تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 5059 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نگاهي به “سريال‌هاي ايراني” از دهه 60 تا دهه 90  

در اين مطلب “سريال‌هاي ايراني” موفق و به يادماندني تلويزيون از سال‌هاي بعد از انقلاب تا کنون را مرور ميکنيم. در ادامه نگاهي به تغييرات سريال‌هاي بعد از انقلاب از دهه 60 تا 90 را مورد بررسي قرار داده‌ايم. سريال‌هايي که براي هميشه در ذهن مخاطبان خود باقي مانده‌اند.

در مروري بر تغييرات حال و هواي سريال‌ها در سه چهار دهه اخير مي‌توان به نکات قابل توجهي رسيد، از تاثيرات بدنه قوي تلويزيون و تئاتر در دهه 60 و تاثيرات آن بر سريال‌هاي توليدي تا ظهور و بروز شکل جديد زندگي مردم شهري در کارهاي توليدي و همچنين تاثيرپذيري سازندگان سريال‌ها از توليدات خارجي.

سريال‌هاي دهه 60

کارگرداناني که در دهه 60 با تلويزيون کار مي‌کردند با مجموعه صداوسيمايي روبرو بودند که بدنه‌اي قوي داشت. بدنه قوي آن حاصل سال‌ها کار پيش از انقلاب بود و بعد از انقلاب نيز امکانات ايجاد شده در آن مورد بهره بري هنرمنداني قرار گرفت که گاه بعضي از آنان فعاليت هنري خود را پيش از انقلاب شروع کرده بودند.

علي حاتمي در دهه 60 بود که هزاردستان را با تلاش خود در شهرک سينمايي غزالي ساخت، شهرکي که با همت اين کارگردان ساخته شد و همچنان سال‌هاي سال است مهمترين شهرک سينمايي کشور محسوب مي‌شود.

سلطان و شبان به کارگرداني داريوش فرهنگ يکي از نمونه آثار توليد شده در دهه 60 است که گرد هم آمدن يک گروه تئاتري شامل مهدي‌هاشمي، داريوش فرهنگ و گلاب آدينه و ديگر اعضاي گروه نتيجه را به کاري رساند که همچنان به عنوان مجموعه‌اي کمدي در ذهن‌ها باقي مانده است.

سربداران از سريال‌هاي تاريخي دهه 60 بود که در سال 1363 و بر اساس قيام سربداران خراسان به رهبري شيخ حسن جوري عليه استيلاي مغول بر ايران ساخته شد. کارگردان اين مجموعه محمدعلي نجفي بود.

رويکرد تاريخي را مي‌شد در ديگر مجموعه‌هاي اين دهه از جمله «سردار جنگل» به کارگرداني بهروز افخمي که به زندگي ميرزا کوچک خان مي‌پرداخت ديد. تصوير امين تارخ در قامت ابوعلي سينا شخصيت يکي ديگر از مجموعه‌هاي دهه 60 را نمايش مي‌دهد؛ مجموعه تاريخي ديگري با عنوان «بوعلي سينا» که در بازپخش‌ها نيز با استقبال روبرو مي‌شود. کيهان رهگذر نويسنده و کارگردان اين مجموعه بود.

مدرس به کارگرداني هوشنگ توکلي و «اميرکبير» به کارگرداني سعيد نيک‌پور ديگر مجموعه‌هاي تاريخي اين مقطع هستند. «مثل‌آباد» به کارگرداني رضا ژيان با نگاهي تاريخي به مثل‌هاي رايج در زبان فارسي مي‌پرداخت. «گرگ‌ها» به کارگرداني داود ميرباقري هم قصه تاريخي يک شهر را روايت مي‌کرد.

«باجناق‌ها» به کارگرداني داريوش مودبيان، «آينه عبرت» به کارگرداني علي نقي‌لو و محسن شاه‌محمدي و «آينه» به کارگرداني غلامحسين لطفي از ديگر مجموعه‌هاي دهه 60 بودند که با نگاهي اجتماعي روايتي از زندگي مردم در آن سال‌ها داشتند. موضوعاتي چون چشم و هم‌چشمي فاميلي و جنگ و اعتياد از مسائلي بودند که در اين سريال‌ها مطرح شدند.

سريال‌هاي دهه 70

گل پامچال ساخته محمدعلي طالبي و روزي روزگاري به کارگردان امرلله احمدجو از نخستين مجموعه‌هايي بودند که در دهه 70 روي آنتن رفتند،

امرالله احمد‌جو يکي ديگر از کارگرداناني است که با ساخت سريال «روزي روزگاري» مخاطبان بسياري را جذب اين سريال کرد. بازي خوب و روان و دلچسبي که محمود پاک‌نيت و محمد فيلي و ساير بازيگران در اين مجموعه داشتند، در کنار فيلمنامه، گريم، لوکيشن و ديالوگ‌هاي ماندگار باعث شد تا اين کار نيز به يکي از آثار خوب و ماندگار تبديل شود. البته اين کارگردان اقدام به ساخت مجموعه‌هاي ديگري به نام‌هاي «تفنگ سرپر» و «پشت کوه‌هاي بلند» نيز کرد. سريال‌هاي خوبي هم بودند و مخاطب خود را داشتند.

اما در ادامه سروشکل مجموعه‌سازي در اين دهه تغيير يافت. در همين سال‌ها بود که «همسران» به کارگرداني بيژن بيرنگ و مسعود رسام از تلويزيون سردرآوردند و «در پناه تو» با روايت يک داستان عاشقانه از نسل جوان دانشجو روي آنتن رفت. اين‌ها نشان از تغيير رنگ سريال‌ها در دهه 70 داشت. حال و هوايي که در مجموعه‌هايي چون «خانه سبز» به کارگرداني بيژن بيرنگ و مسعود رسام، «آپارتمان» ساخته اصغر‌هاشمي، سريال «کت جادويي» به کارگرداني محمدحسين لطيفي، «داستان يک شهر» به کارگرداني اصغر فرهادي، «هتل» ساخته مرضيه برومند، «آژانس دوستي» با کارگرداني گروهي نمود و بروز داشت.

يکي از مهمترين مجموعه‌هاي تلويزيوني دهه 70 را مي‌توان «امام علي(ع)» به کارگرداني داود ميرباقري دانست.

تب «پس از باران» به کارگرداني سعيد سلطاني در سال پاياني دهه 70 حسابي مردم را فراگرفته بود.

مجموعه‌هاي تلويزيوني دهه 70 شروعي بودند براي ورود تلويزيون به زندگي مردم، به زندگي و داستان‌هايي که براي مخاطب قابل قبول‌تر باشد و در عين حال سريال‌هاي تاريخي کمرنگ‌تر شدند و دوربين کارگردانان بيشتر شهر و تهران را نمايش مي‌داد.

سريال‌هاي دهه 80

حسن فتحي با ساخت «شب دهم» شروعي پرطرفدار در دهه 80 داشت، يک مجموعه مناسبتي که فراتر از آنچه تصور مي‌شد عمل کرد. قصه عاشقانه‌اي که در بستري تاريخي روايت مي‌شد و با ماجراي عزاداري براي قيام امام حسين (ع) در آميخته بود. اين دهه را مي‌توان زمان اوج ساخت سريال‌هاي مناسبتي دانست.

سريال‌هايي که رضا عطاران ساخت و در ماه مبارک رمضان و عيد نوروز پخش شد چون «ترش و شيرين»، «بزنگاه»، «خانه به دوش» و «متهم گريخت». مهران مديري هم در اين دهه سريال‌هاي «مرد هزار چهره» را براي نوروز ساخت. «ميوه ممنوعه» حسن فتحي هم از ديگر مجموعه‌هاي مناسبتي موفق دهه 80 بود.

سريال‌هاي 90 شبي هم متولد اين دهه بودند، از جمله «شب‌هاي برره»، «پاورچين» مهران مديري تا «زير آسمان شهر» به کارگرداني مهران غفوريان و «کوچه اقاقيا» ساخته رضا عطاران.

کيانوش عياري در اين سال‌ها «روزگار قريب» را روانه آنتن کرد که با استقبال گسترده‌اي هم روبرو شد. «کيف انگليسي» ضياءالدين دري يکي از سريال‌هاي دهه 80 بود که با ترکيبي از نگاه تاريخي و سياسي ساخته شده بود. «زير تيغ» به کارگرداني محمدرضا هنرمند و «دوران سرکشي» به کارگرداني کمال تبريزي دو مجموعه اين دهه بودند که موضوعات اجتماعي روز را مورد توجه قرار دادند.

«مختارنامه» به کارگرداني داود ميرباقري هم که داستاني تاريخي داشت، سال‌هاي پاياني دهه 80 روي آنتن رفت و تا مرداد سال 90 پخش آن ادامه داشت.

«يوسف پيامبر» به کارگرداني فرج‌الله سلحشور هم در سال‌هاي پاياني دهه 80 پخش شد.

سريال‌هاي دهه 90

سريال‌هايي که در سال‌هاي گذشته از دهه 90 روي آنتن رفته‌اند نشان داده، در اين سال‌ها بيشتر سريال‌هاي مناسبتي در جلب نظر مخاطب موفق بوده‌اند، از «پايتخت»‌ها به کارگرداني سيروس مقدم.

پژمان، ساختمان پزشکان و شمعدوني از ساخته‌هاي سروش صحت از ديگر سريال‌هاي اين سال‌ها بودند که به محبوبيت دست يافتند.

در ادامه ساخت 90 شبي‌هايي که قصه‌اي اجتماعي مطرح مي‌کنند، ساخت «ستايش2» بعد از پخش بخش نخست آن در دهه 90 هم ادامه پيدا کرد.


 ساره بيات ديگر سفير صنايع‌دستي نيست
  اهداي تنديس صنايع‌دستي به «متري ? و نيم» 

معاون صنايع‌دستي به مناسبت روز جهاني صنايع‌دستي، در گزارشي عملکرد اين معاونت در سال 97 را اعلام کرد. بيمه هنرمندان، صادرات، جلوگيري از قاچاق صنايع‌دستي غيرايراني، سفير صنايع‌دستي و. . . از جمله مواردي است که در اين گزارش به آنها اشاره شد.

معاون صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي در نشستي با اهالي رسانه به مناسبت روز جهاني صنايع‌دستي (20 خرداد ماه) برگزار شده بود، گزارشي از عملکرد اين معاونت در سال 97 ارائه و اظهار کرد: در حوزه توليد و حمايت از توليد صنايع‌دستي در پايان سال 97، از محل صدور مجوزها موفق به ايجاد 58 هزار و 537 شغل مشخص در حوزه صنايع‌دستي کشور شديم. در زمينه اخذ تسهيلات روستايي نيز توانستيم براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي بيشتر تسهيلات خوبي را در اختيار هنرمندان و صنعت‌گران قرار دهيم.

او درباره وضعيت بيمه هنرمندان و صنعتگران نيز توضيح داد: در حوزه بيمه دو اقدام را همزمان با هم انجام داديم. طي مذاکراتي که با صندوق بيمه روستايي و عشايري انجام شد توانستيم بر اساس ظرفيت‌هاي اين صندوق، حدود 4 هزار نفر را بيمه کنيم. در بيمه تأمين اجتماعي نيز براي هنرمنداني که در بخش غير روستايي مشغول به کار هستند، توانستيم بعد از توقفي پنج ساله دوباره بيمه آنها را از سر بگيريم. بر همين اساس 31 استان ليست اولويت‌هايشان را در اختيار ما گذاشتند و با توجه به بودجه‌اي که در اختيار ما قرار داشت، 812 هنرمند بيمه شدند. تلاش ما اين است که اين رويکرد در سال 98 استمرار و تداوم داشته باشد و بتوانيم اين مطالبه‌ي به‌جاي هنرمندان را مرتفع کنيم.

محموديان خاطرنشان کرد: در سال گذشته بر اساس قراردادي که با بانک گردشگري داشتيم، تسهيلات با نرخ 10 درصد در شش ماه تنفس و 24 ماه بازپرداخت براي هنرمندان صنايع‌دستي کشور رقم زده شد. همچنين در حوزه صادرات و فروش داخلي و خارجي اصلاح مقررات بازرگاني در جهت تسهيل و توسعه فرايند بازرگاني و صادراتي صنايع‌دستي به جد پيگيري کرديم. در همين راستا تمامي محصولات صنايع‌دستي که به خارج از کشور صادر مي‌شوند موفق به اخذ کد تعرفه در کتاب صادرات واردات سازمان توسعه تجارت ايران شده‌اند. براي خروج صنايع‌دستي از کشور نيز زمينه‌سازي کرده‌ايم که ارزش کالا بر اساس پيمان‌سپاري فقط بر مبناي نقره خام و بدون ارزش افزوده محاسبه شود.

او يادآور شد: به عنوان مثال از جمله اقداماتي که در اين زمينه انجام شد افزايش سقف متراژ خروج گليم از کشور تا 40 متر مربع بدون پرداخت عوارضي، بود.

معاون صنايع‌دستي با اشاره به ورود صنايع‌دستي غيرايراني به کشور، اظهار کرد: در جهت ساماندهي بازار به نفع هنرمندان و صنعت‌گران داخلي، سال گذشته ورود کالاهاي صنايع‌دستي غير ايراني به کشور رسماً ممنوع اعلام شد. در حال حاضر کالاهاي غيرايراني به صورت رسمي به ايران وارد نمي‌شوند. براي جلوگيري از قاچاق صنايع‌دستي غير ايراني نيز دستورالعمل مبارزه با قاچاق صادر شد و چندين محموله هم در اين مدت کشف و ضبط شد. در سال 98 نيز مجدانه بر اين هستيم که از قاچاق صنايع‌دستي به کشور جلوگيري کنيم.

محموديان درباره ميزان صادرات صنايع‌دستي نيز، خاطرنشان کرد: سال 97، بيش از 289 ميليون دلار صادرات صنايع‌دستي بدون احتساب صادرات چمداني و زيورآلات داشته‌ايم که اين رقم نسبت به سال 96 با 2 درصد رشد همراه بوده است. همچنين بر اساس ابزارهاي محاسباتي که در اختيار قرار دارد همانند جمع فروش نمايشگاه‌ها و بازارچه‌ها، فروش داخلي 1,700 ميليارد تومان بود که نسبت به سال 96 با رشد 18 درصدي همراه بود. او درباره تعداد نمايشگاه‌هاي صنايع‌دستي که سال گذشته برگزار شد، گفت: در سال 97، حدود 30 نمايشگاه در سطح داخلي و بين‌المللي برگزار شد. يکي از اهداف ما در برگزاري اين نمايشگاه‌ها اين بود که هنرمندان در نمايشگاه‌هاي خارج از کشور حضور داشته باشند.

معاون صنايع‌دستي از ديگر رويکردهاي اصلي اين معاونت را در سال 97، تجاري‌سازي و بالا بردن سطح سفارشات عنوان کرد و گفت: در اين راستا توانستيم با ايران خودرو به توافق برسيم که به جاي پوشش پلاستيکي که براي قرآن‌هايي که داخل خودروها مي‌گذارند، از پوشش‌هاي سوزن‌دوزي شده بلوچ استفاده کنند. بر اين اساس 400 هزار جلد سوزن‌دوزي شده قرآن براي خط توليد ماشين دنا در نظر گرفته شده است و در سال جديد نيز اين طرح قرار است براي خودروهاي تيبا نيز اجرا شود.

محموديان ادامه داد: همچنين قرار شد لباس احرام حجاج در دو استان توسط هنرمندان صنايع‌دستي کشورمان توليد شود. هدف ما از اين کار اين است که صنايع‌دستي کاربردي و بتواند در در زندگي روزمره مردم جاري و ساري شود. او بيان کرد: در سال گذشته، 17 نشان جغرافيايي ملي ارائه شد و در حوزه صيانت از صنايع‌دستي هفت رشته صنايع‌دستي داراي نشان جغرافيايي بين‌المللي شدند. تهران در حوزه آبگينه، يزد در حوزه زيلو، سيرجان در حوزه شيري تيپيک، اردبيل در حوزه ورني، شيراز در حوزه خاتم، اصفهان در حوزه مينا توانستند اين نشان‌ها را دريافت کنند.

معاون صنايع‌دستي همچنين با اشاره به سومين جشنواره صنايع‌دستي فجر که بهمن‌ماه سال 97 برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره صنايع‌دستي فجر از رويدادهاي نوپايي است که سال گذشته سومين دوره آن برگزار شد و اميدواريم فجر چهارم نيز با حال و هواي متنوع‌تري برگزار شود. او يادآور شد: از ديگر اتفاقات خوبي که سال 97 در حوزه صنايع‌دستي افتاد اين بود که دو شهر آباده در حوزه منبت و ميبد در حوزه زيلو و روستاي خراشاد در حوزه توربافي ثبت جهاني شدند و ايران توانست رتبه نخست را در زمينه ثبت شهرهاي جهاني به دست آورد.

محموديان درباره ترويج صنايع‌دستي در ميان کودکان و نوجوانان نيز خاطرنشان کرد: ورود به حوزه اسباب‌بازي و کودکان از نمايشگاه سي‌ام در شهريورماه آغاز شد و در نمايشگاه عيدانه ادامه يافت. از جمله اتفاقات جالب در اين نمايشگاه‌ها حضور کودکان و عروسک‌هايي بود که هر کدامشان تاريخي پشت سرشان دارند و جزو هنرهاي احيا شده هستند. او گفت: همچنين تلاش کرديم با توجه به ظرفيت‌هاي صنايع‌دستي در بخش بوم‌گردي و گردشگري نيز ورود کنيم. در حوزه زنده‌سازي رشته‌هاي صنايع‌دستي نيز 17 رشته که در مرکز توجه ما قرار داشت، احيا شدند و تلاش کرديم از 295 رشته فعال اين حوزه نيز صيانت کنيم.

محموديان اعلام کرد: از اين پس نيز قرار است پنجشنبه‌هاي با صنايع‌دستي بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد. در اين طرح خريد صنايع‌دستي در روز پنجشنبه با تخفيف 10 درصدي همراه خواهد بود.

محموديان درباره برنامه‌هاي معاونت صنايع‌دستي در هفته صنايع‌دستي اظهار کرد: در 31 استان برنامه‌هاي مختلفي از جمله تجليل از پيشکسوتان، برگزاري نمايشگاه و کارگاه‌هاي آموزشي، برگزاري تور، رونمايي از آثار هنرمندان، افتتاح بازارچه و فروشگاه و… انجام خواهد شد. البته برگزاري اين رويدادها به صورت نمادين در اين هفته خواهد بود ولي تا پايان خردادماه ادامه خواهد داشت. همچون صنايع‌دستي اصفهان که قرار است اواخر خردادماه برگزار شود.

ائمه جمعه در خطبه‌هايشان از جايگاه صنايع‌دستي سخن مي‌گويند

او افزود: همچنين نامه آقاي مونسان (رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري) براي ائمه جمعه نيز به تصويب رسيده است که بر اساس آن قرار است ائمه جمعه در خطبه‌هايشان از جايگاه صنايع‌دستي سخن بگويند و در خطبه‌هاي پيش از نماز نيز اين فرصت به مديران صنايع‌دستي داده شود که درباره دغدغه‌ها و چالش‌هاي اين حوزه سخن بگويند. اولين استان پيش قدم در اين زمينه اردبيل بود که هفته گذشته اين اتفاق افتاد.

محموديان بيان کرد: همچنين روزهاي هفته صنايع‌دستي را با توجه به ظرفيت‌هاي اين حوزه نام‌گذاري کرديم. از ديگر برنامه‌هاي ما اين بود که بتوانيم فضاي شهري را در اين هفته به سمت صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي بچرخانيم.

تغيير نام خيابان نجات‌اللهي به صنايع‌دستي

او در ادامه با اعلام خيابان استاد نجات‌اللهي به گذر صنايع‌دستي تغيير نام مي‌کند، يادآور شد: سال گذشته به شوراي شهر تهران پيشنهاد گذر صنايع‌دستي را داديم که پس از پيگيري‌ها و همکاري‌هاي شوراي شهر توانستيم در ماه‌هاي ابتدايي سال 98 اين طرح را تصويب کنيم. امروز نيز مراسم نامگذاري اين خيابان برگزار خواهد شد و کاشي هفت رنگي بر سر در اين خيابان نصب مي‌شود. اميدواريم اين خيابان بتواند گردشگران داخلي و خارجي را به هنرهاي سنتي کشورمان جذب کند. هدف ما اين است که منطقه‌اي از تهران به عنوان پاتوق هنري شناخته شود. خيابان ويلا با تعداد فروشگاه‌هاي زياد صنايع‌دستي اين ظرفيت را داشت.

محموديان همچنين درباره افزايش قيمت صنايع‌دستي گفت: پيش از اين مجوز فروشگاه‌هاي صنايع‌دستي زير نظر معاونت صنايع‌دستي نبود اما بر اساس قانون حمايت از توليدگران و صنعت‌گران به زودي اين مسئوليت برعهده اين معاونت قرار خواهد گرفت و از زماني که اين قانون اجرا شود ما مي‌توانيم بر قيمت‌ها نظارت داشته باشيم و سعي خواهيم کرد که فروشنده و خريدار داخلي و خارجي راضي باشند.

ساره بيات ديگر سفير صنايع‌دستي نيست

معاون صنايع‌دستي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود درباره انتقادهاي وارد شده به عملکرد ساره بيات به عنوان سفير صنايع‌دستي تأکيد کرد که اين هنرمند ديگر سفير صنايع‌دستي نيست و در اين زمينه توضيح داد: انتخاب ايشان در سالي اتفاق افتاد که من در جريان انتخاب ايشان به عنوان سفير صنايع‌دستي نبودم اما مي‌دانم از دلايل انتخاب او رشته تحصيلي اين هنرمند (فرش) بود و جايگاهي که او در ميان اهالي هنر و سينما داشت. به طور کلي از آنجايي که نگاه ما به صنايع‌دستي ملي است و مي‌خواهيم که حمايت اقشار تأثيرگذار جامعه را داشته باشيم، مي‌توانيم از هنرمندان سينما، تئاتر، موسيقي، هنرهاي تجسمي، ورزشکاران و… کمک بگيريم تا ظرفيت‌هاي هنري‌مان بيشتر ديده شود.

محموديان درباره تأثير جهاني شدن شهرها در ديده شدن آنها يادآور شد: سفال کلپورگان زماني که جهاني شد در بسياري از نمايشگاه‌ها به فروش مي‌رسيد و منجر به تأسيس هنرستان در اين شهر شد. در واقع جهاني شدن منجر به ديده شدن کلپورگان شد. فروش سفال در نمايشگاه‌ها به 10 برابر افزايش يافت و الان تورهاي گردشگري متعددي به کلپورگان مي‌رود. روستاي خراشاد نيز از زماني که جهاني شد اشتغال‌زايي در آن به شدت افزايش يافت. او همچنين درباره طرح تضميني توضيح داد: طرح تضميني خوب بود ولي مشکلات خودش را داشت که اين مشکلات آسيب‌شناسي شدند. سعي ما اين است که مشکلات را برطرف کنيم و صنايع‌دستي که نياز به حمايت دارند را وارد اين طرح کنيم.

اهداي تنديس صنايع‌دستي به «متري 6 و نيم»

محموديان همچنين در پاسخ به سوالي درباره تنديس جشنواره فيلم فجر که قرار بود از صنايع‌دستي ملي استفاده شود، توضيح داد: در زماني که حاشيه‌هايي براي تنديس جشنواره فيلم فجر سال گذشته رخ داد، اعلام کرديم که به فيلم برتر از نگاه تماشاگران در جشنواره فيلم فجر به صورت نمادين تنديسي اهدا خواهيم کرد. بر همين اساس هم قرار است از در هفته صنايع‌دستي تنديسي که توسط هنرمندان ايراني طراحي شده است را به عوامل فيلم «متري 6 و نيم» که به عنوان فيلم برگزيده از نگاه تماشاگران انتخاب شده بود، اهدا کنيم.

در پايان اين نشست، آئين رونمايي از 60 سفال و سراميک ميبد برگزار شد. نقوش کارشده در اين سفال‌ها مربوط به دوره قاجار هستند.


 هنري 

خواستگاري در تالار آفتاب به روي صحنه رفت

مدير تالار آفتاب سمنان گفت: نمايش طنز "خواستگاري" با گويش سمناني از دوشنبه شب در اين تالار به روي صحنه رفت.

محمد طاهريان افزود: اين نمايش که اثري از آنتوان چخوف است به کارگرداني سيدشهاب الدين احمدپناهي در تالار آفتاب سمنان اجرا مي‌شود.

در نمايش طنز خواستگاري پنج بازيگر به ايفاي نقش مي‌پردازند و اجراي آن از ساعت 18:30در اين تالار آغاز خواهد شد.

اين نمايش که از بيستم خرداد در اين تالار به روي صحنه رفته است، به مدت هفت شب ادامه دارد.

اجراي نمايش "موش کور شجاع

و شکارچي ناقلا" در سمنان

اجراي نمايش "موش کور شجاع و شکارچي ناقلا" در سالن تئاتر شهر سمنان برگزار شد.

مجوز نمايش مذکور به نامعلي اکبر شفائيان سرپرست گروه نمايش باران صادر شده است.

اين نمايش به کارگرداني مجيد عبدوس و نويسندگي تاتوره ازوجي از بيستم خرداد به روي صحنه رفت.

اين نمايش تا 29 خرداد از ساعت 19 تا 20 در تالار تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش با قيمت بليط 10 هزار تومان برگزار مي‌شود

نامزدهاي جايزه «جورج اورول» معرفي شدند

نامزدهاي نهايي جايزه «جورج اورول» درحالي اعلام شدند که نام برنده جايزه بوکر و نامزد جايزه ادبيات داستاني زنان در اين فهرست به چشم مي‌خورد.

رمان «‌شيرفروش» نوشته «‌آنا برنز» شايد معروف‌ترين اثر در ليست نامزدهاي نهايي اعلام‌شده براي جايزه ادبيات داستاني سياسي «جورج اورول» باشد.

همچنين رمان«آدم‌هاي عادي» نوشته «‌ديانا ايوانز» که پيش‌تر به عنوان نامزد نهايي جايزه ادبيات داستاني زنان 2019 نيز معرفي شده بود به همراه «‌آيرونوپليس» نوشته «گلن جيمز براون»، «سابرينا» نوشته «‌نيک درناسو»‌، «خانه سنگي»‌ نوشته «نويو رزا شوما»‌ و «ساعت‌هاي قرمز» نوشته «لني زوماس» به عنوان ديگر نامزدهاي نهايي جايزه ادبيات داستاني سياسي «‌اورول» معرفي شده‌اند.

جايزه «جورج اورول» که در سال 1993 راه‌اندازي شده‌، سالانه به نويسندگاني تعلق مي‌گيرد که با آثارشان به آرمان‌هاي «جورج اورول» نزديک‌ترند و آن تبديل کردن ادبيات سياسي به اثري هنري است.

اين جايزه ابتدا در بخش کتاب سياسي کار خود را آغاز کرد و پس از آن بخش روزنامه‌نگاري و در سال 2008 جايزه‌ وبلاگ‌نويسي نيز به آن اضافه شد. از دو سال پيش هم بخش جديدي به اين جوايز اضافه شده که به بهترين اثر در حوزه گزارش اجتماعي تعلق مي‌گيرد.

جايزه سه‌هزار پوندي کتاب داستاني سياسي «جرج اورول» در بيست و پنجم ماه ژوئن و همزمان‌ با گراميداشت هفتاد سالگي کتاب «1984»، يکي از معروف‌ترين آثار «اورول» اهدا خواهد شد.

انجمن سينماي جوانان سمنان

به تجهيزات تخصصي مجهز مي‌شود

معاون امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از انجام اقدامات براي تامين تجهيزات تخصصي انجمن سينماي جوانان سمنان خبر داد و گفت: با رايزني که با معاونت سينمايي وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شده، تجهيزات تخصصي پخش فيلم به زودي در اختيار انجمن سينماي جوانان سمنان قرار مي‌گيرد.

ابوالفضل دلارام در بازديد معاونان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از انجمن سينماي جوانان اين استان افزود: در تلاش هستيم فيلم‌هاي هنر و تجربه، فيلم‌هاي جشنواره‌هاي سينمايي از جمله جشنواره بين المللي فيلم فجر، جشنواره فيلم کوتاه تهران و سينما حقيقت همزمان با تهران در اين انجمن در سمنان اکران شود.

رئيس انجمن سينماي جوانان استان سمنان نيز در اين بازديد با ارائه آماري از فعاليت‌هاي انجمن از ابتداي سال 97 و تغييراتي که از زمان سرپرستي وي در اين انجمن رخ داده است، گفت: تغييرات در انجمن را در ابتداي سال 97 با تغييرات عمراني در تالار آفتاب آغاز شد و پس از آن برگزاري اکران‌هاي تخصصي فيلم، پاتوق فيلم کوتاه، تاريخ سينماي ايران، سينما تک و شب‌هاي مستند و برگزاري جشنواره‌هاي تخصصي در دستور کار قرار گرفت.

سعيد خجسته‌فر با قدرداني از معاونان توسعه مديريت و منابع و نيز امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از حمايت‌هاي مالي و معنوي که تاکنون براي انجمن انجام داده‌اند، خواستار اختيارات بيشتري براي واگذاري تالار آفتاب به اين انجمن شد.

وي گفت: انجمن سينماي جوانان استان سمنان برنامه‌هايي نظير استوديو انيميشن با تکنيک استاپ موشن، گالري عکس آنالوگ، موزه اسناد فرهنگ و هنر سينمايي استان و کارگاه‌هاي آموزشي سينمايي را در برنامه دارد که متأسفانه از نظر مکان با محدوديت‌هايي مواجه است.

امير هوشنگ باهنر، معاون توسعه مديريت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان نيز با اشاره به اينکه تلاش‌ها و موفقيت‌هاي اين انجمن را تحول ناميد و گفت: سينماي جوانان استان سمنان بايد الگوي انجمن‌هاي هنري ديگر باشد که با همت و فرهنگ انجمن محوري توانسته است با عشق و باور به هنري که دنبال مي‌کنند در اين انجمن تحول ايجاد کنند.

انجمن سينماي جوانان استان سمنان از سال 1364 در سمنان داير است. اين انجمن هنرمندان و فعالان فرهنگي بسياري را تحويل جامعه فرهنگي هنري سمنان داده و از سال 97 فعاليت‌هاي تخصصي خود را گسترش داده است.

همچنين در سال 97 فيلم مرهم به تهيه کنندگي انجمن سينماي جوانان استان سمنان در جشنواره فيلم آسيب شناسانه رم ايتاليا توانسته است مقام بهترين کارگرداني را توسط سبحان ميناوي از هنرجويان اين انجمن کسب کند.

اين بازديد با هدف بررسي فعاليت‌ها و مسايل و مشکلات انجمن سينماي جوانان استان سمنان انجام شد.