «جوچه» ديگر توان پاسخگويي به «تغييرات» در حال وقوع در جامعه را ندارد؛تمام شهروندان اين کشور بر اساس نظام «جوچه» (= به معني استقلال و خودکفايي که ملغمه‌اي است از مارکسيسم، کمونيسم، مائوئيسم و باورهاي خاندان کيم) شست و شوي مغزي مي‌شوند.

رهبر کره شمالي از «ايدئولوژي» و «بمب» به «اقتصاد»‌گذار کرد و سلاح را فداي اقتصاد کردند تا پيکر بي‌رمق اقتصاد اين کشور جاني تازه بگيرد و خوني تازه در شريان اقتصاد کشور جاري شود. کره شمالي به دنبال ايجاد «مناطق ويژه اقتصادي» و «مناطق ويژه گردشگري» است. اما با کدام پول؟ شهر ساحلي «وُنسان» به نماد استراتژي اقتصادي «اون» تبديل شد. منطقه ويژه توريستي ونسان از ظرفيت 1. 5 ميليارد دلاري برخوردار است. اين منطقه 400 کيلومترمربع را شامل مي‌شود و «کيم» در نظر دارد تا مرکزي براي اسکي‌بازي و فرودگاه جديدي بسازد. به نوشته يکي از بروشورهاي انتشاريافته در اين مورد، اين منطقه شامل 140 اثر تاريخي، 10 ساحل شني و 680 تفرجگاه توريستي، چهار محل آب معدني، چندين تفريح‌گاه براي حمام گرفتن و درياچه‌هاي طبيعي و «بيش از 33 ميليون تن لجن با خاصيت درماني است». کره شمالي در صدد جذب يک ميليون توريست در کوتاه‌مدت و پنج تا 10 ميليون توريست «در آينده‌اي قابل پيش‌بيني است»

مجله اکونوميست در سال 2016 اعلام کرد اقتصاد کره شمالي 40 بار کوچک‌تر از اقتصاد کره جنوبي است. با اين حال، اين کشور داراي معادن زيرزميني غني‌اي است. اينديپندنت نيز در گزارشي تخمين زد که ثروت معدني بالقوه در کره شمالي چند صد ميليارد دلار است.

مي‌توان اين باور را داشت که فشار اقتصادي و تلنبار بحران‌هاي داخلي موجب نوعي‌گذار فکري در نخبگان کره شمالي شد.

در اين کشور به دليل سال‌ها سرکوب و بحران، احتمال نوعي انفجار اجتماعي کور مي‌رفت. در واقع چنين به نظر مي‌رسيد که برادر بزرگ‌تر (چين) هم دست به کار شده تا احتمال فروپاشي دروني را با نخبگان کره شمالي در ميان بگذارد. تلنبار بحران و بن‌بست سياسي- اقتصادي- اجتماعي و عدم هماهنگي ميان «ارزش‌ها» و «محيط» مي‌تواند نظام را دچار «بدکارکردي چندجانبه» سازد. اين امر مي‌تواند نظام را دچار فلج‌شدگي سازد. اما ظاهراً نخبگان کره شمالي با پي بردن به اين وضعيت درصدد انجام اصلاح برآمدند.

اقتصاد اين کشور ديگر خوني نداشت تا در شريان‌هايش به جريان درآيد؛ گويي بيماري محتضر است که هر لحظه منتظر مرگ خويش است. ظاهراً «اون» ديکتاتور عاقلي است چون مانند قذافي، صدام و ساير ديکتاتورهاي خاورميانه‌اي کشور خود را به کام جنگي بي‌سرانجام نفرستاد.


 استاني شدن انتخابات مجلس منتفي است 

سخنگوي کميسيون امور داخلي کشور و شوراها تاکيد کرد: با توجه به ايرادات شوراي نگهبان به طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس ديگر امکان برگزاري انتخابات به طور استاني وجود ندارد.

اصغر سليمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: اکنون اين طرح در کارگروهي متشکل از نمايندگان وزارت کشور، مرکز پژوهش‌هاي مجلس و مرکز پژوهش‌هاي شوراي نگهبان در حال بررسي است.

موادي که ديگر قابل اصلاح نيست از قبيل استاني شدن انتخابات مجلس در حال تفکيک شدن است و ان‌شاءالله بعد از تعطيلات مجلس در کميسيون امور داخلي کشور و شوراها بررسي خواهد شد.

وي در ادامه اظهار کرد: دو راه حل پيش روي ما است، يا ما در کميسيون موادي که قابل اصلاح است را اصلاح مکنيم و بعد از بررسي در صحن علني مجلس به شوراي نگهبان ارسال کنيم و يا اينکه آن را با لايحه جامع انتخابات ادغام کنيم و به طور جامع به صحن بيآوريم که در اين زمينه بعد از تعطيلات مجلس کميسيون شوراها تصميم‌گيري خواهد کرد.

نماينده مردم سميرم در مجلس با بيان اينکه «استاني شدن انتخابات مجلس براي امسال به طور کلي منتفي شده است» تصريح کرد: اين طرح چه تصويب شود و چه با لايحه جامع انتخابات ادغام شود به انتخابات سال جاري مجلس شوراي اسلامي نخواهد رسيد.