تاریخ 1398/03/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5061 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سلامت جامعه با پرکردن سبد خانوار از ورزش همگاني 

سرويس ورزشي:

ورزش همگاني تامين‌کننده سلامت و تندرستي جامعه با قرارگرفتن در سبد خانوار با کمترين و ارزان‌ترين امکانات است که براي توسعه به تغيير نگرش‌ها و باورها در بطن جامعه نياز دارد.

ورزش عاملي است که اثر توانبخشي و بهسازي جسمي و رواني افراد يک جامعه توسط آن به اثبات رسيده است؛ با رشد و توسعه ورزش در دنيا،‌سازماني به نام «ورزش براي همه» در سال 1984 به عنوان يک‌سازمان از سوي کميته بين‌المللي المپيک به رسميت شناخته شد.

ابن‌سازمان در ايران به طور رسمي از سال 1358 با عنوان ورزش محله‌اي آغاز به کار کرد و در 1362 به صورت تشکل قانوني تحت عنوان «جهاد تربيت بدني» رسميت يافت و رشد و گسترش آن به عنوان نخستين وظيفه قانوني تمامي نهادهاي ورزشي جمهوري اسلامي ايران تعيين شد.

فدراسيون ورزش‌هاي همگاني جمهوري اسلامي با هدف ايجاد امکانات و بستر مناسب براي تکوين نشاط و شادابي در مردم و در پي آن بالا بردن سطح مهارت‌ها در سال 1371 بر اساس اساسنامه فدراسيون‌ها تشکيل شد که اين فدراسيون در جهان به نام مخفف TAFISA و در آسيا به نام مخفف ASFA فعاليت مي‌کند.

ساده‌ترين تعريف در خصوص ورزش همگاني، ورزشي است که عامه مردم حتي در زمان کوتاه با توجه به امکانات موجود و شرايط به ورزش بپردازند که شامل پياده‌روي، دوچرخه‌سواري، کوهپيمايي، دوهاي عمومي و ورزش‌هاي بومي و محلي است.

توسعه ورزش‌هاي همگاني با ارتقاي اميد، شادي و نشاط در جامعه حکم پادزهري براي پيشگيري از هزينه‌هاي هنگفت در زمينه درمان و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي دارد.

توسعه اين رشته ورزشي، زمينه‌ساز ورزش قهرماني است اما نکته قابل تأمل اثر ورزش در بهبود زندگي فردي و اجتماعي است.

با وجود اينکه ورزش حلال مشکلات روحي و جسمي است، اما متاسفانه فرهنگ ورزش کردن هنوز در جامعه به شکل مطلوب نهادينه نشده و اگر مردم از پيامدهاي مثبت و اثرگذار ورزش ولو در حد پياده‌روي ساده آگاهي يابند ديگر در آمارها ايران رتبه پاييني در رده‌بندي شادي کسب نمي‌کند.

برآيند آمارها نشان مي‌دهد، ميزان مشارکت جامعه در ورزش‌هاي همگاني قبل از دولت يازدهم 16 درصد بود و اين رقم از سال 92 تاکنون حدود 21/5 درصد رشد يافته است.

به گفته کارشناسان، چشم‌انداز ورزش‌هاي همگاني در کشور، ايجاد ايراني شاداب، فعال و سالم تا سال 1404 با شرکت 50 درصد مردم کشور در اين رشته ورزشي است

آمارها حاکي از اين است که سرانه ورزش‌هاي همگاني در ايران از 12 دقيقه در سال 92 به 16 دقيقه در سال 97 ارتقا پيدا کرده است و سالانه به طور متوسط بيش از يک هزار و 800 ميليارد ريال به بخش ورزش‌هاي همگاني کشور اختصاص مي‌يابد.

به منظور تحقق مشارکت 50 درصدي شرکت‌کنندگان در ورزش‌هاي همگاني تا سال 1404، حدود 80 طرح در زمينه سند تحول و توسعه به منظور گسترش اين ورزش در استان‌ها تدارک ديده شده که براساس برنامه‌ها بايد 14 طرح توسعه‌اي اين رشته ورزشي از مجموع اين طرح‌ها در استان سمنان به صورت آزمايشي اجرا شود.

ورزش با تضمين سلامت جسم و روح و تقويت شادي و نشاط در خانواده زمينه‌ساز کاهش آسيب اجتماعي مانند اعتياد، طلاق و خودکشي و عامل گسترش و تقويت نشاط اجتماعي و پيشرفت جامعه است.

يکي از مهمترين علت‌ها و مؤلفه کشيده شدن جوانان در دام آسيب‌هاي اجتماعي، هيجان و سرگرمي است و در مقابل، ورزش همگاني يک سرگرمي هيجان‌آور و راهکاري‌سازنده براي حفظ جامعه از گزند آسيب‌هاي اجتماعي است.

از جمعيت 702 هزار نفري استان سمنان، 193 هزار نفر معادل 27/5 درصد را جوانان به خود اختصاص دادند، جواناني که براي داشتن زندگي سالم توام با شادي نيازمند برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري اصولي مسؤولان و دولتمردان هستند.

نکته ديگر اينکه به گفته کارشناسان ميانگين عمر مفيد و اميد به زندگي در ايران 73 سال است و از هر 20 نفر يک نفر به خاطر ورزش نکردن دارو مصرف مي‌کند، با توجه به اينکه 80 درصد مرگ‌ها به دليل سکته و فشار خون است، تحقيقات نشان داده بعد از 12 هفته و با تمرين مداوم مي‌شود فشار خون را از 16 به 13 کاهش داد.

افرادي که در ورزش‌هاي همگاني فعاليت دارند به طور معمول داراي ويژگي‌هاي پويايي، تقويت روحيه انتقادپذيري، کسب مهارت‌هاي ايستادگي و مقاومت در برابر رخدادهاي ناخوشايند و کسب موفقيت‌هاي اجتماعي هستند و تقويت اين ويژگي‌هاست که آستانه تاب و تحمل فرد را بالا مي‌برد و از او يک فرد با نشاط مي‌سازد.

رسانه با آگاه‌سازي و اطلاع‌رساني به آحاد جامعه نقش مهم در ترويج فرهنگ ورزش کردن و توسعه ورزش همگاني دارد که بايد از اين ظرفيت رسانه براي وارد شدن ورزش همگاني در سبد هزينه‌اي خانواده‌ها و تقويت نشاط اجتماعي بيش از پيش استفاده کرد.

داشتن نوآوري و خلاقيت، تغيير نگرش مسؤولان، فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني به خانواده‌ها از اثرات مطلوب ورزش همگاني در لايه‌هاي مختلف جامعه در بسترسازي براي توسعه ورزش همگاني اقدامي مهم و اجتناب‌ناپذير است و بي‌شک ترغيب مادر خانواده به انجام فعاليت‌هاي ورزشي نقشي مؤثر در سوق دهي فرزندان به ورزش‌هاي همگاني دارد.

طرح‌هاي هميار ورزشي و پوشش لباس‌هاي ورزشي در مقطع ابتدايي به منظور گسترش ورزش همگاني در مدرسه‌ها از جمله همکاري‌هاي اين فدراسيون و آموزش و پرورش است.

سمنان در سال‌هاي اخير در بين پنج استان برتر در ورزش‌هاي همگاني شناخته شده است هرچند اين مساله تلاش‌ها را در توسعه اين رشته ورزشي نبايد کمرنگ کند.

سمنان بيش از 400 هزار شرکت‌کننده در ورزش همگاني دارد و هيأت ورزش‌هاي همگاني اين استان، داراي 28 انجمن و 55 رشته زيرمجموعه است که در سال 97- 96 بيش از 2 هزار برنامه برگزار کرده که از اين تعداد 650 برنامه ويژه بوده است.

استان سمنان با جمعيت بيش از 702 هزار نفر، 37 هزار و 219 ورزشکار بيمه شده در سال 96 داشت که اين آمار در سال 97 به 41 هزار و 747 نفر رسيد؛ 2 هزار و 14 مدال در عرصه ورزش توسط ورزشکاران اين استان کسب شده است.

*مادران ترغيب‌کننده اعضاي خانواده براي ورزش

يکي از بانوان سمناني که در حال پياده‌روي در پارک 17 شهريور سمنان بود، با اشاره به بيماري قلبي و عروقي خود، گفت: از پنج سال پيش زماني که متوجه بيماري شدم، به پيشنهاد پزشک معالج به صورت مداوم و يک روز در ميان و با صرف وقت تقريبي 30 دقيقه‌اي به ورزش مي‌پردازم.

مهين شهرابي افزود: پزشک علت بيماري را نبود فعاليت و کم‌تحرکي بيان کرد که بعد از آن مرتب ورزش مي‌کنم و اکنون ديگر ناراحتي‌ ندارم.

وي با اشاره تأثيرگذاري مادران در خانواده، تصريح کرد: مادران با ورزش کردن علاوه بر ايجاد تندرستي فردي سبب علاقه و رغبت ساير اعضا خانواده در انجام فعاليت‌هاي ورزشي مي‌شوند.

اين بانوي ورزشکار سمناني به ضرورت ايجاد فضاي مناسب و جذاب به منظور ورزش‌هاي دسته جمعي و افزايش حضور خانواده‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: توجه داشتن به اين نکات و ايجاد انگيزه در جامعه به ويژه نسل جوان براي حضور پررنگ‌تر در اماکن ورزشي از جمله مسائلي است که از بسياري مشکلات اجتماعي ديگر جلوگيري مي‌کند.

توسعه ورزش همگاني زيربناي ورزش قهرماني

کارشناس ارشد و مدرس تربيت بدني گفت: توسعه ورزش در نگاه و رويکرد کلان از طريق گسترش ورزش همگاني ايجاد مي‌شود، تا جايي که مي‌توان زيربناي پيشرفت ورزش قهرماني و حرفه‌اي را از همين مسير دانست.

مهديه واحدي با بيان اينکه سرمايه‌گذاري بر‌روي ورزش حرفه‌اي تأثير چنداني نمي‌تواند در گسترش ورزش همگاني داشته باشد، افزود: هدف توسعه ورزش همگاني پرورش قهرمان نيست، اما اين مساله زمينه‌ساز ورزش قهرماني است.

*نقش پيشگيرانه ورزش همگاني از بيماري‌ها

متخصص قلب و عروق با بيان اينکه ورزش به عنوان علمي‌ترين و ساده‌ترين راه‌هاي درمان بسياري از بيماري‌ها از جمله بيماري‌هاي قلبي و عروقي محسوب مي‌شود، گفت: اين مهم سبب بهبود عملکرد قلب، کاهش فشارخون و کلسترول بد در بدن افراد شده و از بسته شدن شريان‌ها جلوگيري مي‌کند.

نسترن خاکي در گفت‌و‌گويي افزود: کاهش وزن يکي از اثرات ورزش منظم است که کليد حل بسياري از بيماري‌ها است.

وي با اشاره به مزاياي ورزش کردن در فضاي باز و جذب ويتامين مورد نياز بدن، بيان کرد: ورزش از بروز پوکي استخوان به ويژه در افراد مسن جلوگيري کرده و سبب ترشح هورمون‌هاي نفرين، دوپامين، سروتونين و اندروفين شده که علت اصلي شادي، کاهش استرس و ضدافسردگي است.

خاکي با بيان اينکه در جامعه امروزي يکي از مهمترين علل کشيده شدن جوانان در دام آسيب‌هاي اجتماعي همچون اعتياد هيجان و سرگرمي است، ادامه داد: ورزش همگاني يک سرگرمي هيجان‌آور و راهکاري‌سازنده براي حفظ جامعه از گزند آسيب‌هاي اجتماعي است.

ورزش همگاني تقويت‌کننده روحيه جمعي

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان اظهار داشت: ورزش همگاني به عنوان کار نشاط‌آور نقشي مؤثر در تقويت نشاط اجتماعي و روحيه جمع‌گرايي دارد.

حبيب‌الله خجسته‌پور در گفت‌و‌گويي افزود: ترويج و تقويت ورزش همگاني در دستور کار و مد نظر دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط است و به طور ويژه اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان با هدف تقويت نشاط اجتماعي و افزايش مشارکت جمعي است.

وي، به نقش نظام آموزشي در ترويج و اشاعه ورزش همگاني در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: وظيفه آموزش و پرورش قهرمان‌پروري نيست، بلکه گسترش فرهنگ ورزش همگاني و نهادينه کردن آن به منظور پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي است.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان تاکيد کرد: آموزش و پرورش با انجام فعاليت‌هاي ورزشي مستمر و نشاط‌آور از‌ روي‌آوردن دانش‌آموزان به اعتياد و مصرف مواد مخدر جلوگيري کند.

توسعه ورزش همگاني مشروط به فرهنگ‌سازي

مدرس تربيت بدني، به آمار نامطلوب ورزش در سبد خانوارهاي ايراني اشاره و بيان کرد: در حالي که، امروز با تغيير و ماشيني شدن سبک زندگي مردم و رواج کم‌تحرکي در لايه‌هاي مختلف زندگي اقشار مختلف، نياز به ورزش بيش از پيش احساس مي‌شود، آمارها بيانگر مشارکت 21 درصدي افراد جامعه در مقوله ورزش دارد.

واحدي ادامه داد: گسترش ورزش همگاني، برخلاف ورزش قهرماني که وابسته به ايجاد زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري است، بيشتر مشروط به فرهنگ‌سازي بهينه است.

کارشناس ارشد تربيت بدني، به ضرورت تغيير نگرش‌ها براي فرهنگ‌سازي با هدف توسعه ورزش همگاني تاکيد و تصريح کرد: به منظور تغيير نگرش عمومي در اين زمينه، با ارائه اطلاعات و دانش کاربردي به مردم از طريق رسانه، ادارات ورزش و جوانان، هيأت ورزش‌هاي همگاني، شهرداري، آموزش و پرورش، دانشگاه و ساير نهادها رقم مي‌خورد.

*همکاري‌هاي بين بخشي حلقه گمشده ورزش همگاني

کارشناس ارشد تربيت بدني ادامه داد: حلقه مفقوده توسعه ورزش‌هاي همگاني فقدان همکاري‌هاي بين بخشي دستگاه‌ها اجرايي است.

وي گفت: هر دستگاهي در مناطق و محله‌هاي مختلف اماکن ورزشي دارد که حتي مردم آن محله امکان بهره‌گيري از خدمات آن فضا را ولو با هزينه کم را ندارند.

واحدي با اشاره به دريغ کردن اماکن ورزشي دستگاه‌هاي اجرايي از هم، تاکيد کرد: علت اين مساله نبود برنامه و اراده همکاري در بين دستگاه‌هاي اجرايي به منظور ارتقاي سلامت شهروندان به واسطه ورزش است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه در شوراي اسلامي با تاکيد بر بهره‌گيري حداکثري فضاهاي عمومي و ورزشگاه‌ها، بيان کرد: سالن‌هاي ورزشي دولتي و غيردولتي در اختيار عموم مردم به ويژه جوانان قرار گيرد.

احمد همتي خاطرنشان کرد: اماکن ورزشي ادارات ساعت‌هاي مديدي بدون استفاده است، در صورتي که استفاده از اين فضاها در ايجاد شادي و نشاط براي مردم يک فرصت است.

ورزش همگاني لازمه تحقق نشاط و سلامت اجتماعي

رئيس هيات ورزش‌هاي همگاني استان سمنان در گفت‌و‌گو با ايرنا، افزود: توسعه و توجه به ورزش‌هاي همگاني براي داشتن جامعه‌اي بانشاط و سالم ضروري است.

محمدرضا‌ هاشمي با تاکيد بر تأثيرگذاري اين رشته ورزشي بر آحاد جامعه در زمينه‌هاي مختلف، خاطرنشان کرد: امروزه حفظ سلامتي و داشتن شادابي مردم از دغدغه‌هاي مسؤولان ورزشي است و ورزش همگاني مي‌تواند در نيل به اين هدف نقش اساسي ايفا کند.

وي با اشاره به جايگاه مطلوب ورزش همگاني سمنان در سال‌هاي اخير، تصريح کرد: توسعه اين ورزش در سال‌هاي اخير، سمنان را در بين پنج استان برتر کشور قرار داد.

هاشمي ادامه داد: هيأت ورزش همگاني در دورترين نقاط شهرهاي اين استان فعال است و بيش از 2 هزار برنامه در سال 97-96در سمنان برگزار کرد.

رئيس هيات ورزش‌هاي همگاني استان سمنان با بيان اينکه 23 هزار بانو به صورت ثابت در اين رشته ورزشي فعاليت دارند، يادآور شد: باشگاهاي ورزشي بانوان، ورزش‌هاي ايروبيک، پيلاتس و کل ورزش کارمندان دولت زيرمجموعه کميته ورزش‌هاي همگاني قرار دارند.


 سرويس ورزشي:  

کريم باقري سفير فدراسيون فوتبال

براي ثبت جهاني هاکي در يونسکو شد

سرويس ورزشي:

رئيس فدراسيون هاکي طي حکمي «کريم باقري» مربي تيم فوتبال پرسپوليس و ‌هافبک اسبق تيم ملي را به سمت مشاور عالي در امر توسعه و سفير فدراسيون در فرآيند ثبت هاکي ايران در‌سازمان جهاني يونسکو منصوب کرد.

بهرام قديمي رئيس فدراسيون هاکي در حکمي کريم باقري را به عنوان سفير فدراسيون فوتبال براي ثبت هاکي در يونسکو منصوب کرد.

باقري نيز از طرح رايگان استعداديابي ورزش اصيل، ملي و ايراني هاکي با شعار «هاکي براي همه»، استقبال کرد.

اين طرح به طور گسترده در سراسر کشور آغاز شده و تمامي علاقمندان به اين عرصه مي‌توانند با حضور در پايگاه‌هاي فدراسيون‌هاکي، با آن آشنا شوند.

وسعت کينه‌توزي رژيم صهيونستي

با اسلام به زمين فوتبال رسيد

سرويس ورزشي:

تهران - ايرنا - هواداران افراطي باشگاه بي‌تار اورشليم از «علي محمد» بازيکن تازه وارد خود خواستند تا وي نام مستعاري براي خود انتخاب کند چرا که نام فعلي وي تداعي‌کننده اسلام است.

گروه افراطي «لا‌فاميليا» با انتشار پستي در صفحه فيس‌بوک خود که 36 هزار دنبال‌کننده دارد، نوشت: درست مانند بازيکنان قبلي، علي محمد هم اگر بخواهد در اين تيم بازي کند بايد براي خود لقبي پيدا کند.

بي‌تار که ورزشگاه تدي واقع در ‌اورشليم ورزشگاه اختصاصي آنها است، از ديرباز همواره با رويکردهاي اسلام و عرب‌ستيزانه شناخته مي‌شود.

با اين وجود، مذهب اين مهاجم 23 ساله اهل جمهوري نيجر، مسيحيت است.

امضاي قرارداد با 2 بازيکن مسلمان در سال 2013 توسط باشگاه، موجب بروز تنش شد و واکنش‌هاي خشونت‌آميز هواداران موجب شد تا تيم براي بازيکنانش محافظ شخصي استخدام کند.

مالک جديد اين باشگاه سال گذشته اعلام کرد که در زمان مديريت وي مذهب معيار امضاي قرارداد با بازيکنان نخواهد بود.

در توضيح اين موضع که در تارنماي باشگاه نيز تصريح شده است، آمده است: از امضاي قرارداد با علي محمد به عنوان بهترين بازيکن خارجي باشگاه، مفتخريم؛ از واکنش‌ها و تهديدها پس از اين انتقال آگاه هستيم و اجازه نخواهيم داد که يک گروه اقليت اعتبار باشگاه را خدشه‌دار کند.

پوگبا: با اسلام به آرامش دروني رسيدم

سرويس ورزشي:

«پل پوگبا» ستاره فرانسوي و مسلمان منچستريونايتد در تازه‌ترين مصاحبه خود از آرامش دروني که پس از گرويدن به اسلام در دورنش به وجود آمده، پرده برداشت.

پوگبا که در اوايل بيست سالگي از مسيحيت به اسلام‌ روي‌آورد، اخيراً پس از سفر به حج به همراه «کرت زوما» بازيکن تيم چلسي و هموطن خود، سوژه رسانه‌ها شد.

اگرچه پوگبا تحت تعاليم اسلامي رشد نکرد اما اجراي احکام اسلامي توسط مادرش او را بر آن داشت تا مذهب خود را به اسلام تغيير دهد.

وي در مصاحبه با روزنامه «دِ تايمز» اظهار داشت: اسلام براي من همه چيز است، ديني که مرا براي شکرگزاري بابت همه چيز ترغيب مي‌کند.

وي ادامه داد: اسلام مرا تغيير داد و باعث شد زندگي را درک کنم و باعث آرامش دروني من شد؛ اين اتفاق تغيير خوبي در سبک زندگي من ايجاد کرد چرا که از ابتدا مسلمان نبودم هرچند مادرم مسلمان بود؛ من طوري بزرگ شده‌ام که به همه احترام بگذارم.

پوگبا در پاسخ به اين پرسش که چرا به اسلام گرويده، تاکيد کرد: چون دوستان مسلمان زيادي دارم و هميشه در مورد اسلام حرف مي‌زنيم؛ در مورد بسياري از چيزها خودم شخصاً تحقيق مي‌کردم اما يک بار با دوستانم نماز خواندم و احساس متفاوتي داشتم؛ يک احساس ناب.

وي در ادامه افزود: اسلام ديني است که ذهنم را باز و مرا به انسان بهتري تبديل کرد؛ اسلام يعني احترام به انسانيت.

هافبک 26 ساله فرانسوي به لطف ارتباط‌هايي که با رئال مادريد داده شده، به يکي از اهداف خبرساز بازار نقل و انتقالات تابستان سال جاري بدل شده است.


 اعلام برنامه‌هاي هفته دوازدهم تا چهاردهم ليگ برتر فوتبال ساحلي 

سرويس ورزشي:

برنامه‌هاي هفته دوازدهم تا چهاردهم ليگ برتر فوتبال ساحلي از سوي فدراسيون فوتبال اعلام شد.

اين رقابت‌ها در روزهاي 6 تا 19 تيرماه امسال برگزار مي‌شود و در هر هفته 6 ديدار و در مجموع 18 ديدار طي اين سه هفته صورت خواهد گرفت.

- هفته دوازدهم: پنجشنبه 6 تير

شهرداري بندرعباس - موج سواران ساحل نوشهر

ملوان بندر گز - ايفا اردکان

شهريار ساري - شاهين خزر رودسر

مقاومت گلسا پوش يزد - شهدا چليچه

پارس جنوبي بوشهر - شهرداري سمنان

جهان نژاديان آبادان - دريانوردان بوشهر

- هفته سيزدهم: پنجشنبه 13 تير

شهرداري سمنان - ملوان بندر گز

مقاومت گلسا پوش يزد - جهان نژاديان آبادان

شهدا چليچه - ايفا اردکان

موج سواران ساحل نوشهر - شهريار ساري

شاهين خزر رودسر - پارس جنوبي بوشهر

دريانوردان بوشهر - شهرداري بندرعباس

- هفته چهاردهم: چهارشنبه 19 تير

شهرداري بندرعباس - مقاومت گلسا پوش يزد

ملوان بندر گز - شاهين خزر رودسر

شهريار ساري - دريانوردان بوشهر

ايفا اردکان - شهرداري سمنان

پارس جنوبي بوشهر- موج سواران ساحلي نوشهر

جهان نژاديان آبادان - شهدا چليچه

پيشتر هفته پنجم ليگ برتر فوتبال ساحلي کشور در ارديبهشت ماه با انجام 6 بازي پيگيري شد و تا به اينجاي رقابت‌ها، دريانوردان بوشهر با کسب 14 امتياز در صدر جدول ليگ برتر فوتبال ساحلي کشور قرار گرفته است. تيم‌هاي ايفاي اردکان و مقاومت گلساپوش يزد به ترتيب با کسب 12 و 9 امتياز در جايگاه دوم و سوم جدول قرار گرفتند.


 رئيس ورزش و جوانان شاهرود:
 همايش دوچرخه سواري استاني در شاهرود برگزار مي‌شود 

سرويس ورزشي:

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود گفت: همايش دوچرخه‌سواري استاني به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در اين شهرستان برگزار مي‌شود.

مجيد محمدي روز چهارشنبه در نشست شوراي ورزش همگاني شاهرود افزود: 200 دوچرخه سوار از سراسر استان سمنان در قالب اين همايش در تير 98 از شاهرود تا روستاي ابر به مسافت حدود 40 کيلومتر رکاب خواهند زد.

وي با بيان اينکه تقويم ورزشي هيات ورزش‌هاي همگاني تهيه شده است، اظهار داشت: بازرسي از باشگاه‌ها، برگزاري جشنواره‌ها و المپيادهاي ورزش‌هاي همگاني، کارگاه‌هاي توجيهي، برگزاري مسابقات باشگاه‌هاي شهرستان، برگزاري کلاس‌هاي مربيگري و داوري، برگزاري کلاس‌هاي بازآموزي، ورزش روزانه در بوستان‌ها، تجهيز امکانات ورزشي بوستان‌ها در مناطق کم برخوردار در اين تقويم ورزشي گنجانده شده است.

وي از تخصيص 600 ميليون ريال اعتبار براي تجهيز پنج بوستان شاهرود خبر داد و تصريح کرد: با فراهم سازي زيرساخت‌ها و مساعدت شهرداري شاهرود تا پايان هفته دولت امسال اين بوستان‌ها به وسايل ورزشي از جمله دروازه فوتبال، تور بسکتبال و ميز شطرنج تجهيز مي‌شوند.

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود با بيان اينکه 800 ميليون ريال اعتبار براي ورزش روستايي، بومي و محلي پيش‌بيني شده است، تاکيد کرد: تجهيز 25 خانه ورزش روستايي تا پايان امسال در دستور کار قرار دارد.

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود، اشاعه ورزشي همگاني را موجب افزايش نشاط اجتماعي خواند و اظهار داشت: به درخواست گروهي از مردم که بيشتر کارمندان اداره‌ها بودند ورزش عصرگاهي هم در کنار ورزش صبحگاهي در بوستان‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وي از شرکت 31 رشته ورزشي در مسابقات جام رمضان خبر داد و افزود: در مسابقات جام رمضان امسال 108 تن در رشته‌هاي گروهي از جمله فوتبال، فوتسال، واليبال، بسکتبال و گلبال و 299 تن در رشته‌هاي انفرادي از جمله تنيس روي ميز، دارت، شطرنج و بدمينتون شرکت داشتند.

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود با بيان اينکه مسابقات جام رمضان در 31 مکان ورزشي در شهرهاي بيارجمند، بسطام و شاهرود برگزار شد، ادامه داد: ميانگين تماشاگر اين دوره از مسابقات 100 تن بود.

شاهرود مهياي برگزاري مسابقات قهرماني دانش آموزان کشور شود

‌فرماندار شهرستان شاهرود هم در اين نشست از برگزاري مسابقات ورزشي قهرماني دانش آموزان کشور اواخر مرداد 98 با حضور يک‌هزار دانش آموز ورزشکار، داور و مربي به ميزباني اين شهرستان خبر داد.

محمد کرم محمدي با بيان اينکه برگزاري اين دوره از مسابقات کشوري ظرفيت بسيار خوبي براي عرضه صنايع دستي و معرفي جاذبه‌هاي گردشگري استان سمنان را فراهم مي‌کند، افزود: تاکنون 28 استان کشور براي حضور در اين دوره از مسابقات اعلام آمادگي کرده و بيش از 700 ورزشکار و 300 مربي و داور در اين دوره از رقابت‌ها شرکت خواهند کرد.

محمدي، از مسوولان شهرستان شاهرود خواست با توجه به فرصت يک‌ماهه تا برگزاري اين مسابقات در آماده‌سازي شهر از تمامي امکانات خود استفاده کنند تا هر چه باشکوه تر اين دوره از مسابقات برگزار شود.

فرماندار شاهرود با بيان اينکه مسوولان ورزشي شهرستان هم تيم‌هاي خود را آماده اين مسابقات کنند، افزود: با برگزاري اين مسابقات گردش مالي و تکاپوي خوبي در شهر ايجاد شده و مردم و مسوولان براي شناساندن هر چه بيشتر شهر به ميهمانان کوشا باشند.


 استراماچوني، شنبه در تهران 

سرويس ورزشي:

عضو هيات مديره استقلال اعلام کرد که استراماچوني شنبه به ايران مي‌آيد. پس از کش و قوس‌هاي فراوان، اسماعيل خليل‌زاده، عضو هيات مديره باشگاه استقلال در گفت‌وگويي راديويي اعلام کرد که آندره‌آ استراماچوني، گزينه هدايت آبي‌هاي پايتخت، شنبه هفته آينده براي عقد قرارداد 700 هزار دلاري (مجموع قرارداد خودش و دستيارانش) به ايران مي‌آيند.او همچنين اعلام کرد که هنوز با محمد بلبلي، بازيکن مدنظر استقلال قراردادي امضا نکرده‌اند.


 سرويس ورزشي: 

بازي‌هاي بومي و محلي نقش

تاثيرگذاري بر سلامت جامعه دارد

سرويس ورزشي:

رئيس مرکز بهداشت شهرستان سمنان در ديدار با رئيس هئيت ورزش روستايي سمنان گفت : بازي‌هاي بومي و محلي و نقش تاثيرگذاري بر سلامت جامعه دارد.

به گزارش روابط عمومي هئيت ورزش روستايي و بازي‌هاي بومي محلي شهرستان سمنان بهزاد فتاحي در اين نشست افزود: بازي‌هاي بومي ميراثي ماندگار از نسل‌هاي پيشين است كه با كاركردهاي مختلف تبلوري از فرهنگ و ميراث اجتماعي هر جامعه به شمار مي‌روند.

وي گفت: بازي‌هاي بومي و محلي هر چند به علت شهرنشيني كمرنگ شده اند اما هنوز در برخي مناطق اين بازي و سرگرمي‌ها بين مردم رواج دارد.فتاحي با اشاره به اينکه بايد با يک برنامه‌ريزي صحيح ترويج غذاي‌ها سنتي را از کودکان سوق داد خاطر نشان کرد: 10 تيم ثابت در سطح شهرستان سمنان آماده کنترل فشار خون بصورت رايگان به خدمات‌رساني مشغول هستند.

رئيس هئيت ورزش روستايي و بازيهاي بومي محلي نيز در اين نشست ضمن تبريک حلول ماه شوال صنايع فرهنگي نقش موثري در حفظ، احيا، تقويت و معرفي اين آثار علي الخصوص بازيهاي بومي و محلي و دستيابي به نتايج مثبت آن از جمله منفعت اقتصادي دارد.

ابراهيم پورتقي در ادامه ارتقاي سطح آگاهي به خواص مواد غذاهاي سنتي و محلي ضروري دانست وگفت ترويج فرهنگ استفاده از غذاهاي سنتي و محلي به جاي فست‌فودها، تقويت هنر آشپزي، کار گروهي و ايجاد رقابتي سالم بسيار مهم است.در ادامه مباحثي در خصوص جشنواره غذا و طرح ملي ساختار قامتي مواردي مطرح شد.گفتني است در اين نشست آقايان رهايي نماينده اداره ورزش و جوانان، دارايي کارشناس مسئول بهداشت محيط و خانم ممبيني کارشناس مسئول سلامت جوانان و نوجوانان مرکز بهداشت حضور داشتند.

مربي سمناني هدايت تيم اميد

سپک تاکرا را برعهده گرفت

سرويس ورزشي:

رئيس هيات انجمن‌هاي ورزشي استان سمنان گفت: مرتضي عسگري، مربي اين استان هدايت تيم اميد سپک تاکرا در اردوي آمادگي براي حضور در رقابت‌‌هاي بين‌المللي را بر عهده گرفت.

محمد بهرامي در گفت و گويي افزود: عسگري به همراه علي شاملو از استان مرکزي، مربيگري تيم اميد سپک تاک را و محمد حسين يوسفي سرمربي گري اين تيم را برعهده دارند.وي بيان کرد: 12 بازيکن از استان‌هاي مرکزي، سيستان و بلوچستان، آذربايجان شرقي، کرمانشاه، کرمان، گلستان و زنجان در اين اردو حضور دارند.عسگري يکي از ورزشکاران سپک تاک را در استان سمنان است که به مدت هشت سال مسؤليت کميته اين رشته ورزشي در اين استان را بر عهده دارد.سپک تاک را ورزشي شبيه واليبال است که به جاي دست از پا براي گذراندن توپ از تور استفاده مي‌شود؛ اين بازي از ورزش‌هاي بومي جنوب شرق آسيا بوده و در تايلند، مالزي، لائوس و اندونزي بسيار محبوب است.در حال حاضر در کل دنيا سه نوع سپک تاک را انجام مي‌شود که شامل هوپ تاک را، دبل تاک را و سپک تاکراي ساحلي است.

جنجالي‌ترين انتقال فصل

مهدي رحمتي به شهر خودرو پيوست

سرويس ورزشي:

سيدمهدي رحمتي کاپيتان نامدار استقلال با مديران پديده براي پيوستن به اين تيم توافق کرده است.در شرايطي که شايعه حضور رحمتي در اين تيم مشهدي در گوشه و کنار محافل ورزشي شنيده مي‌شد، روز گذشته در جلسه ميان دروازه‌بان باتجربه استقلال و مديران پديده، توافق بين طرفين قطعي شد و مهدي رحمتي را بايد بازيکن تيم سرخپوش مشهدي دانست.

رحمتي که با سابقه‌ترين بازيکن فوتبال ايران است و در يک سال گذشته چالش‌هاي جديدي را بدون در نظر گرفته شدن کسوت و سابقه طولاني‌اش در استقلال تجربه کرده، باوجود اين که گفته مي‌شد با استقلال قراردادي دو ساله خواهد بست، در نهايت راضي به جدايي از استقلال شده، اگرچه اين توافق هنوز قطعي نيست و مديران پديده پس از انتشار خبر اول در خبرگزاري فارس به تکذيب آن پرداختند، اما در نهايت مجبور شدند مقابل اين انتقال پرسروصدا سکوت کنند.

حال بايد ديد توافق بين مهدي رحمتي و باشگاه پديده کي رسمي شده و تصوير عقد قرارداد مشترک کي انتشار خواهد يافت.

جالب اين که گفته مي‌شد اکبر منادي دروازه‌بان فصل گذشته سايپا به شهر خودرو مي‌پيوندد که با حضور رحمتي اين مسئله منتفي شده و دروازه‌بان سابق استقلال به همراه ميلاد فراهاني سنگر تيم يحيي گل محمدي را در مقابل حريفان خواهد بست.مهدي رحمتي و يحيي گل محمدي قبلا در دوران برانکو باهم هم بازي بودند.


 با مقايسه سبک کي‌روش و ويلموتس به جايي نمي‌رسيم
 اميدوار به تيمي که مي‌خواهد «خودش» باشد 

تيم‌ملي فوتبال ايران با کادرفني جديد کار خودش را بعد از برگزاري دو بازي دوستانه خوب آغاز کرده و به نظر سبک بازي تيم در اين دو بازي بيش از پيش مورد اقبال واقع شده.کسب تساوي در دومين بازي تدارکاتي تيم ملي فوتبال به همراه کادر فني جديد مقابل کره جنوبي که حسرت هشت ساله در راه بردن فوتبال ايران دارد براي ما رضايت بخش و خوشحال کننده بود. از ديروز تا به همين الان، نظرات مردم علاقه‌مند به تيم ملي نشان مي‌دهند که رضايت نسبي از کار کادرفني جديد وجود دارد. نه اينکه کسب پيروزي برابر سوريه و تساوي مقابل کره جنوبي صرفا از نظر نتيجه‌گيري کسي را راضي نگه داشته باشد، بلکه تغييري که در سبک بازي تيم ملي در ديدار مقابل تيم مطرحي مثل کره جنوبي ديده شد باعث به وجود آمدن ديد مثبت نسبت به آينده تيم ملي با فرم جديد است.البته که شکي در اين موضوع نيست که با دو بازي تدارکاتي نمي‌توان عملکرد کلي کادرفني جديد و تيم ملي را بررسي کرد. تيم ملي ايران با همان نفرات قبلي پا به اين دو مسابقه گذاشته و مارک ويلموتس بلژيکي حتي هنوز ليست موردنظر خودش را هم ارائه نداده. او فقط با اعتماد به ليست قبلي که در جام جهاني 2018 و جام ملت‌هاي 2019 حاضر بود، تيم خودش را تمرين مي‌دهد و در بازي‌هاي دوستانه هم از بازيکنانش استفاده مي‌کند. سرمربي جديد و بلژيکي تيم ملي اين روزها صرفا در بازي‌هاي تدارکاتي و تمرينات سعي در آزمايش بازيکنان متعدد براي پيدا کردن ايده‌آل‌هاي خودش در تيم ملي ايران است. ويلموتس همانطور که خودش گفته و همانطور که در اين دو بازي تيم ملي مشخص شد، بيشتر از هرچيزي به دنبال ارائه بازي هجومي است و در اين راستا نشان داده بيشتر علاقه به آزمايش بيشتر بازيکنان هجومي دارد.مهمتر از همه اين‌ها ولي شايد يک چيز در دو بازي تيم ملي مخصوصا بازي دوم مقابل کره جنوبي نمود بيشتري داشته باشد. اينکه ايران با مارک ويلموتس فارغ از تفکرات قبلي با آسودگي بيشتري بازي مي‌کند. نگاهي خلاصه به ترکيب ايران و البته بازيکنان نيمکت نشين نشان مي‌دهد که يکي از بهترين نسل‌هاي تاريخ فوتبال کشور چند سالي است دور همديگر جمع شدند و لباس تيم ملي را به تن مي‌کنند. نسلي که هر نوع بازيکن به خودش مي‌بينيد. تيم ملي بدون شک در حال حاضر در کمتر پستي نقطه ضعف دارد. مي‌توان گفت در تمامي پست‌ها ايران بازيکنان فوق العاده اي دارد. همين هم باعث مي‌شود انتظارات براي ارائه بازي زيبا و هجومي از تيم ملي بالا برود. دقيقا همان چيزي که در دوره قبلي تيم ملي کمتر ديده شد. تيم ما هشت سال بيش از اينکه در فکر ارائه بازي زيبا باشد سعي در نتيجه گرفتن داشت و مي‌توان گفت با دو بار صعود به جام جهاني و يک بار رسيدن به نيمه نهايي آسيا تا حدي به اين مهم دست پيدا کرد.اين روزها هيچ‌کس با مقايسه تيم ويلموتس نبايد هدفي در جهت تخريب تيم ملي قبلي داشته باشد. چراکه بايد پذيرفت هر تيم و هر مربي سبک خاص خودش را دارد و اگر الان سبک تازه رو شده مربي بلژيکي بيشتر مورد اقبال واقع شده، بايد فقط به عملکرد تيم جديد اميدوار بود. تيمي که نمي‌توان گفت در همين زمان کوتاه فقط به دليل حضور ويلموتس مقابل حريفي مثل کره انقدر راحت فوتبال بازي کرد، بلکه اين تيم با همان نفرات قبلي از تفکرات محافظه‌کارانه قبلي خلاص شده و بيش از هرچيزي سعي دارد خودش باشد. خودي که با استفاده از بضاعت بسيار زياد بازيکنان فوق‌العاده مي‌تواند همه را اميدوار به روزهاي بهتر نگه دارد.